ελληνική μουσική
    785 online   ·  210.833 μέλη

    Κλασική μουσική; Γιατί όχι;

    AlmaNegra
    08.05.2006, 16:52
    Ίσως το πιο παρεξηγημένο είδος μουσικής, είναι η συμφωνική μουσική που συνηθίσαμε να την ονομάζουμε "κλασική". Το όνομα βέβαια δεν είναι καθόλου τυχαίο. Κι αυτό γιατί πέρα από την αδιαμφισβήτητη διαχρονικότητά της (μιλάμε για αιώνες ζωής!), άνοιξε το δρόμο σε όλα τα άλλα είδη μουσικής, που ακόμα και σήμερα χρησιμοποιούν τρόπους, διδάγματα και φόρμες από την "βαρετή" και "ανούσια" κλασική μουσική. Θα ήθελα να κάνουμε μια κουβέντα πάνω σ' αυτό το είδος μουσικής. Ποιά είναι η γνώμη σας; Υπάρχει η κλασική μουσική στη ζωή σας;
    yokor
    08.05.2006, 17:10
    Quote:

    Το μέλος AlmaNegra στις 08-05-2006 στις 16:52 έγραψε:

    Ίσως το πιο παρεξηγημένο είδος μουσικής, είναι η συμφωνική μουσική που συνηθίσαμε να την ονομάζουμε "κλασική". Το όνομα βέβαια δεν είναι καθόλου τυχαίο. Κι αυτό γιατί πέρα από την αδιαμφισβήτητη διαχρονικότητά της (μιλάμε για αιώνες ζωής!), άνοιξε το δρόμο σε όλα τα άλλα είδη μουσικής, που ακόμα και σήμερα χρησιμοποιούν τρόπους, διδάγματα και φόρμες από την "βαρετή" και "ανούσια" κλασική μουσική. Θα ήθελα να κάνουμε μια κουβέντα πάνω σ' αυτό το είδος μουσικής. Ποιά είναι η γνώμη σας; Υπάρχει η κλασική μουσική στη ζωή σας;





    Μου αρέσει πολύ η κλασική μουσική. Και πραγματικά στεναχωριέμαι που είναι τόσο παρεξηγημένη, κυρίως στους νέους ανθρώπους (και όχι μόνο). Είμαι νηπιαγωγός και η πρώτη μου δουλειά μόλις πάω στο σχολείο είναι να βάλω κλασική μουσική. Επιδρά πολύ θετικά στην ψυχολογία των παιδιών.
    rouli726
    08.05.2006, 17:40
    To agapimeno mou cd,to mono pou akouo se polu ksexoristes stigmes tis zois mou,einai ena koncerto me violia,tou megalou Beethoven!Kai na fantasteite pos akouo Terzi,ki oxi mono,kai elliniki mousiki vasika!H klassiki mousiki oxi mono den einai vareti...to antitheto!Ekfrazei skepseis kai sunaisthimata me monadiko tropo!Ti mporoun na sou poun oi lekseis;;O ixos omos apo ena violi sou leei perissotera!
    altamira
    08.05.2006, 22:39
    να πω κι εγώ.
    χαλαρώνω με το μπολερό του Ραβέλ!
    Και μ' αρέσει ν' ακούω Στράους...Γιόχαν φυσικά!
    rory166
    08.05.2006, 22:55
    δεν ξερω και πολλα απο κλασσικη...(στην πραγματικοτητα δεν ξερω τιποτα!!)
    αλλα δεν θα ειχα προβλημα να ακουσω και να ανακαλυψω την γοητεια
    που βρισκουν σε αυτη,οι "οπαδοι" της
    St_Anger
    08.05.2006, 23:02
    κλασική μουσική: κατά κάποιο τρόπο η αρχή της μουσικής!
    Δεν μπορώ να πω τίποτα το σπουδέο ή κάτι που δεν γνωριζετε πάνω σε αυτό το θέμα! Ένα πράγμα μόνο! Ο Beetowen πέθανε με ένα και μοναδίκο παράπονο! ΔΕΝ άκουσε πότε τι έχει γράπσει (από ένα σημείο και μετά).....!


    Α! και κάτι ακόμα! Ακούστε το moonlight sonata! το έγρπσε σε μια νύχτα κοιτόντας το φεγγάρι! Είναι το μοναδικό κομμάτι που ακούω (εγώ ένας μεταλάς) και κλαίω!
    KIT_KAT
    08.05.2006, 23:21
    Quote:

    Το μέλος St_Anger στις 08-05-2006 στις 23:02 έγραψε:

    Ο Beetowen πέθανε με ένα και μοναδίκο παράπονο! ΔΕΝ άκουσε πότε τι έχει γράπσει (από ένα σημείο και μετά).....!





    Μωρέ αυτός μια χαρά τα άκουγε...
    AlmaNegra
    09.05.2006, 02:15
    Quote:

    Ο Beetowen πέθανε με ένα και μοναδίκο παράπονο! ΔΕΝ άκουσε πότε τι έχει γράπσει (από ένα σημείο και μετά).....!


    Το ότι δεν άκουγε ο Μπετόβεν, τον κάνει ακόμα πιο μεγάλη ιδιοφυία! Πληροφοριακά, κάπου διάβασα ότι "άκουγε" λίγο τή μουσική που έγραφε βάζοντας ένα λεπτό ξυλάκι στο πιάνο του, του οποίου την άλλη πλευρά δάγκωνε ελαφρα! Έτσι,με τους παλμούς του ξύλου,καταλάβαινε (όσο γινόταν) τι έπαιζε!!