ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.849 μέλη
    iris-the-black
    24.06.2006, 09:02
    "Η σιωπή μου προς απάντησή σου"!!!
    12plus
    24.06.2006, 09:57
    Το μέλος Feggarenia261 στις 24-06-2006 στις 00:04 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μα είμαστε με τα καλά μας???? ούτε καν θέμα δεν έπρεπε να μπεί αυτο εδω μέσα!


    Μπορείτε αν θέλετε να κάνετε αίτηση στον moderator αυτού του τομέα να το διαγράψει στην τελική. Εγώ μία συζήτηση πήγα να ανοίξω, anyway ...
    ageras
    24.06.2006, 11:22
    Παναγιώτη δεν φυσικά δεν τίθετε θέμα διαγραφής!!Άλλωστε γι'αυτό υπάρχουν και οι "μουσικές συζητήσεις".

    uNick
    24.06.2006, 13:46
    Ποπάκι, σωστή εν μέρει η τοποθέτησή σου, αλλά μην κρίνεις υποκειμενικά. Η δουλειά των Goin' Through είναι κατά γενική ομολογία η καλύτερη στο είδος αυτό για τα ελληνικά δεδομένα. Επίσης, το ότι ο Νίκος Βουρλιώτης συνεργάζεται με πολλούς ευρωπαίους και αμερικάνους καλλιτέχνες του είδους θα έπρεπε να σου λέει κάτι περί αναγνώρισης της δουλειάς του...

    Δεν προσπαθώ να διαφημίσω τον Βουρλιώτη και τους Goin' Through. Καλοί είναι στο είδος τους, όπως καλοί (κορυφαίοι) στο δικό τους είδος οι Floyd. Το topic μιλάει για πιθανή σύγκριση των δύο σχημάτων, και οι απαντήσεις καλό θα ήταν να περιοριστούν σε αυτό. Οποιαδήποτε άλλη απάντηση είναι απλώς off-topic...
    12plus
    24.06.2006, 17:08
    Βασικά - δεν ξέρω πόσο εμφανές έγινε αυτό, και αν δεν έγινε ζητώ συγγνώμη - σκοπός του topic ήταν η συζήτηση γύρω από την υποκειμενικότητα στη μουσική, με αφορμή τη συζήτηση που έτυχε να έχω με αυτό το φίλο μου... Σκοπός δεν ήταν:
    • Να θίξω τους -τρισμέγιστους- Pink Floyd
    • Να φανώ κατ' επέκταση εκκεντρικός ή κάτι τέτοιο μέσα από αυτό
    • Να προσβάλω κάποιο άτομο γενικότερα
    • Να θάψω τον -κολλητό- φίλο μου
    • Να χάσω την ώρα μου
    • Να σας απασχολήσω άδικα και να σας βασανίσω
    • Να σας στερήσω την κόμη σας


    Υ.Γ. Επιπρόσθετα, δεν έχω ποσοστά ή συναφείς εισφορές από πλευράς Goin' Through ή DHI Laboratories...

    BECKHAP'S LAW: ''BEUATY TIMES BRAINS EQUALS A CONSTANT''

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 12plus στις 24-06-2006 17:13 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 12plus στις 17-07-2006 12:22 ]


    Feggarenia261
    24.06.2006, 20:56
    ΟΚ! Έχετε δίκιο, συζήτηση κάνουμε στο κάτω κάτω της γραφής και αν ο άνθρωπος ακουει το συγκεκριμένο είδος μουσικής εγω δεν έχω κανένα δικαίωμα να τον κατακρίνω... Μουσική είναι αυτό που μιλάει στην ψυχη του καθένα, απολογούμε λοιπόν σε όσους εθιξα και ευχαριστώ τον uΝICK για την ευγενική του συμπεριφορά και άποψη!
    cello
    17.07.2006, 03:17
    Εγω προσωπικα θα παρεμενα ψυχραιμη...με ψυχραιμες επισης κινησεις θα εβγαζα την καραμπινουλα του πατερα μου απ'το παταρι και με ακομα πιο ψυχραιμες κινησεις θα τον "καθαριζα" για χαρη της ανθρωποτητας!!!Τωρα περα απο την πλακα αγαπητε 12plus μου εχει συμβει κ εμενα ενα παρομοιο περιστατικο κ μπορω να πω οτι κρατηθηκα στο υψος μου(αν εξαιρεσεις το σημειο με την καραμπινα! ).Σ'ολους αυτους λοιπον,δεν πιστευω οτι πραγματικα δεν αρεσουν οι Pink Floyd απλα δεν ειναι σε θεση να κατανοησουν και να προσδιορισουν αυτο που ακουνε...Οι Floyd τους μπερδευουν κ τους φοβιζουν ακομα(οσο περιεργο κ αν ακουγεται αυτο,ετσι ειχα νιωσει κ εγω οταν ειχα πρωτοακουσει Floyd)και αντι να το ψαξουν,να κατανοησουν τον στιχο(αυτο κι αν τους ειναι δυσκολο!)και να παραδεχτουν οτι ειναι κατι πρωτογνωρο προτιμουν στιχους του στυλ "μαζι μου ασχολεισαι,ποσο μα...κας εισαι"...Εγω απλα τους λυπαμαι...κ οχι επειδη ακουνε Goin' through,δικαιωμα του καθενος ειναι να εκφραζεται οπως επιθυμει...τους λυπαμαι γιατι δεν ειχαν ποτε την ευκαιρια να ζησουν την εμπειρια ενος κομματιου(στην περιπτωση των Floyd,εκατονταδων)που καθε νοτα του σ'ανατριχιαζει,καθε στροφη εχει κατι να σου πει...την αισθηση του να ακους ενα κομματι 23 λεπτων(κ βαλε!)και να ευχεσαι να ηταν εστω το 3πλασιο!Ειλικρινα ευχομαι μεσα απ'την καρδια μου να νιωσουν ολοι καποια στιγμη οπως κ εγω....

    ...and then one day you find ten years have gone behind you
    noone told you when to run,you missed the starting gun...


    so you think you can tell...heaven from hell?





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cello στις 17-07-2006 03:25 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cello στις 17-07-2006 03:28 ]


    επισυναπτόμενα: Pink%20Floyd%20-%20Dark%20Side%20of%20the%20Moon.jpg 
    12plus
    17.07.2006, 12:24
    Μιλάμε για Echoes?
    korgy
    17.07.2006, 12:29
    κατω τα χερια κ τα λογια απο το ΕΠΟΣ echoes
    12plus
    17.07.2006, 15:20
    Και για μένα είναι έπος, για κάποιους όμως είναι βασανιστήριο και από τα χειρότερα μάλιστα...
    ixion
    18.07.2006, 00:33
    Το μέλος cello στις 17-07-2006 στις 03:17 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγω προσωπικα θα παρεμενα ψυχραιμη...με ψυχραιμες επισης κινησεις θα εβγαζα την καραμπινουλα του πατερα μου απ'το παταρι και με ακομα πιο ψυχραιμες κινησεις θα τον "καθαριζα" για χαρη της ανθρωποτητας!!!




    Αν θέλεις βοηθάω στην μεταφορά του πτώματος!!!
    eric101
    18.07.2006, 18:20
    Edw dn psifizw tpt gt dn me aresoun oute Oi Goin Through oute oi Pink Floyd Mporei na me aresei to hiphop kai na to agapaw alla to exoun paraxesei to pragma oi goin through einai gia ta panigiria.Gia tous Pink Floyd dn exw akousei kanena tragoudi kai gia auto ton logo dn sxoliazw.

    cello
    18.07.2006, 23:32
    Το μέλος 12plus στις 17-07-2006 στις 12:24 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μιλάμε για Echoes?



    και για Atomic heart mother...

    ευχαριστω για τη χειρα βοηθειας ixion!!!
    Sapios_is_back
    22.10.2006, 02:28
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.
    ΑΠΛΑ ΜΠΕΡΔΕΨΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ Π@@@@Α.


    rompa
    28.10.2006, 13:38
    Παράθεση:
    Τότε να του πεις πως ειναι πολυ τυχερός και θα πάει στον παράδεισο μια μέρα διότι ως γνωστόν....
    Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι....


    xaxaxaxaxaxaxaxaxa


    Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης..
    PAPAZOGLOUFAN
    28.10.2006, 17:29
    ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥΣ ΟΙ GOIN THROUGH ΔΕ ΤΙΘΕΤΑΙ ΩΣ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΣΗ.ΗΜΑΡΤΟΝ.ΕΔΩ ΔΕ ΤΟΥΣ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΝ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΓΚΡΙΘΟΥΝ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΛΑΝΗΤΗ?ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ.ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥΣ.ΓΙ ΥΤΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΑΚΟΥΜΕ ΔΕ ΜΑΣ ΞΕΝΙΖΕΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥΣ.ΠΑΙΖΑΝ ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ.ΤΩΡΑ ΑΝ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ REMIX TVN GOIN THROUGH ΜΕ ΤΟΜ ΠΑΣΧΑΛΗ,Ε ΤΟΤΕ ΠΑΜΕ ΚΑΤΑΔΙΑΟΛΟΥ ΜΟΥΣΙΚΑ.ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΠΤ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΤHE WALL,ΕΝΑ ΗΕΥ ΥΟU,ΕΝΑ ΜΟΤΗΕR ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ.ΛΕΩ ΤΑ ΠΟΙΟ ΓΝΩΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ ΣΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ
    siopiloss
    21.04.2007, 03:29
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 24-06-2006 στις 13:46 έγραψε...

    Ποπάκι, σωστή εν μέρει η τοποθέτησή σου, αλλά μην κρίνεις υποκειμενικά. Η δουλειά των Goin' Through είναι κατά γενική ομολογία η καλύτερη στο είδος αυτό για τα ελληνικά δεδομένα. Επίσης, το ότι ο Νίκος Βουρλιώτης συνεργάζεται με πολλούς ευρωπαίους και αμερικάνους καλλιτέχνες του είδους θα έπρεπε να σου λέει κάτι περί αναγνώρισης της δουλειάς του...


    Διαφωνώ κάθετα με την παραπάνω άποψη..Στιχουργικά χάλια, μουσικά υπό το μηδέν,αξιοπρέπεια μηδενική. Τώρα αυτό περί γενικής ομολογίας που λες.. Και η Βανδή μετά κατα γενική ομολογία είναι η καλύτερη τραγουδίστρια της Ελλάδας...Έλεος..
    Οι Pink Floyd είναι μυθικό συγκρότημα.Στιχουργικά και μουσικά..Τίποτα άλλο για το θέμα..
    absurdus_delirium
    21.04.2007, 11:06
    Παράθεση:

    Το μέλος siopiloss στις 21-04-2007 στις 03:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 24-06-2006 στις 13:46 έγραψε...

    Ποπάκι, σωστή εν μέρει η τοποθέτησή σου, αλλά μην κρίνεις υποκειμενικά. Η δουλειά των Goin' Through είναι κατά γενική ομολογία η καλύτερη στο είδος αυτό για τα ελληνικά δεδομένα. Επίσης, το ότι ο Νίκος Βουρλιώτης συνεργάζεται με πολλούς ευρωπαίους και αμερικάνους καλλιτέχνες του είδους θα έπρεπε να σου λέει κάτι περί αναγνώρισης της δουλειάς του...


    Διαφωνώ κάθετα με την παραπάνω άποψη..Στιχουργικά χάλια, μουσικά υπό το μηδέν,αξιοπρέπεια μηδενική. Τώρα αυτό περί γενικής ομολογίας που λες.. Και η Βανδή μετά κατα γενική ομολογία είναι η καλύτερη τραγουδίστρια της Ελλάδας...Έλεος..
    Οι Pink Floyd είναι μυθικό συγκρότημα.Στιχουργικά και μουσικά..Τίποτα άλλο για το θέμα..



    Οι Going Through αντιπροσωπεύουν αυτό που πουλάει η μουσική βιομηχανία ως χιπχοπ πλέον. Να μου έλεγες Public Enemy ή από Έλληνες FFC, να σου έλεγα "Έλα να συζητήσουμε". Αλλά ιδίως ο Βουρλιώτης είναι πολύ κρίμα όσον αφορά τις επιλογές που έκανε. Ναι, ναι, ξέρω αν δεν ήταν αυτός θα ήτν κάποιος άλλος κι αν δεν ήταν η Βανδή θα ήταν η Κοκκίνου και... τι; Α! μόνος μου μιλάω; ΟΚ, αυτά παιδιά!
    Spirous
    21.04.2007, 15:17
    μην ανησυχεισ υπαρχουν και χειροτερα!υπηρξε ατομο που ειπε οτι ο ΓΟΝΙΔΗΣ ειναι καλυτεροσ απο τουσ pink floyd!
    Paloukeze
    21.04.2007, 17:43
    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 21-04-2007 στις 15:17 έγραψε...

    μην ανησυχεισ υπαρχουν και χειροτερα!υπηρξε ατομο που ειπε οτι ο ΓΟΝΙΔΗΣ ειναι καλυτεροσ απο τουσ pink floyd!



    Ε, όπως είπε και ο Sapios_is_back, έχουμε μλέξει την π@@@@α με τη βούρτσα! Τελείως όμως!