ελληνική μουσική
    800 online   ·  210.850 μέλη

    Η Μελίνα Κανά ερμηνεύει Νικολόπουλο

    jorge
    16.05.2006, 11:45
    ΝΕΟ ΑΛΜΠΟΥΜ
    Η ΜΕΛΙΝΑ ΚΑΝΑ
    ερμηνεύει
    ΧΡΗΣΤΟ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟ

    Η επιστροφή της Μελίνας Κανά στη ΛΥΡΑ, σηματοδοτείται από μία σπουδαία συνεργασία. Στο νέο της άλμπουμ που θα κυκλοφορήσει σε δέκα μέρες περίπου, η Μελίνα Κανά ερμηνεύει Χρήστο Νικολόπουλο.

    «Της καρδιάς τα βήματα» είναι ο τίτλος του νέου άλμπουμ και περιλαμβάνει δεκαπέντε υπέροχα λαϊκά τραγούδια σε μουσική Χρήστου Νικολόπουλου και στίχους Μάνου Ελευθερίου, Φωτεινής Λαμπρίδη, Μάρως Μπιζάνη, Φίλιππου Γράψα, Βασίλη Γιαννόπουλου και Κώστα Μπαλαχούτη.

    Ο Χρήστος Νικολόπουλος γράφει για την Μελίνα Κανά και της χαρίζει τραγούδια γνήσια λαϊκά, από αυτά που τα ακούς μία φορά και ξέρεις ότι θα τραγουδιούνται για χρόνια! Αλλά και η Μελίνα Κανά, ωριμότερη από ποτέ, αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι είναι μία σπουδαία λαϊκή ερμηνεύτρια.

    Η ενορχήστρωση είναι του Κώστα Γανωσέλλη.
    Ένας απολαυστικός δίσκος που δεν θα χορταίνετε να ακούτε!


    * Ο Χρήστος Νικολόπουλος και η Μελίνα Κανά θα κάνουν το φετινό καλοκαίρι συναυλίες σε όλη την Ελλάδα, παρουσιάζοντας τα καινούρια τους τραγούδια.




    rouli726
    16.05.2006, 12:44
    Anupomono na kukloforisei!!Apisteuto autoi oi duo kallitexnes na sunergazontai nomizo tha nai ekpliktiko to apotelesma.Giorgo mipos ksereis an oi emfaniseis tous perilamvanoun kai tin Patra i kapoia geitoniki poli;;
    Etoimasteite loipon oloi oi latreis tou gnisiou kai kalou laikou tragoudiou gia auti ti douleia pou sigoura tha nai ksexoristi!Makari ki aaloi megaloi kallitexnes na mi fovountai tis megales sunergasies kai na mas xarizoun uperoxes douleies!!
    P.S.Giorgo mou eftiakses ti mera!de to ksera!!

    jorge
    16.05.2006, 13:10
    Quote:

    Το μέλος rouli726 στις 16-05-2006 στις 12:44 έγραψε:

    Giorgo mipos ksereis an oi emfaniseis tous perilamvanoun kai tin Patra i kapoia geitoniki poli;;




    Δεν έχω ιδέα, sorry...

    ΥΓ. Γιατί δεν προσπαθείς να γράφεις με ελληνικά; Υπάρχει πρόβλημα με το PC;
    Shu_Ji
    16.05.2006, 14:07
    θα μπορουσατε να ακουσετε δειγμα του νεου δισκου εδω, ειναι απο την εκπομπη με τον νικολοπουλου οπου παρουσιασαν κ κανουρια τραγουδια...
    EffieKakaflika
    16.05.2006, 14:41
    Άκουσα ένα τραγούδι χτες στο ραδιόφωνο αλλά απογοητεύτηκα πολύ, κυρίως από τη Μελίνα Κανά.

    rouli726
    16.05.2006, 18:01
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 16-05-2006 στις 13:10 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος rouli726 στις 16-05-2006 στις 12:44 έγραψε:
    [i]
    Giorgo mipos ksereis an oi emfaniseis tous perilamvanoun kai tin Patra i kapoia geitoniki poli;;



    Δεν έχω ιδέα, sorry...

    ΥΓ. Γιατί δεν προσπαθείς να γράφεις με ελληνικά; Υπάρχει πρόβλημα με το PC;

    [/I]


    afou sou xo pei vre giorgo.mpaino apo ti douleia opou to programma to exoun egkatastisei polonoi kai den eimai admin gia na kano epemvaseis.
    parepiptontos an matheis kati gia tis emfaniseis tis kana steile pm.thanks anyway!
    rouli726
    16.05.2006, 18:03
    Quote:

    Το μέλος Shu_Ji στις 16-05-2006 στις 14:07 έγραψε:

    θα μπορουσατε να ακουσετε δειγμα του νεου δισκου εδω, ειναι απο την εκπομπη με τον νικολοπουλου οπου παρουσιασαν κ κανουρια τραγουδια...




    na sai kala!!!!
    polu kalo esto kai se deigma.

    KAKOFONIKS
    16.05.2006, 18:28
    Κάτι πήρε το αυτί μου είδα λίγο απο την εκπομπή .
    Αν μάθετε ποιές πόλεις περιλαμβάνει οι περιοδεία θα ήθελα να μάθω κι εγώ!
    aggeliki
    16.05.2006, 23:25
    Το τραγούδι που άκουσα στο Μελωδία ήταν συμπαθητικό, η φωνή της Κανά όμως...
    nefos
    03.06.2006, 19:38
    «Της καρδιάς τα βήματα» με Νικολόπουλο - Κανά

    Δεκαπέντε τραγούδια, λαϊκά και «από καρδιάς», γραμμένα από έναν καταξιωμένο συνθέτη και ερμηνευμένα από μια αισθαντική τραγουδίστρια, αποτέλεσαν το υλικό μιας καινούργιας συνεργασίας, αυτής του Χρήστου Νικολόπουλου με τη Μελίνα Κανά. Καρπός, ο δίσκος «Της καρδιάς τα βήματα - Η Μελίνα Κανά ερμηνεύει Χρήστο Νικολόπουλο», που μόλις κυκλοφόρησε από τη «Λύρα».

    «Πάντα αγαπούσα τα τραγούδια του και ήθελα από παλιά να συνεργαστούμε. Χαίρομαι που ο χρόνος δεν άλλαξε γνώμη σε κανέναν από τους δύο», δήλωσε με ειλικρίνεια η Κανά στην παρουσίαση του δίσκου που πραγματοποιήθηκε σε γιορτινή ατμόσφαιρα, αφού η τραγουδίστρια γιόρτασε και τα γενέθλιά της.

    Ο δίσκος αυτός σηματοδοτεί και την επιστροφή της Κανά στη δισκογραφική εταιρεία από την οποία ξεκίνησε. «Η "Λύρα" είναι το πρώτο μου μουσικό περιβάλλον. Τώρα που ξαναγύρισα νιώθω σαν στο σπίτι μου», εξομολογήθηκε η τραγουδίστρια. Ενώ ο συνθέτης θυμήθηκε όταν την είχε πρωτοσυναντήσει πριν από χρόνια, στο Ηρώδειο, «ντροπαλή αλλά με μεγάλες προοπτικές».

    Την επιμέλεια παραγωγής του δίσκου υπογράφει ο συνθέτης, ενώ οι στίχοι είναι των: Μάνου Ελευθερίου, Φωτεινής Λαμπρίδη, Μάρως Μπιζάνη, Φίλιππου Γράψα, Βασίλη Γιαννόπουλου και Κώστα Μπαλαχούτη.

    Η συνεργασία του Χρήστου Νικολόπουλου με τη Μελίνα Κανά θα συνεχιστεί με ζωντανές εμφανίσεις το καλοκαίρι, μαζί με τους Στέλιο Διονυσίου, Ηλία Μακρή και Ασπα Θεοφίλου, αλλά και την επόμενη χειμερινή σεζόν.

    ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ
    enet 03/06/2006



    maroulaki_321
    04.06.2006, 23:48
    Το μέλος EffieKakaflika στις 16-05-2006 στις 14:41 έγραψε...
    Παράθεση:

    Άκουσα ένα τραγούδι χτες στο ραδιόφωνο αλλά απογοητεύτηκα πολύ, κυρίως από τη Μελίνα Κανά.




    Απογοητεύτηκες απο την ΦΩΝΗ της Κανά?? Η απο τα τραγούδια που επέλεξε να ερμηνευσει? Ακουσα ενα κομμάτι κι εγω στο ραδιοφωνο, μπορω να πω, οτι αφου τραγουδάει η Κανα, "παίρνει πόντους" το κομμάτι.
    Να σας πώ την αλήθεια μου πάντως...Για μένα προσωπικά η "χρυση" της εποχή ήταν επί Σωκράτη Μάλαμα, και Θανάση Παπακωνσταντίνου..
    EffieKakaflika
    05.06.2006, 10:23
    Ναι, το τραγούδι είναι λίγο καλούλι (δεν πέφτουμε και ξεροί) κατά τη γνώμη μου, και η φωνή της δεν έχει καμία σχέση με το πώς ήταν και πώς θα μπορούσε να είναι. Έχει σπάσει πάρα πολύ... Τραγουδάει σαν να δυσκολεύεται.

    Οι επιλογές της έχουν να κάνουν με την αγωνία της να βγάζει δίσκους. Δεν τις κάνει προσεκτικά.
    Ο Νικολόπουλος είναι ο Νικολόπουλος και τα τραγούδια του είναι αυτά που είναι...
    qanun
    26.06.2006, 18:56
    εμενα παντως με στενοχωρησε το γεγονος οτι η Μελινα τα εχει σπασει με Μαλαμα-Παπακωνσταντινου (μαλιστα προσφατα εκανε και αρκετα αιχμηρα σχολια για τους μεχρι τωρα στενους συνεργατες της) και φυσικο ηταν να μην αρνηθει την προταση του μεγαλυτερου εν ζωη λαικου συνθετη. Ομως ΔΕΝ ΤΗΣ ΠΑΕΙ ρε παιδια...Ο Νικολοπουλος ειναι νομαρχιακος συμβουλος στην Αθηνα και τωρα τελευταια τη σερνει απο εκδηλωση σε εκδηλωση για να στηριξει τον προεκλογικο αγωνα της Φωφης...και μαλιστα σαν μελος του ''θιασου'' του Νικολοπουλου (Μακρης, Δημητριαδης, Στελιος Διονυσιου). Η κοπελα δειχνει εξω απο τα νερα της με το Νικολοπουλο. Καταντια για το Αερικο..........
    beatlus
    26.06.2006, 19:37
    Είναι επιλογή της να τραβήξει έναν δρόμο προς το... πιο λαϊκό τραγούδι. Προσωπικά δεν συμφωνώ, όμως είναι επιλογή της...
    Οχι, δεν έχει χάσει -ακόμη- το κριτήριό της, ούτε και παραγνωρίζει το πόσο σημαντική ήταν η καλλιτεχνική της συναναστροφή με τους Παπακωνσταντίνου-Μάλαμα... Το αντίθετο...
    Ξέρω, έχει προκαλέσει αίσθηση η απομάκρυνσή της και σαφώς υπάρχουν αιτίες κι αφορμές. Ομως είναι επιλογή της...
    Επαναλαμβάνω, πως προσωπικά διαφωνώ, αλλά έχει την ευθύνη των επιλογών της και στο κάτω-κάτω, αν τελικά κάνει λάθος, μέχρι ένα σημείο είναι και ανθρώπινο...
    Να σας πω την αλήθεια, θεωρώ ότι έχει πειραματιστεί αρκετά σε ξένους, προς την ίδια, χώρους και μέσα μου πιστεύω και βασίζομαι και σε όσα μπορεί να γνωρίζω, ότι θα αντιδράσει γιατί στην ουσία πρόκειται για μια ποιοτική προσωπικότητα...
    Ως εδώ... Αυτά ξέρω, αυτά λέω...
    aggeliki
    26.06.2006, 20:11
    Και τα υπόλοιπα τραγούδια δεν μου άρεσαν και πολύ!Τα βρήκα από μέτρια μέχρι κακά!
    Συν ότι θεωρώ ότι δεν της πάνε τα λαικά!
    Τώρα αν αυτή επιλέγει αυτό το δρόμο,τι να κάνουμε...
    Orfeus
    27.06.2006, 04:33
    Το μέλος maroulaki_321 στις 04-06-2006 στις 23:48 έγραψε...
    Παράθεση:

    Απογοητεύτηκες απο την ΦΩΝΗ της Κανά??


    Το γράφεις και με κεφαλαία λες και πρόκειται για τη ......ΦΩΝΗ!!!

    Η αδελφή της έχει πολύ καλύτερη ΦΩΝΗ!!!


    yiannisyiannis
    27.06.2006, 09:14
    Σαφώς και είναι κακή επιλογή. Δεν με χαλάει όμως έχω δει και χειρότερα. Ωραία φωνή έχει η Κανά, αλλά δεν είναι και από τις κορυφαίες τις γενιάς της, μην τρελαθούμε. Όσο για τον Νικολόπουλο, συγνώμη αν θα στενοχωρήσω μερικούς αλλά δεν μου αρέσει καθόλου. Ο πρώιμος Νικολόπουλος είχε δώσει μερικά αξιόλογα δείγματα, αλλά ο όψιμος Νικολόπουλος, είναι κατά τη γνώμη μου του συρμού.
    dimitrapan
    27.06.2006, 09:43
    Γιάννη με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη!!!!!
    XeniaRodo
    27.06.2006, 09:57
    H Kανά έχει πάρει δυστυχώς την κάτω βόλτα κατά τη γνώμη μου. Kάποτε ήταν από τις αγαπημένες μου. Έχει πλέον καταστρέψει τη φωνή της.

    Tώρα προσπαθεί να το γυρισει στο λαικο μπας και, βγάζει και λίγο στήθος έξω (βλ. εξώφυλλο, αλλά θυμαμαι και πως εμφανιστηκε στη συναυλία του Διφώνου πέρσι, έπαθα σοκ) αλλά δυστυχώς το μέλλον μόνο φωτεινό δεν είναι γι αυτήν πιστεύω και λυπάμαι.

    Όσο για τα κομμάτια του δίσκου ένα που έχω ακούσει ήταν απλά οκ....
    EffieKakaflika
    27.06.2006, 10:15
    Οι επιλογές του καθενός είναι δικαίωμά του και πρόβλημά του. Εγώ ενίσταμαι που έχει αφήσει τη φωνή της (που ήταν πάρα πολύ ιδιαίτερη κατά τη γνώμη μου) να καταστραφεί. Δεν είναι μεγάλη. Είναι αμαρτία απ'το Θεό.
    Όσο για το αν θα τραγουδήσει Νικολόπουλο, είναι εντελώς έξω απ'το ύφος της, αλλά φαίνεται ότι τα λεφτά είναι καλά. Πολύ μου βγάζει ότι το κάνει γι'αυτό. Τώρα, αν είναι ο Νικολόπουλος ο μεγαλύτερος εν ζωή λαϊκός συνθέτης δεν αποδεικνύεται από τα τραγούδια που είχε γράψει (τα οποία ήταν όντως διαμάντια), αλλά από αυτά που θα γράψει ή που γράφει... τα οποία δεν δείχνουν αυτό. Αυτή είναι η γνώμη μου.