ελληνική μουσική
    1091 online   ·  210.851 μέλη

    Ψάχνω παραδοσιακά τραγούδια για βιολί

    Blast
    12.05.2006, 00:05
    Please! Ποιος ξέρει που θα βρώ δωρεαν ελληνικά παραδοσιακά τραγόυδια (νότες) για βιολί??
    gate
    12.05.2006, 00:12
    blast σου δίνω μια φιλική "συμβουλή". Για παραδοσιακά τραγούδια καλύτερα να εξασκήσεις και να αρχίσεις να εμπιστεύεσαι το αυτί σου. Ποτέ δε θα παίξεις καλό παραδοσιακό βιολί διαβάζοντας από παρτιτούρα. Το παραδοσιακό χρώμα του παιξίματος αλλά και τα μικροποικίλματα δεν μπορούν να γραφούν στο χαρτί. Αρά θα σου πρότεινα, αντί να ψάχνεις για παρτιτούρες, να αγοράσεις δίσκους με καλούς παραδοσιακούς βιολιστές, όπως π.χ. τον Κυριάκο Γκουβέντα.
    beatlus
    12.05.2006, 00:16
    ...και τον Αχιλλέα Χαλκιά! Αυτούσιο το "χρώμα" στο ηπειρώτικο βιολί!
    yiannisyiannis
    12.05.2006, 11:50
    Συμφωνώ με τη Νεκταρία κι επαυξάνω.

    Σου συστήνω ανεπιφύλακτα να αναζητήσεις ηχογραφήσεις του Δημήτρη Σέμση (γνωστού ως Σαλονικιού) και του Γιάννη Δραγάτση (γνωστού ως Ογδοντάκη). Και οι δύο κινούταν στο χώρο ανάμεσα στο παραδοσιακό και το Σμυρναίικο τραγούδι και ήταν τα καλύτερα βιολιά της εποχής τους.

    Μάλιστα πριν μερικά χρόνια, το πανεπιστήμιο της Κοπεγχάγης έκανε αφιέρωμα και ειδική έκδοση για το έργο του Δημήτρη Σέμση, τον οποίο χαρακτήρισε ως τον μεγαλύτερο βιολιστή των Βαλκανίων. Πόσοι άραγε τον ξέρουν στην Ελλάδα σήμερα και πότε θα γίνει κάποιο αφιέρωμα για το έργο του;


    stuff
    12.05.2006, 15:03
    Quote:

    Το μέλος Blast στις 12-05-2006 στις 00:05 έγραψε:

    Please! Ποιος ξέρει που θα βρώ δωρεαν ελληνικά παραδοσιακά τραγόυδια (νότες) για βιολί??



    Σιγουρα η παρτιτουρα δεν θα σε βοηθησει να βγαλεις πιστα το υφος και τα "τραβηγματα"
    που πρεπει για να παιξεις παραδοσιακο βιολι και οχι........ακαδημαικο!!Το αυτι παντα ειναι ο
    καλυτερος οδηγος και κριτης για ολα τα ειδη της μουσικης.Οποιον τροπο και να διαλεξεις παντως
    σου ευχομαι καλη αρχη!!!!!!!
    DavidDT
    12.05.2006, 15:51
    Quote:

    Το μέλος Blast στις 12-05-2006 στις 00:05 έγραψε:

    Please! Ποιος ξέρει που θα βρώ δωρεαν ελληνικά παραδοσιακά τραγόυδια (νότες) για βιολί??




    Έχω κάποια,αλλά δεν θα σε βοηθήσουν αρκετά...Σου δείχνουν απλά τους άξονες που πρέπει να κινηθείς...Καλύτερα, ν'ακολουθήσεις τις συμβουλές των παραπάνω.

    Blast
    12.05.2006, 18:20
    Quote:

    Το μέλος DavidDT στις 12-05-2006 στις 15:51 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Blast στις 12-05-2006 στις 00:05 έγραψε:
    [i]
    Please! Ποιος ξέρει που θα βρώ δωρεαν ελληνικά παραδοσιακά τραγόυδια (νότες) για βιολί??




    Έχω κάποια,αλλά δεν θα σε βοηθήσουν αρκετά...Σου δείχνουν απλά τους άξονες που πρέπει να κινηθείς...Καλύτερα, ν'ακολουθήσεις τις συμβουλές των παραπάνω.


    [/I]


    Και εγώ συμφωνώ με τους παραπάνω αλλά πρέπει από κάπου να αρχίσω.. Αν θέλεις και μπορείς στείλε μου μερικά στο blkfierce@hotmail.com Ευχαριστώ!!
    nikos-88
    13.02.2011, 14:09

    Φ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos-88 στις 13-02-2011 14:10 ]