ελληνική μουσική
    578 online   ·  210.848 μέλη

    Πιστεύτε στα Α.Τ.Ι.Α.?

    Emaki
    18.07.2006, 14:21
    Το μέλος KAKOFONIKS στις 18-07-2006 στις 14:14 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Emaki στις 18-07-2006 στις 14:05 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 18-07-2006 στις 13:55 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Emaki στις 18-07-2006 στις 13:50 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι οι εξωγήινοι είμαστε εμείς....





    ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ καθόλου απίθανο (αν σκεφτεις οτι βριζόμαστε και πειραζόμαστε μεταξύ μας λέγοντας ο ένας τον άλλο ufo )



    Σωστά!
    Αν και δεν είχα ακριβώς αυτό στο μυαλό μου , νομίζω ότι ακόμα και έτσι μπορούμε να τεκμηριώσουμε την άποψη μου!

    Εγώ πάντως, με εντάσω στους εξωγήινους για πολλούς και διαφορους λόγους....



    Όπως?



    Νομίζω ότι αν αρχίσω να αναλύω τους λόγους για τους οποίους το λεώ θα βρεθώ εκτός θέματος!
    Απλά μερικές φορές αισθάνομαι τόσο ,μα τόσο διαφορετικη απ' τους ανθρώπους γύρω μου που νιώθω σαν εξωγήινη!


    Brokenchord
    18.07.2006, 14:33
    Την τρέλα μου μέσα και έξω ηρεμήστε λίγο με την παράθεση (μάθατε κάτι και αμέσως να το κάνετε) αν αναφέρεσαι στο ακριβώς προηγούμενο post δεν χρειάζεται η παράθεση !!! είναι αυτονόητο!!!
    TwoIslands
    18.07.2006, 14:33
    Φυσικά.....και ειδικά στα Ισπανικά!!!
    Και στα Mustang επίσης....καθαρόαιμα!!!!!

    KAKOFONIKS
    18.07.2006, 14:46
    Το μέλος Brokenchord στις 18-07-2006 στις 14:33 έγραψε...
    Παράθεση:

    Την τρέλα μου μέσα και έξω ηρεμήστε λίγο με την παράθεση (μάθατε κάτι και αμέσως να το κάνετε) αν αναφέρεσαι στο ακριβώς προηγούμενο post δεν χρειάζεται η παράθεση !!! είναι αυτονόητο!!!




    uNick
    18.07.2006, 14:59
    Το μέλος Emaki στις 18-07-2006 στις 13:50 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι οι εξωγήινοι είμαστε εμείς....

    Υπάρχει ΚΑΙ αυτή η θεωρία... Ότι δηλαδή το ανθρώπινο γένος "τοποθετήθηκε" στον πλανήτη από αρχαίους προγόνους με καταγωγή από τον Σείριο... Και μην βιαστεί κανείς να πει ότι βλέπω πολύ Λιακόπουλο! Αυτά είναι γνωστά στους "ψαγμένους" πολύ πριν ο Λιακόπουλος αρχίσει τις τηλεοπτικές του εμφανίσεις...
    KAKOFONIKS
    18.07.2006, 16:53
    Αυτή την θεωρία την υποστηρίζουν και οι "Ε" βασικά οτι εμείς οι Έλληνες καταγόμαστε απο τον αστερισμό Σείριος και οτι μας έφεραν οι πρόγονοί μας με αυτόν τον τρόπο εδώ στην Ελλάδα!!!
    uNick
    18.07.2006, 17:34
    Μια διόρθωση: την θεωρία αυτή την υποστηρίζουν (μεταξύ άλλων) και αυτοί που υποστηρίζουν τα περί ύπαρξης της ομάδας Ε. Η ίδια η ομάδα Ε ποτέ δεν έχει εμφανιστεί επίσημα να υποστηρίξει τίποτα...

    Brokenchord
    18.07.2006, 18:08
    Καλά εε έχουμε ξεφύγει τελείως από το θέμα. Δεν πειράζει ίσος έτσι να έχει περισσότερο ενδιαφέρον. Πες τα ρε uNick όταν εγώ μιλούσα για τέτοιου ίδιους θέματα μου λέγαν ότι βλέπω πολύ Λιακόπουλο
    KAKOFONIKS
    19.07.2006, 12:39
    Το μέλος uNick στις 18-07-2006 στις 17:34 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μια διόρθωση: την θεωρία αυτή την υποστηρίζουν (μεταξύ άλλων) και αυτοί που υποστηρίζουν τα περί ύπαρξης της ομάδας Ε. Η ίδια η ομάδα Ε ποτέ δεν έχει εμφανιστεί επίσημα να υποστηρίξει τίποτα...




    Όντως έχεις δίκιο ξέχασα να το αναφέρω αυτό σωστός ο παλιός
    nikos_f3n
    21.07.2006, 11:40
    Μαλλον η δημιουργια του κοσμου απο τον θεο σε 7 μερες ειναι εντελως χαζη και παραλογη ιδεα, παρα η επισκεψη εξωγηινων οντων στην γη. Εμεις σημερα νομιζουμε πως για να ταξιδεψεις καποια ετη φωτος χρειαζεσαι πολλα χρονια γιατι εχουμε σαν οριο την ταχυτητα του φωτος. Στοιχημα οτι σε 50 χρονια θα εχει ανακαλυφθει τροπος να κινηθεις τουλαχιστων 2 φορες πιο γρηγορα. Επισης δεν χρειαζεται να διανυσεις αποσταση αν μπορεις να μετακινηθεις ακαριαια απο το ενα σημειο στο αλλο (σκουληκοτρυπες του διαστηματος). Οι επιστημονες πιστευουν οτι ισως ενωνουν διαφορα σημεια του συμπαντος. Βεβαια αμφιβαλω αν εμεις ζουμε για να τα δουμε αυτα. Προς το παρον ας βγαλουν καμμια θεραπεια κατα του καρκινου που θεριζει γιατι δεν θα μεινει κανενας ορθιος, εκτως απο τον Χαιλαντερ

    Appetite for Destruction

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos_f3n στις 21-07-2006 11:41 ]


    uNick
    21.07.2006, 12:08
    Το μέλος nikos_f3n στις 21-07-2006 στις 11:40 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μαλλον η δημιουργια του κοσμου απο τον θεο σε 7 μερες ειναι εντελως χαζη και παραλογη ιδεα, παρα η επισκεψη εξωγηινων οντων στην γη. Εμεις σημερα νομιζουμε πως για να ταξιδεψεις καποια ετη φωτος χρειαζεσαι πολλα χρονια γιατι εχουμε σαν οριο την ταχυτητα του φωτος. Στοιχημα οτι σε 50 χρονια θα εχει ανακαλυφθει τροπος να κινηθεις τουλαχιστων 2 φορες πιο γρηγορα. Επισης δεν χρειαζεται να διανυσεις αποσταση αν μπορεις να μετακινηθεις ακαριαια απο το ενα σημειο στο αλλο (σκουληκοτρυπες του διαστηματος). Οι επιστημονες πιστευουν οτι ισως ενωνουν διαφορα σημεια του συμπαντος. Βεβαια αμφιβαλω αν εμεις ζουμε για να τα δουμε αυτα. Προς το παρον ας βγαλουν καμμια θεραπεια κατα του καρκινου που θεριζει γιατι δεν θα μεινει κανενας ορθιος, εκτως απο τον Χαιλαντερ

    (Ψιλοάσχετο με το topic, αλλά καλό είναι να μαθαίνονται κάποια πράγματα) Οι 7 ημέρες της Δημιουργίας δεν ήταν 24ωρα... Η λέξη "ημέρα" χρησιμοποιείται μεταφορικά για να χωρίσει την Δημιουργία σε 7 διαφορετικά στάδια...

    Σε ότι αφορά την ταχύτητα κίνησης στον χώρο... Η ταχύτητα του φωτός είναι η μεγαλύτερη που μπορεί να επιτευχθεί. Το φως είναι ενέργεια, επομένως κάτι άϋλο. Σίγουρα θα καταφέρουμε κάποια στιγμή να πλησιάσουμε αυτήν την ταχύτητα με διαστημικά οχήματα (μή επανδρωμένα φυσικά), αλλά αυτό θα αργήσει...

    Όσο για τις σκουληκότρυπες, πρώτα πρέπει να βρούμε λύση στο βασικό πρόβλημα της αντοχής του σκάφους (αφού οι βαρυτικές δυνάμεις στη είσοδο της σκουληκότρυπας είναι εξωπραγματικές), και μετά το συζητάμε...

    Αυτή τη στιγμή λοιπόν, αφού τα προβλήματα της κίνησης στις 3 διαστάσεις του χώρου είναι πολλά και μεγάλα, οι προσπάθειες επικεντρώνονται στην κίνηση στην 4η διάσταση, αυτή του χρόνου. Ή, για να το θέσουμε πιο σωστά, στην στιγμιαία μετακίνηση από το ένα σημείο στο άλλο σε μηδενικό χρόνο, παρακάμπτωντας έτσι το πρόβλημα της απόστασης που θα χρειαζόταν πολύ χρόνο για να διανυθεί...


    Τί λέμε πρωί-πρωί!!!!! Και πόσο off-topic βγαίνουμε!!!!!

    Άντε καλημέραααααααα...

    nikos_f3n
    21.07.2006, 12:37
    Συμφωνω. Απλα το αποτελεσμα της συζητησης δειχνει οτι ολα ειναι ανοιχτα για το μελλον. Οπως μερικοι επιστημονες παραδεχονται οτι ολα οσα εχουμε ανακαλυψει ειναι μονο το 10% αυτων που θα ανακαλυψουμε τους επομενους αιωνες. Φανταστειτε τι ανατροπες μπορει να συμβουν! Αν ενας ξενος πολιτισμος ειναι πιο ανεπτυγμενος απο εμας τοτε ισως εχει την ικανοτητα ακομα και να μας δει.
    margo
    21.07.2006, 16:53
    Συμφωνώ με τον uNick..!

    Σε οτι αφορα το "στοίχημα" του φίλου Nikos f3n οτι σε πενήντα χρόνια θα ξεπεραστεί η ταχύτητα του φωτός ,δε θα συμφωνήσω.Είναι πολλοί οι λόγοι που δεν το επιτρέπουν αυτό όπως απέδειξε ο einstein.Εξ¨άλλου πιστεύω στη σοφία της φύσης.Δεν είναι τυχαίο οτι η ταχύτητα του φωτός παραμένει αμετάβλητη (ανεξάρτητα απο το αν η πηγή της φωτεινής δέσμης κινείται ή οχι) και είναι αξεπέραστη.
    Παραθέτω κι ένα μικρό απόσπασμα απο το άκρως διαΦΩΤΙΣΤΙΚΟ περί του θέματος βιβλίο του Γιώργου Γραμματικάκη Η ΑΥΤΟΒΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ.
    "...Ας σημειωθεί οτι,αν δεν ίσχυε το αξίωμα της σχετικότητας-τα πάντα εν σοφία εποίησες!-που αποκλείει να υπάρξουν ταχύτητες μεγαλύτερες απο εκείνην του φωτός,η ιερή αρχή της αιτιότητας θα αντιμετώπιζε πρόβλημα.Στον παράλογο εκείνο κόσμο,το παρελθόν θα αναμιγνυόταν με το μέλλον,και ίσως το θύμα μιας δολοφονίας να φαινόταν ότι έπεφτε στο έδαφος λίγο πριν πυροβολήσει ο δολοφόνος".
    Όσο για το ερώτημα του topic αν πιστεύω στα Α.Τ.Ι.Α....νομίζω πως πιθανό να υπάρχουν εξωγίηνοι πολιτισμοί κάπου πολύ μακρυά στο αχανές Σύμπαν.Αδυνατώ να πεισθώ όμως για τις..βόλτες τους στη γη με "ιπτάμενους δίσκους".
    Σχετικά με τους ισχυρισμούς περί της καταγωγής μας απο το Σείριο θεωρώ ότι πρόκειται για αστήρικτες θεωρίες που εκμεταλεύονται την ανάγκη του ανθρώπου να πιστέψει ότι δεν είναι μόνος του στο Σύμπαν και το διακαή πόθο μας για την κατανόηση της προέλευσης της ζωής στον πλανήτη.Χρησιμοποιούν δε κάποιους (ενδιαφέροντες πράγματι)μύθους προτόγονων λαών καταλήγοντας όμως σε αυθαίρετα συμπεράσματα και παραδοχές που σίγουρα δεν βοηθούν στην κατανόηση των νοημάτων των μύθων αυτών.
    Τέλος,θα συμφωνήσω και μαζί σου,nikos_f3n,ότι η επιστημονική γνώση βρίσκεται στην ..νηπιακή ηλικία.Ας μην ξεχνάμε άλλωστε πως,αν συμπυκνώσουμε τα δισεκατομύρια χρόνια ζωής του Σύμπαντος σε ένα μόνο χρόνο,ολόκληρη η ιστορία του ανθρώπου τοποθετείται στις 31 Δεκεμβρίου και αυτή τη στιγμή που σου γράφω βρισκόμαστε στο 1ο δευτερόλεπτο της Πρωτοχρονιάς !

    Καλή συνέχεια λοιπόν στην αναζήτηση και ίσως -όπως λες,να υπάρξουν πολλές ανατροπές !
    uNick
    21.07.2006, 18:21
    Το μέλος margo στις 21-07-2006 στις 16:53 έγραψε...
    Παράθεση:

    "...Ας σημειωθεί οτι,αν δεν ίσχυε το αξίωμα της σχετικότητας-τα πάντα εν σοφία εποίησες!-που αποκλείει να υπάρξουν ταχύτητες μεγαλύτερες απο εκείνην του φωτός,η ιερή αρχή της αιτιότητας θα αντιμετώπιζε πρόβλημα.Στον παράλογο εκείνο κόσμο,το παρελθόν θα αναμιγνυόταν με το μέλλον,και ίσως το θύμα μιας δολοφονίας να φαινόταν ότι έπεφτε στο έδαφος λίγο πριν πυροβολήσει ο δολοφόνος".

    Το απόσπασμα αυτό περιγράφει μια κατάσταση που αποτελεί σημαντικό προβληματισμό των επιστημόνων που ασχολούνται με το θέμα... Η περιγραφή θυμίζει το φαινόμενο που αναφέρεται ως "διαταραχή του συνεχούς του χωροχρόνου", μια πιθανή λανθάνουσα κατάσταση όπου δυο διαφορετικά χρονικά σημεία συνυπάρχουν στον ίδιο χώρο την ίδια στιγμή (κάτι σαν "μίγμα" παράλληλων διαστάσεων)...

    Πάει... Εδώ και αν ξέφυγα...!!! (Θάνο... ξέρω... μην φωνάζεις...!)

    homer
    27.07.2006, 21:43
    den xero an tha to pistepxete alla prin sxedon enan mina eixa tin tixi na bretho antimetopos me ena tetoio peristatiko na ena ling poy mporite na deita gia tetoia praxmata WWW.ALITO.GR
    vasilis23
    31.10.2007, 15:11

    Τι γίνεται ρε παιδιά....;;;


    Stroumfita456
    31.10.2007, 19:50
    Δεν πιστευω πως υπαρχουν....!
    Hastaroth
    31.10.2007, 21:36
    Δηλαδή πιστεύεις οτι ο άνθρωπος είναι το μόνο νοήμον έμβιο όν σ'ολόκληρο το σύμπαν;
    okanenas
    31.10.2007, 23:23
    Ποια ΑΤΙΑ τα Αμερικανικά η τα Ρωσικά?





    http://nektarios-gr.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 31-10-2007 23:26 ]


    επισυναπτόμενα: space002.gif 
    uNick
    01.11.2007, 11:22
    Παράθεση:
    Το μέλος vasilis23 στις 31-10-2007 στις 15:11 έγραψε...

    Τι γίνεται ρε παιδιά....;;;


    Μην τρελαίνεσαι, Μπίλυ... Το βιντεάκι αυτό είναι "φτιαγμένο" σε υπολογιστή. Αν θυμάμαι σωστά, το έφτιαξε κάποιος νεαρός για έναν διαγωνισμό ειδικών εφέ ή κάτι τέτοιο...
    Καλοφτιαγμένο μεν, αλλά... φτιαγμένο!