ελληνική μουσική
    751 online   ·  210.833 μέλη

    Στον αέρα η εξεταστική των ΑΕΙ

    Aiolos_m
    17.10.2006, 17:03
    Άκαρπη η συνάντηση των εκπαιδευτικών με τη Μαριέττα...

    Ω τάφε μου...
    frufru
    17.10.2006, 18:27
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 30-05-2006 στις 22:40 έγραψε...

    Συμφωνωντας με αρκετα απο τα παραπανω, να πω τα εξης....Σε μια σχολη που δεν εχει κλεισει καθολου μερικοι τυπισκοι (κ αυτος ειναι ο πιο ευγενικος ορος που μπορω να χρησιμοποιησω) αποφασισαν να γινει ΓΣ φοιτητων μια εβδομαδα πριν την εξεταστικη....Για να κλεισει η σχολη με καταληψη!!! Και το πνευμα που υπαρχει ειναι το εξης ειδεχθες "Και τι εγινε μωρε?"
    Δεν ειναι ετσι! Ποιος εχει τη δυνατοτητα να δωσει εξεταστικη επανω στην εξεταστικη? Και για το δικαιωμα του καθε φοιτητη να δωσει και να τελειωσει στα 4 χρονια ποιος νοιαζεται??? Τι κ αν καποιες παραταξεις ειναι κατα των καταληψεων? Η φωνη της μαζας που βιαζεται να παει διακοπες ειναι αλλου...
    Και η προφαση? Ο νομος-πλαισιο!!! Που αν ρωτησεις τους μισους, ουτε που ξερουν τι οριζει....
    Να προσθεσω πως στη Νομικη Αθηνας εγινε ΓΣ και αποφασιστηκε καταληψη απο πλειοψηφια που ηταν απο φοιτητες του Πολυτεχνειου...Ετσι εξασκειται το φοιτητικο δικαιωμα? Καταπατωντας την αυτοκεφαλια του τμηματος, απλα για να ακολουθησει τις αποψεις μειοψηφιας, που χρησιμοποιει πλαγια μεσα για να γινει πλειοψηφια...



    " Το σφάλμα, αγαπητέ μου Βρούτε, δε βρίσκεται στ'αστέρια μας.... αλλά μέσα μας "
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 30-05-2006 23:02 ]



    Αν και καθυστερημενο το post μου (δεν ειχα δει το topic)...

    Aπο οτι καταλαβαινω ουτε εσυ παντως γνωριζεις τι ειναι ο νομος πλαισιο. Γιατι αν ειχες ασχοληθει λιγο μαλλον θα σε εκαιγε περισσοτερο. Σιγουρα πολυ περισσοτερο απο το να παρεις πτυχιο στα 4 χρονια γιατι αν εφαρμοστουν τα μετρα που θελουν να περασουν, το ως τωρα ''αξιοσεβαστο'' πτυχιο σου θα το χρησιμοποιουσες ως χαρτι τουαλετας...

    Οσο για την πλειοψηφια η μειοψηφια αυτο φανηκε εκτος και αν εκεινες τις ωρες κοιμοσουν απο τους χιλιαδες φοιτητες στους δρομους.


    ...λογαριαζω το μηδεν μου με το απειρο...και βρισκω αναπηρο τον κοσμο στα σημεια...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : frufru στις 17-10-2006 18:31 ]


    prochatz
    17.10.2006, 19:03
    Παράθεση:

    Το μέλος frufru στις 17-10-2006 στις 18:27 έγραψε...
    Αν και καθυστερημενο το post μου (δεν ειχα δει το topic)...

    Aπο οτι καταλαβαινω ουτε εσυ παντως γνωριζεις τι ειναι ο νομος πλαισιο. Γιατι αν ειχες ασχοληθει λιγο μαλλον θα σε εκαιγε περισσοτερο. Σιγουρα πολυ περισσοτερο απο το να παρεις πτυχιο στα 4 χρονια γιατι αν εφαρμοστουν τα μετρα που θελουν να περασουν, το ως τωρα ''αξιοσεβαστο'' πτυχιο σου θα το χρησιμοποιουσες ως χαρτι τουαλετας...

    Οσο για την πλειοψηφια η μειοψηφια αυτο φανηκε εκτος και αν εκεινες τις ωρες κοιμοσουν απο τους χιλιαδες φοιτητες στους δρομους.


    Εσύ τον έχεις διαβάσει το Νόμο-Πλαίσιο???
    Zefuros
    17.10.2006, 19:18
    Γιατί, σήμερα τα πτυχία έχουν καμία αξία?
    Aiolos_m
    17.10.2006, 19:19
    Έχουν.
    pastella
    17.10.2006, 23:57
    Ακομη...βαστανε

    Μακαριοι οι νεοι που μπηκανε μεχρι στιγμης στην τριτοβαθμια εκπαιδευση.

    Θυμηθειτε μου...σε ποσα χρονια θα μιλαμε για επιπεδο bachelors....

    Παντως αν και τοτε ειχα στηριξει τις καταληψεις και την "πληρωσα" με περισσοτερα μαθηματα για πτυχιο(εμεις τα τυχερα στο ΠαΜα δεν ειχαμε ακριβως αναπληρωση εξεταστικης γατι ΔΕΝ διεκδικηθηκε...), αυτη τη στιγμη οι καταληψεις θα ειναι λαθος κινηση για τη συνεχεια του αγωνα των φοιτητων.
    oulaloum
    18.10.2006, 00:13
    Παράθεση:
    Παντως αν και τοτε ειχα στηριξει τις καταληψεις και την "πληρωσα" με περισσοτερα μαθηματα για πτυχιο(εμεις τα τυχερα στο ΠαΜα δεν ειχαμε ακριβως αναπληρωση εξεταστικης γατι ΔΕΝ διεκδικηθηκε...), αυτη τη στιγμη οι καταληψεις θα ειναι λαθος κινηση για τη συνεχεια του αγωνα των φοιτητων.


    Με ενδιαφέρει η άποψη σου.Όμως γιατί θα είναι λάθος κίνηση?Ποια θεωρείς την πιο ενδεδειγμένη πρόταση για συνέχεια και κλιμάκωση των κινητοποιήσεων?
    pastella
    18.10.2006, 00:52
    Δεν μετανιωσα για την επιλογη μου τοτε να στηριξω καταληψη, και πολυ καλα εκανα.

    Και για πολλες σχολες δεν θα ειναι καλο να χαθουν μαθηματα, να γινονται λιγοπριν την εξεταστικη αναπληρωσεις, ακομη κ μεσα στα Χριστουγεννα. Και δυστυχως στο δικο μου παν/μιο, αναπληρωση εξεταστικης ΔΕΝ εγινε. Μονο οσοι ειναι 4ο ετος και ανω ειχαν δικαιωμα να εξεταστουν σε μαθηματα ΜΟΝΟ 6ου και 8ου εξαμηνου. Το πρυτανικο καθεστως στο ΠΑΜΑ εχει αλλαξει προς το χειροτερο οσο αφορα τα οφελη ολων των μελων της μικρης κοινωνιας του ΠΑΜΑ, ο πρυτανης αρνειται την αναπληρωση της εξεταστικης. Ειδικα τα μικροτερα ετη που ηταν οι περισσοτεροι υπερ της καταληψης μιας και δεν εχουν τοσο μεγαλο αγχος πτυχιου, χασαν ολοκληρη εξεταστικη και δεν ξερω αν θα στηριξουν καταληψη.

    Απο την αλλη ομως με πιανει το πατριωτικο και πραγματικα δεν μπορω να μεινω αμετοχη σε ολη αυτην τη υποβαθμιση της παιδειας (που συμβαινει σε ευρωπαικο επιπεδο)

    Το να γινουν τωρα καταληψεις, δεν ξερω αν θα εχει τον αντικτυπο που ειχε τοτε. Δυστυχως δεν μπορω να προτεινω καποιο αποτελεσματικο τροπο, μακαρι να μπορουσα, αλλα εχω το μυαλο μου στο να τελειωσω τα μαθηματα και να παρω πτυχιο. Οι οικονομικες πιεσεις βλεπετε εκ των ανωθεν...

    Σαφως θα πρεπει να πραγματοποιηθουν συλλαλητηρια σε πανελληνιο επιπεδο (πχ ταυτοχρονες πορειες ιδια μερα ιδια ωρα σε ολες τις πολεις), ισως και ενδεικτικες αποχες. Ξερω κι εγω... προβληματιζομαι εντονα μωρε! Αν δεν ηταν η οικονομικη δυσχερεια στη μεση, δεν θα ημουν τοσο επιφυλακτικη, αν και επι πτυχιω φοιτητρια
    oulaloum
    18.10.2006, 01:03
    Παράθεση:

    Το μέλος Christine στις 18-10-2006 στις 00:52 έγραψε...

    Σαφως θα πρεπει να πραγματοποιηθουν συλλαλητηρια σε πανελληνιο επιπεδο (πχ ταυτοχρονες πορειες ιδια μερα ιδια ωρα σε ολες τις πολεις), ισως και ενδεικτικες αποχες.


    Συμφωνώ με αυτό!Έλα όμως που ΔΕΝ...κάποιοι επιμένουν να λειτουργούν διασπαστικά και δυστυχώς αυτό περνάει προς τα έξω και αποτρέπει πολλούς από το να κάνουν το αυτονόητο,να κατέβουν δηλαδή σε ΜΙΑ πορεία στην οποία όλοι οι φοιτητές ανεξαρτήτως παρατάξεων αλλά με ένα πανό, το πανό του συλλόγου φοιτητών θα διαδηλώνουν από κοινού για τα αιτήματά τους.Υπάρχουν πολλοί που το προσπαθούν όμως σχεδόν πάντα οι προτάσεις πέφτουν στο κενό..Αυτό δεν σημαίνει ότι αποθαρρύνεσαι ή αδρανοποιείσαι θεωρώντας αυτό σαν ΤΟ πρόβλημα,αλοίμονο. Μόνο αυτό με τις ενδεκτικές αποχές δεν κατάλαβα,αποχές από τι και από ποιους?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oulaloum στις 18-10-2006 01:08 ]


    mariza18
    19.12.2006, 12:14
    μήπως ξέρετε αν το φεβρουάριο θα παρατείνουν την εξεταστική??εγω ξεκινάω κανονικά τη σχολή το φεβρουάριο,αλλά μου είπαν πως μπορεί να αρχίσω και απρίλη με τις καθυστερήσεις....