ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.833 μέλη

    Νέος δίσκος της Χάρις Αλεξίου: ‘‘Βύσσινο & Νεράντζι’’

    Tsouxtra-is-back
    27.07.2006, 14:39
    Νομίζω οτι θα μπορούσε η Χαρούλα να κάνει και κάτι καλύτερο. Πολύ "λίγο" το Βύσσινο & Νεράντζι" για να μας γλυκάνει μετά απο τόσο καιρό απουσίας νέου δίσκου
    Ένα - δύο κομμάτια είναι πραγματικά "νέα" , τα υπόλοιπα θυμίζουν λαϊκά και δημοτικά (κυρίως θρακιώτικα) με στίχο και ήχο ευκολοφόρετο.
    Μάλλον έπρεπε να βγάλει δίσκο και αυτό έκανε, μετά τις κυκλοφορίες συλλογών και live.
    Το γεγονός οτι είναι αυτή που είναι και έχει την ιστορία που έχει στην ελληνική μουσική, δεν της δίνει , κατ' εμε, και το άλλοθι για το μέτριο του πράγματος.


    Πάντα φιλικά και με την συνηθισμένη όρεξη....γιατρέ μου


    katerina229
    27.07.2006, 17:48
    Συμφωνώ με το προηγούμενο μήνυμα. "Λίγος" ο δίσκος μετά από τόσον καιρό απουσίας.
    Συν τοις άλλοις τι μόδα είναι αυτή με τα παραδοσιακά; Όλοι το ρίξανε στα κλαρίνα. Τι πάθανε;
    megaloserwtikos
    29.07.2006, 02:01
    Πήρα την δουλειά τη πρώτη βδομάδα της κυκλοφορίας, την άκουσα ένα σωρό φορές, το ''ίσως'' πολύ καλό, το '' μαστόροι'' τα ''σταφυλάκια'' αλλά και το ''είμαι στο μόλο'', όπως και το ''δάκρυ'' ακούγονται ευχάριστα....
    αλλά δεν βλέπω να το ερωτεύομαι το σιντάκι αυτό...
    Δεν βλέπω να μου γίνεται και απαραίτητο... περίμενα κάτι καλύτερο




    aggeliki
    29.07.2006, 12:10
    Δηλαδή το "ως την άκρη" ήταν καλύτερο....????

    Δεν διαφωνώ στ'ότι αυτός ο δίσκος είναι "μη ερωτεύσιμος", όπως υπόθηκε!Είναι όμως αξιοπρεπείς δουλειά!


    Όσο για τα τραγούδια που "θυμίζουν" δημοτικά τραγούδια σαν παρατήρηση είναι σωστή, όμως αυτός ήταν ο σκοπός της Χαρούλας!
    Χωρίς να ξέρω πολλά πράγματα,στο δημοτικό τραγούδι ο στίχος δεν είναι και πολυ "δεύτερης ανάγνωσης" αρά γιατί εδώ ο στίχος να ενοχλεί???

    Να σημειώσω ότι δεν υποστιρίζω ότι αυτά τα τραγούδια τα θεωρώ "νεοδημοτικά" όπως πιστεύει η πλειοψηφία του κόσμου!
    ph
    29.07.2006, 21:45

    Ακούω και ξανακούω το δίσκο, η αλήθεια είναι πως και το μεγιεμελέ να διασκεύαζε η Χαρούλα, πάλι θα την άκουγα.

    Αν εξαιρέσω δυό - τρία χλιαρά κομμάτια, ο δίσκος είναι εξαιρετικός.

    Θεωρώ σημαντικά τα τραγούδια ΒΑΣΑΝΑ ΓΛΥΚΑ ΔΕΜΕΝΑ, ΔΑΚΡΥ ΜΟΥ, ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΜΟΛΟ, ΚΑΡΔΙΑ ΠΟΥ ΠΡΩΤΟΣΑΛΕΨΕΣ, ΟΙ ΜΑΣΤΟΡΟΙ, ΤΑ ΣΤΑΦΥΛΑΚΙΑ, ΑΧ ΘΑ ΜΑΖΕΨΩ ΔΥΝΑΜΗ, ΜΕ ΞΕΧΑΣΕ Η ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ, ΗΡΘΑ ΞΑΝΑ

    και χλιαρά τα ΒΥΣΣΙΝΟ ΚΑΙ ΝΕΡΑΤΖΙ, ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΑ Ν' ΑΓΑΠΩ, ΙΣΩΣ και ΑΝ ΗΞΕΡΕΣ.

    Ακόμα δεν μπορώ να ξεκολλήσω από το δίσκο αυτό και ακόμα κι αν είμαι λίγο πιο ενθουσιασμένος απ' όσο πρέπει, πιστεύω πως είναι τόλμημα και όαση αυτό που έκανε η Χαρούλα, να επαναφέρει όργανα και ήχους και λόγια, με αρκετή δροσιά, που δυστυχώς χάνονται ή κακοποιούνται συνήθως.
    tzoy
    30.07.2006, 22:02
    Η Χαρούλα είναι από τις αγαπημένες τραγουδίστριες
    antonLOrd
    02.09.2006, 17:29
    Εδώ φτάσαμε. Αν κάτι δεν είναι μπιτάτο κ αν ο στίχος του είναι "δήθεν" δεν μας αρέσει. Η δύναμη της συνήθειας..
    Έχω να δηλώσω ότι η Χαρούλα είναι έτη μπροστά.. Πολλά συγχαρητήρια..
    megaloserwtikos
    02.09.2006, 21:34
    Το μέλος antonLOrd στις 02-09-2006 στις 17:29 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εδώ φτάσαμε. Αν κάτι δεν είναι μπιτάτο κ αν ο στίχος του είναι "δήθεν" δεν μας αρέσει. Η δύναμη της συνήθειας..
    Έχω να δηλώσω ότι η Χαρούλα είναι έτη μπροστά.. Πολλά συγχαρητήρια..


    Αντώνη, νομίζω βιάστηκες να τα πεις όλα αυτά.... οι άνθρωποι που αγοράζουμε την Αλεξίου, μόνο μπιτάτα δεν περιμέναμε να έχει και μόνο δήθεν στιχάκια...
    Αλλά αν θέλεις να το σκεφτούμε πιο σοβαρά, μάλλον αυτό που ξένισε είναι οι πολλοί και διάφοροι ήχοι, έχει και νησιώτικο, έχει και θρακιώτικο, έχει και μακεδονίτικο, έχει ένα από παντού και αυτό μάλλον κουράζει, αν τα ακούς στην σειρά. Αλλά και να μην άρεσε σε κάποιους ακροατές της δεν είναι και κακό...
    ούτε σημαίνει ότι θα πάψουμε να την παρακολουθούμε.
    Αν και εμένα κάποια από τα τραγούδια μου άρεσαν αρκετά. (τα γράφω και πιο πάνω)
    Tziamourani
    02.09.2006, 23:31
    Ο συγκεκριμένος δίσκος της Χαρούλας πιστεύω πως δεν κυκλοφόρησε τυχαία!

    Ακούγοντάς τον (πολλές φορές) είναι σαν να ακούω την Αλεξίου από τα παλιά... με την παλιά γνώριμη φωνή της που όλοι την ξεχωρίσαμε. Συμφωνώ με την φίλη aggeliki που έγραψε στο μήνυμά της "αυτός ήταν ο σκοπός της". Δεν χρειάζεται να μας αποδείξει τίποτα η Αλεξίου.

    Παραδοσιακά ακούσματα με πολύ πολύ καλή επιλογή στους μουσικούς....

    Είναι σαν να μας κερνάει "βύσσινο και νεράτζι" ...όπως παλιά!!!

    Ελένη


    Haroulinda
    04.09.2006, 09:05
    πολύ πολύ γλυκός δίσκος... μου άρεσε πολύ!
    karelia
    07.10.2006, 01:41
    Με εξαίρεση 2-3 χλιαρά τραγούδια
    τα υπόλοιπα 10 συνθέτουν ένα άρτιο αποτέλεσμα.
    και η ποικιλομορφία των κομματιών δίνει ένα "γλυκά δεμένο" αποτέλεσμα.

    Πλεόν αναμένουμε να δούμε και να ακούσουμε τη Χαρούλα σε μία περιπου εβδομάδα στην εκπομπή της Σεμίνας Διγενή στις 9.00.
    Η εκπομή δεν θα είναι όπως τις υπόλοιπες,θα έχει conspet έκπληξη.!

    Mesoxoritis
    07.10.2006, 01:55
    Ακούω αυτό το cd της Χαρούλας εδώ και δυο μήνες! Μπορώ να πω ότι λίγο-πολύ περίμενα να ακούσω ακριβώς αυτά που άκουσα, καθώς είχαν πει για έναν πιο παραδοσιακό δίσκο! Γενικά θεωρώ ότι αυτό το στυλ, το οποίο γενικά έχει περάσει η Εστουδιαντίνα, ο Νταλάρας, η Χαρούλα (πλέον), είναι μια μίξη δημοτικών τραγουδιών με σμυρναίικα! Όσοι έχουν ακούσει τόσο το ''Βύσσινο και νεράτζι'' όσο και τα ''Έρημα χωριά'' ή τις δουλειές της Εστουδιαντίνας θα το έχουν διαπιστώσει! Γενικά, εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου αυτό το καινούργιο δημοτικογενές στυλ, αν και όταν ακούω για δημοτικά τραγούδια το μυαλό μου πάει κυρίως σε Θεσσαλικά και Ηπειρώτικα κομμάτια, επειδή μεγάλωσα στα Τρίκαλα και στη Μεσοχώρα, το χωριό μου! Το 'Βύσσινο και νεράτζι' συγκεκριμένα, θεωρώ ότι μοιάζει πολύ μουσικά με τις δουλειές του Παντελή Θαλασσινού! Το ομώνυμο τραγούδι π.χ είναι σαν να ακούω σύνθεση του Θαλασσινού, τον οποίο εκτιμώ απεριόριστα! Γενικά ο δίσκος μου άρεσε, αν και δεν θα τον κατέτασσα στους αγαπημένους μου! Ξεχωρίζω τα: ''Βύσσινο και νεράτζι'', 'Ίσως'', ''Τα σταφυλάκια'' (πολύ ανεβαστικό κομμάτι) και ''Με ξέχασε η αγάπη μου''! Όσον αφορά στις ερμηνείες της Χαρούλας τώρα, γενικά είναι καλές, ωστόσο κάνει μπαμ ότι η φωνή της έχει σπάσει πάρα πολύ! Αυτό γίνεται αντιληπτό και στα live της φυσικά! Οι ενορχηστρώσεις, τέλος, αξιοπρεπέστατες!
    qanun
    07.10.2006, 02:12
    Η Χαρουλα στην εκπομπη της Διγενη θα τραγουδησει δημοτικα με την Τασια Βέρρα!
    Yperoptis
    08.10.2006, 23:18
    Έχοντας λατρέψει την σταθερότητα των επιλογών της Αλεξίου δεν με απογοήτευσε καθόλου. Αφού έβγαλε τον απόλυτα εμπορικό και ταυτόχρονα ποιοτικό δίσκο, κάτι που άλλοι προσπάθησαν και δεν το κατάφεραν, αποφάσισε να μας παρουσιάσει μία εξαίρετη εργασία στο Δημοτικό τραγούδι. Δεν νομίζω ότι κανείς περίμενε μια εμπορική κίνηση από την Χαρούλα. Άλλωστε δεν το έχει ανάγκη μετά το "Ως την άκρη του ουρανού". Όσο για τον ήχο δεν θα τον συγκρίνω με κάτι. Είναι απλά η Χαρούλα. Χωρίς επιτιδευμένες ενορχηστρώσεις και δήθεν εντεχνίλες... Άλλωστε οι επιλογές της, πάντα, κρίνονται στο χρόνο.
    sea_like_eyes
    10.10.2006, 21:06
    το album...τρωγετε?να ξερω..να το αγορασω?
    Mesoxoritis
    10.10.2006, 21:24
    Θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή αγορά, τουλάχιστον συγκρινόμενη με τη σαβούρα που κυκλοφορεί! Παρόλο που δεν αποτελεί, κατά τη γνώμη μου, και την καλύτερη δουλειά της Χαρούλας, πιστεύω ότι αν είναι να πάρει κάποιος δυο-τρια cd από τα καινούργια, αυτό πρέπει να είναι μέσα...
    Yperoptis
    11.10.2006, 12:58
    sea_like_eyes κοίτα. Αν θες να τον φας μάλλον θα είναι λίγο σκληρός. Αν σου αρέσει η Χαρούλα γενικά θα τον λατρέψεις. Αν πάλι σου αρέσει η Χαρούλα αλλά δεν τρελαίνεσαι για δημοτικά και πάλι θα σου αρέσει. Αν όμως όταν ακούς παραδοσιακό τραγούδι και απομακρύνεσαι τρέχοντας καλύτερα να μην το πάρεις. Θα βαρυστομαχιάσεις...
    aggeliki
    11.10.2006, 13:08
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 10-10-2006 στις 21:06 έγραψε...

    το album...τρωγετε?να ξερω..να το αγορασω?




    An peinas oxi...
    sea_like_eyes
    11.10.2006, 16:21
    Δημοσιεύθηκε: 11-10-2006 στις 13:08

    Παράθεση:
    --------------------------------------------------------------------------------


    Το μέλος sea_like_eyes στις 10-10-2006 στις 21:06 έγραψε...

    το album...τρωγετε?να ξερω..να το αγορασω?






    An peinas oxi...


    ...τιποτα σε τριανταφυλλο εχει?κερασι?..αντε..σταφυλι
    τρωω και βυνιλια αμα λαχει (again...)
    ...βιβλια συνταγων(βλεπε τιτλος)..μπα..οχι..
    karelia
    11.10.2006, 18:32
    έχει μέσα σταφυλάκια!υ π έ ρ ο χ α!!!!!!!!!!