ελληνική μουσική
    725 online   ·  210.832 μέλη

    Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985...

    aggeliki
    02.06.2006, 00:47
    Το μέλος Emaki στις 01-06-2006 στις 11:43 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αν εσύ είσαι από τους «παλιούς»... συγχαρητήρια! Είχες την τύχη να
    μεγαλώσεις σαν παιδί...


    Ευχαριστώ!Ευχαριστώ!


    Πόσα μου θύμισες τώρα!Το '82 εγώ!
    theotita
    02.06.2006, 00:53
    Konnie διαφορές θα υπάρχουν πάντα, το θέμα είναι τα πράγματα να πηγαίνουν προς το καλύτερο και όχι προς το χειρότερο, όπως πάνε τώρα!

    Το θέμα είναι εμείς που διαβάζουμε αυτό το κείμενο και αναπολούμε - άλλος λιγότερα κι άλλος περισσότερα από αυτάπου γράφονται- τώρα που αναλαμβάνουμε ενεργό ρόλο στην κοινωνία μας και αργότερα ως γονείς να δώσουμε το καλύτερο στις νέες γενεές.

    Ας μην ξεχάσουμε, λοιπόν, ποτέ αυτό το κείμενο και ας προσπαθήσουμε λιγο ο καθένας να κάνει τον μικρόκοσμό του καλύτερο!

    Υ.Γ. Αυγουστίνα,νομίζω πως είσαι σε καλό δρόμο!


    thank
    02.06.2006, 00:55
    ναι είναι κείμενο που λέει πολλά. Εγώ δεν το βλέπω σαν "επιστροφή" στα τότε χρόνια. Είναι όμως γροθιά, γιατί υπενθυμίζει πως το "πλαισιάκι" του σήμερα δεν είναι τόσο αναγκαίο, όσο νομίζουμε, ή όπως πρέπει να νομίζουμε. Και πραγματικά υπάρχει ακόμα χώρος και δυνατότητα να βλέπουμε τα πράγματα αλλοιώς. Απαιτεί όμως κάποιες θυσίες από την ευκολία μας.

    Δεν ξέρω αν μπορούμε να μιλάμε για ένα χθες που ήταν καλύτερο. Γιατί απλούστατα, αυτά τα τόσο απλά και τόσο ζεστά που μας λείπουν, είχαν και αυτά το πλαισιό τους. Υπήρχε φτώχια, πολύ πιο διαδεδομένη, υπήρχε σκοταδισμός σε πολλούς τομείς, τα παιχνίδια με τα καρούλια και τις καταβάσεις αυτοκτονίας σε μεγάλες κατηφόρες, ακολουθούσε (πολλές φορές) η επιστροφή σε ένα περιβάλλον που αγνοούσε άλλες πλευρές της ψυχής μας. Υπήρχαν οι αντιφάσεις και οι σκοτεινές πλευρές.

    Μια φράση βέβαια δεν καθορίζει και το στίγμα ενός κειμένου, αλλά όντως δεν μπορώ να πω ότι τα σημερινά παιδιά είναι χαζοχαρούμενα. Ανταποκρίνονται σε ένα περιβάλλον που είναι διαμορφωμένο. Και με την πρώτη ευκαιρία - τα νιτέντο πάνε στα σκουπίδια και με την πρώτη ευκαιρία βγαίνουν προβληματισμοί και στάσεις που εμείς δύσκολα κατανοούμε.

    Ανάλογα που θα κοιτάξει κανείς, πριν το 85 πριν το 75 ... πριν ...... υπήρχαν και τότε τα καλομαθημένα τα μαμόθρευτα. Απλά, ίσως πιο οριοθετημένα λόγω κοινωνικών συνθηκών. Και τώρα, σήμερα υπάρχουν πολλά, μα πολλά παιδιά, που από μικρά μπαίνουν στη ζωή. Κάθε γενιά έχει τις δικές της πτυχές.

    Και το κακό είναι πως, δυστυχώς, δεν έχω να αντιπροτείνω και πολλά, ούτε να ανατρέξω στις τότε εποχές, όταν έχω δει τα παιδιά που τότε έπαιζαν με τα καρούλια (εγώ αυτό λάτρευα), να μεταμορφώνονται σε πελάτες μεγάλων μεσιτικών γραφείων για βίλλες με σεκιούριτυ .. και τα δικά τους παιδιά να γίνονται υποχρεωτικοί αποδέκτες των όσων στερήθηκαν οι πατεράδες τους και οι μαμάδες τους. Δεν ξέρω και το δικό μου ποσοστό συμμετοχής σε αυτό, ελπίζω όχι μεγάλο.

    Και βέβαια, οι αλλαγές συνοδευόντουσαν από πολλές άλλες εξαργυρώσεις. Δεν αναφέρομαι σε όλους, εννοείται. Δεν πιστεύω πως τότε ήταν γενικά καλύτερα τα πράγματα. Ούτε πως οι γενιές μας γενικά, ήταν καλύτερες από τις σημερινές, πάλι γενικά.

    Το μόνο που ξέρω είναι ότι σήμερα, και γύρω μας και στο σαιτ ειδικότερα, τα "παιδιά της τεχνολογίας" (μη τσιμπήσει κανείς, σοβαρά το λέω, αναφέρομαι σε όλους -:)-:) ) ξετυλίγουν σκέψεις και πρακτικές γύρω από το τι συμβαίνει στην παιδεία (τους).

    Τώρα, αυτή τη στιγμή, κάποιοι από εδώ, γράφουν σε ένα ποστ για τις αγωνίες τους .. Λένε πολλά και διαφορετικα, με τέτοιο τρόπο, που το νοιώθω σαν ενα ένα ποστ που δεν πρέπει να αγγίξω .. Δεν το δικαιούμαι. Και πιστέψτε με, είναι σε πολλά, ακριβώς τα ίδια όπως παλιότερα. Και σε πολλά είναι εντελώς διαφορετικά. Πχ, τότε, ναι σε εκείνες τις ρομαντικές και αθώες εποχές, θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο για κάποιους που δεν ανήκουν «κάπου» να εκφραστούν. Τώρα αυτό γίνεται.

    Διαβάζω κείμενα και παραπομπές σε μουσικούς, φιλόσοφους κ.α. που οι δική μας «ταλαιπωρημένη» γενιά θεωρεί "ντεμοντέ". Βλέπω παρέες 12χρονων, 15 που αναζητούν. Και ξέρω επίσης πως, πολλές φορές, εμείς, που πραγματικά ενθουσιαζόμαστε από κείμενα, όπως αυτό, βαριόμαστε να δούμε την χρησιμότητά τους, να τα μεταφέρουμε, με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει. Περιοριζόμαστε σε ένα "αχ βαχ .. τι καλά χρόνια" στους κολλητούς μας και ξεσπάμε .. μέχρι εκεί. Και βέβαια, αν βαριέσαι να δώσεις την άλλη διάσταση στα παιδιά, τότε ναι, θα πάνε στα νιτέντο. Και όχι μόνο.

    Αν οι οικογένειές τους, η παιδεία, η tv, οι μεγάλες πίστες και όλα τα σχετικά, επιτακτικά οδηγούν σε ισοπέδωση, απόλυτη κυριαρχία του «εγώ», απόλυτη κυριαρχία της αποτίμησης σε βάρος άλλων μη αποτιμήσιμων αξιών, αισθητικών, οραμάτων … ε τότε τι θα κάνουν οι νέοι άνθρωποι ?

    Παρόλα αυτά, αν μιλήσεις σε ένα παιδί της νέας κακομαθημένης και μαμόθρεφτης γενιάς περί απλών πραγμάτων, παιχνιδιών, διασκέδασης, παραμυθιών, οραμάτων, ιδανικών, μπορεί ενδεχομένως και να σε φτύσει, να μη σε καταλάβει, να σε στραβοκοιτάξει. Αν μιλήσεις όμως στην μετεξελιγμένη γενιά που κάποτε έπαιζε στους δρόμους, για τα ίδια πράγματα, μπορεί και να σε πει «μ…..α». Έχει διαφορά.

    Το κείμενο φωνάζει. Ναι, υπάρχει άλλη οπτική στα πράγματα. Πιο απλή. Και επειδή φωνάζει, ίσως στο τέλος να υπερβάλει. Αλλοιώς δεν θα φώναζε.

    picachu8
    02.06.2006, 02:05
    και κυρίως δε ξυπνάγαμε απο τις το χάρα μα να πάμε στη δουλειά...το κάναν οι γονείς μας για μας...εμεις ξυπνάγαμε στις 8 να πάμε σχολείο και να πούμε ποιός νίκησε στο παιχνλιδι την προηγούμενη μέρα....
    όσον αφορά την τεχνολογία μεγαλώσαμε με amstrad & p386....

    Ήταν όμορφα τότε......

    Πολύ μου λείπει...ευτυχώς που το έζησα για να το μάθω και στα δικά μου παιδιά....
    maroulaki_321
    02.06.2006, 02:32
    Είμασταν χαρουμενοι με τα απλά. Τα..."μικρά". Είμαι Ιούλιο του '82 γεννημένη, αν και επιμένω να λέω οτι τα πιο φανταστικά χρόνια τα έζησαν οι ακομα πιο πισω.Οι γονεις μας.
    Φανταστικό κείμενο
    STR
    02.06.2006, 13:09
    Το μέλος Emaki στις 01-06-2006 στις 12:46 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος STR στις 01-06-2006 στις 12:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    e oxi kakoma8hmena kai xazoxaroumena!



    Έλα Ιανθούλα!
    Μη το παίρνεις προσωπικά!
    Δεν αφορά όλα τα παιδιά!
    (Αν και μερικά όμως είναι....)
    Σχήμα λόγου είναι!





    den to pairnw proswpika!
    apla etsi opows to ekfrazei o suggrafeas einai san na 8ewrei ola ta paidia pou genh8hkan meta to '85 kakoma8hmena kai xazoxaroumena!

    KAKOFONIKS
    02.06.2006, 18:28
    Το μέλος evonni στις 02-06-2006 στις 00:24 έγραψε...
    Παράθεση:

    Απίστευτο...''Φωτογράφισες μια ολόκληρη γενιά! Δε νομιζω ότι υπάρχει κάτι από αυτά που έγραψες που να μην το έκανα!



    Όντως απίστευτο. . .

    Συμφωνώ με όλα αυτά που λέτε απλα θα ήθελα να προσθέσω κάτι ακόμα,
    πιστεύω ότι ο μεγαλύτερος και σημαντικότερος παράγοντας λόγο του οποίου συμβαίνει όλο αυτό είναι το που και πως μεγαλώνουν τα παιδιά! Για παράδειγμα εγώ έχω γεννηθεί και ζήσει στην Αθήνα αλλά το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής μου μέχρι τώρα το έχω ζήσει στην επαρχία και πιστεύω οτι διάφορα που έκανα στην επαρχία σαν παιδί δεν θα μπορούσα να τα κάνω στην Αθήνα(για διάφορους λόγους)! Εμυ φοβερό κείμενο well done!!!!!!!!!


    Α να μην ξεχάσω 02/08/1984
    fanis_diathesopoulos_
    02.06.2006, 19:19
    Δε ξερω γιατι,δε θα μπορουσα αλλωστε,αυτο που μπορω να βλέπω καθε μερα που περναει(που μπορεί να μην υπάρχει κ επόμενη)είναι πως εχει χαθεί το νόημα!!ζούμε απο συνηθεια κ χωρίς ενδειαφέρον,συνηθως!!
    κακόβουλος ο τρόπος μας κ αδεια νομίζω η ψυχή μας!!
    Ας ανοιξουμε λίγακι τα ματια μας κ σιγά σιγά για να μην τρομαξουμε με τα λάθη μας κ τη σπατάλη των ημέρων μας χωρίς λόγο κ χαμόγελο!!
    ελπίζω αν καποιος διαβασε αυτές τις γραμμές να μην μελαγχολισε αλλα να ειδε κ τον αλλο τροπο που υπαρχει για να ζουμε,καθε στιγμη που περναει κ χανεται μια για παντα!!!

    theotita
    02.06.2006, 22:52
    Παιδιά κακά τα ψέματα... Καλό και σωστό το e-mail, αλλά σήμερα έγινε κάτι που αρχίζω και διαφωνώ με τη φράση "και τι πάθαμε". Την εποχή που μεγάλωνα εγώ στη γειτωνιά μου - και δεν έχω αλλάξει ποτέ σπίτι - ξέραμε ο ένας τον άλλο... Ίσως αυτός ήταν κι ο λόγος που βγαίναμε και πηγαίναμε ασυνόδευτοι στα σπίτια των φίλων μας... Και πολλά άλλα που δεν μπορώ να τα αναλύσω τώρα όλα.

    Πριν από αρκετούς μήνες, στη γειτωνειά που μένουν οι ξαδέρφες μου, λίγο ποιο πάνω απ' το σπίτι μου, κρύμένος πίσω από κάδο σκουπιδίων, φώναζε τα παιδάκια που παίζαν στο δρόμο μπροστά απ'το σπίτι τους ένας επιδειξίας... Θα μου πείτε πάντα υπήρχαν, αλλά πιστέυω δεν εμφανίζονταν ΄τόσο τακτικά όπως σήμερα. Σήμερα, δεν ξέρεις ποιος μένει στο διπλανό διαμέρισμα... Μια άλλη κοπέλα, κάποιος την ακολουθούσε επί μέρες, στη γειτωνιά μου πάλι.

    Η αλήθεια είναι ότι φοβάμε να αφήσω τις ξαδέρφες μου με όλα αυτά και άλλα που έχω ακούσει να πάνε μόνες τους έστω και ένα στενό παρακάτω... Πέστε με υπερβολική ή υπερπροστατευτική, αλλά όσο και να είναι μιλημένα τα παιδιά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβει... Και σαφώς όλοι οι λόγοι που αναφέραμε παραπάνω, για το πως έχουμε καταντήσει είναι σωστοί, το θέμα όμως για μένα είναι το ....τι κάνουμε για να τ'αλλάξουμε..... και να μπορούν τα παιδιά μας να χαίρονται άφοβα τα παιχνίδια τους κι εμείς να είμαστε ύσηχοι.
    mama
    13.06.2006, 16:49
    Γιατί καλέ τα πανυγήρια που τα βάζετέ; τελειες εποχές 18/8/76
    loukaki
    13.06.2006, 18:44
    to keimenaki auto to elava ki egw se mail prin ligo kairo kai enthousiastika....
    pernaei oooooli mas i zwi sympyknwmeni se merikes grammes...
    palies kales epoxes... Flevaris '84

    st_cliff
    10.07.2006, 17:05

    απιστευτο κειμενο..
    αναμνησεις,εικονες,νοσταλγια,καλες κι ασχημες στιγμες που ομως εγιναν οι πιο ωραιες αναμνησεις!!!
    6 δεκεμβριου 1981.
    houlina
    10.07.2006, 17:38
    Πιτεύω πως κάπια στιγμή τα παιδιά γίνονταν πιο πονηρά, άρχισαν να χάνουν εν μερη την αθωότητα τους, και γενικά όπως τα βιώνω τώρα, οι περισσότεροι φοβούνται να εμπιστευτούν και καλά κάνουν...
    Μη ξεχνάτε όμως ότι τότε επικρατούσαν άλλες εποχές και τα παιδιά μεγάλωναν με διαφορετικές αξίες.
    Amelie
    10.07.2006, 18:21
    Πολύ όμορφο κείμενο, με συγκίνησες και μου θύμισες πολλά από την παιδική μου ηλικία και που συγκρίνοντάς την με την παιδική ηλικία των σημερινών παιδιών που όλο και μικραίνει σε διάρκεια, νιώθω περήφανη που έζησα τόσο αυθεντικά τα παιδικά μου χρόνια.
    meltica
    10.07.2006, 19:27
    Αν και γεννήθηκα το '86 συμφωνώ απόλυτα με το κείμενο... Όσα έλεγε με έκαναν να λυπηθώ για ακόμη μια φορά για τα παιδικά μου χρόνια, που δεν ήταν ακριβώς έτσι μια που είμαι παιδί της πόλης (και μάλιστα χωρίς διακοπές σε χωριό, για να παίζω με τα άλλα παιδάκια, όπως εξιστορούσαν όλοι οι συμμαθητές μου που καταγόντουσαν από κάποιο χωριό της Ελλάδας).
    Όμως εκτός αυτού το κείμενο έχει δίκιο... Τα παδιά πλέον δεν ασχολούνται με ''παιδικά'' πράγματα. Όταν σκέφτομαι τα σημερινά παιδιά στο μυαλό μου έρχονται άλλα πράγματα, και όχι μόνο το ότι οι κοινωνία έχει γεμίσει κινδύνους και 'ανασφάλεια'.
    Σαν μία από ''μέσα'' των ''χαζοχαρούμενων παιδιών'', θυμάμαι ότι από τις πρώτες κιόλας μέρες που πήγα γυμνάσιο κατάλαβα ότι η αθωότητα είχε χαθεί. Ήμουν ακόμα παιδί περιστοιχισμένη από κορίτσια και αγόρια που ένιωθαν ότι κάτι έπρεπε να απόδείξουν μεταξύ τους, σε αυτήν την τρυφερή ηλικία της εφηβείας... Να αποδείξουν ότι ήταν κάτι άλλο από ένα τσούρμο δεκατριάχρονα. Είτε με το ντυσιμό τους, είτε με τον τρόπο που μιλούσαν, είτε με την αναίδεια που τους χαρακτήριζε. Ευτυχώς πολύ λίγο εντάχθηκα σ'αυτές τις κλίκες που σε απόρριπταν αν ήσουν ακόμα παιδί. Και όταν πήγα λύκειο κατάφερα να κάνω λίγους πραγματικούς φίλους, όταν πια κάποια παιδιά είχαν μεγαλώσει στ'αλήθεια και καταλάβαιναν ότι το να φοράς prada παπούτσια και diesel παντελόνι δεν σε κάνει καλύτερο άνθρωπο.
    Τώρα πια και ας είμαι φοιτήτρια δεν πιστεύω ότι ο ''παιδικός μου κύκλος'' έκλεισε ακόμα- ευτυχώς. Και αυτό που παρατηρώ στις καινούργιες φουρνιές παιδιών που βγαίνουν, και με στεναχωρεί αφάνταστα γιατί δεν έχω ιδέα που θα καταλήξει αυτή η μανία, είναι το πάθος τους για επίδειξη. Αυτό που άρχισε σιγά-σιγά όταν εγώ ήμουν στο γυμνάσιο και στο λύκειο, πλέον έχει γίνει εμμονή και τρόπος ζωής, από το δημοτικό. Με φοβίζει ότι κάποτε θα γίνω μητέρα και το παιδί μου θα θέλει να έχει το καλύτερο κινητό τηλέφωνο από τα δέκα του, γιατί αλλιώς δεν θα θεωρεί τον εαυτό του αποδεκτό από τους συμμαθητές του. Με φοβίζει το πόσα συμπλέγματα δημιουργούνται στα παιδιά που οι γονείς τους δεν έχουν την οικονομική επιφάνεια για να τους αγοράζουν παπούτσια prada και ρούχα από το κολωνάκι.
    Αυτές τις λίγες σκέψεις είχα να πω, και νομίζω δεν είναι κατί που δεν σκεφτόμαστε όλοι μας όταν ερχόμαστε αντιμέτωποι με τα παιδιά πλέον. Κάτι σαν προσθήκη στο κείμενο της Έμυς, ότι δυστυχώς δεν είναι μόνο η αποξένωση και τα ηλεκτρονικά παιχνίδια, που κάνουν τα παιδιά να μην μοιάζουν με παιδιά πλέον.
    uNick
    10.07.2006, 19:40
    Το μέλος meltica στις 10-07-2006 στις 19:27 έγραψε...
    Παράθεση:

    Με φοβίζει ότι κάποτε θα γίνω μητέρα και το παιδί μου θα θέλει να έχει το καλύτερο κινητό τηλέφωνο από τα δέκα του, γιατί αλλιώς δεν θα θεωρεί τον εαυτό του αποδεκτό από τους συμμαθητές του. Με φοβίζει το πόσα συμπλέγματα δημιουργούνται στα παιδιά που οι γονείς τους δεν έχουν την οικονομική επιφάνεια για να τους αγοράζουν παπούτσια prada και ρούχα από το κολωνάκι.

    Τα ίδια περίπου έχω και εγώ στο μυαλό μου... Το αντισταθμίζω όμως με την εξής σκέψη: Όπως εγώ δεν κομπλεξαρίστηκα που δεν είχα diesel και prada (αντιθέτως έμαθα να τα εκτιμώ τώρα που μπορώ να τα πληρώσω - και ίσως επειδή τα πληρώνω εγώ και όχι οι οικονομικά επιφανείς γονείς να μπορώ να τα εκτιμώ...), ελπίζω ότι και τα παιδιά μου θα μπορέσουν να εκτιμήσουν τα αντίστοιχα must της εποχής τους...
    thank
    11.07.2006, 15:44
    Το μέλος uNick στις 10-07-2006 στις 19:40 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος meltica στις 10-07-2006 στις 19:27 έγραψε...
    Παράθεση:

    Με φοβίζει ότι κάποτε θα γίνω μητέρα και το παιδί μου θα θέλει να έχει το καλύτερο κινητό τηλέφωνο από τα δέκα του, γιατί αλλιώς δεν θα θεωρεί τον εαυτό του αποδεκτό από τους συμμαθητές του. Με φοβίζει το πόσα συμπλέγματα δημιουργούνται στα παιδιά που οι γονείς τους δεν έχουν την οικονομική επιφάνεια για να τους αγοράζουν παπούτσια prada και ρούχα από το κολωνάκι.

    Τα ίδια περίπου έχω και εγώ στο μυαλό μου... Το αντισταθμίζω όμως με την εξής σκέψη: Όπως εγώ δεν κομπλεξαρίστηκα που δεν είχα diesel και prada (αντιθέτως έμαθα να τα εκτιμώ τώρα που μπορώ να τα πληρώσω - και ίσως επειδή τα πληρώνω εγώ και όχι οι οικονομικά επιφανείς γονείς να μπορώ να τα εκτιμώ...), ελπίζω ότι και τα παιδιά μου θα μπορέσουν να εκτιμήσουν τα αντίστοιχα must της εποχής τους...



    Η τελευταία φράση του Νίκου λέει πολλά. Και το πως θα το εκτιμήσουν, πως θα σταθούν απέναντι σε όλα αυτά, τα παιδιά του unick, της meltica όλων, εξαρτάται σε σημαντικό βαθμό από την έπνευση που θα τους δώσουν οι γονείς τους (και οχι μόνο) ..

    Ποτέ δεν θα γίνουν αυτό που θέλουμε ακριβώς, ούτε θα αποφύγουν αυτό που φοβόμαστε ακριβώς. Μπορεί στα "επιμέρους" να έχουμε εκπλήξεις. Μπορεί να να είμασε ήσυχοι γιατί τους ανοίξαμε δέκα ορίζοντες, αλλά να μην τους αποδεχτούν. Μπορεί να τους δίνουμε στοιχεία ποιότητας, αλλά κάποιες άλλες παραλήψεις να ειναι πιό ουσιαστικές στη διαμόρφωσή τους.

    Παρόλα αυτά, κάπως, με κάποιον τρόπο, άνθρωποι που προβληματίζονται η συγκινούνται΄, ή ... με τα ερεθίσματα από το κείμενο της Εμυς .. και δεν φοβούνται να το βγάζουν στα παιδιά τους, σίγουρα ειναι σε καλό δρόμο... Αρκεί να αποδεχτούν πως τα παιδιά ειναι μια σύνθεση αλλόκοτη, αλλα πάντα τους μένουν οι πορείες που βίωσαν απο τους γονείς τους. Και τη μετασχηματίζουν μέσα απο τη δική τους ελευθερία και επιρροή που τους ασκούμε. Εκεί ειναι ίσως το στοίχημα ...