ελληνική μουσική
    311 online   ·  210.844 μέλη

    Τι σημαίνει μουσική για εσένα;

    atrixospi8ikos
    12.05.2006, 23:31
    Εδώ ο καθένας μπορεί να γράψει ελεύθερα τι σημαίνει γι αυτόν ΜΟΥΣΙΚΗ!!!!!!!!

    fantasma
    12.05.2006, 23:35
    οτι και για σενα
    atrixospi8ikos
    12.05.2006, 23:38
    Αρχίζω εγω λέγοντας:Οτι μουσική είναι ένα από τα ωραιότερα και σημαντικότερα πράγματα στην ζωή...Η μουσική άλλοτε σου θυμίζει κάποιες καλές και αλλοτε κάποιες κακιες στιγμές....Εγώ προσωπικά χωρίς ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ δεν θα μπορούσα να ζήσω...και δεν υπερβάλλω καθόλου...!!!!

    Ο χαμένος τα παίρνει ΟΛΑ


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : atrixospi8ikos στις 12-05-2006 23:39 ]
    maria21
    13.05.2006, 00:47
    Με μια πρόταση:Zωή χωρίς μουσική δεν θα 'χε νόημα.



    Vangelis86
    13.05.2006, 04:31
    Λύτρωση
    antonys
    13.05.2006, 08:19
    Η μουσικη , η μελωδια , ο στιχος .... ντυνουν τα γυμνα συναισθματα μου που βρισκονται μεσ'την αβυσσο του παγωμενου μου χειμωνα .... copyright@ antonys

    δεν χρειαζεται να το καταλαβαινουν ολοι .... αρκει να το καταλαβαινω εγω ...
    ageloudaki
    13.05.2006, 10:06
    Η μουσική είναι τα πάντα στην ζωή. Συνοδεύει όλες τις στιγμές, όλες τις αναμνήσεις καλές ή ακόμα και κακές σαν μια ''γλυκεία'' μελωδία. Η μουσική δίνη νόημα στην ζωή. Εκφράζει όλα αυτά τα συναισθήματα που νιώθεις και δεν μπορείς να εκφράσεις με λόγια ή και με πράξεις. Η μουσική σε λυτρώνει. Με την μουσική μπορείς να φτάσεις στον παράδεισο...
    Να τι σημαίνει μουσική για μένα...

    rouli726
    13.05.2006, 11:00
    Apla tropos ekfrasis....Osa den tolmo na po ta deixno me ena tragoudi!
    KAKOFONIKS
    13.05.2006, 15:16
    ΑΝΑΣΑ ΠΝΟΗ ΖΩΗ . . .
    Astron
    13.05.2006, 16:54
    Αυτό που δεν μπορεί να εκφραστεί άμεσα με λόγια.
    Η μουσική είναι η γλώσσα των συναισθημάτων.
    Heavenly
    13.05.2006, 20:29
    Τα πάντα. Όλα τα σκέφτομαι και τα φαντάζομαι με μουσική στο μυαλό μου. Κοιμάμαι και ξυπνάω έχοντας ακόμα και άγνωστες μελωδίες στο κεφάλι μου.
    Πολύ φτωχή θα ήταν η ζωή χωρίς μουσική!!!
    theotita
    13.05.2006, 21:05
    Quote:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 13-05-2006 στις 15:16 έγραψε:

    ΑΝΑΣΑ ΠΝΟΗ ΖΩΗ . . .





    Έγραψες ακριβώς αυτό που ήθελα να πω!! Θα προσθέσω μόνο κάτι... Ανάσα Πνοή Ζωής Ψυχή...!


    Jimy
    13.05.2006, 21:44
    Μουσική σημαίνει όλα όσα λέω και κυρίως δεν μπορώ να πώ,με τον λόγο, και εκφράζονται μέσω αυτής





    επισυναπτόμενα: Dreams.jpg 
    Brokenchord
    13.05.2006, 22:21
    Κατά αρχήν η ζωή είναι ένα τραγούδι. Και δεν σημαίνει και απαραίτητα ότι τραγούδι αυτό θα έχει και λόγια μπορεί να είναι μόνο μουσική. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες. Για εμένα η μουσική σημαίνει και είναι, να κάνω πραγματικότητα τον ήχο που φαντάζομαι και ονειρεύομαι να τον βγάλω από μέσα μου για να μπορέσουν έτσι να τον ακούσουν και άλλοι για να προσεγγίσουν τουλάχιστον αυτό που νιώθω. Να βλέπω τα αστέρια να μου λεν τι μουσική και εγώ να την μεταφράζω για να την ακούσετε και εσείς . Για μένα η κάθε νότα είναι και ένα μικρό όνειρο. Κάθε τάστο της κιθάρας μου είναι και ένα μικρό ταξίδι!!!! Η κάθε χορδή και μια διαφορετική οπτασία



    επισυναπτόμενα: Andromeda galaxi.jpg 
    maroulaki_321
    05.06.2006, 00:58
    Είναι το ναρκωτικό μου. Ακόμα και στο δρόμο με ακουστικά είμαι !

    Να θέσω ένα πιο συγκεκριμένο ερώτημα πάνω στο ίδιο θέμα?? Για τον καθένα σας, τι είναι περισσότερο σημαντικό σε ενα μουσικό κομμάτι?
    (α) Μουσική/μελωδία/ενορχηστρωση
    (β) Στίχος
    (γ) Ερμηνεία/φωνη

    π.χ για εμένα προσωπικά αν ένα τραγούδι έχει υπέροχη μουσική, θα γίνει εύκολα απο τα αγαπημένα μου, κι ας μην τραγουδάει κάποιος με φωνάρα. Τρανό παράδειγμα ο Θανάσης Παπακωνσταντινου που για μενα είναι κορυφαίος μαζι με τον Σωκράτη στη μουσική και φυσικά τους στίχους...
    Πείτε μου κι εσείς!

    STR
    05.06.2006, 13:02
    music is everything!!!

    zw
    05.06.2006, 13:28
    μουσικη ειναι η ζωη η μουσικη,ειναι το φως,η μουσικη ειναι τα παντα,εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην ακουει μουσικη!
    jess_mx
    05.06.2006, 13:29
    μουσικη για μένα σημαίνει ζωή....
    αν δεν υπήρχε όλα θα ήταν μονοτονα εξάλλου μέσω αυτής επικοινωνούν λαοί και οι άνθρωποι,...είναι ψυχαγωγία,γίνεται επάγγελμα,δίινει ζωή,ηρεμεί....
    εγώ με μουσική ασχολούμαι συνέχεια.....
    τι θα καναμε χωρις αυτην?
    αν δεν υπηρχε δεν θα υπηρχε και αυτο το site προφανως(χαχα)....δεν θα μιλουσαμε εδω...
    κι εγω προσωπικα δεν θα ειχα γνωρισει πολλα ατομα....

    γι αυτο τη μουσικη τη ζουμε γιατι ζουμε με τη μουσική....
    zw
    05.06.2006, 13:31
    Το μέλος jess_mx στις 05-06-2006 στις 13:29 έγραψε...
    Παράθεση:

    μουσικη για μένα σημαίνει ζωή....
    αν δεν υπήρχε όλα θα ήταν μονοτονα εξάλλου μέσω αυτής επικοινωνούν λαοί και οι άνθρωποι,...είναι ψυχαγωγία,γίνεται επάγγελμα,δίινει ζωή,ηρεμεί....
    εγώ με μουσική ασχολούμαι συνέχεια.....
    τι θα καναμε χωρις αυτην?
    αν δεν υπηρχε δεν θα υπηρχε και αυτο το site προφανως(χαχα)....δεν θα μιλουσαμε εδω...
    κι εγω προσωπικα δεν θα ειχα γνωρισει πολλα ατομα....

    γι αυτο τη μουσικη τη ζουμε γιατι ζουμε με τη μουσική....


    πολυ σωστα!

    back_in_black
    05.06.2006, 14:05
    Η μουσική είναι το soundtrack της ζωής μας...κάπου το έιχα δει γραμμένο παλιά και νομίζω πως έχει δίκαιο αυτός που το είπε. Γι αυτό και εγώ προσπαθώ να επιλέγω το καλύτερο soundtrack