ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.851 μέλη

    Νέα δουλειά ετοιμάζει ο Φοίβος Δεληβοριάς

    THEOG
    10.04.2007, 11:13
    Tι έγινε με τον δίσκο????Ακόμα να βγεί??
    tranzistoraki
    11.04.2007, 13:33
    Λίγα στοιχεία για το νέο δίσκο... όπως υπάρχουν στο περιδικό Διαπασών (τεύχος 2)

    Στούντιο: Στέντωρ
    Παραγωγή: Θύμιος Παπαδόπουλος
    Ηχοληψία: Σωτήρης Παπαδόπουλος
    Ενορχήστρωση: Βασίλης Πιερρακέας

    Ο καινούριος δίσκος θα περιέχει 11 δικά του τραγούδια καθώς και μια διασκευή του τραγουδιού "Την αντάμωσα ένα βράδυ" του Βασίλη Τσιτσάνη.

    Ο Φοίβος λέει,
    Στα καινούρια τραγούδια υπάρχει μια αίσθηση ταξιδιού και κινητικότητας. Αυτό οφείλετε στο ότι τα τέσσερα χρόνια έκανα πολλά ταξίδια και πολλά κομμάτια γράφτηκαν σε ένα τρένο ή στο αεροδρόμιο.

    Τα τραγούδια μιλούν για την τηλεόραση, τα χορευτικά σουξέ των κλαμπ, το εγκατελελειμένο εργοστάσιο της Κολούμπια, την έννοια των λέξεων σήμερα αλλάκαι τα κορίτσια των ελληνικών ταινιών του 80.

    Το "Έξω" θα έχει και ισχυρό εικαστικό χαρακτήρα. Κάθε τραγούδι θα εικονογραφηθείται από ένα έργο τέχνης νέων ελλήνων εικαστικών.

    (το πότε κυκλοφορεί το cd... δεν αναφέρεται)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tranzistoraki στις 11-04-2007 13:35 ]


    alexisgiotidis
    16.04.2007, 02:24
    παιδια βλέπω παρτυ δεληβορια στον ζυγο, δείτε:
    http://www.kormoranos.gr/events#
    Prowler213
    17.04.2007, 10:34
    Το album κυκλοφορεί αύριο Τετάρτη 18 Απριλίου και ελπίζω η Sony να το δώσει σε καλή τιμή - να μην υπερβαίνει τουλάχιστον τα 15 ευρώ!

    Πάντως όσο και να κάνει κάθε δραχμή του ΑΞΙΖΕΙ και με το παραπάνω!

    Είναι ο πιο αντιπροσωπευτικός του δίσκος κατά τη γνώμη μου και ο Βασίλης Πιερρακέας - ο κιθαρίστας του - έχει παίξει ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ρόλο στην τελική του μορφή!

    Χτες έγιναν και τα γυρίσματα του καινούριου του videoclip για το κομμάτι "Πινέλο". Τα γυρίσματα έγιναν στο Μοσχάτο και ετοιμαστείτε να ξεραθείτε στο γέλιο σε κάποια σημεία του - το γύρισε η ομάδα που έκανε και το "Φτάσε στον Πάτο" του Ζακ Στεφάνου!

    Επερχόμενες συναυλίες

    ΑΘΗΝΑ - ΣΑΒΒΑΤΟ 5 ΜΑΙΟΥ 2007 ΣΤΟ ΖΥΓΟ - ΠΑΡΤΥ ΜΕ DJ ΚΑΙ LIVE ΕΜΦΑΝΙΣΗ
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11 ΜΑΙΟΥ 2007 ΣΤΟ PRINCIPAL - ΠΑΡΤΥ ΜΕ DJ ΚΑΙ LIVE ΕΜΦΑΝΙΣΗ
    ΠΑΤΡΑ - ΣΑΒΒΑΤΟ 19 ΜΑΙΟΥ 2007 ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ - ΠΑΡΤΥ ΜΕ DJ ΚΑΙ LIVE ΕΜΦΑΝΙΣΗ

    ΚΑΙ ΣΤΙΣ 12 ΙΟΥΛΙΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑ LIVE ΕΜΦΑΝΙΣΗ!

    Αυτά είναι τα νεώτερα από το μέτωπο!

    Το site www.foidel.gr θα είναι το ανεπίσημο site που κατασκευάζουμε τώρα υπό την επίβλεψη του Φοιβου έχοντας ως κύριο στόχο να μεταφέρουμε τον ίδιο στον κυβερνοχώρο όπως ακριβώς θέλει εκείνος! Γι'αυτο συγχωρέστε μας που ακόμα το "παλεύουμε". Οταν ολοκληρωθεί θα είναι πολύ καλό!

    Μέχρι τότε ό,τι νέα τον αφορούν θα τα βρείτε εκεί!

    Ελπίζω να είμαστε πολλοί στα 3 αυτά parties!

    SVATTRE DOD

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Prowler213 στις 17-04-2007 12:15 ]


    dver17
    17.04.2007, 18:20
    Πράγματι, το clip πρέπει να είναι φανταστικό, πέρασα από εκεί για λίγο και είδα κάποια γυρίσματα...
    Όσο για το δίσκο, τον περιμένουμε με μεγάλη ανυπομονησία!!! Άντε!!!!!!
    XeniaRodo
    17.04.2007, 21:34
    πείτε το ρε παιδιά και σε μας...

    άντε να δούμε...

    I love Fivos!!!!
    A-Rockaria
    19.04.2007, 11:43
    Τελικά κυκλοφόρησε ο δίσκος; Τον άκουσε κανείς;
    thanasena
    19.04.2007, 12:44
    Μόλις πριν λίγο παρουσίαζε ο Χρίστος Αντωνιάδης(λαϊκός τραγουδιστής) τα νέα του τραγούδια στην πρωινή εκπομπή του Γρηγόρη,και τότε πήρε το αυτί μου τον στίχο ...

    ..Το'χω περάσει αυτό το στάδιο
    και προτιμώ το σπίτι άδειο...

    Και τότε μου ήρθε αυτόματα ο στίχος του Φοίβου

    ..Μα εγώ που έχω περάσει αυτό το στάδιο
    κι είναι το σπίτι μου άδειο..

    Απίστευτη αντιγραφή!!

    A-Rockaria
    19.04.2007, 23:17
    Στο site foidel.gr γράφει ότι ο δίσκος κυκλοφόρησε σήμερα. Τον βρήκε κανείς; Απαντήστε μου please!
    Prowler213
    20.04.2007, 03:05
    Kata pasa pithanotita tha einai diathesimo apo ayrio sto pmw

    Gia to Metropolis tha yparxei problima dianomis gia kapoies meres opote anazhthste to allou....

    To foidel.gr einai to episimws anepisimo site tou Foibou mias kai einai ypo thn kathodigisi tou kai trexoume arketoi anthrwpoi wste na dinoume oles tis eidhseis stous filous ths mousikhs tou.

    Gia o,ti exete na rwthsete gia to site ktl mporeite na steilete mail se ayta pou anaferontai sto site

    Tha yparxei kai energh dynhtikh koinothta me ton titlo Diplopantremenoi. Opoios niwthei diplopantremenos kai dilwsei symmetoxh den tha xasei!

    Molis twra to enimerwsa me kapoia akoma nea....kai o Foivos eide simera to videoclip kai tou arese POLY

    Entos twn hmerwn tha kseroume pote akribws tha to deite gia prwth fora '-apo to MAD bebaia!
    rompa
    20.04.2007, 08:19
    Δείτε και στη Fnac
    A-Rockaria
    20.04.2007, 19:36
    Σήμερα πάντως δεν το βρήκα ούτε στο Μετρόπολις, ούτε στο pmw, ούτε στο Hondos Center! Μάλλον από βδομάδα...
    XeniaRodo
    20.04.2007, 20:12
    Ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
    kouciv
    21.04.2007, 11:48
    Και στην Πάτρα το cd δεν υπάρχει πουθενά!
    Ας ελπίσουμε τουλάχιστον από δευτέρα να διανεμηθεί σε όλην την Ελλάδα.
    kouciv
    21.04.2007, 14:36
    Μόλις είδα στην ιστοσελίδα του musical στην Πάτρα ότι το έχουνε!!! τη Δευτέρα έφυγα να το πάρω!!!
    A-Rockaria
    22.04.2007, 01:15
    Ελπίζω τη Δευτέρα επιτέλους να μπορέσουμε να το βρούμε παιδιά! Η ανυπομονησία μου έχει χτυπήσει κόκκινο!
    Prowler213
    23.04.2007, 00:48
    Το μονο που μπορώ να σας ενημερώσω είναι ότι το Music Corner θα το έχει την Τρίτη το απόγευμα...είναι στην Πανεπιστημίου λίγο πιο κάτω από το Metropolis!

    Στο Metropolis δεν θα εμφανιστεί παντως στα σίγουρα!Οπότε μην το αναζητείτε

    Το booklet είναι φανταστικό και η συσκευασία ΑΞΙΖΕΙ όσο κι αν κάνει!

    Συμφωνώ πως οι Λέξεις είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ κομμάτι...ο Τσιτσάνης θα σας εκπλήξει πάντως περισσότερο από όλα και Δισκογραφική που είναι εξαιρετική σε ενορχήστρωση!

    Οι Λέξεις είναι το πιο ολοκληρωμένο κομμάτι του μέχρι σήμερα....νιώθω ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ τυχερός που το έχω ακούσει 2 φορές από το πιάνο του - δυστυχώς δεν θα το παίζει εκείνος στα live να μας στέλνει κυριολεκτικά!

    Αντε υπομονή! Την Πέμπτη όλοι στην τηλεόραση: www.foidel.gr
    Nafpaktos___
    23.04.2007, 12:44
    Μολις το τσιμπησα!

    Το ''λεξεις'' ειναι το λιγοτερο αριστουργημα...

    kouciv
    23.04.2007, 15:47
    Το cd δεν παίζεται!! Είναι καταπληκτικό απ' όλες τις απόψεις. Δυσκολεύομαι πραγματικά να ξεχωρίσω κάποιο κομμάτι ως καλύτερο!!!
    Prowler213
    23.04.2007, 15:54
    ΛΕΞΕΙΣ, ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ, ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!!!!

    Πήρα το PMW και είπανε πως θα το έχουν αύριο το πρωι...

    Το έχει μήπως κανείς άλλος στην Αθήνα;