ελληνική μουσική
    915 online   ·  210.851 μέλη

    Μιχάλης Χατζηγιάννης

    paramithi
    02.08.2005, 11:04
    Συμφωνώ απόλυτα με την προλαλήσασα και επαυξανω λεγοντας πως η ενασχοληση με την προσωπικη ζωη του καθενος και τα υπονοουμενα σχετικα με αυτην δεν ειναι πρεπον..στην τελικη,αν δεν σ αρεσει ο εν λογω καλλιτεχνης γιατι ασχολεισαι??μπορεις απλα να αδιαφορησεις ή ακομα καλυτερα να πεις την γνωμη σου..με ομορφο τροπο ομως..
    AndriPelagia
    02.08.2005, 11:05
    IlianaShiamishi συμφωνώ μαζί σου.Τα τραγούδια στη συναυλία στο Ελευθερία επαναλαμβάνονταν και 2 και 3 φορές.Όμως είδες τι γινόταν ε;Χαμός.Δεν ξέρω για σένα και τη παρέα σου,εγώ με τη δική μου παρέα πήγαμε την επόμενη μέρα στο σχολείο με κλειστό λαρύγγι.Δεν έβγαινε η φωνή μας γιατί την ξεχάσαμε στο στάδιο Ελευθερία.Όσο για το μέλος antonLord που διαιρωτάτε αν είναι κύριος ή κυρία θέλω να του ζητήσω να διαβάζει περισσότερα καλλιτεχνικά νέα στα διάφορα έντυπα που κυκλοφορούν και τον διαβεβαιώνω ότι θα του λυθεί η απορία.
    antonLOrd
    02.08.2005, 13:16
    Λοιπόν, αν κάποιες δεν έχετε τι να πείτε καλύτερα μην το ανόιγετε το ρημάδι....... Συνεχίζοντας, υπόσχομαι στον εαυτό μου ότι δεν θα συμμετάσχω ξανά σε τέτοιου είδους συζητήσεις που στο μόνο που αποσκοπούν είναι να υποβαθμίζουν ακόμη περισσότερο την μουσική... Αυτοί που βγαίνουν και φωνάζουν, "Μπράβο Μιχαλάκη μου", "Μπράβο Βανδή" κλπ, πρέπει να καταλάβουν ότι οι ίδιοι είναι περισσότερο φταίχτες από τους ίδιους τους καλλιτέχνες... Γουστάρετε να καταστρέψετε την μουσική.....??? Κάντε το.... Για να τελειώνουμε, ότι και να ειπωθεί ξανά εναντίον μου, το έχω από τώρα γραμμένο....
    Άντε γεια σας...

    Όσο για την κοπέλα που πέταξε π***α πιο πριν ένα έχω να πω.. Παιδί μου είσαι φαν της Βανδή και του Χατζηγιάννη..., αυτό το καταλαβαίνω... Το τι δουλειά έχουν αυτοί με την τέχνη δεν καταλαβαίνω... και στο κάτω κάτω έγω ακούω τον εαυτό μου και αν κάτι δεν μου αρέσει τέλος.. Δεν θα κάθομαι να διαβάζω τις βλακείες που διαβάζεις εσύ και να γίνομαι παθητικός δέκτης τους...

    Συγνώμη που είμαι επιθετικός... Δεν θα ξαναγίνει αφού δεν θα ξανασυζητήσω με τέτοια άτομα..
    AndriPelagia
    02.08.2005, 13:27
    Φίλε antonLord δεν θα μπω στο κόπο να σου απαντήσω όπως σου αξίζει επιδή δεν έχω όρεξη για καβγάδες και παρεξηγήσεις.Συγνώμη αν σε έθιξα με το μήνυμα μου και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είσαστε όλοι τόσο επιθετικοί απέναντι μου.Αν σας ενοχλούν τόσο πολύ οι απόψεις που και τα γούστα μου στη μουσική συγνώμη αλλά αυτή είμαι και δεν πρόκειται ούτε ν'αλλάξω ούτε να δώσω λογαριασμό σε κανένα για τη μουσική που προτιμάω.Αν με το να ακούω Χ"Γιάννη ή Βανδή είναι έγκλημα τότε τι να πω ρε παιδιά;Σκοτώστε με.Πέσατε όλοι πάνω μου να με φάτε επειδή δεν ακούω τη μουσική που ακούτε εσείς.Τόση κακία;Γιατί;Δεν μπορώ να το καταλάβω.
    AndriPelagia
    02.08.2005, 13:35
    Σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη σας.Πραγματικά ξέρετε πως να αντιμετωπίζετε τα νέα μέλη. Είσαστε όλοι πολύ φιλικοί.
    Ilianashiamishi
    02.08.2005, 14:02
    AndriPelagia...σε όσες συζητήσεις που λαμβάνεις μέρος βλέπω να δημιουργείται έντονο κλίμα...δεν μπορώ εγώ να σχολιάσω κάτι γι' αυτό επειδή είμαι καινούργιο σχετικά μέλος χωρίς πολλή πείρα και δεν ξέρω να χειρίζομαι τέτοιες καταστάσεις. Απλά να πώ ότι αυτό το site απαρτίζεται από μέλη που έχουν κοινά μουσικά ακούσματα και αυτό με οδήγησε να γίνω και εγώ μέλος μιας και έχω την ίδια γνώμη όσον αφορά τη μουσική. Ίσως γι' αυτό να νιώθεις ότι δεν σε αντιμετωπίζουν πολλοί σωστά. Άλλωστε ο καθένας μπορεί να διατυπώνει ελεύθερα την άποψη του για κάποιον καλλιτέχνη και δεν μπορείς εσύ να τσαντίζεσαι με τυχόν χαρακτηρισμούς που διατυπώνονται είτε για τον Χ''Γιαννη είτε για την Βανδή είτε για οποιονδήποτε άλλον αφού ούτως η' αλλιώς δεν αναφέρονται σε 'σένα.

    Κάποτε ήμουνα και εγώ από τα κοριτσάκια που άκουγαν οτιδήποτε εμπορικό...(χωρίς φανατισμούς ευτυχώς)...και από την μία το μετανιώνω αλλά από την άλλη χαίρομαι που είχα την ευκαιρία να γνωρίσω και μιαν άλλη όψη της μουσικής και να επιλέξω αυτό που πραγματικά μου αρέσει και που κατα τη γνώμη μου είναι ποιοτικό. Μπορώ να πω ότι τα τελευταία χρόνια αποστρέφομαι κάθε τι εμπορικό (και πάλι χωρίς φανατισμούς) και χαίρομαι για τις επιλογές μου. Δεν μπορώ να πω ότι ακούω Χ''γιάννη και κλείνω το ραδιόφωνο αλλά ούτε μπορώ να πω ότι βρίσκω στα τραγούδια του αυτό το κάτι που θα με κάνει να τα αγαπήσω, και ειδικά τα τελευταία του δεν μπορώ ούτε καν να τα συμπαθήσω.
    malastrana
    03.08.2005, 00:18
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 02-08-2005 στις 13:16 έγραψε:

    Λοιπόν, αν κάποιες δεν έχετε τι να πείτε καλύτερα μην το ανόιγετε το ρημάδι....... Συνεχίζοντας, υπόσχομαι στον εαυτό μου ότι δεν θα συμμετάσχω ξανά σε τέτοιου είδους συζητήσεις που στο μόνο που αποσκοπούν είναι να υποβαθμίζουν ακόμη περισσότερο την μουσική... Αυτοί που βγαίνουν και φωνάζουν, "Μπράβο Μιχαλάκη μου", "Μπράβο Βανδή" κλπ, πρέπει να καταλάβουν ότι οι ίδιοι είναι περισσότερο φταίχτες από τους ίδιους τους καλλιτέχνες... Γουστάρετε να καταστρέψετε την μουσική.....??? Κάντε το.... Για να τελειώνουμε, ότι και να ειπωθεί ξανά εναντίον μου, το έχω από τώρα γραμμένο....
    Άντε γεια σας...

    Όσο για την κοπέλα που πέταξε π***α πιο πριν ένα έχω να πω.. Παιδί μου είσαι φαν της Βανδή και του Χατζηγιάννη..., αυτό το καταλαβαίνω... Το τι δουλειά έχουν αυτοί με την τέχνη δεν καταλαβαίνω... και στο κάτω κάτω έγω ακούω τον εαυτό μου και αν κάτι δεν μου αρέσει τέλος.. Δεν θα κάθομαι να διαβάζω τις βλακείες που διαβάζεις εσύ και να γίνομαι παθητικός δέκτης τους...

    Συγνώμη που είμαι επιθετικός... Δεν θα ξαναγίνει αφού δεν θα ξανασυζητήσω με τέτοια άτομα..





    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων σου δηλώνω ότι δε συμπαθώ καθόλου μα καθόλου τον Χατζηγιάννη και τη Βανδή ( κυρίως αυτή τη σιχαίνομαι). Και συμφωνώ μαζί σου, δεν έχουν καμιά σχέση με την τέχνη...Επίσης λατρεύω αφάνταστα το πρόσωπο, του οποίου τη φωτογραφία χρησιμοποιείς. Αλλά ο τρόπος σου, φίλε μου είναι για τα μπάζα. Αυτό το φόρουμ υποτίθεται ότι είναι για όλον τον κόσμο...αν θέλεις να δείξεις σε κάποιον ότι έχει λάθος, κάνε το με ωραίο τρόπο. Πιθανότατα να είναι άσκοπο που σου γράφω, μιά και δήλωσες πως ό,τι γραφτεί εναντίον σου το έχεις γραμμένο, αλλά υποτίθεται ότι οι άνθρωποι που αγαπούν τον Beethoven, όπως φαντάζομαι εσύ, διαθέτουν ανωτερότητα και ευγένεια....
    rouli726
    03.08.2005, 12:35
    Quote:

    Το μέλος AndriPelagia στις 02-08-2005 στις 13:35 έγραψε:

    Σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη σας.Πραγματικά ξέρετε πως να αντιμετωπίζετε τα νέα μέλη. Είσαστε όλοι πολύ φιλικοί.





    αγαπητή μου φίλη μην κρίνεις από τον φίλο "antonLord" όσον αφορά τα μέλη.κι εγώ νέα είμαι και περνάω τέλεια όποτε μπαίνω και μάλιστα σε μια πολύ δύσκολη περίοδο της ζωής μου.σου συνιστώ να μη διαγραφείς και να συνεχίσεις να υποστηρίζεις ήρεμα και όμορφα αυτούς που θαυμάζεις.σου υπόσχομαι και θα με θυμηθείς πως όποτε θελήσεις μια όμορφη παρέα το ΜΗ θα είναι εδώ,είμαι σίγουρη.να είσαι καλά!
    AndriPelagia
    03.08.2005, 13:26
    rouli726 ευχαριστώ για τη συμβουλή σου να μην διαγραφώ και έχεις δίκαιο.Δεν θα το κάνω προς το παρόν.Θα συνεχίζω να υποστηρίζω αυτά που πιστεύω.Θα είμαι πιο προσεχτική φυσικά γιατί χθες παρακολουθούσα όλη μέρα τη συζήτηση στο forum για το θέμα της Βανδή και είδα ότι τους έκανα όλους μαλλιά κουβάρια.Εγώ δεν είχα τέτοια πρόθεση και αν δεν απαντούσε στο μήνυμα μου ο falimento για να μου υποδείξει σαν παλαιότερο μέλος ότι πρέπει να προσέχω δεν θα γίνινταν όλα αυτά και δεν θα λέγονταν όσα ειπώθηκαν.Όπως και να έχουν τα πράγματα όμως θέλω να ξαναζητήσω συγνώμη σε όσους θίχτηκαν από κάποια μηνύματα μου(falimento k antonLord).Φταίω κι εγώ που ήμουν επιθετική και προσπάθησα να υποστηρίξω τα μουσικά μου ακούσματα με τσαμπουκά.Φταίνε και αυτοί όμως που μου επιτέθηκαν για ένα απλό μήνυμα που έστειλα που μέσω αυτού ίσως άθελα μου να τους έθιγα.Θα μπορούσαν να μου πουν με καλό τρόπο αυτά που ήθελαν.Δεν περίμενα τόση κακία από την πρώτη κίολας μέρα.Δεν πειράζει όμως,ας είναι καλά όλοι.Από σήμερα εγώ θα αδιαφορώ για ότι κακό λέγεται για μένα.Δε θα καθίσω να πεθάνω επειδή κάποιοι από εσάς με πήρανε με κακό μάτι.Είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει για τον άλλον ότι θέλει.Ε δεν γίνεται να με συμπαθούν όλοι.Ε;;;;
    jorge
    06.08.2005, 02:06
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 02-08-2005 στις 13:16 έγραψε:

    Λοιπόν, αν κάποιες δεν έχετε τι να πείτε καλύτερα μην το ανόιγετε το ρημάδι....... Συνεχίζοντας, υπόσχομαι στον εαυτό μου ότι δεν θα συμμετάσχω ξανά σε τέτοιου είδους συζητήσεις που στο μόνο που αποσκοπούν είναι να υποβαθμίζουν ακόμη περισσότερο την μουσική... Αυτοί που βγαίνουν και φωνάζουν, "Μπράβο Μιχαλάκη μου", "Μπράβο Βανδή" κλπ, πρέπει να καταλάβουν ότι οι ίδιοι είναι περισσότερο φταίχτες από τους ίδιους τους καλλιτέχνες... Γουστάρετε να καταστρέψετε την μουσική.....??? Κάντε το.... Για να τελειώνουμε, ότι και να ειπωθεί ξανά εναντίον μου, το έχω από τώρα γραμμένο....
    Άντε γεια σας...

    Όσο για την κοπέλα που πέταξε π***α πιο πριν ένα έχω να πω.. Παιδί μου είσαι φαν της Βανδή και του Χατζηγιάννη..., αυτό το καταλαβαίνω... Το τι δουλειά έχουν αυτοί με την τέχνη δεν καταλαβαίνω... και στο κάτω κάτω έγω ακούω τον εαυτό μου και αν κάτι δεν μου αρέσει τέλος.. Δεν θα κάθομαι να διαβάζω τις βλακείες που διαβάζεις εσύ και να γίνομαι παθητικός δέκτης τους...

    Συγνώμη που είμαι επιθετικός... Δεν θα ξαναγίνει αφού δεν θα ξανασυζητήσω με τέτοια άτομα..





    Δηλαδή γουστάρετε να μπαίνει σε κάθε τόπικ ο κακός admin και να σας λέει πως πρέπει να σέβεστε τους συνομιλητές σας; Τι να πω... Σας έχουμε δώσει χώρο να λέτε τη γνώμη σας και πάτε να μας καβαλήσετε κι από πάνω... Αυτό είναι το ευχαριστώ... οκ...
    W4TT4N4B3
    06.08.2005, 03:59
    Το τι ειναι τεχνη ή κακοτεχνια δυσκολο να οριστει, αλλα και μονο που μπαινετε σε διαδικασια αντιλογου και διαμαχης δινετε μεγαλυτερη αξια σε αυτους τους "καλλιτεχνες"

    οσο δυσκολο και αν μου ειναι να ορισω την τεχνη, τοσο ευκολο να ορισω τον καλλιεχνη, που για μενα ειναι ο ανθρωπος ο οποιος εχει τοση μεγαλη αναγκη να εκφραστει μεσα απο τις καλλιτεχνικες του δημιουργιες που,αν δεν το κανει, θα αισθανεται "νεκρος". ειναι μια εσωτερικη δυναμη. και για να μη μακρυγορω αρκετοι καταξιωμενοι καλλιτεχνες δεν πληρουν τα δικα μου κριτηρια για την εννοια του καλλιτεχνη, οπου η τεχνη του ειναι δυσκολο να ειδωθει ξεχωρα απο τη ζωη του και τον τροπο ζωης του.
    Αυτα, εν ολιγοις.
    OzzY
    22.08.2005, 14:28
    ok re filos alla xalarwse ligo....An einai etsi den tha akougame tipota....Krinoume panta me ta dedomena "twn kairwn"
    Etsi loipon gia tin epoxi stin opoia briskomaste....TOulaxiston prospathei to palikari etsi???:)
    antonLOrd
    24.08.2005, 00:21
    Quote:

    Το μέλος OzzY στις 22-08-2005 στις 14:28 έγραψε:

    ok re filos alla xalarwse ligo....An einai etsi den tha akougame tipota....Krinoume panta me ta dedomena "twn kairwn"
    Etsi loipon gia tin epoxi stin opoia briskomaste....TOulaxiston prospathei to palikari etsi???:)





    Φυσικά..... Μόνο που έχει να αντιμετωπίσει τον δίδυμό του.... Που είναι και διπλάσιος...



    elnor
    25.08.2005, 14:59
    Αν και δεν ακουω Χατζηγιαννη, προχθες ητε απο περιεργια ητε γιατι στον νησι δεν γυνονται συχνα συναυλείες παρακολουθησα χατζηγιάννη live.

    Aυτο που ιδα εγω δεν εχει καμια σχεσει με τισ κρητικες που διαβάζω κατα καιρουσ στο net. Παιδια ηταν πολυ καλος μιλαμε για 2.5 ωρες συναυλεία με πολυ καλο ήχο, σκηνικη παρουσια , χωρις να επαναλαμβάνει τραγουδια του 2 φορα και με αρκετο κεφι και παλμο.

    Αν και δεν την παρακολουθησα εως το τελοσ "2.5 ωρες Χατζηγιαννης ειναι υπερβολικη δοση για μενα" θελω να πω οτι ηταν μια πολυ καλη συναυλεία

    Μπράβο του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    tsuku_elf
    25.08.2005, 15:12
    Κι εγώ έφυγα από τη συναυλία με τις ίδιες εντυπώσεις. Λόγω overdose από pop δεν έμεινα μέχρι το τέλος της.
    Πάντως σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να επιβεβαιώσω τα αρνητικά σχόλια που έχω κατά καιρούς ακούσει ή διαβάσει για τις συναυλίες του Χατζηγιάννη. Το αντίθετο μάλιστα. Για το είδος του και το ύφος του ήταν εξαιρετικός. Υπήρχε ζωντάνια και ρυθμός, καλή επαφή με το κοινό, καλή διάθεση και οφείλω να παραδεχθώ ότι τον βρήκα και αξιόλογο φωνητικά.
    Posh
    25.08.2005, 19:06
    Πρέπει να παραδεχτείτε όλοι πως ο Χατζηγιάννης είναι ένας από τους καλύτερους καλλιτέχνες αυτή τη στιγμή στον ελληνικό χώρο.
    Όχι μόνο τραγουδάει με αυτή την υπέροχη και αισθησιακή φωνή του, αλλά γράφει και υπέροχη μουσική, όχι μόνο για τον εαυτό του αλλά και για άλλους ήδη καταξιωμένους καλλιτέχνες(βλ. Αρβανιτάκη).
    Αν και μπορεί και να έχει καβαλήσει το καλάμι, δεν παύει να είναι ένας υπέροχος καλλιτέχνης που δημιούργησε τη δική του μουσική, και επάξια κερδίζει συνεχώς βραβεία τα τελευταία χρόνια.
    Το μόνο, λοιπόν, που έχουμε να κάνουμε, είναι να τον ακούσουμε!!!!!

    Que sera, sera...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Posh on 25-08-2005 19:09 ]
    misty
    20.09.2005, 00:21
    oti k na pei o mixalis tou paei, giati epilegei auto pou toy paei, giati tragoudaei auto pou toy paei.

    Please, opoios exei uliko tou xatzigianni me tis fotografies aptis sunaulies mou na mou tis steilei.
    Den menw stin Ellada k mou einai duskolo na brw uliko tou .
    Euxaristw.
    SwEeTy_Eli
    23.09.2005, 15:20
    Ο Μιχάλης γράφει με ένα τρόπο τέλειο που σε αγγίζει βαθιά μες την καρδιά... Αναμφισβήτητα έχει φωνή και ταλέντο... Πιστεύω πως μερικά από τα τραγούδια του θα ακούγονται για πολύ ακόμη...

    Καλή συνέχεια Μιχάλη!
    Vangelis86
    11.10.2005, 00:03
    Δεν εχω ακουσει ολοκληρωμενες δουλεις του παρα μονο συγκεκριμενα κομματια.Ενταξει καταλαβαινω οτι ολα ειναι θεμα γουστου.Δεν εχω τιποτα με την pop αλλα μου ξυνιζει λιγο το οτι παρουσιαζεται σαν σπουδαιος καλλιτεχνης.Δεν ειναι η εικονα που φερνω στο μυαλο μου οταν σκεφτομαι εναν σπουδαιο καλλιτεχνη.Σε συγκριση με τους υπολοιπους που προβαλονται απο τα ΜΜΕ φενεται και ισως ειναι καλυτερος ομως δεν νομιζω οτι αντιλαμβανεται τη μουσικη με δαφορετικη νοοτροπια απο τη ο τσαλικης ας πουμε(τυχαιο παραδειγμα).Οσους στιχους εχω ακουσει μου φανηκαν ανεμπνευστοι και επιπεδοι.Δεν νομιζω οτι υπαρχει καλλιτεχνης που βλεπει τη μουσικη σαν μεσω εκφρασης και να τον απασχολει μονο ο ερωτας.Τωρα ποσα πτυχια εχει και αν τραγουδαει καλα στις συναυλιες δεν εχει καμμια σχεση με το αν ειναι καλος μουσικος.Τραγουδιστης ναι ειναι.Εχει πολυ καλη φωνη, ομως η φωνη απο μονη της δεν λεει τιποτα.

    Οσο για τα περι σεμνοτητας, νομιζω οτι ειχε κανει καποιες δηλωσεις παλιοτερα σνομπαροντας το εντεχνο και τους οπαδους τους και λεγοντας πως μονος του εφτασε εκει που εφτασε(πραγμα που δεν ισχυει).Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

    Οπως ειπα δεν εχω τιποτα με την ποπ αλλα θεωρω γελοιο να λεγετε πως ειναι απο τους σημαντικοτερους καλλιτεχνες αυτην την στιγμη στην Ελλαδα.Τα γουστα γουστα αλλα να χουμε και λιγο συναισθηση του τι γραφουμε.
    Sapios_is_back
    22.10.2006, 01:20
    Παράθεση:

    Το μέλος ELENAPAPARIZOU στις 03-06-2005 στις 01:31 έγραψε...

    Μην πιανετε τον ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗ στο στομα σας ρε οργια.Καντε κι εσεις την επιτυχια που εχει κανει αυτος και γραψτε κι εσεις τετοια ωραια τραγουδια και οταν τα καταφερετε,ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ ΠΟΤΕ,τοτε μιληστε γι αυτον.Αντε γιατι μου φαινεται οτι τα εχουμε ισοπεδωσει ολα εδω περα.....



    ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΑΠΙΣΟΥΝ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ