ελληνική μουσική
    495 online   ·  210.833 μέλη

    Το κινητό τηλέφωνο πόσο απαραίτητο είναι για τους νέους??

    sindy-windy
    22.06.2006, 12:59
    Στην σημερινή εποχή, τα παιδιά έχουν κινητό απο τη ηλικία των μόλις 9 ετών..σίγουρα στις μεγαλύτερες ηλικίες είναι αναγκαίο και πολλές φορές απαραίτητο, είναι σωστό αυτο.ο εθισμός σε μια συσκευή??
    DIM_033
    22.06.2006, 13:40
    Το να εθιζετε καποιος σε κατι σιγουρα δεν ειναι καλο, ποσο μαλλον σε μια συσκευη που εκπεμπει ραδιενεργεια και την κουβαλαμε συνεχεια πανω μας....Στην εποχη μας σιγουρα ειναι απαραιτητο το κινητο και δυστυχως πολλοι απο μας εχουν παραπανω απο μια συσκευη μαζι τους..........
    poison_girl
    22.06.2006, 13:52
    δυστηχως πια μου χει γινει απαραιτητο δηλ. οταν δεν εχω το κινητο μαζι μου νιωθω ανασφαλεια κ δεν μπορω πια να με φανταστω χωρις αυτο!!!
    Θυμαμαι παντως πως χωρις αυτο ημουν καλυτερα για την ακριβεια Π Ο Λ Υ καλυτερα!!!!!!
    tolaruba
    22.06.2006, 14:15
    διευκολυνουν την επικοινωνια αλλα ταυτοχτονα σε βαζουν και σε πολλους κινδυνους.Δε νομιζω οτι τα κινητα μας ειναι τοσο απαραιτητα απλα εχουμε συνιθησει σε αυτα!!
    tzouv
    22.06.2006, 15:32
    Παντα μια καινουργια ταχνολογικη εφευρεση και αναπτυξη εχει θετικα και αρνητικα.Παλια ολοι μπορουσαν και ζουσαν ανετα χωρις αυτο τωρα ειναι απαραιτητο.Καλο θα ειναι να γινετε χρηση μονο για αναγκη και οχι για παραμικρο να το εχουμε πανω μας αλλα....ετσι ειναι τα βηματα για το μελλον...

    Hastaroth
    22.06.2006, 15:36
    Το μέλος DIM_033 στις 22-06-2006 στις 13:40 έγραψε...
    Παράθεση:

    ποσο μαλλον σε μια συσκευη που εκπεμπει ραδιενεργεια


    Τό κινητό δέν εκπέμπει ραδιενέργεια,αλλά ηλεκτρομαγνητική ενέργεια,όπως άλλωστε καί οι ασύρματοι...
    atrixospi8ikos
    22.06.2006, 15:43
    nai mou einai aparetito alla prospa8w na to jexnaw sto spiti,na to fortizw...(kolo mixanimata) poi polli kako kanoun apo kalo....

    Ο χαμένος τα παίρνει ΟΛΑ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : atrixospi8ikos στις 22-06-2006 15:44 ]


    mariaaa
    22.06.2006, 22:55
    Αναφέρθηκε πως πλεον εχουν κινητα παιδια σε πολυ μικρη ηλικία.
    Γι'αυτό φταίνε οι γονεις.Δε νομιζω πως το κινητό σε τοσο μικρη ηλικια ειναι αναγκαιο!
    Εγω δυστυχως εχω κινητό καθώς ειμαι φοιτητρια μακρυα απο το σπιτι και συνεπως πρεπει να με βρίσκουν οι γονεις μου.Αλλιως...μακρυα από μας!
    vilma
    23.06.2006, 04:18
    Γενικα νομιζα οτι ημουν εξαρτημενη απο το κινητο. Οταν το εχω μαζι μου το κοιταζω καθε 2 λεπτα κι ας μην περιμενω τηλεφωνο. Σημερα κατα λαθος το ξεχασα σπιτι. Τελικα ενιωσα πολυ πιο ελευθερη χωρις αυτο. Τελικα μονο αγχος προσθετει...
    Hastaroth
    23.06.2006, 08:44
    Κάποτε θά πρέπη να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε τά παντός είδους τεχνολογικά επιτεύγματα ώς εργαλεία που προορίζονται νά μάς εξυπηρετούν να επιτύχουμε ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα,καί μόνο αυτό.Φράσεις όπως "κάποτε ζούσαμε ωραία χωρίς κινητά.." κλπ,δέν στέκουν γιατί "κάποτε" υπήρξαν άπειρες φορές που ψάχναμε να βρούμε κάποιον μέ τον οποίο είχαμε ραντεβού και αυτός ήταν στον παραδίπλα δρόμο αλλά δέν είχαμε τρόπο να τον ειδοποιήσουμε,ούτε αυτός εμάς.Οπως "κάποτε" όταν είχαμε άρρωστους συγγενείς στο σπίτι και εμείς ήμασταν έξω στούς δρόμους δέν υπήρχε τρόπος νά ειδοποιηθούμε άν ο συγγενής αυτός πάθαινε κάτι..Κάποτε δέν είχαμε ούτε υπολογιστές καί internet,αυτοκίνητα,λεωφορεία,τραίνα,ψηστιέρες κλπ κλπ.Κάθε τεχνολογικό επίτευγμα έχει τά θετικά καί τα αρνητικά του.Στό χέρι μας είναι να μεγιστοποιήσουμε τά θετικά και να ελαχιστοποιήσουμε τά αρνητικά.....
    kalouka
    23.06.2006, 13:11
    το θεωρώ απαραίτητο για κάποιες κατηγορίες ενηλίκων(όχι για όλους0 για τα παιδιά δε πιστευω ότι θα πρέπει να απαγορευτεί η χρήση του γιατι οδηγεί σε κατάχρηση απο πότε τα παιδιά στο σχολείο πρέπει να έχουν κινητό;Υπάρχει περίπτωση να μη τα βρούνε οι γονείς αν υπάρξει ανάγκη;
    Γιατί ξαφνικά πρέπει να ακούμε μουσική απο το κινητό; και αυτο μέρος των αναγκών που καλύπτει το κινητό;
    χάσαμε το μέτρο πιστεύω θεωρούμε δεδομένο να αγοράσουμε το νεο μοντέλο(σε εμας και τα παιδιά μας ) που βγήκε και πρέπει να βγάζω και φωτογραφίες και video
    Mε τρόμαξε αυτή η τελευταία διαφήμιση με έναν ανθρωπάκο στο παγκάκ να τα χαλάει με το κινητό του

    βοήθεια!!!!!!!!!!
    vilma
    23.06.2006, 18:47
    Τα κινητα τελευταιας γενιας με βιντεο, φωτογραφικες, 3G, mp3 κλπ κλπ δεν ειναι αναγκαστικα κατι κακο. Ισα ισα που αντι να κουβαλας και φωτογραφικη και mp3 player και κινητο τα εχεις ολα σε ενα. Ειναι εργονομικο... ;)

    Μην τρομαζετε! Κινητα ειναι... Για να τα χρησιμοποιουμε εμεις, οχι να μας χρησιμοποιουν!
    STR
    23.06.2006, 20:43
    Το μέλος Hastaroth στις 23-06-2006 στις 08:44 έγραψε...
    Παράθεση:

    Κάποτε θά πρέπη να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε τά παντός είδους τεχνολογικά επιτεύγματα ώς εργαλεία που προορίζονται νά μάς εξυπηρετούν να επιτύχουμε ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα,καί μόνο αυτό.Φράσεις όπως "κάποτε ζούσαμε ωραία χωρίς κινητά.." κλπ,δέν στέκουν γιατί "κάποτε" υπήρξαν άπειρες φορές που ψάχναμε να βρούμε κάποιον μέ τον οποίο είχαμε ραντεβού και αυτός ήταν στον παραδίπλα δρόμο αλλά δέν είχαμε τρόπο να τον ειδοποιήσουμε,ούτε αυτός εμάς.Οπως "κάποτε" όταν είχαμε άρρωστους συγγενείς στο σπίτι και εμείς ήμασταν έξω στούς δρόμους δέν υπήρχε τρόπος νά ειδοποιηθούμε άν ο συγγενής αυτός πάθαινε κάτι..Κάποτε δέν είχαμε ούτε υπολογιστές καί internet,αυτοκίνητα,λεωφορεία,τραίνα,ψηστιέρες κλπ κλπ.Κάθε τεχνολογικό επίτευγμα έχει τά θετικά καί τα αρνητικά του.Στό χέρι μας είναι να μεγιστοποιήσουμε τά θετικά και να ελαχιστοποιήσουμε τά αρνητικά.....



    swstosssss!

    whitetiger
    24.06.2006, 01:29
    Προσωπικα δεν το πολυπάω το κινητό γιατί εκεί που κάποιος θα σου έστελνε ραβασάκι ή θα σου μιλούσε κοιτάζοντάς σε στα μάτια τώρα σου στέλνει sms!!!Δεν είναι τραγικό;
    Άσε που όλες ώρες νιώθω υπόδουλη σε αυτό αφού είμαι καταδικασμένη να το κουβαλάω συνέχεια μαζί μου αν δεν το κάνω και καλέσει κάνας γονιός θα πρέπει να δίνεις εξηγήσεις γατί δεν το σήκωνες...Δεν θα μιλήσω για τη ραδιενέργεια γνωστό το θέμα...
    Με λίγα λόγια δεν θέλω κινητό αλλά επειδή είμαι νέα όπως ανέφερε και το θέμα οι γονείς με αναγκάζουν να το έχω για να μπορούν να το βρίσκουν ...
    XeniaRodo
    24.06.2006, 10:45
    Το μέλος kalouka στις 23-06-2006 στις 13:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    το θεωρώ απαραίτητο για κάποιες κατηγορίες ενηλίκων(όχι για όλους0 για τα παιδιά δε πιστευω ότι θα πρέπει να απαγορευτεί η χρήση του γιατι οδηγεί σε κατάχρηση απο πότε τα παιδιά στο σχολείο πρέπει να έχουν κινητό;Υπάρχει περίπτωση να μη τα βρούνε οι γονείς αν υπάρξει ανάγκη;
    Γιατί ξαφνικά πρέπει να ακούμε μουσική απο το κινητό; και αυτο μέρος των αναγκών που καλύπτει το κινητό;
    χάσαμε το μέτρο πιστεύω θεωρούμε δεδομένο να αγοράσουμε το νεο μοντέλο(σε εμας και τα παιδιά μας ) που βγήκε και πρέπει να βγάζω και φωτογραφίες και video
    Mε τρόμαξε αυτή η τελευταία διαφήμιση με έναν ανθρωπάκο στο παγκάκ να τα χαλάει με το κινητό του

    βοήθεια!!!!!!!!!!




    συμφωνώ απόλυτα, δε μου αρέσει να βλέπω πιτσιρίκια με κινητά.
    Eμείς που δεν τα είχαμε τι πάθαμε? αλλα τελευταία ότι χαζομάρα θες γίνεται μόδα.

    Προσωπικά έχω αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό, όπως ζούσα παλιότερα. Όταν σπούδαζα δεν είχα ούτε σταθερό και βολευόμουν με τηλεκάρτες. Tώρα υπάρχουν φορές που το αφήνω σπίτι ή το κλείνω εντελώς και δε με νοιάζει καθόλου. Όποιος θέλει να με βρει θα με βρει....

    aggeliki
    24.06.2006, 13:27
    To κακό δεν είναι μόνο τα ότι έχουν τα μικρά παιδιά αλλά και ότι έχουν εξάρτηση από αυτο..Συν ότι δημιουργήτε ένας ανταγωνισμός για το πιο έχει καλύτερη συσκευή!Πεταμένα λεφτά δηλαδη!
    Σε όλα αυτά δεν φταίνε τα παιδιά αλλά οι γονείς που τους πέρνουν!Όλοι έχουν μπει στο τρυπάκι!

    Όσο για μένα το κινητό δεν μ'αρέσει-αν και γενικά δεν μ'αρέσει να μιλάω στο τηλέφωνο-αλλά το έχω πάντα μαζί μου κυρίως γιατί συνήθως εξαφανίζομαι και κάποιοι με ψάχνουν!
    tolaruba
    24.06.2006, 23:46
    η πιο σωστη aggeliki

    KAKOFONIKS
    25.06.2006, 11:13
    Το μέλος Hastaroth στις 23-06-2006 στις 08:44 έγραψε...
    Παράθεση:

    Κάποτε θά πρέπη να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε τά παντός είδους τεχνολογικά επιτεύγματα ώς εργαλεία που προορίζονται νά μάς εξυπηρετούν να επιτύχουμε ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα,καί μόνο αυτό.Φράσεις όπως "κάποτε ζούσαμε ωραία χωρίς κινητά.." κλπ,δέν στέκουν γιατί "κάποτε" υπήρξαν άπειρες φορές που ψάχναμε να βρούμε κάποιον μέ τον οποίο είχαμε ραντεβού και αυτός ήταν στον παραδίπλα δρόμο αλλά δέν είχαμε τρόπο να τον ειδοποιήσουμε,ούτε αυτός εμάς.Οπως "κάποτε" όταν είχαμε άρρωστους συγγενείς στο σπίτι και εμείς ήμασταν έξω στούς δρόμους δέν υπήρχε τρόπος νά ειδοποιηθούμε άν ο συγγενής αυτός πάθαινε κάτι..Κάποτε δέν είχαμε ούτε υπολογιστές καί internet,αυτοκίνητα,λεωφορεία,τραίνα,ψηστιέρες κλπ κλπ.Κάθε τεχνολογικό επίτευγμα έχει τά θετικά καί τα αρνητικά του.Στό χέρι μας είναι να μεγιστοποιήσουμε τά θετικά και να ελαχιστοποιήσουμε τά αρνητικά.....