ελληνική μουσική
    552 online   ·  210.840 μέλη

    Στον αέρα η εξεταστική των ΑΕΙ

    picachu8
    09.06.2006, 04:59
    Ενα μεγάλο μπράβο σε αυτούς.....



    επισυναπτόμενα: palikaria.jpg 
    picachu8
    09.06.2006, 05:00
    Και μια μούντζα σε αυτούς...



    επισυναπτόμενα: mpatsoi.jpg 
    KIT_KAT
    09.06.2006, 11:55
    Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, κατά δεύτερον συγνώμη picachu που δε θα αλλάξω γνώμη αν και το ποστ σου ήταν πολύ καλό βασιζόμενο όμως σε ένα ψέμα: Ότι ο τωρινός αγώνας γίνεται από τις παρατάξεις. Γιατί είστε σίγουροι πως είναι έτσι; Οι δύο χωριστές πορείς δεν έγιναν στη Θεσσαλονίκη αυτή τη φορά, η ΠΚΣ και το ΠΑΜΕ κατέβηκαν χώρια στην πορεία της 1ης Ιούνη και αυτή τη φορά συντάχθηκαν με τους υπόλοιπους, την ΠΚΣ που κατεβάζει χώρια πλαίσιο την βρίζουμε όλοι απείρως και καταλάβετε επιτέλους πως τα πλαίσια που ψηφίζονται υπέρ των καταλήψεων προέρχονται στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων από ανεξάρτητες ομάδες, από ανένταχτους φοιτητές. Το ότι στηρίζονται από τα ΕΑΑκ, την ΠΑΣΠ και όποια άλλο σχήμα ποσώς με ενδιαφέρει αν και πολύ θα ήθελα κι εγώ όπως και σεις να μην υπάρχουν τα κόμματα στο πανεπιστήμιο, παρόλα αυτά κάνεις λάθος που αναφέρεσαι, picachu, σε ουτοπία, και το κάνεις μάλλον γιατι δεν ξέρεις ποιος κόσμος κατεβαίνει στις πορείες και στις συνελεύσεις, μία άπο αυτούς είμαι κι εγώ που όπως γράφει ο prochatz:

    Το μέλος prochatz στις 09-06-2006 στις 04:18 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δε θα σου κάνω τη χάρη να βγω στο δρόμο, για να παλέψω για τις δικές σου κομματικές πεποιθήσεις.


    Μάθε λοιπόν, αφού μιλάς με τόση σιγουριά, πως εγώ, όπως και τόσοι άλλοι, δεν είμαστε ενταγμένοι πουθενά. Την ΔΑΠ, την ΠΑΣΚ, την ΠΚΣ, τα ΕΑΑΚ και όλους τους βρίζουμε το ίδιο όπως κι εσείς. Όμως για σας πέρα από τα κομματικά ή ατομικά συμφέροντα δεν υπάρχει άλλος λόγος για να αγωνίζεται κανείς; Κι αν όσους το κάνουν τους θεωρείτε πολύ ρομαντικούς, τι να γίνει, μες στο παιχνίδι είναι κι αυτό. Ίσως όμως μερικές χιλιάδες ρομαντικοί, ίσως κάτι να μπορούν να αλλάξουν..

    ΥΓ: Τη συζήτηση δεν τη θεωρώ πολιτική picachu, εκτός αν εσείς είστε ενταγμένοι κάπου. Κοινωνιολογική θα την έλεγα...

    Και μια και σας αρέσουν οι φωτό να καταρχήν πώς ξεκίνησε η κατάληψη στο ΠΑΜΑΚ (συλλογή υπογραφών από ανεξάρτητη πρωτοβουλία)





    Α, να και μερικά από τα "ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ" πανώ που λες



















    και πολλές άλλες φωτογραφίες που ήδη τις έχεις δει στο indymedia.
    Aiolos_m
    09.06.2006, 12:44
    Το μέλος picachu8 στις 09-06-2006 στις 05:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    Και μια μούντζα σε αυτούς...








    Αυτοί που θέλεις να μουτζώσεις είναι αστυνομικοί, εργαζόμενοι σαν κι εμάς. Κι αν στη δουλειά μας υπάρχουν παλιοχαρακτήρες που κανουν κατάχρηση της θέσης τους, έτσι υπάρχουν και εκει. Δηλαδή δεν μπορώ να καταλάβω πια αυτό το μίσος προς την αστυνομία. Το φταίξιμο του κράτους δεν μπορεί να το σηκώνει πια ο κάθε μπάτσος και το καθε ΜΑΤ. Τους ρώτησες αυτούς αν θέλουν να είναι κάθε φορά στα συλλαλητίρια; Αν το κράτος περνά τα νομοσχέδιά που βλάπτουν τον εργαζόμενο αλλά αυξάνουν τη δύναμη του κεφαλαίου όπως λέγεται (και δεν έχω κανένα λόγο να διαφωνήσω), σίγουρα δεν φταίει η αστυνομία.

    Ας βγούμε να παλέψουμε, ας διεκδικήσουμε αυτά που μας ανήκουν, ας αγωνιστούμε χωρίς να σκύβουμε τα κεφάλια, αλλά ας μην κάνουμε εμείς κατάχρηση της θέσης μας, ας μην παίρνουμε σαν αφορμή τη διαδήλωση για να δείρουμε και 5 μπάτσους. Έρχεται ενάντια σε αυτά για τα οποία αγωνιζόμαστε.

    Θα πεις, πολλές φορές οι μπάτσοι ξεκινούν έναν καβγά. Ε βέβαια, όταν ακούν επί ώρες υβριστικά συνθήματα και χειρονομίες για την οικογένειά τους (οι διαδηλωτές απευθύνονται προσωπικά σε κάποιους αστυνομικούς εκμεταλλευόμενοι οτι αυτοί δεν επιτρέπεται να τους αγγίξουν αν δεν ξεκινήσουν πρώτοι οι διαδηλωτές), η παραμικρή αφορμή μπορεί να σημάνει επίθεση, απόλυση, φυλάκιση και πολλές φορές και ξύλο...

    Αφήστε τους αστυνομικούς να μαζεύουν τους κακούς ανθρώπους. Μην γίνεστε κι εσείς κακοι...
    Aiolos_m
    09.06.2006, 12:45
    (ΥΓ δεν έχω καμιά σχεση με την αστυνομία, άρα δεν υπερασπίζομαι τίποτα παραπάνω από τους εργαζόμενους της αστυνομίας...)
    chorrer
    09.06.2006, 14:47
    Μια ακομα γνωμη που συμφωνει με pichachu8, prochaz αλλα και με aiolos m!
    .....Και να παραφρασω και ενα συνθημα των αναρχικων:
    "Αν οι πορειες και οι διαδηλωσεις μπορουσαν να αλλαξουν οτιδηποτε θα ηταν παρανομες!!"
    prochatz
    09.06.2006, 15:56
    @KIT_KAT
    Δεν μένω στη Θεσαλλονική για να μπορώ να σου πω με ακρίβεια τι γίνεται εκεί πάνω. Εδώ, όμως, είχαμε και πάλι μία πορεία στις 12:00 και άλλη μία στις 14:00. Μπράβο σας, που έχετε καταφέρει να ενωθείτε γιατί έχετε συνειδητοποιήσει ότι παλεύετε για το ίδιο πράγμα. Αυτό που γίνεται στην Αθήνα είναι άνω ποταμών! Έχουμε σκόρπια διαδήλωση! Ακόμη και η δεύτερη πορεία, κατάφερε να διασπαστεί, λόγω διαφωνίας. Μπορώ να ανεβάσω κι εγώ φωτογραφίες που θα δείχνουν ολοφάνερα την πόρωση και τον αποπροσανατολισμό. Αυτό δεν οδηγεί, όμως, πουθενά. Όταν κατεβαίνεις στους δρόμους με σκεπτικά του τύπου: "Οι νόμοι καταργούνται στα οδοφράγματα", "Θα γίνει νέα Γαλλία, εδώ πέρα", τι αποτέλεσμα περιμένεις εσύ να έχουμε? Και στην τελική ανάλυση, δε θέλω να κάνω πορεία μαζί με το ΠΑΜΕ, δηλαδή με άσχετους με το φοιτητικό κίνημα ανθρώπους. Όταν οι οπαδοί του τάδε κόμματος μπαίνουν μπροστά και φωνάζουν ένα σύνθημα το οποίο δεν αντιπροσωπεύει το φοιτητικό σύλλογο, δεν είναι προσπάθεια εκμετάλλευσής της μάζας των φοιτητών προς ίδιον όφελος. Αυτά τα σκεπτικά, είναι άσχετα από τον αγώνα του φοιτητικού συλλόγου για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Αν δεν υποκινούνται από παρατάξεις τότε από ποιόν υποκινούνται?

    @Aiolos_m
    Συμφωνώ με την άποψή σου. Καλοί και κακοί υπάρχουν παντού. Όπως υπάρχουν κακοί πολιτικοί, κακοί φοιτητές, κακοί εργαζόμενοι έτσι υπάρχουν και κακοί αστυνομικοί. Σκοπός της αστυνομίας είναι να φροντίζει για τη διατήρηση της τάξης. Δυστυχώς, όταν πρέπει να απομονώσει 30-40 αντιδραστικά άτομα ανάμεσα σε χιλιάδες αθώους, τότε υπάρχει πρόβλημα και έχει τα αποτελέσματα που είδαμε. Όταν, όμως, αυτά τα αντιδραστικά άτομα έχουν όπλα δυνατότερης ισχύς από τα δικά σου (μολότωφ σε σχέση με γκλοπ) και διακυβέυεται να γίνει ολοκαύτωμα, τότε πρέπει να καταφύγεις στα δακρυγόνα, που δυστυχώς πλήττουν και τους φοιτητές. Είτε το θέλουμε είτε όχι, οι αστυνομικοί είναι εργαζόμενοι όπως θα είναι αύριο και οι φοιτητές. Όπως οι φοιτητές έτσι και αυτοί έχουν οικογένειες, παιδιά και θα προτιμούσαν να μείνουν σπίτι τους από το να τρέχουν πολεμώντας στους δρόμους με κίνδυνο να σκοτωθούν. Όταν από την αρχή τους βρίζουν και τους φτύνουν, μόνο και μόνο επειδή κάποιοι ενοχλούνται από την παρουσία τους, τι περιμένουμε να κοιτούν απαθείς? Εμάς, αν μας έβριζαν και μας έφτυναν θα καθόμασταν απαθείς? Αντίπαλοί μας δεν είναι οι αστυνόμοι. Οι αστυνόμοι εκτελούν απλά εντολές.
    maroulaki_321
    09.06.2006, 17:49
    **@Aiolos_m έχεις απόλυτο δίκιο....Ναι, δεν λέμε..υπάρχουν απίστευτα καθάρματα ανάμεσα στους ματάδες, αλλα και απίστευτα καθάρματα που κάνουν μπάχαλα και βγάζουν τον κανιβαλισμό τους σε μπάτσους, και περιουσία ανθρώπων που δεν φταίνε....Κι εγώ κατέβηκα πορεία, τα πα, εκτονώθηκα, αλλα δεν έβρισα τη μανα κανενός....

    Πάρτε και την προπαγάνδα απο την Ελευθεροτυπία, γιατί τελικά είτε έτσι είτε αλλιώς μας προπαγανδίζουν...

    Α, ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΡΟΒΟΛΟΓΟΥΜΕ, ΟΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΦΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΕΟΥΣ.


    No one can make you feel inferior without your consent


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maroulaki_321 στις 09-06-2006 17:49 ]







    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maroulaki_321 στις 09-06-2006 17:52 ]
    επισυναπτόμενα: dspphoto.jpg 
    KIT_KAT
    09.06.2006, 18:14
    Υπάρχει και χειρότερη προπαγάνδα




    επισυναπτόμενα: apogeymatini.JPG 
    maroulaki_321
    09.06.2006, 18:22
    Τελικά ποιό μέσο ενημέρωσης ΔΕΝ είναι κατευθυνόμενο?
    KIT_KAT
    09.06.2006, 18:25
    Το μχ
    picachu8
    09.06.2006, 19:07
    ΚΙΤ ΚΑΤ απαντώ για ακόμα μια φορά μόνο και μόνο επειδή υποννόησες πώς μπορεί εγώ να έχω κομματικό συμφέρον...μόνο και μόνο για να σε πληροφορήσω πως κάτι τέτοιο ουδέποτε συνλεβη και ούτε πρόκειται ακριβώς γιατί είμαι και εγώ ονειροπόλος με το δικό μου τρόπο βέβαια...ε΄γω το παραδέχομαι πώς όχι μόνο βρίζω τα κόμματα αλλά επίσης παραδέχομαι πώς σε όποια πορεία κατέβηκα ήμουν με μια μάσκα, ένα μπουκάλι και ένα δοκάρι κάτω από μια μα'υρη σημαία οπότε σε παρακαλώ πολύ το θέμα αυτό είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο για μένα και για άλλους προσωπικούς λόγους και θα σε παρακαλούσα επίσης να μη το ξαναθίξεις όσον αφορά εμένα..εκτός από τη πορεία στη κέρκυρα για τα δικαιώματα των αγροτών...άσχετο αλλά γούσταρα και πήγα...

    Οσον αφορά τα τεκταινόμενα είναι όντως μια πολύ καλή ευκαιρία να φανούν οι προθέσεις του καθενός....απλά υποστηρίζω πώς τα κόμματα το βρίσκουν σαν ευκαιρία και είτε ο πολύς κόσμος το καταλαβάινει είτε όχι χρησιμοποιείται μπορεί και προς όφελος του αλλα για λάθος λόγους και θέλω πολύ να το καταλάβετε όλοι σας αυτό....Θέλεις να ονειρεύεσαι;δε μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ το θέλω και εγώ και σένα και για όλους μας....το όνειρο όμως δε σταματάει σε μια πορεία και ούτε αρχίζει με μια κατάληψη....θα συμφωνλησεις πιστεύω πως το 95% των συνελεύσεων αποτελούνται από κομματα και μόνο και στο λέω αυτό όχι επειδη είναι προσωπική μου άποψη αλλά επειδή σε όλα τα πανεπιστήμια κα ιστο δικό μου και σε όλες τις σχολές τα ίδια κόμματα που έφτιαξαν το καταστατικό αναφέρουν πως για περίπτωση κατάληψης απαιτείται παρουσία σε συνέλευση το 80% των παρατάξεων...οι υπόλοιποι φοιτητές δε φαίνονται πουθενά...

    Ισως τελικά να είναι όντως καλύτεραπ που οι πορείες έγιναν χωριστά.....

    ΥΓ1...Φασίστες κουφάλες έρχονται κρεμάλες.....
    ΥΓ2 και προς αίολο.....σε κάθε γωνία υπάρχει αστυνομία και αυτό δε το γουστάρω καθόλου...δε γουστάρω να με αστυνομεύουν τα κατακάθια του δημοσίου και να με κρίνουν και να μου χαλάν τη ζωή επειδή με "πιάσαν" με μια σημαία...ξέρεις πως αυτοι οι "εργαζόμενοι" έπιασαν τα παιδιά στη πορεία και όταν είπαν "προσήχθαν στο τμημα για να εξακριβωθεί η σχέση τους με τα επεισόδια" ξέρεις πως μεταφράζεται;;φτιάξαμε στοιχεία του τέστιν βάλαμε εμείς μουκάλια (μολότωφ) σε τσάντες και είπαμε πως είναι δικές τους.....
    KIT_KAT
    09.06.2006, 19:43
    Οκ, συμφωνούμε λοιπόν απ' ό,τι κατάλαβα, και η μόνη μας διαφωνία είναι το αν όλα υποκινούνται απο κομματικά συμφέροντα... ΝΑΙ, όσο και το ότι σπουδάζεις υποκινείται από τα συμφέροντα των εταιριών... αλλά από κει και πέρα σκεπτόμενοι άνθρωποι είμαστε νομίζω... κατά τα άλλα για το κατά πόσο αυτοί που κατεβαίνουν στις συνελεύσεις είναι των κομμάτων, από μέσα τα πράγματα τα γνωρίζω για τους συλλόγους
    1. Φοιτητών ηλεκτρολόγων - μηχανολόγων Πολυτεχνείου ΑΠΘ (όπου ανήκα)
    2. Φοιτητών πανεπιστημίου Μακεδονίας (όπου ανήκω)
    και με βάση τις εμπειρίες αυτές μιλάω.
    Φυσικά και δεν μπορώ να μιλήσω για το σύνολο των συλλόγων και των συνελεύσεων αλλά και ποιος μπορεί;

    Όσο για τις κομματικές σκοπιμότητες, συγνώμη, δεν υπονόησα κάτι τέτοιο. Γι' αυτό και είπα πως δε θεωρώ τη συζήτηση πολιτική. Ο prochatz το υπονόησε για μένα και μάλιστα με άσχημο τρόπο
    picachu8
    09.06.2006, 20:02
    Μια συγγνώμη σε όσους έθιξε το σχόλιο "φανφαρολογίες απο παιδάκια που δε ξέρουν τι λεν"....σε καμία περίπτωση δεν σε προσωπικό επίπεδο προς κανένα...απλά δανείστηκα τη φράση απο το πρόεδρο της ΠΑΣΠ στη σχολή μου όταν προσπαθούσε να δικαιολογηθεί σε μένα που τον έβριζα (τόση αξιοπρέπεια είχε) γιατί είναι 26 και ακόμα φοιτητής...

    Και πάλι συγγνώμη....

    Μέσα μου έκλαιγε ενα μπλούζ,
    και εσυ ντυνόσουνα στα ρουζ..
    Δεν έχω σώμα ούτε ψυχή,
    σαν μια συρμάτινη χορδή...
    ..θα σπάσω στον καημό σου!!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : picachu8 στις 09-06-2006 22:30 ]
    Aiolos_m
    09.06.2006, 21:39
    Το μέλος picachu8 στις 09-06-2006 στις 19:07 έγραψε...
    Παράθεση:


    ΥΓ1...Φασίστες κουφάλες έρχονται κρεμάλες.....
    ΥΓ2 και προς αίολο.....σε κάθε γωνία υπάρχει αστυνομία και αυτό δε το γουστάρω καθόλου...δε γουστάρω να με αστυνομεύουν τα κατακάθια του δημοσίου και να με κρίνουν και να μου χαλάν τη ζωή επειδή με "πιάσαν" με μια σημαία...ξέρεις πως αυτοι οι "εργαζόμενοι" έπιασαν τα παιδιά στη πορεία και όταν είπαν "προσήχθαν στο τμημα για να εξακριβωθεί η σχέση τους με τα επεισόδια" ξέρεις πως μεταφράζεται;;φτιάξαμε στοιχεία του τέστιν βάλαμε εμείς μουκάλια (μολότωφ) σε τσάντες και είπαμε πως είναι δικές τους.....



    Ε εντάξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα τώρα...πες μου έναν λόγο που θα το έκαναν αυτό οι μπάτσοι; Για να πουν ότι έκαναν καλά τη δουλειά τους; Ποιός θα τους πιστέψει με 5 τραυματίες φοιτητές που έχουν στην τσαντα τους μολότωφ χωρίς τα δικά τους δακτυλικά αποτυπώματα; ( αν θες να φτάσουμε στα άκρα).

    Κατακάθια του δημοσίου είναι εκείνοι που στοιχήθηκαν από τους ανωτέρους με ένα κλόμπ και μια ασπίδα να επιβλέπουν την περιουσία του άμοιρου του μικροεπιχειρηματία που έχει χτίσει το μαγαζί του 5 φορές από την αρχή επειδή του το έκαψαν αντιδραστικοί φοιτητές που σκέφτονται να διαλύσουν τον καπιταλισμό αλλά καταλήγουν να διαλύουν το μεροκάματο του κάθε κακομοίρη σε κάθε πορεία; Θες να μου πεις οτι προτιομάς ένα κράτος με αναρχία από ένα κράτος με επίβλεψη στην κάθε διαδήλωση; Σκέψου να Είχαμε κομμουνισμό και να ήθελαν να διαδηλώσουν υπέρ του σοσιαλισμού κάποιοι κεντροδεξιοί (γιατί κατευθύνεις τη συζήτηση όλο και περισσότερο στα κομμουνιστικά ιδεώδη...).

    Μηπως τελικά τα κατακάθια είναι άλλοι; Εκείνοι που γυρεύουν την αφορμή για να εκδηλώσουν το θυμό τους; Εγώ δεν λέω ότι τα αιτήματα της πορείας ήταν αδικαιολόγητα. Κάθε άλλο ήταν πέρα για πέρα δικαιολογημένα. Όμως η καταστροφική πολιτική που υπερασπίζονται κάποιοι σαν κι εσένα, όχι μόνο δεν βελτιώνει την κατάσταση αλλά και την επιδυνώνει. Όσο υπάρχουν άνθρωποι που σπάνε τις τζαμαρίες σε μια διαδήλωση, τόσο περισσότερες κάμερες θα υπάρχουν στους δρόμους αντικαθιστώντας τα αντιπαθητικά "κατακάθια" που προανέφερες. Δε μιλάω για ανοχή στις μ*λ*κ-ες της κάθε κυβέρνησης, μιλάω για σύνεση, μιλάω για κρίση, μιλάω για ανθρωπιά και ΄λογική. Μην καταντήσουμε σαν κι αυτούς που κατηγορούμε και κοροϊδεύουμε. Γιατί οι κρεμάλες (που αναφέρεις)είναι κοντά για όλους. Μην καταλήξουμε πάλι στα εγκλήματα του εμφυλίου.........

    ...μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη
    πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 09-06-2006 21:40 ]
    picachu8
    09.06.2006, 22:25
    Δε σε έχουν κυνηγήσει ποτέ μου φαίνεται και εσύ να κρύβεσαι επειδή φοβάσαι για τη ζωή σου...

    Τα "άκρα" που λες τα έχω δει να γίνονται μπροστά στα μάτια μου στη Θεσσαλονίκη 22 Ιουνίου 2003..

    Και τελευταίον πρέπει όλοι να ξεφύγουν απο την ιδέα πώς αυτοί που πιστεύουν πως έχουν τη λύση και όλοι οι ομοιδεάτες πρέπει να είναι άγγελοι...Δέχεσαι πως ναι μεν η κυβέρνηση είναι χάλια αλλά επειδή μερικοί ανεγκέφαλοι σπάσαν ένα μικρό μαγαζάκι έχεις νομιζεις το δικαίωμα να κρίνεις μια ολόκληρη ιδεολογία; ποιός νομίζεις πως έισαι;το παίρνω προσωπικά επειδή απάντησες σε μένα και έκανες quote το δικό μου κείμενο...τι νομίζεις πως αυτοί που σπάσαν ένα μικρό μαγαζάκι είναι και το πιο αντιπροσωπευτικό σύνολο μιας ιδεολογίας που πιστεύω εγώ; αυτά είναι 17χρονα που ήρθαν για τη μαγκιά; αλλά άνθρωποι σαν εσένα που περιμενουν μια φυλλάδα να ενημερωθούν ή έναν καραγκιόζη που κυνηγάει ένα ρεπορτάζ επειδή αυτό πουλάει και όντως χωρίς ψέμματα πουλάει δε το λεω ειρωνικά αυτό είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και δε χωράει στην άποψη νοήμονος ανθρώπου...χωράει όμως στην άποψη ενός υπερόπτη χαρακτήρα που νομίζει πως η κριτική είναι εύκολη...
    prochatz
    09.06.2006, 23:37
    Παράθεση:

    Όσο για τις κομματικές σκοπιμότητες, συγνώμη, δεν υπονόησα κάτι τέτοιο. Γι' αυτό και είπα πως δε θεωρώ τη συζήτηση πολιτική. Ο prochatz το υπονόησε για μένα και μάλιστα με άσχημο τρόπο



    Εσύ γιατί ενοχλήθηκες? Νομίζεις ότι όσα έγραψα παραπάνω αφορούσαν εσένα? Ανήκεις στις ομάδες περιφρούρησης που εθελοτυφλούν? Ανήκεις σε αυτούς που δεν έχουν παιδεία και κατεβαίνουν στη διαδήλωση για να κάνουν φασαρία? Αφού δηλώνεις ανεξάρτητη θα περίμενα να συμφωνούσες σε αυτά που έλεγα για τη διαδικασία της συνέλευσης και σε ορισμένα απαράδεκτα γεγονότα που έχω αναφέρει και όχι να μου λες ότι την απαξιώνω. Αν θεωρείς ότι υπονόησα κάτι με άσχημο τρόπο, πώς σου φαίνεται αυτό:

    Παράθεση:

    ΥΓ: Βλέπω πως υπάρχουν μερικοί εδώ που είναι κατά των καταλήψεων γιατί θέλουν να πάρουν πτυχίο, γιατί τους αρέσει η ιδιωτικοποίηση των πανεπιστημίων κλπ. Όταν βρω χρόνο θα γράψω τις σκέψεις μου και πάνω σ'αυτά, δε σας αγνοούμε ούτε θέλουμε να σας τη σπάσουμε η Στέλλα, εγώ και όποιος άλλος, με το να χαιρόμαστε και να μιλάμε για την κατάληψη, ούτε είμαστε, όπως λέει ένας συμφοιτητής, "καταληψιολάγνοι". Έχουμε σκεφτεί, συζητήσει, προβληματιστεί αρκετά για να υποστηρίζουμε ό,τι υποστηρίζουμε.


    Επίσης μας παρέπεμψες και στο site edopolitexneio. Το ότι δε συμφωνούμε με τις καταλήψεις σημαίνει ότι είμαστε υπέρ των ιδιωτικών πανεπιστημίων??? Μου ζήτησες να μη μιλάω ειρωνικά ενώ έχεις ξεκινήσει πρώτη να μιλάς ειρωνικά και προκλητικά. Αυτό που κάνω τόσο καιρό είναι να προσπαθώ να ηρεμήσω το κλίμα για να μην έχουμε σκηνές όπως τη χθεσινή. Έχω ξελαρυγγιαστεί στη συνέλευση για να προσπαθώ να ενώσω το φοιτητικό σύλλογο και να ζητάω να ψηφίζουμε κατά πρόταση. Όχι για το δικό μου συμφέρον, αλλά για το συμφέρον των φοιτητών. Το ότι υπερασπίζεσαι τις απόψεις και τις ιδέες σου είναι δικαίωμά σου. Όπως είναι και δικό μου δικαίωμα να υπερασπίζομαι τις δικές μου. Το ότι σκέφτηκες, συζήτησες, προβληματίστηκες, δε σημαίνει ότι αυτό που κατέληξες είναι απαρραίτητα σωστό ούτε απαραίτητα λάθος. Δεν είναι παρά μία άποψη. Κάτι άλλο τώρα. Μπορεί να διαφωνώ σε ορισμένα από αυτά που λες (αν και νομίζω ότι συμφωνούμε στα περισσότερα) αλλά δε νομίζω να παραπονέθηκα ποτέ γι' αυτά που γράφεις. Εκθέτεις τις απόψεις σου και εγώ εκθέτω τις δικές μου. Αν διάβασες τα post μου θα κατάλαβες ότι πιστεύουμε τα ίδια όσον αφορά την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Δεν μας έχεις εξηγήσει σε κανένα από τα post σου γιατί η κατάληψη σου φαίνεται ισχυρό μέτρο πίεσης. Εγώ διευκρίνησα πολλάκις, γιατί είμαι ενάντια στην κατάληψη. Δεν είδα, όμως, τα αντίστοιχα αντεπιχειρήματα. Σε καμία περίπτωση δεν είπα να μείνει άπραγος ο φοιτητικός σύλλογος (παρότι με κατηγόρησες γι' αυτό). Κι αν θέλεις την πλήρη αλήθεια είμαι από τους πολύ λίγους που κατεβαίνουν στις συνέλευσεις για να δώσουν την ψήφο τους στους ανεξάρτητους φοιτητές. Κι ας έχει πάρει το πλαίσιο που υποστηρίζω μόλις 17 ψήφους συνολικά.

    Εσύ είσαι ευχαριστημένη με αυτά που έγιναν εχθές? Γιατί εμένα μου φαίνεται τραγικά οξύμωρο, να αγωνίζεσαι για την παιδεία και να "επιτρέπεις" να σου αμαυρώνουν την πορεία. Σου άρεσει που αγωνίζεσαι να πείσεις την κοινή γνώμη ότι αυτοί που έκαναν τα επεισόδια δεν ήταν φοιτητές? Δες τι μου απάντησες:

    Παράθεση:

    Συγνώμη που δεν έγινε μια ειρηνική πορεία αν και, είμαι σχεδόν σίγουρη, πολύ το χάρηκες αυτό που έγινε μιας και δικαιώθηκε η δυσπιστία σου απέναντι στις καταλήψεις και τους καταληψίες. ΜΠΡΑΒΟ!!


    Δηλαδή, εσύ δεν ήθελες μια ειρηνική πορεία? Τη δυσπιστία μου απέναντι στις καταλήψεις την έχω εκφράσει πολύ πριν γίνουν όλα αυτά. Μπορείς με ευκολία να δεις τι έχω γράψει.

    Το ότι η πορεία προσέλκυσε αναρχικούς σημαίνει ότι καλλιεργείται ένα κλίμα γενικευμένης αντίδρασης, το οποίο μπορεί να τινάξει στον αέρα τα πάντα. Γι' αυτό είδαμε τόση βία και από τις δύο πλευρές χθες.

    Αν θέλεις τη γνώμη μου, ο φοιτητικός σύλλογος κάνει λάθος με τις απόπειρες κατάληψης του Υπουργείου Παιδείας, αποκλεισμού της πρωτεύουσας... Αν θέλαμε πραγματικά να έχουμε την κοινή γνώμη με το μέρος μας και να μάθει όλη η Ελλάδα γιατί διαδηλώνουμε τότε:
    Θα έπρεπε ενωμένος ο φοιτητικός σύλλογος όλων των σχολών και αν είναι δυνατό και αυτών εκτός Αττικής, να κάνει μία ειρηνικότατη συμβολική πορεία μερικών χιλιομέτρων, σε ένα μεγάλο δρόμο της Αθήνας και στη συνέχεια να καταλήξει σε ένα γήπεδο μεγάλης χωρητικότητας π.χ. Ο.Α.Κ.Α. όπου θα γίνει ανοιχτή συναυλία με τους φοιτητές να παίζουν (αν δεν προθυμοποιηθεί κάποιο μεγάλο όνομα να μας βοηθήσει) και να τραγουδούν παρέα με τους καθηγητές. Τότε και τηλεοπτικά αποσπάσματα από τη συναυλία θα είχαμε και όλη η κοινή γνώμη θα ήταν ενήμερη για τον αγώνα μας! Ποιό κανάλι δε θα κάλυπτε μία συναυλία 50.000 φοιτητών και καθηγητών?
    ΕΤΣΙ ΟΡΑΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΤΣΙ (ΒΛΕΠΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ).



    επισυναπτόμενα: iceg06_poria_episodia-350.jpg 
    rory166
    09.06.2006, 23:47
    Το μέλος Aiolos_m στις 09-06-2006 στις 12:44 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος picachu8 στις 09-06-2006 στις 05:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    Και μια μούντζα σε αυτούς...








    Αυτοί που θέλεις να μουτζώσεις είναι αστυνομικοί, εργαζόμενοι σαν κι εμάς. Κι αν στη δουλειά μας υπάρχουν παλιοχαρακτήρες που κανουν κατάχρηση της θέσης τους, έτσι υπάρχουν και εκει. Δηλαδή δεν μπορώ να καταλάβω πια αυτό το μίσος προς την αστυνομία. Το φταίξιμο του κράτους δεν μπορεί να το σηκώνει πια ο κάθε μπάτσος και το καθε ΜΑΤ. Τους ρώτησες αυτούς αν θέλουν να είναι κάθε φορά στα συλλαλητίρια; Αν το κράτος περνά τα νομοσχέδιά που βλάπτουν τον εργαζόμενο αλλά αυξάνουν τη δύναμη του κεφαλαίου όπως λέγεται (και δεν έχω κανένα λόγο να διαφωνήσω), σίγουρα δεν φταίει η αστυνομία.

    Ας βγούμε να παλέψουμε, ας διεκδικήσουμε αυτά που μας ανήκουν, ας αγωνιστούμε χωρίς να σκύβουμε τα κεφάλια, αλλά ας μην κάνουμε εμείς κατάχρηση της θέσης μας, ας μην παίρνουμε σαν αφορμή τη διαδήλωση για να δείρουμε και 5 μπάτσους. Έρχεται ενάντια σε αυτά για τα οποία αγωνιζόμαστε.

    Θα πεις, πολλές φορές οι μπάτσοι ξεκινούν έναν καβγά. Ε βέβαια, όταν ακούν επί ώρες υβριστικά συνθήματα και χειρονομίες για την οικογένειά τους (οι διαδηλωτές απευθύνονται προσωπικά σε κάποιους αστυνομικούς εκμεταλλευόμενοι οτι αυτοί δεν επιτρέπεται να τους αγγίξουν αν δεν ξεκινήσουν πρώτοι οι διαδηλωτές), η παραμικρή αφορμή μπορεί να σημάνει επίθεση, απόλυση, φυλάκιση και πολλές φορές και ξύλο...

    Αφήστε τους αστυνομικούς να μαζεύουν τους κακούς ανθρώπους. Μην γίνεστε κι εσείς κακοι...




    συμφωνω...δηλαδη οταν σου ερχεται ο αλλος να σου φερει το
    καδρονι στο κεφαλι τι θα κανεις ως αστυνομικος...θα βγαλεις και το κρανος
    μηπως..?η θα πεις κι ευχαριστω...?
    σιγουρα καπου θα ειναι λαθος και οι αστυνομικοι αλλα οχι και
    ολοι..
    (Υ.Γ. ουτε εγω εχω σχεση με αστυνομια )

    alexia-vicky
    10.06.2006, 00:15
    Μήπως να χαμηλώσουμε λίγο τους τόνους? Δεν κάνω τον ειρηνοποιό, απλά η συζήτηση κάπου ξεφεύγει...
    Και ακόμα περισσότερο να πω κάτι, σαν παράκληση αλλά και σαν απαίτηση (όχι με άσχημη χροιά). Λίγος σεβασμός σε μερικούς, αν όχι σαν ανθρώπους, σα σύμβολα! Σεβαστείτε το ότι μπορεί να υπάρχουν άτομα που θίγονται από κάποιες δηλώσεις. Δεν είναι όλοι στα ΜΑΤ ούτε δολοφόνοι ούτε αλήτες ούτε βολεψάκηδες και το ίδιο ισχύει και για όσους είναι στις πορείες , φοιτητές ή μη! Εξαιρούνται (για εμένα, τουλάχιστον, όσοι προκαλούν υλικές φθορές σε αθώους καταστηματάρχες)...
    Κάποιοι όροι να χρησιμοποιούνται με περισσότερη φειδώ!



    "...Να γυρίσεις τον ήλιο και να ακούσεις πως η μοίρα ξεγίνεται..."


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 10-06-2006 00:18 ]
    atrixospi8ikos
    10.06.2006, 00:20
    Το μέλος picachu8 στις 09-06-2006 στις 05:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    Και μια μούντζα σε αυτούς...






    Mono mia?