ελληνική μουσική
    524 online   ·  210.840 μέλη

    Τι δρόμο να ακολουθήσω για τις μουσικές μου σπουδές ;

    Brokenchord
    18.05.2006, 23:43
    Κατά αρχή θέλω να ξέρετε για εμένα τα εξής :
    Ξεκίνησα μαθήματα κλασικής κιθάρας και θεωρίας σε ωδείο .Τώρα σε λίγο θα κλείσω τον δεύτερο χρόνο. Αν περάσω τις εξετάσεις με το καλό .Στη θεωρία είμαι δευτέρα κατωτέρα, με τα μικρά αλλά δεν με πειράζει !!! Πηγαίνω δευτέρα λυκείου
    και έτσι του χρόνου έχω πανελλήνιες (Αχ βαχ!! ).
    Το θέμα τώρα ποιο είναι ότι εγώ για να περάσω καλών τεχνών στο τμήμα μουσικών σπουδών χρειάζομαι και το απαραίτητο θεωρητικό υπόβαθρο (αρμονία …κτλ. κτλ...) Μου κάνε την καρδιά περιβόλι η καθηγήτρια της θεωρίας (καλά έκανε μου άνοιξε τα μάτια !!!!). Μία και λοιπόν που αποφάσισα να ασχοληθώ με την μουσική τόσο αργά καλά να πάθω. Μια και θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά δύσκολα τα πράγματα . Η πρόταση της καθηγήτριας μου ήταν να βρω έναν καθηγητή και να κάνω εντατικά μαθήματα θεωρίας αυτό το καλοκαίρι για να είμαι τζιτζί του χρόνου για τις εξετάσεις εισαγωγής στη σχολή. Αυτό όμως απαιτεί χρήματα και δεν θα έχω και τον απαραίτητο χρόνο για να περάσω την θεωρία πάνω στο όργανο.
    Τα σκεφτικά όλα αυτά και πιάνω συζήτηση με τον πατέρα μου ………και μου λέει ο δικός μου μια φανταστική ιδέα ……….. χμ επαρχεί μια σχολή κινηματογράφου στο Α.Π.Θ. (με ενδιαφέρει και η σκηνοθεσία !!). Λοιπόν κοίτα τι μπορείς να κάνεις. Θα δόσεις εξετάσεις και θα περάσεις στη σχολή κινηματογράφου του Α.Π.Θ. Από την άλλη εσύ θα πηγαίνεις κανονικά στο ωδείο. Στα πέντε έτη που είναι εκεί για το πτυχίο εσύ δεν θα παρατήσεις την κιθάρα ίσα ίσα .(Εγώ θα την ψάχνω και με γκρουπάκια εκείνο τον καιρό και ποιος ξέρει!!!) Ε και όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο μπορείς να δώσεις κατατακτήριες για το τμήμα μουσικών σπουδών !!! Κάλο εεε!!! Αλλά πρέπει να στρώσω πολύ κώλο !!! Πιστεύω ότι και Heavy Metal να θες παίζεις αν πραγματικά θέλεις να κάνεις κάτι αξιόλογο στο χώρο της μουσικής πρέπει να έχεις σπουδάσει θεωρεία κλασικής μουσικής γιατί διαφορετικά τον κόσμο θα κοροϊδεύεις. Με λίγα λόγια δεν αποκλείω της κλασικές σπουδές ίσα ίσα .Αν και η καρδιά μου είναι βαθιά ριζωμένη στο Heavy Metal στα Blues και στην Rock. Μου τρέχουν τα σάλια και για την σύνθεση !!! .Και αν τα καταφέρω όλα αυτά να τα βάλω πάνω στα τάστα μια ηλεκτρικής κιθάρας θα είμαι ο ποιο ευτυχισμένος άνθρωπος του γαλαξία !!!!! Να βγάλω τον ήχο που φαντάζομαι .Τον ήχο που βλέπει με χρώματα η καρδιά μου από τα αστέρια !!!

    Και η ερώτηση μετά από όλα αυτά είναι η εξής :
    Μια και κάποιοι από εσάς έχουν αρκετή πείρα μήπως έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο πέρα από τo Brokencord αγόρι μου προσγειώσου και συγκεντρώσου αυτά δεν γίνονται !!!! Μην ξεχνάτε τον Καβάφη που έλεγε : Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος γεμάτος γνώσεις……….

    Παρακαλώ τους κυρίους/ες διαχειριστάς αν αυτό το topic είναι σε λάθος κατηγορία να μετακινηθεί (Πάντος δεν βρήκα καταλληλότερη... τώρα αν υπάρχει )






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 18-05-2006 23:44 ]
    επισυναπτόμενα: vai1.jpg 
    Orfeus
    18.05.2006, 23:53
    Brokencord αγόρι μου προσγειώσου, συγκεντρώσου και όλα γίνονται!!!!

    Καλό δρόμο!!!


    vouliakis
    19.05.2006, 00:14
    Σοφός ο πατέρας σου... Θα συμφωνήσω μαζί του (και με τον Orfeus)

    Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία σε ό, τι ποθείς Brokenchord.


    challenger_4
    19.05.2006, 12:40
    Αν ο στόχος σου είναι να ασχοληθείς και να δημιουργήσεις μόνο γύρω από το χώρο που ήδη ασχολείσαι, τότε οι σπουδές σε ένα τμήμα μουσικών σπουδών θα είναι υπερβολική κίνηση. Το μόνο σχετικό μάθημα που κάναμε στη σχολή (ΤΜΣ Ιονίου πανεπιστημίου) ήταν Jazz (θεωρία και πράξη )και κρουστά. Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη λύση για σένα είναι σπουδές στο εξωτερικό (και κυρίως Αμερική, αλλά υπάρχουν αξιόλογες σχολές και σε ευρωπαϊκές χώρες), και μάλιστα σε σχολή που ασχολείται ακριβώς με το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει.
    Αν το ότι έχεις κάνει μέχρι τώρα είναι μόνο η αφορμή για να εμβαθύνεις στον κόσμο της μουσικής, τότε το ΤΜΣ του Ιονίου είναι η καλύτερη λύση για μουσικές σπουδές στην Ελλάδα. Δεν το λέω επειδή σπούδασα εκεί, αλλά επειδή ξέρω τη δουλειά που κάνουν και στα άλλα τμήματα, και δεν φτάνει το Ιόνιο. Ειδικά στα πρακτικά μαθήματα.

    Τώρα όσον αφορά στον τρόπο εισαγωγής, έχεις άπλετο χρόνο να κάτσεις να μάθεις αρμονία και να εξασκήσεις το Dictee, ώστε να μπορέσεις να τα δώσεις. Αν νομίζεις ότι θα έχεις το κουράγιο και για 2ο πτυχίο μετά απο τις σπουδές κινηματογράφου, τότε η ιδέα του πατέρα σου ακούγεται καλή. Γιατί να χάσεις χρόνο όμως και αντί για 2ο πτυχίο να μην κάνεις 1-2 μάστερς? Για σκέψου το. Μετά απο 5 χρόνια σπουδών (τόσα είναι το μουσικό) μπορεί να αρχίσεις να ενδιαφέρεσαι για κάποιον κλάδο της μουσικής και ένα μάστερ 1-2 χρόνων να σου προσφέρει ειδίκευση στον κλάδο αυτό. Με λίγα λόγια, σε λιγότερα χρόνια απ όσα χρειαονται για 2 πτυχία μπορείς να κάνεις ένα πτυχία και ένα μάστερ. Σε αυτή την επιλογή σου θα πρέπει να ξεκινήσεις απο την πρώτη σου επιλογή, το μουσικό.

    Καλή τύχη όποια κι αν ειναι η απόφασή σου.
    stuff
    19.05.2006, 13:08
    Πρωτα απο ολα,μπραβο σου,που εχεις τοσες ανησυχιες και βλεψεις για την τεχνη και για την διαθεση
    να ασχοληθεις με πολλα πραγματα.Η αληθεια βεβαια ειναι πως εισαι λιγο μικρος ακομα για να παρεις
    τελικες αποφασεις οσον αφορα,τι θα κανεις στην ζωη σου και ποιον δρομο θα ακολουθησεις.
    Η ταπεινη μου γνωμη,ειναι να κανεις αυτο που σε κανει πιο ευτυχισμενο,ειτε θα ειναι η κιθαρα,
    ειτε θα ειναι η σκηνοθεσια......το μονο σιγουρο ειναι πως μονο η δουλεια και μονο η δουλεια,
    θα σου δειξει ποιον δρομο θα ακολουθησεις και καμμια φορα,αυτος ο δρομος ανοιγεται μπροστα σου,
    χωρις να το καταλαβεις
    Kagkouri
    20.05.2006, 18:11
    Ήμουν κι εγώ στην ίδια θέση με έσενα, αποφάσισα αργά ότι θέλω να ασχο΄ληθώ με τη μουσική, κ σκοτώθηκα στην αρμονία για να δώσω φέτος πανελλαδικές (έβλεπα στον ύπνο μου συγχορδίες). Είναι αρκετά δυσκολες οι εξετάσεις κ δεν περνάνε ούτε κάποιοι έμπειροι.

    Για να λέμε όμως την αλήθεια, μουσικό δεν θα σε κάνει το πανεπιστήμιο αλλά το ωδείο σου. Το πανεπιστήμιο είναι καλό μόνο για τον ΑΣΕΠ, να διδάξεις σε κανενα σχολείο δηλαδη. Οπότε και να μην περάσεις δεν χάθηκε ο κόσμος.

    Θα μου πεις εγώ γιατί θελω να μπω μουσικολογία? Για να μην ασχολούμαι με τίποτε άλλο γιατι ο εγκέφαλός μου παραέβρασε με τις εκατό ασχολίες που αναλαμβάνω πάντα... θέλω να θέσω την μουσική ως προτεραιότητα. Γι' αυτό.

    Μην γελιέσαι από την ελληνική νοοτροπία οτι το πανεπιστήμιο είναι ο μόνος δρόμος. Ιδιαίτερα στη μουσική υπάρχουν και άλλοι.

    Καλή επιτυχία σου εύχομαι, και να ακολουθείς πάντα το ενστικτό σου!
    Brokenchord
    29.06.2006, 11:24

    Παλικάρια νομίζω ότι ένας άνθρωπος στον κόσμο θα ξέρει στα σίγουρα να μου απαντήσει και να με συμβουλέψει επί του θέματος. Και αυτός είναι ο κύριος της φωτογραφίας του οποίου θα του στείλω e-mail. Μπορεί βέβαια αν αξίζω σαν μουσικός να μεσολαβήσει και έτσι με το make a noize foundation να πάρω καμιά ιπποτροφεία για έξω.



    επισυναπτόμενα: 200559105617197.jpg