ελληνική μουσική
    624 online   ·  210.846 μέλη

    Το Θιβέτ στην Αθήνα

    CHE
    08.06.2006, 16:28
    Θιβέτ... στην «Τεχνόπολι» (Πειραιώς 100 Γκάζι) έως 12 Ιουνίου, καθημερινά 17.00-24.00 και το Σαββατοκύριακο 10.00-14.00 και 17.00-24.00.
    Γενική είσοδος: 8 ευρώ (ποτό και φαγητό). Ημερήσια είσοδος: 15 ευρώ για κάθε συναυλία (εισιτήριο συναυλίας, ποτό και φαγητό). Εβδομαδιαίο πάσο: 50 ευρώ.

    Εικόνες και ακούσματα από το μακρινό Θιβέτ στην «Τεχνόπολι» στο Γκάζι έως 12 Ιουνίου.
    Απόψε το ενδιαφέρον μονοπωλεί μια συναυλία των Λ. Μαχαιρίτσα, A. Μιτζέλου, N. Ζιώγαλα, B. Καζούλη, Κίτρινων Ποδηλάτων, K. Κουλιά, Θ. Καρέλα και Ανοιχτής Θάλασσας.
    Το 1ο Πολιτιστικό Φιλανθρωπικό Φεστιβάλ «7 ημέρες στο Θιβέτ» διοργανώνεται για πρώτη φορά στην Ελλάδα, από τη μη κερδοσκοπική εταιρεία «Οι φίλοι του Θιβέτ», υπό την αιγίδα του Δήμου Αθηναίων με στόχο την υποστήριξη των παιδικών χωριών SOS του Θιβέτ, αλλά και τη διάδοση στοιχείων ενός από τους αρχαιότερους πολιτισμούς.
    Εκθέσεις φωτογραφίας, ζωγραφικής, βιβλίων και παραδοσιακών αντικειμένων, εκδηλώσεις με παραδοσιακούς χορούς, προβολές ταινιών και ντοκιμαντέρ, αλλά και συναυλίες από θιβετιανά συγκροτήματα θα υπάρχουν στην «Τεχνόπολι».
    Αξίζει να παρακολουθήσει κανείς στις 12 Ιουνίου την ειδική τελετή διάλυσης μιας αγιογραφίας, την οποία βουδιστές μοναχοί σχεδιάζουν με κόκκους χρωματιστής άμμου κατά τη διάρκεια της εβδομάδας και στόχο έχει να επισημάνει τη ματαιότητα της ύπαρξης.
    Μεταξύ των παρευρισκομένων θα είναι και η αδελφή του 14ου Δαλάι Λάμα και πρόεδρος των παιδικών χωριών SOS του Θιβέτ στην Ινδία.


    Πηγή: ΤΑ ΝΕΑ 8/6/06
    Other_side
    08.06.2006, 19:03
    ΤΕΛΕΙΟ!!!!!

    Είναι μέχρι 15 Οκτωβρίου; (ο καθένας με το πόνο του)

    Θέλω να πάω!!!! Θέλω Θέλω Θέλω!