ελληνική μουσική
    823 online   ·  210.850 μέλη

    Η Νεκταρία μας(gate)στην ΕΤ1 στις 10.30 το πρωί σήμερα 21/5/2006

    semplice
    21.05.2006, 02:25
    Το έμαθα και εγώ αργά το απόγευμα σήμερα αλλά όσοι καταφέρουν να τη δουν τη Νεκταρία μας και τον κ.Χρόνη Αηδονίδη νομίζω θα είναι ευχής έργο.
    Στην εκπομπή "Αρχονταρίκι" στην ΕΤ1 σε λίγες ώρες -στις 10.30-που παρουσιάζει ο Μητροπολίτης Δημητριάδος Ιγνάτιος με θέμα¨Λαικοί θρήνοι της Αλώσεως".




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 21-05-2006 10:46 ]
    semplice
    21.05.2006, 10:48
    Αυτήν την στιγμή αν βάλετε ΕΤ! θα δείτε και θα ακούσετε πολύ όμορφα πράγματα
    istoxastis
    21.05.2006, 12:03
    Κυριακή 21 Μαϊου,
    μαζί το γλυκό του κουταλιού και τον γλυκύβρασο Ελληνικό, μετά τη Λειτουργία, στην τηλεόραση της ΕΤ1, μια απ’ τις καλύτερες στιγμές της πολύ πετυχημένης σειράς «Αρχονταρίκι». Μια εκπομπή αφιερωμένη στη Μνήμη Άλωσης της Πόλης,
    πλημμυρισμένη απ’ τον λόγο τοον πνευματικό του Μητροπολίτη Ιγνάτιου Γεωρακόπουλου,
    του Χρόνη Αηδονίδη την ολοζώντανη παρουσίαση των θρύλων και της παράδοσης,
    την επιστημονική τεκμηρίωση της ιστορικής μνήμης του Δ. Βερύκιου
    και τη γλυκύτατη σεμνότητα της Νεκταρίας μας.
    Για όσους την χάσατε … Δεν πειράζει!!
    Την έχω γράψει σε dvd.
    Να σας θυμίσω, με την ευκαιρία και άλλες εκδηλώσεις μνήμης στις οποίες παίρνει μέρος η Νεκταρία μας
    Κυριακή, 28 Μαΐου 2006, ο Χρόνης Αηδονίδης και η Νεκταρία Καραντζή ψάλλουν και τραγουδούν στην Χαλκίδα, σε εκδήλωση αφιερωμένη στη μνήμη της Άλωσης της Κωνσταντινούπολης. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει και χορευτικό μέρος, με χορούς από όλη την Ελλάδα, που θα παρουσιάσουν μαθητές, υπό τη διδασκαλία και επίβλεψη του χοροδιδάσκαλου Δημήτρη Ελευθερίου. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Στάδιο της πόλης.
    Παρασκευή, 26 Μαΐου 2006,, ο Χρόνης Αηδονίδης και η Νεκταρία Καραντζή θα τραγουδήσουν θρήνους της Άλωσης της Πόλης, στη μικρασιατική στέγη Ηλιούπολης, σε μια εκδήλωση-αφιέρωμα στη μνήμη της Άλωσης.
    Κεντρική ομιλήτρια: η Πρόεδρος του Πανεπιστημίου της Ευρώπης, κα Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ
    Αλλά και να σας πληροφορήσω, ότι σήμερα το βράδυ και στα πλαίσια εκδηλώσεων της ίδιας μαύρης επετείου, η χορωδία βυζαντινής και παραδοσιακής μουσικής της Ι. Μ. Μυτιλήνης, « Η Αγία Σιών» ψάλλει και τραγουδά μπροστά στους τελευταίους ΕΛΛΗΝΕΣ της Πόλης.
    Ανάμεσα στους χορωδούς και η Κατερίνα - καρδερίνα μου.


    semplice
    21.05.2006, 13:05
    Χρυσόστομε σε ευχαριστούμε για αυτή τη mini ατζέντα(και να το επαναλάβεις σε παρακαλώ)Οσο για τον ελληνικό τον καφέ τον οποίο έφτιαξα λίγο πριν αρχίσει η
    εκπομπή , τι ναπω!Η τον έφτιαξα πολύ ωραίο ή ήταν τόσο γλυκιά η εκμπομπή
    που διόρθωσε την έλλειψη υπομονής μου στο βράσιμο

    Από την εκπομπή αποκόμισα όλα αυτά που έγραψες,ήθελα όμως λίγο να σταθώ
    σε τρία πραγματάκια
    -Πρώτα στον καθηγητή Βυζαντινής μουσικής κ.Δημήτρη Βερύκιο τον οποίο
    για πρώτη φορά έβλεπα να μιλάει.Ηταν απολαυστικός ,περιεκτικός και με ένα αυθόρμητο χαμόγελο κάθε τόσο,υπενθύμιζε -χωρίς ο ίδιος σίγουρα να το ξέρει καν-πως σε αυτού του είδους οι κουβέντες,από τέτοιους ανθρώπους ,η σοβαροφάνεια δεν έχει θέση.
    -Πολύ όμορφη στιγμή και η αναφορά του γλυκύτατου κ.Χρόνη Αηδονίδη
    που αναφέρθηκε στο "Μ'αγαπάς πολύ?" που του είπε ο Ορθόδοξος Πατριάρχης
    στην Κωνσταντινούπολη σε μια παλαιότερη επίσκεψη όταν άντρες τις ασφάλειας
    τους έιχαν σε στενό .."μαρκάρισμα" και ο κ.Χρόνης έκανε ερώτηση σχετικά με την
    ελευθερία που έχει η Ορθόδοξη κοινότητα της Πόλης.
    -Στον Μητροπολίτη Δημητριάδος Ιγνάτιο που μιλούσε τόσο απλά και κατανοητά
    και χωρίς ίχνος εμπάθειας ,ως πραγματικός κληρικός,από αυτούς που τόσο
    χρειάζόμαστε.Μακάρι όσοι βάλλουν εναντίον της πίστης να έβλεπαν την σημερινή
    εκπομπή βγάζοντας τις παρωπίδες.Η εκπομπή έμοιαζε περισσότερο με συζήτηση ανθρώπων που έχουν γνώση του αντικεμένου τους αλλά μιλούν χωρίς ίχνος έπαρσης με τη συμμετχοχή μουσικών με παρουσία σεμνή αλλά που φαινόταν
    κάθε στιγμή το πόσο αγαπούν τη μουσική μας παράδοση αλλά και το πόσο
    πολύ δουλεύουν για να την κρατήσουν ζωντανή.

    Tους ευχαριστώ όλους
    jorge
    21.05.2006, 16:34
    Το χθεσινό ξενύχτι δε μ' άφησε να ξυπνήσω νωρίς...

    Παρόλ' αυτά χάρηκα που είδα χθες αναφορά στην Gate στη δεύτερη σελίδα της Ελευθεροτυπίας. Όχι μόνο επειδή είναι φίλη μου, αλλά επειδή μέσω της προσπάθειας που κάνει η ίδια και ασφαλώς ο κ.Χρόνης, θυμόμαστε αυτές τις μέρες και την επέτειο της Άλωσης...
    gate
    23.05.2006, 19:53
    Ευχαριστώ όλους σας... από καρδιάς...! Δεν είναι ανάγκη να πω περισσότερα ! Ξέρετε πόσο με συγκινείτε... κάθε φορά
    Αν για κάτι ακόμα περισσότερο χαίρομαι πάντως είναι για όσα αναφέρατε για τον άλλο μου αγαπημένο δάσκαλο, τον κ. Δημήτρη Βερύκιο. Δεν είμαι η μόνη λοιπόν που τον βλέπω... έτσι