ελληνική μουσική
    850 online   ·  210.833 μέλη

    Ο Ιησους ειναι ο Σωτηρας

    jorge
    15.05.2006, 11:46
    Quote:

    Το μέλος rouli726 στις 15-05-2006 στις 10:14 έγραψε:

    ...pisteuo ki ego pos isos tha eprepe na tropopiithei o titlos tou topic.einai katafatikos k isos kapoioi pou pisteuoun se alli thriskeia,polloi filoi mas apo to eksoteriko i oxi,na prosvallontai i na thigontai me opoiodipote tropo.




    Ο τίτλος του topic δε νομίζω να θίγει κανέναν, ούτε άλλες θρησκείες προσβάλλει. Ο άνθρωπος αυτό πιστεύει, αυτό γράφει. Αν θέλει μόνος του να αλλάξει τον τίτλο, ας το κάνει.
    rouli726
    15.05.2006, 12:05
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 15-05-2006 στις 11:46 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος rouli726 στις 15-05-2006 στις 10:14 έγραψε:
    [i]
    ...pisteuo ki ego pos isos tha eprepe na tropopiithei o titlos tou topic.einai katafatikos k isos kapoioi pou pisteuoun se alli thriskeia,polloi filoi mas apo to eksoteriko i oxi,na prosvallontai i na thigontai me opoiodipote tropo.




    Ο τίτλος του topic δε νομίζω να θίγει κανέναν, ούτε άλλες θρησκείες προσβάλλει. Ο άνθρωπος αυτό πιστεύει, αυτό γράφει. Αν θέλει μόνος του να αλλάξει τον τίτλο, ας το κάνει.

    [/I]



    ennoeitai giorgo gia to dimiourgo tou topic milousa.
    apla epeidi isos se kapoious na akougetai sa rito sumperasma gia auto.kai epeidi kapoioi mporei na diafonoun sto oti o iisous einai o sotiras gia auto to eipa.
    alexia-vicky
    15.05.2006, 12:20
    Στο θεμα, αναλογα με το τιτλο του μπορει να απανταει οποιος θελει και βασικα, δε πιστευω πως τα εδραιωμενα "πιστευω" του καθενα μας θιγονται απο ενα τιτλο ή μια συζητηση...
    Οσο για το θεμα, ο καθενας μας ειναι ελευθερος να πιστευει σε οποιον Θεο θελει και να λειτουργει οπως νομιζει, αλλα αυτο δε σημαινει πως πρεπει να αμφισβητει συγκεκριμενες αξιες και θρησκειες...
    Εγω πιστευω πως ο Ιησους ειναι ο Σωτηρας μας και δε με νοιαζει να το ερευνησω, ουτε να το ψαξω...Δεν ειναι μονολιθικοτητα, ειναι βαθια πίστη. Επισης, για τα οσα δεινα εχουν συμβει στο παρελθον απο "καποιους" δεν ευθυνεται ο Θεος, αλλα προσωπα που το εκαναν εκμεταλλευομενα το ονομα του!
    Επισης, μη ξεχναμε πως αναλογοι διωγμοι, σφαγες κτλ εχουν συμβει και απο αλλες θρησκειες.
    Και τελειωνοντας, να πω πως μερικα σχολια ισως να θιγουν τους θρησκευομενους ανθρωπους και καλο θα ηταν να μη γινονται..Ως ενδειξη τουλαχιστον σεβασμου προς τους γυρω μας.
    alterhoh
    15.05.2006, 12:31
    Καλό θα ήταν να είχατε συνειδητοποιήσει οι περισσότεροι ότι αυτό που πιστεύει κάποιος δεν (θα έπρεπε τουλάχιστον να) έχει να κάνει με το τι λέει ο ένας κι άλλος, αλλά με αυτό που ο ίδιος ΕΣΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ βιώνεις μέσα σου. Την ύπαρξη του Θεού δε θα μπορέσει να στην αποδείξει κανείς αν ΕΣΥ, ΜΟΝΟΣ-Η ΣΟΥ δε το νιώσεις μέσα σου. Ο Θεός και η ύπαρξη και παρουσία του στη ζωή του καθενός δεν είναι τίποτε άλλο από μια αληθινή και προσωπική-εσωτερική εμπειρία, ένα βίωμα που κανείς δε μπορεί να στο αμφισβητήσει γιατί ακριβώς είναι μοναδικό για σένα.
    Συνεπώς, καταντάει ολίγον-τι κουραστικό το να προσπαθεί ο ένας να μιλήσει για Χριστό και Θεό έναντι αυτών που πιστεύει κάποιος άλλος με αποτέλεσμα μια αντιπαράθεση που δεν οδηγεί πουθενά...
    Μακάρι ο Χριστός να μιλήσει στον καθένα από όλους μας και εμείς να ανταποκριθούμε στο κάλεσμά του.
    Αν κάποιος έχει καταλάβει τί θέλω να ποω με όλα αυτά, τότε χαίρομαι που δε θα αναμειχθεί προκλητικά σε τέτοιες συζητήσεις προσβάλλοντας το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ "πιστεύω" του άλλου.

    Χαιρετώ σας...
    EffieKakaflika
    15.05.2006, 12:32
    Quote:

    Το μέλος catz στις 13-05-2006 στις 13:40 έγραψε:

    Εγώ θα έλεγα οτι υπάρχει συντονισμένη προσπάθεια ανορθογραφίας και διάδοσης της ηλιθιότητας .
    br>




    ...κι έλεγα πότε θα το πεί κάποιος αυτό...
    KIT_KAT
    15.05.2006, 12:44
    Κι εγώ θα προτιμούσα το τόπικ αυτό να μην υπάρχει, διότι το θέμα του και το στυλ των γραφόντων με άκομψο τρόπο και φανατισμούς προϊδεάζει αρνητικά, και σε καμιά περίπτωση δεν προδιαθέτει για εποικοδομητική συζήτηση.

    Θα ήθελα όμως να σταθώ σ'αυτό:

    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 13-05-2006 στις 17:52 έγραψε:

    Δεν βλέπω τον λόγο να συζητάμε σε αυτό το topic.

    Το να διαβάζουμε στο φόρουμ ενός μουσικού site για το ευαγγέλιο του Ιούδα δικαιολογείται γιατί είναι θέμα επίκαιρο και το βιβλίο έχει γίνει bestseller.

    Όμως είναι προσβλητικό για όσα μέλη δεν είναι χριστιανοί, να προπαγανδίζουν κάποιοι, εδώ μέσα, τα γνωστά (και ύποπτα) περί σωτηρίας κ.λπ. –και γνωρίζω πως υπάρχουν στο site μέλη που είναι Εβραίοι, μωαμεθανοί ίσως, άθεοι κ.λπ., οι οποίοι ποτέ δεν άνοιξαν ανάλογο topic προπαγανδίζοντας σωτηρίες.






    Αυτός Παναγιώτη δεν είναι τρόπος για να κατευνάσουν τα πνεύματα. Ο τρόπος με τον οποίο αναφέρεσαι στα γνωστά ("και ύποπτα") περί σωτηρίας σαφώς μπορεί να είναι προσβλητικός για όσα μέλη πιστεύουν σ'αυτή. Όσον αφορά στην προπαγάνδα, συμφωνώ 100% αλλά καλό θα ήταν να λάβουμε υπόψη ότι όσο μπορούμε να ονομάσουμε προπαγάνδα τα λεγόμενα του bornagain και του όποιου bornagain για τα "γνωστά (και ύποπτα) περί σωτηρίας" άλλο τόσο θα πρέπει να ονομάσουμε κι αυτά του astron και του όποιου astron για τα "γνωστά (και ύποπτα) περί της μη ύπαρξης σωτηρίας". Προφανώς καθένας στέκεται σ'αυτό που τον ενοχλεί προσωπικά όπως φαίνεται και για σένα από τα λεγόμενά σου, το ζητούμενο είναι όμως να μπορέσουμε να δούμε τα πράγματα ως εξωτερικοί παρατηρητές, κι όχι υποστηρίζοντας τις απόψεις κάποιου, ώστε να κρίνουμε αντικειμενικά. Όσο για τους Εβραίους και τους Μωαμεθανούς που λες, δε βρίσκω γιατί θα θιχτεί παραπάνω ένας αλλόθρησκος από τις χριστιανικές απόψεις απ' ό,τι από τις αθεϊστικές. Εσύ;
    Astron
    15.05.2006, 14:29
    Παιδιά, είναι προφανές ότι μια φιλοσοφική συζήτηση που έχει να κάνει με τη θρησκεία θα περιλαμβάνει ένα πλήθος διαφορετικών απόψεων, από απόψεις πιστών μέχρι απόψεις άθρησκων. Όποιος θεωρεί ότι μια τέτοια κουβέντα τον προσβάλλει μπορεί κάλλιστα να μην συμμετέχει. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν μπορεί να απαξιώνει το topic επιθυμώντας το σβήσιμό του. Για να υπάρχει κάποιοι το έχουν ανάγκη, έτσι δεν είναι;

    Και για να επιστρέψουμε στο θέμα απ' το οποίο έχουμε φύγει, είναι το εξής που έθεσε ο bornagain "Υπαρχει συντονισμενη προσπαθεια παγκοσμιως να σπιλωθει το ονομα του Ιησου και να καταρριφθει η θεοτητα του.Γιατι ξαφνικα βγαινουν διαφορων ειδων ευαγγελια στην επικαιροτητα και γινονται τοσες συζητησεις γυρω απο το ονομα του???"


    catz
    15.05.2006, 15:33
    thanx effie ,
    για να επιστρέψουμε στο θέμα μας , παραθέτω τα πιστεύω μου .

    Πιστεύω λοιπόν πως ΔΕΝ πρέπει να είμαστε τόσο διαλακτικοί .

    Θεωρώ γεγονός την επιτηδευμένη προσπάθεια αποβλάκωσης του κοινού απο την μαφία του χριστιανισμού (με τεράστια επιτυχία στη χώρα μας) , και - στα δεξιά χρόνια που ζούμε - την συνεργασία κυβέρνησης/εκκλησίας για την προώθηση της ημιμάθειας (κακής παιδείας) ΚΑΙ την εξάπλωση των ναρκωτικών , η οποία πέρα απο τα τεράστια οικονομικά ωφέλη , γαλουχεί ηλίθια πρόβατα καταναλωτές .
    Καταναλωτές αγαθών , θρησκειών , ναρκωτικών (για να μην ξεχνιόμαστε) .

    Ακούγομαι λίγο ακραίος ε ?
    Λυπάμαι , αλλά έτσι είναι .

    Επίσης πιστεύω πως αν κάποιος πιστεύει σε μια ανώτερη δύναμη , μπορεί -πολύ απλά- να συμπεριφέρεται καλά στους γύρω του ,
    να μάθει να παίρνει χαρά απο τη χαρά του άλλου , και να μη καταστρέφει τη φύση .
    Orfeus
    15.05.2006, 15:38
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 15-05-2006 στις 12:44 έγραψε:

    1) Κι εγώ θα προτιμούσα το τόπικ αυτό να μην υπάρχει........

    2) ..........το ζητούμενο είναι όμως να μπορέσουμε να δούμε τα πράγματα ως εξωτερικοί παρατηρητές......






    Γιατί να μην υπάρχει;
    Μπορείς κάλλιστα (όπως γράφεις), να το βλέπεις ως εξωτερικός παρατηρητής.
    Διάλογος είναι και οι διαφορετικές απόψεις είναι ενδιαφέρουσες...

    Σωστά το λέει ο Παύλος.



    Orfeus
    15.05.2006, 16:04
    Quote:

    Το μέλος catz στις 15-05-2006 στις 15:33 έγραψε:

    Πιστεύω λοιπόν πως ΔΕΝ πρέπει να είμαστε τόσο διαλλακτικοί .






    Συμφωνώ φίλε Άκη στο “ΔΕΝ”.

    Quote:

    Το μέλος catz στις 15-05-2006 στις 15:33 έγραψε:

    Θεωρώ γεγονός την επιτηδευμένη προσπάθεια αποβλάκωσης του κοινού από την μαφία του χριστιανισμού (με τεράστια επιτυχία στη χώρα μας), και -στα δεξιά χρόνια που ζούμε- την συνεργασία κυβέρνησης / εκκλησίας για την προώθηση της ημιμάθειας (κακής παιδείας) ΚΑΙ την εξάπλωση των ναρκωτικών, η οποία πέρα από τα τεράστια οικονομικά οφέλη, γαλουχεί ηλίθια πρόβατα καταναλωτές .
    Καταναλωτές αγαθών, θρησκειών, ναρκωτικών (για να μην ξεχνιόμαστε) .






    Αυτό ήτανε πάντοτε έτσι. Οι παντός είδους Σωτήρες (θρησκευτικοί, ή πολιτικοί κλπ…) ευδοκιμούν σε λαούς με χαμηλό πνευματικό επίπεδο.
    Γι’ αυτό και είναι άξιον απορίας το πώς ο Ελληνικός κόσμος με το τόσο υψηλό πνευματικό επίπεδο, εγκατέλειψε την πατρώα θρησκεία και καπελώθηκε από τον χριστιανισμό.




    KIT_KAT
    15.05.2006, 16:05
    Καταρχήν δεν είπα να σβηστεί, είπα να μην είχε ανοιχτεί καν.
    Διότι ο bornagain με τον τρόπο που έθεσε το θέμα προκάλεσε (δικαιολογημένα και αναμενόμενα ως ένα σημείο) ειρωνικά σχόλια προς το πρόσωπό του και προς τα πιστεύω του. Αυτό το ονομάζετε εσείς εποικοδομητική συζήτηση, Ορφέα και Παύλο; Εμένα με ενοχλεί.
    Orfeus
    15.05.2006, 16:07
    Πού είδες κάτι ειρωνικό Κατερίνα;


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 15-05-2006 16:29 ]
    KIT_KAT
    15.05.2006, 16:25
    Quote:

    Το μέλος catz στις 13-05-2006 στις 13:40 έγραψε:

    Εγώ θα έλεγα οτι υπάρχει συντονισμένη προσπάθεια ανορθογραφίας και διάδοσης της ηλιθιότητας.
    ...
    Την ηλιθιότητα όμως ως μαρκετινίστικο μέσο προσέγγισης του πολίτη απο τη μαφία των Χριστιανών δε θα τη δεχτώ .





    Quote:

    Το μέλος SinDenial στις 13-05-2006 στις 16:25 έγραψε:

    Αφήστε με ήσυχο εδώ πάνω στα σύννεφα. Ουφ!

    -Sino, Α.Κ.Α. Ιησούς.





    Εδώ.

    Γιώργο, δεν αναφέρομαι σε κάποιο σχόλιο δικό σου ούτε του Παύλου.
    Απλά όταν κάποιος ίσως αφελώς ανοίγει ένα θέμα, δεν είναι ανάγκη να το συνεχίζουμε. Αυτή είναι η άποψή μου. Είναι όπως θα ανοίξει κάποιος θέμα για το τι τέλειος που είναι ο Σαρμπέλ. Το σωστό είναι να μην ασχοληθούμε, όχι να αρχίζουμε να τον παίρνουμε στο ψιλό.
    Επίσης, διαβάζοντας τις σελίδες με το θέμα, αυτό που μου "χτύπησε" ήταν η αντίδραση του vouliaki, την οποία και σχολίασα.

    Orfeus
    15.05.2006, 16:37
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 15-05-2006 στις 16:25 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος catz στις 13-05-2006 στις 13:40 έγραψε:
    [i]
    Εγώ θα έλεγα οτι υπάρχει συντονισμένη προσπάθεια ανορθογραφίας και διάδοσης της ηλιθιότητας.
    ...
    Την ηλιθιότητα όμως ως μαρκετινίστικο μέσο προσέγγισης του πολίτη απο τη μαφία των Χριστιανών δε θα τη δεχτώ .





    Quote:

    Το μέλος SinDenial στις 13-05-2006 στις 16:25 έγραψε:

    Αφήστε με ήσυχο εδώ πάνω στα σύννεφα. Ουφ!

    -Sino, Α.Κ.Α. Ιησούς.





    Εδώ.

    Γιώργο, δεν αναφέρομαι σε κάποιο σχόλιο δικό σου ούτε του Παύλου.
    Απλά όταν κάποιος ίσως αφελώς ανοίγει ένα θέμα, δεν είναι ανάγκη να το συνεχίζουμε. Αυτή είναι η άποψή μου. Είναι όπως θα ανοίξει κάποιος θέμα για το τι τέλειος που είναι ο Σαρμπέλ. Το σωστό είναι να μην ασχοληθούμε, όχι να αρχίζουμε να τον παίρνουμε στο ψιλό.
    Επίσης, διαβάζοντας τις σελίδες με το θέμα, αυτό που μου "χτύπησε" ήταν η αντίδραση του vouliaki, την οποία και σχολίασα.


    [/I]



    Ο Sin Denial δεν έγραψε κάτι ξανά. Απάντησα στο post του.

    To σχόλιο του Catz δεν είναι καθόλου ειρωνικό. Είναι εντελώς μέσα στην πραγματικότητα.
    Και επειδή έχω μία "θητεία" στα fora και μάλιστα σε τέτοια ακριβώς θέματα, σε πληροφορώ ότι συνήθως όσοι ασκούν προσηλυτισμό, είναι ανορθόγραφοι μηδενός εξαιρουμένου.

    Δεν σου κάνει εντύπωση ότι ο bornagain γράφτηκε μέλος την ημέρα που το δημιούργησε;
    Δεν σου κάνει εντύπωση ότι δεν ξαναμπήκε για να λάβει μέρος στη συζήτηση;
    Το post είναι προσηλυτιστικό. Λογικό είναι να υπάρξουν αντιδράσεις.
    Αλλά και αν δεν είναι, διάλογος είναι.

    Και δεν αντιλαμβάνομαι γιατί προσβάλλεται η πίστη κάποιου επειδή διαφωνεί κάποιος άλλος μαζί του.

    Με αυτή τη λογική δηλαδή προσβάλλεται και ο Ινδουιστής και ο Μωαμεθανός κλπ…

    Όχι βέβαια… Συμφωνείς;

    vouliakis
    15.05.2006, 16:41
    kit_kat, είναι νομίζω ευδιάκριτα τα όρια ανάμεσα στην προπαγάνδα και τη διατύπωση προβληματισμών και απόψεων.

    Η λέξη "ύποπτα" αφορά καιστην πιθανότητα να ανοίγει κάποιος topics με παρόμοια θέματα, απλά και μόνο για χαβαλέ.






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 15-05-2006 16:46 ]
    EffieKakaflika
    15.05.2006, 16:44
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι καλό να υπάρχουν όλων των ειδών τα θέματα και η ανταπόκριση θα δείχνει αν αξίζουν ή όχι. Μέσα στα πλαίσια του σοβαρού, βέβαια. Τώρα, topics φάρσες (πχ κάτι βλακείες όπως "ποια διάσημη γυναίκα θα θέλατε να φιλήσετε", ή "πόσα κιλά είστε;") καλό είναι να μην ανοίγονται. Ακόμα κι σ'αυτά όμως φαίνεται ότι το γελοίο δεν κρατάει και σβήνει σε λίγο.
    Αυτό το θέμα, όμως, το θεωρώ πολύ σοβαρό και η άποψη του καθενός μπορεί να διατυπωθεί με όλους τους θεμιτούς τρόπους.
    Εξ'άλλου, επειδή είμαστε πολλά άτομα που συμμετέχουμε (κατ'επιλογήν, ευτυχώς) σ'αυτές τις συζητήσεις, όταν δηλώνω μια άποψη ή ένα πιστεύω θα πρέπει να είμαι προετοιμασμένη για διαφωνίες, απορρίψεις, ειρωνίες κλπ, όπως σε κάθε δημόσια συζήτηση. Διαφορετικά, επιλέγω και δεν συμμετέχω.
    Επίσης, κάθε συζήτηση παίρνει διαφορετικές τροπές και πιθανόν να αλλάζει μέχρι και θέμα από κουβέντα σε κουβέντα, ξεκινώντας από κάτι αφελές ή γελοίο, για να καταλήξει σε κάτι σοβαρό. Κι αυτό είναι όλο το ενδιαφέρον. Άποψή μου...


    EffieKakaflika
    15.05.2006, 16:53
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 15-05-2006 στις 16:37 έγραψε:

    Το post είναι προσηλυτιστικό. Λογικό είναι να υπάρξουν αντιδράσεις.
    Αλλά και αν δεν είναι, διάλογος είναι.

    Και δεν αντιλαμβάνομαι γιατί προσβάλλεται η πίστη κάποιου επειδή διαφωνεί κάποιος άλλος μαζί του.

    Με αυτή τη λογική δηλαδή προσβάλλεται και ο Ινδουιστής και ο Μωαμεθανός κλπ…

    Όχι βέβαια… Συμφωνείς;






    Κι αν είναι προσηλυτιστικό ωφείλουμε να απαντάμε. Λυπάμαι που απλά σιωπηλά συμφώνησα με τους προλαλήσαντες (vioulakis, catz κλπ) και δεν το έκανα γραπτώς.


    KIT_KAT
    15.05.2006, 17:09
    Εντάξει. Αν για κάποιους το θέμα αυτό είναι χρήσιμο και σοβαρό, δεν επιμένω. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μη συμμετέχω.

    (Τελείως προσωπική άποψη: Ο λόγος που αυτά τα τόπικ τα θεωρώ λίγο περιττά (αναφέρομαι στο σύνολο των σχετικών τόπικς περί θρησκείας, γιατί το συγκεκριμένο συν τοις άλλοις θεωρώ όπως είπα πως καλύτερα να μην υπήρχε γιατί δεν είναι σοβαρό - και όπως βλέπω συμφωνείτε - ), είναι ότι κανένας από όσους γράφουν δεν είναι διατεθειμένος να αλλάξει άποψη, αλλά το μόνο που γίνεται είναι να εκσφενδονίζονται προκλήσεις και βαρύγδουπες δηλώσεις εκατέρωθεν. Νομίζω ότι κανένας ποτέ δεν προβληματίστηκε πάνω σε αυτά τα θέματα λόγω των όσων διάβασε, όπως ίσως θα γίνει με τη γνώμη του πάνω σε ένα καλλιτέχνη, πάνω στις ανθρώπινες σχέσεις κλπ. Η ύπαρξη του θεού είναι ένα θέμα για το οποίο κάποιος δεν αλλάζει άποψη από κάτι που διάβασε σε ένα φόρουμ. Τα βλέπω λίγο σαν τις συζητήσεις μεταξύ φανατικών οπαδών πολιτικών παρατάξεων ή οπαδών διαφορετικών αθλητικών ομάδων. Γίνονται απλά για να γίνονται. Βέβαια μπορεί να έχω και άδικο, ναι, και ίσως να αλλάξω άποψη κάποια στιγμή. Απλά ως τώρα δεν έχω δει να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό αυτές οι συζητήσεις. Δεν προτείνω φυσικά να καταργηθούν, απλά εξηγώ τους λόγους της μη συμμετοχής μου.)
    W4TT4N4B3
    15.05.2006, 17:44
    οποιος καθιστα θεματα προσωπικης πιστης αντικειμενο δημοσιου διαλογου, ας ειναι ετοιμος να δεχτει και πειραγματα, και αστεϊσμους, και καυστικα σατιρικα σχολια, διαφορετικα μπορει να κρατησει για τον εαυτο του τις αποψεις του.οποιος διεκδικει την ελευθερια του λογου και την ανεκτικοτητα για τις ιδεες του ας τις αναγνωριζει και για τα σχολια των αλλων


    το οτι καποιος ειναι αθρησκος δε σημαινει οτι ειναι απιστος ή αθεος οτι δεν πιστεύει πουθενα....

    τωρα το γιατι καπελωθηκε ο ελληνισμος το χριστιανισμο Orfeus εχει αρκετες λογικες εξηγησεις....
    ο αδυνατος παντοτε χρειαζεται μια ελπιδα,
    οι Εβραιοι δε θα ξεκινουσαν την εξοδο τους απο την Αιγυπτο αν δεν ειχαν πειστει οτι θα εχουν βοηθεια απο καποια ανωτερη δυναμη...
    οι ελληνες επισης το 21 ξεκινουσαν την επανασταση οχι μονο επειδη το ηθελαν αλλα και γιατι ειχαν πειστει οτι θα τους βοηθησει η Ρωσικη αρκουδα αλλα και επειδη ηταν θελημα θεου... με τον τροπο αυτο ξορκιζαν τους φοβους τους...και εκαναν την υπερβαση
    αλλωστε ολες οι επαναστασεις ξεκινουσαν απο καποιες μειοψηφιες και για να αποκτησουν μια δυναμικη, ηταν πιο ευκολο να το πετυχουν πειθοντας την πλειοψηφια οτι υπαρχει καποια θεϊκη εντολη ή βοηθεια απο καποια υπερφυσικη δυναμη...

    παντως ο ελληνικος πολιτισμος δεν ηταν ενας και εδικα ο αρχαιοελληνικος δεν ηταν ακριβως ετσι οπως τον νομιζουμε εμεις, γιατι οι γνωσεις μας βασιζονται σε καποια κειμενα του παρελθοντος που εχουν διασωθει...ακομα και σημερα οι ιστορικοι που διαθετουν τοσα συγχρονα μεσα αδυνατουν να γραψουν την Ιστορια αντικειμενικα και διαφωνουν σε πολλα σημεια...η κυριαρχια των ρωμαιων για αρκετα χρονια ισως με την παροδο του χρονου θεωρηθηκε ως ηττα και του ελληνικου πολιτισμου, και ετσι οι ελληνες της εποχης βρηκαν την ελπιδα στο χριστιανισμο...

    αλλωστε και οι εβραιοι οταν αντεληφθησαν οτι ο Ιησους δε θα τους απελευθερωσει απο τους Ρωμαιους, διαλεξαν τον ζηλωτη Βαραβα....και καλο ο οχλος που ειναι χειραγωγησιμος, και η πλειοψηφια του ιερατειου των εβραιων ηθελε να τον βγαλουν απο τη μεση, γιατι ηταν εμποδιο στην εξουσια τους, αλλα ηταν τοσο σιγουροι οτι δεν ηταν αυτος ο ΜΕσσιας? μπορει να ηταν σιγουροι, γιατι δεν πιστευαν οτι υπαρχει στην πραγματικοτητα μεσσιας ή και για πολλους αλλους λογους.. ο καθενας διαλεγει και παιρνει αναλογα με το ποια πορεια θελει να ακολουθησει στη ζωη του...

    παντως ευλογη η απορια σου Orfeus ως ενα σημειο γιατι το "η ταν επι τας" δεν μπορει να συμβιβαστει με το "γυρνα και το αλλο μαγουλο" και το "η ταν επι τας" με καποιες παραλλαγες ηταν κοινη συνισταμενη του ελληνικου κοσμου...

    αλλα ο χριστιανισμος σαν κοσμοθεωρια και θρησκεια δεν ειναι ιδιος σημερα με οτι ηταν πριν 2000 χρονια....γιατι οι ανθρωποι ερμηνευουν τις γραφες και οι ανθρωποι ως υποκειμενα με διαφορες το ενα απο το αλλο βλεπουν και ερμηνευουν τα πραγματα σχετικα...
    Orfeus
    15.05.2006, 18:33
    Εμφαντικό ήταν το ερώτημα Βατ...

    Την έχω την άποψή μου.