ελληνική μουσική
    612 online   ·  210.851 μέλη

    Βίντεο ψυχρής βίας στα σχολεία

    georgianoua
    07.06.2006, 13:28
    Μόλις έχω δει στην τηλεόραση κάτι που με συγκλονησε και με έκανε να νιώσω απαίσια.

    Παιδιά οργανώνουν ασχημα πράγματα και τα καταγράφουν κιόλας με το κινητό.

    Το 1ο ήταν ένα βίντεο με κορίτσια στην αυλή του καυγάδιζαν,χτύπησαν το κεφάλι ενός κοριτσιού σε τζαμαρία και συνέχισαν τον καυγά στο πάτωμα. Κανείς δεν έσπευσε να βοηθήσει.

    Το 2ο ήταν όταν μέσα στην τάξη κατά τη διάκρεια ενός διαγωνίσματος, το παιδί που βρίσκεται στο μπροστά θρανίο λέει στο παιδί πίσω να κοιτάξει ενα λεκέ πάνω του, καθώς το παιδί κοιτάει πάνω του το άλλο του χτυπάει το κεφάλι με δύναμη και βία πάνω στο θρανίο καθώς ακούγεται ο γδούπος.

    Το 3ο πάιζουν τα παιδιά μακριά γαϊδούρα στην τάξη και καθώς ετοιμάζεται ένα παιδί να κάνει άλμα όλοι σκορπάνε και το παιδί πέφτει στο πάτωμα. Αντί τα παιδιά να βοηθήσουν, γελάνε και φεύγουν όλοι...

    Ένιωσα άσχημα που δεν μπορούσα να είμαι εκεί να βοηθήσω
    KAKOFONIKS
    07.06.2006, 18:35
    Δυστυχώς τα έχω και τα τρία "αστεία" βίντεο που προανέφερες.

    Τι χιούμορ θεέ μου ?

    Ευτυχώς πήγα σχολείο σε μια άλλη εποχή.
    maroulaki_321
    07.06.2006, 18:48
    Οι γονείς ας αναλάβουν τις ευθύνες τους...ΔΕΝ ΦΤΑΕΙ ΕΞ'ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.
    rory166
    07.06.2006, 23:29
    Το μέλος KAKOFONIKS στις 07-06-2006 στις 18:35 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δυστυχώς τα έχω και τα τρία "αστεία" βίντεο που προανέφερες.

    Τι χιούμορ θεέ μου ?

    Ευτυχώς πήγα σχολείο σε μια άλλη εποχή.



    αυτα τα συμπτωματα βιας δεν ανηκουν μονο στα
    σχολεια του σημερα αλλα πιστευω οτι παντα
    υπηρχαν...παντα στα σχολεια υπηρχαν οι "μαγκες"
    και οι "φλωροι"...ολα ξεκινουν απο την ανατροφη του
    καθε παιδιου

    prochatz
    08.06.2006, 14:46
    Ρε παιδιά εντάξει όλα αυτά. Αλλά για να μην τρελαθούμε τελείως... πρώτη φορά βλέπετε βία στο σχολείο. Ε, δεν είναι πια και η μεγαλύτερη μάστιγα των ημερών! Ξαφνικά ξυπνήσαμε όλοι και λέμε για τη βία στο σχολείο, κι όλα αυτά επειδή έγινε αυτό το συμβάν με τον Άλεξ. Λες και τόσα χρόνια δεν υπήρχαν αυτά. Κάνουμε λες και ανακαλύψαμε τη φωτιά. Οι δημοσιογράφοι προσπαθούν να με πείσουν ότι φοβάμαι να κυκλοφορήσω στη γειτονιά μου επειδή ενδέχεται να υπάρχει μια συμμορία ανηλίκων. Ήμαρτον...
    Ειδικά, πειράγματα σαν το δεύτερο και το τρίτο βίντεο, μου έχουν κάνει και έχω κάνει δεκάδες. Το δε τρίτο υπάρχει και σε διαφήμιση! Αλλά εκεί δεν είδα να αντιδρά κανείς.

    Έγω όσο θυμάμαι τον εαυτό μου όλο διαφωνίες είχα και τσακωμούς. Και στην τελική ανάλυση παιδιά είναι, θα βριστούν, θα τσακωθούν και την άλλη μέρα θα παίζουνε μαζί μπάλα. Τι πρέπει να κάνουν δηλαδή στο δημοτικό, να μιλάνε για φιλοσοφία. Όσον αφορά το θέμα του Άλεξ, όπως καταλαβαίνετε, δε μπορούμε να ξέρουμε (τουλάχιστον τώρα) τι έγινε. Αλλά αν στηριζόμαστε μόνο στο γεγονός ότι τα "ύποπτα" παιδιά μάλωναν με τον Άλεξ στο διάλειμμα, ΔΕ σημαίνει ότι μπορούσαν να φτάσουν στο σημείο να τον βλάψουν ακόμα περισσότερο.

    Συνοψίζοντας... Δεν γεννηθήκαμε σήμερα, ούτε ζούμε σε μια Ουτοπία! Ζούμε σε κάτι που λέγεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ακόμα και οι τσακωμοί είναι μέρος της πραγματικότητας. Για να μη θίξω, πολέμους, γεννοκτονίες κλπ Το αν πρέπει να γίνονται είναι τελείως διαφορετικό θέμα. Μην παριστάνουμε, όμως, τους έκπληκτους και τους σοκαρισμένους, λες και δεν έχουμε ξαναδεί βία! Λίγο ή πολύ, όλοι έχουμε πάει σχολείο και ξέρουμε τι γίνεται, ΜΗΝ καταλήγουμε, όμως, σε υπερβολές. Για ρωτήστε ένα διευθυντή (δημοτικού, γυμνασίου, λυκείου) να σας πει πόσα τέτοια γεγονότα αντιμετωπίζει καθημερινά. Κι όσοι αναφέρονται σε παλαιότερες εποχές, ότι και καλά δεν υπήρχε βία, μάλλον λησμονούν τη σχέση καθηγητή-μαθητή.
    atrixospi8ikos
    08.06.2006, 22:52
    ayta ta video dilonoun tin eliyi paidias tis xwras mas....
    scorpion1990
    09.06.2006, 00:56
    Eδω ζούμε στη χωρα των τρελών και όπως λεει και ο
    Παπ οδος Ελλήνων οδός απόντων υπευθύνων
    Τωρα θα μου πειτε σ'όλο το κόσμο γινονται αυτα και χειροτερα μαλιστα
    ε τοτε ζουμε στο κόσμο των τρελών είναι που.... η ζωη
    όπως τη καταντησανε και μου λεει μετά εμενα ο παπας
    οτι θα ερθει ο αντιχριστος και μαζι δυστυχια και θανατος
    ποιοι αυτοι που διαφωνουν ποιος στελνει το αγιο πνεύμα
    ο πατερας ή και ο υιος ''εκ του πατρος εκπορευομενον'' ή ''εκ του πατρος και του υιου'' μηπως ερθει ο αντιχριστος και τους βάλει όλους στη θέση τους?
    μέσα σε ένα κόσμο κακών πως θα ξεχωρισω το κακο μηπως ερθει και ειναι
    και καλυτερος? Αντε συγχυστηκα τωρα
    poison_girl
    09.06.2006, 02:45


    poison_girl
    09.06.2006, 02:46

    δεν το πιστευω οτι υπαρχουν τετοια παιδια φανταστειτε πως θα γινουν οταν μεγαλωσουν!τι κοσμος ειν αυτοοοοοοοοοοος????????????????
    alitissaNo16
    09.06.2006, 11:20
    ρε από την αθήνα ξεκίνησαν???ΜΟυ το έχουν στείλει και μένα αυτό!Νόμιζα οτι τον ήχο τον έκαναν με τον υπολογιστη!(μιλάω για αυτό με τον γδούπο στο θρανίο!)
    Πόσο λάθος έκανα!......
    tolaruba
    09.06.2006, 17:13
    Το μέλος atrixospi8ikos στις 08-06-2006 στις 22:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    ayta ta video dilonoun tin eliyi paidias tis xwras mas....


    μονο την ελλειψη παιδιας?την ελλειψη οργανωσης,ελλειψη σωστης ανατροφης των παιδιων και πανω απο αλλα την ελλειψη συμπονιας και αγαπης.Υπευθυνο ειναι το κρατος και η οικογενεια Η κατασταση που επικρατει στα σχολεια και οχι μονο ειναι απελπιστικη.Μα δεν νοιαζονται καθολου επιτελους?
    Και μετα τα βλεπουμε αυτα τα βιντεακια και γελαμε πιστευοντας πως ειναι στημενα!Ελα ομως που δεν ειναι και κρυβουν μια σκληρη πραγματικοτητα..
    atrixospi8ikos
    09.06.2006, 17:39
    Το μέλος tolaruba στις 09-06-2006 στις 17:13 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος atrixospi8ikos στις 08-06-2006 στις 22:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    ayta ta video dilonoun tin eliyi paidias tis xwras mas....


    μονο την ελλειψη παιδιας?την ελλειψη οργανωσης,ελλειψη σωστης ανατροφης των παιδιων και πανω απο αλλα την ελλειψη συμπονιας και αγαπης.Υπευθυνο ειναι το κρατος και η οικογενεια Η κατασταση που επικρατει στα σχολεια και οχι μονο ειναι απελπιστικη.Μα δεν νοιαζονται καθολου επιτελους?
    Και μετα τα βλεπουμε αυτα τα βιντεακια και γελαμε πιστευοντας πως ειναι στημενα!Ελα ομως που δεν ειναι και κρυβουν μια σκληρη πραγματικοτητα..

    Se euxarstw pu me simbliroses...!!!
    Thesis
    09.06.2006, 19:54
    Μια ζωή υπήρχαν αυτά,απλώς τώρα "βγήκαν στη φόρα".Καταρχας εμείς οι ίδιοι οι μαθητές γνωρίζουμε πολύ καλά τι γίνεται.Τα βιντεάκια είναι το λιγότερο...γίνονται πολλά περισσότερα,πιο σοκαριστικά,πιο πρόστυχα.Πάντως πραγματικά τα πράγματα χειροτερεύουν.Τα λύκεια πλέον είναι πολύ "ήρεμα" σε σχέση με τα γυμνάσια,έτσι πιστεύω.Απλώς θέλουν να το παίξουν μάγκες και ανεξάρτητοι...είχα συμμαθητές που έφερναν σουγιαδάκια στο γυμνάσιο και μόλις τέλειωνε το εφταωρο ή στα κενά πήγαιναν στο αποπάνω σχολείο και έκαναν φασαρία.Αυτά δεν θα σταματήσουν...
    assasinos
    09.06.2006, 21:36
    Αυτά τα σοκαριστικά είναι που πρέπει να φοβόμαστε , μαζί με τις φασαρίες...αν και έχω προσέξει πως μεγάλο ρόλο παίζουν τα σκηνοθετημένα βιντεάκια...δεν είναι όλα και πάντα αληθινά...
    tolaruba
    10.06.2006, 14:09
    Το μέλος Thesis στις 09-06-2006 στις 19:54 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μια ζωή υπήρχαν αυτά,απλώς τώρα "βγήκαν στη φόρα".Καταρχας εμείς οι ίδιοι οι μαθητές γνωρίζουμε πολύ καλά τι γίνεται.Τα βιντεάκια είναι το λιγότερο...γίνονται πολλά περισσότερα,πιο σοκαριστικά,πιο πρόστυχα.Πάντως πραγματικά τα πράγματα χειροτερεύουν.Τα λύκεια πλέον είναι πολύ "ήρεμα" σε σχέση με τα γυμνάσια,έτσι πιστεύω.Απλώς θέλουν να το παίξουν μάγκες και ανεξάρτητοι...είχα συμμαθητές που έφερναν σουγιαδάκια στο γυμνάσιο και μόλις τέλειωνε το εφταωρο ή στα κενά πήγαιναν στο αποπάνω σχολείο και έκαναν φασαρία.Αυτά δεν θα σταματήσουν...


    συμφωνω αλλα κατι πρεπει να γινει για να περιοριστουν τουλαχιστον

    tzouv
    10.06.2006, 14:24
    Εδω ρε παιδια ακουμε στην Αμερικη που μπαινουν παιδια μεσα στα σχολεια με οπλα και σκοτωνουν οποιον βρουν...Αυτα εαν τα παιδια δεν εχουν συγκροτημενο χαρακτηρα απο μικρα και μια κατευθυνση απο τους γονεις γινονται προτυπα τους που τα ακολουθουν πιστα γιατι δεν ξεχωριζουν πλεον πιο ειναι το καλο και το κακο,το φυσιολογικο και το παρανο'ι'κο....
    Timandra
    27.06.2006, 22:20
    "Δέσε κόκκινο πανί πάνω στο χέρι σου...Σήμερα ήρθαν τ'άγρια να διώξουνε τα ήμερα"
    "Αλλιώς τα θέλουμε κι αλλιώς τα ονειρευόμαστε τα πράγματα...γινόμαστε μολύβι,χαρτί και προσανάμματα...με την ελπίδα ότι κάποιος αλήτης κουρασμένος με τη φωτιά θα νιώσει λυτρωμένος'
    sakis08
    21.07.2006, 17:32
    opios ta exei afta ta vinteakia parakalo na ta steilei kai se mena


    sakis08@yahoo.com