ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη

    Τα μαθητικά χρόνια και αναμνήσεις!

    AlmaNegra
    15.05.2006, 03:10
    Θυμάστε τον ήχο του κουδουνιού; Τα σκονάκια στα θρανία; Τις ωριαίες κοπάνες;
    Τις σχολικές γιορτές; Τους σπασίκλες αλλά και τους καλούς καθηγητές; Γενικά, τι σας έχει μείνει από τα καλύτερα(;) μας χρόνια, τα μαθητικά;
    Ας μειραστούμε σκηνικά, τρέλες, αποτυχίες, έρωτες(τι σας θυμίζω τώρα ε;)..

    Που ξέρετε, μπορεί μερικοί από μας να είμασταν και συμμαθητές!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlmaNegra στις 15-05-2006 03:11 ]
    oulaloum
    15.05.2006, 03:50
    χεχε,εξαρτάται..πόσο κέντρο πήγαινες σχολείο?
    δυστυχώς από τα δικά μου μαθητικά χρόνια δεν έχω να θυμάμαι και πολλά αξιοσημείωτα γεγονότα.οι παρέες μου ήταν αρκετά περιορισμένες(3-4 άτομα) και γενικότερα ποτέ δεν κατάφερα να ξεψαρώσω πραγματικά παρά μόνο όταν πέρασα στη σχολή μου και είδα τα πράγματα αλλιώς.
    ωστόσο,πολύ ωραίες αναμνήσεις έχω από την 5ήμερη στη Ρόδο και κάποια τρελά σκηνικά μέσα στην τάξη που υποκινούσαν συμμαθητές μου εις βάρος των καθηγητών.
    ε,οι ομαδικές κοπάνες ήταν πάντα στη λίστα με τα αγαπημένα μας!!ειδικά στο μάθημα των θρησκευτικών όπου η καθηγήτρια ήταν από άλλο πλανήτη και όλοι την έκραζαν θυμάμαι κάποια ξεκαρδιστικά γεγονότα!η γυναίκα δεν πήγαινε καλά,είχε φτάσει να βγάλει τη μισή τάξη με ωριαίες..α επίσης η καθηγήτρια της Κοινωνιολογίας μας είχε περάσει στο παρελθόν από την εκπομπή της Πάνια με τα παντρολογήματα,ένα παιδί το θυμόταν,το είχε πει εμπιστευτικά σε μένα και την κολλητή μου και μια μέρα της πέταξε την απίστευτη ατάκα.."Κα..Τάδε Πως είναι στο ράφι?"!ε πως βαστιόμασταν μια ώρα από τα γέλια ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω..!!
    thanasena
    15.05.2006, 14:26
    Emena an me rwtousate ti tha ithela na kanw an epestrefa sti thrania tha itan oi kopanes kai perissoteres treles!
    Imoun apo ta paidia pou diavazan kai apefeugan na kanoun kopanes...alla telika auta einai pou menoun.
    Ostoso i glykia varemara tou mathimatos eixe tromeri plaka,mas ekane olous tous symmathites na niwthoume kati koino!Allilikatanoisi!Ki otan kapoios evgaine eksw kai mas trofodotouse me tsixles kai sokolates mesw vivliou pou ekane ton gyrw tis taksis...itan kati san mystiki ypothesi!
    Axx..zitw ta sxolika xronia!

    theotita
    15.05.2006, 16:04
    Αλεξία κι εγώ δεν έκανα κοπάνες και είναι αυτό που θα ήθελα να ζήσω μαζί και η 5ήμερη που δεν πήγα, αλλά δεν πειράζει!Έχω άλλα να θυμάμαι, όπως έρωτες και πλάκες (με συμαθητές αλλά και καθηγητές)!!!
    Αν μου έλεγε κάποιος να ξαναπάω σχολείο θα πήγαινα τρέχοντας!!!

    Μα εγώ θα έδινα τα πάντα να γινόμουνα
    πάλι παιδί λίγο να βρησκόμουνα
    στις ίδιες τάξεις
    στα ίδια θρανία
    με τους συμαθητές/καθηγητές μου να κάνω αστεία
    και τους καθηγητές/συμμαθητές να κοιτάζουν καχύποπτα

    ΤΑ ΜΑΘΗΤΙΚΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ Τ' ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

    Συγχωρέστε μου τα κεφαλαία αλλά αυτό το συναίσθημα δε βγαίνει αλλιώς!!


    movflower
    15.05.2006, 21:33
    ta mathhtika ta xronia.... den tha pw oti den ta allazw me tipota.... ma sigoura, ta mathimata kai oi trelles pou kaname ws taxh, mia fora eixame sthsei tourtopolemo kai meta perasame to apomeshmero na katharizoume thn taxh, oloi... ta leuka diagwnismata pou dwsame se ena kathigiti giati den ekane swsta th douleia tou.... to gelio me ton alexandro kai to termites club(hxeran perissotera apo opoiondhpote kathigiti fusikhs h xhmeias!!!!) sthn fusikh....thn sxolikh ekdromh sthn mama patrida.... ta dialeimmata. ta prwta skirthmata ths kardias..... auto den to allazw me tpta.... ton prwto megalo erwta.... ok den einai akoma toso makria auth h epoxh gia mena. ma thn pethumw hdh. tha edina polla gia na xanazhsw kapoies stigmes apo authn. akoma kai tis pikres.... filoures se olous pou ta anapoloun!!!!!
    koini_maria
    15.05.2006, 22:43
    Τι θέλατε και το βάλατε αυτό το topic , ωρέ τέκνα;;;....
    Να ξέρατε τι μου θυμίσατε τώρα...
    Πολλά πράγματα αγάπησα στο σχολείο: τις απίστευτες πλάκες που κάναμε σε κάτι αχώνευτους καθηγητές , τις κοπάνες , τα μπουγέλα , τα σχολικά parties με ''τα πρώτα φιλιά , τα πρώτα φλερτ , τα πρώτα ''αγγίγματα'' '' που λέει και μια ψυχή , τα σκονάκια που ούτε μια φορά δεν κατάφερα να βγάλω , τις εκδρομές , την ''μακρυα γαϊδούρα'' μέχρι τελικής πτώσης....
    Αααααχχχ!
    Πάρα πολλές αναμνήσεις...
    Πλέον μόνο τα ευχάριστα θυμάμαι!
    Ίσως τελικά , αυτά τα είναι τα μόνα πυο μένουν , τα μόνα που αξίζουν...

    Βέβαια , δεν θα ξεχάσω ποτέ μου μια καθηγήτρια στην 3η Λυκείου η οποία με είχε τόσο άχτι που έφτασε στο σημείο να με βγάλει έξω με ωριαία γιατί έκανα ησυχία(!!!!!!) και την ενοχλούσε...
    Θυμάμαι πως αντί για να τσαντιστώ βγήκα έξω κλαίγοντας από τα γέλια!!!!...
    Η συγκεκριμένη μας είχε σε όλα τα φιλολογικά και δεν με πήγαινε καθόλου!
    Μέσα σε ένα 4μηνο μου είχε βάλει 35 ωριαίες αποβολές!
    Πάλι καλά που οι υπόλοιποι καθηγητές με θεωρούσαν αρκετά καλή μαθήτρια (τώρα θα ψωνιστώ λιγάκι:με 19 τέλειωσα το Λύκειο έχοντας δώσει πανελλαδικές σε 9 μαθήματα , παρακαλώ...Αμέ!!!!!) και είχα καλές σχέσεις με τον διευθυντή και τον υπεύθυνο τμήματος , γιατί αλλιώς θα είχα μείνει από απουσίες!
    Πάντως , ακόμα και αυτό είχε πλάκα!...
    Aiolos_m
    15.05.2006, 22:43
    Aπό το Λύκειο Πέτρου και Παύλου στην αγαπημένη Λεμεσό έχω τις καλύτερες αναμνήσεις. Ακόμα και η μαθητική στολή για μένα ήταν ευχάριστη!

    Όπκιος επήεν σχολείον τζιαμέ ξέρει ίντα που λαλώ...
    koini_maria
    15.05.2006, 23:05
    Φίλτατε Αίολε Κύπριος είσαι;
    Έτσι εξηγείται γιατί σε συμπάθησα από την αρχή!
    Έχω αρκετούς φίλους Κύπριους οι οποίοι μου έχουν πει ότι στην γενέτειρά τους την Κύπρο είναι κάπως αυστηρά τα πράγματα στα σχολεία; φοράνε όλοι οι μαθητές υποχρεωτικά συγκεκριμένες μαθητικές στολές , δεν επιτρέπονται τα μακριά μαλλιά στα παλικάρια ( ) , οι περισσότεροι καθηγητές είναι πολύ αυστηροί και απόμακροι και λοιπά παρόμοια...

    Όπως και να έχει , όμως , όσο υπάρχει η ανάμνηση ορισμένων φίλων συμμαθητων το σχολείο όσο αυστηρό και αν είναι , ό,τι κανόνες και αν έχει μέναι στο μυαλό ως ευχάριστη ανάμνηση...Έτσι δεν είναι;
    Οι συμμαθητές είναι αυτοί που κάνουν την διαφορά...
    Οι παρέες μας...
    atrixospi8ikos
    16.05.2006, 20:29
    ti na sas pw...ola twra ektiliswntai...!!
    atrixospi8ikos
    16.05.2006, 20:35
    aaa!na ti 8a pw...sto dimotiko imastan oi pio "treli taji sto sxoleio"sto simio pou den mas epernan daskaloi .... enas sima8itis m eixe petaji tin tsanta tou sto kefali tis kurias,tin eixe ftusi k.a....sto telos i kuria arxise na kleoi kai pareti8ike...Twra kanoume xeirwtera sto gumnasio....(megali istoria)....!!!!!!!!!!!

    uNick
    16.05.2006, 21:05
    Τα δύο βασικότερα που θυμήθηκα πριν καλά-καλά το σκεφτώ...:

    1. Στην 1η λυκείου, σχεδόν όλη τη χρονιά δεν πάτησα το πόδι μου στην τάξη την ώρα των Γαλλικών... Άντε να μπήκα 10 φορές σύνολο - μαζί με τα διαγωνίσματα!!! Ευτυχώς που δεν έπαιρνε απουσίες... δίνοντας το περιθώριο σε κάποια αγόρια να παίζουμε μπάλα ή να την κοπανάμε για μπιλιάρδο... Το πώς έπαιρνα συνεχώς 18-19-20 στα Γαλλικά ακόμα μένει ανεξήγητο...

    2. Στην 5ήμερη στη Ρόδο, τελευταία μέρα της εκδρομής, συμμαθήτρια έχει γενέθλια... Με το που σβήνει τα κεράκια, κάποιο καλόπαιδο της χώνει τη μούρη μέσα στην τούρτα... Και αρχίζει ο τουρτοπόλεμος!!! Ο 7ος όροφος του Kapsis έγινε σαν τη Χιροσίμα μετά τη ρίψη της βόμβας!!! Μέχρι και στα ασανσέρ που ανοίγανε στον 7ο είχαν πέσει τούρτες... Από τότε κανένα ξενοδοχείο στη Ρόδο δεν δέχτηκε ξανά το σχολείο μας για 5ήμερη...

    Ααααααχχχ, τί μας θύμησες AlmaNegra...
    Hastaroth
    16.05.2006, 21:10
    Αν καί η εποχή,αλλά καί το σχολείο που πήγαινα εγώ ήταν αρκετά αυστηρά (Λεόντειος Ν.Σμύρνης,δεκαετία 60-'70),είχαμε πάρα πολλές ωραίες στιγμές (που μάλιστα πρίν μερικούς μήνες μαζευτήκαμε αρκετοί παλιοί συμμαθητές,οι πλείστοι πλέον οικογενειάρχες...) και τίς θυμηθήκαμε..

    ..όπως την περίφημη συναυλία τών Poll στό θέατρο τού σχολείου μας (ήμασταν από τά πρώτα σχολεία που διέθεταν τέτοια αίθουσα πλήρως εξοπλισμένη γιά θεατρικές παραστάσεις και μουσικές εκδηλώσεις),μετά από την οποία ήρθε ένας επιθεωρητής Μ.Ε. καί μάς έβγαλε ένα μακροσκελέστατο λόγο αρχίζοντας από τον Ομηρο και φτάνοντας μέχρι το έπος τού '40,γιά να καταλήξη στην νουθεσία "γι'αυτό πρέπει να είστε ευπρεπείς στην συμπεριφορά και στην εμφάνιση και να μήν έχετε μακρυά μαλλιά...".Η δέ αντίδραση τού φιλολόγου καθηγητού μας ήταν "¨Ολο αυτό το παραμύθι γιά να σάς πή γιά τά μαλλιά σας;Ε,κάνω τον σταυρό μου καί με τα δυό μου χέρια!!"

    Η την πενθήμερη εκδρομή στην Ρόδο (γιά την διεκδίκηση τής οποίας είχαμε κάνει διαμαρτυρία και αποχή εκ τών μαθημάτων,πράγμα που εκείνη την εποχή-1973-ήταν ανήκουστο) κατά την οποία έγιναν πολλά και διάφορα,μέ αποκορύφωμα την απόπειρα δύο παιδιών να πέσουν μέ τα ρούχα και τίς βαλίτσες τους στην πισίνα τού ξενοδοχείου χάριν στοιχήματος-απόπειρα που όμως δέν υλοποιήθηκε διότι η πισίνα ήταν άδεια..

    Ομως ένα από τα πλέον διασκεδαστικά που θυμάμαι είναι το εξής:Στόν επάνω όροφο τού σχολείου,δίπλα στίς αίθουσες διδασκαλίας υπήρχαν οι κοιτώνες τών καθολικών ιερέων (Freres) που ώς γνωστόν έχουν την ευθύνη τής λειτουργίας τής Λεοντείου Σχολής.Ενας εξ αυτών είχε στον κοιτώνα του ένα καναρίνι το οποίο όμως το άφηνε να κυκλοφορή ελεύθερο μέσα στο δωμάτιο και αυτό είχε συνηθίσει και επήγαινε μέχρι το περβάζι τού παραθύρου,χωρίς όμως νά πετά έξω στον δρόμο.Αυτό εμείς δέν το ξέραμε όμως και έτσι μιά μέρα,ενώ ο εν λόγω Frere μάς έκανε μάθημα,παρατήρησε ένα παιδί που κοιτούσε πρός το παράθυρο τού τοίχου που χώριζε την τάξη μας από τον κοιτώνα του (και από το οποίο φαινόταν το καναρίνι ακουμπισμένο στο περβάζι)."Τί κοιτάς εκεί παιδί μου;" ρώτησε ο ιερέας.Και ο συμμαθητής μας απάντησε μέ απορία "μά,mon Frere,το πουλί σας είναι έξω!"....
    Aiolos_m
    17.05.2006, 00:49


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 17-05-2006 00:49 ]
    dijo
    17.05.2006, 01:26
    Αρκετό καιρό αφού τελείωσα το λύκειο, πέρασα μια βόλτα από την καφετέρια που βρίσκεται δίπλα στο σχολείο, και εκεί ο καφετζής μου παραπονέθηκε πως από τότε που φύγαμε από το λύκειο, οι δουλειές δεν πάνε καθόλου καλά. "Ήσασταν οι τελευταίοι", είπε με έναν αναστεναγμό...

    Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς; Τις φορές μας έπιασαν με τσιγάρο, τις ωριαίες αποβολές φάγαμε; Ωραία χρόνια...
    atrixospi8ikos
    17.05.2006, 23:08
    sto Gumnasio.....oi sima8ites mou striboun tsigara mes tin taji...moutzonoume tous ka8igites otan mas tsatizpon...tous bgazouma paratsoukla kai ta fwnazoume stin wra tou ma8imatos kai gelane xwris na jeroun oti gelane me ta xalia tous....
    Aiolos_m
    17.05.2006, 23:30
    Quote:

    Το μέλος atrixospi8ikos στις 17-05-2006 στις 23:08 έγραψε:

    sto Gumnasio.....oi sima8ites mou striboun tsigara mes tin taji...moutzonoume tous ka8igites otan mas tsatizpon...tous bgazouma paratsoukla kai ta fwnazoume stin wra tou ma8imatos kai gelane xwris na jeroun oti gelane me ta xalia tous....





    A τόσο καλά τρέχει η ελληνική παιδεία....

    atrixospi8ikos
    17.05.2006, 23:35
    Quote:

    Το μέλος Aiolos_m στις 17-05-2006 στις 23:30 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος atrixospi8ikos στις 17-05-2006 στις 23:08 έγραψε:
    [i]
    sto Gumnasio.....oi sima8ites mou striboun tsigara mes tin taji...moutzonoume tous ka8igites otan mas tsatizpon...tous bgazouma paratsoukla kai ta fwnazoume stin wra tou ma8imatos kai gelane xwris na jeroun oti gelane me ta xalia tous....





    A τόσο καλά τρέχει η ελληνική παιδεία....


    [/I]

    kala min to perneis katakarda autes einai oi pio proxwrimenes katastaseis se ka8igites pou einai ligo poli koimismenoi...kala exoume 2-3 pou me to paramikro mas bgazoun ejw....!


    Ο χαμένος τα παίρνει ΟΛΑ


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : atrixospi8ikos στις 17-05-2006 23:38 ]
    angela_77
    17.05.2006, 23:50
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 16-05-2006 στις 21:05 έγραψε:

    Ο 7ος όροφος του Kapsis έγινε σαν τη Χιροσίμα μετά τη ρίψη της βόμβας!!! Μέχρι και στα ασανσέρ που ανοίγανε στον 7ο είχαν πέσει τούρτες... Από τότε κανένα ξενοδοχείο στη Ρόδο δεν δέχτηκε ξανά το σχολείο μας για 5ήμερη...

    Ααααααχχχ, τί μας θύμησες AlmaNegra...





    καντα 2 τα σχολεια. ουτε το δικο μας ξαναδεχτηκε το καπσις. ο λογος? τους ξυρισαμε τα χαλια...
    angela_77
    17.05.2006, 23:53
    Quote:

    Το μέλος angela_77 στις 17-05-2006 στις 23:50 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος uNick στις 16-05-2006 στις 21:05 έγραψε:
    [i]
    Ο 7ος όροφος του Kapsis έγινε σαν τη Χιροσίμα μετά τη ρίψη της βόμβας!!! Μέχρι και στα ασανσέρ που ανοίγανε στον 7ο είχαν πέσει τούρτες... Από τότε κανένα ξενοδοχείο στη Ρόδο δεν δέχτηκε ξανά το σχολείο μας για 5ήμερη...

    Ααααααχχχ, τί μας θύμησες AlmaNegra...





    καντα 2 τα σχολεια. ουτε το δικο μας ξαναδεχτηκε το καπσις. ο λογος? τους ξυρισαμε τα χαλια...

    [/I]



    και τωρα που το προσεχω εχουμε την ιδια ηλικια. λες να ειμασταν στο καπσις την ιδια εποχη? ανεβαινω το βουνο σου λεει κατι??
    uNick
    18.05.2006, 00:12
    Quote:

    Το μέλος angela_77 στις 17-05-2006 στις 23:53 έγραψε:

    και τωρα που το προσεχω εχουμε την ιδια ηλικια. λες να ειμασταν στο καπσις την ιδια εποχη? ανεβαινω το βουνο σου λεει κατι??




    Δεν μου λέει τίποτα, sorry... Ίσως και να είμασταν τις ίδιες μέρες εκεί, αλλά το Kapsis είναι ένα σχετικά μεγάλο ξενοδοχείο που μπορεί να φιλοξενεί 10 σχολεία ταυτόχρονα... Πάντως όσο ήμουν εκεί δεν άκουσα κάτι για ξυρισμένα χαλιά...!!!
    Ενδιαφέρον ακούγεται όμως... Υπάρχουν φωτογραφίες??? Αν θες στείλε ΠΜ...