ελληνική μουσική
    316 online   ·  210.844 μέλη

    Scorpions & Whitesnake στο Καραϊσκάκη !

    fredy
    13.07.2006, 00:23
    και εγώ πήρα εισιτήριο εννοείται!!! Για κερκίδα!
    jorge
    18.07.2006, 09:54
    Ξέρουμε την ώρα που εμφανίζεται κάθε γκρουπ;
    solar
    19.07.2006, 00:41
    Θα' μαι και εγώ εκεί...........Καλά να περάσουμε!!!!!!!!!!!!
    ilio
    19.07.2006, 09:54
    me too!!!!!!!!!να περάσουμε καλά!!!!!!
    CHE
    19.07.2006, 12:29
    Νομίζω ότι οι Godiva είναι προγραμματισμένοι να βγουν στις 20:00 και κατά τις 21:00 οι Whitesnake, και 23:00 οι Scorpions.
    Βέβαια, τα εισιτήρια γράφουν ώρα έναρξης 21:00. Παρόλα αυτά πώς να εμπιστευτείς αυτούς που επί τόσο καιρό διαφήμιζαν τη συναυλία με τραγούδι των Bad English?
    jorge
    19.07.2006, 12:36
    Εγώ στοιχηματίζω οτι θα παίξουν και οι Bad English, που έγιναν (επιτέλους) και αυτοί γνωστοί !

    Δύο ώρες Whitesnake λοιπόν ε; Καλό!
    metalcity
    19.07.2006, 13:27
    Μακάρι να παίξουν οι Whitesnake 2 ώρες, αλλά χλωμό το βλέπω, αν θυμιθούμε ότι η προηγούμενη εμφάνιση τους στο Λυκαββητό κράτησε κοντά στην 1 1/2 ώρα...
    Θα πρέπει να προλάβει ο κόσμος και τα τελευταία δρομολόγια του Ηλεκτρικού...
    Αξίζει πάντως να δείτε και τους Godiva από την Ελβετία, με 2 άλμπουμ στο ενεργητικό τους, το "Godiva" 2003 και το "CALL ME UNDER 666" 2005.




    επισυναπτόμενα: Godiva_live3.jpg 
    Ozzakos
    19.07.2006, 13:42
    Εύχομαι σε όσους πάνε να δούνε σήμερα τη συναυλία να περάσουν υπέροχα και να το χαρούν γράψτε αύριο αν μπορείτε εντυπώσεις και αν συγκρατήσει κάποιος το playlist των Scorpions για εμάς τους Θεσσαλονικείς που θα τους δούμε την Παρασκευή

    ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ.......
    augustina
    19.07.2006, 14:46
    Μόλις παρέλαβα κι εγώ το πολυπόθητο εισητήριο για την πιο Rock συναυλία!!!!! Παιδάκι καλά να περάσουμε στην ίσως μοναδική αυτή εμπειρία!!!
    Υ.Γ: Μόλις σήμερα έγινα ο πιο fun απο τους fun του ΜΗ και του Μελωδία FM!!! Ευχαριστώ και τους δύο για τα εισητήρια!!!!
    jorge
    19.07.2006, 15:19
    Παρακαλούμε augustina
    Να είσαι πάντα τυχερή όπως και χθες!

    Πολύ χαίρομαι που το αγαπημένο μου γκρουπ συνεχίζει να αποκτά fans, που παρά το γεγονός οτι δεν είχαν γεννηθεί την εποχή του Wind of Change, έχουν βρει αυτό το "κάτι" που οδηγεί ακόμα εμάς τους παλιούς στις συναυλίες των Scorps.

    Εγώ ακόμα δεν το έχω βρει, παρά το γεγονός οτι είναι η 6η φορά που τους βλέπω.

    Αφιερωμένο σε όλους απόψε το Coming Home (αν το πούν)


    metalcity
    19.07.2006, 15:36
    Πιθανό setlist των Scorpions

    Coming home (no full)
    Bad boys running wild
    Love 'em or leave 'em
    The zoo
    Make it real
    Deep and dark
    Coast to coast
    Holiday
    Wind of change
    Don't belive her
    Tease me please me
    Kottat solo
    Blackout
    Another piece of me
    Big city nights
    ---
    Still loving you
    Rock you like a hurricane
    Can't get enough
    ----
    When the smoke is going down (no full)

    jorge
    20.07.2006, 10:48
    metalcity μέσα έπεσες, με εξαίρεση το φινάλε

    Πολύ περισσότερος κόσμος φέτος, η σκηνή είχε πάει πιο πίσω για να υπάρχει μεγαλύτερη αρένα. Οι γιγαντοοθόνες μάλλον έκαναν κακό που υπήρχαν, μια και οι μισοί κάθονταν με σταυρωμένα χέρια αποχαυνωμένοι κοιτώντας τες, παρά το γεγονός οτι είχαν οπτική επαφή με τη σκηνή. Ξενέρωτοι!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-07-2006 13:01 ]


    CHE
    20.07.2006, 12:12
    Ώρα για κριτική λοιπόν:

    Κατ’ αρχήν από οργανωτικής πλευράς δεν είχαμε τίποτα παρατράγουδα. Έστω κι αν υπήρξαν πολλοί που με τα εισιτήρια της αρένας πηδήξανε τα κάγκελα και ανέβηκαν στην εξέδρα, προσωπικά αυτό δεν με ενόχλησε γιατί είχε τόσο πολύ κόσμο στην αρένα που μοιραία αυτοί οι άνθρωποι δεν θα έβλεπαν τίποτα ενώ παράλληλα οι θύρες στις οποίες καθήσανε ήταν άδειες (δεν είχαν δοθεί εισιτήρια στις συγκεκριμένες θύρες).

    Οι εξέδρες κι η αρένα ήταν ασφυκτικά γεμάτες και τουλάχιστον σε επίπεδο προσέλευσης κόσμου είναι μακράν η πιο επιτυχημένη συναυλία (με επιφύλαξη τη σημερινή συναυλία της Shakira που δείχνει να είναι η μοναδική που μπορεί να μαζέψει περισσότερο κόσμο).

    Και πάμε τώρα στο ‘‘τραγουδιστικό’’ μέρος της συναυλίας. Προσωπικά έμεινα περισσότερο ικανοποιημένος από τους Whitesnake απ’ ότι από τους Scorpions.
    Βέβαια, οι Whitesnake έπαιξαν μόλις 1 ώρα και, κατά συνέπεια, το πρόγραμμά τους ήταν πιο μεστό αφού είπαν όλα τα τραγούδια που περίμενα ν’ ακούσω.
    Από το ''Fool For Your Loving'' και το "Here We Go Again'' μέχρι το ''Still Of The Night'' και το ''Is This Love'' οι Whitesnake είπαν όλα τα καλούδια τους και ήταν και σε εξαιρετική φόρμα ο Coverdale και οι μουσικοί του.
    Οι Whitesnake έδωσαν παλμό, ρυθμό, ξεσήκωσαν το κοινό και όλα τα τραγούδια που είπανε -ακόμα κι αυτά που δεν ήξερα- ήταν πολύ καλά.

    Οι Scorpions έκαναν άλλη μία από τις γνωστές πια εμφανίσεις τους αλλά έμειναν έξω από το πρόγραμμα πολλά τραγούδια που ήθελα να ακούσω.
    Βέβαια, μετά από τόσα χρόνια παρουσίας στα μουσικά δρώμενα είναι φυσικό κι επόμενο να μείνουν αρκετά τραγούδια στο περιθώριο. Αλλά, πειράζει που ήθελα ν’ ακούσω το "No One Like You'', το "Send Me An Angel" και το "When The Smoke Is Going Down"?

    Όπως και να έχει, και για να αποδώσουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, ήταν μία άκρως επιτυχημένη συναυλία από κάθε άποψη. Με την τιμή των 35-45€ να δεις Scorpions και Whitesnake μαζί, όλα τα άλλα είναι περιττά. Η συναυλία άξιζε και τα διπλάσια χρήματα και μπράβο στους διοργανωτές.
    Μακάρι να έχουμε την ευκαιρία και στο μέλλον να απολαμβάνουμε μαζί μερικούς από τους αγαπημένους μας καλλιτέχνες.

    Κάνω έκκληση τους διοργανωτές συναυλιών για του χρόνου: Φέρτε τον CARLOS SANTANA, τον ERIC CLAPTON, τους BON JOVI, τους AEROSMITH, τον GARY MOORE και θα γίνει σεισμός 8 ρίχτερ στο Λεκανοπέδιο!!!
    jorge
    20.07.2006, 12:47
    Εμένα μου άρεσε που άλλαξαν το πρόγραμμά τους και δεν είπαν μερικά χιλιοειπωμένα. Μου άρεσε επίσης που άκουσα το Dont Believe Her και το Another piece of meat, αλλά περίμενα και το Dynamite...

    Πάντως μου φάνηκε μικρότερη σε διάρκεια από τις παλιότερες και νομίζω ήταν.

    Χμμμ... CHE το Send Me An Angel έχει μέσα strings και το είχαν παίξει αν δεν κάνω λάθος μόνο στο ΣΕΦ επί εποχής Acoustica (τότε που περιμέναμε να γίνει έναρξη "ακουστική" και βγήκαν με ηλεκτρικές και χάσαμε τα αυγά και τα πασχάλια (= τα κινητά και τις μηχανές)
    augustina
    20.07.2006, 12:51
    Πραγματικά, στη χθεσινή συναυλία το στάδιο ήταν ασφικτικά γεμάτο! Γινόταν ΧΑΜΟΣ!!!!!!Πραγματικά jorge οι οθόνες αν και με βοήθησαν γιατί δεν έβλεπα τίποτα μπροστά δε με άφησε να συνειδητοποιήσω το οτι έβλεπα ένα απο τα πιο θρυλικά συγκροτήματα που έχουν υπάρξει...Ήταν και αυτά τα φώτα που επίσης δε σε άφηναν να τους βλέπεις καθώς εγώ ήμουν τέρμα δεξιά!Πάντως όταν καταλάβω οτι εχθές έβλεπα τους Scorpions live θα μου έρθει καλύτερα...Αντε παιδιά!!!! Και του χρόνου πάλι σε καλύτερες εμφανίσεις!!!!!!
    heartbreak-kid
    20.07.2006, 19:51
    Το μέλος metalcity στις 19-07-2006 στις 15:36 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πιθανό setlist των Scorpions

    Coming home (no full)
    Bad boys running wild
    Love 'em or leave 'em
    The zoo
    Make it real
    Deep and dark
    Coast to coast
    Holiday
    Wind of change
    Don't belive her
    Tease me please me
    Kottat solo
    Blackout
    Another piece of me
    Big city nights
    ---
    Still loving you
    Rock you like a hurricane
    Can't get enough
    ----
    When the smoke is going down (no full)




    Και στο playlist ο ηλίας έπεσε μεσα!ποιος έπαιζε ρε παιδιά με τον ήχο εχθές??
    solar
    20.07.2006, 20:28
    Ας πω και εγώ δυο λόγια για τη χτεσινή συναυλία............
    Δυστυχώς δεν την ευχαριστήθηκα καθώς δεν έβλεπα σχεδόν τίποτα. Και αυτά που είδα χάρη στισ γιγαντοοθόνες. Όπωσ καταλαβαίνετε ήμουν αρένα. Και είναι η πρώτη μου φορά που ευχόμουν να ήμουν στις κερκίδες!!!!!!!!!!!!!

    οι whitesnake μου άρεσαν περισσότερο...μάλλον επειδή έπαιξαν όλα όσα μου άρεσαν και επιπλέον κατάφερα να έχω οπτική επαφή με τη σκηνή 2-3 φορές.


    τι να πω....δεν το ευχαριστήθηκα αλλά κάτω από άλλες συνθήκες θα' ταν ωραία....


    Υ.Γ. Μήπως η σκηνή ήταν λίγο χαμηλά ή το πρόβλημα το΄χα εγώ???
    cello
    20.07.2006, 20:38
    Τι να πω???Απλα τελεια!!!Περισυ κερκιδα,φετος αρενα.Τους Scorpions τους ειχα δει και περισυ...δεν το πιστευω οτι ειδα τους Whitesnake...θα μου παρει καιρο να το συνειδητοποιησω...ο Coverdale μας ξεσηκωσε κυριολεκτικα!!!Τι αλλο να ζητησω?"Slide it in",Still of the night",Here I go again",Is this love","Fool for your loving","Crying in the rain"...δεν χρειαζομαι τιποτα αλλο!Η κινηση του,η φωνη του...ολα!!!Και μονο που σκεφτομαι οτι τον εβλεπα απο αποσταση αναπνοης(τον καημενο τον φιλο μου να λυπαστε που την εβγαλε με εμενα στους ωμους του!) τρελαινομαι!Οι Scorpions ηταν,οπως και περυσι,κατι περισσοτερο απο τελειοι!Και μονο που κανανε εναρξη με το "Coming home"(πολυαγαπημενο!) εμενα μου φτανει!Αν και δεν παιξανε το "In trance" που ηθελα πολυ να ακουσω αλλα το ακουσα και περισυ...Ελπιζω να περασατε και εσεις το ιδιο τελεια!Αντε,και του χρονου AC/DC(που τετοια τυχη!) Α!που βρισκοσουν jorge???



    επισυναπτόμενα: whitesnake2.jpg 
    stratocasteros
    21.07.2006, 11:37
    Παιδιά, μόνο εγώ πρόσεξα οτι οι whitesnake είχαν απαίσιο ήχο;

    Καθόμουνα κερκίδες στην κάτω αριστερή πλευρά του πετάλου.
    Σε όλη τη συναυλία άκουσα ελάχιστα πλήκτρα, η φωνή του θεού David έβγαινε τελείως unbalanced και με πολλή παραμόρφωση ενώ από πιατίνια ακούγονταν μόνο το ride και το Hi-hat, ενώ είμαι σχεδόν σίγουρος, οτι τα ηχεία πίσω απο την κονσόλα
    (αυτά απο τα οποία θεωρητικά θα ακούγαμε εμείς) ήταν κλειστά!

    Δε λέω, τα παλικάρια τα έδωσαν όλα και παίξανε κομματάρες, αλλά τι να το κάνω όταν η ποιότητα του ήχου ήταν η χειρότερη που έχω συναντήσει σε συναυλία;

    Το εντυπωσιακότερο όλων, ήταν οτι οι Scorpions είχαν τέλειο ήχο!!! (άνοιξαν και τα πίσω ηχεία)

    Νομίζω οτι όλοι ξέρουμε, πόσο καλύτεροι είναι οι Whitesnake από τους Scorpions (τουλάχιστον παικτικά)...
    Το όλο σκηνικό με τον ήχο είμαι σχεδόν σίγουρος, οτι ήταν στημμένο.

    Οπότε έχω να πω το εξής:

    Σ***Α στους Scorpions, εγώ θα πάω στα Γιάννενα να απολαύσω το David το Θεό μόνο του!!!
    jorge
    21.07.2006, 11:50
    Το μέλος cello στις 20-07-2006 στις 20:38 έγραψε...
    Παράθεση:

    Α!που βρισκοσουν jorge???




    Ανάμεσα σε κάτι ξενέρωτους που βλέπανε τις οθόνες
    Πάντως ναι, η σκηνή ήταν ΠΟΛΥ χαμηλή και για να δεις έπρεπε να κάνεις
    κάπως έτσι ->



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 21-07-2006 11:52 ]