ελληνική μουσική
    1047 online   ·  210.851 μέλη

    Ορθογραφία - Παρατηρήσεις

    revekka
    12.06.2006, 10:53
    Καθώς διάβαζα κάποιες παρατηρήσεις για την ορθογραφία στο φόρουμ, μου πέρασε απ’το μυαλό το εξής: Μπορεί κάποιος να είναι δυσλεκτικός ή να έχει οποιαδήποτε μορφή μαθησιακής δυσκολίας ή δυσγραφίας. Σημαίνει πως αυτό το άτομο δεν έχει άποψη ή ότι πρέπει να σκέφτεται να γράψει κάτω δυο γραμμές γιατί θα αρχίσουν τα σχόλια περι ορθογραφίας?

    Συμφωνώ με το να προσπαθήσουμε να έχουμε ένα αξιοπρεπές φόρουμ, και ιδιαίτερα οι τίτλοι να είναι ορθογραφημένοι αλλά θα ήταν καλό να έχουμε και κάποιες ευαισθησίες. Μπορούμε πολύ εύκολα να πληγώσουμε και να φιμώσουμε κάποιον χωρίς καν να το καταλάβουμε.


    jorge
    12.06.2006, 10:57
    Πολύ σωστή παρατήρηση Ρεβέκκα.

    uNick
    12.06.2006, 10:58
    Πολύ εύστοχη η παρατήρηση...

    ...η οποία μου δίνει μια ιδέα. Jorge, θα ήταν δυνατόν να υπάρχει μέσα στο site κάποιου είδους ορθογραφικός έλεγχος σε κάθε κείμενο πριν αυτό δημοσιευτεί? Κάτι σαν τον ορθογραφικό έλεγχο του word ίσως...
    georgianoua
    12.06.2006, 11:08
    Άψογη ιδεα αλλά είχε ξαναρωτηθεί το θέμα και είναι λίγο δύσκολο να υπάρχει ορθογράφος

    Μια αγάπη γεμίζει την καρδιά
    Mε αγάπη από τη φίλη μου tzoy


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : georgianoua στις 12-06-2006 11:14 ]
    jorge
    12.06.2006, 11:09
    Οχι, κάτι τέτοιο απαιτεί μεγάλη υπολογιστική ισχύ και λογισμικό ανάλυσης σύνταξης. Πχ το λογισμικό πρέπει να ξέρει πότε είναι σωστό το "πότε" ή το "ποτέ", το "πολλή" ή το "πολύ" κλπ.
    KAKOFONIKS
    12.06.2006, 20:37
    Το μέλος uNick στις 12-06-2006 στις 10:58 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πολύ εύστοχη η παρατήρηση...

    ...η οποία μου δίνει μια ιδέα. Jorge, θα ήταν δυνατόν να υπάρχει μέσα στο site κάποιου είδους ορθογραφικός έλεγχος σε κάθε κείμενο πριν αυτό δημοσιευτεί? Κάτι σαν τον ορθογραφικό έλεγχο του word ίσως...



    Καλή ιδέα Νίκο κρίμα που δεν γίνεται όμως . Αλλά συμφωνώ στο ότι θα πρέπει να προσεχουμε να πληγώσουμε κάποιον. . .
    assasinos
    12.06.2006, 22:04
    Το πιο ωραίο είναι όταν γίνεται ορθογραφικό λάθος στο θέμα κιόλας του post...εκεί πια ξέρεις τι να περιμένεις!
    (βλ. Καινούργια ιδέα για topic)
    revekka
    12.06.2006, 22:14
    Αυτό ακριβώς που κάνεις είναι που προσπαθώ να αποτρέψω. Απο τη στιγμή που καταλαβαίνουμε το νόημα αυτών που γράφονται δεν είναι ανάγκη να γίνεται θέμα το ορθογραφικό λάθος για τους λόγους που ανέφερα στο πρώτο μήνυμα αυτής της συζήτησης. Μπορούμε χωρίς φασαρία και κοροϊδία να αποταθούμε σε έναν απο τους moderators με πμ να διορθώσει το λάθος όμορφα και ήσυχα.
    vouliakis
    12.06.2006, 22:54
    Ε, ναι... Καλώ ήνε να πρωσαίχουμε τιν ωρθογραυία στα posts που αναιβάζουμε, όπwς, επίσης, καλώ ήναι να μη γεινώμασται ¨ραtσισtέs¨ σε όσα αφορούν τους ανωρθώγραφους. (Παλαιότερα είχα βάλει και τιμωρία να γράψουν 100 φορές: "Δαιν θα ξαναγραπσω ανωρthόγραυα στο forwm)...






    assasinos
    12.06.2006, 23:04
    vouliakis
    δαιν 8α μωρούσα να τω πό καλήτερρα!


    revekka και λίγη πλάκα δεν βλάπτει...κι εγώ κάνω που και που ορθογραφικά.
    gazakas
    13.06.2006, 00:14
    Το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει ο δυσλεκτικός ή ο πραγματικά ανορθόγραφος (μιλάω για τις περιπτώσεις όπου λόγω ανορθογραφίας δυσχεραίνεται η ανάγνωση ενός κειμένου) είναι να ελέγχει το κείμενο του στο Word ή σε κάποιον άλλο κειμενογράφο με ορθογραφικό έλεγχο πριν το στείλει. Μια απλή "αντιγραφή/επικόλληση" είναι και νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουμε πρόσβαση σε τέτοια προγράμματα. Επίσης για όσους αμφιβάλλουν για την ορθογραφία κάποιων λέξεων και τους ενδιαφέρει η αισθητική πλευρά του κειμένου τους ή το αν θα ενοχληθεί κάποιος από τα πολλά τους λάθη, υπάρχουν πάντα τα λεξικά, ηλεκτρονικά και μη. Ας μην αρχίσουν τώρα κάποιοι να λένε ότι μερικοί επιδεικνύουν ιδιαίτερη ευαισθησία στο θέμα της ορθογραφίας, γιατί τα δυο τελευταία post αποδεικνύουν ότι οι βαριές περιπτώσεις απαιτούν θεραπεία
    Επίσης υπάρχουν και οι περιπτώσεις των ελληνολατρών/εθνικιστών/ελληνοκεντρικών ανορθόγραφων που ενώ τα κείμενα τους δείχνουν ότι δεν ανήκουν σε δυσλεκτικούς κάνουν κάτι απίστευτα λάθη, αυτοί οι υπερασπιστές όλων των προαιώνιων αξιών και ιδανικών του Γένους, ανάμεσα σε αυτές και της μητέρας όλων των γλωσσών, της Ελληνικής γλώσσας. Ε, αυτές οι περιπτώσεις revekka μου αξίζουν να τύχουν όχι μόνο σχολιασμού αλλά να χρησιμοποιηθούν και ως επιχειρήματα για τη θεωρητική τους γύμνια ...

    Οι ρυθμοί μου λύσσαξαν μα δεν κρατούν τον ήχο/της μοναξιάς σου όταν κλαις και χτυπάς τον τοίχο



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 13-06-2006 00:15 ]
    vouliakis
    13.06.2006, 00:50
    Έχεις δίκιο, Αντώνη.
    Και σαν φιλόλογος έχεις έναν λόγο παραπάνω να είσαι ιδιαίτερα ευαίσθητος σε όσα αφορούν στην ορθογραφία κλπ…

    Όμως, προσωπικά –και το έχω δηλώσει αρκετές φορές στο παρελθόν, εδώ στο forum- προτιμώ να διαβάζω κάποιες αυθόρμητες ανορθογραφίες από πολλές (τσεκαρισμένες με τον editor του Word) αμπελοφιλοσοφίες…
    Κι ας είμαι "αναγκασμένος" να διορθώνω (ως ...moderator) μερικές φορές τον τίτλο κάποιου post.


    Θα συμφωνήσουμε και σε κάτι ακόμα: είναι απορίας άξια η ανορθογραφία κάποιων (ύποπτα) ελληνολατρών ή θρησκόληπτων… Μήπως θα έπρεπε κάποιος φιλόλογος να την μελετήσει διεξοδικά;




    gazakas
    13.06.2006, 01:04
    Μπα, στην ορθογραφία δεν είμαι και ιδιαίτερα ευαίσθητος, στο βαθμό που μπορώ να διαβάσω ένα κείμενο χωρίς να δυσκολεύομαι, απλά προσπάθησα να δώσω μια πρακτική λύση στο πρόβλημα. Για τις αμπελοφιλοσοφίες συμφωνώ βέβαια, αλλά θα συμπληρώσω ότι καμιά φορά και οι αυθόρμητες ανορθογραφίες συνοδεύουν ή συνοδεύονται από μια γενικότερη βιασύνη εξαιτίας της οποίας έχουν παρερμηνευθεί/παρεξηγηθεί και δικά μου post.
    Όσο για τους ανορθόγραφους ελληνολάτρες ή θρησκόληπτους ούτε ύποπτο είναι το φαινόμενο ούτε ανεξήγητο: όσοι υποστηρίζουν απόψεις σαν και τις δικές τους είναι άτομα με ελλιπή ή/και επιφανειακή μόρφωση που έχουν σχηματίσει την -ας την πούμε- κοσμοθεωρία τους μέσα από πασαλείμματα και περιθωριακά αναγνώσματα. Μικρή σχέση δλδ με επιστημοσύνη ή έστω με αυτό που θεωρείται γενική/τυπική μόρφωση. Το έχω σκεφτεί πάντως το θέμα...
    revekka
    13.06.2006, 01:31
    Εντάξει, μπορεί κάποιος να ελέγξει το κείμενό του στο word, χωρίς αυτό να σημαίνει πως το κείμενο θα είναι εντελώς σωστό. Εδώ πέφτουν παρατηρήσεις γιατί το αι δεν είναι ε και γιατί ο τόνος είναι στην προπαραλήγουσα.

    Η ορθογραφία και το τί λέει αυτός που γράφει στο φόρουμ είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Μπορεί κάποιος να γράφει ορθογραφημένα και να λέει ό,τι του κατέβει και το αντίθετο. Εγώ μιλώ για την ορθογραφία μόνο.

    Επίσης....μπορεί ένα ποστ να είναι γραμμένο ανορθόγραφα απο κάποιον που του αξίζει να σχολιαστεί όπως λέτε. Ο άλλος που έχει δυσκολία στη γραφή και θα δεί τον σχολιασμό θα έχει το θάρρος να γράψει στο φόρουμ?

    gazakas
    13.06.2006, 01:39
    @revekka
    Θα πρέπει απλά στο σχολιασμό μας να κάνουμε ξεκάθαρο ότι το πρόβλημα δεν είναι η ανορθογραφία αλλά η ανακολουθία...
    revekka
    13.06.2006, 01:45
    Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ. Πρόβλημα υπάρχει όταν δεν καταλαβαίνουμε τί λέει ένα μήνυμα όχι όταν δούμε ένα η αντί ένα ει.
    vouliakis
    13.06.2006, 01:59
    Άρα, η καλύτερη πρόταση που θα μπορούσε να διατυπωθεί, θα ήταν: γράψτε ό,τι σκέφτεστε, ό,τι θέλετε να πείτε, αβίαστα. Φτάνει να έχετε κάτι να πείτε… Και -αν έχετε χρόνο ή/και τη δυνατότητα- τσεκάρετέ το σε κάποιον editor.




    Kerato
    31.07.2007, 23:33
    Μπορούμε σ' αυτό το θέμα ν' αρχίσουμε να γράφουμε κάποιες γενικές παρατηρήσεις για λάθη που συναντάμε συχνά στα κείμενα που διαβάζουμε και μας πετάνε έξω τα όμορφα πράσινα μπιρμπιλωτά μας μάτια;
    Ή μήπως έτσι θα καλύψουμε αυτούς που λένε τα διάφορα για το μεγαλείο της ελληνικής γλώσσας χωρίς να τη γνωρίζουν καν;
    Το λέω γιατί βλέπω και νέα παιδιά να υιοθετούν λάθη, λόγω της επανάληψης στα γραπτά άλλων.

    Εντάξει να μην κολλάμε στην ορθογραφία και να μην προσβάλλουμε αυτόν που είναι ανορθόγραφος, αλλά να μην κάνουμε και κάτι γι' αυτό;

    Πχ. "αλλιώς" είναι το σωστό κι όχι "αλλοιώς"

    "ησυχία" κι όχι "υσηχία"..λέμε τώρα...ξέρω κι εγώ...δύο τα έχω τα άμοιρα τα μάτια...
    asxetos
    31.07.2007, 23:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 31-07-2007 στις 23:33 έγραψε...

    Μπορούμε σ' αυτό το θέμα ν' αρχίσουμε να γράφουμε κάποιες γενικές παρατηρήσεις για λάθη που συναντάμε συχνά στα κείμενα που διαβάζουμε και μας πετάνε έξω τα όμορφα πράσινα μπιρμπιλωτά μας μάτια;
    Ή μήπως έτσι θα καλύψουμε αυτούς που λένε τα διάφορα για το μεγαλείο της ελληνικής γλώσσας χωρίς να τη γνωρίζουν καν;
    Το λέω γιατί βλέπω και νέα παιδιά να υιοθετούν λάθη, λόγω της επανάληψης στα γραπτά άλλων.

    Εντάξει να μην κολλάμε στην ορθογραφία και να μην προσβάλλουμε αυτόν που είναι ανορθόγραφος, αλλά να μην κάνουμε και κάτι γι' αυτό;

    Πχ. "αλλιώς" είναι το σωστό κι όχι "αλλοιώς"

    "ησυχία" κι όχι "υσηχία"..λέμε τώρα...ξέρω κι εγώ...δύο τα έχω τα άμοιρα τα μάτια...



    Kerato...να σου πω ..... εκεινο το καζαν ντιπι τι εγινε?
    οχη κε τυπωτα αλλω αλλα παιρημαινο πωλη κερο....
    Kerato
    01.08.2007, 00:11
    Άργησα γιατί δεν κατάλαβα ποιό γνωστό μαγαζί εννοούσες όταν μου το παρήγγειλες...
    Έτσι έφτιαξα ένα με τα χεράκια μου!
    Πάρε και μάσα γιατί αν συνεχίζεις να γράφεις όπως πιο πάνω...ούτε μάτια, ούτε χέρια θα μου μείνουν!Θα γκρεμοτσακιστώ από τον 3ο από απελπισία...


    Time slips by like grains of sand...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kerato στις 01-08-2007 00:12 ]