ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.840 μέλη

    Έρχεται ο γνωστος μαγος David Copperfield !

    Blackmore
    21.11.2006, 23:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 21-11-2006 στις 22:28 έγραψε...
    Άλλωστε ξέρετε όλοι το πόσο εύκολα δημιουργούνται φοβίες στην παιδική ψυχή.


    Και δυστυχώς όλοι ξέρουμε πόσο, μα πόσο δύσκολα ξεπερνιούνται...
    sunwing
    21.11.2006, 23:07
    Kαι γω είμαι εναντίον των απαγορευσεων σε τέτοια θέματα και σε καμιά περίπτωση τα γραφόμενά μου δεν έχουν τέτοια βάση, η οποία θα ήταν a priori ηθικιστική και οχι βγαλμένη μέσα από κριτική και σκέψη. Άστρον θα ψάξω τη συγκεκριμένη εφημερίδα (δεν είναι δική μου ) και αν το κείμενο έχει κάποιο σύνδεσμο σε ιστοσελίδα θα τον στείλω.
    Συμφωνώ σχεδόν απολύτως μαζί σου Νεκταρία με όσα αναφέρεις. Εκείνο που έχει μεγεθυνθεί σε σχέση με τις παλαιότερες εποχές είναι η σύγχυση λόγω του καταιγισμού στον οποίο και συ αναφέρθηκες.
    Η κατάφαση στη ζωή και η έλλειψη φόβου που αναφέρεις Αstron με βρίσκει απολύτως σύμφωνη. Όπως ακριβώς το γράφεις τα παιδιά μας γεννήθηκαν και μεγαλώνουν για να είναι χαρούμενα.



    Για πού το ΄βαλες καρδιά μου μ' ανοιχτά πανιά , για ποια πέλαγα ουράνια , άστρα μαγικά..
    (Ορφέας Περίδης)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 21-11-2006 23:08 ]


    punkster
    22.11.2006, 18:33


    Αν καποτε νιωσεις την επιθυμια να δουλεψεις, μην αγχωνεσαι!! Καθησε κατω, παρε βαθιες ανασες και χαλαρωσε....Δεν ειναι τιποτα.....Θα σου περασει......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 22-11-2006 18:35 ]


    punkster
    22.11.2006, 18:37
    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 21-11-2006 στις 20:53 έγραψε...

    Μπορείς όμως με σιγουριά Νεκταρία να βεβαιώσεις ότι όλα είναι ΚΑΘΑΡΑ; Εγώ αυτό έθεσα εξαρχής.. Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα φυλλάδιο με κάποια στοιχεία περί του κυρίου αυτού που παρουσίαζε κάποιες σκοτεινές πλευρές. Απλώς με προβλημάτισε. Το ότι μέσα στα πλαίσια της Νέας Εποχής υπάρχει η τάση μιας αφύσικης εξοικείωσης στα περί μαγείας είναι νομίζω γνωστό. Το παραμύθι όντως έχει να κάνει με το μαγικό στοιχείο, εξάλλου το φανταστικό στοιχείο είναι μέσα σε όλη τη ζωή μας. Τα όρια δυστυχώς σε κάθε τέτοια περίπτωση που πρέπει να την περάσεις από την κρισάρα πρώτα και μετά να αποφανθείς είναι λεπτά.
    Για να γίνω σαφής και επειδή ξανααναφέρθηκα σε αυτήν δεν μπορεί να με πείσει η Μειμαράκη ότι τα βιβλία της περί Μαγισσών της Σμύρνης δεν έχουν κίνητρα βαθύτερα (οικονομικά και νομίζω όχι μόνο) Δε θέλει πολύ μυαλό για να το καταλάβεις όταν διαβάσεις το βιβλίο και μετά δεις σε πόσο καιρό κυκλοφόρησαν τα επόμενα βιβλία με τους συγκεκριμένους τίτλους. Αλλά πόσο εύκολο είναι να καταλάβει κανείς τις λεπτές διαφορές;
    Για μερικούς η ταινία Πειρατές της Καραιβικής είναι μια απλή περιπετειούλα. Για μένα καθόλου απλή , τα στοιχεία του μαγικού που έχει δεν είναι τυχαία ,καθόλου τυχαία επιλεγμένα. Όμως για να καταλάβεις τις διαφορές πρέπει να λίγο να έχεις μπει στο θέμα . Σαν να λέμε δεν είναι ευκολο να τα καταλάβει αυτά ένα δεκατετράχρονο παιδί που συνήθως αυτο είναι και που θα δει την ταινία με πάθος...







    Μιας και αναφερομαστε σε ταινιες και τις επιρροες που εχουν πανω μας, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.
    Ποια ταινια βλαπτει περισσοτερο τον ψυχικο κοσμο ενος ανθρωπου;; Μια ταινια που ισως περναει υποσυνειδητα μηνυματα περι σατανισμου ή μαγειας ή δεν ξερω και εγω τι αλλο, ή μια ταινια που δειχνει ΞΕΚΑΘΑΡΑ και ΦΑΝΕΡΑ σκηνες βιας και ασεβειας στις ανθρωπινες σχεσεις, που τα εγκληματα δεν τιμωρουνται και οι δολοφονοι ειναι ηρωες, που το μονο μηνυμα ειναι οτι για να φτασεις στην κορυφη πρεπει να συνθλιψεις οποιονδηποτε βρεθει στον δρομο σου, που καλλιεργει την κακια, το μισος και τον αρρωστημενο ανταγωνισμο;;;

    Τελικα τι βλαπτει περισσοτερο;;; Τι επιρρεαζει πιο αρνητικα τον ψυχικο κοσμο;;;; Κανεις που ακουσε ενα παραμυθι με μαγισσες και δαιμονες δεν κατεληξε στο μουρλαδικο ουτε δαιμονιστικε.




    sunwing
    22.11.2006, 23:02
    Πολύ ωραία ερώτηση... Και τα δύο κακά είναι .. οι αρχαίοι έλεγαν: Δυοιν κακοίν προκειμένοιν το μη χείρον βέλτιστον . Οταν έχεις δυο κακά , το λιγότερο κακό είναι το καλύτερο. Χμ ... γενικά προτιμώ τα ντόμπρα πράγματα και θα πάρω ως καλύτερο το μη έχον κρυφά κίνητρα. Το άλλο το βλέπεις ξεκάθαρα και επιλέγεις πιο εύκολα να το βάλεις στα σκουπίδια. Το ίδιο γίνεται και με τα τρόφιμα, το χαλασμένο που φαίνεται είναι προτιμότερο απο εκείνη τη φράουλα τη λαχταριστή που έχει κρυφά φάρμακα καλλιέργειας ύποπτης
    Astron
    22.11.2006, 23:17
    Νεκταρία (Sunwing), ο punkster συνέκρινε μία ταινία που ίσως περναει υποσυνειδητα μηνυματα κλπ με μία ταινία που δειχνει ΞΕΚΑΘΑΡΑ και ΦΑΝΕΡΑ σκηνες βιας.
    Κι εσύ ανάμεσα στα δύο επιλέγεις το δεύτερο. Μου κάνει τεράστια εντύπωση. Είναι δεδομένο ότι οι σκηνές βίας κάνουν πολύ κακό στον παιδικό ψυχισμό ενώ
    για όλες αυτές τις υπόνοιες περί μαγείας κλπ δεν έχει αποδειχτεί απολύτως τίποτα!

    Κανείς δεν γίνεται σατανιστής, εάν έχει μία ήρεμη παιδική ηλικία με μια οικογένεια χωρίς εντάσεις που να τον αγαπάει και αν δεν έχει τεράστια ψυχολογικά προβλήματα. Σίγουρα πάντως(κατά τη γνώμη μου), δεν φταίνε τα υποτιθέμενα "υποσυνείδητα" σατανιστικά μηνύματα που υπάρχουν στις ταινίες!

    Τέλος, επειδή πραγματικά θέλω να καταλάβω τί ακριβώς εννοείς, μπορείς να μου εξηγήσεις πώς η ταινία Πειρατές της Καραϊβικής περιείχε τέτοια σκοτεινά υποσυνείδητα μηνύματα; Πώς το διαπίστωσες και σε τί ακριβώς αναφέρεσαι; (θα με ενδιέφερε να μου πεις και για άλλες ταινίες εάν σου είναι εύκολο)

    prosilios
    22.11.2006, 23:45
    προσωπικά θα προτιμήσω 1000 φορές να δω Χαρρυ ποτερ και Αρχοντα και Πειρατες παρα να δω ενα Κill Bill η κάτι σαν την σφαγή των αμνων.....

    θα συμφωνησω πως η προδηλη βια κανει πολυ περισσοτερο κακο στην παιδικη αλλα και στην ενηλικη ψυχοσυνθεση από ότι ένα παραμυθάκι ,ακόμη κι αν φτιάχτηκε με κρύφιες προθέσεις...