ελληνική μουσική
    691 online   ·  210.848 μέλη
    nefos
    24.06.2006, 18:38
    spiroos
    25.06.2006, 01:54
    Τι πρωτότυπο! Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν τα Νεα, σταθερα η Αthens Voice κτλ κτλ Αυτό που λέμε τόπο στα νιάτα...Αλήθεια πότε διαβάσατε τελευταία φορά συνέντευξη μελών της Σπείρα-Σπείρα; Ποιος ξέρει τις φάτσες τους και τις ιδέες τους; εκτός συναυλιών τους; Πότε άραγε...;

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 25-06-2006 01:55 ]


    Shu_Ji
    27.06.2006, 10:31
    συμφωνω Σπυρο....κριμα...και να φυγει καποιος ποιος θα το μαθει??μονο το ονομα υπαρχει κ ο κραου...
    antreas_dr
    27.06.2006, 16:40
    Και εγώ όλο μπροστά μου τον βλέπω.....

    Συγκεκριμένα δύο βράδυα σε γνωστό ιταλικό εστιατόριο της Λ. Συγγρού καθόμασταν σε απέναντι τραπέζια!!

    Τον άμπακο έφαγε πάλι..........!!!!!!
    Jimy
    27.06.2006, 16:49
    Το μέλος spiroos στις 25-06-2006 στις 01:54 έγραψε...
    Παράθεση:

    Τι πρωτότυπο! Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν τα Νεα, σταθερα η Αthens Voice κτλ κτλ Αυτό που λέμε τόπο στα νιάτα...Αλήθεια πότε διαβάσατε τελευταία φορά συνέντευξη μελών της Σπείρα-Σπείρα; Ποιος ξέρει τις φάτσες τους και τις ιδέες τους; εκτός συναυλιών τους; Πότε άραγε...;

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 25-06-2006 01:55 ]






    Νομίζω οτι είναι δική του επιλογή να θέλει να συναλλάσεται με ανώνυμο απλό κόσμο και οχι με επώνυμο περίεργο κόσμο...και μπράβο του


    maraki24
    27.06.2006, 20:53
    Πάντως η παράσταση των Χορικών με 22 τραγούδια μελοποιημένα από το αρχαίο δράμα, είναι ό,τι ωραιότερο έχω δει στη ζωή μου, και την συνιστώ ανεπιφύλακτα...Πήγα δύο φορές όταν είχε ανέβει πέρσι στην Αθηναίδα, και κρίμα που δεν μπορώ να πάω τώρα στην Μικρή Επίδαυρο...ελπίζω να ξαναπαιχθεί και στην ΑΘήνα...
    και για να προλάβω μικρές κακίες, ο ίδιος δεν παίρνει μέρος, έκανε τη σκηνοθεσία,παίζουν τα παιδιά της Σπείρας και άλλα 10 περίπου παιδιά...Εκπληκτική παράσταση, δουλεμένη και κουρδισμένη, με υπέροχα τραγούδια...

    Και, δεν ξέρω τί άλλο μπορεί να θεωρηθεί "τόπος στα νιάτα", απ' το να διαθέτει τον εαυτό του και το χρόνο του για να στήνει παραστάσεις σε νέα παιδιά, αντί να δουλεύει (ακόμη) με τις σούπερ φίρμες απ' όπου θα κέρδιζε τα πολλαπλάσια...λέω εγώ τώρα...
    Όσο για τις συνεντεύξεις, μπορεί για κάποιους να είναι πολλές, αυτοί δεν έχουν κανέναν λόγο να τις διαβάζουν...Κάποιοι απ' εμάς τις θέλουμε και τις διαβάζουμε πάντα, και γουστάρουμε πολύ αυτά που λέει...
    και επίσης όσοι απ' εμάς μπήκαμε στη διαδικασία αρχικά να γνωρίσουμε την ομάδα Σπείρα-Σπείρα, το κάναμε επειδή αγαπάμε πολύ εκείνον...Και γνωρίζουμε το κάθε παιδί, το όνομα, τη φάτσα και τη φωνή του...
    Αυτή η νύχτα μένει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maraki24 στις 27-06-2006 20:56 ]


    Shu_Ji
    27.06.2006, 23:34
    η παρασταση των χορικων ηταν εξαιρετικη!οπως και ολες οι παραστασεις της σπειρας την οποια παρακολουθω απτην πρωτη της παρασταση!μεσω της σπειρας ξαναλατρεψα την ιδιοφυια του κραουνακη,απλα με λυπει να μην ταξερουν τα παιδια με τα ονοματα τους κτλ...κ απλα να ναι η σπειρα -σπειρα!
    spiroos
    28.06.2006, 00:25
    Το μέλος maraki24 στις 27-06-2006 στις 20:53 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πάντως η παράσταση των Χορικών με 22 τραγούδια μελοποιημένα από το αρχαίο δράμα, είναι ό,τι ωραιότερο έχω δει στη ζωή μου, και την συνιστώ ανεπιφύλακτα...Πήγα δύο φορές όταν είχε ανέβει πέρσι στην Αθηναίδα, και κρίμα που δεν μπορώ να πάω τώρα στην Μικρή Επίδαυρο...ελπίζω να ξαναπαιχθεί και στην ΑΘήνα...
    και για να προλάβω μικρές κακίες, ο ίδιος δεν παίρνει μέρος, έκανε τη σκηνοθεσία,παίζουν τα παιδιά της Σπείρας και άλλα 10 περίπου παιδιά...Εκπληκτική παράσταση, δουλεμένη και κουρδισμένη, με υπέροχα τραγούδια...

    Και, δεν ξέρω τί άλλο μπορεί να θεωρηθεί "τόπος στα νιάτα", απ' το να διαθέτει τον εαυτό του και το χρόνο του για να στήνει παραστάσεις σε νέα παιδιά, αντί να δουλεύει (ακόμη) με τις σούπερ φίρμες απ' όπου θα κέρδιζε τα πολλαπλάσια...λέω εγώ τώρα...
    Όσο για τις συνεντεύξεις, μπορεί για κάποιους να είναι πολλές, αυτοί δεν έχουν κανέναν λόγο να τις διαβάζουν...Κάποιοι απ' εμάς τις θέλουμε και τις διαβάζουμε πάντα, και γουστάρουμε πολύ αυτά που λέει...
    και επίσης όσοι απ' εμάς μπήκαμε στη διαδικασία αρχικά να γνωρίσουμε την ομάδα Σπείρα-Σπείρα, το κάναμε επειδή αγαπάμε πολύ εκείνον...Και γνωρίζουμε το κάθε παιδί, το όνομα, τη φάτσα και τη φωνή του...
    Αυτή η νύχτα μένει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maraki24 στις 27-06-2006 20:56 ]








    1. Γουστάρουμε πολύ αυτά που λέει...Ή καλύτερα αυτά που επιβάλλει. ..Όταν καταλάβετε τη διαφορά και το πως το κάνει, τότε τα ξαναλέμε...
    2. Η στήλη του στην Athens Voice είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. Τόσο από άποψη περιεχομένου όσο και ύφους-γλώσσας. Σίχαμα. Η λέξη είναι βαριά. Αναλαμβάνω την ευθύνη.
    3. Τον Κραουνάκη τον θεωρώ ευφυέστατο μουσικό και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΣΤΙΧΟΥΡΓΟ. ΤΟ 90% των τραγουδιών του είναι διαμάντια. Ως εδώ΄όλα οκ. Απο εκεί και πέρα οι συνεντεύξεις, το προοδευτικό και αντισυμβατικό στυλ (ανώνυμοι όλοι οι φίλοι του κάποιος έγραψε, πχ Μαζωνάκης, Στανίση, Άντζελα (να το το σίχαμα, φιλί στο στόμα και μέλια όταν πριν λίγο καιρό δήλωνε άλλα, και άλλοι πολλοί σαφώς και πιο αξιόλογοι) και αυτό το Κατινίστικο και απαράδεκτο για τους νέους που τον διαβάζουν, λεξιλόγιο, είναι το λιγότερο απωθητικά. Κυρίως όμως με ενοχλεί ένα πράγμα. Να επιβάλλει, ως το σωστό και το αξιόλογο ό,τι αυτός νομίζει (π.χ Ευσταθία, Λειβαδάς κ.α)
    4. Και βέβαια βοηθάει τους νέους. Αλλά μέχρι να μην του πάρουν τα πρωτεία και φανούν αυτοί. Αυτό είναι το μυστικό. Το ξαναλέω. Πότε είδατε μέλη της Σπείρα-Σπείρα να προβάλλονται; Αλλά όπως λέει και ο ίδιος: "Δεν είμαι ένας, είμαστε πολλοί". Άρα που χώρος για άλλους...

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 28-06-2006 00:53 ]


    spiroos
    29.06.2006, 00:18
    Ξαναδιάβασε τι έγραψες και θα βρεις μόνη σου τις απαντήσεις ...Ένα όμως εγώ θα σου πω. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είσαι τόσο καλά ενημερωμένη, όσο θες να πιστεύεις οτι είσαι για τα πράγματα. Η είσαι πολύ αθώα.
    maraki24
    29.06.2006, 22:41
    Ευτυχώς τότε που βρέθηκες εσύ να μου ανοίξεις τα μάτια...Δεν έχει νόημα να συνεχίσω την κουβέντα, ούτε νομίζω ότι ενδιαφέρει κανέναν...Είναι φανερό ότι δεν τον χωνεύεις και δικαίωμά σου...Εγώ μόνο ξέρω τί έχω πάρει απ' εκείνον και απ' το έργο του...
    Shu_Ji
    30.06.2006, 13:00
    εμ...eimai η shu_ji χεχε...απλα διορθωνω