ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη

    Ο Nick Cave στην Αθήνα!

    Deos
    21.09.2006, 15:18
    Άλλος για το τρενάκι της Παρασκευής...Τώρα που γυρίζειιιιιιι....Τσάμπα πράμα...
    Μαριάνθη μη φέρεις ομπρέλα, είναι γρουσουζιά τις Παρασκευές 22 Σεπτεμβρίων
    μετά τις 21.00!!!
    Έχω λίγο άγχος για τον καιρό..ξεαγχώστε με
    sea_like_eyes
    21.09.2006, 15:27
    απλα..ΔΕΟΣ..ΧΑΧΑΧΑΧ
    Marianthi24
    21.09.2006, 17:11
    Και εγώ την ίδια αγωνία με σένα έχω με τον καιρό, δεν γράφω για να σε ξεαγχώσω...Μιλώντας χθες το βράδυ με μια φίλη μου της είπα οτι ανησυχώ για τον καιρό, μη βρέξει κτλ και η απάντηση που πήρα ήταν : " Στο Λονδίνο δε μένει αυτος? Σιγά μην τον τρομάξει μια βροχή στην Αθήνα. Θα πει οτι ψιχαλίζει και θα συνεχίσει οπότε μη σκας!" .
    Deos
    21.09.2006, 17:34
    Ήδη νιώθω καλύτερα Μαριάνθη! Πες ευχαριστώ στη φίλη σου!
    Ας ελπίσουμε ότι έτσι χαλαροί θα είναι και οι διοργανωτές!
    Deos
    23.09.2006, 03:16
    Τι να πρωτοπώ...
    Ας ξεκινήσω με το πόσο διαχυτικός-επικοινωνιακός ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος
    της παράστασης!
    ΚΕΡΚΙΔΕΣ : "Happy Birthday Nick!"
    Cave: "Yes, it's my birthday! Ευκαριστώ!"
    Κομμάτια-ύμνοι με γρήγορες και αργές εναλλαγές δίνοντας μια διαφορετική εκτέλεση
    στο καθένα (η μπαλάντα Henry Lee σε hard rock διασκευή! Αλλά και το Red Right Hand
    ως rhythm n blues version).
    Αφήνει το πιάνο κι έρχεται να τραγουδήσει μπροστά. Πιάνει και την ηλεκτρική..
    Ο κόσμος άρχισε να ξεσηκώνεται από τα καθίσματα και να συρρέει ακριβώς μπροστά
    στη σκηνή κάνοντας ακόμα πιο ζεστή την ατμόσφαιρα!
    Επί 2μιση περίπου ώρες ο Cave & some Bad Seeds (drums, bass, strings) έδιναν ρέστα
    με δύο encore παρακαλώ!!
    Μας έδωσε ραντεβού "in a couple of years" και μας άφησε με την γλύκα να φωνάζουμε
    και να παραγγέλνουμε κομμάτια που τελικά ποτέ δεν είπε όπως:
    "Do You Love Me", "Let Love In", "Into My Arms", "Straight To You", "Easy Money",
    "Ain't Gonna Rain Anymore", "As I Sat Sadly By Her Side", "Nobody's Baby Now",
    "Where The Wild Roses Grow" και άλλα...
    Θα μου πείτε "και τότε τί είπε?"
    30 χρόνια καριέρα είναι αυτή, είχε να μας πει πολλά. Θα μπορούσε να μας μαγέψει
    περισσότερο όμως. Από τα highlights της βραδυάς τα "Henry Lee", "God Is In The House",
    "The Lyre Of Orpheus", "The Weeping Song" και πολλά πολλά άλλα...

    Σύντομα θα έχουμε και φωτογραφίες να σας δείξουμε (ας είναι καλά η Marianthi!!)
    Μαριάνθη και του (παρα)χρόνου

    Life is a soundtrack..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Deos στις 23-09-2006 03:28 ]


    Just-a-Burn
    24.09.2006, 08:41
    Το μέλος Marianthi24 στις 24-08-2006 στις 22:23 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δυο χρόνια πριν στη Θεσσαλονίκη όχι μόνο κατάφερε να βγάλει παράσταση δυο ωρών αλλά ήταν και εκπληκτικός! Μάλιστα το προηγούμενο βράδυ είχε παίξει και στην Αθήνα.



    εγώ πάλι που ήμουν σ'αυτό το live, στο άκυρο για συναυλίες Βελλίδειο, γιατί μου φάινεται ότι έπαιξε με το ζόρι μιάμιση ώρα?? ήταν υπέροχος δεν λέω, αλλά και τότε όπως και τώρα Αθήνα τσουχτερά τα εισητήρια!! πολύ didi ridaxta
    Marianthi24
    25.09.2006, 01:52
    Εκπληκτικός ο Νick Cave στον Λυκαβηττό! Deos, τα είπες όλα
    Κάθε κομμάτι ήταν και μια έκπληξη. Εξαιρετικές οι ενορχηστρώσεις και οι ερμηνείες! Εντυπωσιάστηκα με τις εκτελέσεις του "Henry Lee" και " Mercy Seat", ίσως ήταν οι καλύτερες στιγμές της βραδιάς αν και προσωπικά για μένα καλύτερες στιγμές δεν υπάρχουν, η παρουσία του Cave ήταν μαγευτική :)
    Να σαι καλά Nick να μας χαρίζεις τόσο υπέροχες στιγμές

    Deos, τελικά τις φωτογραφίες θα στις στείλω σε cd για αυτό αν θες στείλε μου με προσωπικό μήνυμα τη διεύθυνσή σου(δεν καταφέραμε τελικά να τις περάσουμε στον υπολογιστή του Γιώργου). Θα προσπαθήσω αύριο να τις ανεβάσω και εδώ.

    Όσο για τη συναυλία στη Θεσσαλονίκη πριν απο δυο χρόνια, ήμουν και εγώ εκεί θυμόμουν οτι είχε παίξει περίπου δυο ώρες αλλά μετά απο δυο χρόνια δεν μπορώ να είμαι και σίγουρη. Υπέροχα ήταν και τότε, είχα πάει σε εκείνη τη συναυλία για να κάνω παρέα σε μια φίλη μου που τον λάτρευε (για μένα ήταν σχεδόν άγνωστος) και από τότε ''κόλλησα'' και εγώ
    Για τα εισιτήρια έχεις δίκιο αλλά τι να κάνουμε, Cave είναι αυτός, θα μπορούσα να δώσω και τα διπλάσια (καλά, ας μη το πάρει στα σοβαρά η didi music αυτό...)

    Just-a-Burn
    26.09.2006, 13:11
    Το μέλος Marianthi24 στις 25-09-2006 στις 01:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Για τα εισιτήρια έχεις δίκιο αλλά τι να κάνουμε, Cave είναι αυτός, θα μπορούσα να δώσω και τα διπλάσια (καλά, ας μη το πάρει στα σοβαρά η didi music αυτό...)





    Marianthi24
    26.09.2006, 21:54
    Θα κάνω μια προσπάθεια να ανεβάσω τρεις φωτογραφίες. Δυστυχώς δεν είναι και πολύ καθαρές. Είναι καινούργια η φωτογραφική μου μηχανή και ακόμα την μαθαίνω :)

    Deos, θα τις έχεις σύντομα όλες μαζί και δυο βιντεάκια.









    επισυναπτόμενα: IMG_0167.jpg IMG_0171.jpg IMG_0168.jpg 
    Deos
    26.09.2006, 22:17
    Μια χαρά φαίνονται Μαριάνθη, αχ τι μου θύμισες..!
    Δεν μου λες το χερι με την κορδέλα δικό σου είναι?
    Ενόργανη κάνεις?
    Marianthi24
    26.09.2006, 22:33
    Με είδες την Παρασκευή, έμοιζα για αθλήτρια?

    Κοιτάζω και εγώ τις φωτογραφίες και τα βίντεο και ανυπομονώ για την επόμενη φορά που θα τον ξαναδώ live! Πραγματικά την Παρασκευή, όσο υπερβολικό κι αν ακουστεί, έφυγα ευτυχισμένη απο το θέτρο του Λυκαβηττού!
    nefos
    02.12.2006, 19:49
    Ο Νικ Κέιβ αλλάζει ρότα

    Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ

    «Καθώς τα όνειρα και οι επιθυμίες μας κρέμονται στο τσιγκέλι ενός αχαλίνωτου καταναλωτισμού και οι χίμαιρες και οι ψευδαισθήσεις σερβίρονται ανάμεσα από τα τρεμάμενα μπούτια μιας σέξι γκόμενας, σαν προϊόντα, το "Νο Pussy Blues" λέει τα πράγματα με το όνομά τους». Ετσι προλογίζει ο Νικ Κέιβ το νέο τραγούδι του με την μπάντα Griderman και τον εύγλωττο τίτλο «Νο Pussy Blues». Και συνεχίζει, «(το τραγούδι) είναι το παιδί που στέκεται με γουρλωμένα μάτια στη βιτρίνα ενός ζαχαροπλαστείου, καθώς ο ιδιοκτήτης κλειδώνει την πόρτα και βάζει την επιγραφή "κλειστό". Είναι το ουρλιαχτό του καθενός από μας στο σκοτάδι».

    Οταν ο Κέιβ ήρθε το Σεπτέμβριο στο Λυκαβηττό με τους τρεις συνενόχους του, έδωσε ένα δείγμα του πολυαναμενόμενου άλμπουμ. Αντί για ρομαντικός κρούνερ, όπως είχε προαναγγείλει, εμφανίσθηκε ως ένα μαινόμενο ροκ θηρίο. Αυτό το τρίο που τον συνόδευε είναι οι Grinderman, η νέα του μπάντα. Με ένα όνομα που «έκλεψαν» από ένα θρυλικό μπλουζ του Μέμφις Σλιμ, ο Νικ Κέιβ, ο Γουόρεν Ελις, ο Τζέιμς Σκλαβούνος και ο Μάρτιν Κάσεϊ ηχογράφησαν την περασμένη άνοιξη στο Λονδίνο δεκατρία τραγούδια μέσα σε πέντε μέρες. «Δεν είμαστε απλά μια μπάντα από παλιόγερους», λέει ο Κάσεϊ, ψάχνουμε για λίγη ελευθερία να σπρώξουμε τον ήχο που αγαπάμε στα άκρα».

    Το πρώτο τραγούδι που κυκλοφόρησαν ελεύθερα στο Ιντερνετ μέσα από το Myspace.com/grinderman είναι όπως το περιγράφουν «άγριο, θορυβώδες και καταραμένο γκαράζ, όπου ανασταίνονται οι δαίμονες του κάθε μουσικού». Ο Κέιβ που παίζει και κιθάρα, θυμάται τις οργιαστικές τελετές της πρώτης του μπάντας των Birthday Party, ο Γουόρεν Ελις στο βιολί, το μαντολίνο, και το μπουζούκι ξαναφέρνει το σκοτάδι των Dirty Three, ο Κάσεϊ σχεδιάζει «πορνογραφικές εικόνες με το μπάσο» ως φόρο τιμής στους Triffids και ο Τζιμ Σκλαβούνος στα κρουστά ανασύρει μνήμες από την εποχή των Cramps. «Ειδικά ο Νικ στην ηλεκτρική κιθάρα έδωσε νέα πνοή στην μπάντα, μας παρέσυρε σε μια έκρηξη» όπως το θέτει ο Ελις.

    Η ιστορία των Grinderman άρχισε δυο χρόνια πριν, ενώ οι Bad Seeds ετοίμαζαν το πετυχημένο διπλό άλμπουμ «Abbatoir Blues/ The Lyre Of Orpheus». «Είχα χάσει την έμπνευσή μου δουλεύοντας απομονωμένος σαν υπάλληλος στο γραφείο μου», διηγείται ο Κέιβ. «Εκείνη την εποχή συναντήθηκα με τους υπόλοιπους τρεις για μερικές πρόβες στο Παρίσι. Γράψαμε μερικά τραγούδια και διαπίστωσα ότι τραγουδούσα διαφορετικά και μου φαινόταν πανεύκολο να γράφω στίχους πάνω στη μουσική των άλλων». Οσο για συνεντεύξεις, ο Κέιβ αρνείται οποιαδήποτε ερώτηση, τόσο για τη νέα μπάντα όσο και για το μέλλον των Bad Seeds. Και εγκαινιάζοντας μια νέα μορφή επικοινωνίας, καλεί όσους ενδιαφέρονται, να αφήσουν μια ερώτηση ως μήνυμα σε έναν τηλεφωνητή και υπόσχεται ότι οι ερωτήσεις θα απαντηθούν όταν βρεθεί ο κατάλληλος χρόνος μέσα από την ιστοσελίδα του.

    Πάντως το «Νο Pussy Blues» θυμίζει τον Κέιβ από το παρελθόν, εκείνη τη δαιμονισμένη αυτοκαταστροφική φιγούρα στα τέλη της δεκαετίας του ογδόντα, που ούρλιαζε ιστορίες για νοσηρούς έρωτες και σκοτεινές επιθυμίες. Ενώ λίγο πριν κυκλοφορήσει το ντεμπούτο των Grinderman, βγαίνει στην αγορά ένα διπλό DVD «The Abbatoir Blues Tour» που περιέχει τις συναυλίες του Κέιβ με τους Bad Seeds από το 2004 και το 2003 και συμπληρώνεται από κάποια βιντεοκλίπ. Πάντως ο Κέιβ μοιάζει να διοχετεύει όλη του τη δημιουργικότητα στη νέα του μπάντα. Ενα θορυβώδες χαρμάνι από το παρελθόν, μόνο που «εμείς οι παλιοί ξέρουμε να το κάνουμε καλύτερα», όπως καταλήγει ο Κάσεϊ.

    enet- 02/12/2006


    rompa
    28.01.2008, 19:23
    Nick Cave σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη

    Ο Nick Cave θα μας επισκεφτεί (ξανά) με τους "Bad Seeds" για δύο καλοκαιρινές συναυλίες, στις 6 και 7 Ιουνίου.
    Η Μονή Λαζαριστών στη Θεσσαλονίκη και το Θέατρο του Λυκαβηττού στην Αθήνα θα φιλοξενήσουν τους Nick Cave & The Bad Seeds στις 6 και 7 Ιουνίου αντίστοιχα. Όπως ανακοινώθηκε από το site της μπάντας, η ευρωπαϊκή tour ξεκινά από τη Λισαβόνα στις 21 Απριλίου ενώ η προπώληση αρχίζει την ερχόμενη Παρασκευή, 1 Φεβρουαρίου. Εν τω μεταξύ, στις 18 Φεβρουαρίου θα κυκλοφορήσει ένα νέο single των Nick Cave & The Bad Seeds με τίτλο "Dig. Lazarus, Dig!!!" από το ομώνυμο album της μπάντας το οποίο θα βγει, με τη σειρά του, στις 3 Μαρτίου.

    Tren
    28.01.2008, 19:27


    Πολυ ευχαριστα νεα!!!!!!
    NoExit
    28.01.2008, 21:42
    6 και 7 Ιουνίου.... Γιατί γιατί??? Αν ήταν Ιούλιο με πολλή δυσκολία ισως να τα κατάφερνα..... Άδικη κοινωνία....
    ariadni0909
    28.01.2008, 21:54
    Καπως ετσι κανω

    ναιιιιιιιιιιιιιιιιι
    Ozzakos
    31.01.2008, 22:30
    Epitelous Nick Cave stin saloniki!!!!!!