ελληνική μουσική
    403 online   ·  210.818 μέλη
    12plus
    15.06.2006, 13:17
    Ναι καλά διαβάσατε... Δεν είναι πολύς καιρός (ή μάλλον είναι κάποιοι μήνες) που έχω δώσει σε έναν κολλητό ένα cd με mp3 με 4-5 album των Pink Floyd. Μετά λοιπό από τόσον καιρό δεν ξέρω και εγώ πως έφτασε εκεί η συζήτηση μου λέει ότι οι Goin' Through είναι καλύτεροι από τους Pink Floyd και ότι έχουν καλύτερη μουσικούλα, ψιλοέμεινα, δεν ήξερα τι να πω ή αν έπρεπε να πω. Εσείς τι θα κάνατε? (Εν τω μεταξύ το παιδί δεν ακούει hip-hop αλλά πιο πολύ pop ή ό,τι παίζει γενικότερα μία περίοδο...)

    rivera
    15.06.2006, 16:21
    Τι να σου πω,εγω παντως δεν καταφερνω να ξεχωρισω αν ενα κομματι ειναι
    Goin' Through ή Pink Floyd,ειναι περιπου ιδια...........ιδιως κατι γκαριλες που βγαζει αυτος απο τους Goin' Through μου θυμιζει το hey you απο Pink Floyd,ή το αλλο που ειναι μαζι με τον Μαζωνακη "θελω να γυρισω στα παλια"που λεει,λες και το εχουν κλεψει απο το wish you where here.......................οταν βαζει ο dj των Goin' Through μουσικη επενδυση ειναι ιδια απο το final cut των Pink Floyd που παιζει η βασιλικη ορχηστρα του Λονδινου.............
    ρε παιδια ημαρτον,οτι ακουτε απο τον καθε τροφιμο νοσοκομειου ψυχασθενων το μεταφερεται στο forum να καραφλιασουμε τελειως!!!!!!!!!
    alterhoh
    15.06.2006, 21:19
    Θα έπαιρνα το κουζινομάχαιρο, θα του έκοβα το κεφάλι και θα το έκανα θυσία στους θεούς Pink Floyd.

    ageras
    15.06.2006, 21:30
    Τς τς τς τς τς τς τς τς τς τς τς τςτς τς τς τς τς τς τς τς τς τς τς τς....

    picachu8
    15.06.2006, 21:45
    Τότε να του πεις πως ειναι πολυ τυχερός και θα πάει στον παράδεισο μια μέρα διότι ως γνωστόν....
    Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι....
    maroulaki_321
    15.06.2006, 21:55
    Μάλλον σε δούλευε και ψάρωσες. Αλλα κι έτσι να μην είναι, κρίση είναι θα περάσει.
    darvick
    15.06.2006, 22:08
    Φαίνεται παιδί μου ο τρελός από μίλια!!!!!
    asimov_gr
    15.06.2006, 22:20
    Δεν υπαρχει λογος να πω πιος ειναι καλυτερος απο τους δυο.
    Η ιστορια για αυτο υπαρχει για να θυμουνται οι παλιοι και να
    μαθαινουν οι νεοι.
    Καλο θα ειναι να διαβαζουμε και λιγο ιστορια πριν ανοιξουμε το στομα μας.
    Blackmore
    15.06.2006, 23:02
    Και εγώ ψιλοκαράφλιασα όταν το διάβασα, αλλά ο καθένας έχει τα δικά του γούστα και μπορεί να πιστεύει και να λέει (δυστυχώς) ό,τι θέλει
    poison_girl
    16.06.2006, 15:00
    μα ετσι κ αλλιως δεν μπορουν να συγκριθουν εκπροσωπουν διαφορετικα ειδη μουσικης!!!
    uNick
    16.06.2006, 15:05
    Μην ανησυχείς 12plus, μια μικρή διαταραχή έχει ο φίλος σου... Με 2-3 κρύες κομπρέσσες και 1/2 zanax κάθε μεσημέρι πριν το φαγητό θα του περάσει σε χρόνο dt...
    12plus
    16.06.2006, 15:41
    Όχι το πιστεύει... Κοιτάξτε όμως και εγώ είμαι fan των Floyd και πολύ, όμως όταν έγραφα το topic δεν το έκανα για να καραφλιάσετε, στα αλήθεια, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για τον οποίο θα έπρεπε να του αρέσουν οι Floyd και όχι οι Goin' Through? Είναι κι αυτό στη μαγεία της μουσικής, είναι και προσωπική. Δεν συμφωνείτε?

    (Την Κυριακή να πάω Waters ή Βουρλιώτη που τραγουδάει underground σε ένα υπόγειο στο Περιστέρι? )
    darvick
    17.06.2006, 13:53
    Tο συζητας κιολας?Εννοειται Βουρλιωτη!!!!Υο...

    Το τι μουσικα πιστευω εχει ο καθενας ειναι δικο του θεμα.Μπορει να στραφηκε σε εντελως αλλη μουσικη κατευθυνση λογω καποιας εμπειριας που προφανως η μουσικη παντα μας θυμηζει και ισως εγινε αυτο.
    Δεν ξερω τι αλλο να πω.....

    uNick
    17.06.2006, 14:18
    Το μέλος 12plus στις 16-06-2006 στις 15:41 έγραψε...
    Παράθεση:

    Όχι το πιστεύει... Κοιτάξτε όμως και εγώ είμαι fan των Floyd και πολύ, όμως όταν έγραφα το topic δεν το έκανα για να καραφλιάσετε, στα αλήθεια, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για τον οποίο θα έπρεπε να του αρέσουν οι Floyd και όχι οι Goin' Through? Είναι κι αυτό στη μαγεία της μουσικής, είναι και προσωπική. Δεν συμφωνείτε?

    Δεν είπε κανείς ότι πρέπει να διαλέξει μεταξύ των δύο... Μιλάμε για δύο διαφορετικά είδη, που μπορούν να του αρέσουν ταυτόχρονα. Για παράδειγμα, μου αρέσουν πάρα πολύ οι Iron Maiden και ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου (στα παλιά του μεγαλεία...). Δεν έχουν καμία σχέση τα δύο είδη, αλλά θα μπορούσε κάλλιστα κάποια μελωδία του ενός να θυμίζει κάποια του άλλου...

    Μελωδίες και μικρά στοιχεία μπορεί να μοιάζουν, αλλά αυτό δεν σημαίνει από μόνο του τίποτα απολύτως...
    rory166
    17.06.2006, 19:47
    Το μέλος 12plus στις 16-06-2006 στις 15:41 έγραψε...
    Παράθεση:

    Όχι το πιστεύει... Κοιτάξτε όμως και εγώ είμαι fan των Floyd και πολύ, όμως όταν έγραφα το topic δεν το έκανα για να καραφλιάσετε, στα αλήθεια, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για τον οποίο θα έπρεπε να του αρέσουν οι Floyd και όχι οι Goin' Through? Είναι κι αυτό στη μαγεία της μουσικής, είναι και προσωπική. Δεν συμφωνείτε?

    (Την Κυριακή να πάω Waters ή Βουρλιώτη που τραγουδάει underground σε ένα υπόγειο στο Περιστέρι? )




    σιγα τον underground τον Βουρλιωτη....
    Bruce_Dicki13
    17.06.2006, 23:03
    Ε....δεν εχει ιδεα απο μουσικη!!! Απλα τα πραγματα


    12plus
    18.06.2006, 09:29
    Νομίζω ότι είστε αυστηροί...
    Η μουσική δεν είναι δογματική...
    assasinos
    18.06.2006, 09:46
    Είναι πράγματα ΑΝΟΜΟΙΑ επομένως δεν επιδέχονται συγκρίσεως με κανέναν τρόπο και για κανένα λόγο...
    Διαφορετικό είδος μουσικής, διαφορετικό ιδεολογικό υπόβαθρο, διαφορετικά έτη εμπειρίας, διαφορετικές χρονικές περίοδοι, διαφορετικές χώρες....τίποτα κοινό ίσως...

    Μόνο και μόνο για χάρη συζήτησης, στον τομέα τους οι Pink Floyd στο χώρο τους είναι πολύ πιο ψηλά σε όλα , από ότι οι Goin' Through στον δικό τους...
    rivera
    18.06.2006, 15:14
    Παιδια να ρωτησω κατι:Οι Goin' Through εχουν μουσικους που παιζουν ζωντανα απο πισω τους; γραφουν μουσικη; την ενορχηστρωνουν; ή εχουν καποιο dj που βαζει μουσικη υποκρουση και απο πανω λεει καποιους στιχους (ο πως τον λενε,δεν ξερω).Αυτο δεν ειναι μουσικη,γιατι αν ειναι θα παρω ενα cd των Pink Floyd και την κιθαρα μου να κανω συναυλια στο ολυμπιακο σταδιο παιζοντας δυο νοτες απο πανω απο το cd των Floyd,και θα πω οτι παιζω γ....ω!!!! Οι Goin' Through μπορει αυτο που κανουν να εκφραζει και να αρεσει σε οποιον θελει,και βεβαιως σε καποιους να αρεσει πιο πολυ απο Pink Floyd,αλλα δεν ειναι μουσικη,ειναι μια μουσικη υποκρουση,ή οτιδηποτε αλλο που μπορει να'ναι.Αν ειναι δυνατο να συγκρινουμε ή να αναφερομαστε σε μουσικο συγκροτημα vs με dj.
    Feggarenia261
    24.06.2006, 00:04
    Τι θα γίνει, δεν θα μου αφήσετε τρίχα για τρίχα στο κεφάλι? το παιδί έχει δικιο! oi going through είναι θεοι μπροστά στους pink floyd... Μα είμαστε με τα καλά μας???? ούτε καν θέμα δεν έπρεπε να μπεί αυτο εδω μέσα! αυτόν που είπε τέτοιο πράγμα πρέπει να βάλατε μέσα? και που βρίσκει το μέτρο σύγκρισης? ΕΛΕΟΣ! και αυτό που κανουν οι going through ο θεός να το κάνει hip hop.. έτσι είναι το αληθινό hip hop? ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΩ... οι going through ασ μείνουν με την βίσση και οι pink floyd στην ησυχία τους... ΕΛΕΟΣ * 12345678