ελληνική μουσική
    1047 online   ·  210.851 μέλη

    Στον αέρα η εξεταστική των ΑΕΙ

    prochatz
    10.06.2006, 01:08
    Το μέλος alexia-vicky στις 10-06-2006 στις 00:15 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μήπως να χαμηλώσουμε λίγο τους τόνους? Δεν κάνω τον ειρηνοποιό, απλά η συζήτηση κάπου ξεφεύγει...
    Και ακόμα περισσότερο να πω κάτι, σαν παράκληση αλλά και σαν απαίτηση (όχι με άσχημη χροιά). Λίγος σεβασμός σε μερικούς, αν όχι σαν ανθρώπους, σα σύμβολα! Σεβαστείτε το ότι μπορεί να υπάρχουν άτομα που θίγονται από κάποιες δηλώσεις. Δεν είναι όλοι στα ΜΑΤ ούτε δολοφόνοι ούτε αλήτες ούτε βολεψάκηδες και το ίδιο ισχύει και για όσους είναι στις πορείες , φοιτητές ή μη! Εξαιρούνται (για εμένα, τουλάχιστον, όσοι προκαλούν υλικές φθορές σε αθώους καταστηματάρχες)...
    Κάποιοι όροι να χρησιμοποιούνται με περισσότερη φειδώ!



    "...Να γυρίσεις τον ήλιο και να ακούσεις πως η μοίρα ξεγίνεται..."
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 10-06-2006 00:18 ]



    Κακοί υπάρχουν σε όλες τις πλευρές.

    picachu8
    10.06.2006, 01:45
    Χαίρομαι δε λέω που η φωτογραφία με τους εν λόγω ένστολους έχει μπεί σε πολλες παραθέσεις ωραία φωτογραφία δεν είναι;;χιχι

    να γιατί ελεγα να μην πολιτικοποιήσουμε το θέμα αλλα αφού μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε;;

    Ατριχε πίθηκε πεισσότερες θα έριχνα αλλά πιάνουν πολλά kilobytes...
    gazakas
    10.06.2006, 02:59
    Ωραία συζήτηση! Έχουν γραφτεί τόσα πολλά εδώ και με τόσο πάθος που για να τα σχολιάσω θα χρειάζομουν πολλές ώρες. Γράψατε πολλά, αλλά όχι όλα νηφάλια.
    Προσωπικά, αφού στείλω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς στην Κατερίνα και τη Στέλλα, θέλω να υποστηρίξω κάτι με το οποίο θα διαφωνήσω με όλους σχεδόν εδώ.

    Λέτε λοιπόν όλοι -για διαφορετικούς λόγους ίσως ο καθένας- "Τα κόμματα έξω από τα Πανεπιστήμια", "Φοιτητές ενωμένοι" και διάφορα άλλα τέτοια γλαφυρά. Για να μη θεωρήσει κανείς ότι μιλάω είτε από καθέδρας είτε έξω απ' το χορό θα σας πω προκαταβολικά ότι έχω τελειώσει τις σπουδές εδώ και έξι χρόνια στα Γιάννενα και όσο ήμουν φοιτητής είχα μια χαλαρή σχέση με την ΕΑΑΚ.

    Πρώτα-πρώτα, θα πρέπει να δει κανείς τι είναι θεωρητικά το φοιτητικό κίνημα, οι φοιτητικοί σύλλογοι και τα σχετικά. Η πιο μετριοπαθής άποψη είναι ότι αποτελούν για τους φοιτητές έναν τρόπο εκπροσώπησης, έκφρασης και διεκδίκησης σε διάφορους τομείς της πανεπιστημιακής ζωής αλλά και σε ζητήματα σχετικά με το μέλλον των φοιτητών (κυρίως ως αποφοίτων μιας συγκεκριμένης σχολής στην αγορά εργασίας). Διαφωνώ καθώς θεωρώ το ρόλο τους πιο ευρύ, αλλά για χάρη της συζήτησης αποδέχομαι αυτό το μίνιμουμ.
    Ας κάνουμε λοιπόν μια υπόθεση εργασίας (η οποία εξ όσων γνωρίζω δεν είναι και τόσο υποθετική, αφού συνέβη σε αρκετές σχολές, ιδίως σε όσες ιδρύθηκαν από το ' 90 και δώθε). Ιδρύεται ένα νέο πανεπιστημιακό τμήμα, ας πούμε στο Κιλκίς, Κρυογενετικής -λέμε τώρα. Στο καινούριο τμήμα δεν υπάρχουν παρατάξεις φυσικά αλλά -επίσης φυσικά- υπάρχουν προβλήματα και μάλιστα πολλά. Εσείς λέτε ότι τα προβλήματα αυτά είναι προβλήματα που αφορούν όλους τους φοιτητές ή ότι θα πρέπει οι φοιτητές να τα διεκδικούν με κοινά, "ενωτικά" ψηφοδέλτια, αντιπροσωπευόμενοι από άτομα και όχι από κόμματα. Έλα όμως που τα προβλήματα αυτά είναι και πολιτικά. Δηλαδή όλοι οι φοιτητές σήμερα αντιμετωπίζουν με τον ίδιο τρόπο την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων ή τη σύνδεση πανεπιστημίου-αγοράς εργασίας; Και αυτές οι διαφορετικές προσεγγίσεις δεν πηγάζουν από ή δεν οδηγούν σε μια περισσότερο ή λιγότερο συγκροτημένη (πολιτική -όχι κομματική) ιδεολογία; Ας μην ξεχνάμε ότι οι φοιτητές είναι ενεργοί πολίτες και ήδη ψηφίζουν στις εθνικές εκλογές. Σας ενοχλεί που υπάρχουν φοιτητικές παρατάξεις που αντιστοιχούν σε πολιτικά κόμματα; Γιατί; Επειδή είστε απογοητευμένοι από τη στάση τους στο Πανεπιστήμιο; Μην τους ψηφίζετε, δημιουργείστε δικές σας παρατάξεις, "ανεξάρτητες". Αλλά και πάλι θα πολιτικοποιηθούν. Το "όλοι οι φοιτητές έχουμε κοινά συμφέροντα" δεν ισχύει (σκεφτείτε τα κοινά συμφέροντα που είχα φοιτητής φιλολογίας εγώ, γιος μπογιατζή με τρία παιδιά, με την Χ συμφοιτήτριά μου, κόρη μεγαλοφροντιστηριούχου).
    Το πρόβλημα δεν είναι στο ότι υπάρχουν φοιτητικές παρατάξεις που αντιστοιχούν σε πολιτικά κόμματα, αλλά στο ότι οι φοιτητές στηρίζουν τυφλά αυτές τις παρατάξεις, ιδιαίτερα την ΔΑΠ και την ΠΑΣΠ, και έπειτα γκρινιάζουν για τα χάλια του φοιτητικού κινήματος. Όσο για την ΠΚΣ, η πλάκα είναι ότι πολλοί δεν θέλουν να ψηφίζουν τις προτάσεις της όχι επειδή διαφωνούν αλλά επειδή φοβούνται το καπέλωμα και τη στρατολόγηση, και επιπλέον θεωρούν ότι παραείναι πολιτικοποιημένη (τρομερό έγκλημα!). Απομένουν οι υπόλοιπες αριστερές παρατάξεις, που είναι πολιτικές όχι κομματικές, και οι όποιες "ανεξάρτητες" κινήσεις, ένα παράδειγμα των οποίων βλέπουμε τώρα στο ΠΑ.ΜΑΚ. Αυτές οι κινήσεις είναι ανεξάρτητες -αν μου επιτρέπεις Κατερίνα- στο βαθμό που δε συνδέονται άμεσα με κάποιο κόμμα, αλλά μη μου πείτε ότι η όποια θέση παίρνουν δεν είναι και πολιτική θέση! Καλώς ή κακώς οι άνθρωποι που ζουν σε μια κοινωνία δεν αντιμετωπίζουν όλοι τα διάφορα ζητήματα μέσα από το ίδιο πρίσμα και αυτό είναι και ένα από τα βασικότερα αίτια της συγκρότησης παρατάξεων όπου υπάρχουν συλλογικές διαδικασίες. Μια χαρά είναι οι παρατάξεις στα Πανεπιστήμια. Το πρόβλημα είναι σε αυτούς που ψηφίζουν αυτές που ψηφίζουν. Διότι αυτός που ψήφισε τη ΔΑΠ επειδή του βρήκε καλές σημειώσεις ή επειδή κάνει τα καλύτερα πάρτυ ή επειδή έχει τις πιο ωραίες γκόμενες (μην ανησυχείτε: σε μεγάλο βαθμό αυτά ίσχυαν και για τις αριστερές παρατάξεις πριν 2-3 δεκαετίες) είναι άξιος της μοίρας του και αν δεν υπήρχε η ΔΑΠ στο Πανεπιστήμιο πάλι τα ίδια "πολιτικά" κριτήρια θα είχε για οποιοδήποτε θέμα εντός ή εκτός της Σχολής του.

    Τέλος πάντων, πάλι μακρυγόρησα και δεν τα είπα και όπως ήθελα...
    KIT_KAT
    10.06.2006, 03:04
    Το μέλος prochatz στις 09-06-2006 στις 23:37 έγραψε...
    Παράθεση:

    Παράθεση:

    Όσο για τις κομματικές σκοπιμότητες, συγνώμη, δεν υπονόησα κάτι τέτοιο. Γι' αυτό και είπα πως δε θεωρώ τη συζήτηση πολιτική. Ο prochatz το υπονόησε για μένα και μάλιστα με άσχημο τρόπο



    Εσύ γιατί ενοχλήθηκες? Νομίζεις ότι όσα έγραψα παραπάνω αφορούσαν εσένα? Ανήκεις στις ομάδες περιφρούρησης που εθελοτυφλούν? Ανήκεις σε αυτούς που δεν έχουν παιδεία και κατεβαίνουν στη διαδήλωση για να κάνουν φασαρία?


    Κάτσε ρε συ, όταν γράφεις το εξής

    Το μέλος prochatz στις 09-06-2006 στις 04:18 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αυτό να το πεις στον καταστηματάρχη που κάηκε το μαγαζί του, να το πεις σε αυτόν που κάηκε το αυτοκίνητό του, να το πεις σε αυτόν που θα κοιμηθεί σήμερα στο νοσοκομείο. Δε θα σου κάνω τη χάρη να βγω στο δρόμο, για να παλέψω για τις δικές σου κομματικές πεποιθήσεις. Φρόντισε οι ομοϊδεάτες σου στην Αθήνα να κατεβάζουν προς ψήφισμα προτάσεις και όχι πλαίσια.


    έχοντας κάνει quote δικά μου λόγια, σε ποιον αναφέρεσαι αν όχι σε μένα; Το δεύτερο ενικό σε ποιον απευθύνεται; Θα τρελαθούμε;

    Επί της ουσίας: Είχα πολλή όρεξη να μαλώσω (όπως και με τον picatsu) αλλά τελικά κατάλαβα πως μιας και δε διαφωνούμε είναι μάταιο Η διαφορά μας είναι πως εγώ βλέπω τα πράγματα πιο ρομαντικά, καλώς ή κακώς... σχετικά με την αξία των καταλήψεων είμαι η πρώτη που θα σου πω πως το 2001 (δεν ξέρω αν σπούδαζες τότε) δεν έγινε απολύτως τίποτα με τις καταλήψεις. Άρα και τώρα τσάμπα γίνονται... σωστά; ΛΑΘΟΣ! Κατ' εμέ φυσικά, εσύ μπορείς να έχεις αντίθετη άποψη, η οποία είναι καθόλα σεβαστή, χωρίς καν να μπω στη διαδικασία να σκεφτώ ότι κάποιος έχει δίκιο και κάποιος άδικο.. η κατάληψη σίγουρα δεν είναι η εξυπνότερη, η καλύτερη και η πιο πρωτότυπη αντίδραση. Τουλάχιστον όμως είναι ΚΑΤΙ, δίνει μηνύματα, πρωτίστως σε μας τους ίδιους, στους καθηγητές, στην εκπαιδευτική κοινότητα, και δευτερευόντως στους κατέχοντες την οιαδήποτε εξουσία.

    Για μένα, να σ'το θέσω αλλιώς, είναι ένας τρόπος να καταλάβουμε όλοι πως το πανεπιστήμιο είναι πρώτα απ' όλα - και προσωπικά θα έλεγα και πάνω από όλα - κάτι πέρα από τη στείρα εκπαιδευτική διαδικασία, που παρέχει γνώσεις και όπως έλεγε κι ο Χατζιδάκις "την πληροφορία, την τεχνική, το δίπλωμα εξειδίκευσης, που εξασφαλίζει γάμο,αυτοκίνητο κι ακίνητο, με πληρωμή την πλήρη υποταγή του εξασφαλισθέντος". Δεν είναι αυτό το πανεπιστήμιο κι είναι λάθος να το βλέπουμε ως τέτοιο. Όταν το κατειλημμένο πανεπιστήμιο σφύζει από ζωή, οργανώνονται ομιλίες, συναυλίες, εκδηλώσεις (και πριν αναφερθείτε στα ατέλειωτα καμμένα πάρτυ να σας θυμίσω - ΞΑΝΑ - ότι αναφέρομαι στη δική μου σχολή όπου, δόξα τω Θεώ, υπάρχουν αρκετά άξια άτομα που κρατούν την κατάληψη "στο ύψος της"), όταν λοιπόν συμβαίνουν όλα αυτά το μήνυμα που στέλνεται (και το οποίο είναι ανάγκη να σταλεί ειδικά τώρα που τη λειτουργία αυτή του πανεπιστημίου τείνουν να παραβλέψουν!) είναι πως όχι, κι ας μη γίνονται μαθήματα, εξετάσεις, εμείς είμαστε εκεί, γιατί το πανεπιστήμιο για μας είναι κάτι σημαντικό, κάτι παραπάνω, ένας χώρος διαρκούς ζύμωσης, διαρκούς συζήτησης και αναζήτησης.

    Τα όσα ανέφερα παραπάνω είναι τελείως προσωπικά και κατά τι ανορθόδοξα: ξέρω πως καθένας μπορεί να στηρίζει την κατάληψη για δικούς του λόγους - με το δικό του σκεπτικό (ακόμη και με τις δικές του σκοπιμότητες όπως διψάτε να υποστηρίξετε). ΝΑΙ. Χαίρομαι που δεν μπαίνουμε στη διαδικασία να συζητήσουμε για τον ίδιο το νόμο πλαίσιο και απλά διαφωνούμε στην αναγκαιότητα ή όχι της κατάληψης και όπως σου είπα, η άποψή σου είναι σεβαστή. Απλά για μένα τα παραπάνω έχουν εν τέλει τη μεγαλύτερη σημασία.

    Σχετικά με το "γιατί κατάληψη" παραθέτω και ένα κείμενο γραμμένο από μια συμφοιτήτρια λίγες μέρες πριν. (ας διευκρινήσω πως δεν είναι κομματικό...)

    "Η κατάληψη είναι πράξη ελευθερίας. Ενάντια σε μια ηγεσία που εγκληματεί, σε μια διοίκηση που διεκπεραιώνει άκριτα εντολές και σε μια αφασική κοινωνία που αδιαφορεί, προβαίνουμε σε ένα μέτρο που πλήττει εμάς τους ίδιους. Σκοπός είναι η αντιστροφή της ροής της εξουσίας, που με το πρόσχημα της νομοθετικής εγκυρότητας και της δημοκρατικής νομιμότητας, ακρωτηριάζει και συνθλίβει την ουσία του πανεπιστημίου, την ελευθερία της σκέψης και της έκφρασης.

    Η κατάληψη είναι πράξη συμβολική. Καταλαμβάνουμε τον χώρο στον οποίο ανήκουμε, τον χώρο που μας προσδιορίζει και τον μεταμορφώνουμε σε έναν ζωντανό οργανισμό που με την ύπαρξή του και μόνο αντιστέκεται στο ξεπούλημα όλων των ακαδημαϊκών αξιών από τους υπουργούς και τους μισθωμένους σοφούς τους. Σε κάθε αγώνα για την παιδεία, η κατάληψη είναι το οχυρό. Είναι επιβεβλημένη.

    Η κατάληψη είναι πράξη πολιτική. Σε συνδυασμό με τις πορείες και τις κινητοποιήσεις των φοιτητών, στέλνει το μήνυμα της αντίδρασης στην πάγια πολιτική των κομμάτων να αντιμετωπίζουν την παιδεία ως εμπόρευμα και τους φοιτούντες και εργαζόμενους στο δημόσιο δωρεάν πανεπιστήμιο ως περιττή δαπάνη. Αντιδρούμε στον ανύπαρκτο διάλογο, την τερατώδη υποχρηματοδότηση, τις είτε ανέφικτες είτε ισοπεδωτικές προτάσεις του πορίσματος του ΕΣΥΠ, στην βδελυρή κίνηση ψήφισης του νομοσχεδίου το καλοκαίρι.

    Η κατάληψη είναι πράξη ακαδημαϊκή. Η παύση κάθε εκπαιδευτικής και εξεταστικής διαδικασίας, ο αποκλεισμός των γραφείων των καθηγητών και των εργαστηρίων, ισοδυναμούν με την άρνησή μας να δεχτούμε ή να επιτρέψουμε να λειτουργήσει το πανεπιστήμιο υπό αυτές τις συνθήκες και με αυτές τις προϋποθέσεις. Το μετατρέπουμε σε χώρο συζήτησης, διαλόγου, προβληματισμού και δημιουργικότητας, έννοιες άγνωστες σε αυτούς που δεν διστάζουν να το κάνουν κέντρο κατάρτισης και σε αυτούς που με την αδιαφορία και την ανοχή τους προδίδουν τους θεσμούς που υπηρετούν.

    Η κατάληψη είναι πράξη απόγνωσης. Σημαίνει ότι οι ανοχές και οι αντοχές του φοιτητικού κινήματος έχουν εξαντληθεί. Σημαίνει ότι η εποχή που οι αποφάσεις λαμβάνονταν ερήμην μας και επιβάλλονταν πάνω μας με αγριότητα έχουν τελειώσει. Σημαίνει τέρμα στην βαρβαρότητα της κυβέρνησης και της αγοράς.
    ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ "


    ΥΓ: ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ, ΑΝ ΜΟΥ ΒΡΕΙΤΕ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΑΝΤΙΔΑΣΗΣ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΑΡΧΑΙΩΜΕΝΗ ΚΑΤΑΛΗΨΗ, ΠΡΩΤΗ ΕΓΩ ΜΕ ΟΣΑ ΧΕΡΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΕ ΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΤΑΠΕΙΣΩ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ ΚΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΣΩΣ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ...
    gazakas
    10.06.2006, 03:13
    Πες τα Χρυσόστομη! Κατερίνα είπες το πιο σημαντικό από όλα: ότι η κατάληψη "είναι ένας τρόπος να καταλάβουμε όλοι πως το πανεπιστήμιο είναι πρώτα απ' όλα - και προσωπικά θα έλεγα και πάνω από όλα - κάτι πέρα από τη στείρα εκπαιδευτική διαδικασία, που παρέχει γνώσεις"

    Πιάσε πολλές μπύρες!!!
    mariaaa
    10.06.2006, 03:16
    Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να διαβάσω εξονυχιστικά τα πάντα και ζητώ συγνώμη αν επαναλάβω κάτι.
    Τόσο καιρό, τόσες σχολές είναι υπό κατάληψη (αναφέρθηκε τελευταία σε δελτίο ειδήσεων πως είναι 320) Παρ'όλα αυτά τα Μ.Μ.Ε αφιέρωσαν τον πολύτιμο χρόνο τους για εμάς μόνο όταν έγιναν τα επεισόδια στη Αθήνα.
    Συγκεκριμένα, μεγάλο κανάλι κατηγορούσε για όλα αυτά τους φοιτητές παρότι, από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω (δεν ήμουν εκεί), η πλειοψηφία όσων δημιούργησαν τα προβλήματα ήταν αναρχικοί!
    Λυπάμαι πάρα πολύ για όλα αυτά.
    Εμείς (ΤΕΙ Σερρών) βρισκόμαστε σε κατάληψη εδώ και μία εβδομάδα και σίγουρα συνεχίζεται μέχρι και την Πέμπτη (15/6).Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να χάσουμε την εξεταστική εξολοκλήρου (για τα εργαστήρια ούτε λόγος!).
    Το ΤΕΙ το κλείσαμε για συγκεκριμένους λόγους και όμως η πόλη έχει ερημώσει από φοιτητές καθώς όλοι προτιμούν να κάνουν τα μπανάκια τους.
    Λυπάμαι για αυτούς τους δήθεν επαναστάτες που παλεύουν από τις παραλίες για μια καλύτερη παιδεία.
    Οι σχολές τώρα θα έπρεπε να σφίζουν από ζωή!

    Oσο φευγω,γυριζω....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariaaa στις 10-06-2006 03:20 ]
    KIT_KAT
    10.06.2006, 03:30
    Το μέλος gazakas στις 10-06-2006 στις 03:13 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πιάσε πολλές μπύρες!!!



    Γεια σου ρε Αντώνη! (by the way όταν έρθεις προς τα 'δω σε περιμένουμε στην κατάληψη )
    picachu8
    10.06.2006, 05:02
    Εγώ λοιπόν νίπτω τας χείρας μου...ζήτησα συγγνώμη που είπα και τη δική μου πολιτική άποψη ενώ υποστήριξα να μη το παρακάνουμε και μέχρι εδώ....Είπα την άποψη μου με βάση τις δικές μου εμπειρίες οι οποίες είναι και πιο παλιές καθότι τώρα είμαι μεταπτυχιακός στο εξωτερικό και οι μέρες οι φοιτητικές οι δικές μου έχουν τελειώσει...

    Χαίρομαι μόνο που μου δώθηκε η ευκαιρία να κάνω το δικό μου κομμάτι και να συμμετέχω στην όποια αλλαγή και σας το λέω όντως αλλαγή στις δικές μου μέρες σε κάθε εκλογές φοιτητικές όταν λέμε δε γουστάρουμε κόμματα εν΄νοούσαμε δε γουστάρουμε κόμματα και το κάναμε πράξη δύο συνεχόμενα έτη δε δεχτήκαν να ακούσουν τις προτάσεις παρόλο που το ζητήσαμε πολύ ευγενικά και μας αρνήθηκαν επειδή θεωρηθήκαμε αναρχικοί και αντιδραστικοί με αποτέλεσμα να πάρουμε τη κάλπη με όλα τα ψηφοδέλτια και να τα κάψουμε στο προάυλιο...το παραπάνω δίναι γεγονός που έγινε δυο συνεχόμενα έτη...ήμουν και στη λίστα αυτών που θέλαν να διώξουν απο τη σχολή και με κατάληψη δε τα καταφέραν...παρόλα ταύτα κατάφερα και τε΄λείωσα στην ώρα μου και μετα από 2 χρόνια δουλειάς κατάφερα να μεζέψω λεφτά να βγώ έξω....

    Η αρραβωνιαστικιά μου έχει μια αξία που μου τη μετέδωσε και είναι απόλυτα σωστή...το αποτέλεσμα μετράει..ίσως να μη μου πέφτει λόγος αλλά είναι πραγματικά κρίμα ένα τεράστιο σώμα φοιτητών να χωρίζται για βλακείες και ανούσια πράγματα...ακόμα και μέσω ένα site...

    ΦΡΟΝΤΊΣΤΕ Η ΔΙΑΦΟΡΆ ΤΩΝ ΑΠΌΨΕΩΝ ΣΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΏΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΣΑΣ ΧΩΡΊΖΟΥΝ.....

    Αυτά από μένα...
    georgianoua
    10.06.2006, 10:36
    Το ενδεχόμενο αναβολής κατάθεσης του ν/σ για τα ΑΕΙ εξετάζει η κυβέρνηση

    Το ενδεχόμενο αναβολής κατάθεσης του νομοσχεδίου για τα ΑΕΙ φαίνεται να εξετάζει η κυβέρνηση, καθώς παρακολουθεί με ανησυχία τις κινητοποιήσεις στα πανεπιστήμια να παίρνουν μορφή χιονοστιβάδας, όπως γράφει το Βήμα του Σαββάτου.

    Πληροφορίες του «Βήματος» αναφέρουν πάντως ότι το σχέδιο που επεξεργάζεται η κυβέρνηση για να ξεφύγει από την κρίση είναι να ματαιωθεί η κατάθεση του νομοσχεδίου ως τον Oκτώβριο, έτσι ώστε να ανοίξουν και πάλι τα πανεπιστήμια, να πραγματοποιηθεί κανονικά η εξεταστική περίοδος και να οργανωθεί ένας νέος διάλογος με τους φορείς χωρίς να δημιουργείται η εντύπωση ότι η κυβέρνηση έχει ήδη λάβει τις αποφάσεις της.

    Είναι χαρακτηριστικό ότι, ενώ μέχρι πρότινος η υπουργός Παιδείας δήλωνε ότι το νομοσχέδιο θα κατατεθεί στη Βουλή και στη συνέχεια θα κοινοποιηθεί στους φορείς, τις τελευταίες ημέρες δεν υπάρχει καμία δήλωση ή ανακοίνωση.

    Κυβερνητικές πηγές θεωρούσαν πιθανότερο λοιπόν να κατατεθεί τις επόμενες ημέρες στους φορείς ένα προσχέδιο του νομοσχεδίου και να ανακοινωθεί ταυτόχρονα ότι οι παρατηρήσεις του θα ενσωματωθούν στο κείμενο που θα κατατεθεί στη Βουλή τον Oκτώβριο.

    Θεωρείται βέβαιο εξάλλου ότι η κυβέρνηση δεν θα τολμήσει να επιχειρήσει την ψήφιση του νομοσχεδίου κατά τη διάρκεια λειτουργίας των θερινών τμημάτων και για τον λόγο αυτόν μελετά(στην περίπτωση που αποφασίσει την άμεση ψήφισή του) την επιμήκυνση των εργασιών της Oλομέλειας της Βουλής που κανονικά λήγει στο τέλος του μήνα.

    news.in.gr
    chorrer
    10.06.2006, 11:58
    Το μέλος gazakas στις 10-06-2006 στις 02:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ωραία συζήτηση! Έχουν γραφτεί τόσα πολλά εδώ και με τόσο πάθος που για να τα σχολιάσω θα χρειάζομουν πολλές ώρες. Γράψατε πολλά, αλλά όχι όλα νηφάλια.
    Προσωπικά, αφού στείλω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς στην Κατερίνα και τη Στέλλα, θέλω να υποστηρίξω κάτι με το οποίο θα διαφωνήσω με όλους σχεδόν εδώ.

    Λέτε λοιπόν όλοι -για διαφορετικούς λόγους ίσως ο καθένας- "Τα κόμματα έξω από τα Πανεπιστήμια", "Φοιτητές ενωμένοι" και διάφορα άλλα τέτοια γλαφυρά. Για να μη θεωρήσει κανείς ότι μιλάω είτε από καθέδρας είτε έξω απ' το χορό θα σας πω προκαταβολικά ότι έχω τελειώσει τις σπουδές εδώ και έξι χρόνια στα Γιάννενα και όσο ήμουν φοιτητής είχα μια χαλαρή σχέση με την ΕΑΑΚ.

    Πρώτα-πρώτα, θα πρέπει να δει κανείς τι είναι θεωρητικά το φοιτητικό κίνημα, οι φοιτητικοί σύλλογοι και τα σχετικά. Η πιο μετριοπαθής άποψη είναι ότι αποτελούν για τους φοιτητές έναν τρόπο εκπροσώπησης, έκφρασης και διεκδίκησης σε διάφορους τομείς της πανεπιστημιακής ζωής αλλά και σε ζητήματα σχετικά με το μέλλον των φοιτητών (κυρίως ως αποφοίτων μιας συγκεκριμένης σχολής στην αγορά εργασίας). Διαφωνώ καθώς θεωρώ το ρόλο τους πιο ευρύ, αλλά για χάρη της συζήτησης αποδέχομαι αυτό το μίνιμουμ.
    Ας κάνουμε λοιπόν μια υπόθεση εργασίας (η οποία εξ όσων γνωρίζω δεν είναι και τόσο υποθετική, αφού συνέβη σε αρκετές σχολές, ιδίως σε όσες ιδρύθηκαν από το ' 90 και δώθε). Ιδρύεται ένα νέο πανεπιστημιακό τμήμα, ας πούμε στο Κιλκίς, Κρυογενετικής -λέμε τώρα. Στο καινούριο τμήμα δεν υπάρχουν παρατάξεις φυσικά αλλά -επίσης φυσικά- υπάρχουν προβλήματα και μάλιστα πολλά. Εσείς λέτε ότι τα προβλήματα αυτά είναι προβλήματα που αφορούν όλους τους φοιτητές ή ότι θα πρέπει οι φοιτητές να τα διεκδικούν με κοινά, "ενωτικά" ψηφοδέλτια, αντιπροσωπευόμενοι από άτομα και όχι από κόμματα. Έλα όμως που τα προβλήματα αυτά είναι και πολιτικά. Δηλαδή όλοι οι φοιτητές σήμερα αντιμετωπίζουν με τον ίδιο τρόπο την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων ή τη σύνδεση πανεπιστημίου-αγοράς εργασίας; Και αυτές οι διαφορετικές προσεγγίσεις δεν πηγάζουν από ή δεν οδηγούν σε μια περισσότερο ή λιγότερο συγκροτημένη (πολιτική -όχι κομματική) ιδεολογία; Ας μην ξεχνάμε ότι οι φοιτητές είναι ενεργοί πολίτες και ήδη ψηφίζουν στις εθνικές εκλογές. Σας ενοχλεί που υπάρχουν φοιτητικές παρατάξεις που αντιστοιχούν σε πολιτικά κόμματα; Γιατί; Επειδή είστε απογοητευμένοι από τη στάση τους στο Πανεπιστήμιο; Μην τους ψηφίζετε, δημιουργείστε δικές σας παρατάξεις, "ανεξάρτητες". Αλλά και πάλι θα πολιτικοποιηθούν. Το "όλοι οι φοιτητές έχουμε κοινά συμφέροντα" δεν ισχύει (σκεφτείτε τα κοινά συμφέροντα που είχα φοιτητής φιλολογίας εγώ, γιος μπογιατζή με τρία παιδιά, με την Χ συμφοιτήτριά μου, κόρη μεγαλοφροντιστηριούχου).
    Το πρόβλημα δεν είναι στο ότι υπάρχουν φοιτητικές παρατάξεις που αντιστοιχούν σε πολιτικά κόμματα, αλλά στο ότι οι φοιτητές στηρίζουν τυφλά αυτές τις παρατάξεις, ιδιαίτερα την ΔΑΠ και την ΠΑΣΠ, και έπειτα γκρινιάζουν για τα χάλια του φοιτητικού κινήματος. Όσο για την ΠΚΣ, η πλάκα είναι ότι πολλοί δεν θέλουν να ψηφίζουν τις προτάσεις της όχι επειδή διαφωνούν αλλά επειδή φοβούνται το καπέλωμα και τη στρατολόγηση, και επιπλέον θεωρούν ότι παραείναι πολιτικοποιημένη (τρομερό έγκλημα!). Απομένουν οι υπόλοιπες αριστερές παρατάξεις, που είναι πολιτικές όχι κομματικές, και οι όποιες "ανεξάρτητες" κινήσεις, ένα παράδειγμα των οποίων βλέπουμε τώρα στο ΠΑ.ΜΑΚ. Αυτές οι κινήσεις είναι ανεξάρτητες -αν μου επιτρέπεις Κατερίνα- στο βαθμό που δε συνδέονται άμεσα με κάποιο κόμμα, αλλά μη μου πείτε ότι η όποια θέση παίρνουν δεν είναι και πολιτική θέση! Καλώς ή κακώς οι άνθρωποι που ζουν σε μια κοινωνία δεν αντιμετωπίζουν όλοι τα διάφορα ζητήματα μέσα από το ίδιο πρίσμα και αυτό είναι και ένα από τα βασικότερα αίτια της συγκρότησης παρατάξεων όπου υπάρχουν συλλογικές διαδικασίες. Μια χαρά είναι οι παρατάξεις στα Πανεπιστήμια. Το πρόβλημα είναι σε αυτούς που ψηφίζουν αυτές που ψηφίζουν. Διότι αυτός που ψήφισε τη ΔΑΠ επειδή του βρήκε καλές σημειώσεις ή επειδή κάνει τα καλύτερα πάρτυ ή επειδή έχει τις πιο ωραίες γκόμενες (μην ανησυχείτε: σε μεγάλο βαθμό αυτά ίσχυαν και για τις αριστερές παρατάξεις πριν 2-3 δεκαετίες) είναι άξιος της μοίρας του και αν δεν υπήρχε η ΔΑΠ στο Πανεπιστήμιο πάλι τα ίδια "πολιτικά" κριτήρια θα είχε για οποιοδήποτε θέμα εντός ή εκτός της Σχολής του.

    Τέλος πάντων, πάλι μακρυγόρησα και δεν τα είπα και όπως ήθελα...



    Το ολο θεμα αγαπητε φιλε ειναι οτι γενικως ΔΕΝ θα επρεπε να υπαρχουν κομματα (Ξερεις οτι ενα μεγαλο ποσοστο των πολιτικων μας-απο ολα τα κομματα- ανηκει στο βουλευτικο σωμα απο την εποχη της τουρκοκρατιας?) Νομιζω οτι καπου κοντα στο 2000 ενας δημοσιογραφος/ιστορικος εραψε ενα βιβλιο για αυτο κι αν δεν απατωμαι λεγοταν Τρα'ι'ανος.....
    Αλλα κι αν επρεπε να υπηρχαν κομματα , δεν θα επρεπε να εινα με τη μορφη που εχουν σημερα : Δεξια -πιο δεξια-ακρα δεξια-κεντρο-παρακεντρο-αριστερα-πιο αριστερα-τερμα αριστερα!!!! Για τους αναρχικους τι να πω Αναρχικοι και κομμα ειναι δυο αντιθετες λεξεις ακομα και σαν ορολογια!!!!(βλεπε ΕΑΑΚ)
    Βεβαια το να μην υπαρχουν κομματα στη σημερινη εποχη με τοσα ρουσφετια και συμφεροντα ειναι το λιγοτερο ουτοπικο......Εκεινο που ειναι κριμα ξερεις ποιο ειναι ?
    ......Αντε οι μεγαλυτεροι σε ηλικια ειναι πια δυσκολο εως αδυνατον να αλλαξουν . (εχουν και τις δουλειες τους/δανεια/παιδια/κ.λ.π.). Οι νεοτεροι ομως και ιδιως οι φοιτητες που κατα την πλειοψηφια καθονται και απολαμβανουν τα φοιτητικα προνομια(και δε λεω καλα κανουν τα παιδια) και ριχνουν και κανα διαβασματακι σε καμια εξεταστικη, θα επρεπε να εχουν αποτιναξει απο πανω τους εννοιες οπως δεξια κι αριστερα( η εποχη αυτη εχει περασει ανεπιστρεπτι) και να λειτουργουν περισσοτερο ενωμενοι κι οχι χωρισμενοι , μιμουμενοι τα λανθασμενα προτυπα των μεγαλυτερων.
    Αν φτασαμε σε μια εποχη που στα 18 καποιος σκεφτεται με βαση το συμφερον, νομιζω οτι ηρθε η ωρα να δεσουμε μια πετρα στο λαιμο μας και να παμε να πνιγουμε.........
    Και μη μου πεις τωρα οτι στα 18 και στα 20 , τα περισσοτερα παιδια εχουν καταλαβει τι ακριβως παιζει γυρω τους , οσον αφορα τι δουλειες , τη κυβερνηση και τα συναφη.....
    Οι καταληψεις ΗΤΑΝ,ΕΙΝΑΙ και ΘΑ ΕΙΝΑΙ παντα ενας τροπος εκτονωσης των παιδιων προς τους μεγαλυτερους τους....
    και μη μου πεις για το πολυτεχνειο, εκεινο δεν ηταν καταληψη ηταν επανασταση εναντια στη χουντα.....

    Καποιος εγραψε για τα γεγονοτα στη θεσσαλονικη το 2003, εγω ημουν εκει και μαλιστα ,εμενα ακριβως εκει που εγινε η μεγαλη συγκρουση των ΜΑΤ με τους "αναρχικους" , σας πληροφορω οτι η αστυνομια ηταν υπερβολικα επιεικης μαζι τους....Τους εβλεπαν απο το πρωι να μπαινουν στα "πανεπιστημιακα ασυλα" κρατωντας ροπαλα και μολωτωφ και δεν εκαναν τιποτα.....Ειχα την μηχανη μου παρκαρισμενη απο κατω κι ειχα κατσει μπαστακας επανω της μη τυχον και μου την πειραξει κανενας.....Σκεφτειται ενα τυπος με μακρυα μαλλια ,σκουλαρικι, μποτες και δερματινο μπουφαν καθισμενο πανω σε μια μηχανη,και γυρω μου ΜΑΤ και αναρχικοι με ροπαλα.....Σας πληροφορω οτι ουτε ενας μπατσος δεν με ενοχλησε κι ας εμοιαζα με ολα τα αναρχικακια που ψαχνοντουσαν για φασαριες.....Οι μονοι που ηρθαν να ζητησουν τα ρεστα ηταν 2 18χρονα που ηθελαν να ριξουν τη μηχανη κατω και ενα κομματι μαρμαρο που μου περασε ξυστα απο το κεφαλι.....Ομως κατα τα αλλα δολοφονοι και γουρουνια οι μπατσοι και καημενα τα παιδακια που καινε τις περιουσιες των αλλων και κανουν ψευτοεπαναστασεις με τα λεφτα του μπαμπακα τους και τυφλα στη μαστουρα!!!!
    Aiolos_m
    10.06.2006, 13:52
    Το κακό στην Ελλαδίτσα μας είναι ότι χωριζόμαστε σε ομάδες και πράττουμε ανάλογα, συγχύοντας κάποιες ιδέες. Το μόνο που είπα και υποστήριξα είναι ότι οι αστυνομικοί στην πλειοψηφία τους δεν είναι τίποτε άλλο από απλούς εργαζόμενους που ίσως και πολλοί από αυτούς να έχουν παιδιά φοιτητές. Και αφού είναι απλοί εργαζόμενοι που απλώς κάνουν τη δουλειά τους θα έπρεπε να τους σεβόμαστε και όχι να τους συμπεριφερόμαστε σαν να είναι σκουπίδια. Γιατί είναι αλήθεια ότι οι διαδηλωτές τους συμπεριφέρονται με τον χειρότερο τρόπο. Ακόμα κι εδω μέσα σε μια μουσική σελίδα ποιότητας τους αποκαλούν κατακάθια, χωρίς να έχουν συνομιλήσει ποτέ μαζί τους για να δουν τι συμβαίνει.

    ΝΑΙ, ΑΡΝΟΥΜΑΙ να συμμεριστώ τις απόψεις του πίκατσου8 όσον αφορά τη συμπεριφορά μας στις διαδηλώσεις και κυρίως απέναντι στους αστυνομικούς που βγάζουν το μεροκάματό τους τρώγοντας ξύλο από αντιδραστικά και αναρχικά στοιχεία (το ένα ανεξάρτητο του άλλου).

    ΑΡΝΟΥΜΑΙ να μπω στην διαδικασία να καταπατήσω τις ιδέες μου στο όνομα μιας κατάχρησης που ξεκινά συνήθως από τους φοιτητές της πρώτης σειράς με τα πανω, που- η ιστορία το έχει αποδείξει- συνήθως ξεκινούν τις δαμάχες με τους αστυνομικούς παρασύροντας και το υπόλοιπο πλήθος που δεν έχει δει τη σκηνή.

    ΑΡΝΟΥΜΑΙ να εκμεταλευτώ τη θέση μου ως φοιτητής για να σπάσω βιτρίνες, να κάψω αυτοκίνητα και να ξυλοκοπίσω κάποιον ένστολο όταν αυτός από τις διαταγές του το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να με απωθήσει (άλλο όταν κάποιος έχει καούσει χίλα δυο για την οικογένειά του, έχει φάει το ξύλο της μαϊμούς, του έρχονται πέτρες στο κεφάλι...)

    ΑΡΝΟΥΜΑΙ να δηλώσω "κινητοποιημένος φοιτητής όταν κινητοποίηση ισούται με όλες αυτές τις καταχρήσεις.

    ΑΡΝΟΥΜΑΙ να δω τον μεροκαματιάρη με το μικρό μαγαζάκι που λέμε ως έξοδο το οποίο θα συμψηφίσω με τυο έσοδο για να μου έρθει το κέρδος.

    Τα αρνούμαι όλα αυτά όπως αρνούμαι να δηλώσω και δεξιός, όπως και κομματοποιημένος, όπως και αντιδραστικός. Η αντίδραση είναι σωστή όχι μόνο όταν πετυχαίνεις το στόχο σου μη λογαριάζοντας τις παράπλευρες απώλειες αλλά όταν αντδράς μη θίγοντας τους υπολόιπους που δεν έχουν καμιά σχέση με τα αιτήματά σου. ΚΑι εκεί είναι ποπυ τα πράγματα μπερδεύονται...
    Δεν έθιξα την ιδεολογία σου εκτός κι αν η Ιδεολογία σου είναι "ΚΑΨΤΕ ΤΑ ΟΛΑ". Η φράση "Χωρίς έλεος", δεν με βρίσκει σύμφωνο. Κι αν σκεφτείς λίγο παραπάνω από αυτό που σου δίνει το κόμμα, η παράταξη, οι συναναστροφές σου, αν δεις λίγο παραπέρα, λίγο πιο σφαιρικά (στον πίκατσου μιλάω) θα καταλάβεις ακριβώς το εννοώ.

    Θα ήθελα να σε ρωτήσω εσύ πώς ενημερώνεσαι, να δω αν οι πηγές μας είναι οι ίδιες αλλά λέω να λήξω την κουβέντα εδώ.

    Η υπεροψία δεν φαίνεται σε κάποιον όταν εκείνος, πες το κι ετσι, ενημερωνεται από τις πηγές που προανέφερες. Φαίνεται όταν κάποιος εκμεταλλέυεται τη θέση του, την ανωνυμία του και 5-6 φωτογραφίες για να περάει μια πολιτική που στο τέλος να απορρίψει και ο ίδιος. Θυμήσου την ώρα.

    Αυτά. Και μην πέρνεις και όρκο ότι μιλάω εκ του ασφαλούς. Μην πέρνεις κι όρκο ότι δεν συμμετέχω σε πορείες, εφαρμόζοντας τις αρχές που κουβαλάω στο κεφάλι μου...
    Άσε την ανωνυμία να με προστατεύει.
    mary
    10.06.2006, 14:33
    Κατά αρχην πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση μιας και στην επικαιρότητα. Πολλα τα post και δυσκολα διαβάζονται όλα.
    Κιτ-κατ μια μπυρα και ηθελα να πω πως δεν είναι ρομαντισμός να θες να έχεις μια αποψη για όσα γίνονται γύρω σου και να θες να έχεις ενεργή στάση. Αν θες είναι ευαισθητοποίηση. Εχω κουραστει από θεωρίες του τυπου ‘δεν μπορεις να επηρεασεις το κοσμο και να τον αλλαξεις, η παιδεια, η υγεια, η φτώχεια δε θα αλλαζει ποτε, ζειτε τα χρονια της ουτοποιας’
    Το τελευταιο μοιαζει λιγο με αυτό που γραφει ο chorrer:
    Παράθεση:
    Οι καταληψεις ΗΤΑΝ,ΕΙΝΑΙ και ΘΑ ΕΙΝΑΙ παντα ενας τροπος εκτονωσης των παιδιων προς τους μεγαλυτερους τους....

    Μπορεί η νεολαία κατά την περιοδο κυριως των φοιτητικών χρονων να είναι ανησυχη αλλα αυτό δεν μπορει να το παρομοιαζουμε σαν τα σπυράκια που βγαίνουν στην εφηβια και μετα φεύγουν. Είναι ανήσυχη και δραστήρια γιατί κοιτάει το κοσμο από το πρισμα της συλλογικοτητας, της κοινωνικης προοδου και περιγραφω ακριβώς αυτό που διαβασα πιο πανω ‘δεν με νοιαζει για το πτυχιο, στα κομματια προκειμένου να παει μεθάυριο ο αδερφος μου ή το παιδι μου σε ένα καλυτερο παν/μιο’. Πραγματικα να ανησυχουμε για την νεολαια που δεν σκεφτεται ετσι όταν ακομα είναι 20 και 25.
    Τι να περιμένουμε από αυτή στα 40-50της?
    Και δυστυχως την βλέπουμε αυτή τη νεολαια…
    Πως μπορουμε να λεμε ότι τουλαχιστον στο χώρο της 3βαθμιας δεν μπορουμε να αλλαξουμε τιποτα μετα τους Γάλλους?
    (θα μπορουσα να πω και αλλα περι ενεργους στασης και συμμετοχης αλλα ξεφεύγουμε)

    Παράθεση:
    ΑΡΝΟΥΜΑΙ να δηλώσω "κινητοποιημένος φοιτητής όταν κινητοποίηση ισούται με όλες αυτές τις καταχρήσεις.

    ΑΡΝΟΥΜΑΙ να δω τον μεροκαματιάρη με το μικρό μαγαζάκι που λέμε ως έξοδο το οποίο θα συμψηφίσω με τυο έσοδο για να μου έρθει το κέρδος.


    Τα ιδια ακριβως γίνονται σε καθε πορεία, Aiolos, δεν εγιναν τωρα πρώτη φορα. Δε μπορει αρα να φταινε ουτε οι πορειες, ουτε οι διαδηλωτες, και τωρα ΓΕΝΙΚΑ οι φοιτητές. Μαλλον θα πρέπει να ριξουμε τις ευθύνες στην Αστυνομευση που τα καθηκοντά της σταματουν στο να δερνουν άλλοτε φοιτητες αλλοτε συνταξιούχους. Συν το οτι το παιδι του μεροκαματιάρη δυσκολα θα πληρώσει διδακτρα για να παρει ενα πτυχιο μεθαυριο. Αν αυτο του το εξηγησουμε σιγουρα δεν θα τα βαλλει ουτε αυτος με την προχθεσινη πορεια.

    mary
    10.06.2006, 15:03
    και κατι ακομα που ηθελα να πω ειναι οτι συμφωνω με τομ chorrer περι κομματων
    οτι δηλαδη ειναι θλιβερό να βλέπεις στα αμφιθέατρα να παπαγαλίζουν θέσεις κομματων και να προσπαθουν να υπεραμυνθουν πραγματα που ουτε και οι ιδιοι ξερουν γιατι ή αλλους που ειναι πλήρη υποχειρια.
    ΑΛΛΑ νομίζω πως αυτη τη φορα ειδαμε πως τελικα ο φοιτητης μπορει να εκφραστει ανεξαρτητα απο κομματα ή οτι τελως παντων τα οποια κομματα δεν εμποδιζουν τη φωνη του φοιτητη. Ποτε αλλοτε ειχαμε κοινα πλαίσια σε συνελέυσεις; ποτε αλλωτε ειχαμε πανο σε πορειεσ που κατω να μην εγραφαν παραταξεισ αλλα απλα "ο φοιτητικος συλλογοσ"? Βεβαια και ειδαμε περιπτώσεις που κομματα προσπαθησαν να κομματικοποιησουν τις αποφάσεις φοιτητών αλλα αυτο γινοταν παντα.
    Το παραδειγμα του σπασιματος της Αυτοδυναμιας της Δαπ στο ΠΑΜΑΚ απο Υπογραφες απλών ανενταχτων φοιτητων δεν ειναι αισιοδοξο?
    gazakas
    10.06.2006, 15:09
    Το μέλος chorrer στις 10-06-2006 στις 11:58 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το ολο θεμα αγαπητε φιλε ειναι οτι γενικως ΔΕΝ θα επρεπε να υπαρχουν κομματα (Ξερεις οτι ενα μεγαλο ποσοστο των πολιτικων μας-απο ολα τα κομματα- ανηκει στο βουλευτικο σωμα απο την εποχη της τουρκοκρατιας?) Νομιζω οτι καπου κοντα στο 2000 ενας δημοσιογραφος/ιστορικος εραψε ενα βιβλιο για αυτο κι αν δεν απατωμαι λεγοταν Τρα'ι'ανος.....


    Σοβαρά; Δηλαδή οι περισσότεροι πολιτικοί μας είναι διακοσίων ετών και άνω; Προφανώς ο δημοσιογράφος έραψε το βιβλίο για να το χρησιμοποιήσουν ως σάβανο! (Εντάξει, δεν το διατύπωσες καλά και έκανες ένα τυπογραφικό λάθος -μόνο που δεν άντεξα στον πειρασμό!).

    Παράθεση:

    Αλλα κι αν επρεπε να υπηρχαν κομματα , δεν θα επρεπε να εινα με τη μορφη που εχουν σημερα : Δεξια -πιο δεξια-ακρα δεξια-κεντρο-παρακεντρο-αριστερα-πιο αριστερα-τερμα αριστερα!!!! Για τους αναρχικους τι να πω Αναρχικοι και κομμα ειναι δυο αντιθετες λεξεις ακομα και σαν ορολογια!!!!(βλεπε ΕΑΑΚ)



    Και με ποια μορφή έπρεπε να υπάρχουν κατά τη γνώμη σου; Α, και κάτι άλλο, τα κόμματα δεν ονομάζονται "δεξιά", "αριστερά" ή "κέντρο", αλλά η στάση τους στα διάφορα ζητήματα τα τοποθετεί στον άξονα αυτό, π.χ. αν το ΚΚΕ υποστηρίξει τη θανατική ποινή θα έχει στο θέμα αυτό δεξιά στάση, κτλ. Αναρχικοί και κόμμα δεν είναι τελείως αντίθετες έννοιες. Ναι, είναι αλήθεια ότι απορρίπτουν τον κοινοβουλευτισμό, αλλά δεν έχουν δικές τους οργανώσεις; Η ΠΑΘΕ τι είναι, ας πούμε; Επιπλέον, δεν καταλαβαίνω πώς συσχετίζεις την ΕΑΑΚ με τους αναρχικούς, όταν τα αρχικά σημαίνουν Ενιαία Ανεξάρτητη Αριστερή Κίνηση...

    Παράθεση:

    Βεβαια το να μην υπαρχουν κομματα στη σημερινη εποχη με τοσα ρουσφετια και συμφεροντα ειναι το λιγοτερο ουτοπικο......Εκεινο που ειναι κριμα ξερεις ποιο ειναι ?
    ......Αντε οι μεγαλυτεροι σε ηλικια ειναι πια δυσκολο εως αδυνατον να αλλαξουν . (εχουν και τις δουλειες τους/δανεια/παιδια/κ.λ.π.). Οι νεοτεροι ομως και ιδιως οι φοιτητες που κατα την πλειοψηφια καθονται και απολαμβανουν τα φοιτητικα προνομια(και δε λεω καλα κανουν τα παιδια) και ριχνουν και κανα διαβασματακι σε καμια εξεταστικη, θα επρεπε να εχουν αποτιναξει απο πανω τους εννοιες οπως δεξια κι αριστερα( η εποχη αυτη εχει περασει ανεπιστρεπτι) και να λειτουργουν περισσοτερο ενωμενοι κι οχι χωρισμενοι , μιμουμενοι τα λανθασμενα προτυπα των μεγαλυτερων.



    Οι έννοιες "δεξιά" και "αριστερά" δεν είναι ούτε παρωχημένες ούτε ξεπερασμένες δυστυχώς. Συμφωνώ ότι οι φοιτητές θα πρέπει να λειτουργούν ενωμένοι, αλλά αυτό προϋποθέτει ότι όλοι έχουν τα ίδια συμφέροντα, τις ίδιες αξίες κτλ.

    Παράθεση:

    Αν φτασαμε σε μια εποχη που στα 18 καποιος σκεφτεται με βαση το συμφερον, νομιζω οτι ηρθε η ωρα να δεσουμε μια πετρα στο λαιμο μας και να παμε να πνιγουμε.........
    Και μη μου πεις τωρα οτι στα 18 και στα 20 , τα περισσοτερα παιδια εχουν καταλαβει τι ακριβως παιζει γυρω τους , οσον αφορα τι δουλειες , τη κυβερνηση και τα συναφη.....
    Οι καταληψεις ΗΤΑΝ,ΕΙΝΑΙ και ΘΑ ΕΙΝΑΙ παντα ενας τροπος εκτονωσης των παιδιων προς τους μεγαλυτερους τους....
    και μη μου πεις για το πολυτεχνειο, εκεινο δεν ηταν καταληψη ηταν επανασταση εναντια στη χουντα.....



    Η κατάληψη δηλαδή είναι μια επιλογή με βάση το κακώς εννοούμενο συμφέρον; Λες ότι είναι εκτόνωση: επειδή τα λέμε όλα εύκολα έξω από το χορό, ξέρεις γιατί γίνονται τώρα αυτές οι κινητοποιήσεις;


    Παράθεση:

    Καποιος εγραψε για τα γεγονοτα στη θεσσαλονικη το 2003, εγω ημουν εκει και μαλιστα ,εμενα ακριβως εκει που εγινε η μεγαλη συγκρουση των ΜΑΤ με τους "αναρχικους" , σας πληροφορω οτι η αστυνομια ηταν υπερβολικα επιεικης μαζι τους....Τους εβλεπαν απο το πρωι να μπαινουν στα "πανεπιστημιακα ασυλα" κρατωντας ροπαλα και μολωτωφ και δεν εκαναν τιποτα.....Ειχα την μηχανη μου παρκαρισμενη απο κατω κι ειχα κατσει μπαστακας επανω της μη τυχον και μου την πειραξει κανενας.....Σκεφτειται ενα τυπος με μακρυα μαλλια ,σκουλαρικι, μποτες και δερματινο μπουφαν καθισμενο πανω σε μια μηχανη,και γυρω μου ΜΑΤ και αναρχικοι με ροπαλα.....Σας πληροφορω οτι ουτε ενας μπατσος δεν με ενοχλησε κι ας εμοιαζα με ολα τα αναρχικακια που ψαχνοντουσαν για φασαριες.....Οι μονοι που ηρθαν να ζητησουν τα ρεστα ηταν 2 18χρονα που ηθελαν να ριξουν τη μηχανη κατω και ενα κομματι μαρμαρο που μου περασε ξυστα απο το κεφαλι.....Ομως κατα τα αλλα δολοφονοι και γουρουνια οι μπατσοι και καημενα τα παιδακια που καινε τις περιουσιες των αλλων και κανουν ψευτοεπαναστασεις με τα λεφτα του μπαμπακα τους και τυφλα στη μαστουρα!!!!



    Σκέψου γιατί λοιπόν τους άφησε η αστυνομία...Ήμουν κι εγώ στα γεγονότα κι έχω κι εγώ εικόνα, και ο ρόλος της Αστυνομίας ήταν ιδιαίτερα περίεργος τότε...

    Οι ρυθμοί μου λύσσαξαν μα δεν κρατούν τον ήχο/της μοναξιάς σου όταν κλαις και χτυπάς τον τοίχο



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 10-06-2006 18:51 ]
    prochatz
    10.06.2006, 15:28
    @Aiolos_m
    Συμφωνώ με όσα αναφέρεις.

    @mary
    Όχι δε φταίνε, ούτε οι πορείες, ούτε οι διαδηλωτές, ούτε οι φοιτητές, ούτε όμως και οι αστυνομικοί. Θα σου απαντήσω ότι έχουν γίνει κατεπανάληψη διαδηλώσεις που δεν άνοιξε ούτε μύτη. Δε σημαίνει, δηλαδή, ότι όποτε έχουμε διαδήλωση, έχουμε και κάποιον αστυνομικό που ξύπνησε στραβά και θέλει να χτυπήσει φοιτητές. Το είπα και πριν κακοί επαγγελματίες υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα.

    @KIT_KAT
    Σε δεύτερο ενικό απευθύνθηκες πρώτη, αλλά όλα αυτά λίγη σημασία έχουν...

    Καλά αυτά που λες για τις καταλήψεις... αλλά όπως ξαναέγραψα, πληρώνουμε πολύ ακριβά τιμήματα για να πετύχουμε όλα αυτά. Φτάνουμε σε σημείο να αναρωτιώμαστε αν βοηθάμε ή βλάπτουμε την Παιδεία. Η σχολή μου είναι κλειστή ένα μήνα τώρα. Νομίζεις ότι πειράζομαι αποκλειστικά επειδή χάνω τα μαθήματά μου και μόνο? Καταλαβαίνεις τι σημαίνει ένας μήνας διακοπή της παγκόσμιας έρευνας που συμμετέχει η Ελλάδα?! Με αυτή την κατάληψη δεν περνάς μόνο μηνύματα, έχεις και σοβαρότατες απώλειες, όχι μόνο για τα πανεπιστήμια, αλλά για την παγκόσμια ερευνητική κοινότητα! Εγώ σε αυτά αναφέρομαι από την αρχή. Δε θέλω σε καμία περίπτωση να γίνω γραφικός με αυτό που θα πω. Στην Ιαπωνία, όταν έχουν απεργία οι εργαζόμενοι, φορούν μια κορδέλα και πηγαίνουν κανονικά στη δουλειά τους. Μπορεί να σου φαίνεται γελοίο ή αναποτελεσματικό, αλλά μάθε ότι ο εργοδότης τους τρέμει όταν τους δει να φορούν κορδέλα. Ο χαρακτήρας της διαμαρτυρίας τους είναι πέρα για πέρα συμβολικός και πέρα για πέρα αποτελεσματικός.

    Παραθέτω και πάλι ένα απόσπασμα από το προηγούμενο post μου:

    Αν θέλεις τη γνώμη μου, ο φοιτητικός σύλλογος κάνει λάθος με τις απόπειρες κατάληψης του Υπουργείου Παιδείας, αποκλεισμού της πρωτεύουσας... Αν θέλαμε πραγματικά να έχουμε την κοινή γνώμη με το μέρος μας και να μάθει όλη η Ελλάδα γιατί διαδηλώνουμε τότε:
    Θα έπρεπε ενωμένος ο φοιτητικός σύλλογος όλων των σχολών και αν είναι δυνατό και αυτών εκτός Αττικής, να κάνει μία ειρηνικότατη συμβολική πορεία μερικών χιλιομέτρων, σε ένα μεγάλο δρόμο της Αθήνας και στη συνέχεια να καταλήξει σε ένα γήπεδο μεγάλης χωρητικότητας π.χ. Ο.Α.Κ.Α. όπου θα γίνει ανοιχτή συναυλία με τους φοιτητές να παίζουν (αν δεν προθυμοποιηθεί κάποιο μεγάλο όνομα να μας βοηθήσει) και να τραγουδούν παρέα με τους καθηγητές. Τότε και τηλεοπτικά αποσπάσματα από τη συναυλία θα είχαμε και όλη η κοινή γνώμη θα ήταν ενήμερη για τον αγώνα μας! Ποιό κανάλι δε θα κάλυπτε μία συναυλία 50.000 φοιτητών και καθηγητών?
    ΕΤΣΙ ΟΡΑΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ.

    Είτε συμφωνούμε είτε όχι, σημασία έχει ότι αγωνιζόμαστε για τον ίδιο σκοπό. Στον τρόπο δράσης διαφέρουμε...


    alexia-vicky
    10.06.2006, 16:11
    Καταρχήν να πω πως δεν είμαι κατα της ύπαρξης παρατάξεων στο πανεπιστήμιο, θεωρώ το ρόλο τους ιδιαίτερα σημαντικό, αν και έχει χαθει μέρος της ουσίας τους, πλέον!! Θα συμφωνήσω με τον gazakas για τις διατυπώσεις τουπ ερί των κομματικοποιήσεων σε γενικό πλαίσιο, καθώς θα διαφωνήσω κάθετα με την άποψη του πως όποιος υποστηρίζει τη ΔΑΠ ή την ΠΑΣΠ είναι φανατισμένος ή έχει χάσει το νόημα και το κάνει μόνο για συμφέρον ή για να πιάσει ωραίο γκόμενο....Ε,δεν είναι έτσι και καλό είναι να μη γενικεύουμε!! Γιατί απ'την άλλη ,μπορώ να πω και εγώ πως όσοι βρίσκονται στη ΠΚΣ, π.χ. ονειρεύονται κάτι μακράν της πραγματικότητας και κινούνται μόνο με βάση αυτό ή ονομάζουν όλους φασίστες...Αλλά δε θα μπω σε αυτή τη διαδικασία...
    Επίσης, μια ερώτηση...Τα ΕΑΑΚ τί προσφέρουν πέρα των πανεπιστημίων? Τί ιδεολογία? Αντι-εξουσιαστική? Και κατα πόσο αυτή είναι ανεξάρτητη,όταν γνωρίζουμε πως οι θέσεις του υποστηρίζονται απο την ΠΑΣΠ και αυτό το λένε οι ίδιοι οι αριστεροί...

    Όσο για τους αστυνομικούς, έχω αναφερθεί και παραπάνω...Ουδείς είναι σχιζοφρενής και έχει σασκοπό ζωής να βρίσκεται στο δρόμο και να δέρνει "αθώους".Επίσης, κανένας σωφρων δε θα καθόταν να του φέρνουν δοκάρια στο κεφάλι ή μολοτωφ, κάπως πρέπει να επιβληθεί μια τάξη!!!

    Για τις κινήσεις στη Θεσσαλονίκη, δε μπορώ να ξέρω αλλά εδώ στην Αθήνα βλέπω άτομα να κατεβαίνουν σε πορείες και να βρισκονται κάτω απο πανώ "Συντονιστικού" της "ΚΝΕ" του "ΠΑΜΕ" κτλ...Απορώ, για το πόσο "φοιτητικές" είναι αυτές οι κινήσεις , ΠΛΕΟΝ!!

    chorrer
    10.06.2006, 17:07
    Καταρχην συγχωρεσε με για τα ορθογραφικα/τυπογραφικα μου λαθη αλλα
    ...πρωτον βρισκομαι σε ιντερνετ καφε και τα πιο πολλα πληκτρολογια δεν ειναι κι ολοκαινουργια
    ...Δευτερον, Συνηθως γραφω greeklish με αποτελεσμα να μπερδευομαι
    ....Και τριτον, ειμαι πολυ καινουργιος στο διαδυκτιο και δεν ξερω να κανω ουτε παραθεση

    Παμε τωρα:
    ...εραψε=εγραψε
    ...Δεν εννοουσα οτι οι ιδιοι πολιτικοι ειναι απο τοτε αλλα τα γενεολογικα τους δεντρα
    ...Οσον αφορα τα αριστερα και δεξια:
    ..Δηλαδη στην αμερικη που το φιλευθερο κομμα ειναι κατα της θανατικης ποινης προσπαθεις να μου πεις πως εχει αριστερη σταση?
    ..Δεν ξερω πως ηταν τα ΕΑΑΚ οταν ησουν φοιτητης και ποιους γνωρισες αλλα οι Εαακιτες που γνωριζω εγω κι εχω παιξει κατα καιρους σε εκδηλωσεις τους (εκανα και γω βλακειες καποτε), ολοι μα ολοι δηλωνουν αναρχικοι και πιστευουν στην ενοπλη συγκρουση (Δες και τις αφισες τους , ολο κατι τυποι με μαντηλια, φωτο απο τη γενοβα, κ.λ.π.)
    ..Επιπλεον αναρχικος θεωρειται αυτος που δεν πιστευει σε αρχες και εξουσιες , δηλαδη τωρα θα προσπαθησεις να με πεισεις οτι παιδακια με προεδρο και γραμματεα και παραταξη και χρηματοδοτηση και αφισες ειναι αναρχικοι? Εγω γνωρισει αναρχικους φιλε και σε πληροφορω οτι δεν εχου καμια σχεση με αυτα
    Κι αν θες κι ενα παραδειγμα αναρχικου δες τον Νικολα Ασιμο (Δεν πραγματευομαι το αν ειναι σωστο ή λαθος), ουτε ταυτοτητα, ουτε εκλογικο βιβλιαριο, ουτε κομμα, ουτε τιποτα....
    ..Οσο για το δεξια κι αριστερα , εμεις τα εχουμε ονομασει ετσι εδω στην ελλαδα και κανενας αλλος. Και δεν ειμαστε και τοσοι πολλοι για να εχουμε και τοσο διαφορετικα συμφεροντα ή διαφορετικες αξιες. Τι θες να μου πεις, οτι οι μισοι στην ελλαδα ειναι κεφαλαιοκρατες και πλουσιοι και υπολοιποι εργατες κι αγροτες? Κι οχι δεν ειμαι "δεξιος" ουτε κι "αριστερος" απλα πιστευω στην δημοκρατια, δουλευω και σπουδαζω, κι ελπιζω σε ενα καλυτερο αυριο.

    ....Με ρωτας αν ξερω γιατι γινονται οι κινητοποιησεις, ναι ξερω, οπως σου ειπα ειμαι κι εγω φοιτητης. Μπορει να ειμαι 32 χρονων αλλα ειμαι μολις στο δευτερο ετος(τι να κανουμε, καποιοι ξεκινησαμε αργα) και ειμαι καθημερινα στη σχολη μου. Ξερω απο πρωτο χερι γιατι γινονται οι "κινητοποιησεις" και τα εχω αναφερει σε προηγομενο μηνυμα , αλλα παρε μια επαναληψη:
    Καποιοι νομιζουν οτι με το να κλεισουν μια σχολη θα καταφερουν να αλλαξουν τα μυαλα της μαριετας . Αυτοι οι καποιοι εχουν την αυτοδυναμια στη σχολη μου και για προεδρο της παραταξης τους εχουν εναν 25χρονο φοιτητη που δε ξερει ποσα μαθηματα χρωσταει και ποτε γραφτηκε στη σχολη. Αυτοι οι καποιοι μοιραζοντας σημειωσεις και κανοντας παρτακια εχουν καταφερει να μαζεψουν γυρω τους ολα τα παιδακια του μπαμπα και της μαμας .Προσθεσε τωρα σε αυτο μια ανυπαρκτη "αντιπολιτευση" (ετσι για να μιλαμε και με πολιτικες ορολογιες) και ενα αλυγιστο και καθολου ανοιχτομυαλο ΠΚΣ και εχεις μια καταληψη.
    Σκεψου οτι η σχολη μου (ΑΣΠΑΙΤΕ) εχει πανω κατω 3000 φοιτητες .
    Σκεψου οτι η καταληψη ψηφιστηκε με 300κατι ψηφους υπερ και 50κατι ψηφους κατα.
    Σκεψου οτι απο αυτους τους λιγους που ψηφισαν υπερ(συγκριτικα με το ποσοι σπουδαζουν στη σχολη) , οτι μολις 50 ατομα τα πρωινα και καμια 15αρια τα απογευματα ειναι στη καταληψη.
    Σκεψου οτι απο το τμημα μου που ειναι περιπου 80 ατομα , εχουμε μεινει στη αθηνα καμια 25 κι απο αυτους οι περισοτεροι ειναι αθηναιοι.
    Και πηγα και σε αλλες καταληψεις (ΑΣΟΕ/Ζωγραφου) και η κατασταση ειναι ιδια.
    Και μιλησα με φιλους απο θεσ/νικη (ΤΕΙ σινδου/Πανεπιστημιουπολη) εκει ειναι ακομα χειροτερα.(κι ας λεει η ΚΙΤ ΚΑΤ οτι θελει)
    Και προσπαθεις να με πεισεις οτι οι φοιτητες αγωνιζονται?
    Εδω αμφιβαλω αν οι περισσοτεροι απο αυτους που ειναι ενεργοι στην καταληψη εχουν διαβασει με τα ιδια τους τα ματια το νομοχεδιο, Γιατι εγω το διαβασα και δεν ειδα πουθενα αυτα για τα οποια φωναζουν οι περισσοτεροι.
    Οσο για το ν +ν/2 , εγω συμφωνω απολυτως κι ας ειμαι και 32 κι ας δουλευω , οποιος δεν μπορει να βγαλει ενα πανεπιστημιο 5 ετων σε 7,5 χρονια τοτε καλα να παθει. Δεν ειναι πια και τοσο τρομερα τα μαθηματα αμα διαβασεις και λιγο, Ασε που ειναι σιγουρο οτι θα υπαρχουν και δεικλειδες ασφαλειας για καποιους που μπορει να τους ετυχε κατι σοβαρο και δεν καταφεραν να τελειωσουν στην ωρα τους .

    Τελος, μου λες οτι ησουν στα γεγονοτα του 2003 εκει, σε ρωταω λοιπον που εφταιγαν οι μπατσοι ή πως προκαλεσαν τους διαδηλωτες?
    Και ναι συμφωνω οτι η σταση τους ηταν περιεργη , αργησαν πολυ να επεμβουν κι ακομα και σημερα δεν εχω καταλαβει το λογο

    ΥΓ: Πιστεψε με εχω παρει κι εγω μερος σε πορειες και σε καταληψεις και δεν ειδα ποτε να βγαινει τιποτα. Υπαρχουν πολυ πιο δραστικα μετρα αλλα κανενας δεν τολμαει να τα εφαρμοσει( ή δεν εχει το μυαλο) Συμφωνω με το παληκαρι που εγραψε για μαζικες συγκεντρωσεις και συναυλιες .
    ΥΓ: Σκεψου ενα ολοκληρο φοιτητικο σωμα να καταθετε τα εκλογικα του βιβλιαρια ή να απειλουσε οτι θα ψηφισει το αντιπαλο κομμα. Ενα τετοιο ενωμενο φοιτητικο κινημα θα μπορουσε να διεκδικησει τα παντα , γιατι θα μπορουσε να ανεβαζει και να ριχνει κυβερνησεις, αλλα οπως ειπαμε η Σημερινη νεολαια δεν ειναι παρα ενα φερεφωνο, ενας αποηχος , της γενιας των 50ρηδων!!!




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 10-06-2006 19:03 ]
    picachu8
    10.06.2006, 18:14
    Εγώ τις θέσεις μου τις είπα όποιος κατάλαβε κατάλαβε...απλά γράφω να ενημερώσω σε πρίπτωση που δε το ξέρετε πως η συμπεριφορά της αστυνομίας το 2003 ήταν περίεργη για δυο λόγους..πρώτον ακόμα και αν έβλεπε καταληψίες να μπάινουν στο πανεπιστήμιο με δοκάρια μάσκες και μολότωφ δεν έχουν κανένα δικαίωμα να τους πειράξουν αφού δε τα χρησιμοποιούν..μέχρι στιγμής μπορέι να ισχύσει σε ελεύθερη χώρα ζούμε θα κυκλοφορώ όπως θέλω έτσι γιατί είμαι και πολύ τρελλός.....και δεύτερον και πιο σημαντικο αν είδατυε στην αχή της πορείας μόλις αυτή έβγαινε απο τπ πανεπιστήμιο κάτι φωτοβολίδες να φεύγουν προς τα ψηλά δεν ήταν για εφέ....σε όλη τη τσιμησκή είχαν εγκατασταθεί στις ταράτσες δημοσιογράφοι και συνεργεία καναλιών....αυτός είναι ο λογος που η αστυνομία αντέδρασε περίεργα και όχι όπως θα αντιδρούσε υπο άλλες συνθήκες.....θα παρακαλούσα τον αιολο να σταματήσει να μου λεει πως έχω ιδεολογία "κάψτε τα όλα" καθώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει και είναι για γέλια....

    picachu8.....over and out!!!!!
    gazakas
    10.06.2006, 18:44
    @chorrer
    Συγχωρεμένος για τα ορθογραφικά/τυπογραφικά λάθη! Απλά έχω το ζιζάνιο μέσα μου και ενθουσιάζομαι από κάτι τέτοια λάθη που πολλές φορές ταιριάζουν πιο πολύ και από τα σωστά, όπως με το έραψε=έγραψε.
    Σχετικά τώρα με την ουσία, είπα ότι "αν το ΚΚΕ υποστηρίξει τη θανατική ποινή θα έχει στο θέμα αυτό δεξιά στάση". Πρόσεξε "στο θέμα αυτό"! Για να θυμηθώ δλδ. τον Αριστοτέλη είτε οι δημοκρατικοί είτε το ΚΚΕ θα πρέπει να συγκεντρώνουν ένα σύνολο συμπεριφορών και πολιτικών που θα τους τοποθετούν αριστερά ή δεξιά.
    Για την ΕΑΑΚ θα πω ότι όταν ήμουν εγώ φοιτητής τα μέλη της κάποιες φορές έδειχναν μια ιπποτική -ας πούμε- συμπάθεια προς τους αναρχικούς, αλλά αναρχικοί δεν ήταν.Τώρα τι να σου πω: επιφυλάσσομαι να πληροφορηθώ καλύτερα και να απαντήσω.
    Με το συμπάθιο δηλαδή, αλλά το περιεχόμενο που δίνουμε στον αναρχισμό είναι μάλλον διαφορετικό: εσύ έχεις κατά νου τον αναρχικό των Εξαρχείων (Άσιμος, Γώγου κ.α.) κι εγώ την πολιτική θεωρία του αναρχισμού, όπως διατυπώθηκε από τους Προυντόν, Κροπότκιν, Μπακούνιν και άλλους και όπως επιχειρηθήκε να εφαρμοστεί, κυρίως στην Ισπανία του εμφυλίου.
    Επιπλέον, αριστερά και δεξιά δεν τα έχουμε ονομάσει μόνο εμείς στην Ελλάδα. Οι όροι απαντώνται σε όλες τις χώρες που έχουν ή είχαν κοινοβουλευτική δημοκρατία και έχουν τις ρίζες τους στη χωροταξία της Γαλλικής Επαναστατικής Εθνοσυνέλευσης (1789 κεξ.). Τι εννοείς ότι δεν είμαστε τόσο πολλοί για να έχουμε διαφορετικά συμφέροντα και αξίες; Ευτυχώς ή δυστυχώς η κοινωνία μας αφού έχουμε καπιταλισμό παραμένει ταξική, και αυτό συνεπάγεται διαφορετικές αξίες και συμφέροντα. Α, και κάτι άλλο: εγώ δεν πολυπιστεύω σε αυτού του είδους τη δημοκρατία που έχουμε.
    Όταν ρώτησα αν ξέρεις γιατί γίνονται οι κινητοποιήσεις αναφερόμουν στα αιτήματα. Προφανώς ξέρεις, αλλά όπως λες δε θεωρείς το νομοσχέδιο που πρόκειται να κατατεθεί ή τις προτάσεις της Επιτροπής αρνητικά βήματα. Όσο για την αποτελεσματικότητα των κινητοποιήσεων, δες την είδηση από το Βήμα που παραθέτει παραπάνω η georgianoua.
    Λες επίσης ότι οι υπό κατάληψη σχολές είναι άδειες σχεδόν και δεν παρευρίσκονται στην κατάληψη πολλοί και από όσους ψήφισαν υπέρ. Αναφέρεις μάλιστα και αριθμούς. Εδώ και πολλά χρόνια οι φοιτητές δεν έκαναν σε πολλές σχολές ούτε καν συνελεύσεις, πόσο μάλλον να αποφασίσουν κατάληψη. Ε, τώρα, ίσως κάτι να άρχισε να αλλάζει. Αλλά δε φτάνει φυσικά.
    Σχετικά με τις απορίες σου για τη στάση της αστυνομίας το 2003 αλλά και γενικότερα δες το ποστ μου αλλά και την υπόλοιπη συζήτηση εδώ
    Μιλάς και για άλλες δράσεις. Μαζί σου! Γιατί όμως η μια δράση να αποκλείει την άλλη;

    @alexia-vicky
    Αν κάποιοι ψηφίζουν τη ΔΑΠ και την ΠΑΣΠ από ιδεολογία αυτό υποστηρίζει ακόμα περισσότερο την άποψή μου, αλλά έχω κάθε δικαίωμα να τους κρίνω για την επιλογή τους αυτή. Εγώ απευθυνόμουν σε όσους διαφωνούν με την ύπαρξη των παρατάξεων στο Πανεπιστήμιο και μετέφερα τη δική τους εικόνα για τους ψηφοφόρους των παρατάξεων αυτών. Αν διάβασες προσεκτικά το κείμενό μου θα είδες ότι μνημονεύω και αντίστοιχα φαινόμενα παλιότερων εποχών όταν οι αριστερές παρατάξεις κυριαρχούσαν.
    Δυστυχώς, έχεις μια πολύ εξωραϊσμένη και -επίτρεψέ μου- εξωπραγματική εικόνα για τις δυνάμεις καταστολής (πρόσεξε, δε μιλώ για την Αστυνομία εν συνόλω). Αλλά αυτό είναι μια άλλη πολύ μεγάλη συζήτηση. Εδώ θα πω μόνο ότι είτε το θέλετε είτε όχι πολλές φορές αυτοί οι εργαζόμενοι καλούνται να εφαρμόσουν εντολές που αν τις ακούγες θα έβγαινες έξω από τα ρούχα σου (και θα ήθελα να είμαι παρών τότε )
    prochatz
    10.06.2006, 20:41
    @chorrer
    Συμφωνώ με την πλειονότητα των όσων έγραψες. Έχω αναπτύξει παρόμοιες σκέψεις παραπάνω.

    @gazakas
    Η συνέλευση είναι αναφαίρετο δικαίωμα των φοιτητών. Το ότι μπορούν οι φοιτητές να κάνουν γενική συνέλευση ανήκει σε μία από τις επιτυχίες και τους αγώνες του φοιτητικού συλλόγου. Ας μην πηγαίνουμε, όμως, από το ένα άκρο στο άλλο. Το ότι κάποτε δε γινόταν συνέλευση δε σημαίνει ότι τώρα πρέπει να περάσουμε στην άλλη πλευρά. Δε γινόταν συνέλευση και ήταν ΛΑΘΟΣ.

    Η μία δράση δεν αποκλείει την άλλη, αλλά εφόσον θέλουμε να περάσουμε ένα μήνυμα δε μπορούμε να το περνάμε με τσαμπουκά. Κόντρα στην κόντρα δε βγάζει πουθενά. Το λιγότερο που θα πρέπει να κάνουμε είναι να γινόμαστε γνωστοί στο πανελλήνιο (αν όχι παγκοσμίως) από τα επεισόδια. Δε λέω ότι αυτά γίνονται από τους φοιτητές αλλά καλώς ή κακώς, γίνονται. Δηλαδή, θα πρέπει να πετύχουμε τους στόχους μας αφού θρηνήσουμε πρώτα κάποιο φοιτητή? Γιατί συνήθως έτσι γίνεται στην Ελλάδα. Κι αυτά που λέω πηγαίνουν προς όλες τις κατευθύνσεις! Θα ήταν κατά πολύ προτιμότερο να οργανώσουμε μια συναυλία στην οποία θα βρίσκονται 80.000 φοιτητές και καθηγητές. Όπως άριστα έγραψε ο chorrer, ποιός δε θα έπαιρνε στα σοβαρά υπόψιν του ένα ενωμένο και μαζικό φοιτητικό σώμα το οποίο κυριολεκτικά θα μπορούσε να ανεβάζει και να ρίχνει κυβερνήσεις?!!!

    @ όλους
    Θερμή παράκληση. Ο αγώνας είναι των φοιτητών και μας αφορά όλους, ας μην κοιτάμε μόνο την καμπούρα των άλλων, αλλά και τη δική μας...