ελληνική μουσική
    578 online   ·  210.848 μέλη

    Μια πρόταση για το forum

    vouliakis
    18.05.2006, 14:15
    Λοιπόν... Οι βασικές κατηγορίες συζητήσεων του φόρουμ είναι 4:
    -Μουσική
    -MusicHeaven.gr
    -Διάφορα
    -Για μουσικούς

    Μήπως θα ήταν καλό, να φαίνεται -με pop up ή με link, ίσως- σε ποιές κατηγορίες αφορούν τα μηνύματα που έχει στείλει ο καθένας από εμάς?

    Παράδειγμα:

    melos_x
    Βετεράνος
    Μηνύματα: 500

    και με ένα pop up, πάνω από τον αριθμό μηνυμάτων:
    -Μουσική: 280
    -MusicHeaven.gr: 120
    -Διάφορα: 40
    -Για μουσικούς: 60

    Νομίζω, θα βοηθούσε, ειδικά τα καινούργια μέλη...





    nefos
    18.05.2006, 14:19


    @ Yes yes and yes.
    MOMO
    18.05.2006, 14:20
    Thumbs up!


    jorge
    18.05.2006, 14:56
    Χμμμ... Παναγιώτη οκ, αλλά πως και γιατί χρησιμεύει μια τέτοια πληροφορία;
    Τι συμπεράσματα θα μπορούσε να βγάλει κάποιος από το πινακάκι αυτό;
    tzoy
    18.05.2006, 15:01
    κάτι σε δημοσκόπηση μου φέρνει ώστε να υπάρχουν στοιχεία στατιστικά για το τί ενδιαφέρει περισσότερο τελικά τον καθένα από μας εδώ μέσα!!!
    vouliakis
    18.05.2006, 21:57
    Ακριβώς, tzoy


    jorge
    18.05.2006, 22:06
    Αν δηλαδή ένας έχει περισσότερα μηνύματα στα Διάφορα, τι συμπέρασμα θα βγάζει κάποιος;
    vouliakis
    18.05.2006, 22:18
    Ότι είναι βετεράνος με διαφορά?
    jorge
    18.05.2006, 23:39

    vouliakis
    18.05.2006, 23:50
    H πρότασή μου αφορά στα "στατιστικά στοιχεία για το τί ενδιαφέρει περισσότερο τελικά τον καθένα από μας εδώ μέσα"...

    Ας μου επιτραπεί, με την ευκαιρία, να εκφράσω κάποιους φόβους σχετικούς με την πορεία του φόρουμ. Πόσοι μουσικόφιλοι και για πόσο θα αντέξουν τα χαζοτόπικς και τις συχνές, τελευταία, αμπελοφιλοσοφίες "ένθεν και ένθεν".

    Κάποιου τέτοιου είδους στατιστική, νομίζω, κάποιους θα τους βοηθούσε...




    jorge
    18.05.2006, 23:54
    Μα στην κατηγορία Διάφορα υπάρχουν και σοβαρότατα θέματα, ανάμεσά τους και οι Φιλοσοφικές Συζητήσεις. Δεν υπάρχουν μόνο χαζοτόπικς.

    Πως θα βοηθησει λοιπον η στατιστική που προτείνεις;
    vouliakis
    19.05.2006, 00:02
    Το βλέπω, ίσως, σαν ένα πρώτο βήμα για κάποιον να επισκεφθεί το προφίλ που τον ενδιαφέρει και να δει ποια topics τον έχουν απασχολήσει στο παρελθόν κλπ...




    nefos
    19.05.2006, 00:04

    @ Isws na uphrxe mia kathgoria stul Cosmopolitan kai mia pio sovarh?

    To lew ligo mpakalistika, alla na as poume filosofikes suzhthseis, politika, akoma kai ta theatra kai ta cinema pane ola mpougio me ta "poso upsos exw" klp.
    Orfeus
    19.05.2006, 00:07
    Οι "Φιλοσοφικές Συζητήσεις" να βγούν από τα "Διάφορα" και να είναι μόνες τους μία ξεχωριστή κατηγορία.


    vouliakis
    19.05.2006, 00:18
    Συμφωνώ Orfeus.

    Και -όπως γράφει και η Νεφέλη, παραπάνω- ίσως το "Περί ανέμων και υδάτων" θα έπρεπε να "σπάσει" σε περισσότερο εξειδικευμένες κατηγορίες?

    Άλλο να μιλάμε για το ύψος και το βάρος μας (δεν είπε κανένας να μη μιλάμε: εγώ είμαι περίπου 1.89 και 82 κιλά ) και άλλο για μια ταινία, ένα θεατρικό ή κάποιο βιβλίο...






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 19-05-2006 00:24 ]
    Orfeus
    19.05.2006, 00:22
    "Καλλιτεχνικά" ίσως;

    (Ταινίες, Βιβλία, Θεατρικά κλπ)

    Everybody must give something back, for something they get.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 19-05-2006 00:23 ]
    jorge
    19.05.2006, 00:53
    Παναγιώτη πολύ σωστό αυτό που είπες για το "ποιά θέματα τον έχουν απασχολήσει". Αυτό μπορεί να γίνει με μια επέκταση της σχετικής λίστας που ήδη υπάρχει στο Προφίλ κάθε μέλους.

    Παιδιά, μου λέτε επίσης να γίνουν οι Φιλοσοφικές Συζητήσεις κύρια κατηγορία, αλλά δεν λέτε τι υποκατηγορίες να έχουν...

    Επίσης δε νομίζω πως είναι καλό να γίνουμε ένα φόρουμ που να τα έχει όλα. Στη μουσική "ειδικευόμαστε" και ένας από τους λόγους που υπάρχει η όποια επιτυχία, είναι το οτι είμαστε επικεντρωμένοι (focused) στο αντικείμενό μας. Το έχω ακούσει από πολλούς αυτό το σχόλιο.

    Τα άλλα είδη δεν τα έχουμε αποκλείσει όπως ξέρετε, αλλά δε θα ήθελα σε καμιά περίπτωση να τους δώσουμε περισσότερο χώρο και να γίνει εδώ στέκι σινεφίλ, λογοτεχνών ή σκηνοθετών. Θα γίνει ΤΟ μπάχαλο. Το ίδιο θα γίνει και αν ανοίξουμε κατηγορία Πολιτικές συζητήσεις κλπ.

    Και αντί να σκεφτόμαστε "μουσικά" και να ενισχύουμε την εικόνα του μουσικού μας φόρουμ, θα γράφουμε ένα σωρό άσχετα με μουσική.

    Κι εγώ ανησυχώ για θεματάκια τύπου "πόσο ύψος έχετε", αλλά στο χέρι μας είναι να στίβουμε το μυαλό μας που και που για να δημιουργήσουμε ενδιαφέροντα θέματα και να κάνουμε στη μπάντα, όλα όσα μας ενοχλούν. Αυτό τουλάχιστον προσπαθώ να κάνω εγώ.
    dorios
    19.05.2006, 01:10
    Ίσως θα έπρεπε τα μέλη να ρωτιούνται για διάφορα μουσικά θέματα με κάποιον τρόπο ώστε να μένει το ενδιαφέρον στα μουσικά θέματα


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dorios στις 19-05-2006 17:05 ]
    vouliakis
    19.05.2006, 01:14
    Μα δεν είναι ανάγκη να υπάρχουν πολλές υποκατηγορίες. Τα "Καλλιτεχνικά" που προτείνει ο Orfeus μπορούν να καλύψουν ένα μεγάλο ποσοστό θεμάτων.

    Ίσως πάλι, το μόνο που θα έπρεπε, είναι να ξεχωρίσουμε τα "σοβαρά" από τα "λιγότερο σοβαρά".
    Όσο για τις ανησυχίες σου, jorge, τις συμμερίζομαι:

    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 18-05-2006 στις 23:50 έγραψε:


    Ας μου επιτραπεί, με την ευκαιρία, να εκφράσω κάποιους φόβους σχετικούς με την πορεία του φόρουμ. Πόσοι μουσικόφιλοι και για πόσο θα αντέξουν τα χαζοτόπικς και τις συχνές, τελευταία, αμπελοφιλοσοφίες "ένθεν και ένθεν".









    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 20-05-2006 00:25 ]
    jorge
    19.05.2006, 01:25
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 19-05-2006 στις 01:14 έγραψε:

    Μα δεν είναι ανάγκη να υπάρχουν πολλές υποκατηγορίες. Τα "Καλλιτεχνικά" που προτείνει ο Orfeus μπορούν να καλύψουν ένα μεγάλο ποσοστό θεμάτων.




    Μεσα σε ποια κατηγορία να μπει αυτό; Στα Διάφορα;

    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 19-05-2006 στις 01:14 έγραψε:
    Ίσως πάλι, το μόνο που θα έπρεπε, είναι να ξεχωρίσουμε τα "σοβαρά" από τα "λιγότερο σοβαρά".
    [/I]



    Με τα αισθητικά κριτήρια ποιανού όμως;