ελληνική μουσική
    397 online   ·  210.814 μέλη
    Other_side
    08.05.2006, 04:15
    Το λοιπόν.

    Είναι μια τάξη. 3η δημοτικού. Είναι Ελληνάκια γεννημένα στον Καναδά. Τα ελληνικά τους είναι κάπως σπαστά αλλά διαβάζουν, γράφουν, με λαθάκια εδώ εκεί, αλλά και ποιός δεν κάνει λάθη;

    Είναι το τέλος της σχολικής χρονιάς. Το μεγάλο φινάλε. Τους αγόρασα κάτι βιβλία. Εύχομαι να τα διαβάσουν και να τα αγαπήσουν.

    Θέλω να τους χαρίσω και λίγη μουσική. Επειδή λοιπόν δεν έχω κανένα τρόπο να βρω τα τραγούδια αυτά εδώ, σας ζητάω μιας και έχετε συλλογές κλπ να μου στείλετε ότι έχετε ελληνικό που να ταιριάζει σε παιδιά. Ορφέα; Μπάμπη; Τα παιδιά που κάνουν ραδιόφωνο.

    Σκέφτηκα μερικά δεν ξέρω αν ταιριάζουν. Αν τα έχετε. Αν βρείτε άλλα. Στείλτε μου ότι έχετε στο notiosanemos25@yahoo.gr

    Έχουμε μέχρι τις 27 Μαίου παιδιά. Δεν το άφησα για τελευταία στιγμή είδες Μπάμπη;

    Σας δίνω κάποια τραγούδια που θα ήθελα να τους γράψω:

    1- αυτό που λέει "μια η άνοιξη, ένα το σύννεφο....μη μιλάς άλλο γι'αγάπη"

    2- Πασχάλης "όταν καθόμουν στο διπλανό θρανείο"

    3- "Δεν ξέρω τί να παίξω στα παιδιά" - Σαββόπουλος

    4- "Τα μαθητικά τα χρόνια δεν τ'αλλάζω με τίποτα"

    5- Η μικρή Ελπίδα - Χαίνηδες

    Παιδιά δεν έχω τους τιτλους, στίχους θυμάμαι εδώ εκεί, αλλά είναι γνωστά. Αν έχετε αυτά, και άλλα, στείλτε ότι βρείτε.

    Τα παιδιά είναι 9-11.

    Ευχαριστώ πολύ!
    Orfeus
    08.05.2006, 04:26
    Done!!!


    rouli726
    08.05.2006, 10:38
    Quote:

    Το μέλος Other_side στις 08-05-2006 στις 04:15 έγραψε:

    Το λοιπόν.

    Είναι μια τάξη. 3η δημοτικού. Είναι Ελληνάκια γεννημένα στον Καναδά. Τα ελληνικά τους είναι κάπως σπαστά αλλά διαβάζουν, γράφουν, με λαθάκια εδώ εκεί, αλλά και ποιός δεν κάνει λάθη;

    Είναι το τέλος της σχολικής χρονιάς. Το μεγάλο φινάλε. Τους αγόρασα κάτι βιβλία. Εύχομαι να τα διαβάσουν και να τα αγαπήσουν.

    Θέλω να τους χαρίσω και λίγη μουσική. Επειδή λοιπόν δεν έχω κανένα τρόπο να βρω τα τραγούδια αυτά εδώ, σας ζητάω μιας και έχετε συλλογές κλπ να μου στείλετε ότι έχετε ελληνικό που να ταιριάζει σε παιδιά. Ορφέα; Μπάμπη; Τα παιδιά που κάνουν ραδιόφωνο.

    Σκέφτηκα μερικά δεν ξέρω αν ταιριάζουν. Αν τα έχετε. Αν βρείτε άλλα. Στείλτε μου ότι έχετε στο notiosanemos25@yahoo.gr

    Έχουμε μέχρι τις 27 Μαίου παιδιά. Δεν το άφησα για τελευταία στιγμή είδες Μπάμπη;

    Σας δίνω κάποια τραγούδια που θα ήθελα να τους γράψω:

    1- αυτό που λέει "μια η άνοιξη, ένα το σύννεφο....μη μιλάς άλλο γι'αγάπη"

    2- Πασχάλης "όταν καθόμουν στο διπλανό θρανείο"

    3- "Δεν ξέρω τί να παίξω στα παιδιά" - Σαββόπουλος

    4- "Τα μαθητικά τα χρόνια δεν τ'αλλάζω με τίποτα"

    5- Η μικρή Ελπίδα - Χαίνηδες

    Παιδιά δεν έχω τους τιτλους, στίχους θυμάμαι εδώ εκεί, αλλά είναι γνωστά. Αν έχετε αυτά, και άλλα, στείλτε ότι βρείτε.

    Τα παιδιά είναι 9-11.

    Ευχαριστώ πολύ!





    Mporei prosopika na min exo ti dunatotita na se voithiso..mporo omos na sou po ena bravo mou skeftikes kati tetoio;Eimai sigouri pos tha exeis ti deousa antapokrisi!
    tzoy
    08.05.2006, 11:13
    όχι μόνο ένα ΜΠΡΑΒΟ! αλλά πολλά για την ευαισθησία σου...
    εύχομαι τα καλύτερα....
    Other_side
    08.05.2006, 14:27
    Παιδιά τί να πω;

    Ορφέα;

    Βρε Ορφέα;

    Ευχαριστώ για τα τραγούδια! Καλά είναι φοβερά! ΦΟ-ΒΕ-ΡΑ.

    ΦΟ-ΒΕ-ΡΑ!

    Τελικά για μας ένα παιδικό πάρτι χρειαζόμαστε. Ένα παιδικό πάρτι τίποτα άλλο!

    Πολλά πρωινά φιλιά!

    Όποιος άλλος έχει να στείλει ελεύθερα. Θα το τιγκάρω το δίσκο! Όσα πάρει!

    :) :) :)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Other_side στις 08-05-2006 14:28 ]
    Orfeus
    08.05.2006, 15:15
    Να 'σαι καλά Άννα...
    Δεν κάνει τίποτα!!!!


    thank
    09.05.2006, 01:19
    Θυμάμαι πως η Αννα ειχε ζητήσει κάποια κομμάτια για την 25η Μαρτίου αν δεν κάνω λάθος ... Τότε λίγο τη γνωρίζαμε. Δεν ξέρω αν πρέπει να δώσουμε μόνο συγχαρητήρια στην Αννα, αλλά να στείλουμε μία ευχή στα "παιδάκια" όπως τα λέει, .... να βρίσκουν στο διάβα τους "δασκάλες" σαν και αυτή. Και αν τιγκάρει τον σκληρό της δίσκο με τραγούδια, καλά να πάθει. Τι να πούνε τα παιδάκια που σίγουρα τίγκαρε το μυαλό τους και τη ψυχή τους με ότι καλύτερο ? Θα έχουν, ίσως, την καλύτερη homework της ζωής τους .. Και να εισαι σίγουρη πως θα διαρκέσει.

    Διαβάστε την εδω, στα τόπικς, (σε όλα όμως ...), Αν ειστε τυχεροί και έχετε "μιλήσει" μαζί της, σε κάποιο "καφε" ή έχετε κάποια αλληλογραφία της, ακόμα καλύτερα, ... θα καταλάβετε τι εννοώ.. δεν ξέρω αν θα βρείτε ανθρωπο που ειναι τόσο μακρυα, αλλά τόσο κοντα μας, με τέτοιο σαρκασμό, τέτοιο σεβασμο, τέτοια λογική, τέτοιο συναίσθημα, τέτοια γνώση, .. και άλλα .. . Κάποιες φορες ειναι η other side πολλων απο εμας.

    Τυχερα τα παιδάκια Αννα, Ειχαν ενα δώρο διαρκείας στη σχολική χρονία, θα παρουν τα βιβλία τους και τα cdακια τους .. Ε αμαν ... :):) θα τα καλομάθεις. Και του χρόνου θα έχουν καμμια στρίγγλα και ... αντε να τα μαζεύει..

    Λιγουλάκι τυχερη, ίσως και εσύ, που κάποιες ψυχάρες σαν τον Ορφέα που .. σπεύδουν... Ετσι ειναι αυτά ... ντόμινο .. :)
    Other_side
    09.05.2006, 01:28
    sugnwmh gia greekglish alla apo sxolh kai etsi....

    eprepe na biastw na ton dior8wsw....

    gia Orfea paidia ola alh8eia...to mono pou ereunoume akoma einai an einai pragmati Krhtikos h oxi...

    prosexws sta High Life periodika:

    "Einai o Orfeas Krhtikos?"

    Orfea se filw ksereis pws se peirazw!

    Auta pou leei o Thanos paidia ola akura. Sas plhroforw pws eimai polu polu kakia, pws grafw kuriws saxlamares, pws den eimai ka8olou psuxh to ka8e allo, kai pws den 8umamai ti allo eipe alla den isxuei.

    Pws eimai faltsh kai den exw ru8mo sas to exw pei?

    Sorry gia ta greeklish Jorge mh me kunhgas kserw kserw.

    Ta tragoudia eksakolou8w na ta mazeuw...

    Akou ekei gnwsh, sunais8hma. Tipota paidia. Mhn pisteuete tipota.

    :)
    Other_side
    09.05.2006, 01:32
    Epishs h8ela na pw.

    Pisteue kai mh. Ereuna.

    Alla prosexoume th teleia etsi (den diko mou klemeno einai alla mou arese to bazw edw).

    Epi tou 8ematos ta paidakia einai souper gluka. Kai 8a tous aresei polu to CD. Eimai sigourh!!!!
    Orfeus
    09.05.2006, 01:58
    Ναι...ναι...
    Τα γνωρίζω όλα αυτά.
    Είσαι πολύ πολύ κακιά, γράφεις σαχλαμάρες, δεν είσαι καθόλου ψυχή, είσαι φάλτσα και δεν έχεις καθόλου ρυθμό.

    Εκτός από όλα αυτά, είσαι και .....Κρητικιά!!!

    Υ.Γ.
    Πολλά φιλιά....