ελληνική μουσική
    874 online   ·  210.851 μέλη
    jorge
    24.06.2006, 01:32
    Παιδιά θέλω τη βοήθειά σας αν ξέρετε.

    Φέτος θα κάνω διακοπές στη Σκόπελο και θα ήθελα τη γνώμη σας. Σας άρεσε; Που μείνατε; Είχε καλές παραλίες; Ποιές;

    Επίσης αν ξέρετε κάποια καλά ενοικιαζόμενα ή αν έχετε να προτείνετε χωριό ή ακόμα και κάποια ταβέρνα που σας άρεσε.

    Όπως βλέπετε υπάρχει πλήρης άγνοια !



    atrixospi8ikos
    24.06.2006, 01:35
    kala re xorxe 8a pas stin Skopelo...misi wra me to gelfini einai gia Alonniso...i skopelos einai Fantastiki...alla kai i Alonnisos den paei pisw...i Skopelos exei wraies paralies....einai wraia...
    whitetiger
    24.06.2006, 01:57
    Εχω πάει πολλές φορές στη Σκόπελο , εκεί περνώ τα περισσότερα καλοκαίρια. Είναι πραγματικά πανέμορφα. Η πρωτεύουσα είναι κυρίως για να κάνεις βόλτες το βραδάκι στα στενά δρομάκια με τα μαγαζία, για μπάνιο να πηγαίνεις σε πιο έξω παραλίες, πολλές απ' αυτές θα σου μείνουν αξέχαστες. Ενώ άλλα νησιά του Αιγαίου είναι ξερονήσια η Σκόπελος είναι καταπράσινη, το νερό πόσιμο και γενικά αν έχεις και καλή παρέα θα περάσεις υπέροχα. Καλές διακοπές λοιπον
    stuff
    24.06.2006, 02:52
    Φροντισε Γιωργακη,αφου θα ειναι και οι προτελευταιες σου διακοπες σαν πολιτης,να πας
    στις Μηλιες............απο τις καλυτερες παραλιες της Ευρωπης,οπως ψηφιστηκε πριν απο λιγο
    καιρο..........για δωματιο σου προτεινω το Margarita's Village,αν δεν εχει αλλαξει ονομα......
    λιγο πιο εξω απο την χωρα.Φτηνα και καλα.......
    Heavenly
    24.06.2006, 14:28
    Πολύ καλή επιλογή, είναι πολύ όμορφο νησί, μπορείς και να πεταχτείς Σκιάθο(πιο κοσμική) ή Αλόνησο(πιό ήρεμη), η Σκόπελος είναι κάτι ενδιάμεσο(προσωπικά μου άρεσε περισσοτερο), όμορφα τοπία, καθαρές θάλασσες, σοκάκια. Όσο για περιοχές και δωμάτια δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω γιατί έχει πολλά χρόνια που πήγα.Καλές διακοπές!
    jorge
    24.06.2006, 16:33
    Να 'στε καλά Stuff, Heavenly, whitetiger, atrixospithikos, σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

    Stuff είναι οι τελευταίες μου διακοπές ως πολίτης, οπότε πρέπει να περάσω 2 φορές καλά
    Θα ψάξω και στο Margarita's Village, θα πάω και Μηλιές. Είναι μακριά από την πόλη τα δωμάτια αυτά; Με ποδήλατο πας στην πόλη ή είναι μακριά;
    thank
    24.06.2006, 16:37
    από Τρίτη - Τετάρτη, θα έχουμε περισσότερες πληροφορίες. Κυρίως για το θαλάσσιο Πάρκο. Δε ειναι εύκολο να συναντήσεις φώκιες αυτην την εποχή απότι ξερω, αλλά αξίζει η όλη δραστηριότητα. Κι εγω δεν θυμάμαι δωμάτια - campng κλπ. Ειναι έτσι όπως το λένε τα παιδιά πριν. Και γι' αυτό ίσως αξίζει από τώρα να έχεις στα υπόψην και μία εκδρομούλα σε Αλόνησο και Σκιάθο. Δες από τώρα Γιώργο τι γίνεται με δρομολόγια πλοίων (Βόλο, Αγ - Κωνσταντίνο κλπ).
    jorge
    24.06.2006, 16:43
    Thanks Thank, έχω βρει μια σελίδα που είναι πολύ καλή (www.skopelosweb.gr για όποιον ενδιαφέρεται) και με κατατόπισε καλά, ενώ έμαθα και δρομολόγια από την Soulessome

    Θα ψάξω και για το Θαλάσσιο Πάρκο, ενδιαφέρον ακούγεται, ευχαριστώ
    christos-reg
    24.06.2006, 17:18
    Γιώργο έχει μια πολύ ωραία -κρυμμένη παραλία- στο Χόβολο. Φτάνεις στην ακτή του χωριού (όχι τίποτα ιδιαίτερο), και συνεχίζεις με τα πόδια αριστέρα (δηλ. προς νότο). Θα βρεις τη συγκεκριμένη παραλία πίσω από κάτι βράχια.
    thank
    24.06.2006, 17:25
    δεν μου λες Γιώργο ... ασχετο .. εκτος τοπικ κλπ ... Αλλα με το θεμα του στρατιωτικού τι θα γινει ? δηλ ... θα εισαι εκτος .. ???? και ΜΗ ?
    jorge
    24.06.2006, 18:57
    Το μέλος christos-reg στις 24-06-2006 στις 17:18 έγραψε...
    Παράθεση:

    Γιώργο έχει μια πολύ ωραία -κρυμμένη παραλία- στο Χόβολο. Φτάνεις στην ακτή του χωριού (όχι τίποτα ιδιαίτερο), και συνεχίζεις με τα πόδια αριστέρα (δηλ. προς νότο). Θα βρεις τη συγκεκριμένη παραλία πίσω από κάτι βράχια.



    Το σημειώνω κι αυτό Χρήστο, ευχαριστώ. Οι παραλίες γενικά πως είναι; Κάποιος γνωστός μου είπε οτι έχουν χώμα και με προβλημάτισε...
    jorge
    24.06.2006, 18:58
    Το μέλος thank στις 24-06-2006 στις 17:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    δεν μου λες Γιώργο ... ασχετο .. εκτος τοπικ κλπ ... Αλλα με το θεμα του στρατιωτικού τι θα γινει ? δηλ ... θα εισαι εκτος .. ???? και ΜΗ ?



    Α, τα έχω ρυθμίσει όλα, προχθές μίλαγα με τον Μεϊμαράκη. Θα τους φτιάξω το armyheaven.gr και θα είμαι όλο έξω
    ageras
    24.06.2006, 19:00
    Το μέλος jorge στις 24-06-2006 στις 18:58 έγραψε...
    Παράθεση:

    Α, τα έχω ρυθμίσει όλα, προχθές μίλαγα με τον Μεϊμαράκη. Θα τους φτιάξω το armyheaven.gr και θα είμαι όλο έξω




    jokerkg
    24.06.2006, 19:49
    Nomizo oti i eikona milaei kalytera apo emena. Vazo Alloniso gia ekdromoula. H Skopelos SUPER. TIP: Min pareis amaxi mazi. Tha to xrysopliroseis sto karavi. Me 10 euro vriskeis ekei. Kales diakopes kai mia voutia gia mas...



    επισυναπτόμενα: Εικόνα 088.jpg 
    jorge
    24.06.2006, 20:38
    Thanks jokerkg

    (οι εικόνες δεν εμφανίζονται αν έχουν ελληνικό filename)
    semplice
    24.06.2006, 21:00
    Χόρχε η φωτό που έβαλες στην αρχή του τόπικ τα λέει όλα για την Σκόπελο.
    Γι αυτόν τον μαγικό συνδυασμό πεύκου και θάλασσας έχω πάει δύο φορές στην Σκόπελο και πέρασα υπέροχα.
    και θα ήθελα να πάω άλλες 222.
    Είναι νησί με απίστευτη φυσική ομορφιά,πολύ πράσινο,πεντακάθαρες παραλίες,
    αλλά και μικρά κολπάκια τα οποία με λίγο(πολύ λίγο) περπάτημα τα φθάνεις.
    Και οι Μηλίες είναι πολύ όμορφη παραλία αλλά θα σου πρότεινα ένα από τα κολπάκια γύρω από την παραλία του Πάνορμου.
    Είχα βρει ένα κολπάκι διαμέτρου 20 μετρα φαντασου -πραγματικά σαν μια φυσική πισίνα με τα πεύκα να πέφτουν στη θάλασσα ...να βλέπεις στα 10 μέτρα κάτω το βυθό..Δεν μπορώ να συγκρινω αυτή τη φυσική ομορφια με τίποτα έως τωρα ..τιν συγκρίνω μόνο με κάποιες εικόνες στη Χαλκιδική...
    Εκανες πολύ καλή επιλογή Χορχιτο!
    Αυτοκίνητο η μηχανή να πάρεις κατά τη γνώμη μου -αξίζει τα εξοδα διότι θα είσαι
    χαλαρός και θα μπορείς να γυρίσεις όλο το νησί.
    Μετά θα έχεις ανεση να ψάξεις και για δωμάτιο.Αφησε ότι έχει να κάνει με τεχνολογία για λίγες μέρες και αν θέλεις να με ακούσεις κάτσε σε μια τέτοια
    παραλία ήσυχη απο το πρωί μέχρι το βράδυ ..Θα γεμίσεις τις μπαταρίες σου για το χειμώνα και ακόμα περισσότερο.
    Clubbakia μπαράκια κλπ ξέχασέ τα αν θές να ακούσεις .Μια ψηφιακή αδιάβροχη μην ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου.
    Για φαγητό θα σου πρότεινα φρουτάκια( ένα ψυγειάκι να τα βάζεις μέσα. )
    Το βράδυ θα βρεις να φας φρέσκο ψαράκι και σαλατούλα!!!
    Για τις ταβέρνες ισχύει το "όσο πιιο απομακτυσμένη τόσο καλύτερη"

    Α ρε τυχερεεε!!!!


    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 24-06-2006 21:05 ]


    thank
    28.06.2006, 23:23
    λοιπον ... δεν βλέπω να παίζει το θ. πάρκο ... εχει απιστευτο κόσμο ... οι φώκιες κρύβονται .. κλπ .. η καλυτερη εποχή ειναι Ανοιξη, ή Νοέμβριο ... (περιοδος αναπαραγωγής) ... Τώρα γινεται πανικος απο τουρίστες ... Αυτά.
    jorge
    28.06.2006, 23:29
    Σοβαρά; Φαντάζομαι τι θα γίνεται τον Αύγουστο.

    Semplice σ' ευχαριστώ πολύ γι εσένα για τις πληροφορίες. Σήμερα ξεκίνησα (αποτυχημένα) τα τηλέφωνα για δωμάτια. Όσο βλέπω πάντως φωτογραφίες, τόσο πιο ηλίθιος νιώθω που αγνοούσα αυτό το νησί.
    thank
    28.06.2006, 23:39
    ναιιι θα σου αρεσει .... θα ειναι τα καϊκια φορτωμενα με οικογένειες (ταπεράκια), θα ουρλιάζουν στον Κσωστάκη να σκάσει για να μη τρομάξει τις φώκιες, ο Κωστάκης θα σκάει και θα παιζει νιτέντο .. και τέτοια. Θα σου αρέσει πολυ πιστεύω .....

    Οκ Απλά μια βόλτα στις εγκαταστάσεις, ίσως έχει ενδιαφέρον. Σ/Κ για Νοέμβρη λοιπόν. ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ !!!
    jokerkg
    29.06.2006, 00:09
    οk. επανέρχομαι για με Αλόννησο για κάτι διαφορετικό. Μιλάμε οτι κυριολεκτικά χάνεσαι στο πράσινο. Αν θυμάμαι καλά το μέρος είναι ο δρόμος που βγάζει στην Μηλιά.



    επισυναπτόμενα: pic 088.jpg