ελληνική μουσική
    582 online   ·  210.848 μέλη

    Ελληνική λογοτεχνία και κινηματογράφος ή τηλεόραση.

    movflower
    22.05.2006, 20:08
    Υπάρχει πληθώρα ελληνικών βιβλίων στα ράφια μας. Ποια όμως από αυτά θα θέλατε να μεταφερθούν στην μικρή ή τη μεγάλη οθόνη;

    εγώ διαλέγω την τριλογία του Νίκου Θέμελη ( Αναζήτηση, Ανατροπή και Αναλαμπή), δεν ξέρω κιόλας αν ήδη έγινε μια τέτοια κίνηση.


    yokor
    22.05.2006, 20:45
    Ποιο άλλο; Το "Ένα παιδί μετράει τ΄άστρα" του Μενέλαου Λουντέμη.

    Κι όχι απλά το θέλω, αλλά το έχω ήδη ετοιμάσει σε μορφή σεναρίου. Το έστειλα στον διαγωνισμό διασκευασμένου σεναρίου του ΕΚΕΒΙ, αλλά και σε κάποιο τηλεοπτικό κανάλι, όπου τους άρεσε πολύ η ιδέα, αλλά πρέπει να υπάρχει άδεια από τον εκδότη και από όποιον έχει τα πνευματικά δικαιώματα του βιβλίου(μάλλον η κόρη του συγγραφέα, Μυρτώ).

    Προς το παρόν δεν έχω τον χρόνο για να το ψάξω και να ασχοληθώ περισσότερο, όμως έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να κάνω τα πάντα γι΄αυτήν την μεταφορά. Είναι ένα από τα μεγαλύτερα όνειρά μου, παρόλο που συνήθως τα βιβλία "χάνουν" μέσα απ΄αυτήν την διαδικασία. Πιστεύω όμως ότι είναι ένας πολύ καλός τρόπος για να γίνει γνωστός ο σπουδαίος Μενέλαος στη νεολαία.
    assasinos
    22.05.2006, 20:58
    Χαίρομαι που ακούω για τον Λουντέμη και πάλι μετά από τόσο καιρο...


    Να προσθέσω και εγώ 2 βιβλία...το "Καλά εσύ πέ8ανες νωρίς" του Χρόνη Μίσιου
    και το "Πού'ναι η μάνα σου μωρή" της Πέτρουλα...
    Αν μπορώ να ξεχωρίσω και μία ποιητική συλλογή αυτή θα ήταν "Το φώς που Καίει" του Κώστα Βάρναλη...
    movflower
    22.05.2006, 21:42
    συμφωνώ ότι χάνεται συνήθως η μαγεία αλλά αν γίνει σωστή δουλειά και ορθή επιλογή των χαρακτήρων χωρίς να επηρεάζεται οτιδήποτα από το αρχικό κείμενο τότε μπορεί να γίνει καταπληκτική δουλειά.... θυμάστε τη σειρά " η κυρία ΝτοΡεΜί" ή το "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" που αν και ασπρόμαυρο περνούσε άσπιλα το ύφος του Καζαντζάκη;
    alexia-vicky
    22.05.2006, 23:27
    Αυτό που θα ήθελα σίγουρα είναι το πολυαγαπημένο μου " Τότε που χάθηκαν οι μονοκεροι" της Ν. Βολουδάκη...Αν και μπορεί να χανόταν η μαγεία!!!

    'Η το "Μονόγραμμα" του Ελύτη
    meltica
    11.09.2006, 01:14
    To άρωμα του Πάτρικ Ζίσκιντ... Θα γινόταν φοβερό θρίλλερ... είναι φοβερό θρίλλερ!

    (Για να λέω και την αλήθεια μόλις το κοίταξα στο imdb και είδα ότι γυρίστηκε φέτος, αλλά είναι με κάτι άσχετους ηθοποιούς... καμιά ανεξάρτητη παραγωγή θα είναι... σιγά να μην την βρω και να θέλω, οπότε θεωρώ ότι δεν γυρίστηκε ποτέ! )
    maspa
    11.09.2006, 06:16
    Το μέλος yokor στις 22-05-2006 στις 20:45 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ποιο άλλο; Το "Ένα παιδί μετράει τ΄άστρα" του Μενέλαου Λουντέμη.

    Κι όχι απλά το θέλω, αλλά το έχω ήδη ετοιμάσει σε μορφή σεναρίου. Το έστειλα στον διαγωνισμό διασκευασμένου σεναρίου του ΕΚΕΒΙ, αλλά και σε κάποιο τηλεοπτικό κανάλι, όπου τους άρεσε πολύ η ιδέα, αλλά πρέπει να υπάρχει άδεια από τον εκδότη και από όποιον έχει τα πνευματικά δικαιώματα του βιβλίου(μάλλον η κόρη του συγγραφέα, Μυρτώ).

    Προς το παρόν δεν έχω τον χρόνο για να το ψάξω και να ασχοληθώ περισσότερο, όμως έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να κάνω τα πάντα γι΄αυτήν την μεταφορά. Είναι ένα από τα μεγαλύτερα όνειρά μου, παρόλο που συνήθως τα βιβλία "χάνουν" μέσα απ΄αυτήν την διαδικασία. Πιστεύω όμως ότι είναι ένας πολύ καλός τρόπος για να γίνει γνωστός ο σπουδαίος Μενέλαος στη νεολαία.



    yokor μαζί σου!
    maspa
    11.09.2006, 06:20
    Επίσης θα μου άρεσε να δω και το 10 του Καραγάτση.....Κάτι έχω ακούσει ότι πρόκειται να γίνει sirial αλλά δε νομίζω.....
    theotita
    11.09.2006, 22:07
    Το "Αθηνά: Ευτυχώς που δεν γεννήθηκα όμορφη" του Κ.Καρακάση, αν και πολύ φοβάμαι ότι στη μεταφορά του θα χάσει πολύ, όπως και τα περισσότερα...