ελληνική μουσική
453 online   ·  203.767 μέλη

Καλοκαίρι 2006 στο Αττικό Άλσος

kalouka
Φθασμένος
Chat
26.06.2006, 14:16
Για άλλο ένα καλοκαίρι το γραφικό θεατράκι του Αττικού Άλσους φιλοξενεί ένα πλούσιο πολιτιστικό πρόγραμμα που προσφέρει ο Πολιτισμικός Οργανισμός του Δήμου Αθηναίων σε συνεργασία με την Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Αθηνών - Πειραιώς. Από τις 15 Ιουνίου ως τις 16 Σεπτεμβρίου 2006 λοιπόν, οι Αθηναίοι και οι επισκέπτες της Αθήνας έχουν τη δυνατότητα να απολαύσουν δροσερά βράδια με μουσική, τραγούδι, θέατρο και χορό σε 95 παραστάσεις έχουν προγραμματιστεί, πάντοτε με ελεύθερη είσοδο για το κοινό.

Οι εκδηλώσεις ξεκινούν την Πέμπτη 15 Ιουνίου με ένα αφιέρωμα στο Γιώργο Ζαμπέτα. Η τραγωδία "Αντιγόνη" του Σοφοκλή, κλασικά έργα, όπως "Ο Ψεύτης" του Γκολντόνι, "Ο Φιλάργυρος" του Μολιέρου και "Ο Φιάκας" του Μισιτζή, κλασικός χορός από το Θέατρο του Ντονέτσκ της Ουκρανίας, λαϊκοί χοροί από τη Ρωσία, αφιερώματα στον Μιχάλη Σουγιούλ, στον Λογό, στην αξέχαστη Βίκυ Μοσχολιού, παραστάσεις για παιδιά, καθώς και συναυλίες γνωστών καλλιτεχνών του ελληνικού τραγουδιού συνθέτουν ένα πρόγραμμα που απευθύνεται σε όλα τα γούστα και όλες τις ηλικίες.

ΙΟΥΝΙΟΣ

Πέμπτη 15
Αφιέρωμα στο Γιώργο Ζαμπέτα
Από το συγκρότημα "Ανωτάτη Ζαμπετική"
Παρασκευή 16
Αφιέρωμα στη Βίκυ Μοσχολιού με το Θανάση Πολυκανδριώτη και την ορχήστρα του
Σάββατο 17
Μουσική βραδιά με το Σπύρο Πολυκανδριώτη
Κυριακή 18
Μουσική βραδιά "Άρωμα Γυναίκας" με την Ελεάνα Ζενίκογλου
Δευτέρα 19
Θεατρική παράσταση "Ο ψεύτης" του Κ. Γκολντόνι από το θέατρο της Μεσογείου. Σκηνοθεσία: Α. Εσκενάζι
Διανομή: Θ. Λιμίσιος, Μ. Γεωργίου, Α. Εσκενάζυ,. Ν. Καραστέργιος, Μ. Βλασσοπούλου, Α. Σταθάτου, Λ. Παναγιωτοπούλου, Γ. Ροσάκης, Κ. Λάσκος, Σ. Τσάκας
Τρίτη 20
"ΛοΓό Τραγούδια με χαμόγελο" Αφιέρωμα στο Γιάννη Λογοθέτη
Τετάρτη 21
"Γιάννης Λογοθέτης και άλλες ιστορίες"
Πέμπτη 22
"Βρε γυαλάκια πονηρέ..."
Παρασκευή 23
"Ο Λογό και το Σκυλάκι το Κανίς"
Σάββατο 24
"Λογόραμα: O Λογό και οι Φίλοι του"
Κυριακή 25
Οι αδελφοί Κατσάμπα και ο Παντελής Αμπαζής σε ελαφρά και λαϊκά τραγούδια
Δευτέρα 26
"Ο ψεύτης" του Κ. Γκολντόνι. Θεατρική παράσταση από το Θέατρο της Μεσογείου
Σκηνοθεσία: A. Εσκενάζι
Διανομή: Θ. Λιμίτσιος, Μ. Γεωργίου, Α. Εσκενάζι, Ν. Καραστέργιος, Μ. Βλασσοπούλου, Α. Σταθάτου, Λ.Παναγιωτοπούλου, Γ. Ροσάκης, Κ. Λάσκος, Σ. Τσάκας
Τρίτη 27
Βραδυά με το Λάκη με τα Ψηλά Ρεβέρ και τον Γιάννη Γιοκαρίνη
Τετάρτη 28
Η Ένωση Τραγουδιστών Ελλάδος τιμά τον Χρόνη Αηδονίδη.
Συμμετέχουν: Παναγιώτης Λαλέζας, Νεκταρίου Καρατζή, Λάκης Χαλκιάς, Γιάννης Κωνσταντίνου, Κάτια Παπαδοπούλου
Πέμπτη 29
Η Ένωση Τραγουδιστών Ελλάδος παρουσιάζει τον Μπάμπη Τρέρτο με την Ορχήστρα του
Παρασκευή 30
Μουσική από τη Big Band του Δήμου Αθηναίων
Διεύθυνση: Θανάσης Ζέρβας
"St. Louis Blues". Πορτρέτο με γνωστά Jazz Blues κομμάτια του χθες και του σήμερα.
Σολίστ: Αντώνης Λαδόπουλος (σαξόφωνο)

ΙΟΥΛΙΟΣ

Σάββατο 1η
Μουσική βραδιά με το Βασίλη Λέκκα και τον Γιάννη Σπάθα
Κυριακή 2
Χοροί-Δρώμανα από την Πάρο και τη Μ. Ασία από το Μουσικοχορευτικό συγκρότημα Νάουσας Πάρου
Δευτέρα 3
Η Αβάσταχτη Ελευθερία της Μουσικής, με το συγκρότημα "Άνεμος"
Τρίτη 4
Μουσική και ποίηση στο Φως το Φεγγαριού με τη Βάσια Ζήλου και τον Κ. Μάντζιο
Πιάνο: Γ. Αρσενίδης
Τετάρτη 5
Η Ένωση Τραδουδιστών Ελλάδος παρουσιάζει "Τα Καλύτερά μας Χρόνια" με τους Ρόμπερτ Ουίλιαμς, Λάκη Τζορντανέλι και Γιώργο Πολυχρονιάδη. Συμμετέχει η Κατερίνα Αδαμαντίδου
Πέμπτη 6
"Σοφοκλέους Αντιγόνη" στο πρωτότυπο κείμενο.
Συντελεστές: Ακουστική- Σκηνική Άποψη και Σκηνοθεσία: Σπύρος Βραχωρίτης
Κοστούμια: Ιουλία Σταυρίδη
Εισηγητής Μετρικού Συστήματος: Μιχάλης Κοπιδάκης
Διδασκαλία Χορικών: Γιώργος Κομπογιάννης
Φωτισμοί: Φίλιππος Κουτσάφτης
Διανομή: Ευάγγελος Χρήστου (Κρέων), Μάρθα Παπαθανασίου (Αντιγόνη), Χριστιάνα Καραμάνιου (Ισμήνη), Γρηγόρης Δαλαλάκης (Τειρεσίας- Φύλακας), Βασίλης Ιερωνυμάκης (Αίμων), Τάσος Σωτηράκης (Άγγελος), Αντώνης Ιορδάνου- Βασίλης Ιερωνυμάκης, Στέλιος Κελερής (Εξάγγελοι), Τζένη Σταυροπούλου (Ευριδίκη).
Χορός: Γιώργος Κομπογιάννης (Κορυφαίος- Πνευστό), Βασίλης Ιερωνυμάκης, Αντώνης Ιορδάνου, Στέλιος Κελερής, Χρήστος Κωτσόπουλος, Λάμπρος Παπαγεωργίου, Γιάννης Παπαγιάννης, Τζένη Σταυροπούλου, Τάστος Σωτηράκης, Γιώργος Τζώρτζης
Παρασκευή 7
Βραδιά με τη Χορευτική Ομάδα του Πολιτιστικού Συλλόγου Άνω Αμπελοκήπων
Σάββατο 8 - Κυριακή 9
"Ο Φιάκας". Θεατρική παράσταση του Δ.Κ. Μισιτζή με τους: Τάκη Χρυσικάκο, Κ. Φλωκατούλα, Ν, Βλαβιανού, Μ. Καλατζοπούλου, Σπ. Αυγουστάτο
Σκηνοθεσία: Λ. Λιάβας
Δευτέρα 10
Το σύνολο "Κέλσος" παρουσιάζει ένα μουσικό ταξίδι στην Ευρώπη της Αναγέννησης και του Μπαρόκ. Μουσική και τραγούδια του 16ου και 17ου αιώνα με όργανα της εποχής και παράλληλη προβολή εικαστικών θεμάτων της περιόδου.
Τετάρτη 12
Βραδιά με χορούς από όλη την Ελλάδα με το Λύκειο των Ελληνίδων
Πέμπτη 13
Χορευτική παράσταση από το Λύκειο των Ελληνίδων
Παρασκευή 14
Παιδική παράσταση "Αστείες Ιστορίες με Μαγεμένες Βασιλοπούλες και Βασιλόπουλα, Ο Ύπνος- Η Σουσουράδα και το Φίδι"
Σάββατο 15
Αφιέρωμα στο Στέλιο Καζαντζίδη με το Εργαστήρι Ελληνικής Μουσικής του Δήμου Αθηναίων
Τραγουδούν: Μιχάλης Δημητριάδης, Άννα Μαρία Κάλφα
Κυριακή 16
Μουσική Βραδιά με τη Στέλλα Κονιτοπούλου
Δευτέρα 17
Η Ρένα Κουμιώτη και ο Τάκης Κωνσταντακόπουλος σε παλιά αγαπημένα τραγούδια
Τρίτη 18
Μουσική βραδιά με τη Φιλαρμονική του Δήμου Αθηναίων
Τετάρτη 19
"Καμπαρέ ο Κίτρινος Γάτος". Θεατρική παράσταση από το Θεατρικό Εργαστήρι του Πολιτιστικού Συλλόγου Α.Αμπελοκήπων
Πέμπτη 20
Τα Τραγούδια της Αθήνας από τη Δημοτική Χορωδία και Μαντολινάτα "Διονύσιος Λαυράγκας"
Παρασκευή 21
"Παραδοσιακά Τραγούδια από όλη την Ελλάδα" από την Πανελλήνια Ένωση Παραδοσιακής Μουσικής
Σάββατο 22
Βραδιά Rock μουσικη΄ς από τους "Impulse"
Κυριακή 23
Ο Μιχάλης Βιολάρης και η Αντριάννα Κόλλια σε τραγούδια του Nέου Κύματος
Δευτέρα 24
Μουσική και τραγούδια με τη Χαρούλα Λαμπράκη και το συγκρότημά της
Τρίτη 25
Χοροθεατρική παράσταση από την Ομάδα "Συνεργασία"
Τετάρτη 26
"Το τραγούδι της Κιθάρας".
Η Εύα Φάμπα και ο Uros Dojcinovich (κιθάρα) και το Flamenco Duo Τέλης Γιαννακούρος (κιθάρα), Κοραλία Θωμά- Καλαμακίδη (χορός)
Πέμπτη 27
Αφιέρωμα στο Δημοτικό Τραγούδι με τον Κώστα Λεοντίδη
Παρασκευή 28
Μουσική βραδιά με τους Λίνο Κόκοτο, Ελένη Τσαγκαράκη και Δημήτρη Δόνο.
Σάββατο 29
Μουσική και τραγούδια με τη Σοφία Μιχαηλίδου και το Μιχάλη Τρανουδάκη
Κυριακή 30
Βραδιά τραγουδιού με τον Γιώργο Υδραίο και την Ευαγγελία Τσιρίτη.
Δευτέρα 31
Ο Σπύρος Πολυκανδριώτης με την Ορχήστρα του σε λαϊκά τραγούδια


ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ

Τρίτη 1η
Μουσική από την Big Band του Δήμου Αθηναίων
Διεύθυνση: Θανάσης Ζέρβας
"Από το Louis Armstrong στο Miles Davis". Αντιπροσωπευτικά έργα των μεγάλων πρωτοπόρων της Jazz.
Σολίστ: Μάνος Θεοδοσάκης (τρομπέτα)
Τετάρτη 2
Μουσική και τραγούδι από τη Ρένα Κουμιώτη και τον Τάκη Κωνσταντακόπουλο
Πέμπτη 3
"Μουσική και τραγούδια από τον ελληνικό κινηματογράφο" με το Γιάννη Βογιατζή, τη Δέσποινα Ολυμπίου και τη Ζωή Παπαδοπούλου με τη συνοδεία των Μουσικών Συνόλων του Δήμου Αθηναίων
Παρασκευή 4
Βραδιά Νησιώτικου και Λαϊκού Τραγουδιού με τη Νάσια Κονιτοπούλου και το συγκρότημά της
Σάββατο 5
"Μήδεια". Θεατρική παράσταση από το Θέατρο Βαφείο
Σκηνοθεσία: Λάκης Καραλής
Κυριακή 6
Ο Μιχάλης Βιολάρης και η Ανδριάνα Κόλλια σε τραγούδια του Νέου Κύματος
Δευτέρα 7
"Τραγούδια που αντέχουν στο χρόνο" με τη Μάρθα Μεναχέμ και το Βασίλη Βλάχο.
Τρίτη 8
Βραδιά Δημοτικού Τραγουδιού με τον Κώστα Λεοντίδη
Τετάρτη 9
Βραδιά με τη Μαρία και τον Γιάννη Καράλη
Πέμπτη 10
Η Πόπη Αστεριάδη με την Μάρω Δημητρίου σε τραγούδια που αγαπήσαμε
Παρασκευή 11- Σάββατο 12
Παράσταση του Ακαδημαϊκού Θεάτρου Όπερας και Μπαλέτου του Donetsk-Ουκρανίας
Κυριακή 13
Κονσέρτο για πιάνο από τον Mark Damisch
Δευτέρα 14
"Το πάρτυ της Λυσιστράτης". Παιδική παράσταση από την Ομάδα της Δήμητρας Φουντούκη
Τετάρτη 16
Τραγούδια που αντέχουν στο χρόνο από τη Μάρθα Μεναχέμ και το Βασίλη Βλάχο
Πέμπτη 17
Η Χαρούλα Λαμπράκη με το συγκρότημά της
Παρασκευή 18
Ο Γιάννης Ζουγανέλης και η Ομάδα του σε γνωστά τραγούδια
Σάββατο 19
Μουσική και τραγούδια από τη Σοφία Μιχαηλίδου και το Μιχάλη Τρανουδάκη
Κυριακή 20
"Το Μεγάλο Ταξίδι του Μικρού Γίγαντα". Παιδική παράσταση από το Θέατρο Αργώ της Αιμιλίας Υψηλάντη
Δευτέρα 21
Η Λένα Αλκαίου και ο Γιώργος Υδραίος μας κρατούν συντροφιά με αγαπημένα τραγούδια
Τρίτη 22
Μουσικό αφιέρωμα σε μεγάλους Έλληνες καλλιτέχνςς που έφυγαν νωρίς...
Ερμηνεύουν: Δέσποινα Τσολάκη Κωνσταντίνος Τζέμος. Συνοδεύει η ορχήστρα Motivo υπό την διεύθυνση του μαέστρου Πέτρου Πρόκου
Τετάρτη 23
Ο Βασίλης Πάτσιος και η Πετρή Σαλπέα τραγουδούν επιτυχίες
Πέμπτη 24
"Τα τραγούδια του κύκλου της Ζωής", με τη Γιώτα Βέη
Παρασκευή 25
Μουσική Βραδιά "Αρωμα Γυναίκας" με την Ελεάνα Ζενίκογλου
Σάββατο 26
"Το Μεγάλο Ταξίδι του Μικρού Γίγαντα". Παιδική παράσταση από το Θέατρο Αργώ της Αιμιλίας Υψηλάντη
Κυριακή 27
Νησιώτικο γλέντι με τη Στέλλα Κονιτοπούλου
Δευτέρα 28
Η Λιζέτα Νικολάου και ο Γιάννης Θωμόπουλος σε έντεχνα λαϊκά τραγούδια
Τρίτη 29
"Ο Φυλάργυρος". Θεατρική παράσταση του Μολιέρου
Σκηνοθεσία: Κοραή Δαμάτη
Παίζουν: Βασίλης Τσιβιλίκας, Σταύρος Νικολαΐδης, Γιώργος Γιαννακόπουλος, Αθηνά Μαυρομάτη, Γιάννης Κατσάμπας, Μάνος Πίντζης, Μαρίνος Δεσύλλας, Γιώργος Λαμπάτος, Αγαθή Καλτσά, Αθηνά Βαλκόνη
Σκηνικά: Αθηνά Βαλκόνη
Τετάρτη 30
Μουσική βραδιά με την Άντρυ Κωνσταντίνου και το Δημήτρη Παναγόπουλο
Πέμπτη 31
Ρωσικό Κρατικό Χοροθέατρο Baikall
Παράσταση Φολκλορικών Χορών των λαών της Ρωσίας με ζωντανή μουσική και τραγούδια
ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

Παρασκευή 1η
Μουσική βραδιά με το Έργαστήρι Ελληνικής Μουσικής του Δήμου Αθηναίων
Σάββατο 2
Βραδιά Latin Soul Disco Χορευτικής Μουσικής με το συγκρότημα "Καλού Κακού"
Κυριακή 3
Παραδοσιακοί Χοροί από τον Πολιτιστικό Σύλλογο "Mενούση"
Δευτέρα 4
Το συγκρότημα "Δάκτυλα Εκάτης" σε οργανικές συνθέσεις και τραγούδια παραδοσιακής έθνικ μουσικής
Τρίτη 5
Η Πόπη Αστεριάδη και η Μάρω Δημητρίου σε παλιά γνωστά τραγούδια
Τετάρτη 6
Αφιέρωμα στο Μιχάλη Σογιούλ από τη Δημοτική Χορωδία και Μαντολινάτα "Διονύσιος Λαυράγκας".
Τραγουδούν: Μπάμπης Τσέρτος, Νάντια Καραγιάννη, Ελένη Δήμου, Γεράσμος Ανδρεάτος,
Πέμπτη 7
"Φωνές". Θεατρική Παράσταση βασισμένη σε κείμενα Κ. Π. Καβάφη από τη σύνθεση Εταιρεία Πολιτισμού
Παρασκευή 8
"Ο Φυλάργυρος" του Μολιέρου. Θεατρική παράσταση σε σκηνοθεσία Κοραή Δαμάτη
Παίζουν: Βασίλης Τσιβιλίκας, Σταύρος Νικολαΐδης, Γιώργος Γιαννακόπουλος, Αθηνά Μαυρομμάτη, Γιάννης Κατσάμπας, Μάνος Πίντζης, Μαρίνος Δεσύλλας, Γιώργος Λαμπάτος. Μάκης Αρβανιτάκης, Αγαθή Καλτσά, Αθηνά Βαλκόνη.
Σκνηνικά: Δ. Βολίδη
Σάββατο 9
Παλιά λαϊκά ταγούδια σε σύγχρονες διασκευές από το συγκρότημα "Magic de Spell"
Kυριακή 10
Λαϊκά τραγούδια με την Πετρή Σαλπέα και το Βασίλη Πάτσιο
Δευτέρα 11
Συναυλία του Χρήστου Νικολόπουλου
Τραγουδούν: Στέλιος Διονυσίου, Μελίνα Κανά, Ηλίας Μακρής, Ασπασία Θεοφίλου με τη συνοδεία 10μελούς ορχήστρας
Τρίτη 12
Η Λένα Αλκαίου και ο Γιώργος Υδραίος σε μία βραδιά γεμάτη τραγούδια
Τετάρτη 13
Μουσική από τη Φιλαρμονική του Δήμου Αθηναίων
Πέμπτη 14
Βραδιά με παραδοσιακούς χορούς από όλη την Ελλάδα από τον πολιτιστικό σύλλογο "Ορφέας"
Παρασκευή 15
Έντεχνο λαϊκό τραγούδι με τη Λιζέτα Νικολάου και το Γιάννη Θωμόπουλο
Σάββατο 16
«Ανεβαίνοντας τη σκάλα" Θεατρική παράσταση του Α. Μοσχονά

Επιπλέον Πληροφορίες
Για την εξυπηρέτηση του κοινού ο ΟΑΣΑ έχει δρομολογήσει μια γραμμή ειδικά για το Θέατρο του Αττικού Άλσους, που ξεκινάει στις 20.30 από την Πλ. Κάνιγγος και στις 23.30 από Θέατρο.

Τηλέφωνο
Επικοινωνίας:
+30-210-3644449, 3638132, 3621601


#1