ελληνική μουσική
    691 online   ·  210.828 μέλη

    Nέα δισκογραφική δουλειά Going Through

    georgianoua
    22.05.2006, 19:37



    Δύο χρόνια μετά την κυκλοφορία του χρυσού, 'La Sagrada Familia', οι Going Through επιστρέφουν με το 'Καλημέρα Ελλάδα', μία δουλειά-πρότυπο της σύγχρονης δισκογραφίας. Πρόκειται για ένα τραγούδι, μέσω του οποίου παίρνουν ξεκάθαρη θέση απέναντι στην πολιτική και κοινωνική κατάσταση που επικρατεί και καυτηριάζουν με μοναδικό τρόπο τη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα. Έτοιμο είναι και το video clip του με τη συμμετοχή του Θέμου Αναστασιάδη στο ρόλο ενός διεφθαρμένου υπουργού.
    Είναι προάγγελος του επερχόμενου άλμπουμ. Ενός δίσκου με άρωμα πλατίνας.

    ΤΙΤΛΟΙ:
    1. ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΛΛΑΔΑ
    2. ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΛΛΑΔΑ (Clean version)
    3. ΕΛΛΑΔΑ (Instrumental)

    Υ.Γ Ο Νίκος Βουρλιώτης έχει δώσει μια συνέντευξη σε Κυπριακό Ραδιοφωνικό Σταθμό όποιος θέλει τη συνέντευξη ας μου στείλει ένα ΠΜ




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : georgianoua στις 23-05-2006 16:49 ]
    maroulaki_321
    23.05.2006, 00:53
    Αχα!
    Λυπάμαι που οι Going Through παλιά ήταν υποφερτοί και τώρα έχουν γίνει ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ με τους κλασσικους μαυρους ραπερς, με γυναικες και λεφτα. Ετσι παρουσιάζονται.
    Θέλουν να δείξουν αντίθετοι με το ρευμα και είναι ακριβως τα ίδια χάλια με αυτό....
    Οι στίχοι για γέλια. Τώρα....αυτό το δίσκο δεν τον έχω ακούσει, αμα τυχει θα σας πω.


    georgianoua
    23.05.2006, 01:20
    Ούτε εμένα μ'αρέσουν και πολύ αλλά το

    Καλημέρα Ελλάδα είναι το μόνο τραγούδι που μου έκανε κλικ από την πρώτη στιγμή που το άκουσα
    uNick
    23.05.2006, 15:52
    Όπως συνηθίζει να λέει και ο Orfeus... cool!!! Γούστα είναι αυτά maroulaki, άλλα μας αρέσουν και άλλα όχι... Εμένα για παράδειγμα μου άρεσε πολύ το La Sagrada Familia, το θεωρώ μια καλή και πάνω από όλα σοβαρή επαγγελματική δουλειά...
    Το "Καλημέρα Ελλάδα" το έχω ακούσει στο ραδιόφωνο σε ώρα δουλειάς και δεν είχα την δυνατότητα να αφιερώσω την προσοχή μου σ'αυτό ώστε να μπορώ να πω τί μου άρεσε και τί όχι, πάντως σε γενικές γραμμές καλό μου ακούστηκε...
    georgianoua
    23.05.2006, 16:29
    Οι στίχοι του τραγουδιού

    "Καλημέρα Ελλάδα, NiVo στο μικρόφωνο
    στα λέω μέσα στους δίσκους, στα λέω και στο ραδιόφωνο
    στα 'πα απ' τη καλή, στα λέω κι απ' την ανάποδη
    σου 'χω μαζέψει άπλυτα από 'δω μέχρι τη Νάπολι

    Κύριοι υπουργοί, κύριοι βουλευταί
    πριν πάτε στο γραφείο, σας κάνω εγώ σεφτέ
    διαλέγω ένα τραγούδι, αντί να στέλνω γράμματα
    δεν ψάχνω για μαλάκες, δεν περιμένω θαύματα

    Παράτα και γραφείο και χαρτοφυλάκιο
    ελάτε μία βόλτα μέχρι τη Βαρβάκειο
    κατέβα στο λιμάνι, μίλα στους εργάτες σου
    πάρε την ευθύνη μια φορά πάνω στις πλάτες σου

    Ποια δημοκρατία μου μιλάτε, ποια προγράμματα
    ποια πανεπιστήμια, ποια Ευρώπη και ποια γράμματα
    που είναι η παιδεία, που είναι η υγεία σας
    κύριε υπουργέ, γ...ώ τα υπουργεία σας

    Ελλάδα συγνώμη, αν θες ν' αλλάξω γνώμη
    πρέπει κι εσύ να μάθεις ν' αγαπάς
    πάψε να με παιδεύεις και να με κοροϊδεύεις
    και τα όνειρά μου Ελλάδα, μη σκορπάς"...




    Υ.Γ Έχω και το τραγούδι για όσους το θέλουν
    assasinos
    23.05.2006, 18:32
    το κοματι τα "σ π α ε ι"

    Από τα καλύτερα των Goin' Through

    .&-
    georgianoua
    28.05.2006, 18:00
    O Nίκος Βουρλιώτης σήμερα στο Megalicious Chart Live
    georgianoua
    31.05.2006, 14:42
    Vendetta από τους Goin' Through

    Έγινε χθες το βράδυ η παρουσίαση του νέου δίσκου των Goin' Through με τίτλο Vendetta στη Varvakio. Οι λυράρηδες διασκεύασαν Goin' Through και οι DJs του Family έδωσαν το ρυθμό στο hip hop party που ακολούθησε...

    Δύο χρόνια μετά την κυκλοφορία του χρυσού, La Sagrada Familia, οι Goin' Through επιστρέφουν με το CD Vendetta, μία δουλειά που θα συζητηθεί. Με σημαία το single τους Καλημέρα Ελλάδα αλλά και με κομμάτια όπως τα: Άκου, Το Τραγούδι μου και το Έχει Αρχίσει, με sample του γνωστού κομματιού Αντίστροφη Μέτρηση, έρχονται να σπάσουν την μουσική μας ανία.

    Με το album αυτό παίρνουν ξεκάθαρη θέση απέναντι στην πολιτική και κοινωνική κατάσταση που επικρατεί και καυτηριάζουν με μοναδικό τρόπο τη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα.

    Ωριμότεροι από ποτέ, έχοντας στην πλάτη τους αμέτρητα live καθώς και τα all star DJ sets του Nivo σε Ελλάδα και εξωτερικό, έρχονται για ακόμα μία φορά, να εδραιώσουν τη θέση τους σε μία σκηνή που, περισσότερο από ποτέ, κινεί τα νήματα της παγκόσμιας μουσικής βιομηχανίας.

    Το άλμπουμ έχει συμμετοχές από όλο το roster του Family (TNS, ΤΑΡΑΞΙΑΣ, SIFU VERSUS, ΙΣΟΡΡΟΠΙΣΤΗΣ, ΑΛΕΞΗΣ Δ, OMINUS, ΘΗΡΙΟ). Στο δίσκο συμμετέχει, επίσης, ο Γιώργος Γιακούμπης, μεγάλος νικητής του διαγωνισμού «Hip Hop Jammin'» by Milko. Ο 24χρονος Γιώργος δίνει τον καλύτερό του εαυτό μπροστά στο μικρόφωνο, ραπάροντας μαζί με το αγαπημένο του συγκρότημα.


    rory166
    31.05.2006, 15:22
    YO...γενικα δεν ειμαι πολυ της μουσικης αυτης..(εως καθολου!)
    Παντως νομιζω οτι οι going through,ειδικα ετσι οπως
    εχουν γινει τωρα,δεν της κανουν και πολυ καλο
    uNick
    31.05.2006, 17:53
    Δεν είσαι λάθος rory, απλά είσαι υποκειμενικός... όπως όλοι μας άλλωστε, όταν πρόκειται για μουσική. Για κάποιον που "δεν ειναι πολυ της μουσικης αυτης..(εως καθολου!)" όπως είπες, οι Goin' Through ίσως μοιάζουν με μια ακόμα απομίμηση των αμερικάνικων R&B groups και καλλιτεχνών. Για κάποιον που ασχολείται όμως με το συγκεκριμένο στυλ (όπως η αφεντιά μου), η προσπάθεια του NiVo και της παρέας του είναι κάτι παραπάνω από "καλή δουλειά", και μάλιστα όσο περνάει ο καιρός και αυξάνονται οι εμπειρίες, τόσο πιο ώριμο είναι το στυλ τους και καλύτερο το αποτέλεσμα.

    By the way, καλή επιτυχία στον Γ. Γιακούμπη στην νέα του προσπάθεια...
    rory166
    31.05.2006, 19:33

    Παντως μου ηταν πιο συμπαθεις
    παλαιοτερα...δεν μιλαω για τη μουσικη τους,
    αλλα φυσιογνωμικα.
    Για την μουσικη τους εξαλλου δεν ειμαι και
    ο καταλληλοτερος να απαντησω...!
    τσακω μια μπυριτσα


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 31-05-2006 19:36 ]
    maroulaki_321
    31.05.2006, 20:47
    Σαφέστατα τα γούστα είναι γούστα, απλά οι goin' through μου δίνουν αφορμή για συζήτηση πιο γενικού περιεχομένου όσον αφορά στην πορεία τους.Απο που ξεκινησαν και που καταντησαν. Γνωρίζω πως είμαι off topic γι αυτο θα πω 3 πραγματάκια και δεν ξαναλέω τίποτα σχετικό
    1.Ο Βουρλιώτης πλασαρε τον εαυτό του ως λαικό παιδί στα ξεκινηματα, τώρα όλο promotion, φώτα,σαμπανιες και διαφήμιση.
    2.Από το "Γαρύφαλλε, Γαρύφαλλε" κατέληξε κατόπιν ΩΡΙΜΟΥ ΣΚΕΨΕΩΣ στο "πόσο μ****κας είσαι"....

    3.Πως πλασάρει ο τύπος αυτός το hip hop? Aκριβά αμάξια, r ’n b parties σε trendy clubs με face control και «πόρτα», πανάκριβα, εισαγόμενα ρούχα σε XXXXXL μέγεθος.

    Και απο συνεργασίες αλλο τίποτα.Κορυφή στην ποιότητα. Ακουσα τον δίσκο. Εμπορικός ήχος κλασικά, αλλα οκ. Είπαμε τα γουστα γουστα.
    katerina140782
    06.06.2006, 23:02
    thank you!
    Advanced
    16.06.2006, 19:32
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΛΛΑΔΑ !!!!!
    ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ - ΦΟΒΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ !!!!

    Να και κάποιος που χτυπάει το "μαχαίρι" βαθιά στην Ελληνική Πολιτικοκρατική Αθλιότητα.
    ΜΠΡΑΒΟ τους ... ας είναι μια αρχή αυτό το τραγούδι για να παραδειγματιστούν και οι υπόλοιποι ερμηνευτές-συνθέτες και να καταλάβουν ότι μέσα απο τα τραγούδια μπορούν να περάσουν και σοβαρότερα μυνήματα.

    Μέχρι στιγμής μόνο απο το RAP-HiHOP έχω ακούσει τέτοιου είδους τραγούδια..α ναι και επι χούντας ..lol έλεος..όλοι οι Έλληνες βολέμενοι και απροβλημάτιστοι και η ξεφτίλα .. ξεφτίλα!
    Μπράβο .. ΝΙΒΟ .. μακάρι να συνεχίσεις έτσι !!!
    poison_girl
    17.06.2006, 03:05
    εμενα οι στιχοι που μ αρεσουν ειναι:

    ποια δημοκρατια μου μιλατε,ποια προγραμματα
    ποια πανεπιστημια ποια Ευρωπη και
    ποια γραμματα!Που ειν η παδεια(οεο?)
    που ειναι η υγεια σας!Κ.υπουργε............τα υπουργεια σας!!!!

    αν κ δεν με πολυπηθει ο Ni.Vo!!!!μη με κραξετε!!!
    assasinos
    17.06.2006, 10:13
    πάντως κατέβασα την ορίτζιναλ εκτέλεση του κομματιού κανονικά με το βρισίδι...ε τα σπάει...!
    uNick
    17.06.2006, 12:07
    Δεν τα σπάει...

    Γυαλιά - καρφιά τα κάνει ! ! ! !
    Heavenly
    17.06.2006, 14:14
    Προσωπικά, μου αρέσουν οι Going Through, άρχισα να τους ακούω από το La Sagrada Familia, οπότε γνωρίζω ελάχιστα από παλιότερες δουλειές τους. Κατά τη γνώμη μου περνάν αρκετά μηνύματα μέσα από τους στίχους τους και ας γίνονται μερικές φορές λίγο υπερβολικοί( δεν αναφερομαι στο Καλημέρα Ελλάδα).
    Όσο για την καινούργια τους δουλειά, έχω ακούσει μόνο το Καλημέρα Ελλάδα προς το παρόν και χαίρομαι που τους ακούω, γιατί η μουσική και οι στίχοι δεν είναι μόνο αγάπες και λουλούδια,είναι η ζωή μας που εκφράζεται μέσα από τους στίχους και τη μουσική. Φυσικά δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι δεν υπάρχουν άλλοι τραγουδιστές του είδους και άλλων ειδών μουσικής δεν κάνουν κάτι ανάλογο, αλλά καλό είναι καμιά φορά να βρίσκονται κάποιοι που να τα "χώνουν" κανονικά.
    thank
    17.06.2006, 15:14
    Κι εγώ δεν ειμαι ιδιαίτερα φαν, και την τελευταία δουλειά την άκουσα πρόσφατα .. σε συνθήκες περίπου όπως ο Νίκος. Σαν στιχος, ναι έχουν ένα διαφορετικό ύφος, τα χώνουν. Και η αλήθεια ειναι πως μπροστά στον καταιγισμό του flat και των χαζοχαρούμενων ... ε ναι .. λες .. χρειάζονται. Τους προσέχεις. Ισως και να το έχουμε ανάγκη κάτι τέτοιο. Με αυτό συμφωνώ, δηλ .. μου αρεσει. Κάπως έτσι ... Χρειάζεται κάποιος να τα χώνει. Δεν πα να κάνει οτιδήποτε άλλο.

    Τώρα υπάρχει όντως το θεματάκι σχετικά με το τι λενε και πως πλασάρονται .. (δεν νομίζω να ειναι τελείως εκτός τόπικ, γιατι και σε πολλά άλλα τόπικς θίγονται τέτοια θέματα). Εχω τη γνώμη πως η έννοια του γούστου δεν περιορίζεται (πολλές φορές) μόνο στο αν μας αρέσει ένα κομμάτι, αλλά φτάνει στο σύνολο της εικόνας του καλλιτέχνη, της "συνέπειας", της "αρμονίας" τέλος πάντων, που έχει η όλη παρουσία του με τη μουσική του. Εκεί όντως τα χαλάνε, ανάλογα πάντα με το πόση βαρύτητα δίνει κανείς σε αυτό (είπαμε .. θέμα γούστου).

    Αλλά τελικα δεν ξέρω αν ειναι οι μόνοι. Εχω περάσει φοβερές κρίσεις με μουσικούς που λάτρεψα και ξαφνικά τους έβλεπα είτε μόνιμα, είτε προσωρινα ... να κάνουν διάφορα, να αναιρούν αυτό που - για μένα - ειχαν χτίσει μέσα μου .. Και να λέω .. "δεν γίνεται αυτό". Και προσωπικά, τώρα που το σκέφτομαι, ειναι πολλοί μουσικοί που μου αρέσουν, ενώ ... με την όλη στάση τους ίσως και να αυτοαναιρούνται. Και όχι μόνο μουσικοί. Γενικά, όσοι μου δίνουν ερεθίσματα μέσω της τέχνης. Δηλαδή, περιορίζομαι στο αποτέλεσμα .. αγνοώντας τον δημιουργό και την καθημερινότητά του.. Βέβαια εδω .. ειναι λίγο τρανταχτό. Και κράξιμο της σύγχρονης Ελλάδας και trendy parties ταυτόχρονα .. με την ίδια δημοσιότητα ... καπου τα χαλάει.

    Ταυτόχρονα βέβαια βλέπεις και άλλους που από επιλογή, εχουν μια συνέπεια, λίγο - πολύ δεν προκαλούν τέτοιες σκέψεις (Με αυτούς .. ταυτίζομαι .. εντελώς όμως.) Αρα, η "trendy" επιλογή των going through δεν ειναι για μένα μονόδρομος. Σε μία συνέντευξη τους, (νομίζω "Ε" κάποιο κυριακάτικο ένθετο .. κάτι τέτοιο) είπαν πως, με τη συγκεκριμένη στάση τους, βοηθάνε στη διάδοση της μουσικής και των ιδεών τους. Μεσα στο σύστημα με τα μπούνια δηλαδή, ώστε να έχουν δυνατότητες ευρύτερης διάδοσης. Δεν με πολυπείθουν και μένα, αλλά από την άλλη, πρακτικά ίσως και αυτό να συμβαίνει, σαν αποτέλεσμα. Τώρα αν πιάνει τόπο, η αν ειναι ένα πρόσθετο άλλοθι... Μεγάλη συζήτηση και μάλλον of topic

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 17-06-2006 16:09 ]


    georgianoua
    18.06.2006, 10:46
    Όσοι θέλετε το videoclip "Καλημέρα Ελλάδα"