ελληνική μουσική
    639 online   ·  210.846 μέλη

    Ο Ιησους ειναι ο Σωτηρας

    uNick
    15.05.2006, 19:15
    Quote:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 15-05-2006 στις 17:44 έγραψε:

    οποιος καθιστα θεματα προσωπικης πιστης αντικειμενο δημοσιου διαλογου, ας ειναι ετοιμος να δεχτει και πειραγματα, και αστεϊσμους, και καυστικα σατιρικα σχολια, διαφορετικα μπορει να κρατησει για τον εαυτο του τις αποψεις του.οποιος διεκδικει την ελευθερια του λογου και την ανεκτικοτητα για τις ιδεες του ας τις αναγνωριζει και για τα σχολια των αλλων



    Μαζί σου Βατ... Και πειράγματα, και αστεϊσμούς, και σάτυρα, και απ'όλα... Είναι λυπηρό να βλέπω ανθρώπους να αντιδρούν με φανατισμό σε μια άποψη, μόνο και μόνο επειδή είναι διαφορετική από τη δική τους. Είναι εξ'ίσου λυπηρό όμως να βλέπω προσβλητικά-εμπρηστικά posts από αυτούς με τις διαφορετικές απόψεις. Πρέπει όλοι να καταλάβουμε (κι εγώ μαζί) ότι κάποια θέματα είναι ιδιαιτέρως λεπτά και χρήζουν μεγάλης προσοχής στον χειρισμό. Ένα από αυτά τα θέματα είναι και η πίστη του καθενός. Όπως είχε ακουστεί στους διαλόγους της ταινίας "Δόγμα" (την προτείνω ανεπιφύλακτα σε open-minded ανθρώπους):
    "...είναι καλύτερα αντί για πίστη να έχεις ιδέες... Μπορείς να αλλάξεις ανα πάσα στιγμή μια ιδέα. Το να αλλάξεις την πίστη σου είναι επικίνδυνο. Οι άνθρωποι πεθαίνουν για την πίστη τους, ή σκοτώνουν για αυτήν..."
    Και για να μην παρεξηγηθώ, δηλώνω ότι δεν είναι αυτή η θέση μου, είναι απλώς μια άποψη που δεν είναι κακό να ακούγεται... Η δική μου θέση πλησιάζει, τέμνει σχεδόν αυτήν του Ορφέα.
    Το θέμα "πίστη" είναι πολύ λεπτό, σχεδόν εύθραυστο. Καλό θα είναι λοιπόν όλοι όσοι γράφουν σε τέτοια topics να προσέχουν τις εκφράσεις τους. Σημασία δεν έχει τόσο το τί γράφω εγώ ή τί εννοώ με αυτό που γράφω, όσο το τί θα καταλάβει ή πώς θα αντιδράσει αυτός που θα το διαβάσει.
    Χαλαρώστε...

    Only the best is good enough...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uNick στις 15-05-2006 19:17 ]
    neerie
    15.05.2006, 19:18
    Έχοντας διαβάσει τα πιο πάνω σχόλια, ομολογουμένως σε ένα θέμα που με ενδιαφέρει, χαίρομαι που βλέπω ότι προβληματίζει είτε υπέρ είτε κατά τόσους πολλούς έστω ως προς τη σχετικότητα του με το ΜΗ.

    Η πίστη στο Χριστό δεν είναι νοητική (σωστή χρήση λέξης?) διότι το μυαλό μας δε μπορεί να τα καταλάβει όλα και ο εγωισμός μας δεν επιτρέπει να πιστέψουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε. Η πίστη στο Χριστό είναι εμπειρία ζωής και σπάνια μπορείς να αποδείξεις σε κάποιον με λόγια ότι ο Χριστός είναι Θεός, αν δεν το έχει νιώσει μέσα του πρώτα, ή έστω αν δεν Τον έχει αποζητήσει πρώτα, συνειδητά ή μη. Η πίστη είναι βίωμα και σε κάποιον που δεν την έχει ζήσει βαθιά (και όχι να πάει απλά εκκλησία 2 φορές και να εξομολογηθεί άλλες 2 φορές στη ζωή του), φαίνεται παράξενη και βλακώδης. Το θέμα είναι να ψάξουμε πραγματικά κάτι αν στ' αλήθεια μας ενδιαφέρει.

    Με την άποψη αυτή, τέτοια τόπικς το πολύ πολύ να προβληματίσουν κάποιον ως προς ορισμένα σημεία, ενώ καταλήγουμε σχεδόν πάντα να "συμφωνούμε να διαφωνούμε", εφόσον είμαστε όλοι ξερόλες

    Ας συνεχίσει όμως να ξεχωρίζει το ΜΗ για το σεβασμό στην άλλη άποψη και στο άνοιγμα τόπικς που δεν εκφράζουν προσωπικά εμάς... Κι ο καθένας ας σχολιάσει καλοπροαίρετα το τόπικ αυτό που τον αφορά/απασχολεί.


    Astron
    15.05.2006, 19:47
    Quote:

    Το μέλος neerie στις 15-05-2006 στις 19:18 έγραψε:

    Η πίστη στο Χριστό είναι εμπειρία ζωής και σπάνια μπορείς να αποδείξεις σε κάποιον με λόγια ότι ο Χριστός είναι Θεός, αν δεν το έχει νιώσει μέσα του πρώτα....





    Επίτρεψέ μου να ξαναγράψω τα παραπάνω με μια μικρή παραλλαγή:

    "Η πίστη στον Αλλάχ είναι εμπειρία ζωής και σπάνια μπορεί να αποδείξεις σε κάποιον με λόγια ότι ο Αλλάχ είναι Θεός, αν δεν το έχει νιώσει μέσα του πρώτα."


    Για έναν φανατικό μουσουλμάνο όχι μόνο ισχύει το παραπάνω αλλά είναι τόσο βέβαιος για την πίστη του που θυσιάζει τη ζωή του γι' αυτήν. Έχει δηλαδή την βεβαιότητα ότι ο Αλλάχ είναι ο Θεός, ο Μωάμεθ ο προφήτης του και ότι αν σκοτωθεί γι' αυτούς θα πάει στον παράδεισο.
    Οι χριστιανοί όμως τα θεωρούν όλα αυτά παραμύθια. Θεωρούν τον Μωάμεθ ένα τσαρλατάνο που τίποτα απ' όσα είπε δεν είναι αληθινά.

    Γιατί να 'χουμε όμως την σιγουριά ότι οι μουσουλμάνοι έχουν άδικο και οι χριστιανοί δίκιο όταν έχουμε ακριβώς τον ίδιο αριθμό αποδείξεων και για τις δύο θρησκείες; (δηλαδή καμία σοβαρή απόδειξη)
    Το ίδιο μπορεί να ειπωθεί βέβαια για όλες τις θρησκείες.

    Ας το ξανασκεφτούμε: κάτι που είναι για μας ένα απλό παραμύθι (το ισλάμ) είναι για τον άλλον τόσο καθοριστικό και εσωτερικό βίωμα που θυσιάζει ό,τι πολυτιμότερο έχει, την ίδια του τη ζωή.
    Είναι φοβερό το τί μπορεί να κάνει η "πίστη" στο μυαλό του ανθρώπου.

    Και για να επιστρέψω στο αρχικό ερώτημα του topic που έθεσε ο bornagain, αν θεωρήσουμε ότι ο χριστιανισμός δέχεται επίθεση κι άλλα τέτοια συνωμοτικά επειδή βγήκε στο φως ένα ευαγγέλιο κι ένα μυθιστόρημα (Κώδικας DaVinci), τότε το Ισλάμ τί δέχεται; Το ένα μετά το άλλο τα ισλάμικά κράτη μπαίνουν στο στόχαστρο της Δύσης. Τί να θεωρήσουν αυτοί λοιπόν;
    uNick
    15.05.2006, 20:05
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 15-05-2006 στις 19:47 έγραψε:

    Ας το ξανασκεφτούμε: κάτι που είναι για μας ένα απλό παραμύθι (το ισλάμ) είναι για τον άλλον τόσο καθοριστικό και εσωτερικό βίωμα που θυσιάζει ό,τι πολυτιμότερο έχει, την ίδια του τη ζωή.



    Ολόσωστο... Και το αντίστροφο, ολόσωστο επίσης... και, τέλος πάντων, με όλους τους πιθανούς συνδιασμούς θρησκευμάτων ή πίστεων... Αυτό εννοούσα κι εγώ στο προηγούμενο post μου... Thank you Pavlos...
    semplice
    15.05.2006, 20:54
    Quote:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 15-05-2006 στις 17:44 έγραψε:




    το οτι καποιος ειναι αθρησκος δε σημαινει οτι ειναι απιστος ή αθεος οτι δεν πιστεύει πουθενα....







    Επιτρέψτε μου, όσοι τελευταία γράφετε και συμφωνείτε απ'ο όσο παρατηρώ ,να μην εμπλακώ σε διάλογο (δεν είναι θέμα επιχειρημάτων η Πίστη), αλλά να αποτελέσω την παραφωνία σε αυτή την σύμπτωση απόψεων καταθέτοντας κάποιες σκέψεις μου και κάποια ερωτήματα..

    Και καταρχήν να ξεκινήσω απο αυτό που έγραψε ο φίλος μου ο Βατ ..
    θέτοντας κάποια ερωτήματα ,όχι φυσικά για να πάρω απάντηση απάντηση αλλά για να γίνουν και αυτά ...ορατά και οι άλλες απόψεις..που εκτέθηκαν επαρκώς ..

    Χμμ...το να είναι κάποιος άθεος η δεν πιστεύει πουθενά είναι κακό ,είναι
    επιζήμιο δηλαδή και για ποιον/ποιους?

    Και αν ναι ΓΙΑΤΙ έιναι άσχημο και τόσο ψυχοφθόρο?
    Και αν όχι..τότε γιατί τότε λένε για κάποιον που έχει τουλάχιστον προβληματική συμπεριφορά προς τους συνανθρώπους του"Ε αυτός δεν έχει το Θεο του!"??
    Πολύ απλοικό?
    Και κάτι άλλο ...
    Για ποιο λόγο οι απόψεις ανθρώπων που ΔΕΝ πιστεύουν, έχουν κυριολεκτικά κυριαρχήσει στα σχετικά forums ?Μήπως τελικά ο φανατισμός δεν χαρακτηρίζει
    μόνο τις θρησκείες αλλά και το μεγαλύτερο ρεύμα που είναι η αθεία και
    η σχετικοποίηση των πάντων???
    Μήπως πραγματικά όσοι νιώθουν βαθιά την πίστη μέσα τους σωπαίνουν για να μην αντιπαρατεθούν σε ένα τόσο σοβαρό και ευαίσθητο θέμα?
    Μήπως θα έπρεπε πράγματι να είμαστε πιο προσεκτικοί όταν γράφουμε για θέματα Πίστης ,όταν έχουμε μάλιστα, καλώς η κακώς και παιδιά 15,16,17 ετών που μας διαβάζουν?
    Σε ποια θέση βάζουμε την καρδιά μας αλήθεια έναντι του ορθολογιστικής σκέψης όταν προσπαθούμε να δώσουμε απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα?
    Και τελικά...ας μου πει κάποιος τελωσπάντων ...τι κέρδισε ο δήθεν "πολιτισμένος " άνθρωπος της βιομηχανικής και της μεταβιομηχανικής εποχής με την εμμονή του στη λογική και απο την απομακρυνσή του από το Θεό?
    Σε 50 χρόνια και όταν η μέση θερμοκρασία του πλανήτη θα έχει ανέβει ήδη 5-6 βαθμούς ,600 εκ άνθρωποι θα πεθάνουν από πείνα δίότι περίπου άλλα 600 εκ θα έχουν την ανάγκη να καταναλώνουν 1000-10.000 φορές όσων χρειάζεται για να επιβιώσει μια ανθρώπινη ψυχή....

    Ποιος μπορεί να αναστρέψει αυτήν την πορεία προς τηνκαταστροφή του πλανήτη
    που πλησιάζει ?
    Και αν δεν υπάρχει συνωμοσία για την ...επίσπευση της καταστροφής ..ας μου πει
    κάποιος για ποιο λόγο κανένας ,μα κανένας απο αυτούς κρατούν την εξουσία δεν κάνει τίποτα για να ανακόψει αυτήν την πορεία?
    Φαίίνεται πως βαδίζουμε προς το τέλος του πλανήτη
    και η επιλογή μας ,όσο απλοικό και αν μοιάζει είναι "φως ¨ η "σκοτάδι"..
    Το Φως είναι το χαμόγελο ,η ελπίδα ,η προσφορά αγάπης σε αυτόν τον κόσμο που ζούμε και μπορούμε πολλά ακόμα να κάνουμε...(και πόσο λίγα αλήθεια κάνουμε)
    Ποιος είδε προχθές την εκπομπή του Κούλογλου με αφιέρωμα δύο γυναίκες που η μία τους μέσω της οργάνωση "γιατροι καρδιάς" προσφέρει χρόνια τώρα τα μέγιστα στο μεγαλύτερο ενεργό νοσοκομείο της Βαγδάτης ,ενώ η άλλη, σχεδόν κοριτσάκι αλυσοδένεται πάνω στα ελαιόδεντρα των Παλαιστινίων για να τα προστατεύσει από τις μπουλντόζες των Ισραηλινών..
    Αυτές οι σπάνιες ανθρώπινες υπάρξεις Πιστεύουν και το κάνουν πράξη και δεν
    κάθονται εκ του ασφαλούς στην οθόνη ενος υπολογιστή ,όπως ο γράφων..
    Η ζωή δεν τελειώνει εδώ στη γη και αυτό είναι θεμελιώδες Πιστεύω για τα "μέσα μας".Ετσι βρίσκουν ηρεμία και δύναμη να συνεχίσουν αυτό για τις οποίο πραγματικά
    τις θαυμάζω...
    Αν κάποιος νομίζει πως μπορούμε να κάνουμε κάτι ως κοινότητα και πέραν των όσων κάνουμε για τους συνανθρώπους μας που υποφέρουν ας το γράψει σε topic
    και εκεί ΘΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ(περισσότερες φορές ανιαρές)Τθεωρίες μας σε πράξη και Προσφορά.

    Ευχαριστώ που με διαβάσατε και περιμένω ανταπόκριση στο τελευταίο άιτημα
    μου από συμφωνούντες αλλά και από διαφωνούντες με τις παραπάνω απόψεις
    που πολλές φορές,για να μην πω τις περισσότερες, δεν είναι αντίθετοικαι μάλιστα υποστηρίζουν 'ανθρωπιστικού περιεχομένου " πρωτοβουλίες..

    Σας ευχαριστώ όλους που με διαβάσατε και φυσικά περιμένω
    jorge
    15.05.2006, 21:13
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 15-05-2006 στις 19:47 έγραψε:

    Οι χριστιανοί όμως τα θεωρούν όλα αυτά παραμύθια. Θεωρούν τον Μωάμεθ ένα τσαρλατάνο που τίποτα απ' όσα είπε δεν είναι αληθινά.




    Astron αυτή είναι άποψη των φανατισμένων Χριστιανών. Η πλειοψηφία έχω την αίσθηση πως δεν ασχολείται σήμερα ιδιαίτερα με τις άλλες θρησκείες και την ουσία τους. Και αν λίγο ασχολείται, νομίζω πως το κάνει με σεβασμό. Ζω 28 χρόνια και δεν έχω ακούσει κανέναν να ασχολείται ιδιαίτερα με το Κοράνιο, πόσο μάλλον να θεωρεί τον Μωάμεθ τσαρλατάνο...
    Astron
    15.05.2006, 21:25
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 15-05-2006 στις 21:13 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 15-05-2006 στις 19:47 έγραψε:
    [i]
    Οι χριστιανοί όμως τα θεωρούν όλα αυτά παραμύθια. Θεωρούν τον Μωάμεθ ένα τσαρλατάνο που τίποτα απ' όσα είπε δεν είναι αληθινά.



    Astron αυτή είναι άποψη των φανατισμένων Χριστιανών. Η πλειοψηφία έχω την αίσθηση πως δεν ασχολείται σήμερα ιδιαίτερα με τις άλλες θρησκείες και την ουσία τους. Και αν λίγο ασχολείται, νομίζω πως το κάνει με σεβασμό. Ζω 28 χρόνια και δεν έχω ακούσει κανέναν να ασχολείται ιδιαίτερα με το Κοράνιο, πόσο μάλλον να θεωρεί τον Μωάμεθ τσαρλατάνο...

    [/I]



    Γιώργο το εννοώ ως εξής. Για να είσαι χριστιανός, εκ των πραγμάτων ΔΕΝ πιστεύεις ότι ο Μωάμεθ είναι ο προφήτης του αληθινού Θεού.
    Άλλωστε το Ισλάμ αναγνωρίζει τον Ιησού ως ιστορικό πρόσωπο και προφήτη αλλά αρνείται την ανάστασή του. Θεωρούν δηλαδή ότι ο Ιησούς πέθανε φυσιολογικά και σε βαθιά γεράματα.

    Ο χριστιανισμός απ' την άλλη βασίζεται στην ανάσταση του Ιησού και την κατανίκη του θανάτου.
    Άρα δεν μπορεί και ο Μωάμεθ και ο Απόστολος Παύλος να λένε την αλήθεια. Ένας απ' τους δύο θα λέει ψέματα (ή και οι δύο). Επομένως οι μουσουλμάνοι θεωρούν τον Απ. Παύλο ψεύτη -αφού πιστεύουν ότι δεν συνέβη ποτέ η ανάσταση του Ιησού. Και οι χριστιανοί αντίστοιχα θεωρούν τον Μωάμεθ ψευδοπροφήτη και ότι η αλήθεια είχε αποκαλυφθεί πολύ πριν με τον Ιησού. (εκεί κολλάει το "τσαρλατάνος"). Άλλωστε είναι γνωστή η λαϊκή παροιμία που λέει "μετά Χριστόν πας προφήτης Γάιδαρος."

    Astron
    15.05.2006, 21:34
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 15-05-2006 στις 20:54 έγραψε:
    Ποιος μπορεί να αναστρέψει αυτήν την πορεία προς την καταστροφή του πλανήτη
    που πλησιάζει ?



    Πάντως όχι με την προσευχή.
    Σίγουρα έχουμε περισσότερες ελπίδες με τις προσπάθειες των επιστημόνων (που αυτοί πρώτοι έκρουσαν τον κώδωνα του κινδύνου.)

    Quote:
    Το Φως είναι το χαμόγελο ,η ελπίδα ,η προσφορά αγάπης σε αυτόν τον κόσμο που ζούμε και μπορούμε πολλά ακόμα να κάνουμε...


    Αυτά είναι ανεξάρτητα απ' την θρησκεία. Κι ένας άθρησκος μπορεί να αγαπάει και να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο!

    Quote:
    Μήπως θα έπρεπε πράγματι να είμαστε πιο προσεκτικοί όταν γράφουμε για θέματα Πίστης ,όταν έχουμε μάλιστα, καλώς η κακώς και παιδιά 15,16,17 ετών που μας διαβάζουν?


    Ναι θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί να μην τους κάνουμε πλύση εγκεφάλου προβάλλοντας μόνο μια συγκεκριμένη θρησκεία. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τους δείξουμε τον επιστημονικό-ορθολογιστικό τρόπο σκέψης. Τα υπαρξιακά τους ζητήματα θα τα λύσουν διαβάζοντας φιλοσοφία ή επιλέγοντας την θρησκεία που τους ταιριάζει μόνοι τους!

    Quote:
    Μήπως τελικά ο φανατισμός δεν χαρακτηρίζει
    μόνο τις θρησκείες αλλά και το μεγαλύτερο ρεύμα που είναι η αθεία και
    η σχετικοποίηση των πάντων???


    Φανατισμός είναι το να είσαι απόλυτος, να θεωρείς ότι κατέχεις την υπέρτατη αλήθεια και να μην αναγνωρίζεις πιθανότητα λάθους στην σκέψη σου. Όταν θα βρεις το πρώτο ατράνταχτο στοιχείο για την ορθότητα της θρησκείας σου, θα είμαι ο πρώτος που θα την ασπαστεί.
    jorge
    15.05.2006, 21:42
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 15-05-2006 στις 21:25 έγραψε:

    Γιώργο το εννοώ ως εξής. Για να είσαι χριστιανός, εκ των πραγμάτων ΔΕΝ πιστεύεις ότι ο Μωάμεθ είναι ο προφήτης του αληθινού Θεού. Άλλωστε το Ισλάμ αναγνωρίζει τον Ιησού ως ιστορικό πρόσωπο και προφήτη αλλά αρνείται την ανάστασή του. Θεωρούν δηλαδή ότι ο Ιησούς πέθανε φυσιολογικά και σε βαθιά γεράματα.





    Παύλο νομίζω πως πιάνεσαι από την άποψη των φανατισμένων, είτε αυτοί λέγονται Χριστιανοί, είτε λέγονται Μουσουλμάνοι. Και το να στηρίζεις τα επιχειρήματά σου σε απόψεις φανατισμένων, είναι κατά τη γνώμη μου λάθος γιατί οδηγείς τη σκέψη τη δική σου και των υπολοίπων στη λογική της σύγκρουσης.

    Η πραγματικότητα κατά τη γνώμη μου είναι οτι ο μέσος Χριστιανός και ο μέσος Μουσουλμάνος δεν ασχολείται με την ουσία της θρησκείας του άλλου, ούτε προσπαθεί να του ανατρέψει τα πιστεύω του. Αντίθετα, ακολουθεί τις παραδόσεις της θρησκείας του, προσεύχεται, χωρίς να τον νοιάζεται για το τι γίνεται παραπέρα.
    Astron
    15.05.2006, 22:08
    Δεν ασχολούμαι με τις απόψεις των φανατισμένων.
    Λέω κάτι πολύ απλό: είτε είσαι φανατικός μουσουλμάνος, είτε ο ηπιότερος του κόσμου, πιστεύεις ότι ο Ιησούς Δεν αναστήθηκε.
    Αντίστοιχα και οι χριστιανοί, σε όποιο δόγμα κι αν ανήκουν, ανεξάρτητα απ' το πόσο φανατικοί είναι, πιστεύουν στην Ανάσταση. Διαφωνείς πουθενά με αυτά;
    assasinos
    15.05.2006, 22:21
    na para8esw kati ?


    Ή βασιλεία του Θεού εντός υμών εστί
    και πανταχού πέριξ υμών.
    Ουχί εν οικοδομαίς λιθίνες.
    Διαρρήξατε τεμάχιον ξύλου
    και εντός τούτου ειμί εγώ.
    Εγείρατε λίθον και ευρήσετέ με.

    sas 8ymizei kati?
    Orfeus
    15.05.2006, 22:54
    Ναι.
    Μου θυμίζει τον Θεό που κατασκευάζω.
    Είναι η σκέψη μου, οι αξίες μου και οι αρχές μου γιατί νοιώθω ένθεος.
    Είναι ο Θεός που φτιάχνω και τον τοποθετώ μέσα μου, γύρω μου και παντού και δεν έχει καμία σημασία το όνομά του.

    Τον βαφτίζω όπως θέλω, έξω από οργανωμένες και κατεστημένες θρησκείες, γιατί είμαι άθρησκος!!!

    Που και που βέβαια (για να μη χάνει το μέτρο) .........τον ελέγχω!!!



    Everybody must give something back, for something they get.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 15-05-2006 22:55 ]
    assasinos
    15.05.2006, 22:57
    einai to legomeno "euaggelio tou zwntos Ihsou", ena keimeno grammeno sta aramaika, polu konta sto 30 MX kai apagoreumeno apo to Vatikano...Exeis kanei pantws thn kalyterh douleia me auta ta zhthmata.
    Orfeus
    15.05.2006, 23:03
    Ξέρεις κάτι τώρα...

    Θα ήθελα να μου εξηγήσεις -αν γνωρίζεις- ποιοι χρησιμοποιούν τον όρο "ευαγγέλιο του ζώντος Ιησού".

    Σ' ευχαριστώ...



    Everybody must give something back, for something they get.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 15-05-2006 23:05 ]
    oinoxoos
    15.05.2006, 23:20
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 15-05-2006 στις 21:34 έγραψε:


    Quote:


    Το μέλος semplice έγραψε:

    Μήπως θα έπρεπε πράγματι να είμαστε πιο προσεκτικοί όταν γράφουμε για θέματα Πίστης ,όταν έχουμε μάλιστα, καλώς η κακώς και παιδιά 15,16,17 ετών που μας διαβάζουν?


    Ναι θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί να μην τους κάνουμε πλύση εγκεφάλου προβάλλοντας μόνο μια συγκεκριμένη θρησκεία. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τους δείξουμε τον επιστημονικό-ορθολογιστικό τρόπο σκέψης. Τα υπαρξιακά τους ζητήματα θα τα λύσουν διαβάζοντας φιλοσοφία ή επιλέγοντας την θρησκεία που τους ταιριάζει μόνοι τους!





    Όμως και εσύ προβάλλεις τώρα μία συγκεκριμένη θεωρία ( θρησκεία ίσως): τον ορθολογισμό. Μην ξεχνάς πως πολλες θρησκείες δεν τον αποδέχονται ( βλ. χριστιανισμός). Άρα πως προτείνεις στα παιδιά να ψάξουν μόνα τους την αλήθεια ενώ ταυτόχρονα τους δείχνεις ένα συγκεκριμένο δρόμο;
    jorge
    15.05.2006, 23:31
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 15-05-2006 στις 22:08 έγραψε:

    Λέω κάτι πολύ απλό: είτε είσαι φανατικός μουσουλμάνος, είτε ο ηπιότερος του κόσμου, πιστεύεις ότι ο Ιησούς Δεν αναστήθηκε.




    Astron δεν είναι δυνατόν όλοι οι Μουσουλμάνοι ή όλοι οι Βουδιστές να έχουν άποψη για τον Χριστιανισμό. Πως το λες τόσο εύκολα αυτό; Γίνεται να έχουν κάτσει να τα ψάξουν όλα αυτά που λες; Δε μιλάμε για τους προβληματισμένους.

    Μιλάμε για τον απλό λαό που μεγάλωσε με τον Αλλάχ και το Κοράνιο και δεν διδάχθηκε ποτέ για άλλες θρησκείες και δεν ταξίδεψε πέρα από τα σύνορα της πατρίδας του.

    Αντίστοιχα οι περισσότεροι Χριστιανοί νομίζω πως δεν ξέρουν καν την (όποια) ιστορία του μωαμεθανισμού, επομένως έχουν άγνοια και δεν ασχολούνται.

    Εγώ αυτά έχω διαπιστώσει. Οτι ο καθένας είναι κλεισμένος στο καβούκι της πίστης του. Και για να στο αποδείξω, σκέψου το εξής:

    Εδώ στο φόρουμ του MusicHeaven υπάρχουν χιλιάδες Χριστιανοί. Έχεις διαβάσει τόσα χρόνια κάποιον να αμφισβητεί τον Μωάμεθ ή τον Βούδα;
    Astron
    16.05.2006, 00:00
    Γιώργο δεν εννούσα σε καμιά περίπτωση ότι οι πιστοί της μιας θρησκείας κατηγορούν τους άλλους.
    Απλά η πίστη σε μία θρησκεία συνιστά απιστία σε μια άλλη θρησκεία.
    Το ζήτημα είναι ότι όπως σωστά έγραψες ο καθένας είναι κλεισμένος στο καβούκι της πίστης του, και θεωρεί ότι η πίστη του είναι η μόνη σωστή και αληθινή.
    Δεν διαφωνούμε κάπου λοιπόν.

    Y.Γ. Όσο για το αν κάποιος αμφισβητεί τον Μωάμεθ ή τον Βούδα, θα ήταν περίεργο να αμφισβητηθεί κάποιος στον οποίο ούτως ή άλλως δεν πιστεύει σχεδόν κανείς σ' αυτήν την χώρα (και επομένως σ' αυτό το forum).

    Astron
    16.05.2006, 00:10
    Quote:

    Το μέλος oinoxoos στις 15-05-2006 στις 23:20 έγραψε:
    Όμως και εσύ προβάλλεις τώρα μία συγκεκριμένη θεωρία ( θρησκεία ίσως): τον ορθολογισμό. Μην ξεχνάς πως πολλες θρησκείες δεν τον αποδέχονται ( βλ. χριστιανισμός). Άρα πως προτείνεις στα παιδιά να ψάξουν μόνα τους την αλήθεια ενώ ταυτόχρονα τους δείχνεις ένα συγκεκριμένο δρόμο;

    [/I]



    O ορθολογισμός είναι η εξήγηση του κόσμου με βάση την λογική και την κριτική σκέψη, δεν βλέπω πού μπορεί κάποιος να διαφωνεί και σίγουρα δεν βλέπω πώς μπορεί να το θεωρήσει κάποιος θρησκεία.

    Αλλά ακόμα κι αν κάποιος διαφωνεί, ας κάνει το εξής απλό: Ας δει τί κατάφερε το ανθρώπινο είδος με τον ορθολογισμό και την επιστήμη, και τί με τις θρησκείες.

    Εαν δεν διδάσκαμε στα παιδιά τον ορθολογισμό, θα έπρεπε ακόμα ως ενήλικες να πιστεύουμε στον Αϊ Βασίλη. Αλήθεια γιατί πάψαμε να πιστεύουμε στον Αι Βασίλη; Ή γιατί δεν πιστεύουμε ότι στα βουνά ζούνε τεράστιοι φτερωτοί δράκοι; Πολύ απλά γιατί χρησιμοποιήσαμε την λογική ενάντια στον μύθο.
    Φαντάζομαι οινοχόε ούτε εσύ πιστεύεις ότι ο Αϊ Βασίλης τριγυρνά μοιράζοντας δώρα. Επομένως χρησιμοποιείς και εσύ τον ορθολογισμό αλλά μόνο επιλεκτικά.


    Orfeus
    16.05.2006, 00:23
    Quote:

    Το μέλος oinoxoos στις 15-05-2006 στις 23:20 έγραψε:

    ......Όμως και εσύ προβάλλεις τώρα μία συγκεκριμένη θεωρία ( θρησκεία ίσως): τον ορθολογισμό. Μην ξεχνάς πως πολλες θρησκείες δεν τον αποδέχονται ( βλ. χριστιανισμός).





    Από τα μαθητικά χρόνια, το σύστημα φροντίζει να μας διδάξει τον χριστιανισμό σαν τη μοναδική αληθινή θρησκεία (κάτι που έκαναν οι απολογητές στους πρώτους μ.Χ. αιώνες, όταν ακόμα το θρησκευτικό σύστημα δεν ήταν οργανωμένο και συσπειρωμένο στο σχήμα θρησκεία/κράτος).

    Ένας τρόπος για να σταθεί και να στεριώσει η νέα θρησκεία ήταν και τα τεχνάσματα που χρησιμοποιούσαν οι χριστιανοί απολογητές οι οποίοι δεν απευθύνονταν σε σκεπτόμενους ανθρώπους γιατί δεν τα έβγαζαν πέρα μ’ αυτούς. Απευθύνονταν στον απλό λαό. Στους αγράμματους, στους ημιμαθείς και στους αφελείς. Σ’ αυτούς που δεν το “ψάχνανε” το πράγμα.

    Ένας απ’ αυτούς (ο Τερτυλλιανός) είπε:
    1) “Αυτό το πιστεύω επειδή είναι απίστευτο”.
    Και ας πούμε ότι ο κάθε Τερτυλλιανός έχει δικαίωμα να πιστεύει οτιδήποτε είναι απίστευτο ακόμα και το πιο αλλόκοτο πράγμα, αφού έτσι θέλει και εφ’ όσον βέβαια ΔΕΝ βλάπτει κανέναν.

    2) “Αυτό είναι δυνατό επειδή είναι αδύνατο”.
    Εδώ όμως η κατάσταση είναι σχιζοφρενική, ακριβώς επειδή όταν κάτι είναι “αδύνατον”, τότε λογικά δεν είναι “δυνατόν”. Και αφού οι έννοιες “δυνατόν” και “αδύνατον” είναι αντίθετες, η συνύπαρξή τους είναι αντίφαση. Άρα, αφού τα πάντα είναι δυνατά αλλά ταυτόχρονα και αδύνατα και μάλιστα με θεία επικύρωση, τότε μπορούμε να λέμε και να κάνουμε ότι μας καπνίσει.

    Κανένας απ’ αυτούς δεν τόλμησε να πει αυτές τις ασυναρτησίες στους σκεπτόμενους Ρωμαίους ή στους σκεπτόμενους Έλληνες.

    Εδώ η τεχνική λειτούργησε διαφορετικά. Προσεγγίζω –με όποιο τρόπο- το κράτος, γίνομαι μέρος του και σιγά-σιγά ένα μαζί του.

    Ύστερα; Κατεστημένο!!!

    jorge
    16.05.2006, 00:34
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 16-05-2006 στις 00:00 έγραψε:

    Απλά η πίστη σε μία θρησκεία συνιστά απιστία σε μια άλλη θρησκεία.





    Δε θα το έλεγα έτσι. Για να είσαι άπιστος σε κάτι, σημαίνει πως το έχεις ψάξει το ζήτημα. Από τη στιγμή όμως που ούτε οι Χριστιανοί, ούτε οι Μουσουλμάνοι δεν έχουν μελετήσει το έτερο δόγμα, αυτό για μένα λέγεται απλά ... "αδιαφορία" ή "άγνοια".

    Και από τη στιγμή που είσαι αδιάφορος, δεν χαρακτηρίζεις τα σύμβολα του άλλου ως ψευτικά ή τσαρλατάνικα ή δεν ξέρω πως αλλιώς. Γιατί απλά δε σ' ενδιαφέρουν.