ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.826 μέλη
    Jimi
    06.01.2008, 10:27
    ΔΕΝ πιστεύω στα μάτια μου που βλέπω αυτό τον τίτλο σε topic. Ειλικρινά έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό (ειλικρινά όμως!!). Μία λέξη μόνο γιατι αν αρχίσω να καταγράφω τα συναισθήματά μου αυτή τη στιγμή θα ξεφύγω, είμαι σίγουρος. Μία λέξη:

    Η Μ Α Ρ Τ Ο Ν

    Ο φίλος σου δεν την παλεύει καθόλου.. Ας μην τα λέει αυτά παραέξω γιατί θα βρεθεί κανας παλιοροκάς και οι συνέπειες... απρόβλεπτες (τριχοπτώσεις, εμφράγματα είναι το λιγότερο)



    Breathe, breathe in the air
    Don't be afraid to care
    dimi93-gnr
    06.01.2008, 11:19
    πΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ.
    ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ
    ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ

    δεν υπαρχει τετοιο 8εμα!!!
    συγκρινεις μηλα και αγκιναρες!!!!!!
    αγκιναρες οι γκοινγκ θρου!!!
    μα ελεος!!
    ΟΙ ΦΛΟΙΝΤ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΤΑΤΟΙ,κλασσικοι,υπεροχοι
    ελεος!!!!

    που κολλαν οι ασχετοι οι αλλοι?????
    Bgre
    06.01.2008, 15:38
    Going through?????????????????????what is this?
    WC
    06.01.2008, 16:06
    pink floyd ή goin'through...... ρε παιδια σορρυ κιολας αλλα τι είναι αυτο? η γνώμη μου...είται είσαι με τον έναν είτε με τον άλλον ή και με τους δύο αυτο δεν σημαίνει τπτ...μπορεί καποιος να πιστεύει οτι οι goin'through είναι καλύτεροι απο τους pink floyd ή και το αντίθετο. αυτος δεν είναι λογος για να καραφλίαζει κανεις η να αμφισβητει τη γνωμη του αλλου....δεν το εχει αυτο το δικαιωμα. εκει που θελω να καταληξω είναι οτι ο καθένας μας έχει τις δικές του προτημήσεις στη μουσική ακούει οτι τον εκφραζει και ας μην ξεχναμε οτι η μουσικη δειχνει στα αληθεια ποιοι πραγματικα ειμαστε. συμπερασμα....πιστευω να καταλαβατε τη άτομο ελιναι αυτος που υποστιρίζει βουρλιώτη ε???? χα! καλο αυτο! εαν ο φιλος σου αρχισει να εχει προβληματα ξερεις τι εννοω εδω είμαι εγω....! ωστοσο για εσενα που λες οτι εισαι οπαδος των pink floyd δεν πιστευω να εχεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα στις αποψεις σοθ και στις επιλογες σου......
    despinakontogianni
    07.01.2008, 16:45
    Υποτίθεται πως συγκρίνουμε δύο πράγματα όμοια. Ποιος τολμάει να συγκρίνει κάτι εντελώς άσχετο!
    absurdus_delirium
    08.01.2008, 03:03
    Παράθεση:

    Το μέλος kafetzopoylos στις 07-01-2008 στις 18:56 έγραψε...

    THE PINK FLOYD story


    … ο Phil Taylor συνάντησε στη σκάλα της Harvest (EMI) τον David Gilmour. Μόλις είχε τελειώσει μια έντονη συζήτηση με τον James Guthrie για την συναυλία των Floyd στο Λονδίνο. Η διαφωνία ήταν έντονη και ο David ήταν κάθετος … δεν υπήρχε περίπτωση να κάνουν support οι Floyd στους Goin' Through…o Taylor προσπάθησε μάταια να συγκρατήση τον David που ούρλιαζε μαινόμενος στα σκαλιά της EMI.
    Δεν θα είχε περάσει ούτε ένα τέταρτο όταν εμφανίστηκε μπροστά τους ο Roger Waters … όπως πάντα είχε αυτό το βαθυστόχαστο ποιητικό υφάκι που έσπαγε τα νεύρα του David… ο Phil Taylor τον πλησίασε και του εξήγησε την κατάσταση. Ο Roger κοίταξε προς το μέρος του David και τον πλησίασε ακουμπώντας τρυφερά το χέρι του στον ώμο του … “άκου φίλε” του λέει κοιτάζοντας τον στα μάτια…“νομίζω πως πρέπει να δεχτούμε αυτό το support…”…ο David τον παρακολουθούσε αποσβολωμένος…ο Roger συνέχισε… “βαρέθηκα να πουλάμε δίσκους door to door φίλε μου… πρέπει να κάνουμε και μείς κάτι…είναι ευκαιρία να απευθυνθούμε σε μεγαλύτερο κοινό και αυτός ο τύπος ο Nick Voyrliotis το έχει το κοινό του… καλά… καλά ξέρω τι θα πεις David… θα μου πεις πως το κοινό του είναι για κλωτσιές ,πως ότι τραγούδι λέει βάζει μέσα το όνομα του , πως οι ράπερ της χώρας του θέλουν να τον πλακώσουν στα γιαούρτια ,πως μόνο με τον Βας Βας δεν έχει κάνει ακόμα φιλική συμμετοχή … θα μου πεις και άλλα πολλά… την ξεφτίλα των “Αρίων” τα διάφορα ερωτικά events με κάτι μοντελο-αδιάφορες , το fun club του που μαζεύεται για σουβλάκια πριν και μετά τις συναυλίες του, …” ο Roger έβλεπε πως ο David είχε αρχίσει να λυγίζει και έδωσε την χαριστική βολή… “…και μη ξεχνάς φίλε μου πως μετά από αυτή τη συνεργασία θα είμαστε πρώτο τραπέζι πίστα όπου κι αν εμφανίζετε ο NIBO για να μην αναφέρω τα καλοκαίρια στη Μύκονο εκεί που “αδελφές και παλικάρια γίνονται μαλλιά κουβάρια”…αυτό ήταν!!! Ο David έλιωσε σαν χωνάκι παγωτό… γύρισε προς τον Phil Taylor που παρακολουθούσε με αγωνία και έγνεψε καταφατικά λέγοντας … “Phil… ” ο Phil Taylor έτρεξε κοντά του… “ναι David…”…του λέει μ’ αγωνία… ο David συνέχισε.. “… κανόνισε γρήγορα αυτό το support…”
    Έτσι ξεκίνησε η μεγαλειώδης πορεία των PINK FLOYD…όλα τα χρωστάνε στη μεγαλοψυχία των Goin’ Through και στον ΝΙΒΟ που μοιράστηκε το stage μαζί τους εκείνο το μελαγχολικό απόγευμα στη Trafalgar square…


    Για να θυμούνται οι παλιοί και να γνωρίζουν οι νεότεροι…


    Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΙΣΚΙΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kafetzopoylos στις 07-01-2008 19:05 ]





    Το χιούμορ είναι καλό πράμα.. πάντα!
    Rinio524
    08.01.2008, 10:11
    re paidia iremiste kai ligo! pos kanete etsi? gousta einai auta... Ama tou aresoun oi Goin' Through (emena prosopika mou aresoun) kala kanei kai leei oti einai kaliteroi.... min lete oti den xerei apo mousiki epeidi tou aresoun oi Goin' Through.... Dld osoi akoune Goin' Through ti prepei na poun gia esas pou akoute Pink Floyd? alla auta einai gousta kai den allazoun!
    dEUS
    08.01.2008, 11:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Rinio524 στις 08-01-2008 στις 10:11 έγραψε...

    re paidia iremiste kai ligo! pos kanete etsi? gousta einai auta... Ama tou aresoun oi Goin' Through (emena prosopika mou aresoun) kala kanei kai leei oti einai kaliteroi.... min lete oti den xerei apo mousiki epeidi tou aresoun oi Goin' Through.... Dld osoi akoune Goin' Through ti prepei na poun gia esas pou akoute Pink Floyd? alla auta einai gousta kai den allazoun!



    tha sou elega oti ''otan megalwseis tha katalaveis..." alla epeidi mporei na pareksigithis sou lew mono oti isws kapoia mera na katalaveis to giati...
    RandyOzzy
    08.01.2008, 13:08
    Eleos dld meta apo afto den xero ti alo na perimeno ................. pse ston filo na kitaxti ligo tora pou ine noris ......................... ma kala singrinis tou theous Pink floyd me tou keftedes tou going............... to Dark Side Of The Moon 14 xronia sta chatr afto ta lei ola den xero ti na po prosexe ton filo sou kai na ton pas se ena idiko
    freakhood
    08.01.2008, 13:49
    δεν θετω θεμα συγκρισης. οι goin' through ειναι η καταντια του σημερα. η απολυτα συγχρονη ξεφτιλα απο καθε αποψη (και οχι μονο επειδη αμαυρωνουν την hip hop).

    επειδη αναφερθηκαν και αλλα ονοματα εδω μεσα, πολυ απλα πιστευω πως οι Floyd ηταν το πολυ μεχρι και το 1980. οφειλαν να ειχαν διαλυθει απο τοτε αν ηθελαν να ειναι εντιμοι με το κοινο τους. τουλαχιστον οι deep purple το εκαναν απο
    νωρις(ευτυχως για τα αυτακια μας...) και εκαναν και την αυτοκριτικη τους(who do we thing we are).Κατι ειναι κι αυτο...
    silvermachine
    08.01.2008, 23:36
    παιδια αυτα τα vs ειναι καταδικασμενα .δεχομαι απο καποιον εστο και αν τσιτονωμαι να πει οτι οι going through με φτιαχνουν και οι pink floyd μοu φερνουν στο ακοuσμα εμετο οκ μην το δικαιολογισης συναισθηματα ειναι αυτα αλλα οταν βαζεις τεοιεsbruc συγρισις ε τι να πw.


    bruce lee vs alekos tzanetakos
    sigur
    09.01.2008, 08:31
    μα φίλτατοι αυτός που έθεσε αυτή την αδόκιμη σύγκριση εκεί πόνταρε:στην αγανάκτηση σας !!! πάντα έχει περισσότερο "ψωμί" η οργή και η διαφωνία από την συμφωνία και την κατάφαση...

    έχω να προτείνω και άλλες ...ταιριαστές συγκρίσεις:

    Radiohead vs Public Enemy
    Alice In Chains vs Britney Spears
    Nirvana vs Elton John
    Bon Jovi vs Portishead
    Sepultura vs Tom Jones
    Whitney Hiouston vs Tom Waits
    Ramones vs Nina Simone

    και η λίστα είναι σίγουρα ατελείωτη.....
    sea_like_eyes
    09.01.2008, 09:53
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 09-01-2008 στις 08:31 έγραψε...

    μα φίλτατοι αυτός που έθεσε αυτή την αδόκιμη σύγκριση εκεί πόνταρε:στην αγανάκτηση σας !!! πάντα έχει περισσότερο "ψωμί" η οργή και η διαφωνία από την συμφωνία και την κατάφαση...

    έχω να προτείνω και άλλες ...ταιριαστές συγκρίσεις:

    Radiohead vs Public Enemy
    Alice In Chains vs Britney Spears
    Nirvana vs Elton John
    Bon Jovi vs Portishead
    Sepultura vs Tom Jones
    Whitney Hiouston vs Tom Waits
    Ramones vs Nina Simone

    και η λίστα είναι σίγουρα ατελείωτη.....



    Sepultura vs Tom Jones . . . φανταζομαι ενα Live Jam καπως εεεεετσι . . .

    I saw the ‘’necro’’-light on the night that I passed by her window
    I saw the ‘’dead embryonic’’ shadow of love on her blind
    She was my ‘’Orgasmatron’’
    As she decieved me I watched and went out of my ‘’inner self’’

    My my my ‘’Ratamahatta’’
    Why why why ‘’Ratamahatta’’
    I could see, that ‘’saga’’ was no good for me
    But I was lost like An ‘’one man army’’ that no ‘’murder’’ could ‘’kill’’

    At break of day when that ‘’Manifest’’ drove away I was waiting
    I crossed the ‘’crucifixion’’ to her house and she opened the ‘’curse’’
    I felt the knife ‘’to the wall’’ and she laughed no more

    My my my ‘’Ratamahatta’’
    Why why why ‘’Ratamahatta’’
    So before they come to break down the door
    Forgive me ‘’Ratamahatta’’ I just couldn't take any more
    Forgive me ‘’Ratamahatta’’ I just couldn't take any more

    και μετα ξυπνησα . . . απο τα γελια
    sitzoune81
    09.01.2008, 20:07
    "I DON'T WANNA GOING THROUGH THE PINK FLOYD" !!!

    Σαν τραγουδι των Ramones ακουγεται!

    τς τς τς τς τς............


    sitzoune81
    09.01.2008, 20:12
    Ελα , σας εχω κι αλλα topic......

    Καρβελας vs Dejan Bodiroga
    Sushi vs Πατρινο Καρναβαλι
    Παπαρηγα vs Michael Jackson
    Ελλη (Σαρα) Σταη vs Μαρα (Μαρα) Ζαχαρεα
    Τα στρουμφακια vs Black Metal 90's scene


    sea_like_eyes
    09.01.2008, 20:20
    εχω μια φρεσκαδουρα . . .

    Edgar Allan Poe Vs Ville Valo . . . (την λεξη Vomit την ξερετε ? ? ? )
    palmos
    09.01.2008, 20:59
    Καλα ρε παιδια γινεται να συγκριθουν!!!??? Μη τρελαθουμε!!!
    Καλοι και οι goin΄ through αλλα οι Pink Floyd εχουν γραψει ιστορια, ειναι θρυλοι!!!

    Sorry, αλλα λιγο αποτυχημενο το θεμα!!!
    marylin
    09.01.2008, 23:41
    Παράθεση:

    Το μέλος kafetzopoylos στις 07-01-2008 στις 18:56 έγραψε...

    THE PINK FLOYD story


    … ο Phil Taylor συνάντησε στη σκάλα της Harvest (EMI) τον David Gilmour. Μόλις είχε τελειώσει μια έντονη συζήτηση με τον James Guthrie για την συναυλία των Floyd στο Λονδίνο. Η διαφωνία ήταν έντονη και ο David ήταν κάθετος … δεν υπήρχε περίπτωση να κάνουν support οι Floyd στους Goin' Through…o Taylor προσπάθησε μάταια να συγκρατήση τον David που ούρλιαζε μαινόμενος στα σκαλιά της EMI.
    Δεν θα είχε περάσει ούτε ένα τέταρτο όταν εμφανίστηκε μπροστά τους ο Roger Waters … όπως πάντα είχε αυτό το βαθυστόχαστο ποιητικό υφάκι που έσπαγε τα νεύρα του David… ο Phil Taylor τον πλησίασε και του εξήγησε την κατάσταση. Ο Roger κοίταξε προς το μέρος του David και τον πλησίασε ακουμπώντας τρυφερά το χέρι του στον ώμο του … “άκου φίλε” του λέει κοιτάζοντας τον στα μάτια…“νομίζω πως πρέπει να δεχτούμε αυτό το support…”…ο David τον παρακολουθούσε αποσβολωμένος…ο Roger συνέχισε… “βαρέθηκα να πουλάμε δίσκους door to door φίλε μου… πρέπει να κάνουμε και μείς κάτι…είναι ευκαιρία να απευθυνθούμε σε μεγαλύτερο κοινό και αυτός ο τύπος ο Nick Voyrliotis το έχει το κοινό του… καλά… καλά ξέρω τι θα πεις David… θα μου πεις πως το κοινό του είναι για κλωτσιές ,πως ότι τραγούδι λέει βάζει μέσα το όνομα του , πως οι ράπερ της χώρας του θέλουν να τον πλακώσουν στα γιαούρτια ,πως μόνο με τον Βας Βας δεν έχει κάνει ακόμα φιλική συμμετοχή … θα μου πεις και άλλα πολλά… την ξεφτίλα των “Αρίων” τα διάφορα ερωτικά events με κάτι μοντελο-αδιάφορες , το fun club του που μαζεύεται για σουβλάκια πριν και μετά τις συναυλίες του, …” ο Roger έβλεπε πως ο David είχε αρχίσει να λυγίζει και έδωσε την χαριστική βολή… “…και μη ξεχνάς φίλε μου πως μετά από αυτή τη συνεργασία θα είμαστε πρώτο τραπέζι πίστα όπου κι αν εμφανίζετε ο NIBO για να μην αναφέρω τα καλοκαίρια στη Μύκονο εκεί που “αδελφές και παλικάρια γίνονται μαλλιά κουβάρια”…αυτό ήταν!!! Ο David έλιωσε σαν χωνάκι παγωτό… γύρισε προς τον Phil Taylor που παρακολουθούσε με αγωνία και έγνεψε καταφατικά λέγοντας … “Phil… ” ο Phil Taylor έτρεξε κοντά του… “ναι David…”…του λέει μ’ αγωνία… ο David συνέχισε.. “… κανόνισε γρήγορα αυτό το support…”
    Έτσι ξεκίνησε η μεγαλειώδης πορεία των PINK FLOYD…όλα τα χρωστάνε στη μεγαλοψυχία των Goin’ Through και στον ΝΙΒΟ που μοιράστηκε το stage μαζί τους εκείνο το μελαγχολικό απόγευμα στη Trafalgar square…


    Για να θυμούνται οι παλιοί και να γνωρίζουν οι νεότεροι…


    Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΙΣΚΙΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kafetzopoylos στις 07-01-2008 19:05 ]






    Δ Ε Σ Ε Π Ι Σ Τ Ε Υ Ω!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!
    pastella
    10.01.2008, 13:18
    Ότι μυαλό είχα συγκεντρώσει ως τώρα για την πτυχιακή το έχασα

    Καταρχας μην πυροβολείτε όλοι μαζί το μέλος 12plus που έκανε το θέμα, δεν θεωρεί καλύτερους τους ΝΙΒΟ&ΣΙΑ από τους Pink Floyd, απλά το έθιξε. Διαβάστε από την αρχή το θέμα.

    kafetzopoylos: χρειαζόταν το ποστ για να χαλαρώσουμε λίγο.

    τι σκοτώνεστε για τη σύγκριση;;; στο μυαλό και στην καρδιά του καθενός μας ξέρουμε τι συμβαίνει. Κι εγώ έχω μια καρδιακή φίλη που είναι σκλάβος της Fena και των brand name ρούχων και θεωρεί θεό του παγκοσμίου μουσικού στερεώματος τον Eric Prydz (αυτόν που έβγαλε σε μπιτακι στο 'the wall'), τι να κάνω, να μαλώσω μαζί της;

    Παρεπιπτόντως, να αναφέρω ενα περιστατικό από την παλιά μου δουλειά: έκανα έλεγχο σε κάτι αφίσες για χορούς από το FIX πριν πάνε τυπογραφείο και έμεινε με ανοιχτό το στόμα όλο το γραφείο όταν είδαμε το σχήμα:Τσαλίκης- NiVo & τα χάλκινα της Γουμένισσας.

    Ε άμα ο καλλιτέχνης ξέρει να κάνει συνεργασίες, τι το θες....
    jorge
    10.01.2008, 14:32
    Όπως σωστά είπε η Pastella μας, πριν αρχίσετε να τραβάτε τα μαλλιά σας, διαβάστε το αρχικό post που λέει και ρωτάει τα εξής:

    Παράθεση:

    Ναι καλά διαβάσατε... Δεν είναι πολύς καιρός (ή μάλλον είναι κάποιοι μήνες) που έχω δώσει σε έναν κολλητό ένα cd με mp3 με 4-5 album των Pink Floyd. Μετά λοιπό από τόσον καιρό δεν ξέρω και εγώ πως έφτασε εκεί η συζήτηση μου λέει ότι οι Goin' Through είναι καλύτεροι από τους Pink Floyd και ότι έχουν καλύτερη μουσικούλα, ψιλοέμεινα, δεν ήξερα τι να πω ή αν έπρεπε να πω.

    Εσείς τι θα κάνατε?