ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.849 μέλη

    Στον αέρα η εξεταστική των ΑΕΙ

    georgianoua
    27.05.2006, 12:01
    Στον αέρα η εξεταστική
    Απεργία διαρκείας από την 1η Ιουνίου στα πανεπιστήμια όλης της χώρας

    Απεργία διαρκείας στα ΑΕΙ όλης της χώρας αποφάσισε η συνδικαλιστική ηγεσία των πανεπιστημιακών εκφράζοντας την αντίθεσή της στην ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων, ενώ ζητά αύξηση της χρηματοδότησης των Ιδρυμάτων. Στον αέρα η εξεταστική περίοδος.

    Παράλληλα με τις κινητοποιήσεις των καθηγητών βρίσκονται σε εξέλιξη καταλήψεις σε περισσότερες από 150 από τις 330 Σχολές και Τμήματα από φοιτητές που αντιδρούν, όπως και οι διδάσκοντες, στην αναθεώρηση του άρθρου 16 του Συντάγματος, η οποία θα επιτρέψει τη λειτουργία μη κρατικών πανεπιστημίων.

    Όπως αναφέρεται στον Τύπο της Παρασκευής, η απεργία της Πανελλήνιας Oμοσπονδίας Συλλόγων Διδακτικού και Ερευνητικού Προσωπικού (ΠOΣΔΕΠ) θα διαρκέσει έως τις 15 Ιουνίου, οπότε θα επανεκτιμηθεί η κατάσταση.

    Η ΠOΣΔΕΠ υπέβαλε αίτημα προς τις διοικήσεις των πανεπιστημίων για αναβάλουν τη θερινή εξεταστική περίοδο λόγω των κινητοποιήσεων του κλάδου.

    Ενδεικτικό της στάσης που πρόκειται να τηρήσει ο κλάδος είναι το γεγονός ότι προς το παρόν δεν υπάρχει πρόταση για ειδική ρύθμιση για τις εξετάσεις των φοιτητών.

    Καθηγητές και φοιτητές διαμαρτύρονται για τις αλλαγές που προωθεί το υπουργείο Παιδείας επί του νόμου-πλαισίου, καθώς και για την πρόθεση της κυβέρνησης να επιτρέψει τη λειτουργία μη κρατικών πανεπιστημίων.

    news.in.gr


    Υγ.Ελπίζω να μην γίνει τελικά βρε παιδια διότι δε μας βλέπω καλά
    alterhoh
    27.05.2006, 12:48
    Να δούμε τι θα γίνει... Πάντως, εμείς στην Αρχιτεκτονική Πατρών, δεν έχουμε κάνει ακόμα κατάληψη διαρκείας. Γενικά, η κατάσταση είναι κάτι παραπάνω από ελεϊνή και η Εξεταστική για εμάς τους πρωτοετείς, αν χαθεί, δε θα μεταφερθεί το Σεπτέμβρη (επειδή η ύλη δεν έχει καλυφθεί) αλλά για τον επόμενο Ιούνιο, στο 4ο εξάμηνο (!)

    KIT_KAT
    27.05.2006, 13:51
    Μη λέω μεγάλα λόγια, αλλά λίγο απίθανο αυτό που λες alterhoh. Συνήθως κυκλοφορούν τέτοιες φήμες αλλά δεν επαληθεύονται. Θυμάμαι στο δικό μου πρώτο έτος (2001), τότε που γίνονταν οι καταλήψεις για την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ, που χάθηκε η εξεταστική του Ιουνίου και το "Σεπτέμβρη" δίναμε 25 Αυγούστου - 15 Οκτώβρη. Ήταν λίγο σκότωμα αλλά προς Θεού, όσο είσαι ακόμα στα μικρά έτη κακά τα ψέματα έχεις τη δυνατότητα να ξεπετάξεις τα συσσωρευμένα μαθήματα στο μέλλον οπότε δε σε νοιάζει και τόσο. Το πρόβλημα είναι όσο πλησιάζεις στο πτυχίο και μπροστά στο "καλό για τις μελλοντικούς εισαγόμενους" ορθώνεται η δική σου επιθυμία να παίρνεις πτυχίο και να τελειώνεις. Και βλέπεις αυτούς που τότε πρωτοστατούσαν, 5 χρόνια μετά να αγωνίζονται να σταματήσουν οι καταλήψεις, κάτι που κατ' εμέ δείχνει την επιπολαιότητα μας και εν τέλει τη μη συνέπεια όσων λέμε και πρεσβεύουμε όταν αυτό δε μας κοστίζει ΤΙΠΟΤΑ, με αυτά που πράττουμε όταν έρχεται η ώρα για τη δική μας βόλεψη. Και για να τελειώνω με την παρένθεση, τότε κανένα εξάμηνο δε χάθηκε κι ας γίνονταν καταλήψεις για βδομάδες ολόκληρες (και για την ιστορία ο νόμος πέρασε). Απλά, μέσα Ιουλίου τρέχαμε στη σχολή για να καλύψουμε την ύλη η οποία, και να μη γινόταν, δε θα δημιουργούσε κανένα σημαντικό εμπόδιο για τη διεξαγωγή της εξεταστικής, για τον πολύ απλό λόγο ότι στις εξετάσεις στο πανεπιστήμιο, κάθε καθηγητής βάζει πάντα ό,τι γουστάρει είτε το έχει διδάξει είτε όχι.
    alexia-vicky
    27.05.2006, 15:01
    Γενικότερα συμβαίνει ένα χάος, αλλά προς το παρόν ανήκω στους τυχερούς καθώς τα μέλη ΔΕΠ του τμήματος μου (Πολιτική Επιστήμη και Δημόσια Διοίκηση) δεν έχουν απεργήσει καθόλου και το μέρος των φοιτητών που είναι υπέρ των καταλήψεων είναι πολύ μικρο.Οπότε, όπως μας ενημέρωσαν η εξεταστική μας θα αρχίσει κανονικά στις 13 Ιουνίου...
    prochatz
    27.05.2006, 19:55
    Δε θα έλεγα ότι ανήκω στους απαισιόδοξους, αλλά από τότε που άρχισε το εξάμηνο ήμουν σίγουρος ότι δύσκολα θα γινόταν αυτή η εξεταστική. Το εξάμηνο στο Πολυτεχνείο ξεκίνησε μία εβδομάδα αργότερα (λόγω χιονιού!), στη συνέχεια μετράμε καθαρά τέσσερις χαμένες εβδομάδες λόγω απεργιακών κινητοποιήσεων των καθηγητών και καταλήψεων του ιδρύματος από τους φοιτητές. Όλα αυτά χωρίς να υπολογιστούν τα χαμένα μαθήματα από τις πρυτανικές και φοιτητικές εκλογές καθώς και τις ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΕΣ συνελεύσεις του φοιτητικού συλλόγου... Τα νέα είναι απογοητευτικά, μιας και προαναγγέλονται εκνέου κινητοποιήσεις από την Π.Ο.Σ.Δ.Ε.Π. . Τι να κάνουμε... ΥΠΟΜΟΝΗ!
    marsoupilamis
    27.05.2006, 20:38
    Δεν είναι μόνο τα ΑΕΙ, και στα ΤΕΙ υπάρχει το ίδιο κλίμα. Η δική μου σχολή είναι και αυτή υπό κατάληψη και αν δεν κάνω λάθος το μεγαλύτερο μέρος των σχολών της Κρήτης όπου βρίσκομαι. Τη Δευτέρα έχουμε νέα συνέλευση για παιρετέρω αποφάσεις. Πάντως το νομοσχέδιο είναι πράγματι άξιο προβληματισμού και δικαιολογιμένα θεωρώ ότι υπάρχει αυτή η αντίδραση. Δεν ξέρω κατά πόσο το σωστότερο μέσο αντίδρασης είναι η κατάληψη αλλά νομίζω ότι τουλάχιστον πρέπει να γίνει κάποια συζήτηση μέσα στις σχολές για να ενημερωθούν οι φοιτητές για το θέμα και μέσα από τις συνελεύσεις να βγούν οι αποφάσεις από κοινού...
    maroulaki_321
    27.05.2006, 20:58
    Quote:

    Το μέλος marsoupilamis στις 27-05-2006 στις 20:38 έγραψε:

    Δεν είναι μόνο τα ΑΕΙ, και στα ΤΕΙ υπάρχει το ίδιο κλίμα. Η δική μου σχολή είναι και αυτή υπό κατάληψη και αν δεν κάνω λάθος το μεγαλύτερο μέρος των σχολών της Κρήτης όπου βρίσκομαι. Τη Δευτέρα έχουμε νέα συνέλευση για παιρετέρω αποφάσεις. Πάντως το νομοσχέδιο είναι πράγματι άξιο προβληματισμού και δικαιολογιμένα θεωρώ ότι υπάρχει αυτή η αντίδραση. Δεν ξέρω κατά πόσο το σωστότερο μέσο αντίδρασης είναι η κατάληψη αλλά νομίζω ότι τουλάχιστον πρέπει να γίνει κάποια συζήτηση μέσα στις σχολές για να ενημερωθούν οι φοιτητές για το θέμα και μέσα από τις συνελεύσεις να βγούν οι αποφάσεις από κοινού...





    Είμαι φοιτήτρια στο ΤΕΙ Κρήτης στο ΕΠΠ (Εφαρμοσμένη πληροφορική και πολυμέσα) πρέπει λογικά να το ξέρεις. Επειδή είμαι Αθήνα για πρακτική μπορείς να με ενημερώσεις αν η κατάληψη θα συνεχιστεί απο Δευτέρα καθολικά για όλες τι σχολές? Με την εξεταστική άραγε τι θα παίξει?

    Ευχαριστω!
    marsoupilamis
    27.05.2006, 21:08
    Quote:

    Το μέλος maroulaki_321 στις 27-05-2006 στις 20:58 έγραψε:

    Είμαι φοιτήτρια στο ΤΕΙ Κρήτης στο ΕΠΠ (Εφαρμοσμένη πληροφορική και πολυμέσα) πρέπει λογικά να το ξέρεις. Επειδή είμαι Αθήνα για πρακτική μπορείς να με ενημερώσεις αν η κατάληψη θα συνεχιστεί απο Δευτέρα καθολικά για όλες τι σχολές? Με την εξεταστική άραγε τι θα παίξει?

    Ευχαριστω!

    [/I]



    Άρα είμαστε συνάδελφοι! Και εγώ ΕΠΠ είμαι...
    ΟΚ, θα σε ενημερώσω όταν έχω νεότερα και για τις καταλήψεις και αν προκύψει κάτι με την εξεταστική.

    Τίποτα!
    abyss
    27.05.2006, 21:22
    Συγνώμη που ίσως φανώ λίγο επιθετική, αλλά δε βλέπουμε καμία αξία στις συνελεύσεις και τις καταλήψεις που γίνονται αυτή τη στιγμή?
    Εγώ τους συγχαίρω τους καθηγητές για τους αγώνες τους γιατί για πρώτη φορά αγωνίζονται για την γενικότερη πανεπιστημιακή κοινότητα και όχι μεμονωμένα για την τσέπη τους... Μα δεν το βλέπει κανείς αυτό?!
    Έχω πάρει κι εγώ πλέον το δρόμο για το πτυχίο και πολύ με τσούζει αν χαθεί η εξεταστική γιατί θέλω να ξεμπερδέψω μια ώρα αρχύτερα, αλλά βλέπω και την αξία όλης της κατάστασης...
    Αντιλαμβάνομαι πως υπάρχουν και φοιτητές που τους τρέχουν τα σάλια για κατάληψη είτε για το εκπαιδευτικό σύστημα είτε επειδή είναι η τυρόπιτα στρογγυλή, αλλά στη συγκεκριμένη φάση πιστεύω πως πρέπει οι καθηγητές να στηριχθούν κι ας πάμε λίγο πίσω.

    Ξέρουμε όλοι για τι πράγματα παλεύουν?
    Ξέρουμε ότι καταργούν τη δωρεάν παιδεία με το ένα και μοναδικό σύγγραμμα για κάθε μάθημα?
    Ξέρουμε πόσο θα υποβαθμιστεί το κρατικό πανεπιστήμιο αν ιδρυθούν ιδιωτικά και τι θα αξίζει τότε το πτυχίο μας?
    Ή μήπως δε μας νοιάζει, επειδή εμάς που τελειώνουμε δε μας "πιάνουν" οι αλλαγές?
    Μήπως πρέπει εν τέλει να το δούμε πιο σφαιρικά το θέμα και όχι μόνο από τη γωνιά του εαυτούλη μας?!

    Δεν ανήκω στους φοιτητές που τρέχουν από συνέλευση σε πορεία κι ούτε "τάσσομαι" πουθενά, αλλά μου αρέσει να βλέπω όλες τις μεριές.

    Αν μάθουν όλοι τι παίζει και ενημερωθούν σωστά (αλλά ποιος να τρέχει τώρα, ε?!) μάλλον θα έχουμε ξανά '98 και ξανά '92...


    Άντε και καλή τύχη μάγκες...




    marsoupilamis
    27.05.2006, 21:37
    abyss συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Γι' αυτο το λόγο είπα στο προηγούμενο post μου ότι πρέπει να γίνει κάποια συζήτηση για να ενημέρωθούν οι φοιτητές. Εγώ ήμουν από τους "τυχερούς" που έπεσε το νομοσχέδιο στα χέρια μου και γνωρίζω τι προοθούν μέσα από αυτό. Είμαι και εγώ στο τελευταίο μου εξάμηνο και δεν έχω καμία διάθεση να περιμένω άλλο τόσο για το πτυχίο αλλά είμαι διατεθημένος να στηρίξω τον όποιο "αγώνα" όπως και να γίνει αυτός και ας μην ανήκω ούτε εγώ σε κάποια παράταξη. Αλλά πρέπει να υπάρξει ενημέρωση για το θέμα και να μην τρέχουμε τυφλά πίσω από την κάθε αντίδραση απλά και μόνο για να το κάνουμε...

    ΥΓ: Δε νομίζω ότι φάνηκες επιθετική...
    abyss
    27.05.2006, 23:41
    Marsoupilamis, πιστεύω ότι γενικά το φοιτητικό και το εργατικό κίνημα μιας χωρας πρέπει να είναι πάντα οργανωμένο και να διεκδικεί. Χωρίς βέβαια αυτή η οργάνωση να υπόκειται στις ορέξεις των παρατάξεων. Με ενοχλεί που ενώ η ΕΑΑΚ (Ενιαία Ανεξάρτητη Αριστερή Κίνηση, για όσους δε γνωρίζουν) υποστηρίζει έμπρακτα τον αγώνα των καθηγητών με καθολικές καταλήψεις διαρκείας, η ΠΚΣ (ΚΝΕ, κατά κόσμον) φωνάζει για μονοήμερες ενδεικτικές καταλήψεις. Σπάζομαι που η ΠΑΣΠ ενοχλείται με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, γραμμή φυσικά του κόματος της το οποίο τρία χρόνια πριν που είχε την εξουσία τα υποστήριζε. Και φυσικά εξαγριώνομαι με τους ΔΑΠήτες που έχουν στο χεράκι τους και το πτυχίο και τη δουλειά, μιας και ως γαλάζια παιδιά αξίζουν το κατιτίς τους από τη ΝΔ, γιατί κουράστηκαν τόσο με όλα τα "πολιτικοποιημένα" πάρτυ τους στο Βέρτη.

    Και πιο πολύ απ' όλα, με ενοχλεί πως ενώ ΟΛΩΝ ο κ..λος καίγεται και καίγεται στον ίδιο ακριβώς βαθμό, δεν κάθονται κάτω να τα βρούνε βρε αδερφέ, να διαλέξουν μια κοινή πορεία. Πού ήταν η ΠΚΣ στο πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο προχτές? Είναι ώριμη πολιτική στάση αυτή? Πρόκειται για την περιβόητη κοινωνική αλληλεγγύη που διατυπανίζουν? Αυτό μου τη σπάει. Κι ο ανίδεος μετά φοιτητής δεν ξέρει γιατί γίνονται όλα αυτά, οι κααλήψεις δηλαδή και οι φωνές, δεν ξέρει από που να πληροφορηθεί και τα ρίχνει τελικά στον κόκορα και δεν ενδιαφέρεται πια. Και φυσικά πλέον δεν εμπιστεύεται κανέναν. Και με το δίκιο του και δεν τον αδικώ. Αν και ίσως εν μερει θα έπρεπε.

    Δε μιλάμε για μια δυο μικροαλλαγές που δε θα επηρεάσουν κανένα. Δεν είναι το Υπουργείο Μεταφορών που μετονομάστηκε σε Υπουργείο Συγκοινωνιών και Επικοινωνίας. Έχουμε σημαντικές αλλαγές εδώ. Αλλαγές που ψηφίστηκαν στο κατακαλόκαιρο που ούτε καθηγητές ούτε φοιτητες μπορούσαν να οργανωθούν και να αντιφράσουν. Κάναμε το μπανάκι μας στην παραλία με το φραπεδάκι κι η Γιαννέτα έβαζε φωτια στο μέλλον μας. Αυτλα θέλω να δουν οι νεότεροι και να ενδιαφερθούν να μάθουν.

    Αλλά αυτό που σκέφτομαι και με ανησυχεί, είναι η στάση του Μπαμπινιώτη στο όλο θέμα... Έχει δει ή διαβάσει κανείς δηλώσεις του? Ρωτάω γιατί δεν ξέρω... Και είμαι περίργη να δω ποια θέση παίρνει, μιας και αν πάρει και δεύτερη 4ετία η ΝΔ (που χλωμό το βλεπω βασικά) ετοιμάζεται για το Υπουργειάκι του ο αγαπητός και φίλτατος...
    jorge
    28.05.2006, 01:35
    Παιδιά ξέρετε τι θα γίνει με όσους ορκίζονται αυτό το διάστημα; Οι ορκομωσίες θα γίνουν κανονικά ή αναστέλλονται τα πάντα;
    Giorgos_arazei
    28.05.2006, 02:17
    jorge νομιζω πως ολα αναστελονται...οι εξεταστικες ειναι σχεδον βεβαιο πως θα χαθουν και 100% θα γνωριζουμε τη Δευτερα. Ιδωμεν...
    maroulaki_321
    28.05.2006, 03:20
    ***abyss

    Οι περισσοτεροι οπως ακουω και διαβαζω νοιαζονται για την τεράστια και ανεκτίμητη ΠΑΡΤΑΡΑ τους. Αλλα και στις καταληψεις τελικα πανω απο 30 ατομα δεν πατανε. Τρέχουνε στις παραλιες. Η φανταστικη αγωνιστικη νεολαια.
    prochatz
    28.05.2006, 05:13
    Quote:

    Το μέλος abyss στις 27-05-2006 στις 23:41 έγραψε:

    Marsoupilamis, πιστεύω ότι γενικά το φοιτητικό και το εργατικό κίνημα μιας χωρας πρέπει να είναι πάντα οργανωμένο και να διεκδικεί. Χωρίς βέβαια αυτή η οργάνωση να υπόκειται στις ορέξεις των παρατάξεων. Με ενοχλεί που ενώ η ΕΑΑΚ (Ενιαία Ανεξάρτητη Αριστερή Κίνηση, για όσους δε γνωρίζουν) υποστηρίζει έμπρακτα τον αγώνα των καθηγητών με καθολικές καταλήψεις διαρκείας, η ΠΚΣ (ΚΝΕ, κατά κόσμον) φωνάζει για μονοήμερες ενδεικτικές καταλήψεις. Σπάζομαι που η ΠΑΣΠ ενοχλείται με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, γραμμή φυσικά του κόματος της το οποίο τρία χρόνια πριν που είχε την εξουσία τα υποστήριζε. Και φυσικά εξαγριώνομαι με τους ΔΑΠήτες που έχουν στο χεράκι τους και το πτυχίο και τη δουλειά, μιας και ως γαλάζια παιδιά αξίζουν το κατιτίς τους από τη ΝΔ, γιατί κουράστηκαν τόσο με όλα τα "πολιτικοποιημένα" πάρτυ τους στο Βέρτη.

    Και πιο πολύ απ' όλα, με ενοχλεί πως ενώ ΟΛΩΝ ο κ..λος καίγεται και καίγεται στον ίδιο ακριβώς βαθμό, δεν κάθονται κάτω να τα βρούνε βρε αδερφέ, να διαλέξουν μια κοινή πορεία. Πού ήταν η ΠΚΣ στο πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο προχτές? Είναι ώριμη πολιτική στάση αυτή? Πρόκειται για την περιβόητη κοινωνική αλληλεγγύη που διατυπανίζουν? Αυτό μου τη σπάει. Κι ο ανίδεος μετά φοιτητής δεν ξέρει γιατί γίνονται όλα αυτά, οι κααλήψεις δηλαδή και οι φωνές, δεν ξέρει από που να πληροφορηθεί και τα ρίχνει τελικά στον κόκορα και δεν ενδιαφέρεται πια. Και φυσικά πλέον δεν εμπιστεύεται κανέναν. Και με το δίκιο του και δεν τον αδικώ. Αν και ίσως εν μερει θα έπρεπε.

    Δε μιλάμε για μια δυο μικροαλλαγές που δε θα επηρεάσουν κανένα. Δεν είναι το Υπουργείο Μεταφορών που μετονομάστηκε σε Υπουργείο Συγκοινωνιών και Επικοινωνίας. Έχουμε σημαντικές αλλαγές εδώ. Αλλαγές που ψηφίστηκαν στο κατακαλόκαιρο που ούτε καθηγητές ούτε φοιτητες μπορούσαν να οργανωθούν και να αντιφράσουν. Κάναμε το μπανάκι μας στην παραλία με το φραπεδάκι κι η Γιαννέτα έβαζε φωτια στο μέλλον μας. Αυτλα θέλω να δουν οι νεότεροι και να ενδιαφερθούν να μάθουν.

    Αλλά αυτό που σκέφτομαι και με ανησυχεί, είναι η στάση του Μπαμπινιώτη στο όλο θέμα... Έχει δει ή διαβάσει κανείς δηλώσεις του? Ρωτάω γιατί δεν ξέρω... Και είμαι περίργη να δω ποια θέση παίρνει, μιας και αν πάρει και δεύτερη 4ετία η ΝΔ (που χλωμό το βλεπω βασικά) ετοιμάζεται για το Υπουργειάκι του ο αγαπητός και φίλτατος...






    Εσύ έγραψες στο topic για να μας εξηγήσεις τις αντιλήψεις των ΕΑΑΚ? Από αυτά που έγραψες μου φαίνεται ότι κατηγορείς όλους τους υπόλοιπους για να πεις τελικά αυτό που θέλεις? Το χειρότερο δε, είναι ότι γνωρίζεις ότι θα είσαι επιθετική αλλά συνεχίζεις τις προκλήσεις. Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες στην πρώτη σου δημοσίευση. Είμαι εναντίον της ίδρυσης των ιδιωτικών πανεπιστημίων εξαιτίας της υποβάθμισης των αντίστοιχων κρατικών και εννοείται πως είμαι υπέρ της δωρεάν διανομής συγγραμάτων.
    Όμως, για εξήγησέ μας, εσύ την υποστήριξη την κάνεις με κατάληψη των ιδρυμάτων? Γιατί όλοι έχετε μάθει να έχετε μόνο δικαιώματα και καμία υποχρέωση! Εσύ, σέβεσαι το δικαίωμά μου να μπαίνω στους χώρους του ιδρύματος που φοιτώ? Σέβεσαι το δικαίωμά μου να παρακολουθώ μάθημα όπου και όποτε (κατόπιν συννενόησης με τον καθηγητή) θέλω? Σέβεσαι το δικαιωμά μου στη μάθηση? Αν υποστηρίζεις τους καθηγητές, μας εξηγείς γιατί βάζετε λουκέτα στα γραφεία τους με αποτέλεσμα να δημιουργείτε πρόβλημα στους εκατοντάδες μεταπτυχιακούς φοιτητές, και κυρίως τους μεταπτυχιακούς του εξωτερικού (οι οποίοι πρέπει να είναι σε συνεχή επαφή με τους καθηγητές)? Ποιά είναι η υποστήριξή σας?

    Συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρξει συννενόηση και κοινή γραμμή. Πώς έχεις, όμως, την αξίωση να το επιτύχεις όταν ο σκοπός σου είναι καθαρά κομματικός? Για να υπάρξει κοινή γραμμή πρέπει να δεις ποιό είναι το συμφέρον των φοιτητών και ΟΧΙ χάρη σε ποιά παράταξη λύθηκε το ζήτημα. Το να πλήττεις όλους τους υπόλοιπους με αποτέλεσμα να ξεκινήσει το αλληλοφάγωμα είναι το χειρότερο που θα μπορούσες κάνεις αυτή τη στιγμή! Είναι δύσκολες οι στιγμές για την τριτοβάθμια εκπαίδευση.
    Θα ήθελα, επίσης, να μου εξηγήσεις γιατί περιμένεις τη συνολική ανταπόκριση των φοιτητών? Ο φοιτητής δεν απέχει από τις συνελεύσεις λόγω έλλειψης ενημέρωσης. Όταν κάθε εβδομάδα γίνονται συνελεύσεις για άσχετους λόγους τι περιμένεις? Όταν η δική μου η σχολή κλείνει για τον πόλεμο στο Ιράκ, για το Μοναστηριώτη, για τους ναυτεργάτες, για τους απολυμένους των εργοστασίων... και κάθε λογής μ@#@^*α, άσχετη με τη σχολή, ο φοιτητής δεν καταλαβαίνει πια την αξία της συνέλευσης και της κινητοποίησης!!! Δεν είναι δυνατόν οι δέκα, είκοσι, πενήντα φοιτητές του κόμματος εξουσίας να πραγματοποιούν συνελεύσεις για πράγματα άσχετα με τους φοιτητές! Μη φοβάσαι, οι φοιτητές πληροφορούνται είτε το θέλουν είτε όχι, από την πληθώρα κήρυγματων στα αμφιθέατρα. Μπορείς, μήπως, να μου πεις γιατί τα κηρύγματα γίνονται πριν την έναρξη του εκάστοτε μαθήματος και σπάνια στο τέλος του? Μήπως για να "μαντρώνονται" οι φοιτητές και να ακούνε με το έτσι θέλω τις απόψεις των μελλοντικών πολιτικών αρχηγών! Έτσι είναι, όμως, με τα κόμματα, ο καθένας απ' αυτούς νομίζεις ότι νοιάζεται για τους φοιτητές ή για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, αυτοί θέλουν να χτίσουν πολιτική καριέρα στην πλάτη τη δική μας!!!

    Κάτι άλλο τώρα, μπορείς να σκεφτείς πόσοι φοιτητές χωράνε σε ένα αμφιθέατρο? Διακόσιοι? Τριακόσιοι...? Ξέρεις πόσοι είναι όλοι οι φοιτητές στη σχολή μου? Χίλιοι διακόσιοι. Πώς είναι δυνατόν ένα αμφιθέατρο τριακοσίων ατόμων, στο οποίο μετά την τρίωρη-τετράωρη εξαντλητική διαδικασία του ακούσματος των προτάσεων, έχουν μείνει πενήντα άτομα (τα μέλη των κομμάτων, δηλαδή) να αποφασίζουν για χίλιους διακόσιους ανθρώπους!!!??? Αυτό αποδεικνύει ότι οι συνελεύσεις έχουν γίνει καραγκιοζιλίκια! Πόσο μάλλον, όταν γίνονται για άσχετους με τη σχολή λόγους. Η συνέλευση, είναι αναφαίρετο δικαίωμα των φοιτητών και θα διατηρούσε το ΚΥΡΟΣ της αν γινόταν αξιοπρεπώς και μόνο για ΣΟΒΑΡΟΥΣ και σχετικούς με τις σχολές λόγους (όπως είναι αυτός των ημερών μας, με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια).

    Ο Μπαμπινιώτης ομολογώ ότι δεν κατάλαβα που κολλάει. Και στην τελική τι σχέση έχουν οι απόψεις του κάθε Μπαμπινιώτη.
    marsoupilamis
    28.05.2006, 05:31
    abyss για μια ακόμη φορά θα συμφωνήσω.. Και στη δική μου σχολή ψηφίστηκε η πρόταση της ΕΑΑΚ (δεν ξέρω και γω μετά από πόσο καιρό) και παρ' όλα αυτά μόνο τα παιδιά που ανήκουν στην κίνηση αυτή τρέχουν για τις καταλήψεις και ορισμένα παιδιά που προβληματίζονται και δεν ανήκουν σε κάποια οργάνωση (ναι, υπάρχουν και τέτοιοι ευτυχώς). Η ΠΚΣ από ότι βλέπω δεν έχει τη διάθεση να στηρίξει κάτι που δεν ήταν δική της πρόταση (!) αλλά να κάνει πορείες στο κέντρο μεμονομένα και φυσικά με το κοκκίνο γαρυφαλάκι να δεσπόζει. Για ΔΑΠ ακι ΠΑΣΠ ούτε λόγος φυσικά. Ίσως είμαι λίγο αυστηρός αλλά νομίζω ότι το θέμα είναι αρκετά σοβαρό. Φυσικά υπάχουν κάποιες μεμονομένες φωνές μέσα σε αυτές τις παρατάξεις που εννοείται πως δεν τις βάζω στο ίδιο τσουβάλι αλλά αποτελουν νομίζω μειοψηφία. Υπάρχουν όμως.

    maroulaki... 30 άτομα έχει μόνο τις καλές στιγμές. Γενικά έχει λίγο κόσμο αλλά είναι ενθαρρυντικό το ότι υπάρχουν παιδιά που δεν ανήκουν σε παρατάξεις μέσα. Νομίζω πως αν η κατάληψη γινόταν στην ΑΚΤΗ θα είχε περισσότερη επιτυχία...
    Θα σε κρατώ ενήμερη...
    jorge
    28.05.2006, 10:09
    Κλασική τακτική των παρατάξεων. Κάνουμε συνέλευση, μιλάμε και κουράζουμε τον κόσμο για 3-4 ώρες, ΔΕΝ λέμε τα θέματα για τα οποία θα μιλήσουμε, ο κόσμος φεύγει και στο τέλος κάνουμε πρόταση για ψήφισμα. Και από τη στιγμή που έχουμε πει στους δικούς μας να μην φύγουν, βγαίνει το δικό μας... Πόσες και πόσες παράλογες αποφάσεις έχουν βγει έτσι...


    SWEETHOPE
    28.05.2006, 12:25
    Και τα σπασμένα;πάνω μας.Έτσι απλά.Μιά ζωή.Φιλικά
    KAKOFONIKS
    28.05.2006, 14:50
    Άστα να πάνε εκεί που μπήκα και εγώ σε μια σειρά μπας και το τελειώσω το τ.ε.ι. ανακοινώσαν και σε μας καταλήψεις

    alexia-vicky
    28.05.2006, 16:54
    Άκη (prochatz) συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!