ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.833 μέλη

    Ο Ιησους ειναι ο Σωτηρας

    uNick
    19.05.2006, 12:54
    Quote:

    Το μέλος Vangelis86 στις 18-05-2006 στις 17:19 έγραψε:

    uNick χαλαροί είμαστε. Δεν φαντάζομαι κάποιον να γράφει ένα ποστ με νεύρα η πρόθεση να προσβάλει κάποιον όπως και δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που μπορεί προσβληθεί από αυτά που θα πει κάποιος μέσα σε ένα φόρουμ. Το βρίσκω αστείο.



    Βαγγέλη μου, έτσι είναι όπως τα λες... Κοίτα όμως πλάκες τώρα! Σου λέω για cool, μου λες για cool... και ακριβώς μετά από εσένα ο φίλος PARATERISTAS με βάζει στην πρίζα!!!

    ...Δηλαδή ρε Κωνσταντίνε, τί θες να μου πεις? Ότι το μυαλό μου είναι άρρωστο επειδή δεν πεφτω στην παγίδα του δογματισμού??? Επειδή μου αρέσει να μην δέχομαι αβίαστα οτιδήποτε προσπαθούν να μου επιβάλλουν??? Ευχαριστώ φιλαράκι, δεν θα πάρω... Το δικό μου μυαλό θα παραμείνει "και καλά" ανοιχτό, και θα ψάχνει να βρει την αλήθεια μέσα στα ψέμματα και τις ανακρίβειες που του πασάρουν ως "μοναδική αλήθεια". Και αυτό γιατί δεν σώζει η πίστη όπως λες, αλλά η αλήθεια!!!
    Όσο για την "αρρώστια" στην οποία αναφέρεσαι, μην ξεχνάς ότι το ίδιο θα μπορούσε να πει και κάποιος άλλος για τα "κλειστά μυαλά"...
    Επιπλέον, όταν γράφεις κάτι ("ο καθενας ας πιστευει οτι θελει... σεμνα..."), να είσαι ο πρώτος που θα το τηρεί...!
    Να είσαι καλά φιλαράκι...
    gate
    20.05.2006, 19:20
    Διάβασα όσα γράψατε. Είναι στ' αλήθεια τόσα πολλά που δύσκολα μπορείς να πάρεις θέση για όλα. Γι' αυτό επιλέγω έναν άλλο δρόμο. Θα μιλήσω απλά για 'μένα... Γιατί τι άλλο κάνει κανείς σ' αυτό το τόπικ... Μιλά για τη δική του άποψη για τη ζωή, τον άνθρωπο, την ύπαρξη ή όχι Θεού. Άλλοτε με αποδείξεις, με επιχειρήματα, άλλοτε με "αισθήσεις", με "υπόνοιες" που δύσκολα επιβεβαιώνονται... Όμως μιλά μέσα απ' τα μάτια του, τη λογική του και κάποτε - κάποτε (γιατί αυτό το τελευταίο δεν ισχύει για όλους) και την καρδιά του...

    Εγώ λοιπόν, που λέτε, είχα την "τύχη" (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω καλύτερα) να γνωρίσω έναν άνθρωπο... Προσέξτε τι λέω..! ΆΝΘΡΩΠΟ. Δε θα σας μιλήσω για θαύματα και θείες αποκαλύψεις, ούτε για όνειρα και φαντασίες. Για έναν άνθρωπο λοιπόν που υπήρξε (γιατί τώρα έχει πεθάνει - "κοιμηθεί" όπως συνηθίζεται να λέγεται στη γλώσσα της εκκλησίας - και παρεπιμπτόντως, πολύ μ' αρέσει αυτή η συνήθεια...:)) ιερομόναχος. Κάποιοι θα τον ξέρουν. Είναι ο Γέροντας Πορφύριος. Ένας γλυκύτατος απλοϊκός παπούλης με γνώσεις της α' δημοτικού, που όμως μπορούσε να μιλήσει με λεπτομέρειες για θέματα ιατρικά με τους γιατρούς, μηχανολογικά με τους μηχανικούς, νομικά με τους δικηγόρους... Όχι όχι, μη βιάζεστε...! Δε θα αρχίσω να σας αραδιάζω "θαύματα" που ξέρω πόσο οι περισσότεροι απεχθάνεστε και περιγελάτε (έστω κι αν έχω πολλά), γιατί τούτο θα ήταν μάταιο. Σίγουρα θα βρίσκατε να μου πείτε ένα σωρό θεωρίες από τον επιστήμονα "τάδε" της "Τανγκανίκα" ή και του Harvard για το πώς εξηγείται να μιλά π.χ. ο Γέροντας στα ελληνικά (χωρίς να ξέρει γαλλικά) με γαλλίδα που δεν ξέρει λέξη ελληνικά και του απαντάει στα γαλλικά κι όμως να συνεννοούνται ή πώς μύριοι και πόσοι (και δικοί μου...!) άνθρωποι με διαγνωσμένο καρκίνο απ' τους γιατρούς να εμφανίζονται εν μία νυκτί θεραπευμένοι... ή πως να γνωρίζει και τις πιο απόκρυφες λεπτομέρειες τις προσωπικής μας ζωής ένα τέτοιο γεροντάκι, όταν για πρώτη φορά ερχόμαστε σε επαφή μαζί του... Ε όχι! γι' αυτά θα μιλάμε τώρα; Αυτά είναι παιδαριώδη! Αυτά είναι για τις γυναικουλίτσες που τρέχουν με τους κότσους και τις φουστάρες στους δρόμους με το σταυρό στο χέρι...! Κάπως έτσι έχουμε μάθει να τα αντιμετωπίζουμε αυτά. Γι' αυτό τ' αφήνω κι αυτά στην άκρη, έστω κι αν εμένα μου λένε πολλά...!

    Εγώ λοιπόν δε θα σας πω για τον Θεό μου των θαυμάτων ή των ευαγγελίων. Θα σας πω για τον Θεό μου όπως τον γνώρισα απ' όσα ΕΝΙΩΣΑ (την ξεχάσαμε τη λέξη αυτή μήπως ;) όσο από παιδάκι στριφογυρνούσα στα ράσα αυτού του παπούλη..., αυτού του ΑΝΘΡΩΠΟΥ. Κι αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος - τουλάχιστον γι' αρχή - για να νιώσεις τον Θεό. ΜΕΣΑ ΑΠ' ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.

    Το τι ένιωσα και το τι νιώθω ασφαλώς δεν εξηγείται. Άρα θα σας πω ΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ...
    Η πίστη είναι κομμάτι της καρδιάς κι εκεί δεν μπαίνουν τα τερτίπια της λογικής. Η λογική βαίνει παράλληλα. Η πίστη είναι η βεβαιότητα που έχουμε χωρίς αποδείξεις λογικής. Η πίστη καταγράφει μόνο τα "υπέρλογα" και σίγουρα ενισχύεται από αυτά, αλλά ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ. Η πίστη δε στηρίζεται στο "θαύμα" αλλά στην αίσθηση της καρδιάς. Σε αυτό στο οποίο ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΗΓΗΣΩ, γιατί αν μπορούσα θα ήταν μια διαδικασία της λογικής και όλοι εν τέλει θα ήμασταν σύμφωνοι. Σας καταλαβαίνω απόλυτα που δεν με καταλαβαίνετε κάποιοι. Κι απ' την άλλη είμαι βέβαιη πως αν έχετε στη ζωή σας κάποια στιγμή προσωπική εμπειρία απ' αυτό που ΠΡΟΣΠΑΘΩ και μόνο να σας περιγράψω, θα ήταν τελείως διαφορετικά τα πράγματα στη ζωή σας...;
    Θα τελειώσω με το εξής...: Οι περισσότεροι εδώ μέσα με γνωρίζετε καλά κι από κοντά ή από συζητήσεις μας; Με θεωρείτε γενικότερα άνθρωπο εκτός λογικής; Με θεωρείτε άνθρωπο που αεροβατώ ή που μ' αρέσει να μιλάω γενικόλογα χωρίς επιχειρήματα ή χωρίς λογικό ειρμό..; Νομίζω πως δε με θεωρείτε έτσι. Τουλάχιστον εγώ νιώθω πως η λογική είναι απαραίτητο εργαλείο μου και με βοηθα καθημερινά σε κάθε μου δραστηριότητα... Γιατί να θέλω να βάλω ένα τόσο χρήσιμο και αγαπητό εργαλείο μου ξαφνικά στην άκρη; Γιατί να θέλω να το απενεργοποιώ...; Μήπως με έχετε περάσει για τόσο "συναισθηματική"... Τουλάχιστον εγώ δεν νιώθω έτσι. Σας παρακαλώ να σκεφτείτε λοιπόν πως κάτι άλλο μπορεί να με έχει επηρεάσει ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ, που χωρίς δεύτερη σκέψη, εμπιστεύομαι τον Θεό, την ύπαρξη του, την ενέργειά του και την παρουσία του στη ζωή μου,... χωρίς δεύτερη σκέψη...
    Κι εύχομαι να το νιώσετε κάποτε κι εσείς (όσοι ασφαλώς δεν το έχετε νιώσει ήδη)

    Δε στέκομαι στις λεπτομέρειες για τη θρησκευτική ιστορία, τα δόγματα, τους παπάδες κ.ο.κ. Ίσως όλ' αυτά πολλή λιγότερη σημασία έχουν ακόμα και στα μάτια του Θεού και τουλάχιστον εμένα ούτε με απασχολούν ούτε με επηρεάζουν. Μακάρι όλοι αυτοί που ψάχνουν μανιωδώς αν ο Χριστός παντρεύτηκε ή όχι τη Μαγδαληνή, να έψαχναν με τον ίδιο ζήλο αν πράγματι μπορούν να ζήσουν τον Θεό στη ζωή τους ή όχι, να προσέγγιζαν έστω και για μια φορά έναν τέτοιον "άνθρωπο", όπως αυτόν για τον οποίο σας μίλησα - που ευτυχώς υπάρχουν ακόμα στην εποχή μας αρκετοί - και να ενδιαφέρονταν πραγματικά να μάθουν "ΠΩΣ υπάρχει" ο Θεός και "ΠΩΣ ζείται" ο Θεός και όχι τι είναι και από τι ουσία αποτελείται... Μια προσωπική εμπειρία χρειάζεται τίποτε άλλο! Εδώ δε μιλάμε για επιστήμη.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 20-05-2006 21:02 ]
    uNick
    21.05.2006, 01:59
    Τα βιώματα και οι εμπειρίες είναι αυτά που δυναμώνουν την πίστη... Σωστά Νεκταρία....
    Από την άλλη όμως, κάποια άλλα βιώματα ή εμπειρίες ευθύνονται για την απώλεια της πίστης, ή για το ότι κάνουν τον άνθρωπο να αμφισβητεί κάποια πράγματα και να ψάχνει...
    Astron
    21.05.2006, 02:46
    Αγαπητή Νεκταρία, η εκτίμηση που σου έχω είναι δεδομένη.
    Δεν θα μπορούσα λοιπόν να αμφισβητήσω όλα αυτά που ένιωσες.

    Όμως ακριβώς όταν βάζουμε στην άκρη την λογική, οι αισθήσεις μας και η σκέψη μας προσαρμόζονται σε αυτά που ποθεί η καρδιά μας.
    Η καρδιά εκφράζει πόθους, ανάγκες και συναισθήματα αλλά πολλές φορές αγνοεί την αλήθεια.
    Άλλωστε τον πιστό δεν τον ενδιαφέρει να βρει την αλήθεια διότι θεωρεί ότι ήδη την κατέχει. Οπότε οι ελεγκτικοί μηχανισμοί της λογικής, δηλαδή η επιστημονική μας σκέψη, αδρανεί.
    Όταν λοιπόν συναντούσες κάποιο θαύμα -κι ακριβώς επειδή πιστεύεις ότι δεν έχουν νόημα τα "τερτίπια της λογικής" όπως λες- ίσως να μην έκανες τον απαραίτητο λογικό έλεγχο για να δεις αν το "θαύμα" εξηγείται και με κάποιον άλλο τρόπο.
    Πόσο όμως προφυλάχτηκες απ' τα τερτίπια της καρδιάς;

    Άκόμα και οι επιστήμονες χιλιάδες φορές έχουν εξαπατηθεί απ' την καρδιά τους. Πάρε ως παράδειγμα τον ιαστροδικαστή Γιαμαρέλλο ο οποίος πέθανε πρόσφατα. Όταν συνάντησε και έλεγξε το σκήνωμα του Βησσαρίωνα το χαρακτήρισε ως ανεξήγητο, ως ένα φαινόμενο που δεν υπάρχει όμοιό του στην φύση.
    Σύντομα όμως βγήκαν κι άλλοι ιατροδικαστές που εξήγησαν ότι αυτό δεν είναι ένα τόσο σπάνιο φαινόμενο, κι ότι συμβαίνει με φυσικό τρόπο αρκετές φορές.
    Η πίστη του Ιατροδικαστή Γιαμαρέλλου είχε μπει εμπόδιο στην λογική του κρίση. Τα τερτίπια της καρδιάς τον οδήγησαν σε λάθος συμπεράσματα.

    Το θαύμα ορίζεται ως κάτι που αντιβαίνει στους νόμους της Φυσικής.
    Πιστεύεις ότι αυτά που συνάντησες στη ζωή σου είναι εντελώς αδύνατο να εξηγηθούν με φυσικό τρόπο;


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 21-05-2006 02:47 ]
    Aiolos56
    21.05.2006, 03:37
    Οι Θρησκείες είναι ο μεγαλύτερος εχθρός του Θεού.
    uNick
    21.05.2006, 18:33
    Quote:

    Το μέλος Aiolos56 στις 21-05-2006 στις 03:37 έγραψε:

    Οι Θρησκείες είναι ο μεγαλύτερος εχθρός του Θεού.




    Δηλαδή...???
    mpatzinick
    21.05.2006, 21:31
    εγώ ένα ξέρω , θεική φράση του φοβερού Αρκά :


    Ο Θεός για να τιμωρήσει τους φανατικούς θρησκόληπτους , δεν υπάρχει !!!!!!!


    uNick
    22.05.2006, 18:12
    Quote:

    Το μέλος mpatzinick στις 21-05-2006 στις 21:31 έγραψε:

    εγώ ένα ξέρω , θεική φράση του φοβερού Αρκά :


    Ο Θεός για να τιμωρήσει τους φανατικούς θρησκόληπτους , δεν υπάρχει !!!!!!!






    Γι'αυτό τον λατρεύω τον Αρκα...
    semplice
    22.05.2006, 18:24
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 22-05-2006 στις 18:12 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος mpatzinick στις 21-05-2006 στις 21:31 έγραψε:
    [i]
    εγώ ένα ξέρω , θεική φράση του φοβερού Αρκά :


    Ο Θεός για να τιμωρήσει τους φανατικούς θρησκόληπτους , δεν υπάρχει !!!!!!!






    Γι'αυτό τον λατρεύω τον Αρκα...

    [/I]



    Εγώ πάλι τον λατρεύω όχι μόνο γι'αυτό αλλά και γι αυτό
    uNick
    22.05.2006, 18:36
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 22-05-2006 στις 18:24 έγραψε:

    Εγώ πάλι τον λατρεύω όχι μόνο γι'αυτό αλλά και γι αυτό




    Ναι semplice, όχι μόνο γι'αυτό, αλλά μεταξύ άλλων και γι'αυτό... Αυτό ενοούσα πριν.
    mpatzinick
    10.06.2006, 15:38
    είναι απλά άπαιχτος ο αρκάς , κορυφαίος!
    vasiloukos
    10.06.2006, 19:43
    [Συγνώμη για τα κεφαλαία αλλά δε βγαίνει αλλιώς το νόημα!!!!!]

    ΚΑΛΕΙΤΑΙ.... ΚΑΛΕΙΤΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΟΝ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΚΑΙ Σ' ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΣΟΪ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ Σ΄ ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΣΟΪ....

    ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ 67.... ΚΛΕΙΝΟΥΝ... ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥΣ... ΚΛΕΙΝΟΥΝ.... ΚΛΕΙΝΟΥΝ.... ΦΑΣΙΣΜΟΣ!... ΠΡΟΔΟΣΙΑ!....

    ΖΗΤΑΜΕ ΑΠ' ΤΟ ΘΕΟ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΟΙ ΔΥΟ ΓΕΡΟΥΣΙΕΣ..... ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ...

    ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΚΑΝΑΛΙΟΥ 67.... ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ!!!
    uNick
    10.06.2006, 22:47
    Παίδες, είμαστε εντελώς off-topic με τον Αρκα και τον Λεβέντη (εντελώς άσχετο, πώς σου ήρθε? )....

    Κάτι σχετικό με το συγκεκριμένο topic?...