ελληνική μουσική
    674 online   ·  210.832 μέλη

    οχι στη θανατική ποινή της Ναζανίν Αφσίν-Τζαμ

    nefos
    20.05.2006, 20:29
    @ Den tha sou parei polu xrono apo to serfasirma sou sto internet. Sign against it.

    ____________________________________________________________________



    Η Ναζανίν ζει στο Ιράν, σε μια χώρα όπου η θανατική ποινή εφαρμόζεται σε ανήλικους, όπου η ζωή μιας γυναίκας αξίζει το μισό από τη ζωή ενός άνδρα. Κινδυνεύει να απαγχονιστεί επειδή σκότωσε έναν από τους βιαστές της



    sign there

    More here : enet
    georgianoua
    20.05.2006, 21:22
    To είχα ακούσει μια μέρα και τράβαγα τα μαλλιά μου μ' αυτό που είχα ακούσει!

    Αν είναι δυνατόν να υπομενει βιασμό και να κάθεται άπρακτη και επειδή σκότωσε αυτό το κάθαρμα να τη σκοτώσουν τώρα αυτήν!

    ΕΛΕΟΣ λυπάμαι τις γυναίκες που ζούν σ' αυτές τις χώρες....

    Μέχρι τώρα έχουν ψηφίσει 140608 άτομα

    uNick
    20.05.2006, 22:05
    140,664 με εμένα...
    maroulaki_321
    21.05.2006, 01:27
    140876 μαζι με τη δική μου ψήφο.
    ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΠΑΡΑΙΤΟΥΝΤΑΙ.

    assasinos
    21.05.2006, 03:30
    oloi mazi loipon...oxi mono gi auto alla kai gia xiliades alla ketropa autou tou eidous pou symvainoun se 10ades antistoixes "politismenes" xwres...
    KAKOFONIKS
    21.05.2006, 15:54
    141956 Signatures Total είμαι και εγω ένας τι ηλιθιότητα

    και όταν πω οτι ειναι απολίτιστοι με λένε ρατσιστή
    avgi
    21.05.2006, 16:20
    141997
    GinaDanis
    21.05.2006, 17:23
    142063.
    movflower
    21.05.2006, 19:00
    Quote:

    Το μέλος georgianoua στις 20-05-2006 στις 21:22 έγραψε:

    To είχα ακούσει μια μέρα και τράβαγα τα μαλλιά μου μ' αυτό που είχα ακούσει!

    Αν είναι δυνατόν να υπομενει βιασμό και να κάθεται άπρακτη και επειδή σκότωσε αυτό το κάθαρμα να τη σκοτώσουν τώρα αυτήν!

    ΕΛΕΟΣ λυπάμαι τις γυναίκες που ζούν σ' αυτές τις χώρες....

    Μέχρι τώρα έχουν ψηφίσει 140608 άτομα






    an trabages me auto ta mallia sou agaphth georgiannoua, akou kai auto.
    sthn india prin duo xronia nomizw, syllavan ena nearo dioti eixe sxesh me kopela apo anwterh kasta. o nearos kai o pateras toy katadikasthkan se thanato, enw gia paradeigmatismo, katadikasan thn adelfh tou se OMADIKO viasmo mprosta apo plhthos.
    eimaste poly tyxeres indeed.
    kanete kai ena klick sth selida ths diethnous amnhstias. mhn klapsete, mhn lipothumhsete.

    SWEETHOPE
    21.05.2006, 19:14
    Και τη δική μου υπογραφή με χέρια πόδια και δόντια.Φιλικά
    uNick
    22.05.2006, 18:27
    Quote:

    Το μέλος SWEETHOPE στις 21-05-2006 στις 19:14 έγραψε:

    Και τη δική μου υπογραφή με χέρια πόδια και δόντια.Φιλικά




    Πολύ θα ήθελα να σε δω να υπογράφεις με τα δόντια...
    SWEETHOPE
    22.05.2006, 20:12
    Καλό.
    aggeliki
    22.05.2006, 23:45
    145158
    nefos
    23.05.2006, 23:40
    ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΟ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗ mich@enet.gr, www.bavzer.blogspot.com
    «Σώστε αυτό το κορίτσι»

    ΝΑΖΑΝΙΝ, 18 ετών, καταδικάστηκε τον περασμένο Ιανουάριο από δικαστήριο στο Ιράν σε θάνατο διά απαγχονισμού και εφόσον η ποινή αυτή επικυρωθεί από το Εφετείο και, στη συνέχεια, από το Ανώτατο Δικαστήριο της χώρας, τότε θα εκτελεστεί και αμέσως. Απολογούμενη, η Ναζανίν, φέρεται να παραδέχτηκε πως τον Μάρτιο του 2005, καθώς έκανε βόλτα στο πάρκο Καράτζ, σε προάστιο της Τεχεράνης, μαζί με μια 16χρονη ανιψιά της και τα αγόρια τους, αναγκάστηκε να μαχαιρώσει και, παρά τη θέλησή της, να σκοτώσει έναν από τους τρεις άγνωστους άνδρες που τους επιτέθηκαν και προσπάθησαν να τη βιάσουν. Οπως έγραψε τότε η ιρανική εφημερίδα Ε' temaad, η Ναζανίν περιέγραψε στο δικαστήριο πώς οι τρεις άνδρες, όταν οι δικοί της φίλοι τράπηκαν σε φυγή έντρομοι, έριξαν αυτήν και την ανιψιά της στο χώμα, τις έγδυσαν και προσπάθησαν να τις βιάσουν. Και κλαίγοντας, συνέχισε: «Εβγαλα έναν σουγιά που πάντα έχω στην τσάντα μου, και άρχισα να μαχαιρώνω τον έναν στο στήθος. Δεν είχα σκοπό να τον σκοτώσω. Μόνο να φύγει από πάνω μου ήθελα. Μόνο αυτό».



    ΤΟ ΙΡΑΝΙΚΟ ποινικό σύστημα περιορίζει εξαιρετικά την πιθανότητα να δικαιολογηθεί μια δολοφονία, ακόμα και όταν ο κατηγορούμενος επικαλεστεί αυτοάμυνα. Θα πρέπει, λέει, να αποδείξει ότι κινδύνευε άμεσα η ζωή του. Και το δικαστήριο το συγκεκριμένο δεν δέχτηκε ότι ο πιθανός βιασμός έθεσε σε κίνδυνο τη ζωή της Ναζανίν. Οι δράστες δεν πρόλαβαν, ευτυχώς, να βιάσουν τις κοπέλες. Εάν είχε γίνει αυτό («εάν τους είχατε αφήσει...», ακούστηκε προκλητικά στο δικαστήριο), τότε η ποινή της κοπέλας μπορεί και να μειωνόταν. Ομως, όπως επισημαίνεται και σε έκθεση της Διεθνούς Αμνηστίας, εάν η Ναζανίν είχε επιτρέψει σε έναν από τους τρεις, ή και στους τρεις, να τη βιάσουν, τότε και πάλι θα τη φυλάκιζαν, θα την καταδίκαζαν και πιθανώς να την πετροβολούσαν μέχρι θανάτου με την «κατηγορία» ότι έκανε έρωτα εκτός γάμου! Θα τη γλίτωνε μόνο εάν βρίσκονταν 4 αρσενικοί μάρτυρες που θα κατέθεταν ότι πράγματι είδαν κάποιον ή κάποιους να τη βιάζουν. Στο θεοκρατικό και μη δημοκρατικό Ιράν είναι μάλλον απίθανο να συνέβαινε κάτι τέτοιο.



    ΤΟ ΙΡΑΝ έχει υπογράψει τη «Διεθνή Συνθήκη Ατομικών και Πολιτικών Δικαιωμάτων» (http://www.unhchr.ch/html/menu3/b/a-ccpr.htm), καθώς και τη «Συνθήκη για τα Δικαιώματα του Παιδιού) (http://www.unhchr.ch/html/menu3/b/k2crc.htm), και ως εκ τούτου έχει την υποχρέωση να μην επιβάλλει θανατική ποινή σε οποιονδήποτε κάτω των 18 ετών. Η Ναζανίν ήταν 17 όταν καταδικάστηκε. Παρ' όλα αυτά, η Διεθνής Αμνηστία έχει καταγράψει 18 εκτελέσεις ανηλίκων στο Ιράν από το 1990. Την περασμένη χρονιά, 2005, τουλάχιστον 8 παιδιά πήγαν στην αγχόνη. (Η φωτογραφία που βλέπετε, από τον απαγχονισμό μιας νεαρής κοπέλας στο Ιράν, μιλάει από μόνη της).

    * H photo uparxei edw. Apla den thn ebala giati uparxoun kai anhlika sto site an kai isws kalo kanei na blepeis thn pragmatikothta etsi .



    ΧΙΛΙΑΔΕΣ άνθρωποι απ' όλο τον κόσμο κάνουν έκκληση, μέσω ενός ψηφίσματος που εστάλη στον γενικό γραμματέα του ΟΗΕ, Κόφι Ανάν, την ύπατη αρμοστή του ΟΗΕ για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, Λουίς Αρμπούρ, τον θρησκευτικό ηγέτη της Ισλαμικής Δημοκρατίας του Ιράν, Αγιατολλάχ Σεγέντ Αλί Χαμενεΐ, και τον υπουργό Δικαιοσύνης της χώρας, Αγιατολλάχ Μαχμούντ Χας:

    - Να ακυρώσουν αμέσως τη θανατική ποινή που επιβλήθηκε στη Ναζανίν.

    - Να επανεξετάσουν την υπόθεση, και ιδιαιτέρως τα όρια της αυτοάμυνας, όπως αυτά καθορίζονται στον ιρανικό Ποινικό Κώδικα.

    - Να διασφαλιστεί ότι οι ιρανικές αρχές θα φροντίσουν όπως πληροφορηθεί η οικογένεια του θύματος πως έχει το δικαίωμα, σύμφωνα με τον ισλαμικό νόμο, να συγχωρέσει την κατηγορούμενη και να της δώσει χάρη. (Κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει μέχρι τώρα). Και τέλος.

    - Να τιμήσει το Ιράν τις δεσμεύσεις του έναντι των διεθνών συνθηκών που έχει υπογράψει.

    ΤΟ ΨΗΦΙΣΜΑ αυτό κυκλοφορεί στο Ιντερνετ και «ζητεί» την υπογραφή όλων μας. Η ηλεκτρονική διεύθυνση είναι: http://www.Petition Online.com/Nazanin/petition.html

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 23/05/2006


    Bruto
    24.05.2006, 01:11
    Εχω παει στο Ιραν πριν κανα 2 χρονια και επειδη τα παιδια εκει μας φερθηκαν αψογα (και γαμω τις ψυχουλες) και επειδη μου την δινουν αυτες οι μεσαιωνικες μαλακιες, υπογραφω αλλα ποιος μας ακουει σε μια μοναρχικη χωρα?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bruto στις 24-05-2006 01:19 ]
    nefos
    24.05.2006, 01:30
    Quote:

    Το μέλος Bruto στις 24-05-2006 στις 01:11 έγραψε:

    υπογραφω αλλα ποιος μας ακουει σε μια μοναρχικη χωρα?




    @ To Iran den einai monarxikh xwra. Allo o thrhskeutikos hgeths (o opoios einai pantodunamos) ki allo to politeuma.

    Koita ekei Ιράν.

    Ki edw Iran (gia perissoteres plhrofories an kai sta agglika).


    movflower
    24.05.2006, 10:34
    kai mhn xehname oti einai diktatoria panw apo ola h thrhskeutikh kai politikh hgesia tou iran. ekdiwxthikan me ton xeirotero tropo oi perses pou einai oi autoxthones katoikoi ths perioxhs.
    dimitrapan
    24.05.2006, 13:50
    150373
    Bruto
    24.05.2006, 16:07
    Quote:

    Το μέλος nefos στις 24-05-2006 στις 01:30 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Bruto στις 24-05-2006 στις 01:11 έγραψε:
    [i]
    υπογραφω αλλα ποιος μας ακουει σε μια μοναρχικη χωρα?




    @ To Iran den einai monarxikh xwra. Allo o thrhskeutikos hgeths (o opoios einai pantodunamos) ki allo to politeuma.

    Koita ekei Ιράν.

    Ki edw Iran (gia perissoteres plhrofories an kai sta agglika).



    Ωραιες λεξεις που κρυβουν την δικτακτορια απο πισω.To url το εχω τσεκαρει παλιοτερα.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bruto στις 24-05-2006 17:32 ]
    nefos
    24.05.2006, 16:26
    Quote:

    Το μέλος Bruto στις 24-05-2006 στις 01:11 έγραψε:

    Ωραιες λεξεις που κρυβουν την δικτακτορια απο πισω.
    To url το εχω τσεκαρει παλιοτερα.




    @ Apla thewrw pws kalo einai na akrivologoume se tetoia themata gia na mhn uparxei mperdema se melh pou den gnwrizoun.

    As ksanavalw to link gia tis upografes : here