ελληνική μουσική
    885 online   ·  210.833 μέλη

    Πρώτος δίσκος της Μαρίας Λούκα-Καλημέρα

    maroulaki_321
    09.06.2006, 02:22
    Η Μαρία Λούκα τα τελευταία χρόνια είναι κοντά στον Σωκράτη Μάλαμα σε όλες του σχεδόν τις ζωντανές εμφανίσεις, τώρα όμως ξεκινά τα πρώτα δικά της βήματα στην δισκογραφία.
    Στην πρώτη της δουλειά συμμετέχει σ΄ ένα τραγούδι και ο Σωκράτης.
    Είναι υπέροχος δίσκος, και κυκλοφόρησε μόλις σήμερα....





    επισυναπτόμενα: MARIA LOUKA CD.JPG 
    alitissaNo16
    09.06.2006, 11:22
    ασχετο...αλλά όταν ακούω "Λουκά" μου έρχεται στο μυαλό η Ελένη....χαχααχα
    brazila
    13.06.2006, 16:33
    ο μελωδία μας βομβαρδίζει με τα τραγούδια της
    προσωπικά νερόβραστα τα βρίσκω
    ageras
    18.09.2006, 08:52
    Δελτίο τύπου

    Τη Μαρία Λούκα τη γνωρίσαμε στις συναυλίες του Σωκράτη Μάλαμα όπου τον συνοδεύει επί σκηνής τα δυο τελευταία χρόνια.
    Η Μαρία Λούκα ξεκίνησε την πορεία της στην Κρήτη μαθαίνοντας πιάνο και τραγουδώντας στη νεανική χορωδία του Δήμου Ηρακλείου. Σύντομα έρχεται στην Αθήνα όπου διακρίνεται και συνεργάζεται με τον Διονύση Σαββόπουλο, τον Νίκο Παπάζογλου, τον Νίκο Ζούδιαρη και τον Σωκράτη Μάλαμα. Εσωτερική ανάγκη την σπρώχνει στη σύνθεση και στη στιχουργία και με το τραγούδι ολοκληρώνεται το πρόσωπο του τραγουδοποιού.
    Στον πρώτο της δίσκο την πλαισιώνουν εξαίρετοι μουσικοί από την Θεσσαλονίκη όπως ο Δημήτρης Μπασλάμ, ο Γιώργος Μπαντούκ Αποστολάκης, ο Φώτης Σιώτας, ο Αλέξης Αποστολάκης, ο Δημήτρης Μυστακίδης κ.ά.
    Τα τραγούδια της είναι ευαίσθητες μπαλάντες πότε ηλεκτρικές, πότε ακουστικές, αλλά δοκιμάζει και δοκιμάζεται και σε λαϊκότερες φόρμες. Ένας γυναικείος κόσμος ξεδιπλώνεται στα τραγούδια της και ζητά να φωτίσει σκοτεινές γωνιές και να υπερασπιστεί το δικό της προσωπικό αίσθημα.
    Την μουσική σε 9 τραγούδια την έχει γράψει η ίδια.Η μουσική στο "καλημέρα" ανήκει στον Χάρη Μανουσάκη,στο "χιόνι" στον Νίκο Ζουρνή, ενώ τους στίχους έχει γράψει και στα 12 τραγούδια η Μαρία Λουκά.



    Τα τραγούδια του cd

    01. Καλημέρα
    02. Αμοργός
    03. Χιόνι
    04. Μόνο μια στιγμή
    05. Σε ποια γη
    06. Μη ρωτάς (συμμετέχει ο Σωκρ. Μάλαμας)
    07. Τσίρκο
    08. Αέρας
    09. Μάτια μου ζωγραφιστά
    10. Όνειρα
    11. Σημάδια στο νερό
    12. Μαζεύω τα κομμάτια μου


    Πηγή:musiccorner



    H Μαρία Λουκά μου είχε αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις όταν την είχα ακούσει σε συναυλία του Μάλαμα.Δεν έχω ακούσει ακόμα τα τραγούδια του cd αλλά είμαι σίγουρος πως θα έχουν αρκετό ενδιαφέρον.


    spiroos
    18.09.2006, 09:26
    Το μέλος brazila στις 13-06-2006 στις 16:33 έγραψε...
    Παράθεση:

    ο μελωδία μας βομβαρδίζει με τα τραγούδια της
    προσωπικά νερόβραστα τα βρίσκω







    Δεν είναι κακό που προωθείται μια νέα τραγουδίστρια-τραγουδοποιός (πολύ σημαντικό αυτό) Κακό είναι που αν δεν ήταν του Μάλαμα δεν θα παιζόταν τόσο...

    Υ.Γ Διάβασα σε συνέντευξή της οτι τα τραγούδια της, λέει, δεν μοιάζουν με αυτά του Μάλαμα..Εγώ πάλι γιατί νομίζω οτι είναι σαν να ακούω δικά του; (δεν το λέω ειρωνικά, είναι πολύ φυσικό να έχει επηρρεαστεί αφού είναι συνεργάτες)

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 18-09-2006 09:28 ]


    koini_maria
    18.09.2006, 15:19
    Θεωρώ οτι ο δίσκος είναι μια πααααααάρα πολύ καλή δουλειά από όλες τις απόψεις : μουσική , σύνθεση , στίχοι , ερμηνεία , φωνή ....
    Προσωπικά η Μαρία Λούκα μέσα σε έναν χρόνο έχει γίνει μία από τις πιο αγαπημένες μου φωνές ...
    Την ξαναάκουσα την Παρασκευή που πέρασε ζωντανά στην Μεταμόρφωση και για ακόμα μια φορά με γοήτευσε .. Η κοπέλα αποτελεί ελπίδα για το μέλλον την ελληνικής ''έντεχνης'' σκηνής ... Όταν είπε το ''Κι ό,τι ψάχνω'' με μια κιθάρα , έμεινα αναυδη ...
    Η φωνή της είναι καθάρια , κρυστάλλινη ...
    Το πρώτο τραγούδι που μου ήρθε στο νου όταν την άκουσα προχθές ήταν το ''Ω καλή μου ξανθιά'' του Χατζιδάκι ''ήρθες , ήρθες εφάνης , με σουραύλι να υφάνεις , ύμνους , κελαηδισμούς , ήχους εαρινούς'' ...

    Να ' ναι καλά η κοπέλα !
    SIDCOS
    30.12.2006, 11:42
    Η Μαρία είναι εκπληκτική τραγουδίστρια και θα συμφωνήσω απόλυτα με το σχόλιο της Γεωργίας Λαιμού στο e-go ( http://new.e-go.gr/exodos/article.asp?catid=6489&subid=2&pubid=403601)

    "....όμορφη και σεμνή παρουσία πάνω στη σκηνή που ό,τι έχει να πει το λέει με τη φωνή και τα μάτια της χωρίς κουνήματα και τζάμπα τσαλίμια...."

    Αξέχαστη ερμηνεία στο "Να χα δυό ζωές" όπου σε παίρνει και σε πάει όπου θέλει με την φωνή της...

    Όσο για τις επιρροές, ε νομίζω ότι είναι γνωστό ότι δεν υπάρχει παρθενογέννεση στην τέχνη! Το θέμα είναι πως επηρρεάζεσαι και με ποιόν τρόπο βάζεις μέσα σου τις επιρροές και πως τις επενδύεις με τις προσωπικές σου πινελιές φτιάχνοντας κάτι όμορφο και καινούριο πάλι!!!!
    XeniaRodo
    30.12.2006, 12:17
    Πολύ "σωστή" τραγουδίστρια. Tην έχ ω δει με το Σωκράτη κάποιες φορές. Δε μου αρέσει όμως το στυλ της. Eίναι "δήθεν", μιμείται την Kανά, είναι λίγο "κρύα" και νομίζω ότι την έχει δει. Στη N. Σμύρνη είχε βγει στη σκηνή ξυπόλυτη. Eρμηνευτικά δεν είναι κάτι το φοβερό-είναι καλή τραγουδίστρια όμως είπαμε.

    Mπράβο της που γράφει τραγούδια, χαίρομαι πολύ όταν βλέπω γυναίκες σε αυτόν το ρόλο, όλο άντρες πια..... Όσα έχω ακούσει ήταν καλά, αν και μου θύμησαν πολύ Mάλαμα. Eύχομαι στο μέλλον να γράψει και κάτι διαφορετικό, αποκομμένη πλέον από το Σωκράτη.


    Aiolos_m
    30.12.2006, 15:08
    Εμένα πάντως η Μαρία Λουκά μου αρέσει φωνητικά.
    Δεν έχω ακούσει τα καινούργια.
    998
    18.01.2009, 13:29

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 11:58 ]


    kwstasagas
    18.01.2009, 14:22

    Για την Μαρία Λούκα δεν θα εκφέρω άποψη, μιας και δεν έχω ακούσει τα τραγούδια της.

    Θα κάνω, όμως, μια "γενική παρατήρηση" : Βλέπω, με ιδιαίτερη χαρά, ότι τελευταία κάνουν την εμφάνισή τους ένα σωρό γυναίκες - τραγουδοποιοί, πολύ νέες σε ηλικία : Μόνικα, Μαρία Λούκα, Μάρω Μαρκέλλου, Δήμητρα Μαστορίδου και άλλες που δεν μού έρχονται στο μυαλό.

    Να υποθέσω, λοιπόν, ότι το μέλλον της ελληνικής τραγουδοποιίας ανήκει στο ... ωραίο φύλο ???? {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.rolleyes}........


    mitskinis
    18.01.2009, 19:37

    Καλός ο δίσκος που τον άκουσα, και η φωνή της


    despinakontogianni
    19.01.2009, 18:11

    Υπέροχη ζεστή φωνή! Το cd θα μπει στα "Υπ' όψην" μου!