ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.851 μέλη

    Tι σημαίνει ελευθερία για εσάς?

    Cily
    05.12.2006, 17:07
    Δεν είμαι σίγουρος για το τι σημαίνει ελευθερία. Αυτό που ξέρω είναι ότι στο όνομά της εχουν γίνει επαναστάσεις που άλλαξαν τον ρου της ιστορίας. Οπότε, μάλλον, ίσως, λογικά, είναι κάτι σημαντικό και δυσεύρετο.

    Το να μην ξέρεις είναι αμάθεια. Το να μην θες να μαθεις είναι υπερηφανεια!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Cily στις 05-12-2006 17:07 ]


    alex3
    05.12.2006, 17:26
    η απεξαρτηση απο τις αναγκες μας...
    alicia0
    06.12.2006, 00:14
    freedom is only a hallucination, that waits at the edge of the places you go when you dream... λεν' οι anathema!
    Εγω προσωπικα πιστευω πως ελευθερος γινεσαι οταν παψεις να εισαι δεσμιος των παθων σου...
    stratos_S
    06.12.2006, 11:42
    ελευθεριία είναι να μπορείς να κάνεις σωστά τη δουλειά σου χωρίς παρεμβολές ανωτέρων κυβ...λειτουργών
    lala
    06.12.2006, 15:34
    …..Να μπορείς να είσαι ο εαυτός σου… χωρίς να καταπιέζεσαι ή να καταπιέζεις….

    Ποτέ μη λες ποτέ…

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lala στις 06-12-2006 15:34 ]


    Feggarenia261
    07.12.2006, 15:14
    Ελευθερία όπως ακούγεται δεν υπάρχει γιατί πολύ απλά η ελευθερία χωρίς όρια οδηγεί σε καταστάσεις εκτός ορίων. Αν υπήρχε ελευθερία, δεν θα υπήρχαν κοινωνίες συγκροτημένες, δεν θα υπήρχαν νόμοι και κανόνες. Ελευθερία για μένα είναι κατάσταση του μυαλού και του πνεύματος.. Μπορείς να δώσεις ερμηνεία στην ελευθερία σύμφωνα μ αυτά που σου επιτρέπεται να κάνεις.. Τότε ναι, θεωρείς τον εαυτό σου ελεύθερο....

    ''Η ελευθερία ενός αρχίζει, εκεί που σταματάει η ελευθερία κάποιου άλλου...''
    hgfhgf
    13.02.2007, 15:16
    elevtheria einai na mporeis na kaneis ta thelw sou mporw xwris kamia katapiesi k anasfaleia,na mporeis na apolamvaneis tis stigmes tis zois zontas to paron k mono,na eise apallagmenos apo kathe mikroprepeia,prokataliyeis,deisidemonies k misoi......i pragmatiki elevtheria eine spania stis meres mas k opoios tin kataktisei eine pragmatika axios thavmasmou k mimisis......pantws gia na kataktithei xreiazete agwnas me ton eavto mas k me tus allus k o epimenwn sto telos kerdizei
    angel21
    13.02.2007, 15:37
    Freedommmmmmmmmm just for me....
    giourkas17
    13.02.2007, 15:44
    Για μένα σημαίνει να έχω την ευχέρεια να κάνω ο,τι θέλω,όποτε το θέλω,
    όπου το θέλω και όταν το θέλω!!!!


    belma
    13.02.2007, 19:20
    Να κάνω ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ και να αισθάνομαι ελαφριά σαν συννεφάκι!!!!

    Να μην με πρήζουν και όλα τα άλλα τα αντέχω!!!!!


    alex3
    14.02.2007, 15:25
    Παράθεση:

    Το μέλος alicia0 στις 06-12-2006 στις 00:14 έγραψε...

    freedom is only a hallucination, that waits at the edge of the places you go when you dream... λεν' οι anathema!
    Εγω προσωπικα πιστευω πως ελευθερος γινεσαι οταν παψεις να εισαι δεσμιος των παθων σου...

    Μμμμμμ....ή όταν μπορείς να τα ακολουθήσεις...για δες το κι αυτό με συμπάθεια!
    alex3
    14.02.2007, 15:28
    Βέβαια, είναι λίγο αντιφατικό σε σχέση με το τελευταίο μου σχετικό post, αλλά τέτοια δεν είναι και η ανθρώπινη φύση...??
    sunwing
    14.02.2007, 18:04
    To μερτικό μου στην ευθύνη κυρίως προς τον εαυτό μου.
    pol-gt
    28.02.2007, 18:52
    Ελευθερία νομίζω πως είναι η δυνατότητα επιλογής του ποιοτικά ορθότερου προς την αυτοπραγμάτωσή μας. Ας πω κι ένα ποιματάκι σχετικά μ' αυτήν:


    Προσωπικό Δόγμα


    Μεσ' του βίου των αστοχιών τη ζάλη
    και την μέθη των χαρών
    στις οδούς της πρώτης Εύας και τα βάρη του Αδάμ
    τόπος βρέθηκε γαλήνης, στη θυσία του Αβραάμ.

    Ποια ελευθερία είναι αυτή που μπορεί να οδηγήσει
    στην μακαριότητα της Ιστορίας; Ποιος φωτισμός
    είναι ικανός να σβήσει και το πιο πυκνό σκοτάδι;
    Ποια φορεσιά θα ζεστάνει το πιο βαρύ ψύχος
    στην καρδιά και ποια βήματα στους καύσωνες
    της ερημιάς σε όαση θα μας βγάλουν;

    Ω! Ελευθεροφροσύνη! Εσύ που πηγάζεις από την
    συνέπεια του Προσωπικού Δόγματος στη σύγκλιση
    με το Δόγμα του Υιού του Ανθρώπου!

    Πάροικος εγώ σε δουλικό αέναο παρόν
    την πύλη της Ελευθερίας που Μετάνεια τη λένε
    δεν ετόλμησα με πείσμα να διαβώ,
    παντοτινά εξόριστος απ' την Πατρίδα πια,
    που χώρα της Αγάπης ονομάζουν.

    kinia
    28.02.2007, 19:07
    Δεν μπορώ να προσδιορίσω τι είναι ελευθερία με λίγα λόγια, το μόνο που ξέρω είναι ότι αν κάποιος την αποκτήσει, θα φοβηθεί τόσο πολύ που θα τη δώσει πίσω. Όλοι παλέυουμε γι αυτήν αλλά δεν είμαστε έτοιμοι να τη ζήσουμε...

    Eliza21
    28.02.2007, 19:44
    Δεν μπορώ να εντοπισω την σημασια της λέξης ελευθερια όταν χάρη στους αγώνες που έγιναν απο ήρωες πριν απο χρόνια, γεννηθηκα και εζησα σε ένα ελευθερο κράτος. Ετσι λοιπον ότι εξηγηση και να δώσω για αυτην την λέξη δεν θα έχω προσεγγίσει στο ελάχιστο την πραγματική της σημασία. Ταδε έφη Εliza, over.
    -kirki-
    01.03.2007, 00:27
    Ελευθερία.... Να μπορείς να πετάς, να φεύγεις μακριά από όλους και από όλα,
    να μην σε κρατάει τίποτα εδώ. Να μπορείς να ανεβαίνεις εκεί ψηλά, και να
    είσαι εσύ και ο ΘΕΟΣ...
    ............ελεύΘΕρΟΣ..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : -kirki- στις 01-03-2007 00:29 ]


    pol-gt
    02.03.2007, 14:50
    Ερμηνεύοντας, ίσως, τον ορισμό της Κίρκης, θα μπορούσαμε να πούμε πως ελευθερία είναι, η μη εμπαθή προσκόλληση μας, με τα Νοήματα, ή αλλοιώς' με τα Πράγματα.
    siopiloss
    17.04.2007, 01:03
    Ελευθερία... Να ξεκαθαρίσουμε πρώτα ότι αυτό που νιώθουμε οι περισσότεροι δεν είναι ελευθερία αλλά μια ψευδαίσθηση ελευθερίας.. Δεν υπάρχει ελευθερία για τον άνθρωπο εφόσον δεν έχει ξεπεράσει το φόβο του θανάτου, εφόσον έχει ανάγκη για ένα θεό, εφόσον έχει ανάγκη να τον κυβερνούν..
    gogere17
    21.04.2007, 16:47
    το θεμα ειναι να νιωθεις ελευθερος,αμα νιωθεις εισαι ψυχικα ελευθρος!