ελληνική μουσική
    696 online   ·  210.830 μέλη

    Φιλική Λίστα στο MusicHeaven

    Orfeus
    11.05.2006, 22:11
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 11-05-2006 στις 22:09 έγραψε:

    Ας μου επιτραπεί να διαφωνήσω με όλο αυτό.

    Οι συμπάθειες θα φέρουν γρήγορα εμπάθειες…

    Γιατί –ας πούμε- να απαντήσει κάποιος στο τάδε topic σε κάποιον που δεν τον διάλεξε για φίλο, ενώ εκείνος νόμιζε πως θα τον διάλεγε για φίλο, και άλλα τέτοια -μικρά ή μεγάλα που μπορώ να φανταστώ…

    Αφήστε που γρήγορα θα αρχίσουμε να μιλάμε για "κλίκες" κ.λπ...

    Ευχαριστώ, δεν θα πάρω…

    Εγώ είμαι φίλος του MusicHeaven.








    Αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη!!!


    jorge
    11.05.2006, 22:32
    Οσον αφορά τα θετικά αυτής της νέας δυνατότητας; Δε θα είναι πιο αξιοπρόσεκτα από μια μη ορθολογιστική χρήση της λίστας; Τι λετε;
    Orfeus
    11.05.2006, 22:35
    Ναι!!
    Το να στέλνω 1 προσωπικό μήνυμα αντί 30 για παράδειγμα, το βρίσκω πολύ θετικό.


    nefos
    11.05.2006, 22:45


    @ Dhladh anti gia chain e-mails tha exoume chain pm/musicheavenofriends?
    vouliakis
    11.05.2006, 22:47
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 11-05-2006 στις 22:35 έγραψε:

    Ναι!!
    Το να στέλνω 1 προσωπικό μήνυμα αντί 30 για παράδειγμα, το βρίσκω πολύ θετικό.







    Ορφέα, έτσι είναι σαν να κάνεις ραδιόφωνο με playlist




    jorge
    11.05.2006, 22:55
    Quote:

    Το μέλος nefos στις 11-05-2006 στις 22:45 έγραψε:

    @ Dhladh anti gia chain e-mails tha exoume chain pm/musicheavenofriends?





    E;
    nefos
    11.05.2006, 22:57


    @ Alusidwta proswpika mhnymata ennoousa.

    San ta antistoixa e-mails pou kukloforoun.

    Pou ta kaneis forward se olous tous filous sou.
    jorge
    11.05.2006, 23:03
    Χμμμμ. Ναι, αυτό ίσως είναι ενοχλητικό για κάποιους.
    Αλλά υπάρχει λύση: Τέτοια ΠΜ θα στέλνονται μόνο σε όσους σε έχουν βάλει και αυτοί στη λίστα τους.
    thank
    11.05.2006, 23:38
    Ειναι δύο διαστάσεις νομίζω ..

    Οι "φίλοι" που δηλώνει ο καθένας για τον εαυτό του, αλλά δεν φαίνονται στο δημόσιο προφίλ του. Ενδεχομένως και ο "φίλος" να βλέπει πως ο άλλος τον έχει δηλώσει. Αυτό βοηθάει πολύ, σε ΠΜ, στη λίστα των on - line (πρώτοι στη σειρά, άλλο χρώμα κλπ). Αλλά παραμένει αποκλειστικά υπόθεση του ενός / ή και του άλλου.

    Το μπερδεμα δημιουργείται στη δημόσια εμφάνιση των ΄"φίλων" ...μέσω των προφιλ. Εκει ισως δημιουργηθούν οι παρεξηγήσεις που ανέφεραν ο Παναγιώτης και ο Ορφέας. Με έχει αγχώσει και μένα. Θα μου πείτε .. και τι φταίει το σαιτ για τις παρερμηνείες του καθενός ? Οκ .. προφανώς σε τίποτα και από μόνο του ειναι εξαιρετική ιδέα. Αλλά ... ειναι ιντερνετ ..

    thank
    11.05.2006, 23:46
    Xόρχε σε πρήξαμε λίγο
    gate
    11.05.2006, 23:48
    Βρε σεις... διασκεδάστε το λιγάκι...!
    "Αν" και "αν" και "αν"....

    Ίσα ίσα που μας δίνει την ευκαιρία να σκεφτούμε - πέραν απ' αυτούς που σίγουρα μας ήρθαν πρώτοι πρώτοι στο μυαλό - και με ποιους άλλους αισθανόμαστε την οικειότητα να τους ονομάσουμε "φίλους" μας "διαδικτυακά"..., γιατί για τέτοιου είδους φιλία μιλάμε (πέραν από τις "δεδομένες" εξαιρέσεις ασφαλώς...) και όχι για κάτι παραπάνω...
    Έχει κι αυτό την αξία του, αν το δούμε έτσι...


    beatlus
    11.05.2006, 23:57
    Συμφωνώ και έχει αξία να βλέπεις μια λίστα γεμάτη... φιλία! Λες, "καλά πως έγινε αυτό"? Κάναμε ένα άψυχο πράγμα (ιντερνετ) να ρέει ψυχή!
    neerie
    12.05.2006, 00:28
    Quote:

    Το μέλος manblaz στις 11-05-2006 στις 19:33 έγραψε:

    μα καλα ειμαι ο μονος που εχω βαλει φιλους.....????

    εκτος και αν εχουν βαλει και αλλοι και δεν φαινονται φιλε γιωργο....

    χορχιτο αν δεν εχεις βαλει, βαλε εστω εναν για να δω αν φαινεται στο προφιλ σου...

    Συνέχισε να προσπαθείς, χάνει μόνο όποιος σταματάει...
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : manblaz στις 11-05-2006 19:34 ]





    Εμένα Μάνο? Δε θα βάλεις την κουμπάρα σου?

    Είδες Jorge τι προβλήματα δημιουργούνται? Δε λέει για κουμπάρους...
    jorge
    12.05.2006, 00:36
    Παιδιά πρέπει να εντοπίσουμε και μια άλλη διάσταση. Η δημόσια εμφάνιση των φιλων κάποιου, εμένα μου λέει πολλά.

    Πχ μπαίνω στο Προφίλ του Orfeus, τον οποίο πάω με 1000. Είναι αξιόλογος, καλός άνθρωπος, ειλικρινής, αυθεντικός, άμεσος και μου αρέσει πολύ η παρέα του. Βλέπω λοιπόν πως έχει στη λίστα του 2-3 ανθρώπους. Ε αμέσως βλέπω με άλλο μάτι αυτούς τους ανθρώπους γιατί ξέρω οτι τους εκτιμά κάποιος που εκτιμάω.

    Μέσα λοιπόν σε αυτό το χάος των 25.000 μελών εντοπίζω πιο εύκολα κι εγώ κάποιους με τους οποίους θα μπορούσα να επικοινωνήσω πιθανότατα χωρίς πρόβλημα. Επικοινωνώ με τον Orfeus τόσο καλά; Ε παρόμοιες είναι και οι πιθανότητες να επικοινωνήσω το ίδιο καλά με τους φίλους του.

    Ούτε για κλίκες θα σκεφτώ, ούτε θα σκεφτώ αρνητικά. Ίσα ίσα θα χαρώ που έχουν αναπτυχθεί κάποιες σχέσεις από τις οποίες μπορώ να δημιουργήσω κι εγώ νέες με βάση τη λογική που περιέγραψα.

    Είναι όπως στον πραγματικό κόσμο. Αλλιώς θα εκτιμήσεις έναν φίλο που θα σου γνωρίσει ο πολυαγαπημένος σου ξάδερφος και διαφορετικά κάποιον που θα σου συστήσει ένας άγνωστος. Και αν έχεις ανάγκη επικοινωνίας είναι πολύ πιο αποδοτικό να ψάχνεις ανάμεσα στους φίλους και τις φίλες του αξιόλογου ξαδέρφου, από το να ψάχνεις στο δρόμο των χιλιάδων αγνώστων...

    Και στην τελική γιατί να υπάρχει άγχος βρε Θάνο μου; Αν εσύ θεωρείς φίλο τον Α και τον Β, τι σε νοιάζει; Μαγκιά σου και καμάρι σου. Για δήμαρχος πας; Σ' όποιον αρέσουμε, έτσι δεν είναι;
    Orfeus
    12.05.2006, 01:18
    Οφείλω να παραδεχτώ ότι ο συλλογισμός σου είναι σωστός.


    thank
    12.05.2006, 01:40
    Οκ, κι εγώ συμφωνώ Νεκταρία και Γιώργο (χόρχε) . Δεν έχει να κάνει με το αν γίνομαι αρεστός ή όχι, απλά δεν θέλω ο αλλος να στενοχωριέται για κάτι που είτε είναι τεχνικό θέμα, είτε οφείλεται σε διαφορετική αντίληψη, ανάγκη, ερμηνεία περί δικτυακής φιλίας κλπ. Αυτή η ενδεχόμενη "αδικία" από μέρους μου με προβληματίζει. Δεν ειναι ενοχική προσέγγιση (τουλάχιστον εν μέρει), αλλά γενικότερη.

    Σαφώς έχεις δίκιο, κατά κάποιο τρόπο ειναι όπως στην πραγματική ζωή. Και όχι μόνο το παράδειγμα με τον Ορφέα (βρήκες άνθρωπο !!!!! ). Βλέπεις ότι κάποιος σε θεωρεί "φίλο" .. και εσυ δεν το εχεις φανταστεί .. Σημαίνει πως ισως κάτι του λέει η όλη παρουσία σου σε δικτυακό επίπεδο .. Ισως και τίποτα ... απλά, σε έβαλε στη λίστα .. Και πάει λέγοντας. Τέλος πάντων, αν συνεχίσω με τα "αν" θα σας σπάσω τα νεύρα.

    Από την άλλη ναι το ιντερνετ έχει τόσα κοινά με τη πραγματική ζωή, αλλά και τόσα διαφορετικά και παραμορφωτικά. ... Εχει βέβαια και σας, που τέλος πάντων μας κάνετε και δύσκολα λέμε "οχι". Αμαν. Εγώ για λόγους πείσματος και μόνο ("'εεεεετσι !!!!!") οφείλω να καθυστερήσω καμμιά - δυό μέρες. Και θα ενημερώνω τη λίστα οποτε γουστάρω, με τη δική μου έννοια και με τη γνωστή μου αφηρημάδα και μπλακ αουτ που παθαινω Αρα, μπορεί να λέει πολλά μπορεί και όχι.
    Orfeus
    12.05.2006, 01:43
    Θάνο βάλε με και μένα στη λίστα σου .......ΑΝ το θυμηθείς ε;


    thank
    12.05.2006, 01:57
    Πρώτα εσυ ορφέα .. πολύ ευκολο με βρήκατε σήμερα !!!
    jorge
    12.05.2006, 10:16
    Λοιπόν είδα οτι σε άλλες κοινότητες (στο εξωτερικό), τα μέλη που έχουν επιλέξει πχ τον Orfeus σαν φίλο, ονομάζονται Fans του Orfeus

    Μου άρεσε σαν όρος το "Fans" (είναι και σχετικά μουσικός όρος άλλωστε) και είπα να τον υιοθετήσουμε

    Άρα αν μπείτε στο Προφίλ κάποιου Χ και δείτε τη λέξη Fans, σημαίνει οτι τα συγκεκριμένα μέλη που εμφανίζονται εκεί έχουν σε εκτίμηση (=είναι Fans) τον X.

    Έψαξα να βρω και ελληνική μετάφραση, αλλά το "οπαδός" δε μου πήγαινε... χμμμ...

    Δες τι φτιάξαμε :)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-05-2006 10:16 ]
    yiannisyiannis
    12.05.2006, 10:17
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 11-05-2006 στις 22:09 έγραψε:

    Ας μου επιτραπεί να διαφωνήσω με όλο αυτό.

    Οι συμπάθειες θα φέρουν γρήγορα εμπάθειες…

    Γιατί –ας πούμε- να απαντήσει κάποιος στο τάδε topic σε κάποιον που δεν τον διάλεξε για φίλο, ενώ εκείνος νόμιζε πως θα τον διάλεγε για φίλο, και άλλα τέτοια -μικρά ή μεγάλα που μπορώ να φανταστώ…

    Αφήστε που γρήγορα θα αρχίσουμε να μιλάμε για "κλίκες" κ.λπ...

    Ευχαριστώ, δεν θα πάρω…

    Εγώ είμαι φίλος του MusicHeaven.









    Συμφωνώ με τον Παναγιώτη. Κι εμένα δεν μου φαίνεται καλή ιδέα. Θα προσθέσω κι άλλες δυο παραμέτρους που αφορούν εμένα προσωπικά.

    1) Δεν μου αρέσει να επιλέγω ανάμεσα σε ανθρώπους που αγαπώ.
    2) Είναι αλήθεια ότι κάποια μέλη του ΜΗ, με τα οποία ταιριάζουν τα χνώτα μας, τα έχω τοποθετήσει στα ενδοτέρα της καρδιάς μου. Αυτό όμως, θα ήθελα να το γνωρίζουν μόνο εκείνα κι όχι να έχει τη δυνατότητα το βλέπει οποιοσδήποτε μπαίνει στο προφίλ μου.

    Έτσι θα αποφευχθούν παρεξηγήσεις, δημιουργίες φατριών και κλικών, οι οποίες θεωρώ ότι είναι πολύ πιθανόν να προκύψουν. Διότι διαφορετικά θα αντιμετωπίζεις πλέον κάποιον που σε έχει δηλώσει σαν φίλο του, έστω κι αν διαφωνείς με τις θέσεις του, απ’ ότι πιο πριν που δεν υπήρχε αυτή η ''ταμπέλα''. Κακά τα ψέματα, όλοι μας λίγο-πολύ είμαστε προσωπολήπτες.

    Ζητώ λοιπόν εξ αρχής συγνώμη από όλους τους φίλους μου, τους λιγότερο και τους περισσότερο αγαπημένους, διότι δεν θα συμμετάσχω σε αυτή την ενότητα και δεν θα δηλώσω κανένα αγαπημένο πρόσωπο.