ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.833 μέλη

    Πού κρύβεται η ευτυχία;

    thank
    09.07.2006, 17:15
    Αν χρειάζεται να το ψάξουμε και λίγο πιο μέσα (γιατι τα φωτάκια καμμία φορά θέλουν τό φόρτισμά τους, το ξεσκόνισμά τους ) ... ειναι μεν ταλαιπωρία αλλά αξίζει ... Επίσης, μικρές ή μεγάλες ευτυχίες φέρνει πάντα ένα ...
    patrol
    15.07.2006, 13:11
    ευτυχια υπαρχει τριγυρω μας και εξαρταται απο εμας πως βλεπουμε τα πραγματα..ομως πολλες φορες η ευτυχια ειναι τοσο εφημερη που τρομαζεις..
    παντα παλευουμε να κερδισουμε μια δοση ευτυχιας και δεν ειναι λιγεσ οι φορες οπου οταν καταφερουμε να χαρουμε λιγο...αμεσως γενιεται η επιθυμια για κατι αλλο που πιστευουμε θα μασ χαρισει χαρα..και φτου απο την αρχη

    η ευτυχια κρυβεται πισω απο τη δυστυχια του μυαλου
    sindy-windy
    16.07.2006, 16:38
    σιγουρα καπου θα κρυβεται για να μην την εχω ανακαλυψει ακομη!!!
    solar
    19.07.2006, 01:17
    Η ευτυχία είναι μέσα μας.............Εξαρτάται από τον τρόπο που βλέπουμε τα πράγματα γύρω μας, την αντίληψη που έχουμε για όσα συμβαίνουν.... Είναι ο θετικός τρόπος σκέψης....

    Τα πάντα είναι μια ιδέα.....
    Ας τα δούμε όλα πιο θετικά.........ΑΞΙΖΕΙ!!!!!!!!!!
    margo
    20.07.2006, 20:48
    Βγάλε κάθε κακία απο την καρδιά σου,
    κάθα ανησυχία απο το μυαλό σου,
    ζήσε απλά,
    περίμενε λίγα,
    δίνε πολλά.
    Αυτός είναι ο δρόμος προς την ευτυχία.

    alicia0
    20.07.2006, 23:37
    "η ευτυχια ειναι αυτο που περιμενουμε να 'ρθει..."

    και βρισκεται παντου και πουθενα, μεσα μας αλλα και τριγυρω στον κοσμο, εξαρταται απο εμας και απο τους ανθρωπους μας.
    Η απολυτη ευτυχια δεν υπαρχει, στιγμες ευτυχιας υπαρχουν μονο, αλλα αυτες οι στιγμες ειναι εντονες, πολυχρωμες, μυρωδατες και μας δινουν δυναμη και κουραγιο για να συνεχισουμε και να περιμενουμε και αλλες ευτυχισμενες στιγμες ή να τις δημιουργησουμε εμεις οι ιδιοι..

    Κριμα που πρεπει να περιμενω....
    NaStaZiA
    21.07.2006, 03:47
    στην πιστη στον εαυτο μας και στην αγαπη μας προς τους αλλους :D οταν καποιος τα εχει αυτα πιστευω πως ειναι ευτυχισμενος!Βεβαια απαραιτητο συστατικο ειναι και λιγη τυχη
    nikos_f3n
    21.07.2006, 10:45
    Κατα 80% στα λεφτα. Το υπολοιπο στην αγαπη.

    Γιατι αν δεν εχεις λεφτα να για να φας τοτε πεθαινεις της πεινας και ασε να λενε τα λεφτα δεν κανουν την ευτυχια. Το ΘΕΜΑ ειναι πως τα βγαζεις. Ξεσκιζεσαι σαν σκυλι στην δουλεια ολη μερα, κανεις κατι που σου αρεσει και πληρωνεσαι ή τα κερδιζεις στο λαχειο???


    XrysaOikonomaki
    21.07.2006, 20:27
    Η ευτυχία κρύβεται στον τρόπο που αντιλαμβάνεται κανείς τη ζωή. Η ζωή είναι μάτριξ. Μπορείς με τα ίδια πράγματα που έχεις να νιώθεις δυστυχισμένος ή ευτυχισμένος. Εξαρτάται, αν προτιμάς να σκέφτεσαι αυτά που δεν έχεις, ή απλά χαίρεσαι αυτά που έχεις.

    Εξαρτάται από τις εικασίες που κάνεις καθημερινά, από τους φόβους και από το πως αντιλαμβάνεσαι τη μοναξιά. Η μοναξιά είτε είσαι μόνος είτε έχεις κάποιον, θεωρώ ότι είναι σπουδαίο πράγμα.

    Όσο πιο ολιγαρκής ο άνθρωπος, τόσο πιο ευτυχισμένος.

    Εγώ δυστυχώς, ξυπνάω πάντα μια χαρά, σπάνια με παίρνει από κάτω και αυτό για να συμβεί θα πρέπει να έχει συμβεί κάτι πολύ σοβαρό. Κάποιος να πεθαίνει, να κινδινεύω να με κλείσουν μέσα για χρέη άμεσα, να με πιάσουν κότσο δικοί μου άνθρωποι, τέτοια πράγματα.

    Ζω την κάθε ημέρα σαν πρώτη ημέρα, σα νέα ημέρα και κοιτάζω να κάνω κάθε ημέρα κάτι ευχάριστο που να μου αρέσει.

    Και λέω δυστυχώς γιατί οι φίλες μου και οι γνωστοί μου, είναι συνήθως με μια προβοσκίδα ως το πάτωμα, έτσι απλά, για τους ίδιους λόγους που εγώ ειμαι μια χαρά. Οπότε νιώθω λίγο σαν ούφο, σαν ηλίθια.

    Υποθέτω η ευτυχία κρύβεται στο κεφάλι μας μέσα.
    justin
    22.07.2006, 12:44
    ...δεν υπάρχει ευτυχία που να κόβεται στα 3!!!χαχαχα...ευτυχία...χμμ..νομίζω ότι η αγάπη φέρνει την ευτυχία...κι οταν αγαπάς κ σαγαπούν νιώθεις ευτυχία κ σιγουριά.Το σίγουρο όμως είναι ότι λίγοι άνθρωποι νιώθουν ευτυχισμένοι...ότι αξίζει πονάει κ είναι δύσκολο
    Other_side
    22.07.2006, 19:58
    Πού κρύβεται η ευτυχία; Κάποιος φίλος είπε κατά 80% στα λεφτά. Μ'έκανες να γελάσω...80% κιόλας; Ωραίος, ωραίος. Δεν θα έλεγα και 80% πολλά βάζεις...

    Οι περισσότεροι γράφουν η ευτηχία κρύβεται μέσα μας...εγώ πάλι θα συμφωνήσω...αν και έτσι όπως το σκέφτομαι στατιστικά, όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω σε ποσοστά με βάση το 100...στο κόσμο αυτό η ευτυχία αν το σκεφτείς καλά είναι σχεδόν αντίθετη στη φύση. Θέλω να πω, για ευτυχία ρωτάς, όταν οι περισσότεροι από τους συνανθρώπους μας δεν έχουν όχι την ευκαιρία να σκεφτούν τί συμαίνει ευτυχία για εκείνους, αλλά πολύ πιο ουσιαστικά πράγματα.

    Πού κρύβεται η ευτυχία λοιπόν; Για εμάς, τους πολύ ευτυχισμένους (τυχαίο είναι μέσα στη λέξη ευτυχία να υπάρχει η λέξη τύχη;) και τους πολύ τυχερούς, η ευτυχία είναι παντού και κυρίως μέσα μας. Κυρίως μέσα μας, αλλά και έξω, στα λεφτά όπως λες...δεν ξέρω αν κρύβεται στα λεφτά. Τα λεφτά έχουν κι αυτά το προσωπικό ορισμό τους, για άλλους συμαίνουν ευτυχία, για μένα ένας τρόπος ν'αγοράσεις χρόνο σ'αυτό το κόσμο.

    Τον κατά την πλειοψηφία πολύ δυστυχισμένο. Άτυχο. Δεν είναι σύμπτωση πως η κατάθλιψη είναι κυρίως δυτική ασθένεια. Όταν τα έχεις όλα λοιπόν, τρώγεσαι, ψάχνεσαι, και αναρωτιέσαι για το πασημφανές. Προσωπικός ορισμός της ευτηχίας λοιπόν δίχως ποσοστά με κάποια σειρά προτεραιοτήτων...

    Στον έρωτα, στην αγάπη, στα παιδιά, στους φίλους, στην φύση, στην γαλήνη, στην μουσική, στην αλήθεια, στο λευκό, στο καλό κόκκινο κρασί.

    Εκεί.
    meltica
    25.07.2006, 17:26
    Το μέλος Feggarenia261 στις 23-06-2006 στις 23:43 έγραψε...
    Παράθεση:

    ''Οι άνθρωποι στον πλανήτη σας καλλιεργούν κήπους με χιλιάδες τριαντάφυλλα και δεν βρίσκουν εκεί αυτό που ψάχνουν... Και αυτό που ψάχνουν θα μπορούσε να βρέθεί μονο σ ενα τριαντάφυλλο η σε λίγο νερό... αλλα την ουσία δεν την βλέπουν τα μάτια...'' ένα απόσπασμα απο ένα βιβλίο που λατρεύω! ευτυχία είναι στα μικρά καθημερινα πράγματα, στην ισορροπία της ζωης... αρκεί να χεις ανοιχτά τα ματια της ψυχής ωστε να το νίωσεις....


    Συμφωνώ με το μικρό πρίγκηπα...και με την feggarenia...
    Αρκεί εμείς οι άνθρωποι να μπορούμε να κρατάμε την ισορροπία. Αυτό είναι το πιο δύσκολο... γι'αυτό οι άνθρωποι δεν μπορούν να βρουν την ευτυχία μάλλον, ή τουλάχιστον να την διατηρήσουν.
    Other_side
    25.07.2006, 18:06
    Σήμερα;

    Στις διακοπές.

    Στην ξάπλα.

    Στην απόσταση από το γραφείο και τα βιβλία.

    Εκεί.
    pluton
    31.07.2006, 17:58
    Στα απλά πράγματα που έχουμε γύρω μας. Στην οικογένεια, στους φίλους μας, στη μουσική...κτλ
    Jimy
    31.07.2006, 20:33
    Εμέις κρυβόμαστε απο αυτή για να κάνουμε παράπονα στους κοντινούς μας αμθρώπους για να τους αποσπάσουμε και κάτι παραπάνω..εμείς κρυβόμαστε απο την ευτυχία και κρύβουμε την δυστυχία για τα κανάλια..






    επισυναπτόμενα: Woman in darkness.jpg