ελληνική μουσική
    410 online   ·  210.816 μέλη

    Σπουδαιότερο Rock τραγούδι...

    marsoupilamis
    07.05.2006, 18:39
    Η συζήτηση περί του σπουδαιότερου rock τραγουδιού με έχει συντροφεύσει πολλά βράδυα (νηφαλιότητας και μη ), με διαφορέτικες παρέες και με ομηρικούς καυγάδες για το ποιος έιναι ο "σοφός" της παρέας που έχει το δίκιο (πάντα εγώ φυσικά...). Εννοείται ότι ποτέ δεν καταλλήξαμε σε κάποιο συγκεκριμένο... Θα ήθελα και τις δικές σας απόψεις επί τούτου...
    Και κάνοντας την αρχή θα καταθέσω τη δική μου άποψη:
    Child In Time - Deep Purple
    lidiaaa
    07.05.2006, 19:12
    e ayto den ginetai se kamia periptwsh.pote den tha mporousa na xexwrisw mono ena...
    yokor
    07.05.2006, 19:49
    Wish you were here-Pink Floyd
    Orfeus
    07.05.2006, 20:15
    Υπάρχει topic εδώ για ένα Top 100.



    Everybody must give something back, for something they get.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 12-05-2006 23:47 ]
    grevenger
    07.05.2006, 23:44
    Σίγουρα, είναι κρίμα να διαλέξουμε 1 σπουδαιότερο κομμάτι, διότι θα υποτιμήσουμε δεκάδες άλλα. Η rock μουσική έχει βγάλει δεκάδες (για να μην πω εκατοντάδες πραγματικά μουσικά διαμάντια, πως μπορούμε να κρίνουμε αν ένα είναι καλύτερο από ένα άλλο; Ίσως μόνο και μόνο προσωπικής προτίμησης σε κάποιο group/καλλιτέχνη, αλλά αυτό θα αδικούσε κάποιους άλλους.
    Xrononaytis
    08.05.2006, 09:40
    Einai polla trafoudia rock Ellinikou kai Xenou pou einai spoudaia kai dinata ama arxiso na grafo tha me paroun mines , marsoupilamis tha simfoniso mazi sou gia to Child in time alla apo tin live ekdosi to 1978 stin Japan otan sto solo tou Ritcie aftoktonoun dio akougontai dio dinati krotoi den einai montaz oute allos ixos alla ixos apo pistoli ama tin exis afti tin ekdosi akousetin tha liosi gia fovero solo 10 me 12 lepta .
    earthpain
    09.05.2006, 11:38
    Σημαντικοτερο κομματι, κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει. Υπαρχουν ομως, πολλα σημαντικα κομματια.. Αφου μιλαμε για rock θα πρεπει να κοιταξουμε τη γεννηση του, ή για να γινω υπερβολικος, τους γονεις του...τα νεγρικα blues. Το πρωτο blues κομματι που ηχογραφηθηκε και επομενως 'κοινοποιηθηκε' ο συγκεκριμενος ηχος στα αυτια υποψηφιων rockαδων ηταν το "Crazy Blues" απο τη Mamie Smith πισω στα 1920. Αυτοι που ομως πραγματικα ακουστηκαν και επηρεασαν μελλοντικους τραγουδοποιους ηταν οι Muddy Waters, John Lee Hooker, Buddy Guy, Bessie Smith και αλλοι...
    Το πρωτο rock κομματι μαλλον ειναι το "You Really Got Me" των Kinks το 1964. Κι αυτο γιατι ηταν η πρωτη φορα που εμφανιστηκε σε τραγουδι αυτο που μεχρι σημερα αποτελει τη ραχοκοκαλια καθε τραγουδιου που θελει να λεγεται rock:
    το riff!!! Αυτα τα 3 ακκορντα ηταν το πρωτο κλαμα του νεογεννητου βρεφους που γυριζει στο ακουσμα της λεξης rock. Σιγουρα, οι σποροι υπηρχαν ηδη με συγκροτηματα οπως οι Beatles και οι Rolling Stones αλλα το προαναφερθεν ασμα ηταν η πρωτη κλασσικη rockια...(Που ειναι η μπυρα μου?)
    Ξετυλιγοντας το κουβαρι της ιστοριας, αξιζουν αναφορας ολα τα μεταγενεστερα group που οχι μονο επαιξαν rock αλλα το πηγαν ακομα πιο περα και ακομα σημαντικοτερο, ωθησαν πολλους να πιασουν μια κιθαρα, ενα μικροφωνο, δυο μπαγκετες... Πρωτους θα ανεφερα τους Led Zeppelin... Ποσοι, αληθεια, κιθαριστες δεν επηρεαστηκαν απο τον Jimmy Page? Ποσοι απο εσας δε στραμπουληξαν τα δαχτυλα τους προσπαθωντας να βγαλουν την εισαγωγη του 'Stairway To Heaven'?Ποσοι απο εσας δεν εχουν χτυπηθει στους ρυθμους των 'Black Dog', 'Immigrant Song' και πολλων αλλων? Ολοι οι συγχρονοι drummers δηλωνουν επηρεασμενοι απο τον John Bonham και οι υψιφωνοι τραγουδιστες απο τον Robert Plant...
    Δευτερους θα ανεφερα τους Deep Purple που με εκεινο το ανυπερβλητο 'In Rock' του 1970 και κομματια οπως το 'Child in time' & 'Speed King' παρεσυραν μια ολοκληρη γενια στο rock.
    Αν θελουμε να εμβαθυνουμε ακομα περισσοτερο μπορουμε να κοιταξουμε για μπαντες που επηρεασαν ξεχωριστα παρακλαδια του rock. Για παραδειγμα, γεννητορες του τεραστιου κινηματος του progressive rock θεωρουνται οι King Crmson, του heavy metal οι Black Sabbath και οι Rainbow κοκ...
    Αλλα επειδη η ερωτηση αφορα στο σημαντικοτερο τραγουδι του rock, παραθετω μια λιστα με τα πιο σημαντικα τραγουδια κατα την αποψη μου...

    1.Mamie Smith - Crazy Blues (1920)
    2. Muddy Waters - I Got My Brand On You (1960)
    3.Bob Dylan - Blowin In The Wind (1963)
    4.The Beatles - Love Me Do (1963)
    5.The Kinks - You Really Got Me (1964)
    6.Rolling Stones - Satisfaction (1965)
    7.Led Zeppelin - Whole Lotta Love (1969)
    8.King Crimson - 21st Century Schizoid Man (1969)
    9.Deep Purple - Child In Time (1970)
    10.Black Sabbath - Black Sabbath (1970)
    11.Pink Floyd - Echoes (1971)
    12.Rainbow - A Light In The Black (1976)

    Αυτα τα λιγα...
    alexandrosalvador
    10.05.2006, 11:01
    Δε θεωρήται rock αλλά είναι κομματάρα..
    Το τραγούδι ''ανεμολόγια'' του Διονύση Τσακνή στο δίσκο του Παίζοντας με 2 ορχήστρες σε στίχους Κώστα Τριπολίτη <-(νομίζω)...
    Παιδία ακούστε το...Αξίζει!!
    dimko
    10.05.2006, 11:41
    Το σπουδαιότερο rock τραγούδι είναι το "Rock around the clock"
    STR
    11.05.2006, 20:32
    Quote:

    Το μέλος grevenger στις 07-05-2006 στις 23:44 έγραψε:

    Σίγουρα, είναι κρίμα να διαλέξουμε 1 σπουδαιότερο κομμάτι, διότι θα υποτιμήσουμε δεκάδες άλλα. Η rock μουσική έχει βγάλει δεκάδες (για να μην πω εκατοντάδες πραγματικά μουσικά διαμάντια, πως μπορούμε να κρίνουμε αν ένα είναι καλύτερο από ένα άλλο; Ίσως μόνο και μόνο προσωπικής προτίμησης σε κάποιο group/καλλιτέχνη, αλλά αυτό θα αδικούσε κάποιους άλλους.





    Akrivws!!
    KAKOFONIKS
    12.05.2006, 17:33
    Quote:

    Το μέλος errini στις 07-05-2006 στις 19:12 έγραψε:

    e ayto den ginetai se kamia periptwsh.pote den tha mporousa na xexwrisw mono ena...





    Είναι όλα τόσο ωραία που όντως δεν μπορούμε να ξεχωρήσουμε ένα ή δύο . . .
    CHE
    12.05.2006, 22:03
    Σε διάφορες σχετικές ψηφοφορίες τα τραγούδια που συνήθως βγαίνουν πρώτα είναι:
    1. STAIRWAY TO HEAVEN - Led Zeppelin
    2. BOHEMIAN RHAPSODY - Queen
    3. A DAY IN THE LIFE - The Beatles
    4. CHILD IN TIME - Deep Purple
    5. WISH YOU WERE HERE - Pink Floyd

    Βέβαια σημαντική παρουσία έχουν και άλλα τραγούδια των Pink Floyd, ενώ ακολουθούν και οι Doors και οι Rolling Stones.

    Από μουσικολογική άποψη το καλύτερο τεχνικά τραγούδι (λόγω των καινοτομιών που έχει) είναι το A DAY IN THE LIFE των Beatles.
    Προσωπικά δεν μου αρέσει ιδιαίτερα αυτό το τραγούδι, αλλά αναμφισβήτητα αποτελεί μουσικά ένα από τα σπουδαιότερα επιτεύγματα του 20ου αιώνα και η κορυφή της πυραμίδας της δημιουργίας των Beatles.

    Επειδή, όλως τυχαίως, αυτόν τον καιρό γράφω ένα βιβλίο-μελέτη πάνω στην ιστορία κάποιων σημαντικών τραγουδιών (συμπεριλαμβανομένων και των παραπάνω), σας ενημερώνω ότι μόνο για το A DAY IN THE LIFE έχω χαρίσει 7 σελίδες (!). Σκεφτείτε να μου άρεσε κιόλας.
    Orfeus
    12.05.2006, 22:33
    Αυτά είναι και υποκειμενικά πράγματα...

    Έχω δημοσιεύσει εδώ ένα Top 100, αλλά ότι και να λέει αυτή η λίστα, για μένα δεν θα πάψουν ποτέ τα Like a Rolling Stone, Satisfaction & Strawberry Fields Forever, να είναι τα 3 κορυφαία.

    Υ.Γ.
    Και υπόψιν, ότι είμαι πάρα πολύ αυστηρός με τον εαυτό μου για να διαλέξω μόνο 3.



    Everybody must give something back, for something they get.....



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 12-05-2006 23:46 ]
    marsoupilamis
    12.05.2006, 23:34
    Συμφωνώ απόλυτα Orfeus ότι είναι υποκειμενικό το θέμα αυτό , γι' αυτό άλλωστε δεν καταλήγουμε ποτέ σε κάποιο συγκεκριμένο. Η προσωπική άποψη είναι αυτό που ζήτησα θέτοντας το θέμα προς συζήτηση και καταλαβαίνω απόλυτα το ότι δεν ξεχωρίζει κάποιος εύκολα ένα και μοναδικό... Το Child In Time το ξεχωρίζω γιατί είναι το μόνο τραγούδι που από την πρώτη στιγμή που το άκουσα με κάνει κάθε φορά να ανατριχιάζω (μπρρρ...δε μπορεί κάτι θα έχει για να το καταφέρνει!). Φυσικά υπάρχουν και πολλά άλλα τραγούδια που αγαπώ σ'αυτή τη μουσική που με έκαναν να χοροπηδήξω, να χορέψω (λέμε τωρα!) και να δακρύσω... το συγκεκριμένο όμως είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη ίσως το πιο ολοκληρωμένο από αυτή την άποψη.

    Υ.Γ: Orfeus πολύ καλή η λίστα που παρέθεσες αλλά δεν το περιλαμβάνει. Νομίζω θα βγάλω αύριο εισητήριο για Αγγλία να κάψω και πάλι το Λονδίνο και τα γραφεία του περιοδικού... (Απλά και δημοκρατικά )
    Orfeus
    12.05.2006, 23:43
    Προφανώς διάβασες τη λίστα του Faltsoo.
    Η δική μου βρίσκεται στη σελίδα δύο.

    Θα πρέπει να διορθώσω το link...



    marsoupilamis
    13.05.2006, 00:00
    Πράγματι τη λίστα του faltsoo είχα κοιτάξει αλλα ούτε στη δική σου υπάρχει ενώ το αντίπαλον δέος, οι Led Zeppelin χαίρουν ιδιαίτερης τιμής !!! Δε θα τη γλυτώσει το Λονδίνο μου φάινεται... Αστειέυομαι φυσικά, μπαντάρα οι Zeppelin δεν το συζητώ..