ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.851 μέλη

    Η Shakira έρχεται στις 20 Ιουλίου

    movflower
    21.07.2006, 04:34
    jorge DEN PEIRAZEI an den thewreis tis photos sou kataplhktikes!!!!

    emeis pou eimaste makria kai den eixame thn eukairia na pame sthn synaulia, hdh metaferthikame sthn atmosfaira pou tha yphrxe ekei........... gia auto kai se euxaristoume!

    la tortura re paidia, la tortura!!!!!!!


    CHE
    21.07.2006, 10:35
    Την είδαμε και την -ίσως- πιο πολυαναμενόμενη συναυλία της χρονιάς. Οπωσδήποτε όταν έρχεται ένας καλλιτέχνης στα φόρτε του, οι απαιτήσεις είναι μεγάλες.

    Το κοινό άρχισε να προσέρχεται από νωρίς και φάνηκε ότι η προσέλευση του κόσμου θα είναι μεγάλη.
    Κάποια προβλήματα οργάνωσης υπήρξανε, όπως π.χ. καθυστερήσανε να ανοίξουν οι πόρτες ενώ όση ώρα περίμενε ο κόσμος απ' έξω, άκουγε τη Ραλλία να κάνει sound check! (που φυσικά θα έπρεπε να είχε γίνει πολύ νωρίτερα).

    Εγώ ήμουν με εισιτήριο των 80€ αλλά τελικά έκατσα στις θέσεις των V.I.P. (πιστέψτε με κατά λάθος έγινε!) κι απ' ότι κατάλαβα πρέπει να υπήρχαν κι άλλοι σαν εμένα. Το αποτέλεσμα; Υπήρξαν VIP που έκατσαν σε άλλες θέσεις (χα, χα, καλά να πάθουν) αλλά όπως και να το κάνουμε ήταν οργανωτικό λάθος.

    Σε ό,τι αφορά τον κόσμο, θα διαφωνήσω με τον Jorge. Οι εξέδρες, και το πάνω και το κάτω διάζωμα, ήταν ασφυκτικά γεμάτες (υπήρχε κόσμος ακόμα και στα σκαλιά των διαδρόμων) εκτός από ένα μικρό κομμάτι ανάμεσα στη θύρα 1 και στη θύρα 35 που βρισκόταν ακριβώς πίσω από τις εγκαταστάσεις του ηχολήπτη και του φωτιστή και έκρυβε σημαντικό μέρος από τη σκηνή.
    Η μοναδική θύρα που δεν ήταν γεμάτη ήταν η θύρα των Golden V.I.P. (των 200€ δηλαδή) που, προσωπικά, δεν κατάλαβα τι το ιδιαίτερο είχε αφού η οπτική επαφή με τη σκηνή ήταν χειρότερη από εκείνες των 80€ που έβλεπαν τη σκηνή στην ευθεία.

    Πάντως ο κόσμος ήταν πολύς και μάλιστα υπολογίζω ότι πρέπει να ήταν γύρω στους 10.000 περισσότερους απ' ότι στη συναυλία των Scorpions-Whitesnake.
    Βέβαια, έβλεπες κάθε ηλικία. Από μικρά κοριτσάκια-Σακίρες μέχρι τρίτης ηλικίας Σακίρους. Υπήρξανε και πολλοί ξένοι-τουρίστες που ήταν η καλύτερή τους να συμπέσουν οι διακοπές με μία τέτοια συναυλία.

    Έξω από το Στάδιο μοιράζανε δωρεάν καφέδες, μπέικ ρολς, φωσφορούχα παιχνιδάκια κ.α. και το μόνο που σου χάλαγε τη διάθεση ήταν ο εκνευριστικά δυνατός αέρας.

    Και πάμε τώρα στο καλλιτεχνικό πρόγραμμα. Η Ραλλία έπαιξε συνοδευόμενοι από τα μέλη των C-Real. Φανερά αδυνατισμένη, και με δεδομένο ότι οι συνθήκες δεν ήταν ευνοϊκές (δυνατός αέρας, μέτριος ήχος κ.λπ.) ήταν καλή στα φωνητικά (μακράν η καλύτερη φωνή που βγήκε από τα Fame Story) αλλά άπειρη στα ''επικοινωνιακά'' (ποτέ δεν λες στη σκηνή ''Άλλο ένα τραγούδι κι έφυγα'' !!!).

    Οι C-Real ήταν καλοί (τους περίμενα όμως καλύτερους) και η τραγουδίστρια φάνηκε ότι είναι επικοινωνιακή με το κοινό. Έκπληξη η εκτέλεση του ''Baila Moreno''.

    Shakira, Shakira φώναζε το κοινό που περίμενε πως και πως την έλευση της δημοφιλέστερης τραγουδίστριας αυτή την εποχή στον κόσμο. Είναι κι η πρώτη φορά που το Νο 1 παγκοσμίως επισκέπτεται με όλες του τις δάφνες τη χώρα μας...

    Και η στιγμή φτάνει! Με την παρουσία της μικρής το δέμας Σακίρα όλη η εξέδρα σηκώνεται όρθια και παραλυρεί.
    Παραδόξως, και αντίθετα απ' ό,τι συμβαίνει συνήθως, μπορώ να πω πως στην εξέδρα που ήμουν εγώ υπήρχε μεγαλύτερος παλμός και κέφι απ' ότι στην αρένα.
    Σύσσωμη η εξέδρα σηκώθηκε όρθια με το που εμφανίστηκε η Σακίρα, και ξαναέκατσε όταν πήγε ο καθένας σπίτι του!
    Καθ' όλη τη διάρκεια της συναυλίας οι θεατές χορεύανε, τραγουδούσανε, σιγοντάρανε, και -ακόμη και στις μπαλάντες της Σακίρα- και πάλι όρθιοι κουνούσαν ρυθμικά το σώμα τους.

    Η Σακίρα τραγούδησε Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Α. Οι νότες έβγαιναν αβίαστα και αλαχάνιαστα από τα χείλη της ακόμα κι όταν αυτή ''όργωνε'' τη σκηνή από την μία άκρη ως την άλλη!
    Τραγούδησε, χόρεψε, ''έπαιξε'' με το κοινό, έπαιξε φυσαρμόνικα, δύο κιθάρες, μίλησε για τον εαυτό της, για την πατρίδα της που συμπτωματικά χθες γιόρταζε την ανεξαρτησία της από την Ισπανία (1810), μίλησε για την Ελλάδα και, με λίγα λόγια, η Σακίρα ήταν η απόλυτη Σούπερ Σταρ που δικαίωσε τη φήμη της και την επιτυχία της.
    Ένα αστείρευτο ταλέντο που ξεπερνά παρασάγγας τις δικές μας εγχώριες σόου-γούμαν. Όχι μόνο τραγουδάει τέλεια, όχι μόνο χορεύει, όχι μόνο λικνίζεται χωρίς να γίνεται πρόστυχη, αλλά παίζει μουσική, γράφει τραγούδια, κάνει η ίδια τις παραγωγές, και πολλά πολλά άλλα.

    Εμφανίστηκε στη σκηνή απλή, με μία φορμίτσα κι ένα μπλουζάκι, και με... ξυπόλητα πόδια παιρνόντας έτσι -για όσους το έπιασαν- το μήνυμα.
    ''Ξυπόλητα πόδια'' λέγεται το Ίδρυμα που η ίδια ίδρυσε για τα άπορα παιδιά της πατρίδας της και για τα οποία ξοδεύει μεγάλα ποσά από την αμοιβή της.
    (Και να φανταστείτε ότι σ' εκείνη την περιβοήτη συνέντευξη της Δέσποινας Βανδή στο Discovery, όταν την ρωτήσανε τι τα κάνει τα χρήματα, εκείνη απάντησε ''Ψώνια''!).

    Μέσα στην απόλυτη παράσταση της Σακίρα την είδαμε ντυμένη χανούμισα να κουνάει πότε το στήθος της μένοντας οι γοφοί ακούνητοι και πότε το αντίθετο. Μεταμορφωνόταν με εκπληκτική ευκολία σε ένα σεμνό γλυκό κοριτσάκι που τραγουδάει μπαλάντες, αλλά και σε μία εκρηκτική σέξι γυναίκα-αράχνη!

    Αυτή είναι η Σακίρα. Οι φαν της -που ξέρουν και τα τραγούδια της- σίγουρα μείνανε ικανοποιημένοι. Οι εκτελέσεις των τραγουδιών ήταν άριστες, ο ήχος -όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο Jorge- ήταν ανέλπιστα καλός και το κοινό συμμετείχε τόσο όσο ποτέ άλλοτε δεν έχω δει σε συναυλία στην Ελλάδα (τουλάχιστον στην εξέδρα που ήμουν εγώ).
    Η Shakira έκλεισε -φυσικά- με το ''Hips Don't Lie'' σε μία πραγματικά εκρηκτική εκτέλεση. Όλοι οι μουσικοί ήταν πολύ καλοί ενώ ο ηχητικός και ο φωτιστικός εξοπλισμός δικαίωσε τη φήμη του.
    Μιλάμε για μία άριστη παράσταση, εφάμιλλη του ταλέντου και της αξίας της Σακίρα.
    Εύγε λοιπόν στην ίδια. Μακάρι αυτή η αθρόα προσέλευση του κοινού να έπεισε τους διοργανωτές ότι το κοινό της Ελλάδας διψάει για τέτοιου είδους συναυλίες.

    Ελπίζω οι διοργανωτές να βγήκαν κερδισμένοι (από οικονομικής άποψης) ώστε να πάρουν το θάρρος να συνεχίσουν φέροντάς μας όλους αυτούς που το κοινό διψάει να τους δει από κοντά.
    yiannisyiannis
    21.07.2006, 11:02
    Λοιπόν, δεν αμφισβητώ τις φωνητικές, χορευτικές κι ερμηνευτικές της ικανότητες, ούτε τις φιλανθρωπικές της δράσεις.
    Για τη μουσική της έχω κάποιους ενδοιασμούς. Όπως η ίδια η Σακίρα συνηθίζει να λέει: "οι γοφοί λένε πάντα την αλήθεια". Η ερώτησή μου λοιπόν, είναι η εξής: Η μουσική αυτής της συμπαθέστατης Κολομβιανής, είναι κάτι παραπάνω από μουσική των γοφών;
    nikos_f3n
    21.07.2006, 11:10
    Απλα ειναι μια διασκεδαστικη χορευτικη μουσικη απ'οτι καταλαβαινω. Απο κει και περα τιποτα το ιδιαιτερο.
    jorge
    21.07.2006, 11:18
    Δύσκολη ερώτηση, μια και η μουσική της περιέχει πολλά στοιχεία, τόσο από την ίδια, όσο και από τους μουσικούς της που προέρχονται απ' όλα τα μέρη του κόσμου. Το αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερα καλό, ξεφεύγει από το απλό ποπ, έχει έθνικ και ροκ στοιχεία...

    Καλύτερα όμως θα μας τα πει ο CHE, λόγω επαγγέλματος.

    Εγώ τα τραγούδια της δεν τα βρίσκω "φτηνά", όχι όμως οτι είναι και αριστουργήματα. Χρειάζεται τέτοια μουσική, δίνει ζωντάνια στον κόσμο, τον κάνει να χορεύει και τον ενθουσιάζει. Μακάρι τα ελληνικά πρότυπα που έχουν τα κοριτσάκια που είδα χθες, να έμοιαζαν στο ελάχιστο με την Σακίρα.
    CHE
    21.07.2006, 12:10
    Τα τραγούδια της Shakira είναι πολλά περισσότερα από ''μουσική των γοφών''. Θα ήταν άδικο για έναν καλλιτέχνη να κρίνουμε τη μουσική του αποκλειστικά από ένα τραγούδι.
    Η τοποθέτηση των μελών περί γοφών με γύρισε πίσω σχεδόν 21 χρόνια, τότε που το ''Ρίτα Ριτάκι'' έκανε θραύση στα ελληνικά ραδιόφωνα. Πολλοί βιάστηκαν να βγάλουν συμπεράσματα για τους Κατσιμίχα χωρίς καν να μπούνε στον κόπο να ακούσουνε τα άλλα, τα ''διαφορετικά'' κομμάτια των Κατσιμίχα. Κι όμως ο ''Φάνης'', το ''Υπόγειο'', ''Τις Κυριακές από παιδί τις σιχαινόμουνα'' ήταν εκεί. Μέσα στον ίδιο δίσκο. Απλά έπρεπε ο ακροατής να τα ακούσει, να τα ανακαλύψει και, τελικά, να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.
    Γιατί από ένα και μόνο τραγούδι (σαν να κοιτάει κανείς ένα δέντρο για να βγάλει συμπεράσματα για ένα δάσος) είναι αδύνατον να κρίνεις οποιονδήποτε καλλιτέχνη.

    Στην ιστορία της μουσικής, από την κλασική μουσική μέχρι τη ροκ, τα πιο δημοφιλή κομμάτια ήταν συνήθως τα πιο ανάλαφρα. Τα πιο ευκατανόητα στην ευρεία μάζα. Έτσι, ένα τραγούδι με εσωστρεφείς και αλληγορικούς στίχους θα γίνει κατανοητό και αρεστό σε πολύ μικρότερη μερίδα ανθρώπων απ' ότι ένα τραγούδι με ''ξεσηκωτικό'' ρυθμό και πιασάρικη μελωδία και στίχους.

    Η Σακίρα, για να επανέλθουμε στο θέμα μας, γνώρισε τεράστια επιτυχία με το ''Whenever, wherever'' και το ''Hips don't Lie'' όταν στους δίσκους της κρύβονται μικρά αριστουργήματα.
    Άλλωστε στη χθεσινή συναυλία της έδειξε με τον πιο αντιπροσωπευτικό τρόπο το πως αντιμετωπίζει η ίδια τα τραγούδια της.
    Στα πιο ανάλαφρα και δημοφιλή τραγούδια της, χαμήλωσε το παντελόνι της, έδεσε την μπλούζα της αποκαλύπτοντας την κοιλιά της, και... χόρεψε.
    Τα ''άλλα'' τραγούδια τα αντιμετώπισε με σεβασμό. Αν ακούσει κανείς τους δίσκους της Σακίρα, θα ανακαλύψει τη συνεργασία της με τον πολύ Carlos Santana (για να πάρω την πιο... τρανταχτή συνεργασία) μέχρι τους άγνωστους στη χώρα μας εξαιρετικούς μουσικούς της ethnic, latin και oriental μουσικής.
    Άλλωστε η αραβική και λατινοαμερικάνικη καταγωγή (!) της Σακίρα, δημιουργεί έναν... εκρηκτικό συνδυασμό μοναδικό στη παγκόσμια μουσική.

    Όχι. Η μουσική της είναι πέρα από τους γοφούς. Μιλάει για τη φτώχεια, την απελπισία, τον έρωτα και την ελπίδα με μοναδικό μουσικό τρόπο. Η γενικότερη στάση της απέναντι στη ζωή αλλά και στη χώρα που γεννήθηκε είναι σπάνια για έναν τέτοιο καλλιτέχνη.
    Παιδί από πολύτεκνη και φτωχή οικογένεια, δεν ξέχασε ποτέ τις καταβολές της. Δεν ''ψωνίστηκε'' όπως άλλοι συνάδελφοι που έγιναν ντίβες. Δουλεύει ακατάπαυστα και εκμεταλλεύεται το χάρισμα που της έδωσε ο Θεός: τη φωνή της.

    Κάποτε τη ρώτησαν αν έχανε τη φωνή της τι θα έκανε. Και η ίδια απάντησε: ''Όταν βλέπω τον ήλιο ποτέ δεν σκέφτομαι το σούρουπο''.
    Και για να μην πω περισσότερα, θα σας παροτρύνω (αν δεν το διαβάσατε) το εξαιρετικό άρθρο του νομπελίστα Γκαμπριέλ Γκαρσία Μαρκές που μιλάει για τη Σακίρα, απόσπασμα του οποίου δημοσιεύθηκε στις 16/7/06 στο παρόν τόπικ από το μέλος nefos.
    georgianoua
    21.07.2006, 12:16
    Με ηλεκτρίζει η μουσική της και όλα της τα κομμάτια μου αρέσουν πολύ. Όχι μόνο τα dance κομμάτια της αλλά και οι μπαλάντες της.

    Στην Κύπρο 12:00 το μεσημέρι και ακόμη να αναφέρουνε κάτι για την συναυλία. Και έχουμε και μουσική εκπομπή μου μεταδείδεται αυτή την ώρα. Όταν κάνουν τα νέα τον γύρο του κόσμου θα μάθουμε και θα δούμε κι εμείς κάτι...

    Καλέ δεν λεγότανε ότι την συναυλία θα άνοιγε η Παπαρίζου; Παραξενεύτηκα όταν είδα να αναφέρετε Ραλλία και C-Real.

    Ελπίζω να περάσατε όλοι πολύ καλα΄και να το ευχαριστηθήκατε
    jorge
    21.07.2006, 12:23
    Το μέλος georgianoua στις 21-07-2006 στις 12:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    Στην Κύπρο 12:00 το μεσημέρι και ακόμη να αναφέρουνε κάτι για την συναυλία.



    Τι ανοίγεις την TV... Αφού έχεις εμάς
    grevenger
    21.07.2006, 13:30
    Κι εγώ παρεβρέθηκα χτες στο γεγονός της συναυλίας της Shakira. Χωρίς να έχω μεγάλη σχέση με τη μουσική της (εκτός από τις πολυακουσμένες επιτυχίες της), εκτιμώντας την όμως σαν καλλιτέχνη ολοκληρωμένο (και σαν υπέροχη σέξυ και γλυκεία παρουσία φυσικά! ;) ), οι εντυπώσεις μου από την ίδια τη Shakira είναι περισσότερο από θετικές! Η κοπέλα είναι μία από τις πιο ολοκληρωμένες καλλιτέχνες της μουσικής βιομηχανίας! Πάρα πολύ κεφάτη, δείχνει απόλυτα ότι γουστάρει αυτό που κάνει, υπέροχη φωνή (ΦΩΝΑΡΑ!), απίστευτη σκηνική παρουσία, σέξυ και πληθωρικός χορός, μου χάρισε ό,τι περίμενα και πολλά παραπάνω (δεν το περίμενα να παίξει κιθάρες και φυσαρμόνικα!). Μπορεί άνετα να μαγέψει χιλιάδες κόσμου και να σταθεί με πολύ μεγάλη άνεση σε τεράστιες σκηνές! Υπέροχα μαγνητική και επικοινωνιακή, δεν σε αφήνει να πάρεις το βλέμμα από πάνω της!

    Σαν συναυλία αυτή καθ' αυτή, και όντας καθισμένος στο πάνω διάζωμα, δεξιά από την γιγαντοοθόνη (όπως κοιτάς τη σκηνή) του σταδίου, ο ήχος δεν ήταν καλός. Είχε πολλά σκαμπανευάσματα και ηχώ (ίσως λόγο ΚΑΙ του υπερβολικού αέρα) και δεν σε άφηνε να απολαύσεις τον ήχο και τη φωνή της Shakira σε όλο τους το μεγαλείο.

    Δεν ξέρω βέβαια αν ήταν όντως η μεγαλύτερη παραγωγή συναυλιακού γεγονότος στην Ελλάδα, αλλά πέρασα όμορφα! Η Shakira είναι τεράστιο ταλέντο και περιμένω απίστευτα πράγματα από αυτήν (και) στο μέλλον!

    Φιλιά σε όλους/ες!

    Deos
    21.07.2006, 22:47
    Το μέλος CHE στις 21-07-2006 στις 10:35 έγραψε...
    Παράθεση:

    Την είδαμε και την -ίσως- πιο πολυαναμενόμενη συναυλία της χρονιάς. Οπωσδήποτε όταν έρχεται ένας καλλιτέχνης στα φόρτε του, οι απαιτήσεις είναι μεγάλες.

    Το κοινό άρχισε να προσέρχεται από νωρίς και φάνηκε ότι η προσέλευση του κόσμου θα είναι μεγάλη.
    Κάποια προβλήματα οργάνωσης υπήρξανε, όπως π.χ. καθυστερήσανε να ανοίξουν οι πόρτες ενώ όση ώρα περίμενε ο κόσμος απ' έξω, άκουγε τη Ραλλία να κάνει sound check! (που φυσικά θα έπρεπε να είχε γίνει πολύ νωρίτερα).

    Εγώ ήμουν με εισιτήριο των 80€ αλλά τελικά έκατσα στις θέσεις των V.I.P. (πιστέψτε με κατά λάθος έγινε!) κι απ' ότι κατάλαβα πρέπει να υπήρχαν κι άλλοι σαν εμένα. Το αποτέλεσμα; Υπήρξαν VIP που έκατσαν σε άλλες θέσεις (χα, χα, καλά να πάθουν) αλλά όπως και να το κάνουμε ήταν οργανωτικό λάθος.

    Σε ό,τι αφορά τον κόσμο, θα διαφωνήσω με τον Jorge. Οι εξέδρες, και το πάνω και το κάτω διάζωμα, ήταν ασφυκτικά γεμάτες (υπήρχε κόσμος ακόμα και στα σκαλιά των διαδρόμων) εκτός από ένα μικρό κομμάτι ανάμεσα στη θύρα 1 και στη θύρα 35 που βρισκόταν ακριβώς πίσω από τις εγκαταστάσεις του ηχολήπτη και του φωτιστή και έκρυβε σημαντικό μέρος από τη σκηνή.
    Η μοναδική θύρα που δεν ήταν γεμάτη ήταν η θύρα των Golden V.I.P. (των 200€ δηλαδή) που, προσωπικά, δεν κατάλαβα τι το ιδιαίτερο είχε αφού η οπτική επαφή με τη σκηνή ήταν χειρότερη από εκείνες των 80€ που έβλεπαν τη σκηνή στην ευθεία.

    Πάντως ο κόσμος ήταν πολύς και μάλιστα υπολογίζω ότι πρέπει να ήταν γύρω στους 10.000 περισσότερους απ' ότι στη συναυλία των Scorpions-Whitesnake.
    Βέβαια, έβλεπες κάθε ηλικία. Από μικρά κοριτσάκια-Σακίρες μέχρι τρίτης ηλικίας Σακίρους. Υπήρξανε και πολλοί ξένοι-τουρίστες που ήταν η καλύτερή τους να συμπέσουν οι διακοπές με μία τέτοια συναυλία.

    Έξω από το Στάδιο μοιράζανε δωρεάν καφέδες, μπέικ ρολς, φωσφορούχα παιχνιδάκια κ.α. και το μόνο που σου χάλαγε τη διάθεση ήταν ο εκνευριστικά δυνατός αέρας.

    Και πάμε τώρα στο καλλιτεχνικό πρόγραμμα. Η Ραλλία έπαιξε συνοδευόμενοι από τα μέλη των C-Real. Φανερά αδυνατισμένη, και με δεδομένο ότι οι συνθήκες δεν ήταν ευνοϊκές (δυνατός αέρας, μέτριος ήχος κ.λπ.) ήταν καλή στα φωνητικά (μακράν η καλύτερη φωνή που βγήκε από τα Fame Story) αλλά άπειρη στα ''επικοινωνιακά'' (ποτέ δεν λες στη σκηνή ''Άλλο ένα τραγούδι κι έφυγα'' !!!).

    Οι C-Real ήταν καλοί (τους περίμενα όμως καλύτερους) και η τραγουδίστρια φάνηκε ότι είναι επικοινωνιακή με το κοινό. Έκπληξη η εκτέλεση του ''Baila Moreno''.

    Shakira, Shakira φώναζε το κοινό που περίμενε πως και πως την έλευση της δημοφιλέστερης τραγουδίστριας αυτή την εποχή στον κόσμο. Είναι κι η πρώτη φορά που το Νο 1 παγκοσμίως επισκέπτεται με όλες του τις δάφνες τη χώρα μας...

    Και η στιγμή φτάνει! Με την παρουσία της μικρής το δέμας Σακίρα όλη η εξέδρα σηκώνεται όρθια και παραλυρεί.
    Παραδόξως, και αντίθετα απ' ό,τι συμβαίνει συνήθως, μπορώ να πω πως στην εξέδρα που ήμουν εγώ υπήρχε μεγαλύτερος παλμός και κέφι απ' ότι στην αρένα.
    Σύσσωμη η εξέδρα σηκώθηκε όρθια με το που εμφανίστηκε η Σακίρα, και ξαναέκατσε όταν πήγε ο καθένας σπίτι του!
    Καθ' όλη τη διάρκεια της συναυλίας οι θεατές χορεύανε, τραγουδούσανε, σιγοντάρανε, και -ακόμη και στις μπαλάντες της Σακίρα- και πάλι όρθιοι κουνούσαν ρυθμικά το σώμα τους.

    Η Σακίρα τραγούδησε Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Α. Οι νότες έβγαιναν αβίαστα και αλαχάνιαστα από τα χείλη της ακόμα κι όταν αυτή ''όργωνε'' τη σκηνή από την μία άκρη ως την άλλη!
    Τραγούδησε, χόρεψε, ''έπαιξε'' με το κοινό, έπαιξε φυσαρμόνικα, δύο κιθάρες, μίλησε για τον εαυτό της, για την πατρίδα της που συμπτωματικά χθες γιόρταζε την ανεξαρτησία της από την Ισπανία (1810), μίλησε για την Ελλάδα και, με λίγα λόγια, η Σακίρα ήταν η απόλυτη Σούπερ Σταρ που δικαίωσε τη φήμη της και την επιτυχία της.
    Ένα αστείρευτο ταλέντο που ξεπερνά παρασάγγας τις δικές μας εγχώριες σόου-γούμαν. Όχι μόνο τραγουδάει τέλεια, όχι μόνο χορεύει, όχι μόνο λικνίζεται χωρίς να γίνεται πρόστυχη, αλλά παίζει μουσική, γράφει τραγούδια, κάνει η ίδια τις παραγωγές, και πολλά πολλά άλλα.

    Εμφανίστηκε στη σκηνή απλή, με μία φορμίτσα κι ένα μπλουζάκι, και με... ξυπόλητα πόδια παιρνόντας έτσι -για όσους το έπιασαν- το μήνυμα.
    ''Ξυπόλητα πόδια'' λέγεται το Ίδρυμα που η ίδια ίδρυσε για τα άπορα παιδιά της πατρίδας της και για τα οποία ξοδεύει μεγάλα ποσά από την αμοιβή της.
    (Και να φανταστείτε ότι σ' εκείνη την περιβοήτη συνέντευξη της Δέσποινας Βανδή στο Discovery, όταν την ρωτήσανε τι τα κάνει τα χρήματα, εκείνη απάντησε ''Ψώνια''!).

    Μέσα στην απόλυτη παράσταση της Σακίρα την είδαμε ντυμένη χανούμισα να κουνάει πότε το στήθος της μένοντας οι γοφοί ακούνητοι και πότε το αντίθετο. Μεταμορφωνόταν με εκπληκτική ευκολία σε ένα σεμνό γλυκό κοριτσάκι που τραγουδάει μπαλάντες, αλλά και σε μία εκρηκτική σέξι γυναίκα-αράχνη!

    Αυτή είναι η Σακίρα. Οι φαν της -που ξέρουν και τα τραγούδια της- σίγουρα μείνανε ικανοποιημένοι. Οι εκτελέσεις των τραγουδιών ήταν άριστες, ο ήχος -όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο Jorge- ήταν ανέλπιστα καλός και το κοινό συμμετείχε τόσο όσο ποτέ άλλοτε δεν έχω δει σε συναυλία στην Ελλάδα (τουλάχιστον στην εξέδρα που ήμουν εγώ).
    Η Shakira έκλεισε -φυσικά- με το ''Hips Don't Lie'' σε μία πραγματικά εκρηκτική εκτέλεση. Όλοι οι μουσικοί ήταν πολύ καλοί ενώ ο ηχητικός και ο φωτιστικός εξοπλισμός δικαίωσε τη φήμη του.
    Μιλάμε για μία άριστη παράσταση, εφάμιλλη του ταλέντου και της αξίας της Σακίρα.
    Εύγε λοιπόν στην ίδια. Μακάρι αυτή η αθρόα προσέλευση του κοινού να έπεισε τους διοργανωτές ότι το κοινό της Ελλάδας διψάει για τέτοιου είδους συναυλίες.

    Ελπίζω οι διοργανωτές να βγήκαν κερδισμένοι (από οικονομικής άποψης) ώστε να πάρουν το θάρρος να συνεχίσουν φέροντάς μας όλους αυτούς που το κοινό διψάει να τους δει από κοντά.



    CHE, μετέφερες πραγματικά αυτούσια τις εικόνες που ζήσαμε στην ανεπανάληπτη για τα ελληνικά δεδομένα συναυλία.
    Δηλώνω Shakira big big fan και χαίρομαι αφάνταστα για την απόλυτη performance που έκανε. Θεά από κάθε άποψη!! Και πάνω από όλα άνθρωπος και όχι ένα δημιούργημα του star system.
    Το κοινό την αποθέωσε γιατί το άξιζε! Τυχεροί όσοι παρεβρέθηκαν κοντά της σε μια εποχή που η καριέρα της βρίσκεται στο peak.
    Έκανε αίσθηση δυστυχώς η απουσιά του Objection το οποίο δεν ξέρω γιατί δεν το είπε, ενώ το συμπεριλαμβάνει σχεδόν πάντα στα tour.
    ελπ'ιζω να ξαναζήσουμε σύντομα τόσο μεγάλες συγκινήσεις όπως οι 2 τελευταίες βδομάδες που ξεχείλησαν από concerts!!!
    Shakira QUEDA AQUI O VUELVE PRONTO
    Ilovemusic
    22.07.2006, 01:08
    Εγώ άκουσα ότι η συναυλία της ήταν πολύ βαρετή. Όσοι γνωστοί μου πήγαν απογοητεύτηκαν. Την βρίσκω πολύ υπερεκτιμημένη καλλιτέχνη από το συγκεκριμένο forum. Δεν έχει βγάλει τραγούδια που θα μείνουν. Σε 10 άντε το πολύ 15 χρόνια πολύ λίγοι θα τη θυμούνται.
    tzoy
    22.07.2006, 09:23
    35.000 θεατές για τη Shakira



    Τίποτα δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Όταν ένας τόσο μεγάλος καλλιτέχνης, σε μια τόσο σημαντική και επιτυχημένη στιγμή της καριέρας του έρχεται στην Ελλάδα δεν μπορεί παρά να κάνει αυτό που έκανε χθες το βράδυ η Shakira! Να μας χαρίσει την απόλυτη συναυλία της χρονιάς! 35.000 θεατές παρακολούθησαν την χθεσινή συναυλία. Μια συναυλία που εξελίχθηκε σ’ένα ξέφρενο πάρτυ, αφού η Shakira δεν άφησε κανέναν να ξεφύγει από τον «ηλεκτρισμό» της και κατάφερε να τους παρασύρει όλους στους ρυθμούς της.

    Η εικόνα ήταν μαγική, ένα ολόκληρο στάδιο «κουνούσε τους γοφούς του» τραγουδούσε και παραληρούσε σε χειροκροτήματα! Στις 20:00 εμφανίστηκε στη σκηνή η Ραλλία Χρηστίδου, η οποία τραγούδησε τις πιο γνωστές επιτυχίες της «Εγώ για Σένα», το «Ίσως» και «Είσαι Μακριά», με εντυπωσιακή συμμετοχή από το κοινό. Οι C:Real ακολούθησαν στις 21:00 και τραγούδησαν τα πιο γνωστά κομμάτια τους και διασκεύασαν το hit του φετινού καλοκαιριού, Baila Morena.

    Λίγο μετά τις 22:00, το ασφυκτικά γεμάτο ΟΑΚΑ υποδέχτηκε την λατίνα superstar με εκρήξεις ενθουσιασμού. Για περισσότερο από μιάμιση ώρα τραγούδησε όλες τις μεγάλες επιτυχίες της, με την φωνή της σε εξαιρετική φόρμα και με τις χορευτικές της κινήσεις να ξεσηκώνουν το κοινό! Είχες την αίσθηση μιας εξαιρετικής παράστασης θεάματος υψηλού επιπέδου και ταυτόχρονα, την ενέργεια μιας ροκ συναυλίας!

    Όταν το κομμάτι Hips Don’t Lie έκλεισε την συναυλία λίγο πριν τα μεσάνυχτα, η Shakira είχε καταφέρει να κερδίσει ένα κομμάτι της ζωής μας, ένα βράδυ, μια στιγμή, από αυτές που δεν θα ξεχάσουμε ποτέ!

    Νωρίτερα, πραγματοποιήθηκε η συνέντευξη τύπου της συναυλίας στην αίθουσα τύπου του ΟΑΚΑ. Η Shakira απάντησε με πολλή διάθεση σε ερωτήσεις για το show και την παρουσία της στην σκηνή, για την καθημερινότητά της ως star, για τις εντυπώσεις της από την Αθήνα, για το φιλανθρωπικό της έργο στην Κολομβία, αλλά και για την γνώμη της για τα γεγονότα στην Μέση Ανατολή.

    Η Shakira μίλησε επίσης για την άψογη παραγωγή αλλά και την μοναδική φιλοξενία της από την διοργάνωση και αφού ευχαρίστησε θερμά τους ανθρώπους που δούλεψαν για να πραγματοποιηθεί η εμφάνιση της στην Ελλάδα, δεσμεύτηκε ότι μετά από αυτή την εμπειρία της, η Ελλάδα θα είναι ένας σίγουρος σταθμός της επόμενης περιοδείας της. Η Sony-Bmg απένειμε στην Shakira ένα πλατινένιο άλμπουμ (Laundry Service) και ένα πλατινένιο single (Whenever, Wherever) και δύο χρυσά άλμπουμ (Fijacion Oral Vol. 1 και Oral Fixation Vol. 2.
    CHE
    22.07.2006, 10:19
    Το μέλος Ilovemusic στις 22-07-2006 στις 01:08 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ άκουσα ότι η συναυλία της ήταν πολύ βαρετή. Όσοι γνωστοί μου πήγαν απογοητεύτηκαν. Την βρίσκω πολύ υπερεκτιμημένη καλλιτέχνη από το συγκεκριμένο forum. Δεν έχει βγάλει τραγούδια που θα μείνουν. Σε 10 άντε το πολύ 15 χρόνια πολύ λίγοι θα τη θυμούνται.



    Το αν έχει βγάλει τραγούδια που θα μείνουν είναι μάλλον νωρίς για να το εκτιμήσουμε. Κι αφού, όπως λες, σε 10 με 15 χρόνια πολύ λίγοι θα τη θυμούνται, ελπίζω σε 10-15 χρόνια να είμαστε ακόμα εδώ και να δούμε τελικά ποιος είχε δίκιο.
    Αναρωτιέμαι πραγματικά ποιοι ήταν αυτοί που πήγαν στη συναυλία της Shakira και απογοητεύτηκαν!
    Μήπως ήταν αλλού; Μήπως πήγαν στην Τάμτα; Μήπως περίμεναν να τους έκανε και στριπτίζ;
    Ας είμαστε σοβαροί. Από όσους ξέρω εγώ (και δεν είναι λίγοι) όλοι εκστασιάστηκαν! Όλα τα Μέσα Ενημέρωσης έλεγαν τα καλύτερα λόγια για τη συναυλία της Σακίρα (ακόμα κι οι σταθμοί που δεν παίζουν καν τέτοιου είδους μουσική!).
    Και, εν πάσει περιπτώσει, όσοι πραγματικά ήταν εκεί είδαν μία από τις καλύτερες συναυλίες που έχουν γίνει ποτέ στην Ελλάδα (και το εννοώ αυτό)!

    Από την άλλη, γούστα είναι αυτά. Αλλά... αναρωτιέμαι... Αυτοί που βαρέθηκαν γιατί πήγαν στη συναυλία; Γιατί αν πήγαν επειδή τους άρεσε η Σακίρα, το θεωρώ αδιανόητο να απογοητεύτηκαν! Η Σακίρα, αντιθέτως, κέρδισε πάρα πολλούς θαυμαστές με την εμφάνισή της.
    Αν, πάλι, πήγαν από περιέργεια χωρίς να ξέρουν τα τραγούδια, άραγε δεν έβλεπαν πως συμμετείχε όλος ο κόσμος που χόρευε συνέχεια και την αποθέωνε; Πώς λοιπόν ήταν απογοητευτική;

    Απευθύνομαι σε όλα τα μέλη του Music Heaven που ήταν παρόντες στη συναυλία της Σακίρα: Υπάρχει έστω κι ένας από εσάς που πιστεύει ότι η Σακίρα ήταν απογοητευτική;
    (αλλά τι ρωτάω. Όλοι όσοι ήταν παρόντες έγραψαν τα καλύτερα!)
    Ilovemusic
    23.07.2006, 13:34
    Αγαπητέ Che βλέπω να κοντραριζόμαστε για πολύ ακόμη. Αυτοί που ξέρω που πήγαν στη συναυλία δεν είναι δηλωμένοι φαν της Shakira και σίγουρα δεν έγιναν μετά από τη συναυλία. Κανένας δεν έμεινε ικανοποιημένος (ίσως να είχαν υπεβολικές προσδοκίες από τη διαφήμιση- προπαγάνδα που έπεσε). Αυτό που είδαν ήταν μια μικροκαμωμένη γυναίκα ούτε 1.60 με πολλές φωνητικές δυνατότητες και ωραία κίνηση αλλά με πολύ μέτρια τραγούδια. Και δεν είπε ένα από τα λίγα καλά τραγούδια της το Οbjection. Και από ΜΜΕ δεν άκουσα τα καλύτερα λόγια. Αγαπητέ Che έπρεπε να πας στη συναυλία των Duran Duran για να δεις ποια είναι η καλύτερη pop συναυλία που έχει γίνει στην Ελλάδα.
    meltica
    23.07.2006, 14:19
    Hi! Ενδιαφέρουσες όλες οι απόψεις για την συναυλία... Ας πω και γω λοιπόν την γνώμη μου! Όντως πολύ καλή διοργάνωση από κάθε άποψη. Ήχος φανταστικός, πολύ καλά τα video-wall... Η Shakira τέλεια στη φωνή αλλά και στην παρουσία... Αλλά! Τι πρόγραμμα είναι αυτό; Την περισσότερη ώρα νόμιζα ότι άκουγα soundtrack από την ''μαρία της γειτονιάς''. Δεν είπε το objection- έγκλημα!- και επίσης απ'ότι θυμάμαι είπε μόνο το hey you από τον τελευταίο δίσκο της- εξαιρώντας τα πολύ γνωστά που είπε, που αυτό έλειπε και να μην τα έλεγε... Τέλοσπάντων απ'ότι καταλάβατε πίστευα πως θα προτιμήσει να πρόβαλει τα τελευταία της τραγούδια που μου αρέσουν πιο πολύ- είναι σαφώς και πιο εμπορικά. Αλλά τι να γίνει, είχε όρεξη το κορίτσι να πει τα κολομβιανά της... Εν κατακλέιδι δεν ξέρω αν ήταν που ήμουν και ένα πτώμα στην συναυλία, απογοητεύτηκα πολύ!

    Υ.Γ Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί όταν τέλεισε το hips don't lie σηκώθηκαν όλοι να φύγουν; Έχω την εντύπωση ότι μετά χειροκροτούν και ο καλλιτέχνης λέει κανα τραγουδάκι ακόμα για το καληνύχτα...

    CHE
    23.07.2006, 23:08
    Μάλλον θα... κοιμόσουνα! Γιατί encore έγινε. Και τότε η Shakira είπε δύο κομμάτια εκ των οποίων το δεύτερο ήταν το Hips Don't Lie (τουτέστιν το Hips Don't Lie το είπε στο encore). Εκτός κι αν εννοείς γιατί δεν έγινε δεύτερο encore...

    Για τη φίλη και... κονταροχτυπούσα ilovemusic:
    Δεν είπα ότι η συναυλία της Shakira ήταν η καλύτερη που έγινε ποτέ. Είπα ότι ήταν μία από τις καλύτερες. Για το αν η καλύτερη που έγινε ποτέ ήταν των Duran Duran δεν μπορώ να έχω άποψη καθότι εκείνη την εποχή ήμουν προσκαλεμένος να δω συναυλία της Kylie Minogue στο εξωτερικό.

    Ελπίζω αν έρθουν ξανά οι Duran Duran να τους δω (άλλωστε είναι και το αγαπημένο συγκρότημα των '80's της κοπελιάς μου).
    meltica
    24.07.2006, 02:01
    Το μέλος CHE στις 23-07-2006 στις 23:08 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μάλλον θα... κοιμόσουνα! Γιατί encore έγινε. Και τότε η Shakira είπε δύο κομμάτια εκ των οποίων το δεύτερο ήταν το Hips Don't Lie (τουτέστιν το Hips Don't Lie το είπε στο encore). Εκτός κι αν εννοείς γιατί δεν έγινε δεύτερο encore...




    Λες να κοιμόμουνα...; Αν ήμουν μόνη μου στη συναυλία μπορεί και να το πίστευα με τέτοια κούραση που είχα, αλλά ήμουν με την ξαδέρφη μου... Λοιπόν δεν ξέρω αν έγινε όντως έτσι γιατί το hips don't lie το άκουσα μια χαρά- για το προηγούμενο δεν παίρνω και όρκο- αλλά δεν είχα αντιληφθει ότι πρόκειται για encore- ευχαριστώ μου θύμισες και πως το λένε γιατί έσπαγα το κεφάλι μου!
    CHE
    24.07.2006, 11:38
    Έτσι λέγεται: encore (προφέρεται ανκόρ). Είναι γαλλική λέξη που αντιστοιχεί στη δική μας ιαχή ‘‘κι άλλο’’.
    Πάντως η αλήθεια είναι ότι τα φώτα άργησαν να ανάψουν μετά το τέλος της συναυλίας. Ενδεχομένως να περίμενε και δεύτερο encore ώστε να έλεγε και το "Objection'' (που τελικά δεν είπε). Ποιος ξέρει...
    Η αλήθεια, βέβαια, είναι ότι πολλές φορές οι καλλιτέχνες δεν λένε τραγούδια που έγιναν επιτυχίες.
    Θυμάμαι μια φορά σε συναυλία του Mano Chao στις Βρυξέλλες (νομίζω ήταν το 2002 αλλά δεν είμαι σίγουρος) που δεν είπε το ‘‘Me gustas tu'' το οποίο έκανε πάταγο εκείνη την εποχή!


    nefos
    24.07.2006, 20:59
    Σέξι και ευαίσθητη

    Πότε ως σέξι κυρία της ποπ, τινάζοντας με ξεχωριστό ερωτισμό τους γοφούς της, πότε ως έφηβη με την κιθάρα της όπου ερμήνευε τις μελαγχολικές μπαλάντες, η Σακίρα πρόσφερε μια άψογη παράσταση στις περίπου 25 χιλιάδες άτομα που είχαν συγκεντρωθεί την Πέμπτη το βράδυ στο Ολυμπιακό Στάδιο.




    Ντυμένη στα μαύρα, αεικίνητη και χαμογελαστή, χαιρέτισε το κοινό με ένα «Γειά σου Αθήνα» σε σπασμένα ελληνικά και πέρασε από το «Whenever Wherever» στο φινάλε του «Hips Don't Lie», όπου έδωσε μαθήματα χορού της κοιλιάς. Μέσα σε μιάμιση ώρα ανακάτεψε τις χορευτικές της επιτυχίες με τα ισπανόφωνα χαμηλότονα τραγούδια της, που της ανοιξαν τον δρόμο και έδειξε ότι δεν έφτασε τυχαία στην κορυφή της ποπ σκηνής. Από το σόου της έλειπε φυσικά κάθε είδους αυθορμητισμός, έμοιαζε προγραμματισμένο μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια, όμως αυτή η αιλουροειδής φιγούρα σε έκανε να το ξεχνάς, καθώς έπαιζε με το κοινό, κυριαρχούσε στη σκηνή με τη γοητευτική κίνησή της και τραγουδούσε με ζωντάνια. Ενα ρεσιτάλ αισθησιακής παρουσίας από μια κυρία που δεν αυτοαποκαλείται τυχαία λέαινα της ποπ.

    Νωρίτερα, σε συνέντευξη Τύπου, μίλησε για «το σχολείο που θέλω να φτιάξω στην πατρίδα μου, την Κολομβία, για τα άπορα παιδιά», και για τον πόλεμο στη Μέση Ανατολή «που οι ηγέτες της Αμερικής πρέπει να βάλουν τέλος».


    ενετ- 24/07/2006

    CHE
    25.07.2006, 12:32
    Χθες μιλούσα με ένα στέλεχος από την εταιρία που έφερε την Shakira και μου είπε ότι κόπηκαν τελικά 38.000 εισιτήρια. Άρα μιλάμε για την πιο πετυχημένη, από άποψης προσέλευσης κόσμου, συναυλία.
    Παρόλα αυτά η εταιρία δεν έβγαλε κέρδος καθότι τα έξοδα της συναυλίας ήταν λίγο περισσότερα από τα έσοδα. Με πρόχειρους υπολογισμούς θέλανε περίπου 42.000 άτομα για να βγάλουν κέρδος.
    Εντούτοις, δεν αποθαρρύνθηκαν. Αντιθέτως, λόγω της μεγάλης προσέλευσης του κόσμου, πήραν θάρρος να φέρουν κι άλλα μεγάλα ονόματα από το εξωτερικό (βελτιώνοντας τα οργανωτικά προβλήματα που, προφανώς, τους κόστισαν).

    Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι η συναυλία της Shakira ανακοινώθηκε επισήμως μόλις 3 εβδομάδες πριν πραγματοποιηθεί! Το γεγονός ότι μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα ήρθε τόσος κόσμος είναι μεγάλη επιτυχία. Βέβαια, για να το καταφέρουν αυτό ξόδεψαν πολλά ποσά για διαφήμιση και προώθηση που θα τα είχαν γλυτώσει αν η συναυλία είχε οριστικοποιηθεί πολύ νωρίτερα.
    Δεν πειράζει όμως. Μιλάμε για μία νέα εταιρία που δραστηριοποιείται στο χώρο και κάθε εμπειρία είναι δημιουργική.