ελληνική μουσική
    612 online   ·  210.851 μέλη
    elina
    11.11.2003, 19:21
    ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ!!!!!
    ΤΟΤΕ ΦΤΕΙΑΧΝΑΝ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ Ο ΚΑΦΕ ΑΝΤΑΛΑΝΤΟΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΦΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ....
    ΑΝ ΑΚΟΥΤΕ ΠΑΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ!!!!
    <<ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΝΑ>>

    ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ????

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 12-11-2003 09:14 ]
    Vagabond
    12.11.2003, 17:46
    Νομίζω ότι αυτό που λες είναι τρομερά γενικευμένο... ούτε "παλιά" έγραφαν αποκλειστικά ωραία τραγούδια, ούτε τώρα βγαίνουν μόνο ατάλαντοι που γράφουν σουξεδάκια της μιας νύχτας... το θέμα είναι σε τί είδος μουσικής επικεντρώνεις το ενδιαφέρον σου. Προσωπικά, σε αντίθεση με εσένα, βλέπω με (επιφυλακτική) χαρά να ανεβαίνει σε απήχηση και ακόμα και σε εμπορικότητα το σύγχρονο ποιοτικό τραγούδι που μέχρι πρότινος λειτουργούσε "περιθωριακά" σχετικά...
    elina
    12.11.2003, 20:07
    ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΑΞΙΖΟΥΝ!!!!!
    ΣΥΜΦΩΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ!!!
    ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ(ΡΙΑΛΙΤΙ) ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ 2 3 ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ!!!!!
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΩΡΑΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΛΟΙ ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΟΥΡΓΟΙ!!!
    ΔΕΝ ΛΕΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΤΑΛΑΝΤΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟΙ ΟΣΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ!!
    ΟΣΩ ΓΙΑ ΛΑΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΡΙΝΗ Η ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ

    ΑΥΤΑ!!!!
    jorge
    13.11.2003, 10:09
    elina σε ποιά εποχή αναφέρεσαι όταν λες για παλιά τραγούδια;

    Εδώ υπάρχουν άνθρωποι από 12 μέχρι 60, οπότε όπως καταλαβαίνεις το 'παλιό' είναι διαφορετικό για τον καθένα!

    Πάντως και παλιά, είχαν κυκλοφορήσει τραγούδια κάκιστης ποιότητας και από μεγάλους καλλιτέχνες που σήμερα θαυμάζουμε απεριόριστα. Απλά με μικρότερη συχνότητα και σε μικρότερο ποσοστό σε σχέση με σήμερα.


    ΥΓ. elina αν μπορείς μη γράφεις κεφαλαία, γιατί τα κεφαλαία μερικές φορές κάνουν το κείμενο να φαίνεται επιθετικό και γενικά φορτισμένο. Εδώ όμως είμαστε ... χαλλλλαρά!
    elina
    15.11.2003, 15:09
    Σύγνωμη που χρήσιμοποιο κέφλαια άλλα βαρίεμαι να βάζω τόνους!!!
    Δεν αμφιβάλλω για αύτο που λες αλλά στην πλειοψηφεία τα παλιά τραγούδια που έχουν κρατήσει είναι πολλά......
    Αναφέρωμαι στη δεκαετία του 80 και 90....Ακούω μουσική από το 1995 και από τη θυμάμαι τότε υπήρχαν πολύ καλά τραγούδια!!!
    Και παλιά υπήρχαν αποτυχίες δεν λέω αλλά τώρα είναι οι πιο πολλές και αυτό οφείλετε σε κάποια παιχνίδια και όχι μόνο που κάνουν διάσιμους αυτούς που δεν αξίζουν!!
    Για να λέμε όμως και την καλή πλευρά σε αυτό το θέμα είναι ότι από τα παιχνίδια δεν βγάζουν μόνο αποτυχίες αλλά μερικές φορές και ταλαντούχους τραγουδιστές!!!!

    Υ.Π θα προσπαθήσω να χρησιμοποιό μικρά γράμματα....
    kinia
    17.08.2005, 13:53
    Τελικά νομίζω ότι απλά μας μένουν τα παλιά ωραία τραγούδια και δεν θυμόμαστε τις βλακείες που βγάζουν κατα καιρούς. Ίσως τώρα είναι πιο έντονο το πρόβλημα διότι υπάρχουν περισσότεροι "άκυροι" τραγουδιστές-δημιουργοί και λιγότερο καλοί! Φιλάκιααα!
    EffieKakaflika
    17.08.2005, 15:20
    Σχετικά με τα παλιά τραγόύδια, έχω μια απορία: γιατί έχει γεμίσει ο κόσμος διασκευές παλιών τραγουδιών και βγαίνουν όλο και λιγότερα καινούργια; Καλές βέβαια δεν λέω, αλλά δεν υπάρχουν αξιόλογες νέες συνθέσεις;;;
    XeniaRodo
    17.08.2005, 15:52
    Γιατί Έφη μου η διασκευή είναι η "εύκολη λύση".
    Eίναι κάτι που έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να ακουστεί (κι ας μην είναι και καλό).