ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη
    Ozzakos
    29.06.2006, 16:27
    Γιατι ρε παιδιά η μουσική της τελευταίας δεκαετίας και συγκεκριμένα η ελληνική να είναι τόσο πεζή να μην έχει κανένα νόημα και το μόνο πράγμα που επιδιώκουν οι "καλλιτέχνες" να είναι το κέρδος? Εμείς με τον Καζαντζίδη και τον Μπιθικώτση ή με τον Αγγελάκα και τον Μάλαμα το μόνο που έχουμε να παρουσιάσουμε πλέον είναι μια "αγάπη απο ναιλον" ή ένα "ζιγκολο"??? όποιος έχει΄κάτι να πει θα θελα πολύ να το διαβάσω...
    poison_girl
    29.06.2006, 16:43
    Συμφωνω μαζι σου αλλα δεν ξερω κ τι να πω!καλως η κακως (για μενα κακως) πολλοι με αυτα διασκεδαζουν("τη βρισκουν")κ δεν ψαχνουν τιποτα παραπανω απ αυτο στη μουσικη!!ουτε νοημα στο στιχο ουτε τιποτα!!
    Επισης μερικοι δεν γνωριζουν καν οτι υπαρχει κ κατι αλλο περα απ αυτα επειδη αυτα διαφημιζονται γιατι αυτα φερνουν χρημα.....
    lianameladaki
    29.06.2006, 22:52
    .........κατα τη γνωμη μου το χειροτερο δεν ειναι οτι δεν γνωριζουν οτι δεν υπαρχει και κατι αλλο αλλα οτι οι περισσοτεροι το ξερουν και το αγνοουν με τη θεληση τους.....
    tolaruba
    30.06.2006, 13:30
    Πολλοι διασκεδαζουν με αυτη τη μουσικη μονο και μονο γιατι ειναι ΄΄ευκολη στο αυτι΄΄.Δε χρειαζεται να υπαρχει νοημα , καλη ενορχηστρωση,φυσικα οργανα και μελωδικη φωνη αρκει ο τραγουδιστης να ειναι εμφανισιμος και ο ρυθμος ντε και καλα να ειναι dance.Το μυαλουδακι μη το βαλουμε να σκεφτει και να ΄΄ακουσει΄΄ γιατι θα θεωρηθουμε συντιριτικοι και παλιομοδητες!!!!!!Τι να πω περισσοτερο;Κριμα να αγνοεις το καλο οταν ειναι ακριβως μπροστα σου..
    maroulaki_321
    30.06.2006, 18:36
    Είμαι στη δουλειά, και στο γραφείο δουλεύω με άλλες 2 κοπέλες. Η μία απο τις δύο χρησιμοποιεί τον υπολογιστή και όπως καταλαβαίνετε χειρίζεται και την μουσική. Είμαι αναγκασμένη να ακούω (έστω και σε χαμηλή ένταση) ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, ΣΥΝΕΧΕΙΑ το "Υπάρχει λόγος" της Παπαρίζου. Κάποια στιγμή έγινε και μία αλλαγή, έβαλε...έναν....απο όλους τους ίδιους βλάκες ουτε που θυμαμαι, Τασιος, τασος, κιασος κάτι τέτοιο τελος παντων.
    Κάποια στιγμή πρότεινα να βάλουμε λίγο Μάλαμα, και με ρώτησαν....ποιός είναι αυτός?
    Μου κανε λιγάκι εντυπωση, μην σας τα πολυλογώ βάζουμε ενα Cdaki που είχα μαζί μου και στα πρωτα 30 δευτερα το κλεισανε αγανακτισμενες και οι 2, μ'ενα υφάκι στη φάση, τι μουσικη ειναι αυτή σε λίγο θα νυσταξουμε, και αυτος ο στιχος πολυ ακαταλαβίστικος ρε παιδι μου. Κι ετσι ναυαγησαν τα ονειρα μου για λιγη καλη μουσικη σ'αυτο το γραφειο....

    Σιγά που γνωρίζουν κάτι διαφορετικό απο τα σκυλάδικα. Την τύφλα τους τη μαυρη δεν ξέρουνε. ολοι οι clubomaniakoi. Κι αν παει κανεις να τους ανοιξει τα αυτακια τους που αν είχαν μιλια και βουληση θα ειχαν ήδη κουφαθει, σνομπαρουν κι απο πανω.
    Φιλικα.
    assasinos
    01.07.2006, 03:33
    Το καλύτερο που θα μπορούσε κάποιος να κάνει θα ήταν να παραμείνει "ανοιχτόμυαλος" σε όλα τα είδη μουσικής...ακόμα και αυτά που απεχθάνεται.Καμιά φορά μέσα στο βούρκο βρίσκεις διαμάντια.Εξάλλου ο "μουσικός φασισμός" δεν είναι η επιβολή ενός συγκεκριμένου είδους μουσικής,αλλά η αυτόματη και μίζερη απέχθεια προς οτιδήποτε δεν θέλει(?) να ακούσει ή δεν ακούει πλέον(?) ο "ντεμέκ μουσικόφιλος φασίστας".

    Keep your mind open and your heart and soul will follow...

    T.D.E.D.F.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : assasinos στις 01-07-2006 04:13 ]


    thank
    01.07.2006, 12:07
    Φίλε ozzakos υπάρχει ένας προβληματισμός σε ότι αφορα το πόσο η τέχνη εμπορευματοποιείται όλο και περισσότερο σε διάφορα ποστ ... Εκει ίσως βρίσκεται, όπως έθιξαν και οι προηγουμενοι, ένας απο τους λόγους που ψάχνεις. Τώρα το κατά πόσο αυτό ειναι αναγκαίο κακό, ή μπορεί να έχει ένα όριο, ειναι μεγάλη συζήτηση. Πάντως ή αλήθεια ειναι πως σήμερα σπάνια βρίσκεις δημιουργίες που έχουν διάρκεια .. που γίνονται σημείο αναφοράς. Σκέφτομαι βέβαια πως αυτό δεν ισχύει μόνο στη μουσική. Παντού, κυριαρχεί το ευκολο, και αυτό που έχει ημερομηνία λήξης για να αντικατασταθεί με κάτι άλλο. Οικονομική λογική ? ναι. Και ίσως και κοινωνική / πολιτιστική επιλογή, ή αναγκαστική κατάληξη.

    Από την άλλη, μπορει γύρω μας όντως να επικρατει μία flat και ευκολη κατάσταση, αλλα από την άλλη, αν ψάξεις βρίσκεις. Υπαρχουν πχ οι μυριάδες που πάνε κάθε βράδυ στα Ελληνάδικα, αλλά υπάρχουν και άλλοι - πολλοι - που έχουν άλλα ακούσματα, άλλες αισθητικές . και ολοένα κάτι κινείται. Το θέμα ειναι να μη νοιωθει κανεις ενοχές απέναντι στον περίγυρό του για το αν έχει διαφορετικές αισθητικές. Και αν χρειάζεται "αναφορές" στη μουσική, μπορεί να τις αναζητήσει με τον δικό του τρόπο. Δεν ειναι ευκολο, το ξέρω.

    Οπως λέει και η maroulaki_324 σε πολλούς χώρους δουλειάς, έτσι είναι .. αντίστοιχα το ίδιο ίσως γίνεται σε σχολεία, πανεπιστημια κλπ. Προσπαθεις να πεις κάτι διαφορετικό και σε κοιτάνε με μισό ματι. Θα σε πουν καταθλιπτικο, κουλτουριάρη και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Αλλα, δεν νομίζω πως μπορείς εύκολα να τους αλλαξεις την μουσικη αισθητική. Στις περισσοτερες των περιπτώσεων (οχι όλες), αυτό ειναι πακετάκι με το πως βλέπουν τη διασκέδαση, τις παρέες, την "εξοδο" κλπ. Οπότε εκεί κολλάει και η μουσική ... "Ασε μας βρε κοριτσάκι μου που θα μας κάνεις να παθουμε κατάθλιψη με τον Μάλαμα πρωινιάτικα" ... Επομένως .. μάλλον υπάρχουν και άλλες διαφορές με τα κορίτσια του γραφείου. Οσο καλα και αν ειναι ... Από την άλλη, δυστυχως βρίσκεις και πολλές περιπτώσεις που ενώ έχεις τα ίδια ακούσματα, τις ίδες αισθητικές, τους γνωρίζεις . και δεν σου λενε τίποτα ... Οπως μπορεί και ένα απο αυτά τα κορίτσια που σπάζεται με τον Μάλαμα ... να σου βγάλει κάποια πράγματα που δεν το περίμενες .... Επομένως, ναι πακετάκι .. αλλά με εκπλήξεις .....Περίεργη ιστορία. Κάποια στιγμή πάντως βρίσκεται η αρμονία .. όσο γίνεται.

    Οσο για τον assasinos, ναι όντως έκανε σωστή παρατήρηση. Δηλ, πολλές φορές, ανάμεσα στο βούρκο βρίσκεις και καλά. Νομίζω πως όλοι μας το βλέπουμε .. Αλλά, σημασία έχει το κυριάρχο. Και δυστυχως σαν κυριάρχη κατάσταση, ισχύει πως.. για να βρείς το "καλό", αυτό που σου παει τέλος πάντων, θέλει να το παλαίψεις, .. και καμμια φορά μέσα από δρόμους κάπως "μοναχικους".

    Αυτά. Ισως και αμπλελοσοφίες ενός "αραχτού" Σαββατιάτικου πρωινου. Αλλά ειναι και καλοκαιρι.
    Ozzakos
    01.07.2006, 13:36
    Φίλε Thank ήθελα να τονίσω ότι δεν είναι κακό να ανακαλύπτεις νέα πράγματα αλλά σίγουρα δεν είναι σωστό να τα απορίψεις πριν τα γνωρίσεις όπως στην περίπτωση του καλού φίλου Σωκράτη που ανέφερε η maroulaki_324.εγώ εμπνέομαι απο τον Ozzy απο τον Μάλαμα απο τους Beatles και απο τον Aγγελάκα αλλά αυτο δεν σημαίνει ότι αν πάω σε ένα μπουζουκτσίδικο δεν θα προσπαθήσω να κάνω κέφι και να διασκεδάσω ή αν πάω στο Venue δεν θα χορέψω. απλά αυτό δεν συμβαίνει και με αυτούς που ακούνε π.χ μόνο Βίσση δεν θα πει δηλαδή ένα κοριτσάκι που τρελένεται απο ένα Nylon για να κάτσω να ακούσω τι λέει ο Lennon στο Working Class Hero πιστεύω ότι με καταλαβαίνεις..........

    assasinos
    01.07.2006, 17:09
    Ozzakos σωστά τα λές μα να μην ξεχνάμε πως το "κοριτσάκι" που ακούει Βίσση είναι πιθανό να έχει ακούσει ΜΟΝΟ Βισση...ή έστω για να μη θεωρηθεί απόλυτο, έχει κοινωνικό περίγυρο (φίλες-συμμαθήτριες) που ακούν ακριβώς αυτό το είδος της εμπορευματοποιημένης μουσικής.Δεν είναι ζήτημα ακούσματος παιδιά...είναι ζήτημα ελεύθερης αγοράς, είναι ζήτημα προσφοράς και ζήτησης...Δούναι κ λαβείν!

    Στο κάτω κάτω αν κάτι από όλα πρέπει να στηλιτεύσει κανείς πάνω στο θέμα , είναι πως δεν εχει καμία ΟΡΕΞΗ το κοριτσακι να βάλει το μυαλό του να σκεφτεί!Χίλιες φορές να ακούει αυτή την εμπορευματοποιημένη μουσική χωρίς να είναι ανάγκη να σκέφτεται, παρά να καταλήξει ένα δήθεν τυπάκι,με δήθεν ακούσματα, που ενώ ακούει ποιοτική μουσική πάλι δεν έχει κατανοήσει το νόημά της.Ποιός λέτε πως είναι πιο ρηχός και κενός νοήματος από τους δύο?

    Και φίλε Thank γιατί να χρειαστεί να παλέψεις αυτό το κυρίαρχο...ξέρω πως δεν θα το έκανες μόνο από αντίδραση, αλλά ρωτάω γιατί να το παλέψεις.Σκέψου μονάχα πως το "κυρίαρχο" ρεύμα πάντα θα είναι εκεί!Δεν πρόκειται να σταματήσει ποτέ να υπάρχει.Αλλοίμονο αν απλά θελήσουμε να βγάλουμε απο τις τηλεοράσεις την Βίσση με σκοπό να μπεί εκεί ο Μάλαμας.Τότε θα καταντήσει μία ακριβώς ίδια νοοτροπία!.

    Το θέμα είναι η ελευθερία των ακουσμάτων.Ακούω ότι θέλω στη δουλειά μου όταν το θέλω εγώ και κανείς δεν μου επιβάλλει να ακούω πρωί πρωί Μάλαμα, ούτε και όλη μέρα τα κλασσικά ορθοχοροπηδοσκυλάδικα.

    Ο καθένας μας είναι μοναδικός.Πρέπει λοιπόν ο ένας να σέβεται τη μοναδικότητα του άλλου και όχι να στραβώνει αυτόματα μόλις δει αντίδραση.Εξάλλου ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέττο...
    maroulaki_321 ποτέ σου δεν ακουγες "εμπορική μουσική?"τι στο καλό...από την αρχή κουλτούρα?

    T.D.E.D.F.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : assasinos στις 01-07-2006 17:18 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : assasinos στις 01-07-2006 17:20 ]


    alexia-vicky
    01.07.2006, 21:03
    Το μέλος assasinos στις 01-07-2006 στις 17:09 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ozzakos σωστά τα λές μα να μην ξεχνάμε πως το "κοριτσάκι" που ακούει Βίσση είναι πιθανό να έχει ακούσει ΜΟΝΟ Βισση...ή έστω για να μη θεωρηθεί απόλυτο, έχει κοινωνικό περίγυρο (φίλες-συμμαθήτριες) που ακούν ακριβώς αυτό το είδος της εμπορευματοποιημένης μουσικής.Δεν είναι ζήτημα ακούσματος παιδιά...είναι ζήτημα ελεύθερης αγοράς, είναι ζήτημα προσφοράς και ζήτησης...Δούναι κ λαβείν!

    Στο κάτω κάτω αν κάτι από όλα πρέπει να στηλιτεύσει κανείς πάνω στο θέμα , είναι πως δεν εχει καμία ΟΡΕΞΗ το κοριτσακι να βάλει το μυαλό του να σκεφτεί!Χίλιες φορές να ακούει αυτή την εμπορευματοποιημένη μουσική χωρίς να είναι ανάγκη να σκέφτεται, παρά να καταλήξει ένα δήθεν τυπάκι,με δήθεν ακούσματα, που ενώ ακούει ποιοτική μουσική πάλι δεν έχει κατανοήσει το νόημά της.Ποιός λέτε πως είναι πιο ρηχός και κενός νοήματος από τους δύο?

    Και φίλε Thank γιατί να χρειαστεί να παλέψεις αυτό το κυρίαρχο...ξέρω πως δεν θα το έκανες μόνο από αντίδραση, αλλά ρωτάω γιατί να το παλέψεις.Σκέψου μονάχα πως το "κυρίαρχο" ρεύμα πάντα θα είναι εκεί!Δεν πρόκειται να σταματήσει ποτέ να υπάρχει.Αλλοίμονο αν απλά θελήσουμε να βγάλουμε απο τις τηλεοράσεις την Βίσση με σκοπό να μπεί εκεί ο Μάλαμας.Τότε θα καταντήσει μία ακριβώς ίδια νοοτροπία!.

    Το θέμα είναι η ελευθερία των ακουσμάτων.Ακούω ότι θέλω στη δουλειά μου όταν το θέλω εγώ και κανείς δεν μου επιβάλλει να ακούω πρωί πρωί Μάλαμα, ούτε και όλη μέρα τα κλασσικά ορθοχοροπηδοσκυλάδικα.

    Ο καθένας μας είναι μοναδικός.Πρέπει λοιπόν ο ένας να σέβεται τη μοναδικότητα του άλλου και όχι να στραβώνει αυτόματα μόλις δει αντίδραση.Εξάλλου ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέττο...
    maroulaki_321 ποτέ σου δεν ακουγες "εμπορική μουσική?"τι στο καλό...από την αρχή κουλτούρα?

    T.D.E.D.F.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : assasinos στις 01-07-2006 17:18 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : assasinos στις 01-07-2006 17:20 ]





    Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!!

    Διαφορετικοί άνθρωποί, διαφορετικοί χαρακτήρες, διαφορετική κουλτούρα, διαφορετικά μουσικά ακούσματα! Γιατί κάποιοε πρέπει να μπει στο τριπάκι να επιλέξει μόνο ένα είδος μουσικής για να ακούει, το οποίο πρέπει να είναι και το μόνο που τον εκφράζει σε όλες τις φάσεις της ζωής του???

    Εγώ (και ο καθένας) μπορεί να ξυπνάω το πρωί και να μ'αρέσει να ακούω το "ανάλαφρο" mambo της Παπαρίζου, όταν είμαι χάλια να ακούω "Γιατί" από Πυξ Λαξ και όταν θέλω να τα σπάσω να πηγαίνω στο Μακρόπουλο...Όταν θέλω να ηρεμήσω, πάλι, να ακούω Μότσαρτ...
    Είναι κατακριτέο? Θα βάλουμε όρια ΚΑΙ στη μουσική? Αρκέτα μας έχουν θέσει στη ζωή μας...
    maroulaki_321
    01.07.2006, 22:49
    Ναι παιδιά, μπορεί να ακούστηκε λίγο άσχημο έτσι όπως το έθεσα, μάλλον γιατί δεν το περιεγραψα το σκηνικό με όλες τις γλαφυρές του λεπτομέρειες
    **assaninos καλα τα λές, μόνο που δεν μπορείς να βάλεις το Μάλαμα στην τηλεόραση γιατί ο ίδιος δεν γουστάρει να πάει.

    ....Οσο για την μοναδικότητα του καθένα,( που το χετε κάνει πια καραμέλα εδω μέσα), ναι οκ, να τη σεβαστώ, αλλα σορυ, να σεβαστούν και την μοναδικότητα τη δική μου, που είμαι στραβή κουτσή ανάποδη και ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ να την ακουω πια την Παπαρίζου ακομα και στη δουλεια μου. Δηλαδή ήμαρτον, την τρωω στη μαπα στην τηλεόραση , στην στάση του λεοφωρείου να διαφημίζει τη vivodi, ε όχι πια φτάνει.
    ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΠΑΠΑΡΙΖΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΖΟΤΡΑΓΟΥΔΑ ΤΗΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΑΦΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΟΤΡΑΓΟΥΔΑ. Ανάλαφρο είναι και το καλοκαιράκι του Κατσιμίχα, αλλα διαφέρει. Ε?
    Τέλος πάντων, δεν είμαι της κουλτουρας με την έννοια που το θέτεις, απλά έχω κάνει τις επιλογές μου, και αγανακτώ που και που γιατί απο παντού μου επιβάλλονται οι αηδίες.
    Βαρέθηκα και εξίσταμαι. Αυτό είναι όλο. Nothing more, nothing less.

    Καλη σας νύχτα


    prochatz
    01.07.2006, 23:33
    Το μέλος alexia-vicky στις 01-07-2006 στις 21:03 έγραψε...
    Παράθεση:

    Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!!

    Διαφορετικοί άνθρωποί, διαφορετικοί χαρακτήρες, διαφορετική κουλτούρα, διαφορετικά μουσικά ακούσματα! Γιατί κάποιοε πρέπει να μπει στο τριπάκι να επιλέξει μόνο ένα είδος μουσικής για να ακούει, το οποίο πρέπει να είναι και το μόνο που τον εκφράζει σε όλες τις φάσεις της ζωής του???

    Εγώ (και ο καθένας) μπορεί να ξυπνάω το πρωί και να μ'αρέσει να ακούω το "ανάλαφρο" mambo της Παπαρίζου, όταν είμαι χάλια να ακούω "Γιατί" από Πυξ Λαξ και όταν θέλω να τα σπάσω να πηγαίνω στο Μακρόπουλο...Όταν θέλω να ηρεμήσω, πάλι, να ακούω Μότσαρτ...
    Είναι κατακριτέο? Θα βάλουμε όρια ΚΑΙ στη μουσική? Αρκέτα μας έχουν θέσει στη ζωή μας...



    Μα αυτό είναι το περίεργο... ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΩΙ-ΠΡΩΙ (ΜΕ ΤΗΝ ΤΣΙΜΠΛΑ ΣΤΟ ΜΑΤΙ) ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΤΟ ΑΝΑΛΑΦΡΟ ΜΑΜΒΟ ΤΗΣ ΠΑΠΑΡΙΖΟΥ? Πέρα από την πλάκα τώρα... Ο καθένας έχει το δικαίωμα να ακούει ότι θέλει. Όπως και ο καθένας έχει το δικαίωμα να ασκεί κριτική (με επιχειρήματα πάντα).

    Παράθεση:

    Ozzakos σωστά τα λές μα να μην ξεχνάμε πως το "κοριτσάκι" που ακούει Βίσση είναι πιθανό να έχει ακούσει ΜΟΝΟ Βισση...ή έστω για να μη θεωρηθεί απόλυτο, έχει κοινωνικό περίγυρο (φίλες-συμμαθήτριες) που ακούν ακριβώς αυτό το είδος της εμπορευματοποιημένης μουσικής.Δεν είναι ζήτημα ακούσματος παιδιά...είναι ζήτημα ελεύθερης αγοράς, είναι ζήτημα προσφοράς και ζήτησης...Δούναι κ λαβείν!

    Στο κάτω κάτω αν κάτι από όλα πρέπει να στηλιτεύσει κανείς πάνω στο θέμα , είναι πως δεν εχει καμία ΟΡΕΞΗ το κοριτσακι να βάλει το μυαλό του να σκεφτεί!Χίλιες φορές να ακούει αυτή την εμπορευματοποιημένη μουσική χωρίς να είναι ανάγκη να σκέφτεται, παρά να καταλήξει ένα δήθεν τυπάκι,με δήθεν ακούσματα, που ενώ ακούει ποιοτική μουσική πάλι δεν έχει κατανοήσει το νόημά της.Ποιός λέτε πως είναι πιο ρηχός και κενός νοήματος από τους δύο?

    Και φίλε Thank γιατί να χρειαστεί να παλέψεις αυτό το κυρίαρχο...ξέρω πως δεν θα το έκανες μόνο από αντίδραση, αλλά ρωτάω γιατί να το παλέψεις.Σκέψου μονάχα πως το "κυρίαρχο" ρεύμα πάντα θα είναι εκεί!Δεν πρόκειται να σταματήσει ποτέ να υπάρχει.Αλλοίμονο αν απλά θελήσουμε να βγάλουμε απο τις τηλεοράσεις την Βίσση με σκοπό να μπεί εκεί ο Μάλαμας.Τότε θα καταντήσει μία ακριβώς ίδια νοοτροπία!.

    Το θέμα είναι η ελευθερία των ακουσμάτων.Ακούω ότι θέλω στη δουλειά μου όταν το θέλω εγώ και κανείς δεν μου επιβάλλει να ακούω πρωί πρωί Μάλαμα, ούτε και όλη μέρα τα κλασσικά ορθοχοροπηδοσκυλάδικα.

    Ο καθένας μας είναι μοναδικός.Πρέπει λοιπόν ο ένας να σέβεται τη μοναδικότητα του άλλου και όχι να στραβώνει αυτόματα μόλις δει αντίδραση.Εξάλλου ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέττο...
    maroulaki_321 ποτέ σου δεν ακουγες "εμπορική μουσική?"τι στο καλό...από την αρχή κουλτούρα?

    T.D.E.D.F.


    Καταρχάς, να τονίσω ότι δεν έχω τίποτα με αυτούς που ακούνε mainstream (κύριο ρεύμα για να καταλαβαινόμαστε). Το πρόβλημά μου είναι αυτό το είδος μουσικής. Είναι προσωπική επιλογή του καθενός να ακούει αυτό που τον εκφράζει. Άλλα έχουμε κι εμείς δικαίωμα, τουλάχιστον, να λυπούμαστε όταν βλέπουμε παιδιά τα οποία θεωρούν σα μεγάλους ερμηνευτές τη Βίσση, τη Βανδή, το Μακρόπουλο (συγγνώμη Αλεξία ), τη Μπεζαντάκου... και σα μεγάλους συνθέτες το Φοίβο και τον Καρβέλα. Τα τραγούδια του κύριου ρεύματος δημιουργούνται, δυστυχώς, μόνο για τα λεφτά. Κανένα δείγμα της εμπορικής μουσικής δεν είχε σα στόχο να οφελήσει το τραγούδι καθαυτό. Αυτό είναι προφανές από τους κακοφτιαγμένους και κακοδιαλεγμένους στίχους.

    Εγώ χαίρομαι που αναγνωρίζουμε όλοι το δικαίωμα της επιλογής της μουσικής που ακούμε. Αναγνωρίζουμε, όμως, την υποχρέωση κάποιων (ραδιοφωνικών σταθμών, τηλεοπτικών σταθμών...) να σέβονται όλους τους θεατές και τους ακροατές? Κι αν την αναγνωρίζουμε γιατί δεν αναγνωρίζουμε την αντίδραση των άλλων που θίγονται τα δικαιώματά τους. Δε λέω..., κάθε σταθμός έχει το δικαίωμα να παίζει ότι θέλει... αλλά έχει και κάθε ακροατής το δικαίωμα να έχει ένα ραδιοφωνικό σταθμό που τον εκφράζει και να παίζει τη μουσική του. Εσείς πώς θα αισθανόσασταν αν δεν υπήρχε ούτε ένας σταθμός που να παίζει Βίσση? Διότι εγώ το έχω βιώσει αυτό. Ακόμη, μου είναι πραγματικά αδιανόητο να γνωρίζουν όλοι τον 50 cent (ελπίζω να τον έγραψα σωστά) και να μη γνωρίζουμε το Θεοδωράκη, τον Ξυλούρη... κοκ. Είναι τουλάχιστον ντροπή.

    Κάτι άλλο τώρα... όταν κάνει η αγαπητή Βανδή (για παράδειγμα) μία συναυλία στην Πέρα Ραχούλα, το μαθαίνει όλη η Ελλάδα. Ομοίως, όταν εμφανίζεται ο Ρέμος στο τάδε μαγαζί, πάλι το μαθαίνει όλη η Ελλάδα. Όταν όμως, γίνεται συναυλία του Ιωαννίδη (για παράδειγμα) δεν το μαθαίνει κανένας! Αν αυτό δε γίνεται επίτηδες, τότε γιατί γίνεται?

    Δεν έχει κανένας σκοπό να εκτοπίσει τη Βίσση και να βάλει στη θέση της το Μάλαμα. Έχουμε, όμως, απαίτηση να γίνονται σεβαστά τα δικαιώματα και το συμφέρον όλων μας. Συγγνώμη, αλλά μερικοί από εμάς δε θέλουμε να γίνουμε θύματα σε μία γενικότερη προσπάθειας μαζοποίησης. Γιατί πρέπει να με πείσουν ότι μου αρέσει η Κοκκίνου, ενώ δε μου αρέσει?

    Φυσικά και πρέπει ο καθένας να σέβεται τη μοναδικότητα του άλλου. Για σκέψου, όμως, ποιός τη σέβεται και ποιός όχι?

    assasinos
    02.07.2006, 01:45
    Το μέλος maroulaki_321 στις 01-07-2006 στις 22:49 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ναι παιδιά, μπορεί να ακούστηκε λίγο άσχημο έτσι όπως το έθεσα, μάλλον γιατί δεν το περιεγραψα το σκηνικό με όλες τις γλαφυρές του λεπτομέρειες
    **assaninos καλα τα λές, μόνο που δεν μπορείς να βάλεις το Μάλαμα στην τηλεόραση γιατί ο ίδιος δεν γουστάρει να πάει.

    ....Οσο για την μοναδικότητα του καθένα,( που το χετε κάνει πια καραμέλα εδω μέσα), ναι οκ, να τη σεβαστώ, αλλα σορυ, να σεβαστούν και την μοναδικότητα τη δική μου, που είμαι στραβή κουτσή ανάποδη και ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ να την ακουω πια την Παπαρίζου ακομα και στη δουλεια μου. Δηλαδή ήμαρτον, την τρωω στη μαπα στην τηλεόραση , στην στάση του λεοφωρείου να διαφημίζει τη vivodi, ε όχι πια φτάνει.
    ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΠΑΠΑΡΙΖΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΖΟΤΡΑΓΟΥΔΑ ΤΗΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΑΦΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΟΤΡΑΓΟΥΔΑ. Ανάλαφρο είναι και το καλοκαιράκι του Κατσιμίχα, αλλα διαφέρει. Ε?
    Τέλος πάντων, δεν είμαι της κουλτουρας με την έννοια που το θέτεις, απλά έχω κάνει τις επιλογές μου, και αγανακτώ που και που γιατί απο παντού μου επιβάλλονται οι αηδίες.
    Βαρέθηκα και εξίσταμαι. Αυτό είναι όλο. Nothing more, nothing less.

    Καλη σας νύχτα





    Αυτή η μοναδικότητα του καθένα (που τόσο έχει γίνει καραμέλα εδω μέσα) είναι που μας ξεχωρίζει από άλλα έθνη στα οποία υπάρχει μόνο το σύνολο και όχι η μονάδα.Αντί να κοιτάμε αν θα διακρίνουμε μόνο το δάσος ή το δέντρο ίσως είναι πιο σώφρον να τα διακρίνουμε ΚΑΙ τα δύο.Για το καλό μας.

    Εξάλλου δεν νομίζω πως μπορείς να μιλήσεις για επιβολή του mainstream καθώς δεν πιστεύω πως οι συνάδελφοι σου σου απαγόρεψαν παντιοτρόπως να ακούς ότι θες (ναι έστω και με walkman!).Ένας καλός διάλογος είναι η λύση.Όσο για το αν είναι χαζοτράγουδα ναι συμφωνώ...αλλά ποιός είμαι για να κρίνω χαζοτράγουδα τα κομμάτια της Παπαρίζου?ΚΑι εξάλλου γιατί να μην είναι οι δικές σου επιλογές λανθασμένες παρά να είναι μονίμως των άλλων?Αυτό θα το κατανοήσεις καλύτερα όταν αλλάξουν οι επιλογές σου ίσως.

    Δημοκρατικές κινήσεις,δύο προς ένα...Κέρδισαν οι συνάδελφοί σου.Και αυτό ΔΕΝ είναι "μουσικός φασισμός".

    Όσον αφορά το κατά πόσο διαφημήζονται οι υπόλοιποι τραγουδιστές αυτό αφορά καθαρά τους μάνατζερς,το εμπόριο και χίλια 2 άλλα.Είναι καθαρά προσφορά και ζήτηση.Αφού εχουμε κάνει πραγματική καραμέλα το πόσο κακό κάνει η καθημερινή διαφήμιση όλων αυτών των βδελυρών στοιχείων της showbiz και η γενικότερη εμπορευματοποίηση της μουσικής,πώς είναι δυνατόν να θέλουμε την καλύτερη εμπορική διαφήμιση του Μάλαμα.Κάτι τέτοιο δεν θα τον έκανε ημιαυτόματα εμπορικό?

    Η τηλεόραση τώρα που ο Μάλαμας δεν θέλει να πάει (και τόσοι άλλοι), είναι σαν την ιστορία να ξέρετε...αν την "φτύσεις" θα σε "φτύνει" μια ζωή.
    prochatz
    02.07.2006, 05:01
    Παράθεση:

    Εξάλλου δεν νομίζω πως μπορείς να μιλήσεις για επιβολή του mainstream καθώς δεν πιστεύω πως οι συνάδελφοι σου σου απαγόρεψαν παντιοτρόπως να ακούς ότι θες (ναι έστω και με walkman!).


    Για ένα λεπτό... Μπορεί να μην έχουν απαγορέψει σε κανένα να ακούει ότι θέλει αλλά γιατί πρέπει εμείς να είμαστε υποχρεωμένοι να ακούμε την κάθε Παπαρίζου στην τηλεόραση, στο ραδιόφωνο, στο γυμναστήριο, στη δουλειά, στο περαστικό αυτοκίνητο... κοκ? Μην κοιτάς που σου αρέσει αυτό το είδος μουσικής και δεν ενοχλείσαι ή δε σου περνάει καν απ' το μυαλό ότι μπορεί να ενοχλεί τους υπόλοιπους. Για φαντάσου να άκουγες τους Lordi (δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με το συγκρότημα, απλά τους χρησιμοποιώ για παράδειγμα) από το πρωί μέχρι το βράδυ.

    Παράθεση:

    Όσο για το αν είναι χαζοτράγουδα ναι συμφωνώ...αλλά ποιός είμαι για να κρίνω χαζοτράγουδα τα κομμάτια της Παπαρίζου?


    Γιατί τι είναι η Παπαρίζου και δε μπορεί να κριθεί? Αυθεντία? Αν δεν κρίνεις εσύ που είσαι το κοινό, εσύ που αγοράζεις το προϊόν που σου πουλάνε, ποιός θα κρίνει? Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

    Παράθεση:

    Δημοκρατικές κινήσεις,δύο προς ένα...Κέρδισαν οι συνάδελφοί σου.Και αυτό ΔΕΝ είναι "μουσικός φασισμός".


    Αυτό δεν είναι μουσικός φασισμός. Θέλεις να μάθεις τι είναι μουσικός φασισμός? Μουσικός φασισμός είναι να μαθαίνω μέσω ΠΛΥΣΗΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ τα τραγούδια που αρέσουν στους άλλους. Μουσικός φασισμός είναι να διαφημίζονται τα νέα album και οι νέες συνεργασίες μόνο ορισμένων "επίλεκτων". Μουσικός φασισμός είναι να μένουν στην αφάνεια συναυλίες ορισμένων καλλιτεχνών και να κοινοποιούνται με απίστευτη ευκολία συναυλίες των μελών του star system.

    Παράθεση:

    Όσον αφορά το κατά πόσο διαφημήζονται οι υπόλοιποι τραγουδιστές αυτό αφορά καθαρά τους μάνατζερς,το εμπόριο και χίλια 2 άλλα.Είναι καθαρά προσφορά και ζήτηση.Αφού εχουμε κάνει πραγματική καραμέλα το πόσο κακό κάνει η καθημερινή διαφήμιση όλων αυτών των βδελυρών στοιχείων της showbiz και η γενικότερη εμπορευματοποίηση της μουσικής,πώς είναι δυνατόν να θέλουμε την καλύτερη εμπορική διαφήμιση του Μάλαμα.Κάτι τέτοιο δεν θα τον έκανε ημιαυτόματα εμπορικό?


    Δεν επιζητάει κανένας υπέρ του δέοντος διαφήμιση. Αυτό που ζητάμε είναι αντικειμενική διαφήμιση. Είναι ανεπίτρεπτο να ακυρώνεται συναυλία στο Σ.Ε.Φ. (στην οποία συμμετείχαν οι Βαρδής, Νταλάρας, Μαχαιρίτσας...) λόγω χαμηλής προπώλησης εισιτηρίων. Πώς να μην υπάρχει χαμηλή προπώληση όταν η συναυλία δε διαφημίζεται από πουθενά? Προσωπικά, ενημερώθηκα όταν πέρασα έξω από το γήπεδο και είδα τυχαία μια μισοσκισμένη αφίσα σε ένα φανάρι.
    Αν ανοίξεις την τηλεόραση μπορείς να ενημερωθείς ότι η Καλομοίρα (για παράδειγμα) θα εμφανιστεί στο τάδε μέρος σε τρεις μήνες. Αυτό το τεράστιο κομμάτι της μουσικής ιστορίας της Ελλάδας που λέγεται "Καλομοίρα" δεν πρέπει να το χάσουμε...
    maroulaki_321
    02.07.2006, 05:07
    Assaninο μου ας ξεφύγουμε λίγο απο την ιστορία με το γραφείο και τις συναδέλφους. Ενα μικρό αντιπροσωπευτικό παράδειγμα έδωσα, που αντικατοπτρίζει την γενικότερη κατάσταση. Κι αφου χρησιμοποιείς τον όρο μουσικός φασισμός, θα σου εξηγησω εγω τι σημαινει μουσικός φασισμός.
    Είναι η δίψα η αστείρευτη για χρήμα που έχει καταντήσει τη μουσική σ'αυτο το σημείο. Σκουπίδια με ανταλλαγμα πολλα χρήματα. Πολλη διαφημιση. Πολυ δόξα, πολυ πολυ χρήμα λεμε.....
    Αυτό ειναι μουσικός φασισμός. Α...και κάτι σημαντικό. Δεν με νοιάζει να προβάλλονται πιο πολυ οι καλλιτεχνες της 'αλλης' πλευράς. Αυτοι που 'πρεπει' να τους ξερουν τους ξερουν, οι υπολοιποι ας προσεχαν. Ετσι γιατι τον τελευταιο τα χω παρει πολυ με τη νοοτροπια μερικών. (οχι απο εδω μεσα, μιλαω για ατομα που γνωριζω προσωπικα)
    Αυτο που με ενοχλεί είναι η υπερπροβολη στις αηδίες.
    -κερναω αποψε εγω-!!! το σουξεδακι αυτο το χω κανει εμετο πλεον. Για να μην το ακουω πρεπει να παω στις σπηλιες στα ματαλα να ζήσω. Κι εκει ακομα μπορει να το παιζει σε κανενα καραβακι στη διαπασων. Μετριότητα κυριαρχει. Αυτο λοιπον ειναι φασισμος. .....

    Οχι?
    maroulaki_321
    02.07.2006, 05:12
    prochatz ? Να σου πω.
    Ν'αγιάσει το στόμα σου.
    alterhoh
    02.07.2006, 11:53
    Το μέλος tolaruba στις 30-06-2006 στις 13:30 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πολλοι διασκεδαζουν με αυτη τη μουσικη μονο και μονο γιατι ειναι ΄΄ευκολη στο αυτι΄΄.Δε χρειαζεται να υπαρχει νοημα , καλη ενορχηστρωση,φυσικα οργανα και μελωδικη φωνη αρκει ο τραγουδιστης να ειναι εμφανισιμος και ο ρυθμος ντε και καλα να ειναι dance.Το μυαλουδακι μη το βαλουμε να σκεφτει και να ΄΄ακουσει΄΄ γιατι θα θεωρηθουμε συντιριτικοι και παλιομοδητες!!!!!!Τι να πω περισσοτερο;Κριμα να αγνοεις το καλο οταν ειναι ακριβως μπροστα σου..




    Συμφωνώ κι επαυξάνω!!!!!!!!!!!
    alterhoh
    02.07.2006, 11:58
    Το μέλος assasinos στις 01-07-2006 στις 03:33 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το καλύτερο που θα μπορούσε κάποιος να κάνει θα ήταν να παραμείνει "ανοιχτόμυαλος" σε όλα τα είδη μουσικής...ακόμα και αυτά που απεχθάνεται.Καμιά φορά μέσα στο βούρκο βρίσκεις διαμάντια.Εξάλλου ο "μουσικός φασισμός" δεν είναι η επιβολή ενός συγκεκριμένου είδους μουσικής,αλλά η αυτόματη και μίζερη απέχθεια προς οτιδήποτε δεν θέλει(?) να ακούσει ή δεν ακούει πλέον(?) ο "ντεμέκ μουσικόφιλος φασίστας".

    Keep your mind open and your heart and soul will follow...

    T.D.E.D.F.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : assasinos στις 01-07-2006 04:13 ]






    Μόνο που αυτά για τα οποία μιλάμε εδώ (σκυλάδικα, σαχλομπιτάκια, ψευτομπαλάντες-καψούρες, κλπ. κλπ.) ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να χαρακτηριστούν ως μουσική. Με την πιο αντικειμενική προσέγγιση, πιστεύω ότι δεν είναι μουσική. Οπότε, αν θες να πεις να είμαστε ανοιχτόμυαλοι και σε αυτή τη "μουσική" (ο Θεός να τη κάνει μουσική) πιστεύω ότι δε στέκει...
    alexia-vicky
    02.07.2006, 13:53
    Δε μπορώ να καταλάβω αυτό τον αυθορμητισμό στην κατάκριση!! Φυσικά και κανένας δεν αντιλέγει στην προφανή ποιότητα ορισμένων καλλιτεχνων σε σχέση με κάποιους άλλους, όμως μη φτάνουμε και στο δογματισμό!! Η μουσική που ακούει ο καθένας είναι δική του επιλογή και κανένας δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει αν αυτό που ακούει κάποιος είναι σαχλό ή μπιτάδικο ή οτιδήποτε!!! Μπορεί αυτό που αρέσει σ'εμένα και με γεμίζει να είναι το πιο ηλίθιο τραγούδι για κάποιον άλλο και αυτό που αρέσει στους άλλους ,εγώ να το απεχθάνομαι!!!!

    Η μουσική (και αυτή είναι η ομορφιά της) καλύπτει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ φάσμα μελωδίας και στίχου ,ακριβώς για να αντιπροσωπεύει όλους!!!

    Και δεν είναι θέμα διαφήμισης, όποιος θέλει να ψάξει για καποιο ιδιαίτερο είδος, ψάχνει και βρίσκει...κανένας δεν του το απαγορεύει. Αλλά αν το μεγαλύτερο ποσοστό αρέσκεται σε κάτι διαφορετικό, το οποίο αρνούμαι να χαρακτηρίσω καλό-κακό-χαζό-άσχημο ακριβώς γιατί δε θα δημιουργηθεί ρατσισμός και στα μουσικά ακουσματα (ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ) , αυτό είναι άλλο θέμα το οποίο ή το δεχόμαστε ή το κρίνουμε!!

    Και επιμένω πως η μουσική μπορεί να εκφράζει πολλά πράγματα και δε πρέπει να την περιορίζουμε ούτε να περιορίζομαστε μέσα σ'αυτή...
    Ozzakos
    02.07.2006, 13:58
    Το μέλος prochatz στις 02-07-2006 στις 05:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Παράθεση:

    Εξάλλου δεν νομίζω πως μπορείς να μιλήσεις για επιβολή του mainstream καθώς δεν πιστεύω πως οι συνάδελφοι σου σου απαγόρεψαν παντιοτρόπως να ακούς ότι θες (ναι έστω και με walkman!).


    Για ένα λεπτό... Μπορεί να μην έχουν απαγορέψει σε κανένα να ακούει ότι θέλει αλλά γιατί πρέπει εμείς να είμαστε υποχρεωμένοι να ακούμε την κάθε Παπαρίζου στην τηλεόραση, στο ραδιόφωνο, στο γυμναστήριο, στη δουλειά, στο περαστικό αυτοκίνητο... κοκ? Μην κοιτάς που σου αρέσει αυτό το είδος μουσικής και δεν ενοχλείσαι ή δε σου περνάει καν απ' το μυαλό ότι μπορεί να ενοχλεί τους υπόλοιπους. Για φαντάσου να άκουγες τους Lordi (δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με το συγκρότημα, απλά τους χρησιμοποιώ για παράδειγμα) από το πρωί μέχρι το βράδυ.

    Παράθεση:

    Όσο για το αν είναι χαζοτράγουδα ναι συμφωνώ...αλλά ποιός είμαι για να κρίνω χαζοτράγουδα τα κομμάτια της Παπαρίζου?


    Γιατί τι είναι η Παπαρίζου και δε μπορεί να κριθεί? Αυθεντία? Αν δεν κρίνεις εσύ που είσαι το κοινό, εσύ που αγοράζεις το προϊόν που σου πουλάνε, ποιός θα κρίνει? Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

    Παράθεση:

    Δημοκρατικές κινήσεις,δύο προς ένα...Κέρδισαν οι συνάδελφοί σου.Και αυτό ΔΕΝ είναι "μουσικός φασισμός".


    Αυτό δεν είναι μουσικός φασισμός. Θέλεις να μάθεις τι είναι μουσικός φασισμός? Μουσικός φασισμός είναι να μαθαίνω μέσω ΠΛΥΣΗΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ τα τραγούδια που αρέσουν στους άλλους. Μουσικός φασισμός είναι να διαφημίζονται τα νέα album και οι νέες συνεργασίες μόνο ορισμένων "επίλεκτων". Μουσικός φασισμός είναι να μένουν στην αφάνεια συναυλίες ορισμένων καλλιτεχνών και να κοινοποιούνται με απίστευτη ευκολία συναυλίες των μελών του star system.

    Παράθεση:

    Όσον αφορά το κατά πόσο διαφημήζονται οι υπόλοιποι τραγουδιστές αυτό αφορά καθαρά τους μάνατζερς,το εμπόριο και χίλια 2 άλλα.Είναι καθαρά προσφορά και ζήτηση.Αφού εχουμε κάνει πραγματική καραμέλα το πόσο κακό κάνει η καθημερινή διαφήμιση όλων αυτών των βδελυρών στοιχείων της showbiz και η γενικότερη εμπορευματοποίηση της μουσικής,πώς είναι δυνατόν να θέλουμε την καλύτερη εμπορική διαφήμιση του Μάλαμα.Κάτι τέτοιο δεν θα τον έκανε ημιαυτόματα εμπορικό?


    Δεν επιζητάει κανένας υπέρ του δέοντος διαφήμιση. Αυτό που ζητάμε είναι αντικειμενική διαφήμιση. Είναι ανεπίτρεπτο να ακυρώνεται συναυλία στο Σ.Ε.Φ. (στην οποία συμμετείχαν οι Βαρδής, Νταλάρας, Μαχαιρίτσας...) λόγω χαμηλής προπώλησης εισιτηρίων. Πώς να μην υπάρχει χαμηλή προπώληση όταν η συναυλία δε διαφημίζεται από πουθενά? Προσωπικά, ενημερώθηκα όταν πέρασα έξω από το γήπεδο και είδα τυχαία μια μισοσκισμένη αφίσα σε ένα φανάρι.
    Αν ανοίξεις την τηλεόραση μπορείς να ενημερωθείς ότι η Καλομοίρα (για παράδειγμα) θα εμφανιστεί στο τάδε μέρος σε τρεις μήνες. Αυτό το τεράστιο κομμάτι της μουσικής ιστορίας της Ελλάδας που λέγεται "Καλομοίρα" δεν πρέπει να το χάσουμε...


    Σου βγάζω το καπέλο φίλε.....