ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.851 μέλη

    Επιστήμη εναντίον πίστης.Πόσο αληθινή είναι αυτή η αντιπαράθεση?

    Astron
    23.05.2006, 00:48
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 22-05-2006 στις 17:26 έγραψε:
    Αστρον θα θέλαμε έαν έχεις να μας δώσεις παραδείγματα επιστημονων ,τους οποίους η πίστη τους βοήθησε για να κάνουν καλό στην ανθρωπότητα.
    Δηλάδή τα θετικά παραδείγματα.Τα αρνητικά μάλλον δεν ενδιαφέρουν τόσο
    πολύ τον κόσμο ,δεν έχουν να προσφέρουν κάτι.Εάν πάλι δεν έχεις τέτοια
    παραδειγματα ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς για ποιο λόγο δεν έχεις.
    Αλλά δεν θέλω να προκαταλαμβάνω τίποτα .Σε ακούμε λοιπόν



    Λυπάμαι που δεν κατάλαβες το βάρος της σημασίας των αρνητικών παραδειγμάτων. Τα αρνητικά παραδείγματα σημαίνουν ότι η πίστη επηρεάζει αρνητικά την επιστήμη.

    Θετικά δεν είναι δυνατόν να επηρεάσει η θρησκεία την επιστήμη. Κι αυτό συμβαίνει επειδή η θρησκεία θεωρεί ότι ήδη κατέχει την απόλυτη αλήθεια, ενω για την επιστήμη τα πάντα είναι αμφισβητήσιμα και αποδεικνύονται μέσα από την έρευνα , το πείραμα και την μαθηματική απόδειξη.
    Η θρησκεία (σύμφωνα με την Βίβλο) μέχρι πάρα πολύ πρόσφατα σου 'λεγε ότι τα πάντα περιστρέφονται γύρω απ' την Γη που είναι επίπεδη.
    Η επιστήμη το έψαξε το πράγμα και απέδειξε ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι.
    Η θρησκεία λοιπόν περιορίζει το μυαλό του επιστήμονα απέναντι σε νέες ιδέες, επομένως δεν είναι δυνατόν να βοηθήσει την έρευνα.

    Τώρα, αν εσύ γνωρίζεις περιπτώσεις που η θρησκεία βοήθησε στην επιστημονική έρευνα θα χαρώ να τις ακούσω.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 23-05-2006 00:50 ]
    alexia-vicky
    23.05.2006, 00:56
    Χωρις να μπλεχτω σε οποιαδηποτε αντιπαραθεση, και λογω αποριας και μονο...

    Πού ακριβως αναφερεται κατι τετοιο στη Βιβλο? και αναφερεται μηπως συμβολικα? καθως τα περισσοτερα ειναι...
    επισης, πιστευω πως η θρησκεια εδωσε το εναυσμα στην επιστημη για να ψαξει και σε πολλες περιπτωσεις να αμφισβητησει ακομα και την αποψη της οτι μπορει ο ανθρωπος να συναγωνιστει τη "φυση"΄...Αυτο μπορουμε να το αναγνωρισουμε!


    Astron
    23.05.2006, 02:31
    Quote:

    Το μέλος alexia-vicky στις 23-05-2006 στις 00:56 έγραψε:

    Χωρις να μπλεχτω σε οποιαδηποτε αντιπαραθεση, και λογω αποριας και μονο...
    Πού ακριβως αναφερεται κατι τετοιο στη Βιβλο? και αναφερεται μηπως συμβολικα? καθως τα περισσοτερα ειναι...
    επισης, πιστευω πως η θρησκεια εδωσε το εναυσμα στην επιστημη για να ψαξει και σε πολλες περιπτωσεις να αμφισβητησει ακομα και την αποψη της οτι μπορει ο ανθρωπος να συναγωνιστει τη "φυση"΄...Αυτο μπορουμε να το αναγνωρισουμε!






    Αναφέρεται στην Παλαιά Διαθήκη σε πάρα πολλά σημεία. Αλλού μιλάει για τα πέρατα της Γης, αλλού για τις τέσσερις γωνίες της Γης, και σε πολλά επίσης σημεία αναφέρεται στο γεγονός ότι η Γη είναι εντελώς ακίνητη.
    Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που απείλησαν να κάψουν τον Γαλιλαίο που υποστήριζε ότι η Γη κινείται γύρω απ' τον Ήλιο. Μόλις το 1992 το Βατικανό ζήτησε συγνώμη απ' τον Γαλιλαίο και παραδέχτηκε ότι η Γη κάνει πράγματι αυτήν την περιφορά.
    Συμβολισμός στην Βίβλο δεν υπήρχε. Απλά όσο περνάν τα χρόνια και όλα αυτά που γράφει μέσα μοιάζουν παραμύθια, αναγκαζόμαστε να την δούμε αλληγορικά. Ποιος ξέρει, ίσως σε μερικές γενεές να θεωρούμε και την Καινή Διαθήκη αλληγορική.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 23-05-2006 02:35 ]
    Orfeus
    23.05.2006, 03:02
    Η θρησκεία αρνείται να υποβληθεί σε κριτική, προβάλλοντας την αγιότητά της, ενώ η Επιστήμη υποβάλλεται καθημερινά σε κριτική και χαρακτηρίζεται από συνέχεια και εξέλιξη. Αν η συνέχεια και η εξέλιξη αποτελούν κριτήριο Επιστημονικότητας, τότε η θρησκεία (η οποιαδήποτε) δεν ικανοποιεί αυτό το κριτήριο. Η θρησκεία είναι ένα συνεχές πεδίο διενέξεων, όπου το κάθε ιερατείο κόβει και ράβει και κατασκευάζει ξανά από την αρχή κάτι καινούργιο που βασίζεται όμως στο παλιό.
    Ας μην ξεχνάμε ότι ο ιουδαϊσμός, ο χριστιανισμός και ο ισλαμισμός είναι θρησκείες που μας έρχονται κατ’ ευθείαν από το Εβραϊκό ιερατείο και η παλαιά διαθήκη αναγνωρίζεται και από τις τρεις αυτές θρησκείες σαν ιερό βιβλίο του θεού.
    Και να λοιπόν τώρα το παράδοξο. Και από τις τρεις θρησκείες αυτές, ο Αβραάμ θεωρείται γενάρχης.
    Συμπέρασμα: Οι χριστιανοί και οι ισλαμιστές έχουν τον ίδιο γενάρχη.

    Υ.Γ. Κατά τη γνώμη μου, ο τίτλος του topic είναι λάθος. “Επιστήμη και Θρησκεία” πρέπει να λέγεται. Τι θα πει “Επιστήμη εναντίον Πίστης”;
    Αυτά που αλληλοαναιρούνται, είναι η Επιστήμη και η Θρησκεία.






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 24-05-2006 13:51 ]
    assasinos
    24.05.2006, 02:45
    ena tsitato 8a sas pw mono pou mas to legane stro lykeio...o 8eologos mou tote htan k 8eios m...



    Η επιστήμη και η θρησκεία μπορεούν να συνυπάρξουνη άνετα...αρκεί να θυμάται πάντα κάποιος ότι η Επιστή,μη ερευνά το γιατί και το πώς, ενώ η θρησκεία το ποιός.
    Giorgos_arazei
    24.05.2006, 03:55
    Assinos μίλησε πολύ σωστά. Αυτό που θέλω όμως να παρατηρήσω είναι ότι οι περισσότεροι από δω μπερδεύετε τις λέξεις πίστη-θρησκεία-Εκκλησία, έννοιες που είναι εντελως διαφορετικές μεταξύ τους. Το ότι οι αρχιεπίσκοποι των Συνόδων αφόρισαν και καταδίκασαν επιστήμονες λογω οικονομικών και μόνο συμφερόντων δεν θα πρέπει να συγχέεται με την αντίληψή μας και τα πιστεύω μας πάνω στον Χριστιανισμό. Η ίδια ιστορία επαναλαμβάνεται σ ολα τα topics τέτοιου θέματος. Αμαυρώνουμε την πίστη μας για πράξεις ανθρώπων( "Εκκλησια ή Θρησκεία οπως λανθασμενα απο πολλους αναφερεται εδω) οι οποίοι μόνο ιερείς δεν ήταν!! Δεν είναι άδικο αυτό? Όπως πολύ σωστα ειπώθηκε άλλος ο ρόλος της Εκκλησίας άλλος της επιστήμης, αφου η μεν εξετάζει το ¨ποιος" η δε εξεταζει το πως και το γιατί. Οπότε ας προσέχουμε τι λέμε και ποιες λεξεις χρησιμοποιούμε πάνω σ'αυτό που θελουμε να πούμε...να μαστε απλα πιο ακριβείς!
    uNick
    24.05.2006, 13:32
    Quote:

    Το μέλος assasinos στις 24-05-2006 στις 02:45 έγραψε:
    ...η Επιστήμη ερευνά το γιατί και το πώς, ενώ η θρησκεία το ποιός.


    Αν μου επιτρέπεις, assasinos, θα ήθελα να το εκφράσω λίγο διαφορετικά...
    Η επιστήμη, ναι, ερευνά το "γιατί", το "πώς", το "πότε", κλπ... πράγματα, δηλαδή, που αποδεικνύονται εμπειρικά, πειραματικά, κ.ο.κ.
    Η θρησκεία, όμως, δεν εξετάζει το "ποιός"... Έχει καταλήξει στο "ποιός" (με σωστό ή λάθος τρόπο, δεν έχει σημασία...) - ή εξ'αρχής βασίζεται στο "ποιός", και απλώς το διδάσκει και το υπερασπίζεται... Στην προκειμένη περίπτωση, δηλαδή, το αντικείμενο δεν αποδεικνύεται, απλώς περνάει στην κρίση μας και απαιτεί πίστη...
    alexia-vicky
    25.05.2006, 01:45
    εχει καταλήξει στο "ποιος" με βάση κάποιες θεωρίες και κάποια συμπεράσματα...
    yiannisyiannis
    25.05.2006, 13:06
    Είπα στο αρχικό μου post, ότι πίστη κι επιστήμη είναι δυο διαφορετικά πράγματα που δεν συγκρίνονται. Δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε η προσπάθεια, ούτε ο σκοπός εκείνου που αναζητά το υπέρλογο, μ’ εκείνου που απλά αναζητά τα όρια της λογικής του. Οι δυο αυτοί διαφορετικοί κόσμοι έχουν εντελώς ασύμβατες επιδιώξεις. Συνυπάρχουν όμως χωρίς να τέμνονται ή να συγκρούονται και βαδίζουν παράλληλα. Γι’ αυτό άλλωστε πολλοί μεγάλοι επιστήμονες κι ερευνητές είχαν βαθιά πίστη.

    Μάλιστα, οι φανατικοί σαν και του λόγου μου που ασχολούνται με τις τελευταίες επιστημονικές θεωρίες περί κοσμογένεσης, θα πρέπει να γνωρίζουν και τη θεωρία της Συμπαντικής Αγάπης. Εν συντομία, η θεωρία αυτή υποστηρίζει ότι τα στοιχειώδη υποατομικά σωματίδια είναι τετραδιάστατοι στρόβιλοι, οι οποίοι φυσικά δεν έχουν ούτε αρχή, ούτε τέλος, οπότε όλα τα υλικά αντικείμενα κι εμείς οι ίδιοι είμαστε ένα.

    Τέλος, θα ήθελα να σταθώ σε μερικές απόψεις που διάβασα και οι οποίες υποστηρίζουν ότι η επιστήμη προχωρά κι εξελίσσεται, ενώ ο Χριστιανισμός εμμένει στα ίδια αρνούμενος οποιαδήποτε κριτική κλπ. κλπ.

    Αυτή κατά τη γνώμη μου είναι μια εντελώς λανθασμένη προσέγγιση της φιλοσοφίας και της ζωής γενικότερα. Δηλαδή το ζητούμενο είναι να βρίσκεται ο άνθρωπος σε συνεχή κίνηση, έρευνα, εξέλιξη ή να αποκτήσει την ευτυχία, τη γαλήνη και την ηρεμία του; Απόψεις θα μου πείτε, αλλά για μένα το ζητούμενο είναι σίγουρα το δεύτερο. Από τη στιγμή που το νοιώθω και το ζω ότι ο Χριστιανισμός είναι η αλήθεια που μου χαρίζει όλα αυτά που αποζητώ στη ζωή μου, ποιος ο λόγος να προσπαθήσω να τον εξελίξω ή να τον εκσυγχρονίσω; Μάλλον τον εαυτό μου θα πρέπει να εξελίξω, για να μπορέσω να εμβαθύνω ακόμη περισσότερο στα υπέροχα νοήματά της πίστης μας.

    Να αναφέρω κι ένα άλλο παραπλήσιο παράδειγμα. Από τη στιγμή που κάποιος αγαπά τη σύντροφό του και είναι ευτυχισμένος μαζί της, ποιος ο λόγος να αναζητά περιπέτειες, να ψάχνεται και να εξελίσσεται; Ποιος είναι ο σκοπός μας, η απόκτηση της ευτυχίας μέσα από την αγάπη ή η συνεχής εξέλιξη κι η αναζήτηση μόνο για την αναζήτηση; Η έρευνα έχει σαν σκοπό να καλύψει τα κενά μας, όπου αυτά υπάρχουν, όταν όμως γίνεται αυτοσκοπός, μας βάζει σε ένα επικίνδυνο τριπ.

    Orfeus
    25.05.2006, 13:18
    Το ευτυχισμένο ζευγάρι δεν αναζητά "περιπέτειες".
    Εξελίσσει την ίδια του τη σχέση.

    Όσο για τη θρησκεία, ανακατασκευάζεται (για να ελέγχει) καλύπτοντας πάντοτε τις ανάγκες των καιρών.



    Everybody must give something back, for something they get.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 25-05-2006 17:07 ]
    faltsoo
    25.05.2006, 19:00
    τι μας λες ρε ορφεα?
    που πας ρε καραμητρο χωρις περιπετειες ?

    εξελιξε εσυ τη σχεση σου, βαλτης τουρμπο , δερματινα καθισματα , και καινουργια λαστιχα....
    και ασε εμας να πηγαινουμε στις εκθεσεις και να χαζευουμε καινουργια εργαλεια.
    .....











    everybody has something to hide...except from me and my monkey.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : faltsoo στις 25-05-2006 19:00 ]
    Hastaroth
    25.05.2006, 20:52
    Μά και η εξέλιξη μιάς ήδη υπάρχουσας σχέσης είναι περιπέτεια...
    semplice
    11.12.2006, 00:30
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 25-05-2006 στις 13:06 έγραψε...

    Είπα στο αρχικό μου post, ότι πίστη κι επιστήμη είναι δυο διαφορετικά πράγματα που δεν συγκρίνονται. Δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε η προσπάθεια, ούτε ο σκοπός εκείνου που αναζητά το υπέρλογο, μ’ εκείνου που απλά αναζητά τα όρια της λογικής του. Οι δυο αυτοί διαφορετικοί κόσμοι έχουν εντελώς ασύμβατες επιδιώξεις. Συνυπάρχουν όμως χωρίς να τέμνονται ή να συγκρούονται και βαδίζουν παράλληλα. Γι’ αυτό άλλωστε πολλοί μεγάλοι επιστήμονες κι ερευνητές είχαν βαθιά πίστη.

    Μάλιστα, οι φανατικοί σαν και του λόγου μου που ασχολούνται με τις τελευταίες επιστημονικές θεωρίες περί κοσμογένεσης, θα πρέπει να γνωρίζουν και τη θεωρία της Συμπαντικής Αγάπης. Εν συντομία, η θεωρία αυτή υποστηρίζει ότι τα στοιχειώδη υποατομικά σωματίδια είναι τετραδιάστατοι στρόβιλοι, οι οποίοι φυσικά δεν έχουν ούτε αρχή, ούτε τέλος, οπότε όλα τα υλικά αντικείμενα κι εμείς οι ίδιοι είμαστε ένα.

    Τέλος, θα ήθελα να σταθώ σε μερικές απόψεις που διάβασα και οι οποίες υποστηρίζουν ότι η επιστήμη προχωρά κι εξελίσσεται, ενώ ο Χριστιανισμός εμμένει στα ίδια αρνούμενος οποιαδήποτε κριτική κλπ. κλπ.

    Αυτή κατά τη γνώμη μου είναι μια εντελώς λανθασμένη προσέγγιση της φιλοσοφίας και της ζωής γενικότερα. Δηλαδή το ζητούμενο είναι να βρίσκεται ο άνθρωπος σε συνεχή κίνηση, έρευνα, εξέλιξη ή να αποκτήσει την ευτυχία, τη γαλήνη και την ηρεμία του; Απόψεις θα μου πείτε, αλλά για μένα το ζητούμενο είναι σίγουρα το δεύτερο. Από τη στιγμή που το νοιώθω και το ζω ότι ο Χριστιανισμός είναι η αλήθεια που μου χαρίζει όλα αυτά που αποζητώ στη ζωή μου, ποιος ο λόγος να προσπαθήσω να τον εξελίξω ή να τον εκσυγχρονίσω; Μάλλον τον εαυτό μου θα πρέπει να εξελίξω, για να μπορέσω να εμβαθύνω ακόμη περισσότερο στα υπέροχα νοήματά της πίστης μας.

    Να αναφέρω κι ένα άλλο παραπλήσιο παράδειγμα. Από τη στιγμή που κάποιος αγαπά τη σύντροφό του και είναι ευτυχισμένος μαζί της, ποιος ο λόγος να αναζητά περιπέτειες, να ψάχνεται και να εξελίσσεται; Ποιος είναι ο σκοπός μας, η απόκτηση της ευτυχίας μέσα από την αγάπη ή η συνεχής εξέλιξη κι η αναζήτηση μόνο για την αναζήτηση; Η έρευνα έχει σαν σκοπό να καλύψει τα κενά μας, όπου αυτά υπάρχουν, όταν όμως γίνεται αυτοσκοπός, μας βάζει σε ένα επικίνδυνο τριπ.





    Αγαπητέ Γιάννη πολύ σωστά τα όσα έγραψες όμως σε σχέση με τη λέξη Χριστιανισμός θα έλεγα πως εχω τις επιφυλάξεις μου αυτήν την περίοδο ειδικά με τη χρησιμοποίηση της Και εξηγώ:Γράφοντας
    "Χριστιανισμός" κάνουμε λάθος διότι βάζουμε μέσα και την Παπική εκκλησία ,τους ΚΑθολικούς των οποίων το δόγμα ξεκίνησε για καθαρά πολιτικούς λόγους.Ηταν "εφεύρημα" δηλαδή που εξυπηρετησε μια πολιτική αναγκαιότητα.(...)
    Οποιος λοιπόν o οποιοσδήποτε
    pou δεν έχει κάνει κατα νου την καθαρή διάκριση Ορθοδοξίας και Καθολικισμού και με δεδομένο πως η Παπική εκκλησία έχει ...
    το γνωστό ..παρελθόν ..μπορεί πολύ εύκολα να κάνει παρερμηνείες
    και μάλιστα να τις αναπαράγει.(κάποιες φορές και ασύστολα)
    Υπήρχε λοιπον θέμα σύγκρουσης επιστημόνων με τη Δυτική εκκλησία ενώ αντίθετα η Ελληνορθόδοξη παράδοση και οι εκφραστές της ποτέ δεν εμπόδισαν την ελέυθερη επισημονική σκέψη να εκφραστεί.

    Για όποιον ενδιαφέρεται για περισσότερα για αυτήν τη διάκριση παραπέμπω ston ΚΑθηγητή Φιλοσοφίας Χρήστο Γιανναρά kai pio eidika σε μια πρόσφατη εκπομπή ραδιοφωνική sthn opoia me vash aythn th diakrish μίλησε για την σημασία που έχει για εμάς η συνάντηση Πάπα-Οικουμενικού Πατριάρχη.
    Επίσης στον Καθηγητή Κώστα Ζουράρι και το πάντα επίκαιρο λόγο του.


    Θέλω να κάνω έγχρωμη και ανεξίτηλη μουσική σαν και τον πίνακα του Θεόφιλου που είδαμε σ΄ένα καφενείο στο Βόλο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 11-12-2006 00:36 ]


    kozanitis
    11.12.2006, 01:08
    άλλο η πίστη και άλλο οι πιστοί....μπορεί να δημιουργήθηκε αυτήν από αυτούς τους ίδιους μόνο που εμφυτεύτηκε σε όλους μας σαν κάτι άγιο και σωτό ηθικά....από ανθρώπους που έζησαν την ζωή τους έτσι ακριβώς...ποιος ομως στην σύχρονη κοινωνία μπορεί να ζήσει έτσι πλέον? κανένας.... το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να πιστεύουμε μέσα μας.... αρκεί να πιστεύουμε....
    η επιστήμη δεν έχει τόσο σχέση με το συναίσθημα αλλά με το μυαλό...την λογική...δεν πάει να πει πως επειδή πιστεύει κα΄ποιος θα πρέπει να απορρίψει την "θεολογία" ή και το αντίθετο... δεν υπάρχει λήθεια μόνο σε ένα από τα δύο αλλά και στα δύο....απλά στην επιστήμη και ιστορικά μιας και είναι ποιο εύκολο, λόγω της ιδιοτητας της έρευνας ,τα πράγματα έχουν και πιο εύκολα αποδείξεις...
    στην ίστη συνήθως δεν παίζει να ασχοληθείς με το να βρεις αν κάτι το οποίο πιστεύεις είναι αληθινο....το πιστεύεις απλά και αυτό σου δίνει την δυνατότητα να το πιστεύεις μέσα σου και να το ζωντανεύεις ακόμη πιο πολύ....
    absurdus_delirium
    11.12.2006, 17:12
    Οτιδήποτε προσπαθεί να υποτάξει το ανήσυχο πνεύμα του Ανθρώπου είτε αυτό λέγεται άρνηση της σφαιρικότητας της Γης από την Ιερά Εξέταση, είτε λέγεται άρνηση της Κβαντομηχανικής από τον Αϊνστάιν (ναι, στην αρχή της ήταν σφοδρός πολέμιος της) δεν έχει θέση σε μια κοινωνία ελεύθερων ανθρώπων. Πολλά κατασκευάσματα χρησιμοποιήθηκαν ανά τους αιώνες για τη χειραγώγηση των ανθρώπων (τόσο από την Επιστήμη όσο και από τη Θρησκεία - και αναφέρομαι στις επίσημες εκφάνσεις τους) αλλά για μένα αρκεί ένα τσιτάτο που διάβασα παλιά:

    "Μόνο κάποιος εξαιρετικά σοφός ή εξαιρετικά ηλίθιος δεν αλλάζει ποτέ γνώμη. Και αυτό γιατί ο σοφός ήδη κατέχει τη σωστή."

    Γι' αυτό ανοιχτά μάτια/ανοιχτά μυαλά, παρακαλώ!
    Natoulis
    11.12.2006, 19:33
    Καταρχήν οι ανθρώποι της εκκλησίας λενε ότι τα πάντα τα δημιούργησε ο Θεος.
    Ένώ οι ανθρώποι της επιστήμης λένε οτι εχουν δημιουργηθεί από διάφορες αντιδράσεις.Και εγώ λέω με το φτωχό μου το μυαλό. Όσοι επιστήμονες έχουν κάνει μια σημαντική ανακάλυψη τους έχουμε δει έχουμε μάθει για την ζωή τους. Ενώ ΑΥΤΟΝ που δημιούργησε τους πάντες τον έχουμε γνωρίσει τον έχουμε δεί?
    --------------
    Nato Natouli mm!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Natoulis στις 11-12-2006 19:35 ]


    prosilios
    11.12.2006, 21:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Natoulis στις 11-12-2006 στις 19:33 έγραψε...

    Καταρχήν οι ανθρώποι της εκκλησίας λενε ότι τα πάντα τα δημιούργησε ο Θεος.
    Ένώ οι ανθρώποι της επιστήμης λένε οτι εχουν δημιουργηθεί από διάφορες αντιδράσεις.Και εγώ λέω με το φτωχό μου το μυαλό. Όσοι επιστήμονες έχουν κάνει μια σημαντική ανακάλυψη τους έχουμε δει έχουμε μάθει για την ζωή τους. Ενώ ΑΥΤΟΝ που δημιούργησε τους πάντες τον έχουμε γνωρίσει τον έχουμε δεί?
    --------------
    Nato Natouli mm!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Natoulis στις 11-12-2006 19:35 ]






    όσο το δυνατόν σε άνθρωπο,τον έχουμε δει ...(ριξε μια ματιά στο blog μου)

    κι οι επιστημονες ξεκινουν απο βασικές παραδοχές τις οποίες ονομάζουν αξιώματα

    πχ Μεγάλη Εκρηξη Big Bang
    Astron
    11.12.2006, 22:44
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 11-12-2006 στις 21:07 έγραψε...
    κι οι επιστημονες ξεκινουν απο βασικές παραδοχές τις οποίες ονομάζουν αξιώματα

    πχ Μεγάλη Εκρηξη Big Bang



    Κάνεις λάθος.
    Η Μεγάλη Έκρηξη δεν είναι αξίωμα αλλά θεωρία στην οποία κατέληξε η επιστημονική κοινότητα μετά από έρευνα. Big Bang Observational Evidence

    Άλλωστε αν ήταν αξίωμα οι επιστήμονες δεν θα ερευνούσαν το "πριν" το big bang. (Προέλευση από άλλα σύμπαντα, λευκές οπές κλπ)
    vero
    11.12.2006, 22:59
    xaxaxaxaxaxa molis to kanoume sta thriskeutika
    prosilios
    12.12.2006, 00:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 11-12-2006 στις 22:44 έγραψε...

    [
    Η Μεγάλη Έκρηξη δεν είναι αξίωμα αλλά θεωρία στην οποία κατέληξε η επιστημονική κοινότητα μετά από έρευνα. Big Bang Observational Evidence

    Άλλωστε αν ήταν αξίωμα οι επιστήμονες δεν θα ερευνούσαν το "πριν" το big bang. (Προέλευση από άλλα σύμπαντα, λευκές οπές κλπ)



    εγραψα βιαστικα και δεν ημουν οσο σαφης χρειαζοταν.

    πραγματι η Μεγ.Εκρηξη δεν ειναι αξιωματικη παραδοχή ως σύνολο ,ωστοσο περιλαμβανει στη βαση της αξιωματα τοσο μαθηματικά όσο και της φυσικής επιστημης.

    αυτό που ηθελα να πω είναι πάνω κατω αυτό:


    "Ο Michael Polanyi, στο βιβλίοτου «Personal Knowledge» υποστηρίζει ότι η πίστη είναι η πηγή κάθε γνώσης και ισχυρίζεται ότι τα βασικά μας πιστεύω σε οποιονδήποτε τομέα της ζωής, συμπεριλαμβανομένου και του επιστημονικού, είναι αναμφισβήτητα,
    μόνο υπό την έννοια ότι πιστεύουμε πως πράγματι είναι έτσι.

    Ο Polanyi παραδέχεται πως «η αλήθεια είναι κάτι που μπορεί να γίνει αντιληπτή μόνο
    πιστεύοντάς την» και δεν έχει καμιά αμφιβολία ότι «όλα τα βασικά πιστεύω
    μας και στον επιστημονικό τομέα είναι αναπόδεικτα»

    Η επιστημονική θεωρία π.χ. της προέλευσης του κόσμου από μια μεγάλη έκρηξη, το Big Bang, ξεκινά από την υπόθεση, την πίστη, ότι υπήρξε η μεγάλη έκρηξη.
    Χωρίς τη βασική πίστη ότι υπήρξε η μεγάλη έκρηξη το όλο οικοδόμημα που κτίζουν οι επιστήμονες "


    "Συμφωνα με τον Polanyi στην Επιστήμη ο παράγοντας πίστη
    εκδηλώνεται καθοριστικά σε δύο περιπτώσεις:
    Πρώτα στο πεδίο της μεθοδολογίας: Ο επιστήμονας παραδέχεται,πιστεύει, ότι η επιστημονική μέθοδος είναι αποτελεσματική. Έχει εμπιστοσύνηστα πειράματά του και πιστεύει ότι αυτά θα τον οδηγήσουν σ’ εκείνο που επιδιώκει. Χωρίς πίστη στην αποτελεσματικότητα της μεθόδου του, δεν θα είχε νόημα να επιχειρήσει ο,τιδήποτε. Έτσι κάθε γνώση έχει την έννοια μιας αποδοχής.
    Κι ύστερα ο παράγοντας «πίστη» εκδηλώνεται στην αποδοχή των
    ανακαλύψεων και γενικά της εργασίας των προηγούμενων επιστημόνων.
    Αν κάθε επιστήμονας δεν πίστευε ότι η δουλειά των προηγούμενων συναδέλφων
    του ήταν ορθή, αν ήθελε να επιβεβαιώσει ο ίδιος όλους τους νόμους και τις
    αρχές που διατυπώθηκαν και ελέγχθηκαν προηγουμένως, δεν θα προλάμβανε να
    προχωρήσει σε τίποτα το νέο. Έτσι και στον επιστημονικό τομέα λέει o Polanyi:
    «Το μεγαλύτερο μέρος των όσων ξέρουμε το έχουμε από δεύτερο χέρι, με το να
    εμπιστευόμαστε άλλους»

    Κι άλλοι επιστήμονες τονίζουν την αναγκαιότητα της πίστης για κάθε
    πτυχή της ζωής. Αναφέρω ενδεικτικά τον Einstein που σημειώνει ότι χωρίς
    πίστη είναι αδύνατο να αντιληφθούμε τη φυσική πραγματικότητα με θεωρητική
    μελέτη. Χωρίς πίστη στην εσωτερική αρμονία του κόσμου, λέει, είναι αδύνατο
    να υπάρξει η Επιστήμη.(Albert Einstein «The world as Ι see it»,Carol Publishing Group Εdition, 1991‚ p. 89 )

    Επιστήμονες επομένως και φιλόσοφοι αναγνωρίζουν ότι πίστη και
    αρχικές προϋποθέσεις δεν είναι γνώρισμα μόνο της Θρησκείας αλλά και της
    Επιστήμης. Αυτή η αναγνώριση συμβάλλει σημαντικά στην ανάπτυξη θετικών
    σχέσεων μεταξύ Θρησκείας και Επιστήμης"