ελληνική μουσική
    595 online   ·  210.844 μέλη

    Μεγάλοι μουσικοί κι όμως άγνωστοι

    elgrego
    12.06.2006, 18:24
    Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε τον Σωτήρη Καλυμνάκη ή τον Στασινό Παπασταθόπουλο και ποια η γνώμη σας.
    ageras
    12.06.2006, 18:30
    Ωραίο θέμα Elgrego.Προσωπικά δεν τους γνωρίζω...
    Αλλά δυστυχώς αυτή είναι η μοιρα του μουσικού.Να τραβάει όλη την δουλεια και να είναι στην αφάνεια.Αν και υπάρχουν πολλοί γνωστοί μουσικοί αλλά οι άγνωστοι καλοί μουσικοί είναι σαφώς περισσότεροι...


    maroulaki_321
    12.06.2006, 18:34
    **elgrego πολύ εύστοχο τόπικ άνοιξες και νομίζω οτι μας χρειαζόταν ειδικά σ'ενα μουσικό site όπως αυτό...
    Για τον Σωτήρη Καλυμνάκη ξέρω μόνο οτι ασχολείται με το ρεμπέτικο, αλλα δεν έχω ακούσει ποτε δουλειά του. Τον Παπασταθόπουλο πρώτη φορά τον ακούω.
    Είναι μια ευκαιρία να μάθουμε για καλλιτέχνες που δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους ίσως,(Μανώλη, τι σου λεγα? ) αλλα αξίζει πραγματικά να ακουστούν!



    elgrego
    12.06.2006, 18:40
    Ο κύριος λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα είναι ότι ο Παπασταθόπουλος,που είναι ξάδερφος,έχει παίξει σε μεγάλες ορχήστρες και τώρα έχει δικό του συγκρότημα και ο Καλυμνάκης μου κάνει μαθήματα κιθάρας.
    ageras
    12.06.2006, 18:52
    Το μέλος maroulaki_321 στις 12-06-2006 στις 18:34 έγραψε...
    Παράθεση:

    **elgrego πολύ εύστοχο τόπικ άνοιξες και νομίζω οτι μας χρειαζόταν ειδικά σ'ενα μουσικό site όπως αυτό...
    Για τον Σωτήρη Καλυμνάκη ξέρω μόνο οτι ασχολείται με το ρεμπέτικο, αλλα δεν έχω ακούσει ποτε δουλειά του. Τον Παπασταθόπουλο πρώτη φορά τον ακούω.
    Είναι μια ευκαιρία να μάθουμε για καλλιτέχνες που δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους ίσως,(Μανώλη, τι σου λεγα? ) αλλα αξίζει πραγματικά να ακουστούν!






    ageras
    12.06.2006, 18:58
    Η αλήθεια είναι πως οτι οι περισσότεροι καλοί μουσικοί στην Ελλάδα δουλεύουν σε πίστες.Καλώς ή κακώς εκεί είναι τα λεφτά.....
    Αν αρχίσω να λέω τώρα δεν θα τελειώσω ούτε αύριο.
    Το ερώτημα που τίθετε είναι το εξής:
    Είναι συμβιβασμένοι με την ιδέα της "καριέρας" σε τέτοιου είδους μαγαζιά?
    Κι ακόμα κάτι θέλω να πω,τέλος,οτι καλό είναι να αγοράζουμε αυθεντικά cd (τουλάχιστον των καλλιτεχνών που αγαπάμε) διότι στο inlay (εσωτερικό βιβλιαράκι) αναγράφονται άπαντες!!Οπότε έτσι τους μαθείνουμε σιγά,σιγα.


    www.manpas.musicheaven.gr


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 12-06-2006 18:58 ]
    KAKOFONIKS
    12.06.2006, 20:33
    Πολύ καλό θέμα και ενδιαφέρον . Αυτούς τους μουσικούς που ανέφερες δεν τους ξέρω , η άποψη μου είναι οτι πολλοί μουσικοί το επιλέγουν να μην γίνονται πολύ γνωστοί γιατί νιώθουν οτι έτσι χάνεται η μαγεία αυτού που κάνουνε μακάρι να είμαστε όλοι οι μουσικοί έτσι. . .
    12plus
    12.06.2006, 20:45
    Γιατί εμένα πόσοι με ξέρουν?

    (Το spam προφανώς αναφέρεται στο δικό μου post...)
    aggeliki
    12.06.2006, 21:25
    Όχι αλλά ίσως θα έπρεπε να πεις δυο λόγια για το έργο τους να τους μάθουμε και εμείς οι άσχετοι!

    elgrego
    13.06.2006, 15:48
    Λοιπόν!Μετά την προτροπή της Αγγελικής θα σας πω δυο λόγια για τους μουσικούς που ανέφερα.Ο Καλυμνάκης είναι 80 χρονών και δούλευε από τα 17 επαγγελματικά.Έχει συνεργαστεί με πάρα πολλά γνωστά ονόματα του ελληνικού τραγουδιού.Μετά από ένα πέρασμα από Αμερική,Καναδά γύρισε στην Ελλάδα και τελείωσε την μουσική του καριέρα.Τώρα κάνει μαθήματα σε πολύ λίγα παιδιά και ένα απο αυτά είμαι και εγώ.Διδάσκει μπουζούκι και κιθάρα.Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι οτι δεν το κάνει για τα χρήματα.Δηλαδή παίρνει 25Ε το μήνα για 8 ώρες το μήνα ιδιαίτερο!Ο Στασινός Παπασταθόπουλος είχε πάρει μέρος σε μεγάλες συναυλίες και τώρα έχει δικό του συγκρότημα.Παίζει κλασσική,ακουστική, αλλά κυρίως ηλεκτρική κιθάρα.Την Παρασκευή έπαιζε με το συγκρότημά στο Rodeo στην πλατεία Βικτωρίας.
    maroulaki_321
    13.06.2006, 15:53
    Ενδεικτικά:

    Σωτήρης Καλυμνάκης:Συνθέτης, μπουζουξής και τραγουδιστής, ξεκίνησε το 1960 στην Ελλάδα και στην εταιρία ATTICA - DORE. Είχε συνεργασία με τον Χρήστο Κολοκοτρώνη και είπε τραγούδια του σεπρώτη εκτέλεση όπως το «Μια καινούρια κοινωνία» που αργότερα τραγούδησε ο Στ. Καζαντζίδης. Σ' αυτές τις πρώτες του ηχογραφήσεις είχε την τύχη να τον συνοδέψει στο μπουζούκι ο Γ. Ζαμπέτας. Στην Αμερική συνεργάσθηκε και ηχογράφησε με τον Λάκη Καρνέζη και τον Κώστα Παπαδόπουλο, τον Τάσο Χαλκιά και ηχογράφησε αρκετά τραγούδια και οργανικά.

    maroulaki_321
    13.06.2006, 15:54
    Κι αν βάλεις στο google Τσαλίκης θα σου ανοιξει 500 σελίδες με λεπτομέρειες μέχρι και για το τι νουμερο βρακι φοραει
    elgrego
    13.06.2006, 16:54
    Πολύ σωστά.Αυτές τις ιστορίες ακούω κάθε φορά που κάνουμε μάθημα.
    alagi_katestimenou
    23.06.2006, 21:24
    Πολύ σωστή απορία...
    μερικοί που δεν είναι γνωστοί δεν το επιδιώκουν ή δεν το ψάχνουν τόσο πολύ.
    νομίζω οτι άμα μπείς στα γνωστά σοκάκια είναι πολύ εύκολο να αναδιχτέις,το θέμα είναι τι θέλεις να προσφέρεις και ποιά θα είναι η ανταπόκριση του κόσμου...και πώς μπένεις στα σοκάκια
    aggeliki
    23.06.2006, 21:49
    Έτσι μπράβο...Αυτά πρέπει να βγαίνουν στην επιφάνεια!