ελληνική μουσική
    543 online   ·  210.840 μέλη
    thank
    02.07.2006, 14:31
    Καταλαβαίνω την οπτική γωνια της Αλέξιας, του assasinos, και των άλλων φίλων, όσο και αν με καλύπτει περισσότερο η τοποθετηση του Ακη της Μαρίνας, του alterhoh και άλλων που έγραψαν πιο πάνω στο ίδιο μήκος κύμματος περίπου.

    Επίσης, πέρα απ΄οτιδήποτε άλλο, για τον καθέναν παιζει ρόλο ο χώρος στον οποιο κινειται κοινωνικά, εργασιακά κλπ. Αλλά δεν νομίζω πως μπορεί κανείς να αρνηθεί, πέρα απ το δικαίωμα όλων να ακούνε τους παντες, πως αυτό που κυριαρχεί σήμερα ειναι το light πως να το πω. Από τις σχολικές γιορτές, μέχρι το ραδιόφωνο, την τV κ.λ.π. Κατακλύζει. Αρα, ναι, κάπου αυτό που χάνεται είναι το "διαφορετικό" και όχι τα μητάκια και τα Ελληνάδικα. Σήμερα τουλάχιστον.

    Από εκει και πέρα, σε προσωπικό επίπεδο, ναι ο καθένας έχει την "ελευθερία" επιλογής. Τώρα τι είδους ελευθερία έχει κάποιος όταν δέχεται αναγκαστικά 90% Παραρήζου και 10% Μάλαμα .. ειναι άλλη κουβέντα. (σχηματικά το λέω). Και μη περιοριζόμαστε σε προσωπικά παραδείγματα. Το γεγονός πως ο Α ή ο Β, μεμονωμένα, ενώ δέχεται τέτοιους καταιγισμούς, μπορεί να διαμορφώνει δικές του επιλογές, δεν σημαίνει πως αναιρείται ο γενικός κανόνας της "διαμόρφωσης" αισθητικής συνείδησης.

    Και όταν είπα πως κάπου πρέπει να το "παλαίψει κάποιος" σε αυτό αναφέρθηκα. Δεν λέω πως απο το πρωϊ μέχρι το βράδυ πρέπει ντε και καλά να τα χώνουμε στην Παραρίζου και σε οποιον άλλον. Ναι κανείς μπορεί να ακούσει τα πάντα. Ολοι το κάνουμε. Σιγά. Και προφανώς, το γεγονός πως κάποιοι ακούνε μόνο Παπαρίζου δεν σημαίνει πως ειναι λιγότερο ευαίσθητοι απο τους άλλους που δεν ακούν.

    Αλλά, εδώ έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο. Δεν μπορεί όλη η Ελλάδα να ξέρει τους παίκτες του fame kai ... αν τολμήσεις να πείς για Mozart ... θα σου πω εγώ τι έχει να γίνει ... ... (ξεφύγαμε από τον Μάλαμα και τον Θεοδωράκη). Σχετικά έγραψε και ο Ακης γιαυτό.

    Για πήγαινε βρε Αλέξια με την παρέα σου (λέμε τώρα .. παράδειγμα .. μια τυπικη παρέα ) μία βόλτα το απόγευμα προς το Σούνιο .. και πες "ας βάλουμε λίγο κλασσική μουσικούλα βρε παιδιά " ... και αν δεν σε βγάλουν από καταθλιπτική έως κουλτουριάρα .. τρύπα μου τη μύτη Αν περιοριστείς σε κανέναν Θεοδωράκη ή Χατζηδάκη ... ίσως η κλίμακα μειωθεί .. τη βγάζεις καθαρή με το κουλτουριάρα. Υπερβάλω λίγο ... αλλά καταλαβαίνεις τι εννοω.

    Περί προσφοράς και ζήτησης, επίσης μεγάλη κουβέντα. Συμφωνώ απόλυτα έτσι είναι. Βέβαια, εδώ και καιρό έχει ανατραπεί πρακτικά ή απλή λογική της. Δηλαδή. Αν θέλεις να πουλήσεις κάτι, προκαλείς και αντίστοιχη ζήτηση. Εαν υπάρχει βεβαια το περιθώριο. Δεν διαορφώνονται δυστυχώς όλα, ανάλογα με μία ιδανική και ελεύθερη συμπεριφορά εκεινων που παράγουν και εκείνων που καταναλώνουν.

    Αλλά και πάλι, η οικονομική λογική παραμένει οικονομική λογική και τίποτα παραπάνω. Το ότι ένα προϊόν πουλάει παραπάνω, δεν σημαίνει πως ποιοτικά καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες των ανθρώπων που το καταναλώνουν. Απλά ειναι καλύτερο σε όρους αγοράς. Αλλά εδώ δεν συζητάμε γι αυτό. Συζητάμε για το ποιοτικό στοιχείο, όπως το ορίζει ο καθένας.

    Τέλος πάντων ο ozzakos, έθεσε ένα ερώτημα, ίσως και όλοι μας να ξεφύγαμε λίγο προσπαθώντας να απαντησουμε.... Εστιάσαμε στο τι παίζει σήμερα, αν ειναι καλό η οχι κλπ. Ισως αυτό που προκύπτει, ειναι η απουσία μία έμπενυσης και΄η κυριαρχία μιας ισοπεδωτικής λογικής που δεν αφήνει πολλά περιθώρια. Και να υπάρχει έμπνευση από τους δημιουργούς .. ε άνθρωποι ειναι και αυτοί. Οχι υπεράνθρωποι.
    assasinos
    02.07.2006, 14:48
    Χμμμ μαζί μιλάμε αλλά χώρια καταλαβαίνουμε.
    Μουσικός φασισμός είναι ρε παιδιά η εκμετάλευση αυτών των τραγουδιστών τύπου Βίσση?Δηλαδή ήμαρτον!Μουσικός φασισμός είναι η αμετροεπής διαφήμισή τους?Είναι το ίδιο το star system...είναι η ίδια η showbiz παίδες...άμα δεν καταλάβετε ΑΥΤΟ τότε συγνώμη αλλά το έχετε ήδη χάσει το παιχνίδι.Τα δύο αυτά πράγματα ως έννοιες αλλά και στην πράξη ΜΠΟΡΟΥΝ να συνυπάρξουν.Δηλαδή το star system και η καλή μουσική!Είναι μεγέθη μη συγκρινόμενα!

    Όσον αφορά το ότι ακούγονται παντού αυτό είναι καθαρά η ψυχολογία των μαζών.Πάντα θα γίνεται όπως και πάντα γινόταν!Δεν είναι ανάγκη να ενοχλούμαι από αυτό το είδος μουσικής για να μην μου αρέσει.Και ξέρω άτομα που ακούνε Πασχαλίδη από το πρωί έως το βράδυ...metal από το πρωί έως το βράδυ...Και αυτά τόσο λάθος σου φαίνονται?

    Διόρθωση για την Παπαρίζου.ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΡΑΓΕ!Άσε να την κρίνει επιτέλους το ΔΙΚΟ ΤΗΣ κοινό!Δεν απασχολούμαι με το να κάτσω να κρίνω την Παπαρίζου και καθεμία του είδους,προτιμώ να ψάχνω μουσική που μου αρέσει.Φυσικά και δεν θα κάτσω να κάνω κατάκριση για την κατάκριση.Γεμίσαμε μαρτυρίες και καταγγελίες...ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ όμως δεν έχω ακούσει...

    Και τέλος για τη συναυλία στο Σ.Ε.Φ. ας έκαναν καλύτερη διαφήμιση!Και μη λέμε πως ο Νταλάρας δεν ανήκει στο star system ή πως δεν μπορούσαν να έχουν κάνει καλύτερη διαφήμιση τώρα γιατί θα πάθω κανένα εγκεφαλικό.

    Τα πράγματα είναι απλά...αντί να μισούμε τη "μουσική τους" είναι πολύ πιο νοήμον να την αφήνουμε να υπάρχει!Είναι ο νόμος της ελέυθερης αγοράς.Οι φελλοί επιπλέουν αλλά μένουν στο μουσικό στερέωμα για λίγα χρόνια μόνο!

    Εδώ να επεξηγήσω λίγο με ποιό σκεπτικό τα λέω, γιατί έχετε την τάση να ενστερνίζεστε τις απόψεις των ατόμων που έχουν ίδια μουσικά ακούσματα με εσάς(ψυχολογία μαζών!).Δεν ακούω Παπαριζοβίσση ούτε mainstream μουσική.Ακούω όλη μέρα Πασχαλίδη,Μάλαμα,Κούτρα και πολλούς άλλους ποιοτικούς μουσικούς.Αλλά σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι την άποψη πως η μουσική που ακούω είναι η τελειότερη στον κόσμο.Δεν κάνω πολεμική προς κανένα είδος μουσικής, ακόμα και προς αυτήν που μου σπάει τα νέυρα όλη μέρα στην τηλεόραση.Η μουσική λένε πως εξημερώνει.
    Δεν το δείχνετε.

    Lais fair laise passer

    T.D.E.D.F.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : assasinos στις 02-07-2006 15:01 ]


    maroulaki_321
    02.07.2006, 15:55
    Το μέλος assasinos στις 02-07-2006 στις 14:48 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η μουσική λένε πως εξημερώνει.
    Δεν το δείχνετε.


    Χμ, δεν συμβαίνει πάντα έτσι. Η μουσική μπορεί να σε ξεσηκώσει, να σε "αφυπνίσει", να σε κάνει να ενεργήσεις, ακόμα και να σε αγριέψει,να αντιδράσεις....Υπάρχει ενα τραγούδι του Σωκράτη που λέει.....

    ....Επενδύσεις, διαφημίσεις,
    ενοχές και ανακρίσεις
    εποχές για λεφτά, άπατος στα χαμηλά
    με θεούς φοβερούς, με θρησκείες τρομοκράτες
    με ληστές στην αυλή, αδιάφοροι, χαζοί

    ****Σας θυμίζει κάτι??

    Ψευδαισθήσεις, παραισθήσεις, εντολές και αντιρρήσεις
    αλλαγές στα ψηλά, ίδια συνταγή παιδιά
    με κομμένα φτερά, με οράματα στημένα
    αφανείς οδηγούς, αδηφάγους οπαδούς

    ***ΙΔΙΑ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΑΙΔΙΑ, ΟΛΟΙΔΙΑ ΕΤΣΙ?

    Εισοδηματίες, κεφαλαιούχοι ? επενδυτές
    Αστοί με τίτλους αγυρτείας, ηθικολόγοι, υποκριτές
    μεταμφιεσμένοι παρθένες της εγκράτειας, απατεώνες
    νομοθέτες, θεατρίνοι, στρατηγοί πνιγμένοι
    στα παράσημα, στα σιρίτια, στους μεγαλόσταυρους
    Κράχτες στα σκυλάδικα

    ***Αρκετά αντιπροσωπευτική και αυτή η στροφή..Και ας περάσουμε και στο πιο ψαχνό..

    Τηλεοπτικά κόλπα με αστέρες παρουσιαστές
    στο θίασο της ακροαματικότητας
    εκλογική φάρσα με ψηφοφόρους ξύλινους
    Οι υποψήφιοι αστοί ντυμένοι παλιάτσοι
    στο χορό των πολιτικών ελευθεριών
    με δάκρυα στα μάτια για τα βάσανα του κόσμου
    με πάθος για την καθαρότητα του έθνους
    και την δόξα της πατρίδος!!!!!!!!!!!!!

    Αυταπάτες ? μεγαλεία και μια θηριώδη ανία
    Μπερδεμένα μυαλά και λογαριασμοί φωτιά
    Με τα χρέη ψηλά, τη ψυχή στα κόκκινα
    Οι λαγοί στο σακί, δούλοι τηλεοπτικοί

    Εξημερώθηκες Αργύρη????

    Ουτε εγώ κάνω πολεμο και κοντρα για την κοντρα έτσι επειδή ξυπνησα στραβα...
    Αλλα...? Ολα έχουν κι ενα οριο. Καποιος παραπάνω μιλησε για πλυση εγκεφάλου.!
    Θα αντιδρώ όσο θέλω, κι ας φαίνεται οτι είμαι σπαστικό και δήθεν. Για να παραπονιέμαι τόσο έντονα πάει να πεί οτι το κακό έχει παραγίνει με τις καταστάσεις γύρω μου.



    Κάνω πως δε ξέρω, πέφτω μες στα κύματα
    Άλλοι δρόμοι μας ενώνουν, κι άλλοι στα διλήμματα



    assasinos
    02.07.2006, 15:58
    Κι όμως η μουσική πάντα εξημερώνει...εγώ εξημερώθηκα καιρό τώρα...εσύ?



    Φυσικά και ΠΡΕΠΕΙ να αντιδράς όσο θέλεις.Μην ξεχνάς όμως πως η ελευθερία σου τελειώνει εκεί που ξεκινά η ελευθερία του διπλανού σου...και αυτά τα όρια είναι ρευστά και δύσκολα διακρινόμενα.
    Αυτά για την ιστορία...
    prochatz
    02.07.2006, 22:29
    Το μέλος assasinos στις 02-07-2006 στις 14:48 έγραψε...
    Παράθεση:

    Χμμμ μαζί μιλάμε αλλά χώρια καταλαβαίνουμε.
    Μουσικός φασισμός είναι ρε παιδιά η εκμετάλευση αυτών των τραγουδιστών τύπου Βίσση?Δηλαδή ήμαρτον!Μουσικός φασισμός είναι η αμετροεπής διαφήμισή τους?Είναι το ίδιο το star system...είναι η ίδια η showbiz παίδες...άμα δεν καταλάβετε ΑΥΤΟ τότε συγνώμη αλλά το έχετε ήδη χάσει το παιχνίδι.Τα δύο αυτά πράγματα ως έννοιες αλλά και στην πράξη ΜΠΟΡΟΥΝ να συνυπάρξουν.Δηλαδή το star system και η καλή μουσική!Είναι μεγέθη μη συγκρινόμενα!


    Εκμετάλλευση? Δηλαδή, μου λες ότι όλο αυτό γίνεται εν αγνοία της Βίσση, της Βανδή...κοκ? Εσύ νομίζεις ότι τα ΜΜΕ δε μπορούν να κατευθύνουν την κοινή γνώμη? Κατά τη γνώμη μου το star system και η ποιοτική μουσική είναι δύο έννοιες ΑΣΥΜΒΑΤΕΣ, και συνεπώς δε μπορούν να συνυπάρξουν.


    Παράθεση:

    Όσον αφορά το ότι ακούγονται παντού αυτό είναι καθαρά η ψυχολογία των μαζών.Πάντα θα γίνεται όπως και πάντα γινόταν!Δεν είναι ανάγκη να ενοχλούμαι από αυτό το είδος μουσικής για να μην μου αρέσει.Και ξέρω άτομα που ακούνε Πασχαλίδη από το πρωί έως το βράδυ...metal από το πρωί έως το βράδυ...Και αυτά τόσο λάθος σου φαίνονται?


    Η ψυχολογία της μάζας διαμορφώνεται. Θες να σου το αποδείξω? Δες αυτό το παράδειγμα ----> Πώς είναι δυνατό να ξέρεις να τραγουδάς "Το νινί" της Β.Λάμπρου ή το "Μπλουζάκι" της Μπεζαντάκου, από τη στιγμή που δεν το έχεις βάλει ποτέ στο CD player να παίξει??? Άλλο παράδειγμα... Πώς είναι δυνατό να ξέρεις όλους τους παίχτες του Fame και του Dream χωρίς να παρακολουθείς το show??? Η απάντηση είναι ότι τα μαθαίνεις μέσω της διαδικασίας της ΠΛΥΣΗΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ. Και καλά αυτοί που έχουν ανεπτυγμένη την κριτική σκέψη και μπορούν να αμυνθούν. Για σκέψου, όμως, τα μικρά παιδιά τα οποία είναι ανίκανα να αντιδράσουν σε αυτό τον καταιγισμό. Φαντάσου αυτή τη γενιά παιδιών που έχει σα πρότυπο την Καλομοίρα, το Νίνο, τον Περικλή (το μελλοντικό Νταλάρα, όπως τον ονόμασαν χαχαχαχαχα) , το Μαρτάκη, τον Πετρέλη... ακόμα και τη Βίσση με το ξυρισμένο κεφάλι. Αν εσένα και οποιονδήποτε άλλον σας ικανοποιούν αυτά τα πρότυπα, τότε καλά κάνετε και τα υποστηρίζετε. Αλίμονο, δημοκρατία έχουμε. Όταν, όμως, εγώ βλέπω παιδάκια του δημοτικού, του γυμνασίου και του λυκείου να εξυμνούν τα παραπάνω πρόσωπα... τότε λυπάμαι γιατί αυτό το κάνουν παρά τη θέλησή τους. Διότι, κάποιοι ασυνείδητοι εκμεταλλεύονται την έλλειψη κριτικής σκέψης από τα παιδιά με αποτέλεσμα να έχουμε τη σημερινή κατάσταση. Αν νομίζεις ότι έτσι αποκτιέται η μουσική παιδεία, με τη συμμετοχή σου σε ένα ριάλιτι, με το να κάνεις μάνατζερ σου τον Ψινάκη, με το σταριλίκι με λίγα λόγια..., τότε καλά κάνεις και το πιστεύεις. Θα μου αφήσεις, όμως, το περιθώριο να διαφωνήσω. Όσον αφορά το θέμα με τους Lordi πιθανολογώ ότι δεν κατάλαβες αυτό που είπα. Ρώτησα, πώς θα σου φαινόταν να ήσουν υποχρεωμένος να ακούς μια μουσική από το πρωί μέχρι το βράδυ ενώ δε σου αρέσει.

    Παράθεση:

    Διόρθωση για την Παπαρίζου.ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΡΑΓΕ!Άσε να την κρίνει επιτέλους το ΔΙΚΟ ΤΗΣ κοινό!Δεν απασχολούμαι με το να κάτσω να κρίνω την Παπαρίζου και καθεμία του είδους,προτιμώ να ψάχνω μουσική που μου αρέσει.Φυσικά και δεν θα κάτσω να κάνω κατάκριση για την κατάκριση.Γεμίσαμε μαρτυρίες και καταγγελίες...ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ όμως δεν έχω ακούσει...


    Τι εννοείς λέγοντας, να την κρίνει το δικό της κοινό? Η Παπαρίζου πουλάει ένα CD σε μένα, σε σένα, σε όλους μας... Αν δεν την κρίνω εγώ που είμαι το κοινό, ποιός θα την κρίνει? Αν με τη λέξη "κοινό" εννοείς "θαυμαστές", τότε μην περιμένεις να υπάρξει καμιά αρνητική κριτική.

    Παράθεση:

    Και τέλος για τη συναυλία στο Σ.Ε.Φ. ας έκαναν καλύτερη διαφήμιση!Και μη λέμε πως ο Νταλάρας δεν ανήκει στο star system ή πως δεν μπορούσαν να έχουν κάνει καλύτερη διαφήμιση τώρα γιατί θα πάθω κανένα εγκεφαλικό.


    Τι σημαίνει ας έκαναν καλύτερη διαφήμιση? Είναι τόσο δύσκολο να διαφημιστεί από ένα τηλεοπτικό κανάλι, ή ένα ραδιοφωνικό σταθμό? Εσένα σου φαίνεται ότι ο Νταλάρας ανήκει στο star system? Αν όντως ήταν μέλος του star system τότε θα τον άκουγες κάθε μέρα από την τηλεόραση, από το ραδιόφωνο... Και σε τελική ανάλυση, αν δεν οφείλουμε να διαφημίζουμε τις εμφανίσεις του Νταλάρα (ο οποίος έχει μία απίστευτη καλλιτεχνική πορεία, η οποία πολύ δύσκολα θα επαναληφθεί) τότε ποιανού τις εμφανίσεις πρέπει να αναφέρουμε? Του Περικλή?

    Παράθεση:

    Τα πράγματα είναι απλά...αντί να μισούμε τη "μουσική τους" είναι πολύ πιο νοήμον να την αφήνουμε να υπάρχει!Είναι ο νόμος της ελέυθερης αγοράς.Οι φελλοί επιπλέουν αλλά μένουν στο μουσικό στερέωμα για λίγα χρόνια μόνο!

    Εδώ να επεξηγήσω λίγο με ποιό σκεπτικό τα λέω, γιατί έχετε την τάση να ενστερνίζεστε τις απόψεις των ατόμων που έχουν ίδια μουσικά ακούσματα με εσάς(ψυχολογία μαζών!).Δεν ακούω Παπαριζοβίσση ούτε mainstream μουσική.Ακούω όλη μέρα Πασχαλίδη,Μάλαμα,Κούτρα και πολλούς άλλους ποιοτικούς μουσικούς.Αλλά σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι την άποψη πως η μουσική που ακούω είναι η τελειότερη στον κόσμο.Δεν κάνω πολεμική προς κανένα είδος μουσικής, ακόμα και προς αυτήν που μου σπάει τα νέυρα όλη μέρα στην τηλεόραση.Η μουσική λένε πως εξημερώνει.
    Δεν το δείχνετε.

    Lais fair laise passer

    T.D.E.D.F.


    Μα δεν πάει κανένας, ούτε να επιβάλλει τη μουσική που ακούει, ούτε έχει σκοπό να πλήξει τα υπόλοιπα είδη. Απλά αντιδρούμε γιατί ορισμένοι θέλουν να προωθήσουν ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής με το ζόρι. Ενώ ταυτόχρονα πλήττουν τα συμφέροντα ορισμένων θεατών/ακροατών και ορισμένων καλλιτεχνών. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μου σερβίρουν μόνο ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής (mainstream) και μάλιστα με υποχρεώνουν να το ακούσω! Δικαίωμα στην τηλεόραση και στο ραδιόφωνο έχουμε όλοι. Και αυτοί που ακούν mainstream και αυτοί που ακούν άλλα είδη μουσικής.

    Μπορεί, όντως, να μένουν λίγα χρόνια στο μουσικό στερέωμα αλλά "ανακυκλώνονται" συνέχεια. Και να άκουγες ΠαπαριζοΒίσση ή mainstream, προσωπικά δε θα είχα πρόβλημα. Έχω πρόβλημα όταν η ΠαπαριζοΒίσση ή η mainstream "πνίγει" τη δική μου μουσική.

    Το κατά πόσο "το νινί" ή "το ζιγκολό" σε εξημερώνει δε θα το αναπτύξω...

    Κλείνοντας... Θεωρώ ότι η μουσική που επιλέγει ο καθένας είναι αυτή που τον εκφράζει ΕΝ ΓΝΩΣΗ του και όχι ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ του.


    @Maroulaki_321
    Παράθεση:

    Αυτο που με ενοχλεί είναι η υπερπροβολη στις αηδίες.
    -κερναω αποψε εγω-!!! το σουξεδακι αυτο το χω κανει εμετο πλεον. Για να μην το ακουω πρεπει να παω στις σπηλιες στα ματαλα να ζήσω. Κι εκει ακομα μπορει να το παιζει σε κανενα καραβακι στη διαπασων.




    Καλά... έγραψες!!!
    ydrargyros
    02.07.2006, 23:00
    Kala sfaxteite ki olas

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ydrargyros στις 02-07-2006 23:01 ]


    assasinos
    02.07.2006, 23:03

    Παράθεση:

    Εκμετάλλευση? Δηλαδή, μου λες ότι όλο αυτό γίνεται εν αγνοία της Βίσση, της Βανδή...κοκ? Εσύ νομίζεις ότι τα ΜΜΕ δε μπορούν να κατευθύνουν την κοινή γνώμη? Κατά τη γνώμη μου το star system και η ποιοτική μουσική είναι δύο έννοιες ΑΣΥΜΒΑΤΕΣ, και συνεπώς δε μπορούν να συνυπάρξουν.

    Ερώτηση ήταν αλλά αφού δεν το κατάλαβες να το θέσω πιο απλά...Όντως ΔΕΝ είναι εκμετάλευση.
    Ασύμβατες δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να υπάρξει συνύπαρξη...απλά σημαίνει πως είναι διαφορετικά πράγματα και δεν γίνεται να συγκεραστούν.Φυσικά και μπορούν να κατευθύνουν την κοινή γνώμη...Το κάνουν χρόνια τώρα άλλωστε..αλλά μόνο όσων ανθρώπων δεν έχουν κριτική σκέψη.

    Παράθεση:

    Η ψυχολογία της μάζας διαμορφώνεται. Θες να σου το αποδείξω? Δες αυτό το παράδειγμα ----> Πώς είναι δυνατό να ξέρεις να τραγουδάς "Το νινί" της Β.Λάμπρου ή το "Μπλουζάκι" της Μπεζαντάκου, από τη στιγμή που δεν το έχεις βάλει ποτέ στο CD player να παίξει??? Άλλο παράδειγμα... Πώς είναι δυνατό να ξέρεις όλους τους παίχτες του Fame και του Dream χωρίς να παρακολουθείς το show??? Η απάντηση είναι ότι τα μαθαίνεις μέσω της διαδικασίας της ΠΛΥΣΗΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ. Και καλά αυτοί που έχουν ανεπτυγμένη την κριτική σκέψη και μπορούν να αμυνθούν. Για σκέψου, όμως, τα μικρά παιδιά τα οποία είναι ανίκανα να αντιδράσουν σε αυτό τον καταιγισμό. Φαντάσου αυτή τη γενιά παιδιών που έχει σα πρότυπο την Καλομοίρα, το Νίνο, τον Περικλή (το μελλοντικό Νταλάρα, όπως τον ονόμασαν χαχαχαχαχα) , το Μαρτάκη, τον Πετρέλη... ακόμα και τη Βίσση με το ξυρισμένο κεφάλι. Αν εσένα και οποιονδήποτε άλλον σας ικανοποιούν αυτά τα πρότυπα, τότε καλά κάνετε και τα υποστηρίζετε. Αλίμονο, δημοκρατία έχουμε. Όταν, όμως, εγώ βλέπω παιδάκια του δημοτικού, του γυμνασίου και του λυκείου να εξυμνούν τα παραπάνω πρόσωπα... τότε λυπάμαι γιατί αυτό το κάνουν παρά τη θέλησή τους. Διότι, κάποιοι ασυνείδητοι εκμεταλλεύονται την έλλειψη κριτικής σκέψης από τα παιδιά με αποτέλεσμα να έχουμε τη σημερινή κατάσταση. Αν νομίζεις ότι έτσι αποκτιέται η μουσική παιδεία, με τη συμμετοχή σου σε ένα ριάλιτι, με το να κάνεις μάνατζερ σου τον Ψινάκη, με το σταριλίκι με λίγα λόγια..., τότε καλά κάνεις και το πιστεύεις. Θα μου αφήσεις, όμως, το περιθώριο να διαφωνήσω. Όσον αφορά το θέμα με τους Lordi πιθανολογώ ότι δεν κατάλαβες αυτό που είπα. Ρώτησα, πώς θα σου φαινόταν να ήσουν υποχρεωμένος να ακούς μια μουσική από το πρωί μέχρι το βράδυ ενώ δε σου αρέσει.


    Χαίρω πολύ αυτό είπα ήδη.Ψυχολογία μάζας είναι η μόνη μορφή ψυχολογίας που περιέχει την χειραγώγιση.Τους παίχτες του fame δεν τους ξέρω.Ναι είναι πλύση εγκεφάλου αλλά αντί να κατακρίνεις ένα είδος μουσικής καλύτερο θα ήταν να σκεφτείς να βρεις και επιτέλους να προτείνεις μια καλή μέθοδο ανάπτυξης της κριτικής σκέψης!Βλέπεις το πρόβλημα μα για την αιτία ούτε λόγος!Ναι μεν η υπερβολική προβολή είναι μέρος της αιτίας αλλά υπάρχουν και πολλά άλλα!Τα πρότυπά μου τα έχω επιλέξει καιρό τώρα και πίστεψέ με δεν είναι κανείς από αυτούς που ανέφερες μέσα!Ασυνείδητοι?Ασυνείδητοι????Αντιθέτως!Έχουν πλήρη συνείδηση του εγκλήματος που διαπράττουν και αποκαλόντας τους ασυνείδητους εν μέρη τους αθωώνεις!Το κάνουν καιρό τώρα, με όλα τα πιθανά μέσα και με σκοπό το κέρδος!
    Στους Lordi δεν χωράει κουβέντα φυσικά διότι το σενάριο που περιγράφεις είναι επιστημονικής φαντασίας!Ουδέποτε κανείς με υποχρέωσε να ακούσω ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής.Και αν το έκανε θα επαναστατούσα γιατί δεν είναι δημοκρατικό,ακόμα κι αν το συγκεκριμένο είδος ήταν της αρεσκείας μου.

    Παράθεση:

    Τι εννοείς λέγοντας, να την κρίνει το δικό της κοινό? Η Παπαρίζου πουλάει ένα CD σε μένα, σε σένα, σε όλους μας... Αν δεν την κρίνω εγώ που είμαι το κοινό, ποιός θα την κρίνει? Αν με τη λέξη "κοινό" εννοείς "θαυμαστές", τότε μην περιμένεις να υπάρξει καμιά αρνητική κριτική.


    Αν ακούς Παπαρίζου τότε ναι είσαι το κοινό της.
    Κι όμως,αν θες να τους αποκαλείς θαυμαστές,αποτελούν κοινό για αυτήν.Είναι οι άνθρωποι που στήθηκαν να δουν αυτό το έκτρωμα μουσικής άγνοιας ,την Eurovision, έκαναν κερκίδα σε κάποιο διαμέρισμα να δουν τον τελικό του Fame Story.Δεν θα έπρεπε να δούμε και την ΔΙΚΗ τους γνώμη μιας και είναι αυτοί που τελικά τις ακούν αυτές τις αηδίες?

    Παράθεση:

    Τι σημαίνει ας έκαναν καλύτερη διαφήμιση? Είναι τόσο δύσκολο να διαφημιστεί από ένα τηλεοπτικό κανάλι, ή ένα ραδιοφωνικό σταθμό? Εσένα σου φαίνεται ότι ο Νταλάρας ανήκει στο star system? Αν όντως ήταν μέλος του star system τότε θα τον άκουγες κάθε μέρα από την τηλεόραση, από το ραδιόφωνο... Και σε τελική ανάλυση, αν δεν οφείλουμε να διαφημίζουμε τις εμφανίσεις του Νταλάρα (ο οποίος έχει μία απίστευτη καλλιτεχνική πορεία, η οποία πολύ δύσκολα θα επαναληφθεί) τότε ποιανού τις εμφανίσεις πρέπει να αναφέρουμε? Του Περικλή?


    Τότε αφού ήταν τόσο εύκολο για ποιό λόγο δεν έγινε?Από αντίδραση θαρρείς?Ο Νταλάρας όχι μόνο ανήκει στο star system πλέον αλλά επειδή είναι "γάτα" το χρησιμοποιεί κατά το συμφέρον του!Κι αν δεν το πιστεύεις αυτό θα σου θίξω το κλασσικό Αφιλοκερδώς Α.Ε. που τον έχει σταμπάρει στα μάτια πολλών εκ του κοινού του.Αν αυτό δεν είναι showbiz τότε τι είναι?Βεβαίως και είχε ευφάνταστη σταδιοδρομία, σαφώς και είχε λαμπρή καλλιτεχνική πορεία.Αλλά δεν θα λέμε κιόλας ότι δεν έχει μπει το κατεστημένο στο πετσί του πια!


    Παράθεση:

    Μα δεν πάει κανένας, ούτε να επιβάλλει τη μουσική που ακούει, ούτε έχει σκοπό να πλήξει τα υπόλοιπα είδη. Απλά αντιδρούμε γιατί ορισμένοι θέλουν να προωθήσουν ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής με το ζόρι. Ενώ ταυτόχρονα πλήττουν τα συμφέροντα ορισμένων θεατών/ακροατών και ορισμένων καλλιτεχνών. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μου σερβίρουν μόνο ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής (mainstream) και μάλιστα με υποχρεώνουν να το ακούσω! Δικαίωμα στην τηλεόραση και στο ραδιόφωνο έχουμε όλοι. Και αυτοί που ακούν mainstream και αυτοί που ακούν άλλα είδη μουσικής.


    Είναι απλό...μάθε να ζεις με αυτό το πράγμα γιατί το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να αναπτύξουμε μεθόδους κριτικής σκέψης.Και αυτό θα συνεχίζεται να γίνεται μέχρι να παγώσει η κόλαση.

    Παράθεση:

    Μπορεί, όντως, να μένουν λίγα χρόνια στο μουσικό στερέωμα αλλά "ανακυκλώνονται" συνέχεια. Και να άκουγες ΠαπαριζοΒίσση ή mainstream, προσωπικά δε θα είχα πρόβλημα. Έχω πρόβλημα όταν η ΠαπαριζοΒίσση ή η mainstream "πνίγει" τη δική μου μουσική.

    Το κατά πόσο "το νινί" ή "το ζιγκολό" σε εξημερώνει δε θα το αναπτύξω...
    Κλείνοντας... Θεωρώ ότι η μουσική που επιλέγει ο καθένας είναι αυτή που τον εκφράζει ΕΝ ΓΝΩΣΗ του και όχι ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ του.


    Πίστεψέ με η "δική" σου μουσική έχει επιβιώσει πολύ περισσότερα δεινά από την εμπορευματοποίηση των μουσικών ακουσμάτων, και δεν έχει ανάγκη από κανέναν να την υπερασπιστεί.Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να υπερασπιστούμε τον εαυτό μας με την κριτική μας σκέψη σαν όπλο.
    Είπα η μουσική και όχι η "συγκεκριμένη μουσική"...αν και αυτό δεν το κατάλαβες τότε καλά κάνεις και δεν το αναπτύσσεις.



    @Maroulaki_321
    Παράθεση:

    Αυτο που με ενοχλεί είναι η υπερπροβολη στις αηδίες.
    -κερναω αποψε εγω-!!! το σουξεδακι αυτο το χω κανει εμετο πλεον. Για να μην το ακουω πρεπει να παω στις σπηλιες στα ματαλα να ζήσω. Κι εκει ακομα μπορει να το παιζει σε κανενα καραβακι στη διαπασων.




    Στα Μάταλα σίγουρα και εκεί θα το ακούς Δεν ξεφεύγεις με τίποτα.
    iris-the-black
    06.07.2006, 23:26
    Απο πού να αρχίσεις φιλε μου...Τι να πρωτοσχολιασεις...Μουσικη πλεον δεν πιστευω οτι υπαρχει και το εννοω...Εκτος κι αν θεωρειται τεχνη το "ανοιγω τον υπολογιστη, βαζω ενα μπιτακι στο σινθεσάιζερ, παταω και τρεις νοτες (ουτε μια παραπανω) και εβγαλα τραγουδι"...Κοροιδευομαστε μεταξυ μας...Ο κοσμος δεν εχει χρονο να ασχοληθει, τα μιντια του πασαρουν οτι τους συμφερει και γενικως ειναι ενα μπαχαλο η κατασταση..Οι "τραγουδιστες" προσπαθουν να επιβιωσουν πραγματικα γινονται εμπορικοι και το μονο που κοιτανε ειναι ποσα αντιτυπα θα πουλησουν..Ουτε που ξερουν απο μουσικη, ουτε που εχουν πατησει σε ωδειο..Αλλα κατι δεν εχουν καταλαβει...Με ομορφια κι ενα καλο μεσο δεν φτιαχνεται καριερα μακροχρονια αλλιως θα καναν ολοι ετσι κι ενταξει...Ουτε πανεπιστημια ουτε τιποτα..Ειναι κι αλλα πολλα βεβαια αλλα...Ολοι τα ξερουμε και ολοι εκνευριζομαστε..