ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.833 μέλη

    Άρνηση..... Απόλαυση...

    bean
    30.06.2006, 09:31
    Χθες ήμουνα με δυο καλούς φίλους, που ήρθανε να μου ευχηθούνε, και πάνω στην κουβέντα και ανάμεσα σε κάτι μπουκάλια από μπύρες, τους είπα για τις κουβεντούλες που γίνοντε εδώ μέσα. Παρατήρησα λοιπόν, πως στις μικρές ηλικίες κυρίως, υπάρχει αρκετή απαισιοδοξία (ειδικά για θέματα που αφορούν σχέσεις και τρόπο ζωής). Και ο ένας φίλος εξέφρασε την απορία: "Μας αρέσει τελικά να απολαμβάνουμε την άρνηση ή να αρνούμασται την απόλαυση?" Ίσως τελικά να μην υπάρχει και μεγάλη διαφορά....
    moufidis
    30.06.2006, 12:38
    Το μέλος bean στις 30-06-2006 στις 09:31 έγραψε...
    Παράθεση:

    "Μας αρέσει τελικά να απολαμβάνουμε την άρνηση ή να αρνούμασται την απόλαυση?" Ίσως τελικά να μην υπάρχει και μεγάλη διαφορά....


    Κανένας δεν αρνέιται την απόλαυση... Μην πλανάσαι...
    Απλά η νεολαία του σήμερα είναι πολύ βαριεστημένη για να κουνηθεί και τα περιμένει όλα να πέσουν στο πιάτο, από τις σχέσεις μέχρι ... τα πάντα...

    Γνώμη μου πάντα

    bean
    30.06.2006, 12:47
    Σ'αυτό το συμπέρασμα καταλήξαμε και με το φίλο, πως η σημερινή νεολαία τα βρίσκει ή τα θέλει έτοιμα, αλλά πέρα απ'αυτό, νομίζω πως υπάρχει μια "μιζέρια" γενικότερα και ακόμα πως δείχνοντας πως δεν είναι ευχαριστημένοι με αυτό που ζουν, προσπαθούν να τραβήξουν την προσοχή των γύρων τους με αυτή την στάση.

    Δεν θέλω να κατηγορήσω τα παιδιά με αυτά που λέω και να παρεξηγηθώ, αλλά βλέπω πως υπάρχει αυτή η τάση γενικότερα και αναρωτιέμαι το γιατί.
    tolaruba
    30.06.2006, 13:22
    Το μέλος bean στις 30-06-2006 στις 12:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    Σ'αυτό το συμπέρασμα καταλήξαμε και με το φίλο, πως η σημερινή νεολαία τα βρίσκει ή τα θέλει έτοιμα, αλλά πέρα απ'αυτό, νομίζω πως υπάρχει μια "μιζέρια" γενικότερα και ακόμα πως δείχνοντας πως δεν είναι ευχαριστημένοι με αυτό που ζουν, προσπαθούν να τραβήξουν την προσοχή των γύρων τους με αυτή την στάση.

    Δεν θέλω να κατηγορήσω τα παιδιά με αυτά που λέω και να παρεξηγηθώ, αλλά βλέπω πως υπάρχει αυτή η τάση γενικότερα και αναρωτιέμαι το γιατί.


    Στην αρχη εγραψες πως τα βλεπουμε ολα με απαισιοδιξια.Λογικο δεν ειναι με ολα αυτα που συμβαινουν γυρω μας;;Εγληματα με θυματα,αλλα και θυτες τις πιο πολλες φορες μικρα παιδια.Θες δε θες αναρωτιεσαι αν τα πραγματα μπορουν αλλαξουν.Εμενα τουλαχιστουν οταν ακουω για τετοια κρουσματα απογοητευομαι και το ηθικο μου πεφτει.Και η μιζερια δεν υπαρχει μονο στη νεολαια.Υπαρχει γενικοτερα και φταινε οι κακοι επηρεασμοι και ερεθισματα.Δε νομιζω οτι ειναι πολλα τα παιδια που τα θελουν ετοιμα το αντιθετο μαλιστα.

    Ειναι κακο ομως να αναρωτιεσαι και να προβληματιζεσαι;Οπωσδηποτε αυτος ο συλλογισμος θα σε ριξει σε ενα ειδος μιζεριας αφου συντομα θα ανακαλυψεις σε τι κοσμο ζεις.Προσωπικα ειμαι πολυ αισιοδοξη αλλα δε μπορω να μενω ανεπηρεαστη.

    Παντως bean το θεμα ειναι ιδιαιτερα εξυπνο και ομορφο σαν ιδεα.

    bean
    30.06.2006, 13:47
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Είναι αλήθεια πως αυτός ο βομβαρισμός από άσχημες ειδήσεις που δεχόμαστε καθημερινά, μας έχει κάνει να συμπεριφερόμαστε έτσι και να μας επιρεάζουν καθημερινά.
    Οι νέοι άνθρωποι επιρεάζοναται περισσότερο και νομίζω πως σ'αυτό στηρίζονται και όλοι αυτοί που θέλουν να μας κάνουν πλήση εγκεφάλου με το πως πρέπει να ζούμε.
    Τον κόσμο τον φτιάχνουμε εμείς κάθε μέρα και αν είναι τελικά αυτός που θέλουμε να ζούμε τότε ήμαστε άξιοι της μοίρας μας.
    Βλέπω απλά την διαφορά και τον τρόπο σκέψης στους νέους του τώρα, από τους νέους πριν από μερικά χρόνια. Και υπάρχει μια συνεχής και ραγδαία εξέλιξη προς την "άρνηση της απόλαυσης ή την απόλαυση της άρνησης", όπως το καταλαβαίνει ο καθένας.


    Ozzakos
    30.06.2006, 15:51
    Συγνώμη ρε παιδιά άλλά όταν βλέπουμε ότι πέντε 12χρονα σκότωσαν ένα συμμαθητή τους επειδή έπιαζε πιάνο και ένας τύπος σάπισε στο ξύλο ένα 4χρονο παιδάκι επειδή δεν είχε τι άλλο να κάνει και ακόμα όταν βλέπουμε κάτι άρρωστα μυαλά να θέλουν να ιδρύσουν κόμμα παιδοφιλίας και ότι οι καλοί παπάδες κάνουν αυτό που Ο Θεός τους είπε "κλέβετε τα λεφτά του κόσμου φοράτε πάνω σας δέκα κιλά χρυσάφι" ενώ τα παιδάκια στην Αφρική λιμοκτονούν πως στο διάολο θέλετε να σκεφτομάστε θετικά που λέει και ο Τσαλίκης????
    Σίγουρα προβληματιζόμαστε είναι κακό αυτο???
    Σας πληροφορώ ότι δεν περιμένουμε τίποτα στο πιάτο αντιθέτως διεκδικούμε πολλά πράγματα....
    Υπάρχει όμως η αδυναμία της άποψης. αλλά αυτό γίνεται αν δεν μπορείς να διαβάσεις μια εφημερίδα κai παίζεις όλη μέρα Wow και Counter-Strike.....
    Εμείς , η νεολαία αυτοκαταστρεφόμαστε.....
    alexia-vicky
    30.06.2006, 16:03
    Κάθε γενιά τα ίδια λέει για την επόμενη...Πως έχει επαναπαυτεί, ότι τα θέλει όλα έτοιμα κτλ κτλ!!! Το λεγόμενο "χάσμα γενεών".

    Δε πιστεύω πως συμβαίνει κάτι τέτοιο. Απλά η νεολαία, όπως και κάθε νεολαία, χαρακτηρίζεται και από ανεμελιά (άσχημη πολλές φορές), αδιαφορία σε σημαντικά θέματα αλλά αυτός δεν είναι ο γενικός κανόνας!! Οι νέοι συνεχίζουν να προβληματίζονται και να το δείχνουν....
    Και αν επικρατεί ένα γενικότερο κλίμα απογοήτευσης, δεν ισχύει μόνο για εκείνους αλλά για κάθε ηλικία. Ίσως, είναι σημάδι των καιρών πως αυτός ο τρόπος ζωής που αγχώνει και κυριεύεται μόνο από τα άσχημα, τα οποία επανειλλημένα προτιμούν να μας τα αναμασάνε, έχει αρχίσει να κουράζει!!

    Συνεχίζουν να υπάρχουν άτομα που ονειρεύονται και που ζουν...

    Είμαστε ΝΕΟΙ. Δε ζητάμε ΠΟΛΛΑ, τα θέλουμε ΟΛΑ!!!


    bean
    30.06.2006, 16:19
    Το χάσμα γενεών και ιδεών πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει. Εγώ θυμάμαι να έπαιζα στους δρόμους και σε αλάνες που υπήρχαν τότε (όχι πολύ παλιά). Τώρα έχουμε κλειστεί σε 4 τοίχους, βάζουμε το mp3 στα αυτιά, και όλη μέρα με το κινητό στο χέρι. Απλά λέω πως όλα γίνονται πολύ γρήγορα πλέον και δεν προλαβαίνουμε να δούμε τα μικρά και απλά πράγματα που συμβαίνουν γύρω μας.
    Δεν κατηγορώ κανέναν, ξαναλέω, και συμφωνώ με όλα όσα λέγονται, αλλά δεν πρέπει να κάνουμε κάτι για να μην μας παρασύρουν και διασύρουν άλλο? Νομίζω πως απλά δεν ζούμε την ζωή την δική μας, αλλά την "δική τους".

    alexia-vicky
    30.06.2006, 16:23

    tolaruba
    30.06.2006, 16:30
    Το μέλος bean στις 30-06-2006 στις 16:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το χάσμα γενεών και ιδεών πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει. Εγώ θυμάμαι να έπαιζα στους δρόμους και σε αλάνες που υπήρχαν τότε (όχι πολύ παλιά). Τώρα έχουμε κλειστεί σε 4 τοίχους, βάζουμε το mp3 στα αυτιά, και όλη μέρα με το κινητό στο χέρι. Απλά λέω πως όλα γίνονται πολύ γρήγορα πλέον και δεν προλαβαίνουμε να δούμε τα μικρά και απλά πράγματα που συμβαίνουν γύρω μας.
    Δεν κατηγορώ κανέναν, ξαναλέω, και συμφωνώ με όλα όσα λέγονται, αλλά δεν πρέπει να κάνουμε κάτι για να μην μας παρασύρουν και διασύρουν άλλο? Νομίζω πως απλά δεν ζούμε την ζωή την δική μας, αλλά την "δική τους".



    Αυτο ακριβως τα ομορφα πραγματα ειναι λιγα!γιαυτο πρεπει να τα χαιρομαστε..
    Οσο για αυτο που λες οτι μας παρασυρουν...Δεν ειναι στο χερι 5-6 ατομων αυτο(καλη ωρα εμας).Κι ενα αλλο που αφορα τα mp3!Δε λες καλα που υπαρχει και η μουσικη και εχεις κατι να ξεχνιεσαι;;
    Feggarenia261
    30.06.2006, 21:59
    Μπορεί όντως να έχουμε επαναπαυτεί! Στην πόλη που ζώ τα παιδιά (η πλειοψηφία) τα χουν όλα έτοιμα στο χέρι γκρινιάζουν γι αυτόν ακριβώς το λόγο! Επειδή τα χουν όλα και δεν ξέρουν τι παραπάνω θέλουν... Όταν έχεις τα πάντα δεν ικανοποιείσαι με τίποτα.. Δεν λέω πως απέχω απ αυτούς για να φανώ κάποια αλλα έτσι είναι...
    Μπορείς να μας πείς κακομαθημένα αλλα δεν μπορείς να πεις οτι δεν υπάρχουν παιδιά που παλεύουν για τις αξίες τους και τα πιστεύω τους. Δεν μπορείς να πείς οτι δεν υπάρχουν παιδιά που ζουν την κάθε στιγμή και ευχαριστιουνται αυτά που παίρνουν.. .. 'Ενα μέρος της νεολαίας πάντα θα παλεύει για ένα καλύτερο κόσμο, δεν θα μιζεριάζει και δεν θα επαναπάυεται...
    movflower
    01.07.2006, 04:52
    as arxisw na parousiazw tote th genia twn eikosi kai kati.... dioti neolaia den einai mono h efhvikh periodos ths zwhs mas etsi?
    vlepw ton arnhtismo poz thixate, se polla melh ths hlikias mou. ki emeis prolavame kai tis alanes kai to internet, se syndiasmo. ara den sterhthikame oute to ena oute to allo.
    ontws mathame na ta exoume ola etoima apo tous sarantarhdopenhntarhdes pleon goneis mas(oi opoioi sterhthikan sxedon ta panta gia auto kai frontisan na mhn sumvei kai se mas to idio) kai twra pou ftanei h wra na vgoume sto pazari, na psaxoume gia douleia antilamvanomaste pws ta kokkina xalia einai xethwriasmena pro pollou, apo th genia twn triantapentarhdwn.
    eimaste h genia pou ta eixe ola ws paidia kai efhvoi kai xafnika, prepei na antilhfthoume pws metamorfwthikame sth genia twn 1000 eurw sthn kalyterh periptwsh, ena fainomeno paneurwpaiko. nai, meta apo toso diavasma, kopo kai xenuxti, oti oneira eixame, sunthlivontai.
    anhkw stis exaireseis, panta hmoun kapws oneiroparmenh ki gia auto arniemai na szmvivastw. spoudazw auto pou thelw, douleuw, grafw kai mou aresei h zwh, prospathw na thumamai oti nai, kapou krummenoi uparxoun kai antres, magkes kai oxi mono agoria pou areskontai sto grhgoro sex, stis grhgores hdones genikotera.
    den me endiaferei h gnwmh twn allwn gia th zwh mou. evala ton phxh ekei pou thewrw swsta kai prospathw mera me th mera na ton ftanw. kai aisiodoxw, akougontas ta paidia apo thn ypoloiph parea mou na lene pws niwthoun na afudatwnontai sta logistika grafeia, opou douleuoun. dioti kanane thn epilogh, pou fernei pio eukola xxrhmata isws, alla tautoxrona tous gernaei....
    arnhtiko to klima, mono pou o kathenas mas exei thn dunamh sta xeria tou, an oxi twra, sto mellon....

    StavmanR
    19.07.2007, 17:08
    Δεν είναι σωστό θεωρώ να κατηγορούμε τη νέα γενιά για μία ζωή που ΕΜΕΙΣ της δώσαμε. Ποιος τους μόρφωσε; Ποιός τους έμαθε να μην αγωνίζονται για την τροφή γιατί είναι παροχή των γονέων; Ποιός τους έμαθε ότι το διάβασμα των σχολικών βιβλίων και μόνο είναι ο αυτοσκοπός τους. Ποιός τους αγόρασε την Πλάσμα ΤιΒι και τους έβαζε με τις ώρες μπροστά από αυτές προκειμένου να μπορεί ο γονέας να "χαλαρώσει" από την πίεση της ημέρας; Ποιος...ποιος...ποιος
    Έχει γίνει της μόδας, σήμερα, οι μεγαλύτεροι να δικαιολογούμε την ανικανότητα και ανεπάρκειά μας, βρίζοντας τα δημιουργήματά μας. Η νέα γενιά γνωρίζει ότι έχει δύο βασικές επιλογές: την συναλλακτική κοινωνικοποίηση (σκλαβιά στα πρότυπα της κοινωνικής δοσοληψίας που εμείς τους μάθαμε) και την επικοινωνιακή απομόνωση (σκλαβιά στην εγωπάθεια). Μέσες οδοί τείνουν να εξαλειφθούν στη σύγχρονη κοινωνία. Μιλούμε για παιδιά που ποτέ δεν καταλάβανε ποιος είναι ο σκοπός τους, τί θα πεί προσωπική βούληση, τί θα πει συναίσθημα καθώς όλα τα παραπάνω φιλτράρονται από το διηθητικό φίλτρο της "γονικής στοργής" και "ενδιαφέροντος". Το τόπικ που ξεκίνησα με θέμα την κοινωνική φοβία, δεν είχε στόχο τους νεαρούς και τις κορασίδες σε πρώτο βαθμό, αλλά τους γονείς. Να καταλάβουν μέσω της συζητήσεως τί είδους πλάσματα παράγονται από το υπερβολικό "ενδιαφέρον" και αντιλήψεις του τύπου "εγώ ξέρω τί είναι καλό για το παιδί μου". Εκεί περιμένω τους νέους να ξεσπαθώσουν και να χτυπήσουν στο πρόσωπο των γονέων τα καταπιεσμένα τους αισθήματα...
    Όσο για την άρνηση, αυτή αποτελεί το ένα εκ των δύο ψηφίων 0 και 1 του ηλεκτρικού σήματος στο οποίο βασίζεται η ανθρώπινη λογική. Η ζεύξη λογικής και συναισθήματος βασίζεται σε ένα τεράστιο πλέγμα από ναι και όχι τα οποία ενίοτε δημιουργούν συναισθήματα απολαύσεως. Απλά πρέπει να γνωρίζουμε ότι κάθε ναι και όχι που λέμε αποτελείται από απέραντους ιστούς διαδοχικών ναι και οχι, τα οποία σχηματίζουν την προσωπικότητα του ατόμου. Δύο άνθρωποι που λεν όχι σε μία κατάσταση εννοούν τελείως διαφορετικά πράγματα, κι εκεί είναι η ουσία...