ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.830 μέλη

    Ορθογραφία - Παρατηρήσεις

    StavmanR
    01.08.2007, 00:21
    - Για όσους χρησιμοποιούν Mozilla Firefox, καλό θα είναι να ανατρέξουν στην σελίδα των plug-ins, του φυλλομετρητή και να αναζητήσουν το greek-english spelling plugin. Εγώ πχ. αυτή τη στιγμή διαθέτω αυτόματο διορθωτή, μέσα στο music heaven.

    - Για εκείνους που δε χρησιμοποιούν Mozilla προτείνω να το ξανασκεφτούν...

    Πάντως η σωστή ορθογραφία είναι δηλωτική του κατά πόσο καταλαβαίνουμε το πραγματικό νόημα μιας λέξεως, εφόσον κατανοούμε τη ρίζα από την οποία προκύπτει. Αντίστοιχα, η σωστή σύνταξη είναι δηλωτική της σωστής δόμησης και εκφοράς λόγου. Αυτό δε σημαίνει ότι κρίνουμε κάποιον από αυτό. Απλά, πρέπει να μάθουμε σωστή ορθογραφία και σύνταξη, για να βγάζουν το σωστό νόημα αυτά που γράφουμε (σωστό νόημα είναι εκείνο που ανταποκρίνεται καλύτερα στην πρωταρχική μας σκέψη). Δεν μπορούμε πάντα από τους άλλους να περιμένουμε να ψάχνουν τί θέλουμε να πούμε, καλό είναι να τους βοηθούμε λίγο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 01-08-2007 00:22 ]


    asxetos
    01.08.2007, 00:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 01-08-2007 στις 00:11 έγραψε...

    Άργησα γιατί δεν κατάλαβα ποιό γνωστό μαγαζί εννοούσες όταν μου το παρήγγειλες...
    Έτσι έφτιαξα ένα με τα χεράκια μου!
    Πάρε και μάσα γιατί αν συνεχίζεις να γράφεις όπως πιο πάνω...ούτε μάτια, ούτε χέρια θα μου μείνουν!Θα γκρεμοτσακιστώ από τον 3ο από απελπισία...


    Time slips by like grains of sand...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kerato στις 01-08-2007 00:12 ]






    γιαμ γιαμ....νομιζω οτι μετα απο αυτό το καζαν ντιμπι απο τα χερακια σου μπορω να κοιμηθω υσηχος... ..σορρυ εισιχως........
    StavmanR
    01.08.2007, 01:05
    Δουλεύεις με mozilla Firefox Μαρία;
    StavmanR
    01.08.2007, 01:16
    http://www.daremon.gr/tool_firefox_greek_english_spelling.php
    Δοκίμασε αυτό

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 01-08-2007 01:20 ]


    StavmanR
    01.08.2007, 01:23
    Είχα παραλείψει ένα γράμμα στη διεύθυνση. Τη διόρθωσα. Ξαναδοκίμασε
    StavmanR
    01.08.2007, 01:34
    Άκυρο Μαρία...

    https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/browse/type:3

    Αυτό είναι το official
    Στη μέση της σελίδας GREEK (el-en)

    StavmanR
    01.08.2007, 01:57
    αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

    Το ενεργοποίησες βρε;
    Εργαλεία--->πρόσθετα

    StavmanR
    01.08.2007, 02:09
    Αυτό το πρόγραμμα σου κοκκινίζει μία λέξη όταν είναι άγνωστη ή λάθος, και αν κάνεις δεξί κλικ επάνω της σου βγάζει όλες τις παραπλήσιες....
    StavmanR
    01.08.2007, 15:02
    Ολεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

    Αλλά για ποια λάθη μιλάς βρε Μαρία; Δε θυμάμαι και ποτέ να έκανες...
    edelweiss
    01.08.2007, 16:00
    Χμμμμ μήπως πρέπει να σταματήσω να γράφω?...
    melkat06
    01.08.2007, 19:17
    Για να είμαι ειλικρινής κατανοώ τη δυσκολία κάποιων στην ορθογραφία..
    Κατανοώ επίσης και τα λάθη βιασύνης.. (Όλοι τα κάνουμε..)
    Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να κατανοήσω τα τρανταχτά..
    Αυτά που όταν τα διαβάζεις πρέπει να κοιτάς την οθόνη τουλάχιστον 2-3 λεπτά, μέχρι να βγάλεις νόημα..!
    Και δεν μπορώ να κατανοήσω λάθη από παιδιά που πηγαίνουν σχολείο και δεν έχουν στοιχειώδεις γνώσεις ορθογραφίας..
    StavmanR
    01.08.2007, 23:38
    Εγώ γνωρίζω την ΑΛΗΘΕΙΑ Μαρία, τα υπόλοιπα αποτελούν ψευδαισθήσεις και παραφιλολογίες. Προς το παρόν είσαι ΑΛΑΘΗΤΗ και διαπίστωσα του ΛΟΓΟΥ το ΑΛΗΘΕΣ εχθές, όταν έλαβα υψηλό μήνυμα από περιστέρι που κουτσούλισε επάνω στο όνομα Μαρία, στην σελίδα 36 του Κοσμοπόλιταν, που είχε ξεχάσει μία φίλη στο μπαλκόνι μου.

    Μετανόησε κεχαριτωμένη...
    renabill
    26.08.2007, 13:27
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 12-06-2006 στις 10:57 έγραψε...

    Πολύ σωστή παρατήρηση Ρεβέκκα.



    Ναι δεν πρέπει να θίγουμε οσους προσπαθούν να εκφράσουν τη γνώμη τους. Καμιά φορά δεν καταλαβαίνουμε τι μπορεί να θέλουν να μας πουν, αλλά αξίζει τον κόπο να σεβόμαστε τις απόψεις των άλλων.
    xaris-
    26.08.2007, 15:48
    Χμ..........οποιος ειναι ανορθογραφος δεν παει να πει οτι ειναι και δυσλεκτικος.